TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европските свидетелства во рацете на пратениците

Време - 08.11.2008

Ана Велјановска Пратениците од Социјалдемократскиот сојуз вчера поднесоа барање до прерседателот Трајко Вељаноски да се одржи посебна собраниска седница на која ќе се расправа за извештајот на ЕУ за напредокот на Македонија. Од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема ништо спорно во иницијативата на СДСМ, но, сепак, одлука за тоа дали ќе ја поддржат, ќе донесат откако ќе ја разгледаат.

Фуере повика на единство на политичкото раководство

Сител - 08.11.2008

Евроабасадорот Ерван Фуере, денеска при посетата на Охрид одговарајќи на новинарско прашање изјави дека важно е целото политичко раководство, односно државниот врв обединето да работи на примена на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија.

Ако Македонија ги заврши сите зададени обврски , тогаш може да се надева на датум за преговори

Канал5 - 08.11.2008

Брисел бара обединување, наместо досегашната раздвоеност кај политичките партии во Македонија, за постигнување на целта – членство во Европската Унијата. Три дена по објавувањето на извештајот на комисијата, Ерван Фуере повика на политичка мобилизација за исполнување на препораките наведени во рапортот.

Фуере: Слободата не медиумите мора да биде целосно загарантирана

Канал5 - 08.11.2008

- Знаеме каков беше притисокот врз медиумите за време на изборите. Европската Комисија и пред својот Извештај изразува особена загриженост и посветува големо внимание на слободата на медиумите, како предуслов за секое демократско општество.

Критики, но и оптимизам од Фуере

BBC - 07.11.2008

Амбасадорот на ЕУ во Скопје Ерван Фуере, во интервју за БиБиСи на македонски вели дека доколку Македонија имаше избори без насилства и закани, функционален парламент и лидери кои зборуваат меѓу себе, тогаш Европската Комисија ќе препорачаше почеток на преговорите за нејзино членство во Унијата. Тој смета Македонија сепак има капацитет да ги исполни бараните критериуми.

Вељаноски му чкрташе параграфи на Фуере

Време - 07.11.2008

Ана Велјановска Спикерот на македонското Собрание, Трајко Вељаноски, вчера му нотирал грешки од извештајот на евроамбасадорот Ерван Фуере, дознаваме од собраниски извори. Наспроти премиерот Никола Груевски, кој излезе пред јавноста и оцени дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија е реален и треба да се прифати таков каков што е, средбата меѓу Фуере и Вељаноски се ...

На Ѓорчев не му е гајле за критиките од Европа

Вест - 07.11.2008

На пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев не му е гајле за критиките на Европската комисија, изнесени во годинашниот извештај за Македонија. Тој вчера, на заедничката седница на собраниски тела за надворешна политика и евроинтеграции каде што амбасадорот на ЕУ Ерван Фуере го претстави извештајот за напредокот на Македонија, ги релативизираше критиките од извештајот.

Фуере – Дајте и на Комисијата доволно аргументи да препорача датум

Макфакс - 07.11.2008

Верувам дека добри избори идната година, заедно со континуиран политички дијалог во дух на консензус и спроведување на сите реформи, ќе и дадат на Европската комисија доволно аргументи догодина да препорача датум за почеток на преговори за Македонија. Ова во интервју за новинската агенција Макфакс го изјави европретставникот во Македонија Ерван Фуере.

„Свидетелството“ на Македонија догодина со подобри оценки

А1 - 06.11.2008

Избори по европски терк и одржлив политички консензус се клучни за партнерството на Македонија со Европа. Евроамбасадорот Фуере на пратениците им ги презентираше детално забелешките, негативностите, но и позитивните чекори. Задачите се и за власта и за опозицијата нема губитници и добитници, исполнувањето на критериумите, потенцира амбасадорот Валеро ќе биде победа за земјата.

Фуере: Да се види квалитетот на реформите

А1 - 06.11.2008

„Комесарот беше многу јасен дека извештајот е изготвен врз основа на осумте норми коишто и беа поставени на Владата. Таа проценка се содржи во извештајот, и затоа тој немаше доволно основи за да го каже датумот за преговори“, изјави во интервју за А1 евроамбасадорот Ерван Фуере. .

