TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамковниот договор е скап

А1 - 14.08.2010

По девет години од Рамковниот договор, за првпат официјална личност излезе со констатација дека тој е еден од најскапите проекти што според финансиските потенцијали, внатрешно политички и економски, ...

Македонија - Иванов бара домар за Рамковниот

Време - 14.08.2010

Јасминка Догова Македонија по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор е како зграда во која секоја заедница си има свој стан и свој простор.

Македонија - Ни требаат 8 илјади долари по глава на жител за Рамковниот договор

Вест - 14.08.2010

Охридскиот рамковен договор и по девет години се гледа како подарок од Македонците за Албанците, а не како придобивка за целата држава, која ја спаси Македонија, но и регионот од поделби, оценија ...

Dевет рамkовни години

Утрински - 14.08.2010

Рамковниот договор - девет години потоа: меѓуетничко делење на моќта или инструмент за чување на владиниот мир. Секоја албанска партија што е дел од власта комуницира со македонската партнерска ...

Има пари само за половина Рамковен

Утрински - 14.08.2010

Каква ќе беше иднината на Македонија без да биде потпишан Охридскиот рамковен договор и каква цел се постигна. Дали и по девет години од потпишувањето на мировниот договор, и натаму се перцепира како ...

Адеми излезе надвор од рамката

Телма - 14.08.2010

Вицепремиерот за спроведување на Охридскиот рамковен договор Абдулаќим Адеми синоќа излезе надвор од „рамката“ говорејќи само на албански јазик без преведевувач на свечениот прием по повод ...

Превработеност

Дневник - 14.08.2010

Рамковните вработувања не треба да предизвикаат превработеност во јавната администрација. Многу е важно да не се вработуваат на вештачки начин, не треба да се измислува работно место што не е ...

Рамковниот договор е успешна приказна

Дневник - 14.08.2010

Рамковниот договор беше решение за надминување на непријателствата во Македонија и е специфичен македонски модел на мултиетничко општество заснован на интеграција без асимилација , кој се темели на ...

Иванов: Македонија по Охридскиот договор е како зграда

Н.Македонија - 14.08.2010

Потребни се осум илјади долари бруто-домашен производ (БДП) по жител за да биде договорот целосно функционален. Сега, Македонија остварува само половина од потребниот БДП Македонија по Охридскиот ...

Адеми: Македонија по РД е место за сите етнички заедници

Форум - 14.08.2010

Рамковниот договор ја потврдува определбата за рамноправен третман на сите граѓани без оглед на нивната етничка припадност, рече Абдилаќим Адеми заменик претседател на Владата на прославата по повод ...

Адеми: Македонија по РД е место за сите етнички заедници

Алфа - 14.08.2010

Рамковниот договор ја потврдува определбата за рамноправен третман на сите граѓани без оглед на нивната етничка припадност, рече Абдилаќим Адеми заменик претседател на Владата на прославата по повод ...

Годишнината од Рамковниот одбележана само на албански јазик

Сител - 14.08.2010

Обраќањето на вицепремиерот Адеми единствено на албански јазик било во духот на Рамковниот договор. Од ДУИ го оправдуваат потегот на нивниот сопартиец.

Немало скандал на прославата за Рамковниот- вицепремиерот Адеми само на албански

Канал5 - 14.08.2010

Не било скандал што вицепремиерот Адеми поздравниот говор на синоќешната прослава „Девет години Охридски рамковен договор“ го одржа само на албански јазик.

Адеми: Македонија по РД е место за сите етнички заедници

Макфакс - 14.08.2010

Рамковниот договор ја потврдува определбата за рамноправен третман на сите граѓани без оглед на нивната етничка припадност, рече Абдилаќим Адеми заменик претседател на Владата на прославата по повод ...

Девет години Рамковен договор

А1 - 13.08.2010

Пред девет години беше потпишан Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на државата.

Рамковниот договор не е мртов

А1 - 13.08.2010

Рамковниот договор не е мртов. Претставува отворен процес со позитивни влијанија ќе констатираат говорниците на трибината охридскиот договор денеска и во иднина.

Охридскиот договор - политички и социјален мир

BBC - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор со кој заврши воениот судир во Македонија е речиси целосно спроведен, а последните година - две особено се засили правичната застапеност на етничките заедници во јавната ...

