TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Сечевме седишта за да ја извадиме бремената патничка, чија глава беше заглавена под багажниот простор“

МКД - 17.02.2019

Тринаесетти февруари 2019 година, 16 и 40 часот, ден среда. Тишината во Противпожарната станица во Ѓорче Петров ја прекинува телефонски повик на 193. Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово во близина на селото Ласкарци.

Пожарникар за страшната несреќа кај Ласкарци: „Сечевме седишта за да ја извадиме бремената патничка“

Press24 - 17.02.2019

Пред четири дена, на 13. февруар Македонија ја потресе веста за страшната сообраќајка во Ласкарци, на автопатот Скопје-Тетово, кога автобус на компанијата „Дурмо турс“ се преврте во провалија. Во несреќата животот го загубија 15 лица.

Видео: Автобус лета со 140 km/h на автопатот Скопје-Тетово

Скопје инфо - 17.02.2019

Порталот Тетова1 објави видео од автобусот кој на автопатот Тетово – Скопје се движи со над 135 километри на час. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко.

Пожарникарот што прв влезе во автобусот кај Ласкарци: Никогаш нема да ја заборавам сликата кога ја вклучив ламбата

365 - 17.02.2019

Тринаесетти февруари 2019 година, 16 и 40 часот, ден среда. Тишината во Противпожарната станица во Ѓорче Петров ја прекинува телефонски повик на 193. Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово во близина на селото Ласкарци.

Демократски сојуз: Државните институции да реагираат по автобуската несреќа

MTM - 17.02.2019

По автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 патници, а осуммина се во тешка состојба, неопходна е соодветна реакција од државните ...

ВИДЕО: Автобус лета со над 140 км/час на автопатот Тетово-Скопје

Либертас - 16.02.2019

Порталот Tetova1 објави видео од автобусот кој на автопатот Тетово – Скопје се движи со над 135 километри на час. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко.

Пожарникарите пристигнале околу 40 минути по превртувањето на автобусот

Либертас - 16.02.2019

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова дебата во емисијата „360 Степени“ на Алсат го потврди Драги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи.

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

24 Вести - 16.02.2019

Почина уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус на патот Скопје - Тетово. Со ова бројот на жртви се искачи до вкупно 15. Додека другите повредени и понатаму се лекуваат во болничките центри во земјата, некои од нив, оние што ...

Уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус

Press24 - 16.02.2019

Почина уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус на патот Скопје - Тетово, пишува „Фактор“ Со ова бројот на жртви се искачи до вкупно 15. Додека другите повредени и понатаму се лекуваат во болничките центри во земјата, некои ...

ВИДЕО: Автобус лета со над 135 км/час на автопатот Тетово-Скопје

Курир - 16.02.2019

Порталот Tetova1 објави видео од автобусот кој на автопатот Тетово – Скопје се движи со над 135 километри на час. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко.

Автобус лета со над 135 км/час на автопатот Тетово-Скопје

Република - 16.02.2019

Порталот Tetova1 објави видео од автобусот кој на автопатот Тетово – Скопје се движи со над 135 километри на час. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко.

Автобус се движи со 135 км на час на автопатот Тетово-Скопје (видео)

AKO - 16.02.2019

Portali Tetova објави видео на кое се гледа како автобус се движи со над 135 километри на час, на автопатот Тетово – Скопје. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко.

Петнаесетта жртва на тешката автобуска несреќа

AKO - 16.02.2019

Маж на возраст од 39 години почина ноќеска во 5 часот, со што трагичниот биланс на тешката автобуска несреќа се зголеми на 15, јави Канал 5 телевизија. Патникот при несреќата се здобил со тешки повреди на градниот кош и белите дробови и веднаш ...

Уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус

Centar - 16.02.2019

Почина уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус на патот Скопје – Тетово. Со ова бројот на жртви се искачи до вкупно 15. Додека другите повредени и понатаму се лекуваат во болничките центри во земјата, некои од нив, оние што ...

Почина уште една жртва од несреќата на патот Скопје - Тетово

Скопје инфо - 16.02.2019

Почина уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус на патот Скопје - Тетово. Со ова бројот на жртви се искачи до вкупно 15. Додека другите повредени и понатаму се лекуваат во болничките центри во земјата, некои од нив, оние што ...