Критички годишен извештај на ЕУ за Македонија

BBC - 06.11.2008

Лошите избори и отсуството на политички дијалог меѓу власта и опозицијата се главните причини зошто Македонија трета година по ред стагнира на патот кон членство во Европската унија. Амбасадорот на Унијата во Скопје, Ерван Фуере, го кажа тоа гласно повикувајќи ги политичките партии да работат заеднички за да може земјата да напредува во европските интеграции.

ЕУ забелешките и во парламентот

BBC - 06.11.2008

Амбасадорот на Европската унија во Македонија, Ерван Фуере, го презентираше извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кон членство во Унијата пред членовите на Комисијата за европски прашања во парламентот во Скопје. Фуере се сретна и со претседателот на Собранието и неговите заменици.

Одговорност за Извештајот на ЕК имаат и власта и опозицијата

Утрински - 06.11.2008

Не треба да си ракетен физичар за да видиш каде имаше недостатоци, рече Ерван Фуере. Тамара Грнчароска. Критериумите, пред се' политичките, за пристапување кон Европската унија не се исполнети на таков начин што ќе и' овозможи на Европската комисија да препорача датум за старт на преговорите со Македонија.

Време е политичките лидери да почнат да работат заедно

Дневник - 06.11.2008

Време е политичките лидери да почнат да работат заедно. Владата и нејзините коалициски партии да преземат водечка улога за поправање на оценките од Извештајот. Опозицијата, рака под рака со Владата, да придонесе Македонија да влезе во следната фаза од процесот за зачленување во ЕУ, повика европретставникот Ерван Фуере откако ги презентира клучните забелешки од Извештајот на Европската комисија за ...

Груевски: Ќе се подобриме

Дневник - 06.11.2008

Груевски: Ќе се подобриме. Македонија не доби датум за преговори за зачленување во Европската Унија зашто не ги исполни политичките критериуми - изборите, политичкиот дијалог и административните проблеми. Слабостите посочени во извештајот од Европската комисија ќе ги подобриме, изјави премиерот Никола Груевски по вчерашната средба со европретставникот Ерван Фуере, кој и официјално му го предаде ...

Евроамбасадорот Фуере ќе го презентира Извештајот на ЕК

Алсат-М - 06.11.2008

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за европски прашања. Единствена точка на дневен ред е Годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија - 2008 година, што пред членовите на Комисијата ќе го презентира Ерван Фуере, специјален претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија во Република Македонија ...

Фуере: Извештајот на ЕК е објективен и фер

Н.Македонија - 06.11.2008

Извештајот на Европската комисија за прогресот што Македонија го направи во изминатата година е објективен и фер-преглед, заснован на детална анализа, изјави вчера евроамбасадорот Фуере. - За нас овој извештај треба да се смета од сите вклучени страни како охрабрување за интензивирање на напорите за реформи и подобрување на имплементацијата.

Фуере сведок на политички дијалог на македонски начин

Форум - 06.11.2008

Пратениците од власта и опозицијата на евроабасадорот Ерван Фуере и францускиот амбасадор Бернар Валеро им покажаа што значи политички дијалог на македонски начин. Двајцата дипломати на денешната презентација на Извештајот од Европската комисија на собраниската Комисија за европски прашања беа сведоци на меѓусебни препукувања за тоа чија одговорност е поголема за лошите оценки на Европската унија.

Пратениците ги прифаќаат замерките од извештајот на ЕК

Алсат-М - 06.11.2008

Недостатокот на политички дијалог и донесувањето закони по брза постапка беа само дел од забелешки во извештајот на ЕК за работата на Собранието, што амбасадорот Ерван Фуере ги посочи пред Комисијата за европски прашања. Пратениците го оценија извештајот како објективен и заклучија дека е крајно време да се заложат за отстранување на сите посочени недостатоци, за со следниот извештај Македонија ...

Ни треба политички дијалог

Дневник - 06.11.2008

Ни треба политички дијалог. На Македонија и' требаат одржлив и постојан политички дијалог, конструктивност и соработка меѓу сите партии, како и непартизирана полиција и администрација, порача вчера европретставникот Ерван Фуере пред членовите на трите собраниски комисии задолжени за надворешни работи, пред кои го претстави извешатојот од Европската комисија.