Деветгодишнина од Охридскиот договор

Deutsche Welle - 13.08.2010

Се навршуваат девет години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се постави рамка за меѓуетнички соживот во Македонија.

Девет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Р.С.Европа - 13.08.2010

Денеска се одбележуваат девет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. По тој повод, владиниот секретаријат задолжен за негова примена вчерева ќе организира прием.

Македонија - Охрид поважен од „охридскиот“

Време - 13.08.2010

Со свечен прием во хотелот „Александар палас“ вечерва, во организација на Владата ќе се одбележи деветгодишнината од Рамковниот договор.

Македонија - Рамковниот на кантар кај олеснувачите?

Време - 13.08.2010

Јасминка Догова Претставниците на САД и на ЕУ Џејмс Пердју и Франсоа Леотар, кои беа потписници на Рамковниот договор, да направат евалуација за реализацијата и за ефектите на овој договор и да ја ...

Деветгодишнина од Рамковниот договор

Р.С.Европа - 13.08.2010

Одбележување на девет годишнината од Охридскиот Рамковен Договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година. Со него се постави рамка за обезбедување на иднината на демократијата и развој на ...

Македонија нема пари за спроведување на Рамковниот договор

Р.С.Европа - 13.08.2010

Целосната имплементација на Рамковниот договор секаде се поставува како услов за евро-атланските интеграции на Македонија, изјави на денешната трибина во Скопје претседателот Ѓорѓе Иванов.

Македонија - Недостига образование за подобри меѓуетнички односи

Вест - 13.08.2010

Го признаваме и поздравуваме позитивниот напредок што земјата го постигна во подобрувањето на меѓуетничките односи откако беше потпишан Охридскиот рамковен договор.

Рамковниот договор девет години потоа

Утрински - 13.08.2010

„Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Рамковниот договор - интеграција без асимилација

Телма - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор кој е создаден за надминување на непријателствата во Република Македонија во 2001-та е специфичен македонски модел на мултиетничко општество заснован на интеграција без ...

Хашките пред мети се закана за стабилноста

Дневник - 13.08.2010

ИНТЕРВЈУ: АБДУЛАЌИМ АДЕМИ, ВИЦЕПРЕМИЕР ЗА РАМКОВЕН ДОГОВОР Сметаме дека е крајно време Македонија да најде компромис за името, за да не го пропушти и самитот на НАТО во ноември.

Девет години од Рамковниот договор

Дневник - 13.08.2010

Денеска се навршуваат девет години од потпишувањето на Рамковниот договор. Вицепремиерот Абдулаќим Адеми во денешното интервју за „Дневник“ вели дека е задоволен од спроведувањето на договорот и ...

Девет годишнина од потпишувањето на Рамковниот договор

Кајгана - 13.08.2010

Пред девет години беше потпишан Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на државата.

Почитувајте го духот на Охридскиот договор

Н.Македонија - 13.08.2010

Сите учесници да преземат целосна обврска за она што претставува континуиран процес на остварување на рамковниот договор и да ја поддржат примената на договорот и како текст, но и неговиот дух, ...

Девет години од Охридскиот рамковен договор

Алсат-М - 13.08.2010

Денеска се навршуваат девет години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Иванов: Рамковниот договор е специфичен македонски модел на мултиетничко општество

Алфа - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор кој е создаден за надминување на непријателствата во Република Македонија е специфичен македонски модел на мултиетничко општество заснован на интеграција без асимилација, ...

Рамковниот договор е специфичен македонски модел

Идивиди - 13.08.2010

Скопје, 13 август 2010 (МИА) - Охридскиот рамковен договор кој е создаден за надминување на непријателствата во Република Македонија во 2001-та е специфичен македонски модел на мултиетничко општество ...

Мулти етничноста е европска перспектива

Форум - 13.08.2010

Европската перспектива на Македонија е тесно поврзана со градењето на мултиетничка држава По девет години од донесувањето на Охридскиот рамковен договор треба да се продолжи со негова имплементација.

Селмани бара отчет за исполнетото од Рамковниот договор

Форум - 13.08.2010

Целите поставени со Охридскиот рамковен договор се уште не се постигнати, и тоа со директна вина на партиите што го потпишаа овој договор во името на Македонците и на Албанците Ова го рече на ...

