TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефер - Бучковски: Членството во НАТО зависи од Македонија

Макфакс - 02.10.2005

Брисел/Скопје Членството на Македонија во НАТО зависи од неа самата и тоа како ќе ги исполнува зацртаните критериуми. Оваа порака на македонскиот премиер Владо Бучковски му ја пренесе денеска генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер, на средбата во Брисел, потврдувајќи дека вратата на НАТО е ...

Бучковски на средби со врвот на НАТО и ЕУ

Макфакс - 02.10.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска во Брисел треба да сретне со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, и еврокомесарите за проширување и за заедничка надворешна и безбедносна политика, Оли Рен и Хавиер Солана.

Молк во Скопје и во Атина по најавите на Бучковски за поголема конструктивност во дијалогот за името

Канал5 - 01.10.2005

Молк во Скопје и во Атина по најавата на премиерот Бучковски за поголема конструктивност од македонска страна во дијалогот за името. Нема коментар од кабинетот на претседателот Црвенковски и од Министерството за надворешни работи.

Митрева оди во Грција да го скрши мразот

Утрински - 01.10.2005

Според Владо Бучковски, спорот за името ќе се наметне како услов за преговорите со ЕУ Премиерот Владо Бучковски вчера од Лондон испрати вознемирувачка порака за јавноста, изјавувајќи дека не треба веќе да се замижува пред фактот дека Грција успева да го наметне спорот со името како проблем на ...

Бучко во Мајорка

Вест - 01.10.2005

ЛОБИРАЊЕ НИЗ ЕВРОПА Премиерот Владо Бучковски не се врати дома од Лондон, туку од годишната средба на лабуристите директно отпатува за Мајорка, Шпанија. Вчера тој учествуваше на еднодневниот шести Годишен европски економски форум.

Владата пред компромис за името?

Дневник - 01.10.2005

ДОДЕКА СЕ ЧЕКА НОВИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ Специјалниот пратеник на ОН, Метју Нимиц, ќе предложи ново име за нашата држава на преговорите помеѓу Македонија и Грција во Њујорк, но во моментов ни во Атина ни во Скопје не се знае кога ќе се случи тоа.

Бучковски на Европски економски форум во Мајорка

Утрински - 01.10.2005

Активности Премиерот Владо Бучковски учествува на еднодневен годишен Европски економски форум во Мајорка, Шпанија. Меѓународниот настан е во организација на ИНЕА - Институтот за европски работи и ДЕИК - Бордот за надворешни економски односи, а под патронат на претседателот на Европскиот парламент, ...

Премиерот Бучковски со имот вреден 170.000 евра

Макфакс - 01.10.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски поседува недвижен имот вреден 170.000 евра, се наведува во неговиот имотен лист доставен до Антикорупциската комисија во 2002 година, што е објавен денеска. Бучковски поседува “дел (84 м2) од семејна куќа во Скопје во населбата Козле во вредност од ...

Бучковски - Предлогот на Нимиц добра основа за преговори со Грција

Макфакс - 01.10.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски изјави дека последниот предлог на посредникот во преговорите за разликите со името со Грција е добра основа за решавање спорот за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение. „На вчерашната седница на владата заклучивме дека предлогот на посредникот Нимиц...

Бучковски на средби со Шефер, Рен и Солана

Макфакс - 01.10.2005

Скопје Македонскиот премиер утре во Брисел треба да сретне со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер, комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен, како и со високиот претставник на Унијата за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана.

Бучковски: Проблемот со името ќе влијае на приближувањето кон ЕУ

А1 - 30.09.2005

Владата на Бучковски треба да се фокусира на вистинските проблеми - на реформите, сиромаштијата, невработеноста. Само така може да се надева на добивање на статус кандидат. Името е последниот проблем за кој треба да има главоболки.

Марјановиќ го тужи Бучковски

Дневник - 30.09.2005

ЛИГА ЗА ДЕМОКРАТИЈА Претседателот на Лигата за демократија, Ѓорѓи Марјановиќ, поднел приватна тужба за клевета против премиерот Владо Бучковски, бидејќи во писмо објавено во "Дневник" го обвинил дека фамилијарно ги користи придобивките од Советот на Град Скопје и градските јавни претпријатија.

Ѓорѓи Марјановиќ ќе го тужи Владо Бучковски за клевета

Утрински - 30.09.2005

Најава Скопје - Претседателот на Лигата за демократија, Ѓорѓи Марјановиќ, поднесе приватна тужба за клевета против премиерот Владо Бучковски, бидејќи во меѓусебната преписка во медиумите го обвинил дека фамилијарно ги користи придобивките од Советот на Град Скопје и градските јавни претпријатија.

Отпаѓа ли македонската двојна формула за името по средбата Бучковски-Блер?

Канал5 - 30.09.2005

Македонија ја менува политиката за името и веќе цврсто не инсистира на двојната формула. Премиерот Владо Бучковски по средбата со тони Блер во Брајтон, со сосема нова, досега неслушната реторика, зборува за прашањето за името.

Блер бара "одбранбени" реформи и во економијата

Дневник - 30.09.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ЈА ЗАВРШИ ПОСЕТАТА НА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Македонскиот премиер Владо Бучковски завчера од британскиот премиер Тони Блер побарал објективно вреднување на сите достигнувања што Македонија ги направи во изминатите години.

Марјановиќ го тужи Бучковски за клевета

Време - 30.09.2005

ЛИГА ЗА ДЕМОКРАТИЈА Ѓорѓи Марјановиќ, претседателот на Лигата за демократија и професор по кривично право, го тужи за клевета премиерот Владо Бучковски, соопштија од партијата. Како што беше речено на вчерашната прес-конференција, проблемот бил лоциран во неодамнешната преписка во весникот ...