Автобус лета со над 135 км/час на автопатот Тетово-Скопје

Точка - 16.02.2019

Порталот „Тетова1“ објави видео од автобусот кој на автопатот Тетово – Скопје се движи со над 135 километри на час. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко.

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Фактор - 16.02.2019

Почина уште една жртва од несреќата што се случи со превртениот автобус на патот Скопје - Тетово. Со ова бројот на жртви се искачи до вкупно 15. Додека другите повредени и понатаму се лекуваат во болничките центри во земјата, некои од нив, оние што ...

Сведокот кој се сеќава на сè: Станав и дојдов до шоферот кога забалежав дека автобусот има проблеми со правецот на ...

Сител - 15.02.2019

Еден од патниците кој бил внатре во автобусот кој вчера имаше сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово, за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил ...

Позната брзината со која се движел автобусот непосредно пред несреќата

Сител - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај село Ласкарци, пишува „Алсат“. Како што дознава телевизијата истрагата се води во два правци.

Мајка беспомошно викала по синот: „Саше каде си“, татко сам си го извадил детето од автобусот

Сител - 15.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече„не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобус. Вака раскажува татко на едно од повредените момчиња во трагедијата ...

Автобусот се движел со брзина до 85 километри на час?

Фокус - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај село Ласкарци, пишува „Алсат“ . Како што дознава телевизијата истрагата се води во два правци.

Досега нема утврдено техничка неисправност кај автобусот, позната брзината со која се движел

Алсат-М - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци. Алсат дознава дека истрагата се води во два правци. Едниот утврдува објективни причини за несреќата, како на пример дали можеби ...

Машински експерти ќе проверуваат дали автобусот се движел со 80 километри на час

Телма - 15.02.2019

Брзината со која се движел автобусот пред да се излета од автопатот кај Ласкарци била околу 80 километри на час, покажал уредот во возилото за мерење на брзината на движење. Ова се неофицијалните информации од истрагата.

Пожарникарите пристигнале 40 минути по превртувањето на автобусот

Фокус - 15.02.2019

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова во вечерашната емисија на „360“ го потврди Драги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи.

Хероите од Ласкарци

МКД - 15.02.2019

Не гледале ништо пред себе и трчале кон превртениот автобус за да им помогнат на тешко повредените патници. Втор ден по трагедијата кај Ласкарци не стивнуваат емоциите, шокот, тагата и страшните слики што беа затекнати на местото на трагедијата.

Автобусот возел со 80 км. на час

Телма - 15.02.2019

Со тага во очите Бељули Илмихал од Ласкарци и денеска помина покрај својата нива каде пред два дена згаснаа многу животи. Се присети на тешката ноќ во која со соселаните помагаа во извлекување на заглавените патници и гледаа како пред очи згаснуваат ...

Досега нема утврдено техничка неисправност кај автобусот, позната брзината со која се движел

Либертас - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци. Алсат дознава дека истрагата се води во два правци. Едниот утврдува објективни причини за несреќата, како на пример дали можеби ...

(ВИДЕО) Студио 1: Граѓанството и солидарноста во несреќа – што ни покажа, како реагиравме?

Либертас - 15.02.2019

Анита Христовска, која на социјалните мрежи постираше покана во својот стан да ги смести загрижените родители, деца и роднини на повредените во автобуската несреќа, во отвореното Студио 1 вели дека кога слушнала за автобуската несреќа, вели дека ...

Сведоштва на пожарникарите херои од спасувачката акција во Ласкарци – разговор во Студио 1

Либертас - 15.02.2019

Во фокусот на денешното Студио 1 беа пожарникарите кои ги спасуваа повредените во автобуската несреќа во Ласкарци. Владимир Симоновски, командант на противпожарната бригада Скопје и Владимир Кочовски командир на чета го раскажаа сето тоа што се ...

Повреден патник за „Независен“: Автобусот пред да се преврти правеше „осумки“

Либертас - 15.02.2019

Четириесет и едногодишниот Љуљзим Далипи од Гостиварско е ден од повредените во страотната несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци. Хоспитализиран е во Градската општа болница „8-ми Септември“ со повреда на кичмата, но ...