Иванов: Спроведувањето на Рамковниот е скапо

Форум - 13.08.2010

Целосна имплементација на Рамковниот договор е услов за европската иднина на Македонија, но чини многу пари, рече Претседателот Ѓорге Иванов на денешната трибина организирана по повод девет години од ...

Девет години од Охридскиот Договор

Алфа - 13.08.2010

Моделот на државно уредување кој е дефиниран во охриската спогодба е скап и за негово целосно имплементирање потребно е Македонија да им бруто домашен производ од минимум осум илјади евра.

Трибина - „Охридскиот договор сега и во иднина“

Алсат-М - 13.08.2010

„Охридскиот договор, без домаќин“. Со ваква метафора Претседателот Ѓорге Иванов ја објасни фактичката состојба на имплементацијата на овој документ на трибината со тема “ Охридскиот договор денеска и ...

Хереро: Охридскиот договор - клуч за интеграција и стабилност

Алсат-М - 13.08.2010

Амбасадорот на ОБСЕ во Скопје, во ексклузивното интервју за Алсат-М телевизија, уште еднаш потсети за клучното значење на Охридскиот договор за интеграциските процеси и стабилноста на земјата.

Македонија ја одбележува годишнината од Охридскиот договор

SETimes - 13.08.2010

СКОПЈЕ, Македонија -- Во петок (13-ти август) се навршува деветтата годишнина од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, документот кој го кодификуваше меѓуетничкиот соживот и европската ...

Девет години од Охридскиот рамковен договор

Кирилица - 13.08.2010

Денеска се навршуваат девет години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Иванов: Рамковниот договор е специфичен македонски модел на мултиетничко општество

Сител - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор кој е создаден за надминување на непријателствата во Република Македонија е специфичен македонски модел на мултиетничко општество заснован на интеграција без асимилација, ...

Рамковниот договор е специфичен модел на мултиетничко општество

Кирилица - 13.08.2010

Иванов: Охридскиот рамковен договор е создаден за надминување на непријателствата во Македонија и е специфичен македонски модел на мултиетничко општество заснован на интеграција без асимилација.

Договорот од Охрид е успешен, но скап за одржување

Сител - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор и по девет години се гледа како подарок од Македонците за Албанците, а не како придобивка за целата држава кој ја спаси Македонија , но и регионот од поделби, оценуваат ...

Девет години Охридски договор, го потпишаа, дали го спроведоа?

Канал5 - 13.08.2010

Го потпишаа, но дали го спроведоа? Тема за дебата на денешната трибина - Каде е Македонија по девет години од Охридски договор.

Мора да се смени профилот на македонските политичари

Вечер - 13.08.2010

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми, смета дека овој договор не само што го прекинал конфликтот, туку ја стабилизирал Македонија во сите сегменти и полиња ...

Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Рамковниот договор

Канал 77 - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Рамковниот договор требаше да направи промени во чувството за лојалност кон Македонија

Канал 77 - 13.08.2010

Рамковниот договор кој ја преќина војната во 2001 година до овој момент не ги даде посакуваните резултати вели за Канал 77 поранешниот вицепремиер задолжен за имплементација на овој документ Имер ...

Девет години Рамковен договор

Нетпрес - 13.08.2010

Охридскиот рамковен договор денеска навршува девет години од потпишувањето меѓу претставниците на тогашните најголеми политички партии, и специјални претставници на ЕУ и на САД.

Девет години Охридски рамковен договор заснован на доверба

Нетпрес - 13.08.2010

Градење доверба, подобрени меѓуетнички односи, поголемо заедништво во политичкиот живот формирање на коалиции меѓу големите македонски и големите албански партии, Се бара негова целосна ...

Иванов: Скапо е спроведувањето на Рамковниот договор

eReporter - 13.08.2010

Целосната имплементација на Охридскиот рамковен договор е услов за евроатлантските интеграции на Македонија, но тоа чини многу пари, изјави денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Девет години Рамковен договор: Мултиетничноста е европска перспектива

Макфакс - 13.08.2010

Европската перспектива на Македонија е тесно поврзана со градењето на мултиетничка држава. По девет години од донесувањето на Охридскиот рамковен договор треба да се продолжи со негова имплементација.