Евроамбасадорот Фуере кај спикерот Вељаноски

Кирилица - 06.11.2008

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска ќе го прими специјалниот претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија во Република Македонија Ерван Фуере. Евроамбасадорот Фуере ќе го презентира годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија - 2008 година.

Фуере и Валеро повикаа на политички консензус за ЕУ

Кирилица - 06.11.2008

Извештајот на ЕК за Македонија треба да се смета како охрабрување за интензивирање на реформите и нивната имплементација за интегрирање на земјата во ЕУ. Тој е објективен и фер одраз на прогресот што Македонија го направи во изминатата година и ги содржи препораките во однос на исполнување на осуммте одредници зададени од Брисел и дополнителната деветта по инцидентите на парламентарните избори, ...

Извештајот на Европската Комисија пред пратениците

Канал5 - 06.11.2008

Политичкиот дијалог да биде одржлив, изборите на пролет, беспрекорни – им порача евроамбасадорот Фуере на пратениците. И на партиите од власта и на оние од опозицијата, Фуере им сугерираше во иднина да заборават на политичка тензија и на бојкот на Парламентот, што Европската Комисија ги нотира како сериозни недостатоци во последниот извештај. - Исполнете ги политичките критериуми.

Фуере ќе му го презентира извештајот на ЕК на Вељановски

Нетпрес - 06.11.2008

Специјалниот претставник на Европска унија Ерван Фуере, денеска, на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, ќе му го презентира годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија. На средбата на која г. Фуере ќе го презентира годишниот извештај ќе присуствуваат и потпретседателите на Собранието, Светлана Јакимовска, Рафис Аљити и Јани Макрадули и координаторите на ...

Средба Вељаноски - Фуере

Макфакс - 06.11.2008

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска ќе го прими евроамбасадорот во земјата Ерван Фуере. На средбата, како што е соопштено, амбасадорот Фуере ќе го презентира годишниот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија за 2008 година, во присуство и на потпретседателите на Собранието и координаторите на пратеничките групи..

Минус за трговскиот дефицит и невработеноста

А1 - 05.11.2008

Објективна оценка што ги одразува реалната економска слика на Македонија, вели Фуере образложувајќи ги забелешките и препораките на европската комисија што се однесуваат на економијата. Како клучни недостатоци забележани во извешатајот се:. трговскиот дефицит. невработеноста. структурните реформи. енергетскиот сектор. Евроамбасадорот Фуере забележува: И во поглед на функционалната пазарна ...

Европскиот извештај за Груевски - реален

А1 - 05.11.2008

Откако беше објавен во Брисел, извештајот им беше доставен и на властите во Скопје. Го дочекаа како реална оценка на состојбите во земјата, документ во кој се нотирани позитивните случувања во изминатата година, но и слабостите поради кои Европската комисија оценила дека Македонија сеуште не е подготвена за следна фаза во евроинтеграциите.

Груевски: "извештајот на ЕК е реален, ќе работиме за подобар"

Телма - 05.11.2008

Премиерот Никола Груевски го оцени како реален извештајот што Европската комисија го објави денеска за напредокот на Македонија кон ЕУ интеграциите. Груевски најави дека Владата ќе се обиде да ги исправи сите негативни заклучоци, кои влијаеа земјата и трета година по ред да не добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Денеска извештајот на ЕК

Алсат-М - 05.11.2008

Европската комисија денеска ќе го објави годинешниот извештај за напредокот на Македонија во процесот на европските интеграции. Според најавите од Брисел, се очекува во извештајот да биде нотирано дека Македонија има направено прогрес особено во економскиот дел, борбата против корупцијата и визната либерализација, но се уште не ги исполнува политичките критериуми.

Груевски:Извештајот на ЕК е реален

Алсат-М - 05.11.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски го оцени извештајот што Европската комисија го објави денеска за напредокот на Македонија кон ЕУ интеграциите како реален. Груевски најави дека Владата ќе се обиде да ги исправи сите негативни заклучоци, кои влијаеа земјата и трета година по ред да не добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Фуере апелира до Владата, опозицијата и граѓаните

Форум - 05.11.2008

На утрешната седница на Комисијата за европски прашања, заедно со Комисијата за надворешна политика, евро-амбасадорот Ерван Фуере, ќе го презентира извештајот на Европската комисија во однос на напредокот на Република Македонија во периодот од октомври 2007 до сега.