Позната брзината со која се движел автобусот кој излета кај Ласкарци

Република - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци. Алсат дознава дека истрагата се води во два правци. Едниот утврдува објективни причини за несреќата, како на пример дали можеби ...

Позната брзината со која се движел автобусот непосредно пред несреќата

Курир - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај село Ласкарци, пренесува „Алсат“ . Како што дознава телевизијата, истрагата се води во два правци.

Возачот крвав излетал од автобусот пред да се преврти - нови детали

Press24 - 15.02.2019

Со повреди и во крв возачот на автобусот излетал од автобусот пред тој да падне во ендекот на локалниот пат и да се преврти на покрив. Очевидци на местото на несреќата раскажаа дека возачот со автомобил го носеле во болница заедно со уште неколку ...

Позната брзината со која автобусот се возел по патот

Press24 - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај Карпалак. Алсат дознава дека истрагата се води во два правци. Едниот утврдува објективни причини за несреќата, како на пример дали можеби ...

Крв течеше од сите страни на автобусот - потресни сведоштва за траорната сообраќајка

Press24 - 15.02.2019

Автобусот кој се преврте кај Ласкарци беше кренат со кран. Животот го загубија 14. лица. Остатоци од личните работи на патниците расфрлани наоколу, траги од крв, искршени стакла, уништена метална ограда надвисната покрај автопатот, беа неми сведоци ...

Пожарникарите пристигнале 40 минути по превртувањето на автобусот

Република - 15.02.2019

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова во вечерашната емисија на „360“ го потврди Драги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи.

ФОТО: Зоран од Скопје еден од загинатите во страшната автобуска несреќа

Press24 - 15.02.2019

Во автобуската несреќа која се случи кај село Ласкарци загинаа 14. лица, а меѓу нив е Зоран Давидоски (22.08.1981 година). Тој беше вработен во Град Скопје од 2011 година на повеќе раководни позиции, а од 2014 беше раководител на Секторот за ...

Сведоштва за несреќата: Молеа за помош, но не можевме сите да ги спасиме

Независен - 15.02.2019

Мештаните од селото Ласкрци се хероите од автобуската несреќа што се случи завчера попладне на автопатот Скопје-Тетово. Тие и денеска беа на кобното место и раскажуваа што се случувало. Постарите жители не можеа да ги сокријат солзите и траумите од ...

Неприспособена брзина при претекнување причинител на несреќата?

Н.Македонија - 15.02.2019

По несреќата, во јавноста веднаш проструија неколку верзии за тоа што би било можна причина за кобниот настан. Се шпекулираше со наводен инфаркт на возачот или, пак, друга здравствена тегоба, потоа се спомнуваше пукната гума, како и друг голем ...

Повреден патник за „Независен“: Автобусот пред да се преврти правеше „осумки“

Независен - 15.02.2019

Четириесет и едногодишниот Љуљзим Далипи од Гостиварско е ден од повредените во страотната несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци. Хоспитализиран е во Градската општа болница „8-ми Септември“ со повреда на кичмата, но ...

Ќе се проверува дали автобусот се движел со 80 километри на час

Точка - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци, објавува Алсат. Алсат дознава дека истрагата се води во два правци.

Позната брзината со која се движел автобусот непосредно пред несреќата

Пулс24 - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај село Ласкарци, пренесува „Алсат“. Како што дознава телевизијата, истрагата се води во два правци.

Нема утврдено техничка неисправност кај автобусот, кој се движел со брзина од 80-85 км на час

Слободен Печат - 15.02.2019

Се утврдуваат и субјективните причини кои би можело да се причина за сообраќајката, пред сè, здравствената состојба на возачот, односно можноста неговото внимание, поради различни причини (телефон, пиење вода и сл.) да било оттргнато од патот.

Истрагата досега не утврдила техничка неисправност, позната брзината со која се движел автобусот

24Инфо - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај скопското село Ласкарци, дознава Алсат. Се утврдуваат и субјективните причини кои би можело да се причина за сообраќајката, пред сè, ...

