TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета се разочарал и од Рама и од Баша: Да ме послушаа ќе биде подобро

Фокус - 15.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета изрази незадоволство од лидерот на владејачките социјалисти Еди Рама, но и од челникот на опозициската Демократска партија Љуљзим Баша, истакнувајќи дека доколку го послушале „земјата ќе била многу подобра“.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Сител - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Слободен Печат - 15.09.2019

Мета изразува загриженост поради тоа што принципите и вредностите кои се столб и срце на демократскиот свет, во неговата земја воопшто не се почитуваат. На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на ...

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

+инфо - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

А1 On - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Албанија е последна во регионот пред вратите на ЕУ

Р.С.Европа - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

24Инфо - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Опсервер - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Либертас - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да ја вратиме Албанија на Албанците, или денес или никогаш

PressingTV - 15.09.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, на Меѓународниот ден на демократијата, им се обрати на граѓаните со порака дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Република - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

Локално - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

MakPress - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета со порака до граѓаните: Да ја вратиме Албанија на Албанците

Магазин - 15.09.2019

Шефот на албанската држава Илир Мета упати порака до граѓаните за време на своето обраќање на Меѓународниот ден на демократијата, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, ...

Мета: Да им ја вратиме Албанија на Албанците или денес или никогаш

1tv - 15.09.2019

На Меѓународниот ден на демократијата, шефот на албанската држава Илир Мета им се обрати на граѓаните со порака, потсетувајќи дека во темелите на демократијата е гласањето, правото на секој граѓанин да избира и да биде избран, политички плурализам.

Мета: Да ме послушаа Баша и Рама земјата ќе беше многу подобра

А1 On - 14.09.2019

Претседателот Илир Мета изјави дека е многу незадоволен од лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, но и лидерот на владеачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама, додавајќи дека доколку го послушале и „земјата ќе била многу ...

Мета: Да ме послушаа Баша и Рама земјата ќе беше многу подобра

Слободен Печат - 14.09.2019

Претседателот Мета се задржа и на прашањето околу постапката за негово разрешување при што рече дека владејакото мнозинство нема гласови во Парламентот за да го разреши претседателот. Претседателот Илир Мета изјави дека е многу незадоволен од ...

Мета: Да ме послушаа Баша и Рама земјата ќе беше многу подобра

+инфо - 14.09.2019

Претседателот Илир Мета изјави дека е многу незадоволен од лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, но и лидерот на владеачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама, додавајќи дека доколку го послушале и „земјата ќе била многу ...

ИЛИР МЕТА: Му реков на Баша да не мисли дека некој во Брисел не може да заспие поради нив!

Денешен - 14.09.2019

Претседателот Илир Мета изјави дека е многу незадоволен од лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, но и лидерот на владеачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама, додавајќи дека доколку го послушале и „земјата ќе била многу ...

Мета: Да ме послушаа Баша и Рама земјата ќе беше многу подобра

Опсервер - 14.09.2019

Претседателот Илир Мета изјави дека е многу незадоволен од лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, но и лидерот на владеачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама, додавајќи дека доколку го послушале и „земјата ќе била многу ...

Мета: Да ме послушаа Баша и Рама земјата ќе беше многу подобра

24Инфо - 14.09.2019

Претседателот Илир Мета изјави дека е многу незадоволен од лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, но и лидерот на владеачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама, додавајќи дека доколку го послушале и „земјата ќе била многу ...

Мета: Доколку добиеме датум на 18 октомври ќе го одликувам Рама

Независен - 12.09.2019

Албанија – Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција одржана доцна попладнево задржувајќи се 18 октомври, како значаен датум за Албанија на патот кон ЕУ рече дека доколку се добие позитивен одговор подготвен е да го одликува премиерот ...

Мета: Ако добиеме датум на 18 октомври ќе го одликувам Рама

Слободен Печат - 11.09.2019

Тој искажа почит кон Венецијанската комисија која испрати делегација да прибере информации за тоа дали го прекршил уставот или не, што од неа го побара албанскиот ...

Мета: Доколку добиеме датум на 18 октомври ќе го одликувам Рама

Вечер Прес - 11.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција одржана доцна попладнево задржувајќи се 18 октомври, како значаен датум за Албанија на патот кон ЕУ рече дека доколку се добие позитивен одговор, подготвен е да го одликува премиерот Еди Рама.

Мета порача дека на функцијата останува до 2022 година

Алсат-М - 10.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Мета порача дека на функцијата останува до 2022 година

Р.С.Европа - 10.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Мета: Останувам столб во одбраната на албанскиот Устав

Макфакс - 10.09.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета по тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија изјави дека е среќен што по две години се враќа во паламентот и им порача на оние кои сакаат да го разрешат дека како претседател ќе остане во одбрана ...

