TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евакуирани двајца завеани кај Маврово

Утрински - 12.02.2012

Двајца вработени во Македонски пошти кои биле завеани на патот Дебар- Маврово се евакуирани од полициски службеници. Двајцата од македонски пошти биле завеани од снег во својот автомобил „мерцедес“ ...

Повеќе лавини на патот Маврово - Дебар

Утрински - 12.02.2012

Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

24 Вести - 12.02.2012

Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Полицајци спасија двајца завеани поштари во близина на Дебар

Канал5 - 12.02.2012

Полициските специјалци успеале да евакуираат двајца поштари кои биле завеани од снежните наноси на патот Дебар – Маврово.

Во последен момент доставена храна и лекови во десетина завеани села во Осоговијата

Канал5 - 12.02.2012

Најзагрозени се старите лица. Не можат ништо да сторат по овој снег. Овој дотур на храна е спас како за нив, така и за нас, чии резерви од храна за нашите семејства се при самиот крај, вели Васе ...

Жена и три деца од завеано село бараат медицинска помош- специјалците испратени да помогнат

Канал5 - 12.02.2012

Специјалните единици на МВР денеска се упатени во уште една мисија за укажување медицинска помош на жена и три деца во селото Долно Ботушје.

Балканот во канџите на снегот и студот

Deutsche Welle - 12.02.2012

Снегот и студот што го зафатија Балканот отсекоа голем број села во планинските региони и предизвикаа проблеми во сообраќајот и во снадувањето со електрична енергија и основни намирници.

По воздушен пат извршен дотур на храна и лекови во 17 села во Кавадарци, Велес и Градско

24 Вести - 12.02.2012

Вкупно 17 села во општините Кавадарци, Велес и Градско беа опфатени со денешната акцијата за дотур по воздушен пат на потребните намирници до населените места кои се отсечени поради снегот, соопшти ...

Евакуација на двајца завеани кај Маврово

Press24 - 12.02.2012

Полициски службеници евакуирале двајца вработени во Македонски пошти кои биле завеани на патот Дебар- Маврово. Вработените во Македонски пошти биле завеани во својот автомобил Мерцедес на патот ...

Евакуирани двајца од Македонски пошти, завеани од снег

+инфо - 12.02.2012

Двајца вработени во Македонски пошти кои биле завеани на патот Дебар- Маврово се евакуирани од полициски службеници. Двајцата од македонски пошти биле завеани од снег во својот автомобил „мерцедес“ ...

Снегот го отсече туристичкиот центар Маврово

Press24 - 12.02.2012

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема ...

Евакуирани две лица завеани од снег

Курир - 12.02.2012

Полициските службеници од Гостивар вчера околу 18:30 часот успеале да евакуираат две лица вработени во Македонски пошти.

Две лица биле евакуирани откако останале завеани од снегот

МКД - 12.02.2012

Две лица, вработени во „Македонски пошти“, биле завеани од снежните врнежи патот Дебар – Маврово, но успешно биле евакуирани по интервенција на полицијата.

Трети ден отсечени повеќе села во гостиварскиот регион

+инфо - 12.02.2012

Интензивните врнежи од снег ја влошија состојбата во сообраќајот во гостиварски регион, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

МРТ - 12.02.2012

Tweet Снегот кој сеуште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Без храна и лекови останаа шест села во Гостиварско

МКД - 12.02.2012

Шест села во Гостиварско веќе трет ден се целосно отсечени од цивилизацијата поради непрекинатите снежни врнежи. Станува збор за селата Горјане, Ѓурѓевиште, Ново Село, Пожаране, Калиште и Врањовце во ...

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

Сител - 12.02.2012

Снегот кој сеуште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

ЦУК - Ќе се врши воздушен дотур на намирници во високите отсечени места

Inpress - 12.02.2012

Скопје, 12. февруари 2012 (ИНПРЕС) На денешниот состанок на Координативното тело, согласно временските услови, предвидено е во текот на денешниот ден да се изврши дотур на основните намирници по ...