Фуере: Извештајот треба да се земе како охрабрување

Алсат-М - 05.11.2008

Организирањето на избори, политичкиот дијалог, реформите во судството, полицијата и спроведувањето на Законот за полиција, борбата против организираниот криминал, корупцијата, јавната администрација, се дел од забелешките во извештајот на ЕК, каде Македонија не постигнала доволно напредок.

Груевски: Реален извештај, слабостите ќе ги надминеме

Форум - 05.11.2008

Извештајот на Европската комисија е реален и гo содржи она што беше направено и што се случи во државата, последната година, смета премиерот Никола Груевски по средбата со Ерван Фуере. При предавањето на Извештајот од страна на евроамбасадорот, Груевски ги потенцираше препораките дадени за надминување на забележените недостатоци и најави дека по анализата Владата ќе изготви стратегија за ...

Црвенковски: Извештајот е објективен

Форум - 05.11.2008

И Претседателот Бранко Црвенковски по одложувањето на патувањето за Загреб, го прими шефот на Делегацијата на Европската комисија во земјава, Ерван Фуере, при што му беше врачен Извештајот на Европската комисија Во писменото соопштение од Кабинетот на Претседателот се напоменува дека, амбасадорот Ерван Фуере ги презентирал достигнувањата на Република Македонија и притоа, зборувајќи за негативните ...

Евроамбасадорот Фуере му го предаде извештајот на ЕК на премиерот Груевски

Кирилица - 05.11.2008

Има позитивни оценки во делот на економијата, борбата против корупцијата и криминалот, судството, реформите во полицијата и визната либерализација. Негативните оценки се претежно во делот на политичките критериуми односно во делот на изборите, кај политичкиот дијалог и делумно во делот на администрацијата, изјави премиерот Никола Груевски по добивањето на Извештајот од евроамбасадорот Ерван Фуере.

Груевски: Извештајот на ЕК е реален

Кирилица - 05.11.2008

Тој посочи дека позитивни оценки се дадени во делот на економијата, борбата против корупцијата и криминалот, судството, реформите во полицијата и визната либерализација. Негативните оценки се претежно во делот на политичките критериуми односно во делот на изборите, кај политичкиот дијалог и делумно во делот на администрацијата.

Фуере му го предаде на претседателот Црвенковски Извештајот од Европската комисија

Кирилица - 05.11.2008

Според шефот на државата, Ивештајот на ЕК дава објективна оценка на состојбите во земјата и затоа, врз основа на она што е содржано во него, Македонија треба да ги насочи своите идни активности. Двајцата соговорници се согласија дека е најважно да се направи добра анализа на препораките и да се изнајдат начини за нивно надминување со цел наредната година извештајот на Европската комисија да биде ...

Груевски - Извештајот на ек е реален

Сител - 05.11.2008

Извештајот на Европската комисија е реален и генерално ги содржи работите што се случија во Република Македонија во изминатите 12 месеци како и препораките за надминување на нотираните слабостите, изјави премиерот Никола Груевски по средбата во Владата на која евроамбасадорот Ерван Фуере му го предаде Извештајот.

Реформите не се исполнети во мерка која е потребна за Македонија да добие датум за преговори

Канал5 - 05.11.2008

Високите политички тензии, ограничениот дијалог со опозицијата, итното донесување на серија закони во Парламентот – поради овие клучни слабости што Македонија ги покажа последниве 12 месеци – ја испушти шансата и оваа година да добие датум за почеток на преговорите. Евро-амбасадорот Фуере накусо резимираше реформите не се исполнети на начин доволен Македонија да добие датум за преговори.

Груевски за извештајот на ЕК 2008

Канал5 - 05.11.2008

Македонија не доби препорака за почнување преговори за членство поради политичкиот дијалог, изборите, проблеми во администрацијата – изјави Премиерот Груевски откако денеска од евроамбасадорот Фуере го доби извештајот на Европската Комисија.

Груевски: Обесхрабрувачки се најавите за блокада на Македонија поради спорот за името, а уште пообесхрабрувачки што ...

Вечер Прес - 05.11.2008

Европската комисија го објави извештајот за напредокот на земјава во последните дванаесет месеци. Како што беше и очекувано датум за преговори нема, но има напредок во повеќе области, а во некои е констатирано дека треба уште да се работи. Позитивна оценка има за областа на економијата, реформите во судството, спроведување на антикорупциските мерки, полицијата, спроведувањето на рамковниот ...