Повреден патник за „Независен“: Автобусот пред да се преврти правеше „осумки“

iPortal - 15.02.2019

41-годишниот Љуљзим Далипи од Гостиварско е ден од повредените во страотната несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци. Хоспитализиран е во Градската општа болница „8-ми Септември“ со повреда на кичмата, но е во стабилна ...

Дали мора да бидете врзани со појас кога патувате со автобус?

Скопје инфо - 15.02.2019

Според Сојузната канцеларија за статистика, патувањето со автобус е најбезбедниот начин за патување по патиштата. Многу прашања се отворија по трагичната автобуска несреќа која се случи на патот Скопје – Тетово.

Автобусот се движел со околу 80 километри на час

Нетпрес - 15.02.2019

Досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци, објавува Алсат. Се утврдуваат и субјективните причини кои би можело да се причина за сообраќајката, пред сè, здравствената ...

Позната брзината со која се движел автобусот кој одзеде 14 животи

ТВ21 - 15.02.2019

Иако во тек е истрагата за тоа како дошло до несреќата, сепак засега утврдена е дека автобусот се движел со брзина од 80 до 85 километри на час. Досегашното вештачење на автобусот, нема утврдено техничка неисправност, а истрагата ја спроведува група ...

Позната брзината на автобусот, се шпекулира со нова причина за излетувањето кај Ласкарци

365 - 15.02.2019

Во досегашното вештачење нема утврдено техничка неисправност на автобусот што пред два дена излета од патот кај с. Ласкарци, пренесува „ Алсат “. Утврдена е и брзината со која автобусот се движел непосредно пред несреќата – 80 до 85 километри на час.

Задолжителен ли е сигурносниот појас во автобусите?

Слободен Печат - 15.02.2019

По трагичната автобуска несреќа која се случи на патот Скопје – Тетово, се отворија многу прашања за тоа колку се безбедни граѓаните кога патуваат со автобус. Дознајте дали мора да бидете врзани со појас во автобус.

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ НА МЕЃУГРАДСКАТА АВТОБУСКА СТАНИЦА: Што велат возачите и патниците, колку е безбедно возењето со ...

Слободен Печат - 15.02.2019

Размислувањата на граѓаните се променија по автобуската несреќа во Тетово. Екипа на „Слободен печат“ денеска отиде на меѓуградската автобуска станица во Скопје, за да ги прашаме граѓаните дали се чувствуваат безбедно во автобусите, но за да ги ...

Сведоштва на пожарникарите херои од спасувачката акција во Ласкарци – разговор во Студио 1

1tv - 15.02.2019

Во фокусот на денешното Студио 1 беа пожарникарите кои ги спасуваа повредените во автобуската несреќа во Ласкарци. Владимир Симоновски, командант на противпожарната бригада Скопје и Владимир Кочовски командир на чета го раскажаа сето тоа што се ...

Патувањето со автобуси станува небезбедно, надлежниот инспекторат врши проверки со 25 години стари возила

Фактор - 15.02.2019

За четири месеци три превртувања на автобуси на македонски компании со македонски патници без судар со друго возило. Во октомври во Австрија повредени беа осум патници од кои двајца потешко, пред Нова Година загинаа четворица кај Лесковац, а пред ...

Сообраќајката на патот Скопје – Тетово главна вест во регионот

МКД - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Татко очајно моли за помош да му се најде синот кој беше во превртениот автобус

МКД - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за некаква ...

Татко очајно моли за помош: Син му бил во автобусот на смртта, а сега го нема никаде

Сител - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесе ТВ21. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

Сител - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Сведоштво на еден од преживеаните патници: Се случи многу брзо додека да се освестиме веќе бевме превртени - сите се во ...

Сител - 14.02.2019

Голема трагедија ја потресе Македонија – патнички автобус на гостиварската компанија „Дурмо Турс“ вчера излета од автопатот Скопје-Тетово и се преврти кај селото Ласкарци. Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната ...

Возачот прв излетал од автобусот

Сител - 14.02.2019

Уште трае увидот за несреќата што се случи вчера на автопатот Скопје – Тетово. Потралот Лајм објави видео со наслов дека откако автобусот почнал да се превртува, возачот испаднал од возилото прв.