Евакуација на двајца завеани кај Маврово

Сител - 12.02.2012

Полициски службеници евакуирале двајца вработени во Македонски пошти кои биле завеани на патот Дебар- Маврово. Вработените во Македонски пошти биле завеани во својот автомобил Мерцедес на патот ...

Со хеликоптери ќе се носи помош во завеаните села

МКД - 12.02.2012

Центарот за управување кризи денеска со хеликоптери ќе ги снабдува со храна и со лекови селата што се отсечени поради обилните снежни врнежи.

Воздушен дотур на намирници во отсечените села

+инфо - 12.02.2012

Во отсечените места поради обилните снежни врнежи, а кои се наоѓаат на најниска надморска височина, ќе се врши дотур на основните намирници по воздушен пат.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

Макфакс - 12.02.2012

Продолжените интензивни снежни врнежи на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села e оневозможено снабдувањето со храна и лекови.

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика

Алфа - 12.02.2012

Снегот кој суште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема снабдување со храна и лекови.

Маврово отсечено од светот поради снежните врнежи

Sky - 12.02.2012

Снегот кој интензивни паѓа допринесе за воведување целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика. Утринава на патот Маврови Анови - Дебар регистрирани се неколку лавини, а една ...

Во општина Врапчиште повеќе села отсечени веќе три дена

Sky - 12.02.2012

Веќе трет ден во општина Врапчиште има најмногу отсечени села. Поради висината на снежната покривка која достигнува и над метар од локалната самоуправа утрово побараа помош од Дирекцијата за заштита ...

Евакуирани две лица кои биле завеани

Sky - 12.02.2012

Вчера, во 18,30 часот, од страна на УПС од ПС-Жировница, евакуирани се две лица вработени во Македонски пошти, кои со своето ПМВ„Мерцедес“ останале завеани на регионалниот пат Дебар-Маврово, кај м.в.

Со хеликоптери ќе се носат намирници во завеаните села

Sky - 12.02.2012

ЦУК на денешниот состанок на Координативното тело, согласно временските услови, одлучи во текот на денешниот ден да се изврши дотур на основните намирници по воздушен пат во оние отсечени места кои ...

Снегот го отсече туристичкиот центар Маврово

Вечер Прес - 12.02.2012

Целосна забрана за движење кон Маврово и по долината на Радика Снегот кој се уште интензивно паѓа на поширокиот гостиварски регион ја влошува состојбата со сообраќајот, а во одредени села нема ...

Спасени се завеаните луѓе кај Маврово

Sky - 12.02.2012

Вечерва тимовите на Македонија пат успеаа да ги извлечат шест мината завеани граѓани. Екипите на Македонија пат го пробиле патот, каде што денес имало лавини од снег на патниот правец Маврово-Дебар.

Полицијата ги евакуира двајца вработени од Македонски пошти кои беа завеани од снег

Sky - 12.02.2012

Од страна на полицијата се екакуирани двајца вработени во Македонски пошти кои биле завеани на патот Дебар- Маврово. Вработените од македонски пошти биле завеани од снег на патот Дебар- Маврово кај ...

Со хеликоптер доставени храна и лекови во 17 завеани села

Sky - 12.02.2012

Во 17 завеани села во општините Кавадарци, Велес и Градско, денеска по воздушен пат со хеликоптер беа доставени потребните намирници, соопшти Центарот за управување со кризи.

По воздушен пат извршен дотур на храна и лекови во 17 села

Н.Македонија - 12.02.2012

Вкупно 17 села во општините Кавадарци, Велес и Градско беа опфатени со денешната акцијата за дотур по воздушен пат на потребните намирници до населените места што се отсечени поради снегот, соопшти ...

Полицајци спасија поштари завеани во снег

eReporter - 12.02.2012

Со полициска интервенција се извлечени двајца вработени во македонски пошти кои останаа завеани во снегот на патот Дебар – Маврово.