Иванов: Спроведувањето на Рамковниот е скапо

Макфакс - 13.08.2010

Целосна имплементација на Рамковниот договор е услов за европската иднина на Македонија, но чини многу пари. Ова го изјави претседателот Ѓорге Иванов на денешната трибина организирана по повод девет ...

Девет години од воениот конфликт и Охридскиот договор

Inpress - 13.08.2010

Скопје, 13 август 2010 (ИНПРЕС) На денешен ден, пред девет години е потпишан Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на неколкумесечнот оружен конфликт во Република Македонија.

Ефектите од Рамковниот договор по девет години имплементација

Deutsche Welle - 12.08.2010

Од тезата дека Рамковниот е мртов, до оцена дека е база за натамошен развој на Македонија како мултиетничка држава, варираат ставовите на аналитичарите кои ги анкетираше ДВ по повод годишнината од ...

Законот за јазиците не се имплементира

Р.С.Европа - 12.08.2010

Иако донесен пред две години, законот за употреба на јазиците сеуште не се имплементира. Законот за употреба на јазиците иако беше усвоен пред две години тој сеуште не се имплементира, велат дел од ...

Меѓународните преставници за годишнината од Охридскиот договор

Р.С.Европа - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Политичко-историски проекти

Утрински - 12.08.2010

Постои неспорна потреба да се почитуваат националните вредности на етнитетот на кој му припаѓаат политичките, културните, верските и научните раководни елити кај нас.

Меѓународниот фактор потсети на обврските од рамковниот договор

Телма - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Груевски тактизира со прославата на рамковниот договор

Н.Македонија - 12.08.2010

Свеченостите за годишнината порано ги организираше ДУИ - во последните три години се под покровителство на Владата Премиерот Никола Груевски не кажува дали ќе присуствува на прославата по повод девет ...

Албанците чекаат пензии, Македонците пекаат за дома

Н.Македонија - 12.08.2010

Враќањето на внатрешнораселените - не се оствари, а тоа беше единствената обврска што се однесуваше на Македонците во договорот потпишан од Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Имер Имери, Арбен ...

Девет години од Охридскиот рамковен договор

Алфа - 12.08.2010

Пред девет години беше потпишан Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на државата.

Адеми: Законот за јазици не се применува во сите институции

Форум - 12.08.2010

Законот за јазиците не се применува кај сите институции и има видно успорување на неговата имплементација. оценува вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми, во изјава за ...

Фуере, Рикер, Хереро и Хумар за деветгодишнината од Рамковниот договор

Алсат-М - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Рамковниот договор

Форум - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Рамковниот договор

Алфа - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Рамковниот договор

Кајгана - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Експерти - Застој во спроведувањето на Охридскиот договор

Алсат-М - 12.08.2010

Во пресрет на одбележувањето на деветгодишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, експертите констатираат застој во неговото спроведување.

Девет години од Охридскиот рамковен договор

Сител - 12.08.2010

Денеска се навршуваат девет години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на ...

Заедничка изјава на амбасадорите за 9 -годишнината од Рамковниот договор

Сител - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Меѓународната заедница за деветгодишнината од Охридскиот рамковен договор

Канал5 - 12.08.2010

Делегацијата на Европската Унија, штабот на НАТО во Скопје, набљудувачката мисија на ОБСЕ во Скопје и амбасадата на САД ја дадоа следнава изјава по повод деветгодишнината од потпишувањето на ...

Рамковниот останува столб на мултиетничкото општество

Вечер - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

Адеми: Законот за јазиците не се применува

Нетпрес - 12.08.2010

Вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор, Абдулаќим Адеми, во изјава за Радио Слободна Европа, оценува дека Законот за јазиците не се применува кај сите институции и има видно забавување ...

Адеми: Законот за јазици не се применува во сите институции

Макфакс - 12.08.2010

Законот за јазиците не се применува кај сите институции и има видно успорување на неговата имплементација. оценува вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми, во изјава за ...

Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за Рамковниот договор

Макфакс - 12.08.2010

Охридскиот рамковен договор и релевантните уставни одредби остануваат неопходни во градењето мирно, правично и сплотено мултиетничко општество.

ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД со заедничка изјава за Рамковниот договор

Inpress - 12.08.2010

Брисел, 12. август (ИНПРЕС) Меѓународните организации ОБСЕ, НАТО и ЕУ ја истакнаа потребата од неопходноста на Охридскиот рамковен договор.

Подготовки за годишнината од Рамковниот договор

Р.С.Европа - 11.08.2010

Со свечен прием во организација на Владата годинава ќе се одбележи девет годишнината од Рамковниот договор. Трета година по ред, прославата за годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор е во ...

Девет години по потпишувањето на Рамковниот договор

Форум - 11.08.2010

Девет години по потпишувањето на Рамковниот договор со кој се стави крај на воениот конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот, документот од Охрид се уште не е целосно ...

Прослава без Груевски, Црвенковски, Фуере?!

Вечер - 11.08.2010

Од Владата велат дека не се предвидени многу свечени активности, затоа што догодина планираат голема прослава по повод јубилејната десетгодишнина од договорот, на која ќе бидат поканети и тогашните ...

Деветгодишнина од потпишувањето на Рамковниот договор

Макфакс - 13.08.2010

Пред девет години беше потпишан Рамковниот договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година и се постави рамка за меѓуетнички соживот и евроатлантска перспектива на државата.

Договор за рамковни игри со бројки

Утрински - 10.08.2010

Вицепремиерот Абдулаким Адеми, задолжен за спроведување на Рамковниот договор, се согласува со забелешката на амбасадорот на ОБСЕ, Хозе Луис Хереро, дека не смее да се дозволи рамноправната ...

Рамковните вработувања сé поголем товар за администрацијата

Н.Македонија - 10.08.2010

Во Македонија се регистрирани околу 60.000 правни лица, каде што може исто така да се вработува според принципот на правична застапеност - вели Осман Кадриу, професор по правни науки Сериозен станува ...

Државна работа - кому иде

Шпиц - 10.08.2010

Начелото за рамноправна застапеност во јавниот сектор, кое произлегува од Рамковниот договор, го поткопува принципот за стручност и компетентност на државните службеници, предупредуваат домашните ...

Владо Поповски: Охридскиот договор е трет Илинден за Македонија

Форум - 10.08.2010

Владо Поповски, едeн од учесницитe во преговорите за Охридскиот Рамковен Договор и член и долгогодишен советник на владеjачката ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за BBC вели дека „Охридскиот договор е трет ...

Граѓани незадоволни од примената на Охридскиот договор

Алсат-М - 10.08.2010

Во времето кога во земјава се одбележува деветгодишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, тие кои најмногу требаше да ги почуствуваат придобивките од овој договор, граѓаните, денеска се ...

Поповски-Охридскиот договор е трет Илинден за Македонија.

Канал5 - 10.08.2010

Владо Поповски, едeн од учесницитеe во преговорите за Охридскиот Рамковен Договор и член и долгогодишен советник на владејачката ВМРО ДПМНЕ, во интервју за ББЦ- вели дека „Охридскиот договор е трет ...

„Рамковна“ плата без работа

Р.С.Европа - 09.08.2010

Околу 600 вработени по Рамковниот договор седат дома, а земаат плата. Според познавачите, тоа се одразува врз квалитетот на јавната администрација.

Македонија - Рамковните вработувања да не предизвикаат превработеност

Вест - 09.08.2010

Рамковните вработувања не треба да предизвикаат превработеност во јавната администрација и не треба луѓето да седат дома и да земаат плата, вели амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Хозе Луис Хереро во ...

Херерo: Рамковните вработувања да не прават превработеност

Утрински - 09.08.2010

Рамковните вработувања не треба да предизвикаат превработеност во јавната администрација, вели амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Хозе Луис Хереро, во интервју за Радио Слободна Европа.

Хереро: Рамковните да не предизвикаат превработеност

Дневник - 09.08.2010

Рамковните вработувања не треба да предизвикаат превработеност во јавната администрација, вели амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Хозе Луис Хереро, во интервју за „Радио слободна Европа“.

Потешкотии во имплементацијата на Рамковниот договор

Алсат-М - 09.08.2010

Владата, преку Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор ги продолжува напорите за целосно спроведување на овој документ.