Премиерот Заев ги посети повредените во автобуската несреќа

Алсат-М - 14.02.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска ги посети повредените во тешката несреќа и упати благодарност до здравствените работници и до локалното население кое синоќа помагаше при излекувањето на патниците од превртениот автобус.

Познат идентитетот на 14–те загинати во автобуската несреќа

Алсат-М - 14.02.2019

Познат е идентитетот на 14-тте патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај ...

Специјални екипи го извлекуваат автобусот(видео)

Телма - 14.02.2019

На местот на автобуската несреќа во која загинаа 14 луѓе се уште има остатоци од возилото кое излета од патот и се преврте. Според репортерот на Телма Петар Догов, таму се видливи трагите од гумите на возилото кое се излизгало преку двете коловозни ...

Фотографии од уништениот автобус по вчерашната сообраќајка

Фокус - 14.02.2019

Денеска и утре во Македонија се денови на жалост, по вчерашната страшна сообраќајна несреќа кај селото Ласкарци, кога автобус од Гостивар се преврти во провалија. При кобната несреќа животот го загубија 14 лица, а голем дел се повредени и се уште се ...

(ВИДЕО) Сведоштво на повреден во несреќата: Автобусот наеднаш изгуби контрола

Нова ТВ - 14.02.2019

Еден од повредените во вчерашната трагедија кај Ласкарци вели дека несреќата се случила толку брзо, и за само неколку секудни, од патот, автобусот се нашол во долот. -Се се случи многу брзо.

ВИДЕО Се отстранува автобусот што се преврте кај Ласкарци, ќе се вештачи во касарната во Ѓорче Петров

Фокус - 14.02.2019

Со помош на кран се отстранува автобусот кој се преврте вчера во близина на селото Ласкарци, при што загинаа 14 лица, а над триесет се повредени. Автобусот ќе биде пренесен во касарната во Ѓорче Петров, каде ќе се изврши вештачење на остатоците.

Сведоштво на повреден во автобуската несреќа: Се случи многу брзо, додека се освестиме веќе бевме превртени

Фокус - 14.02.2019

Еден од повредените во вчерашната автобуска несреќа, во која бројот на загинати се искачи на 14, за медиумите раскажа како се случила сообраќајката. Причините се уште не се утврдени, а патникот вели дека се се случило во рамки на еден миг.

14 патници загинаа, петмина се борат за живот, по превртувањето НА автобусот НА автопатот скопје-тетово

Сакам да кажам - 14.02.2019

Според последните официјални информации од синоќа околу полноќ, 14 патници загинаа, а петмина се борат за живот во тешката сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кога автобус излетал и се превртел кај селото Ласкарци.

Автобусот се крева со кран, ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.02.2019

Автобусот се крева со кран, по што ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров, каде што ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила страшната сообраќајка вчера, кај селото Ласкарци на патот Скопје-Тетово.

На возачот му се блокираше воланот, му помагав да го исправи но не можевме

Сител - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а некој од патниците се обидувал да му помогне да го задржи правецот, дознава 24 Инфо од местото на несреќата. Таму утрово се врати еден од патниците на автобусот на „Дурмо турс“, откако вчера поминал со полесни ...

Се расчистува местото на несреќата, а полицијата ги собира последните докази оттаму

Телма - 14.02.2019

Осум часот наутро – трагите од гуми на асфалтот, искршените банкини и превртениот автобус во нивата сведочеа за трагедијата на автопатот Скопје – Тетово. Околу петнаесет часа по несреќата, на дневна светлина, полицијата и јавниот обвинител детално ...

Најголем дел од повредените и загинатите се од Гостивар

Канал5 - 14.02.2019

Траги од крв , расфрлени искршени стакла , искорнати седишта, торби на патниците,делови од автобусот и пробиените банкини се остатоците кои утринава сведочеа за трагичната несреќа која се случи вчера кај селото Ласкарци, на автопатот Скопје – Тетово.

Повреден во несреќата му кажал на таткото: Автобусот одеднаш изгуби контрола

Нова ТВ - 14.02.2019

Семејствата на повредените патници во автобуската несреќа кај Ласкарци од утринава веќе можат да ги посетат своите најблиски во Градската болница „8 Септември“. Азир Сефули, татко на еден од повредените Азир Сефули чекаше во холот на Болницата за да ...