Полициски специјалци со моторни санки евакуираат повредена жена од завеано село

Канал5 - 11.02.2012

Припадници на специјалните единици на МВР денеска се упатени во акција за извлекување на жена од завеаното село Мгленце во Старо Нагоричане која добила скршеница.

Екстремно невреме на балканот

Телма - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Балканот завеан од снег

Deutsche Welle - 11.02.2012

Ниските температури оставија илјадници луѓе на Балканот без електрична енергија и го зголемија бројот на починати од студот. Обилните снежни врнежи и силниот ветар се очекува да потраат до понеделник.

Во гостиварско над илјада жители отсечени поради снегот

Р.С.Европа - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.Од општина Врапчиште, на чија територија се овие населени места велат дека ...

Балканот завеан поради обилните снежни врнежи

МРТ - 11.02.2012

Tweet Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Балканот загрозен поради обилните врнежи на снег

Курир - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Снегот го завеа Балканот

+инфо - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Околу 50.000 луѓе завеани во Србија

Нетпрес - 11.02.2012

Околу 50.000 луѓе во Србија се уште се завеани во своите домови поради непроодност на патиштата, а расчистувањето дополнително го забавува и снегот што повторно почна да вее, рекол утрово началникот ...

Балканот завеан поради обилните снежни врнежи

Сител - 11.02.2012

Хеликоптер на војската на БиХ, кој доставувал помош на завеаното население, принудно слетал поради невремето. Во Романија десетици илјади луѓе се отсечени од светот поради снегот.

Балканот блокиран во снег - голем број граѓани отсечени од цивилизацијата

Press24 - 11.02.2012

Хеликоптер на Оружените сили на БиХ, кој летал на релација Сараево-Гацко-Билеќа, принудно слетал денеска кај Калиновика поради влошените временски услови.

1.500 жители на шарпланински села заробени, градоначалникот вели дека има елементарна непогода!

+инфо - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.

1.500 жители се отсечени заради непроодни патишта

Press24 - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.

1.500 жители отсечени поради снегот во 75 села

Алфа - 11.02.2012

Поради лошите временски услови предизвикани од обилните снежни врнежи во последните 2 дена отсечени се 75 села низ земјава со околу 1500 жители.

Во Врапчиште непроодни патишта, отсечени 1.500 жители

Сител - 11.02.2012

Шест села со околу 1.500 жители во подножјето на Шар Планина се отсечени поради непроодни патишта од обилните снежни врнежи.

Со механизација се спасуваат завеаните во Маврово

Sky - 11.02.2012

Со тешка механизација ќе се расчистуваат лавините по патот Маврово-Дебар, кои ќе треба да ги спасат шестте лица кои со своите автомобили се заробени на патот помеѓу Трница и Жировница, кое се наоѓа ...

Снегот отсече околу 1 500 жители на територијата на општина Врапчиште

Sky - 11.02.2012

Во подножјето на Шар Планина поради снежните врнежи се отсечени шест села со околу 1 500 жители. Поради снежните врнежи кои се се поинтензивни од попладнево под дебела снежна покривка останаа ...

Хеликоптерот достави помош и храна до две кочански села

Sky - 11.02.2012

На неколкуте планински села во Кочанско кои поради лошата временска состојба останаа отсечени од градот, во Петокот им беше доделена помош – пакети со храна и лекови.

Снег - и сè стана толку едноставно

Н.Македонија - 11.02.2012

Тоа што најмногу претрпи промени е нашиот меѓусебен однос. Затрупани со снег, луѓето многу повеќе функционираат како заедници.

Се пробиваат патишта во должина од 40 километри до 10 завеани села во општина Нагоричане

Канал5 - 10.02.2012

Од денеска почнува расчистување на 40 километри локални патишта до 10 завеани села во општина Старо Нагоричане. Над 15 дена близу 800 жители од овој дел на Македонија живеат отсечени од светот.