Мета: Останувам столб во одбраната на албанскиот Устав

Точка - 10.09.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета по тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија изјави дека е среќен што по две години се враќа во паламентот и им порача на оние кои сакаат да го разрешат дека како претседател ќе остане во одбрана ...

Мета: Останувам столб во одбраната на албанскиот Устав

Centar - 10.09.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета по тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија изјави дека е среќен што по две години се враќа во паламентот и им порача на оние кои сакаат да го разрешат дека како претседател ќе остане во одбрана ...

Мета порача дека на функцијата останува до 2022, за граѓаните тој е вистински државник

Опсервер - 10.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Мета му порача на Рама дека ќе остане албански претседател до 2022 година

Фокус - 09.09.2019

По речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија, албанскиот претседател Илир Мета порача дека институцијата претседател останува во одбрана на Уствот до 24 јули 2022 година, кога, како што рече, му завршува петгодишниот ...

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

Сител - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Илир Мета заљубен во мачки, погледнете што прави со нив (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.09.2019

Во последното видео, Мета се појавува покрај море и во друштво на мачки. Кучињата и мачките по се изгледа дека албанскиот претседател Илир Мета ги обожава. Тој пред извесно време објави видео на социјалните мрежи со куче во рацете, а во најновото ...

Малиќи: Мета пред анкетната комисија е „шоу” на владејачките социјалисти

Слободен Печат - 09.09.2019

Тој додаде дека „она што денеска се случува е дискриминција на мисијата на Парламентот на Албанија”. Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова страна, ...

Малиќи: Распитот на Мета е шоу за негова дискредитација

Р.С.Европа - 09.09.2019

За распитот на албанскиот претседател Илир Мета, пред анкетната собраниска комисија, која испитува дали го прекршил Уставот, независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи вели дека е „шоу на владејачките социјалисти“, објавија ...

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

А1 On - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Мета порача дека на функцијата останува до 2022, за граѓаните тој е вистински државник

Независен - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Мета: Го одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

Курир - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Мета порача дека на функцијата останува до 2022, за граѓаните тој е вистински државник

+инфо - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Мета порача дека на функцијата останува до 2022, за граѓаните тој е вистински државник

А1 On - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Мета: Останувам на функцијата до 2022 година

Слободен Печат - 09.09.2019

Во коментарите албанските граѓани му даваат целосна подршка на Мета нарекувајќи го „вистински државник". Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот ...

Малиќи: Мета пред анкетната комисија е „шоу” на владејачките социјалисти

А1 On - 09.09.2019

Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова стрна, првата реакција доаѓа од независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи.

Малиќи: Мета пред анкетната комисија е„шоу” на владејачките социјалисти

Нетпрес - 09.09.2019

Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова стрна, првата реакција доаѓа од независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи.

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

Слободен Печат - 09.09.2019

Мета посочи дека изборите можело да се одржат во текот на јули, зашто и тој се залагал тоа да биде што побрзо, но оти постоеле две главни причини зошто тоа не се реализирало. Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија ...

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

Нетпрес - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Мета: Го одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

PressingTV - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Мета порача дека на функцијата останува до 2022, за граѓаните тој е вистински државник

Вечер Прес - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Малиќи: Мета пред анкетната комисија е„шоу” на владејачките социјалисти

Опсервер - 09.09.2019

Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова стрна, првата реакција доаѓа од независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи.

МЕТА ПО ТРИЧАСОВНОТО ИСПРАШУВАЊЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ: Останувам претседател до 2020 година!

Денешен - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета по речиси тричасовното испрашување во парламентарната анкетна комисија со прва реакција се јави на неговиот профил на Фејсбук. Очевидно повеќе од задоволен тој наведува дека е среќен што по две години се вратил во ...

Ги одложив изборите за да спречам конфликт, имало планови за палење на Парламентот

Република - 09.09.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија, откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

24Инфо - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

4NEWS - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.

Распитот на Мета пред анкетната комисија е„шоу” на владејачките социјалисти

24Инфо - 09.09.2019

Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова стрна, првата реакција доаѓа од независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи.

Малиќи: Мета пред анкетната комисија е „шоу” на владејачките социјалисти

MakPress - 09.09.2019

Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова стрна, првата реакција доаѓа од независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи.

Мета: Ги одложив изборите за да спречам граѓански конфликт

MakPress - 09.09.2019

Албанскиот претседател Илир Мета пред парламентарната анкетна комисија откри неколку детали кога станува збор за информациите кои ги добил од безбедносните структури за можни немири на протестот на опозицијата на 8 јуни.