Возачот испаднал од автобусот пред да се преврти, очевидци велат дека го нашле со повреди на патот

МКД - 14.02.2019

Со повреди и во крв возачот на автобусот излетал од автобусот пред тој да падне во ендекот на локалниот пат и да се преврти на покрив. Очевидци на местото на несреќата денес раскажаа дека возачот со автомобил го носеле во болница заедно со уште ...

Македонија тагува за 14 загубени животи

Deutsche Welle - 14.02.2019

Телеграми со сочувство за големата загуба стигнуваат од сите страни. Идентитетот на загинатите наскоро ќе биде објавен. Во потешка состојба се седум од повредените. Со смртта на уште едно лице кое пред полноќ им подлегна на повредите, на патот ...

Автобусот извлечен, кај возачот нема присуство на алкохол, дрога или лекови

Телма - 14.02.2019

Траги од багери, гранки и искршена банкина. Ова се единствените докази што останаа да сведочат за вчерашната сообраќајна несреќа. Работниците од Комунална хигиена попладнево ја исчистија нивата во која се преврте автобусот, откако излета од ...

„Се држеа за раце и бараа помош, им ја сечевме облеката за да ги одглавиме од под седиштата“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.02.2019

Расфрлени куфери, искината и крвава облека, искршени стакла, клучеви, кутии за прва помош... Ова е сликата околу местото каде што вчера се случи страшната сообраќајка кај Ласкарци, кога откако се преврте автобус загинаа 14 лица.

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

Либертас - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

24 Вести - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Локалните жители масовно помагале во извлекување на повредените

Либертас - 14.02.2019

Страотна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна несреќа. Екипи од брза помош, против-пожарна служба, полиција, војска, специјални единици, хеликоптер на АРМ, како и огромен број локални жители ја ...

Сведочење: Воланот на автобусот се блокирал

24 Вести - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а еден од патниците се обидел да му помогне да го задржи правецот, објавува порталот 24 инфо. Станува збор за Бејтула Муриу врaботен во министерството за економија, кој посочил дека најмногу настрадале патниците кои ...

Патник сведочи: Се блокираше воланот, заедно го вртевме со возачот, но не успеавме

Либертас - 14.02.2019

Патник кој седел на третото седиште во автобусот кој вчера имаше стравична сообраќајка на патот Скопје – Тетово, за медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

А1 On - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Четиринаесет загинати во автобуската несреќа, прогласена дводневна жалост

А1 On - 14.02.2019

Загинати се 14 патници, а многумина се борат за својот живот. Ова е билансот од трагичната автобуска несреќа која денеска околу 17 часот се случи на автопатот Скопје – Тетово, во близина на Ласкарци.

Служби со кран го извлекоа превртениот автобус

А1 On - 14.02.2019

Со кран се подигна автобусот на „Дурмо турс“, кој вчера попладне излета на автопатот Скопје – Тетово. Служби опремени со кран попладнево го извлекуваат превртениот автобус. Увидот на екипите на местото на настанот е завршен, а локацијата се ...

Сведоштво: „Се држеа за раце и бараа помош, им ја сечевме облеката за да ги одглавиме од под седиштата“

Либертас - 14.02.2019

(…) Автобусот паднал на средина на простор на кој нема градби. Мештаните што први излегле веднаш по несреќата, потресени раскажуваат дека и куќите се треселе од падот на автобусот. Кога излегле надвор, затекнале страшна глетка.

Патник во автобусот: Се слушна тропање, а возачот се обидуваше да го држи правецот

Либертас - 14.02.2019

Еден од патниците кој ја преживеа тешката сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово за телевизија Клан рече дека пред да се случи несреќата почувствувал дека нешто се случува и отишол кај возачио за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел.

Кои се најчестите причини за сообраќајните несреќи во кои учествуваат автобуси?

24 Вести - 14.02.2019

За само 18 месеци, се случија дури четири несреќи во кои учествуваа македонски автобуси.. Во нив загина 21 патник, а близу сто беа повредени.. Во несреќата на автопатот Велес – Скопје, кај месноста Кула, во август 2017 тата се преврте скопски ...