Фуере ќе му го презентира Извештајот на ЕК на Црвенковски

Нетпрес - 05.11.2008

Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски, денес ќе го прими Амбасадорот Ерван Фуере, Шеф на Делегацијата на Европската Комисија во земјава, соопштуваат од кабинетот на претседателот. На средбата, Амбасадорот Фуере на Претседателот Црвенковски ќе му го презентира Извештајот на Европската комисија за прогресот на Македонија во изминатата ...

Црвенковски: Извештајот на ЕК дава објективна оценка на состојбите во државата

Нетпрес - 05.11.2008

Европратеникот Ерван Фуере денеска на Претседателот Бранко Црвенковски му го предаде Извештајот на Европската комисија за прогресот на Република Македонија во изминатата година. Како што соопштуваат од кабинетот на Претседателот, на средбата амбасадорот Фуере ги презентирал достигнувањата на Македонија и притоа, зборувајќи за негативните оценки, посочил на дел од политичките критериуми кои не ...

Груевски - Извештајот на ЕК е реален

Макфакс - 05.11.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски го оцени извештајот што Европската комисија го објави денеска за напредокот на Македонија кон ЕУ интеграциите како реален. Груевски најави дека Владата ќе се обиде да ги исправи сите негативни заклучоци, кои влијаеа земјата и трета година по ред да не добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Црвенковски/Фуере – добро да се анализираат препораките од ЕК

Макфакс - 05.11.2008

Најважно е добро да се анализираат препораките и да се изнајдат начини за нивно надминување, со цел наредната година извештајот на Европската комисија да биде позитивен за Македонија. Ова денеска заеднички го оценија македонскиот претседател Бранко Црвенковски и евроамбасадорот Ерван Фуере, кој му го предаде извештајот на ЕК за напредокот на Македонија во евроинтеграциите за 2008 година, Според ...

Фуере на тапет

Утрински - 04.11.2008

Премиерот Никола Груевски пак се пожали на работењето на евроамбасадорот во земјава, Ерван Фуере, овој пат со обвинување дека тој никогаш не кажал пофални зборови за Владата!? Иако Фуере изминативе три-четири недели целосно апстинира од јавно давање изјави, особено откако пред повеќе од еден месец Груевски директно на Брисел му се жалел на неговото работење со обвинување дека евроамбасадорот во ...

Груевски пак го искара Фуере

Утрински - 04.11.2008

Груевски пак го искара Фуере. „Не се сеќавам кога господинот Фуере кажал нешто позитивно за нас“, се пожали во неделата вечерта во неколку наврати македонскиот премиер Никола Груевски на евроамбасадорот во Македонија, Ерван Фуере, говорејќи во дебатната емисија „100 дена на Владата“ на МТВ.

Диџеј Фуере ги размрда скопјани

Вест - 03.11.2008

Евроамбасадорот Ерван Фуере вчера два часа пушташе музика и ги забавуваше гостите во популарниот скопски ресторан "Дал Метфу" во центарот на Скопје. Фуере беше првата јавна личност што пушташе музика по повод прославата на 25-годишнината од постоењето на корпорацијата "Дал Фуфо". Тој својот диџеј сет од два часа го започна со песната "Мајка на Марика" од Тоше Проески, а продолжи со сентиши.

Во ритамот на Ерван Фуере

Утрински - 03.11.2008

По промоцијата на господинот Фуере како диџеј, можеби конечно ќе го фатиме вистинскиот такт!. Вчера, необично топлото ноемвриско неделно пладне, во пицеријата „Дал мет фу“ течеше во ритамот што го „диктираше“ европретставникот во Македонија, Ерван Фуере.

Фуере одушеви како диџеј

Дневник - 03.11.2008

Фуере одушеви како диџеј. Традиционална ирска музика, омилените песни од Тоше, Калиопи и од „Синтезис“, хитови на легендарните „У2“ беше репертоарот што вчера, во познатиот скопски ресторан „Дал Мет Фу“, во улогата на диџеј, го пушташе евроамбасадорот Ерван Фуере. Изборот на неговата музика ги одушеви присутните гости.