Бучковски: Инвестициите ќе дојдат догодина

Канал5 - 30.09.2005

„Инвестициите ќе дојдат во 2006 –та година“, најавува премиерот Владо Бучковски во интервјуто за „Би-Би-Си“ на македонски јазик. Инвестициите ќе дојдат во 2006 та година , најавува премиерот Владо Бучковски во интервјуто за Би-Би-Си на македонски јазик.

Марјановиќ го тужи Бучко за клевета

Вест - 30.09.2005

Лидерот на Лигата за демократија Ѓорѓи Марјановиќ поднел приватна тужба за клевета против премиерот Владо Бучковски. Професорот по кривично право Марјановиќ тоа го сторил бидејќи во меѓусебната преписка во весникот "Дневник" Бучковски го обвинил дека фамилијарно ги користи придобивките од Советот ...

Премиерот ги презентира можности за инвестиции во Македонија

Дневник - 30.09.2005

БУЧКОВСКИ во ЛОНДОНСКИ СИТИ ГРУП Можностите и перспективите за инвестирање во Македонија, беше темата на вчерашната средба, што премиерот Владо Бучковски ја одржа со повеќе од 20 претставници на големите европски инвестициони фондови во седиштето на лондонскиот Сити груп, една од најголемите ...

Македонија има целосна британска поддршка за евроатлантските амбиции

Утрински - 30.09.2005

По посетата на премиерот Владо Бучковски на Велика Британија и средбата со Тони Блер Лондон неколку пати покажа дека е подготвен да ја поттурне македонската аспирација да излезе од стегите на Балканот ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - На Македонија како една успешна балканска приказна ...

Бучковски му ги пренесе на Блер македонските амбици за ЕУ

Утрински - 29.09.2005

СРЕДБА ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ БРАЈТОН - Претседателот на македонската Влада, Владо Бучковски, вчера во Брајтон, јужна Англија, се сретна со британскиот премиер Тони Блер за да му ги пренесе на сегашниот претседавач на ЕУ македонските амбиции и очекувања за влез во Унијата и во НАТО.

Бучко ќе се види со Блер на партиска конференција

Вест - 28.09.2005

ПРЕМИЕРОТ И ШЕФИЦАТА НА ДИПЛОМАТИЈАТА НА ЛОБИРАЊЕ ЗА ЕУ И НАТО ПРЕКУ ЛА МАНШ Во Кабинетот на премиерот велат дека Бучковски и Митрева за Англија отишле на државна, а не на партиска сметка, иако се на конференција на Лабуристичката партија на Тони Блер, затоа што "офанзивно ќе лобираат кај ...

Денеска средба Бучковски-Блер

Дневник - 28.09.2005

ПОСЕТА Премиерот Владо Бучковски од вчера е во посета на Велика Британија, каде што ќе се сретне со британскиот премиер Тони Блер. Бучковски, придружуван од министерката за надворешни работи Илинка Митрева, ќе го посети Брајтон, каде што ќе присуствува на Конгресот на Лабуристичката партија.

Бучковски на годишната конференција на лабуристите на Тони Блер

Утрински - 28.09.2005

ПОСЕТА ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ БРАЈТОН - Премиерот Владо Бучковски вчера ја почна својата посета на Велика Британија со присуство на годишната конференција на Лабуристичката партија каде што го следеше говорот на премиерот Тони Блер во кој тој зборуваше за големата изборна победа во ...

Бучковски и Блер ќе разговараат за европските интеграции на земјава

Утрински - 27.09.2005

Премиерот во посета на Британија Премиерот Владо Бучковски од денеска е во посета на Велика Британија, каде што ќе има средба со британскиот премиер Тони Блер. За време на престојот во Брајтон, премиерот Бучковски, придружуван од министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, ќе присуствува на ...

Почеток на заминувањето на Тони Блер

Утрински - 27.09.2005

Британската Лабуристичка партија на крилјата на изборниот успех ја одржува годишната партиска конференција Министерот за финансии, Гордон Браун, чека да стане лидер Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Секогаш смирениот и внимателен во квалификациите на темите со кои се занимава, ...

Бучковски и Блер ќе разговараат за интеграциите во НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 27.09.2005

Премиерот Владо Бучковски денеска и утре ќе престојува во посета на Велика Британија, каде што ќе оствари средба со британскиот премиер Тони Блер. Премиерот, придружуван од министерот за надворешни работи Илинка Митрева, ќе присуствува на Конгресот на Лабуристичката партија каде се очекува да се ...

Блер ќе се повлече од функцијата премиер пред изборите

А1 - 26.09.2005

Британскиот премиер Тони Блер потврди дека ќе се повлече од функцијата премиер и од лидерското место на Лабуристичката партија пред следните парламентарни избори во земјата, што треба да се одржат во 2009 или во 2010 година, јави дописникот на МИА од Лондон.

Професорката Десковска го налутила лидерот Бучковски

Време - 26.09.2005

ЕКСПЕРТИТЕ ВО СДСМ КРИТИЧНИ КОН УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ Рената Десковска, професорка на Правниот факултет и претседателка на комисијата за политички систем на СДСМ, го налутила лидерот Владо Бучковски, кога на завчерашната седница на Централниот одбор (ЦО) на партијата жестоко ги критикувала речиси сите ...

ЉУБОВ ИЛИ ПАНАЃУР?!

Вечер Прес - 26.09.2005

Интерпелацијата на Владата заврши така како и што се очекуваше, со однапред наместен резултат 1: 0 за власта. И ако тука немаше никакви изненадувања, собраниската седница ќе остане запаметена барем по две работи. Првата, дека по навистина долго време, ако не и првпат по осамостојувањето, ...