Дваесет дена козјачките села отсечени од светот

Канал5 - 10.02.2012

Се трошат последните резерви од храната за добитокот но и залихите од основните прехранбени продукти во десетте завеани села во општината Старо Нагоричане.

Интензивните врнежи од снег ги приземјиа хеликоптерите- помошта за завеаните не може да се достави

Канал5 - 10.02.2012

Поради лошите временски услови откажани се денешните активности за дотур на потребните намирници со армиските хеликоптери.

Откажан дотурот на намирници во завеаните села

Утрински - 10.02.2012

Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи на денешниот состанок одлучи да се откажат предвидените активности за дотур на ...

Втора снежна акција на армиските хеликоптери

Утрински - 10.02.2012

Центарот за кризи ги снабдуваше отсечените села во Липково, Ранково, Крива Паланка и Новаци Продолжува воздушната акција за обезбедување основни средства за жителите во селата завеани од снежните ...

Армиски хеликоптери носат храна и лекови во завеаните села

Канал5 - 10.02.2012

Четириесетина села целосно се блокирани, сообраќајот по сите патишта се одвива во отежнати и зимски услови, се уште стои забраната за движење на тешки товарни возила по планинските превои.

Со хеликоптер пренесени храна и лекови за жителите на неколку кочански села

Сител - 10.02.2012

На жителите од неколку планински села во кочанскиот регион кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска со хеликоптер им беше доделена помош во пакети со храна и лекови.

Хеликоптерите со намирници за дел од завеаните села денеска не полетаа

+инфо - 10.02.2012

Откажан е денешниот планиран дотур на намирници за завеаните села поради лошото студено време и снежните врнежи, информираше Координативното тело за справување со состојбата во Македонија.

Стопирано доставувањето на помош со хеликоптери

Макфакс - 10.02.2012

Поради неповолните временски услови Координативното тело за справување со состојбата како последица на студеното време и снежните врнежи одлучи да се прекине доставувањето на намирници за завеаните ...

Со хеликоптер пренесени храна и лекови за жителите на неколку кочански села

Курир - 10.02.2012

На жителите од неколку планински села во кочанскиот регион кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска со хеликоптер им беше доделена помош во пакети со храна и лекови.

Снегот ги приземји хеликоптерите- нема помош за завеаните

Press24 - 10.02.2012

Поради лошите временски услови откажани се денешните активности за дотур на потребните намирници со армиските хеликоптери.

Откажан дотурот на намирници во завеаните села поради лошото време

МРТ - 10.02.2012

Tweet Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи на денешниот состанок одлучи да се откажат предвидените активности за дотур на ...

Храна, лекови и хигиенски средства за луѓето од отсечените села

Сител - 10.02.2012

Храна, лекови и хигиенски средства. Три хеликоптери на АРМ и денес ги снабдија со намирници критичните села. Беше предвидено акцијата да се одвива во 7 општини и 24села во Македонија.

Помош за планинските села во Кочанско

Inpress - 10.02.2012

Кочани, 10. февруари 2012 (ИНПРЕС) На неколкуте планински села во Кочанско кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска ќе им биде доделена помош - пакети со храна и лекови.

Поради лошото време, се стопира дотурот на помош по воздушен пат

Inpress - 10.02.2012

Скопје, 10. февруари 2012 (ИНПРЕС) Поради лошите временски услови, Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи, одлучи да се ...

Со хеликоптер пренесени храна и лекови за жителите на неколку кочански села

МРТ - 10.02.2012

Tweet На жителите од неколку планински села во кочанскиот регион кои поради временската состојба останаа отсечени од градот, денеска со хеликоптер им беше доделена помош во пакети со храна и лекови.

Поради лошото време откажан дотурот на намирници во завеаните села

Курир - 10.02.2012

Координативното тело за справување со состојбата во Македонија како последица на студеното време и снежните врнежи на денешниот состанок одлучи да се откажат предвидените активности за дотур на ...