Трагедијата кај Ласкарци ги потресе земјата и регионот

Р.С.Европа - 14.02.2019

Бројот на загинати од синоќешната сообраќајна несреќа порасна на 14, седуммина од повредените се во критична состојба. Телеграми со сочувство пристигнаа од соседните земји. Уште еден човек им подлегна на повредите, со што бројот на загинати во ...

ВИДЕО: Луѓе умираа пред наши очи, целите беа во крв, сведочат жители на Ласкарци

А1 On - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци кои синоќа безпоштедно излегоа да спасат она што може да се спаси од автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово, покажаа човечност на дело која ќе се памети. Иако несебично се дадоа во спасувањето, велат не се ...

Несреќата во Македонија една од главните теми во медиумите во регионот

Алфа - 14.02.2019

Трагедијата го зазема централното место и во регионот. Српските, Босанските, Бугарските, Албанските и Грчките медиуми ја пренесуваат информацијата, но и шпекулираат за причините за несреќата на автопатот Скопје-Тетово.

Мирисаше на бензин и се слушаше плач: Балканските медиуми за сообраќајката кај Карпалак

Република - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 15 загинати лица. „Мирисаше на бензин, се слушаше плач, беше страшно“, „Протекуваат детали за ...

Татко очајно моли да му се најде синот по несреќата кај Ласкарци

+инфо - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, по што загинаа 14 лица, јави ТВ 21. Таткото на Седат (фото) бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде ...

Медиумите од регионот за несреќата на патот Скопје – Тетово

+инфо - 14.02.2019

„Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, „При превртување на автобус во Македонија 14 мртви: Уште четири лица се борат за живот“, „Објавена причината за трагедијата во Македонија“, „Стравична несреќа во ...

Татко очајно моли за помош: Син му бил во автобусот на смртта, а сега го нема никаде

Press24 - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесе ТВ21. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за ...

Татко моли за информација: Синот бил во автобусот, но не знае што се случи со него

Република - 14.02.2019

Таткото на Седат Реџепи повеќе од 15 часа е во потрага по својот син, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесува ТВ21 . Тој бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за некаква ...

Тешката сообраќајка кај Ласкарци меѓу првите вести во регионот

Независен - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмлку 14 лица“, ...

Жителите од Ласкарци: Имаше делови од тела - луѓето умираа пред нашите очи, целите беа во крв

Press24 - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци каде синоќа се случи страшна несреќа, кога автобус полн со патници се преврте,несебично се дадоа во спасувањето на патниците,а за А1 он велат не се чувствуваат како херои бидејќи е човечки да се помогне на оној кој е во ...

Сведоштва: Син ми се јави на мобилен, отидов и сам го извадив од автобусот

+инфо - 14.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече „не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобусоу, ужасно беше.

Возачот прв излетал од автобусот

Независен - 14.02.2019

Штотуку заврши увидот за несреќата што се случи вчера на автопатот Скопје – Тетово. Порталот Лајм објави видео со наслов дека откако автобусот почнал да се превртува, возачот испаднал од возилото прв.

Медиумите во регионот за несреќата: "Болно е кога гледаш човек на твои години како умира"

Press24 - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Татко очајно моли за помош да му се најде синот кој беше во „кобниот“ автобус

Вечер Прес - 14.02.2019

Таткото на Седат (фото) бил во сите болници, пренесува ТВ21, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за некаква информација. Тој вели дека син му не е на имињата меѓу загинатите, но во ниту една болница не може да го пронајде и нема ...

Сведоштво на преживеан патник од автобусот: Додека се освестивме сите бевме превртени

Press24 - 14.02.2019

Голема трагедија вчера попладне ја потресе Македонија кога автобус се преврте од патот Скопје-Тетово. Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната несреќа на автопатот Скопје – Тетово која се случи вчера околу 17 часот, а ...

(Видео) Извлечени остатоците од автобусот- еве што остана од него

Курир - 14.02.2019

Автобусот кој се преврте вчера на автопатот Скопје-Тетово во моментов се крена со кран и ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила сообраќајката кај селото Ласкарци на ...

Пожарникар за страшната несреќа: Лазев и молев господ да извлечам што повеќе живи

Република - 14.02.2019

„Глетката беше морничава. Мирисот на свежата крв ми заплискуваше во носот, но немав време да размислувам за моите чувства. Во тој момент го молев Господ да ми даде сила за да можам да спасам колку што е можно повеќе луѓе, кои лазејќи на колена ги ...