Отсечените села денеска нема да добијат храна заради снегот

Нетпрес - 10.02.2012

Дотурот на потребните намирници со хеликоптер до граѓаните кои останаа отсечени во неколку македонски села предвиден за денеска е откажан поради лошите временски услови, информира Центарот за ...

Хеликоптерите приземјени, дотурот на храна и лекови стопиран

Вечер Прес - 10.02.2012

Завеаните жители во планинските села во повеќе региони од државата вчера останаа без потребната помош во храна и лекови поради новите врнежи на снег и лошото време.

Лошото време го стопира дотурот на помош по воздушен пат

Sky - 10.02.2012

Координативното тело за справување со состојбата во Македонија поради лошите временски услови донесе одлука, денешните активности за дотур на потребните намирници по воздушен пат да се откажат.

Хеликоптерска помош за завеаните

Н.Македонија - 10.02.2012

Армијата со своите летала достави пакети во дваесетина отсечени села Два армиски хеликоптери вчера доставуваа храна, лекови и средства за хигиена во отсечените делови на Македонија.

Лошото време ја одложи доставата на храна во отсечените села

eReporter - 10.02.2012

Поради лошите временски услови се откажани активностите кои беа предвидени за денес, за дотур на потребните намирници по воздушен пат за жителите во отсечените села.

Груевски го исчисти снегот

Утрински - 09.02.2012

Ерол Ризаов Благодарение на Владата и на мудрата политика на премиерот Никола Груевски, успешно е совладана големата снежна бура и виулица. Сите други околни држави Србија, Бугарија, Грција.....

Храна со хеликоптер за жителите на отсечените села

Дневник - 09.02.2012

Преку воздушен пат со хеликоптер ќе им се овозможи дотур на храна и други намирници на жителите во селата до кои пристапот по земјен пат е оневозможен поради високите снежни наноси .

Хеликоптерите носат храна и лекови до завеани села

Утрински - 09.02.2012

Хеликоптери на воздухопловниот ВИНГ на АРМ и денеска продолжуваат со акцијата за снабдување на населението во отсечените делови од Македонија Како што изјави министерот за одбрана Фатмир Бесими, кој ...

Телма „се проби“ до завеани кумановски села

Телма - 09.02.2012

Залихите на храна се при крај, добитокот ни е гладен, а струја немавме воопшто цела недела. Од шести јануари сме завеани и отсечени од цивилизацијата, раскажува Боро Милошевски од селото Длабочица до ...

Хеликоптерите носат храна и лекови до завеани села

24 Вести - 09.02.2012

Хеликоптери на воздухопловниот ВИНГ на АРМ и денеска продолжуваат со акцијата за снабдување на населението во отсечените делови од Македонија.

Храна за отсечените села со армиски хеликоптери

Утрински - 09.02.2012

Координативното тело за справување со снежните состојби ќе ги обезбедува жителите на Сопиште, Студеничани и Чучер-Сандево со храна и лекови Армиски хеликоптери тргнаа во акција за спас на населението ...

Помош во пакети со храна за жителите во гостиварските планиски села

Курир - 09.02.2012

Општинската организација на „Црвен Крст“ во Гостивар и Центарот за управување со кризи денеска започнаа со достава на пакети со прехранбени продукти за жителите на планинските села кои се ...

Хеликоптери на АРМ и денеска ќе доставуваат храна и лекови во завеаните села

Press24 - 09.02.2012

Дирекцијата за заштита и спасување да се ангажира градежна механизација за расчистување на патните правци Хеликоптери на АРМ и денеска ќе доставуваат залихи во завеаните села.

Втор ден со хиликоптерите на АРМ на завеаните места од снег се доставува помош

МРТ - 09.02.2012

Tweet Втор ден со хиликоптерите на АРМ на завеаните места од снег се доставува хуманитарна помош. Екипата на МТВ беше на терен.

Армиски хеликоптер ќе носи храна и лекови до Липково, Ранковце, Новаци...

Нетпрес - 09.02.2012

Во текот на денешниот ден ќе се изврши дотур на потребните намирници (храна, лекови и хигиенски средства), со три хеликоптери на АРМ во општина Липково, Ранковце, Крива Паланка и општина Новаци.

Завеаните граѓани и денеска ќе добиваат помош од хеликоптери

Inpress - 09.02.2012

Скопје, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во текот на денешниот ден да се изврши дотур на потребните намирници (храна за населението, сточна храна, потребни лекови и хигиенски средства) по воздушен пат со ...

По воздушен пат намирници ќе се достават до отсечените населени места

МРТ - 09.02.2012

Tweet Дотур на потребни намирници со хеликоптер денеска ќе се врши за населението од општините Липково, Ранковце, Крива Паланка и Новаци.

Хеликоптери на АРМ и денеска ќе носат храна и лекови до завеаните села во Македонија

+инфо - 09.02.2012

Хеликоптери на АРМ и денеска ќе доставуваат храна, лекови и средства за лична хигиена до завеаните планински села во Македонија.

Намирници по воздушен пат за отсечените жители

Курир - 09.02.2012

Дотур на потребни намирници со хеликоптер денеска ќе се врши за населението од општините Липково, Ранковце, Крива Паланка и Новаци.

Хеликоптери ќе носат храна во Липково, Ранковце, Крива Паланка и Новаци

Макфакс - 09.02.2012

Три хеликоптери на АРМ денеска ќе носат храна за населението, сточна храна, потребни лекови и хигиенски средства за отсечените села.

Хеликоптерите последна надеж во завеаните села

Вечер Прес - 09.02.2012

Целиот Балкан е парализиран поради невидениот студ, а властите во речиси сите држави со хеликоптери доставуваат храна и лекови во отсечените места Три хеликоптери на АРМ вчера ја доставуваа ...

Загрозените македонски села и денес со хеликоптер ќе добиваат производи

Sky - 09.02.2012

И во текот на денешниот ден ќе се изврши дотур на храна и лекови како и хигиенски средства со три хеликоптери на АРМ во општина Липково, Ранковце, Крива Паланка како и во општина Новаци.

Армиски хелихоптери и денеска ќе носат храна и лекови во отсечените села

Sky - 09.02.2012

Од страна на три хелихоптери на Армијата на Република Македонија денеска во отсечените села ќе се носат потребните прехрамбени продукти и лекови во општина Липково, во селата, Алашовце, Лукаре и ...

Храна и лекови за завеаните со армиски хеликоптери

Н.Македонија - 09.02.2012

Најзагрозени се скопскиот, прилепскиот и кумановско-липковскиот регион велат од Центарот за управување со кризи. Од утре синоптичарите најавуваат нови снежни врнежи, кои ќе се интензивираат в недела ...

Хеликоптерите денеска со помош за дваесетина отсечени села

eReporter - 09.02.2012

Дваесетина села , кои снегот и студот го отсекоа од остатокот на земјата, денеска со хеликоптери на армијата треба да добијат храна, лекови, хигиенски средства и сточна храна.

Армиските хеликоптери ќе носат храна и лекови до завеаните села

Дневник - 08.02.2012

Хеликоптерите на АРМ денеска ќе достават храна и лекови до жителите на неколку завеани села во скопските општини Сопиште и Студеничани, изјави на денешната прес-конференција Миле Јанакиески, министер ...

Екипа на телма со хеликоптер до завеаните села

Телма - 08.02.2012

Екипажот подготвен, пакетите со храна, лекови и средства за лична хигиена натоварени во хелихоптерите. Вака не’ пречекаа припадниците на Воздухопловниот Винг кои беа задолжени за трнаспорт на овие ...

Армијата со хеликоптери ќе носи помош во завеаните места

Телма - 08.02.2012

Армијата на Република Македонија денеска со хеликоперти ќе носи храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во општините Сопиште, Студеничани и ...

Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во завеаните села

Утрински - 08.02.2012

Оваа мерка, како што информира денеска на прес министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, проилезе од денешната седница на владиното Координативно тело за справување со состојбите кои ...

Илјада луѓе завеани од снежната бура

Дневник - 08.02.2012

Бројот на завеаните села и луѓе се намалува од ден во ден благодарение на напорите на екипите за расчистување, вели Душко Петровски, раководител на секторот за операции во ЦУK Околу илјада жители на ...

Снегот изолира илјада луѓе во 80 села

Дневник - 08.02.2012

Околу илјада жители на осумдесет планиски села во земјава се изолирани од светот бидјеќи снежните врнежи ги затрупаа патиштата во должина од 150 километри кон нив, соопштија денеска во државниот ...

Отсечени 80 села, во 28 општини нема настава

Утрински - 08.02.2012

Центарот за управување со кризи е во постојан контакт со жителите од отсечените делови и доколку има потреба од храна и медицински лекови, ќе интервенира со своја механизација Поларната зима ...

Хеликопетри со храна и лекови тргнаа кон отсечените села

Press24 - 08.02.2012

Денеска се одржа прва седница на Координативното тело составено од владини министри, претставници на најзагрозени општини и институции надлежни за справување со кризи.

Армијата ќе интервенира во отсечените места

Курир - 08.02.2012

Владата на Република Македонија денеска формираше координативно тело за снежното време кое ја зафати државата, поради што се отсечени повеќе општини и села.

Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во селата завеани од снег

+инфо - 08.02.2012

Армијата на Република Македонија денеска со хеликоперти ќе носи храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во општините Сопиште, Студеничани и ...

Хеликоптери ќе носат храна и лекови до отсечените села

Макфакс - 08.02.2012

Хеликоптери на армијата на Република Македонија во среда и четврток ќе им носат храна и лекови на жителите на отсечените села од општина Студеничани, Сопиште и Чучер Сандево.

Армиски хеликоптери ќе носат храна и лекови до отсечените села

Нетпрес - 08.02.2012

Хеликоптери на АРМ денеска и утре ќе им носат храна и лекови на жителите на околу 40-тина села во општините Студеничани, Сопиште и Чучер Сандево кои се отсечени поради снегот, одлучило денеска ...

Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во селата завеани од снег

Сител - 08.02.2012

Армијата на Република Македонија денеска со хеликоперти ќе носи храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во општините Сопиште, Студеничани и ...

Со хеликоптер пратени храна и лекови до најзагрозените места

МРТ - 08.02.2012

Tweet 40-тина села целосно се отсечени поради снежните врнежи. Најзагрозени се скопскиот, прилепскиот и кумановско-липковскиот регион.

Храна и лекови за завеаните со хеликоптер на АРМ

Алфа - 08.02.2012

Хеликоптери на АРМ им разнесуваа храна и лекови на завеаните. Од воениот аеродром денеска полетаа два. Едниот, помош однесе во селата под Караџица, на Црн врв и Патишка река, а другиот во кој леташе ...

Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во селата завеани од снег

МРТ - 08.02.2012

Tweet Армијата на Република Македонија денеска со хеликоперти ќе носи храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во општините Сопиште, ...

Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во селата завеани од снег

Inpress - 08.02.2012

Скопје, 8. февруари 2012 (ИНПРЕС) Армијата на Република Македонија денеска со хеликоперти ќе носи храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во ...

Илјадници завеани во скопските села

Макфакс - 08.02.2012

По обилните врнежи од снег патните правци до повеќе планински села низ Македонија се непроодни, а илјадници луѓе остнаа завеани.

Армиски хелихоптери ќе носат храна и лекови во отсечените села

Sky - 08.02.2012

Армиски хелихоптери денеска ќе носат храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во општините Сопиште, Студеничани и Чучер Сандево.

Подготовки завеани од снег

Н.Македонија - 08.02.2012

Условите во Охрид и во Дојран, кои се традиционална зимска дестинација на македонските, но и на балкански фудбалски клубови, се лоши поради снегот, како и во другите македонски градови Големиот снег ...

Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во завеаните села

Н.Македонија - 08.02.2012

Армијата на Република Македонија со хеликоперти ќе носи храна, средства за хигиена и лекови во населените места што се недостапни поради врнежите од снег во општините Сопиште, Студеничани и Чучер ...

Завеани 1000 луѓе во 80 села...

24 Вести - 07.02.2012

1000 жители од 80 села, поради снежните навеви, сеуште се отсечени од преостанатиот дел од државата. Мнозинството од завеаните населни места се планиски и имаат само по неколку жители.

Целосно завеани 80 села, околу 1.000 граѓани отсечени од цивилизација

МКД - 07.02.2012

Околу осумдесет села во земјава, со над 1.000 жители, се целосно завеани со снег и отсечени од цивилизација, соопшти Центарот за управување кризи на денешната прес-конференција.

Околу илјада лица и натаму завеани во планинските села

Макфакс - 07.02.2012

Околу илјада лица и натаму се отсечени поради снежни врнежи кои што деновиве ја зафатија Македонија, а најтешка е состојбата во планинските села во скопско-кумановскиот регион.

Околу 1.000 селани се отсечени поради снегот

Нетпрес - 07.02.2012

Околу 1.000 жители во околу 80 планински села се отсени од остатокот од светот поради високата снежна покривка и неможноста на надлежните да го пробијат патот до овие населени места.

Снегот отсече 80 села

Курир - 07.02.2012

Од Центарот за управување со кризи информираат дека на територијата на Р. Македонија поради снежното време отсечени се 80 села, кои се на повисоки места.

80- отсечени села, во Македонија снег и утре

Сител - 07.02.2012

Осумдесетина села со приближно 1000 жители остануваат отсечени од снегот. 150 километри патни правци се блокирани во Македонија.

Околу илјада лица и натаму завеани во планинските села низ Македонија

Кајгана - 07.02.2012

Околу илјада лица и натаму се отсечени поради снежни врнежи кои што деновиве ја зафатија Македонија, а најтешка е состојбата во планинските села во скопско-кумановскиот регион.

Во земјава околу 1000 лица кои живеат во планинските села се отсечени од светот

Sky - 07.02.2012

Снежните врнежи кои ја погодија територијата на Македонија до сега отсекле околу 80 села, кои се на повисоки места. Бројката од вчерашните 300 лица, отсечени лица денеска пораснала на 800 до 1000 ...

Снегот отсече 80 села во Македонија со околу 1000 жители

eReporter - 07.02.2012

Бројката на отсечени села во моментот изнесува близу 80, во кои живеат оклу 800 до 1000 жители, соопшти денеска Центарот за Управување со кризи.

Србија прогласи вонредна состојба, завеан поголем дел од земјата

Дневник - 06.02.2012

Владата на Србија на вонредна седница прогласи вонредна состојба во земјата поради интензивните врнежи од снег што завеаја цели градови и села.

Вонредна состојба во цела Србија

Макфакс - 06.02.2012

Владата на Србија синоќа донесе одлука за прогласување на вонредна состојба на цела територија на Република Србија, а одлуката стапи на сила веднаш.

Снегот ја прекина наставата, десетина села завеани

Глас на Америка - 06.02.2012

Метеоролозите во Македонија најавуваат нови врнежи. Македонија осамна под дебела снежна покривка. Први непријатната страна на снегот ја почувствуваа возачите ионие кои од викенд-одморот се вратија на ...

Вонредна состојба во цела Србија

Нетпрес - 06.02.2012

Српската влада синоќа донесе одлука за прогласување на вонредна состојба на територија на цела држава, а одлуката веднаш стапи на сила.