Патник сведочи: Се блокираше воланот, заедно го вртевме со возачот, но не успеавме

Press24 - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а некој од патниците се обидувал да му помогне да го задржи правецот, дознава 24 Инфо од местото на несреќата. Таму утрово се врати еден од патниците на автобусот на „Дурмо турс“, откако вчера поминал со полесни ...

Очевидци велат дека возачот испаднал од автобусот додека се превртувал – губел свест

Република - 14.02.2019

Со повреди и во крв возачот на автобусот излетал од автобусот пред тој да падне во ендекот на локалниот пат и да се преврти на покрив. Очевидци на местото на несреќата денес раскажаа дека возачот со автомобил го носеле во болница заедно со уште ...

Анализата на крвта на возачот на автобусот ќе покаже кој е виновен за трагедијата

Press24 - 14.02.2019

Возачот на автобусот кој синоќа се преврте на автопатот Скопје Тетово преживеа и му се земени примероци од крв и урина за анализа. -Според првичните информации од лице место, несреќата се случи попладне во близина на селото Ласкарци, кога автобус на ...

Татко очајно моли за помош: Син му бил во автобусот на смртта, а сега го нема никаде

Курир - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесе ТВ21. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за ...

Сведоштво на еден од преживеаните патници: Раскажува како се случила трагедијата на патот Скопје-Тетово (ВИДЕО)

Курир - 14.02.2019

Голема трагедија ја потресе Македонија – патнички автобус на гостиварската компанија „Дурмо Турс“ вчера излета од автопатот Скопје-Тетово и се преврти кај селото Ласкарци. Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната ...

Мајка беспомошно викала по синот: „Саше каде си“, татко сам си го извадил детето од автобусот

Курир - 14.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече„не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобус. Вака раскажува татко на едно од повредените момчиња во трагедијата ...

Возачот прв излетал од автобусот (ВИДЕО)

Курир - 14.02.2019

Уште трае увидот за несреќата што се случи вчера на автопатот Скопје – Тетово. Потралот Лајм објави видео со наслов дека откако автобусот почнал да се превртува, возачот испаднал од возилото прв.

Премиерот Заев ги посети повредените и изрази посебна благодарност до локалното население

Независен - 14.02.2019

Премиерот Зоран Заев, ги посети повредените во тешката автобуска несреќа и упати зборови за поддршка. Тој упати посебна благодарност до локалното население кое прво притрча во помош на настраданите веднаш по превртувањето на автобусот во бездна ...

Со кран кренат автобусот кој се преврте кај Карпалак

Република - 14.02.2019

Автобусот кој се преврте вчера на автопатот Скопје-Тетово во моментов се крена со кран и ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила сообраќајката кај селото Ласкарци на ...

Патник сведочи: Се блокираше воланот, заедно го вртевме со возачот, но не успеавме

+инфо - 14.02.2019

Патник кој седел на третото седиште во автобусот кој вчера имаше стравична сообраќајка на патот Скопје – Тетово, за медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

Вечер Прес - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Пожарникар за страшната несреќа: Лазев и молев господ да извлечам што повеќе живи

Курир - 14.02.2019

„Глетката беше морничава. Мирисот на свежата крв ми заплискуваше во носот, но немав време да размислувам за моите чувства. Во тој момент го молев Господ да ми даде сила за да можам да спасам колку што е можно повеќе луѓе, кои лазејќи на колена ги ...

Специјални екипи ќе го извлекуваат автобусот

Република - 14.02.2019

На местото на автобуската несреќа во која загинаа 15 луѓе се уште има остатоци од возилото кое излета од патот и се преврте. На местото на несреќата се видливи трагите од гумите на возилото кое се излизгало преку двете коловозни ленти.

Сведоштво на повреден во несреќата: Автобусот наеднаш изгуби контрола (видео)

Вечер Прес - 14.02.2019

Еден од повредените во вчерашната трагедија кај Ласкарци вели дека несреќата се случила толку брзо, и за само неколку секудни, од патот, автобусот се нашол во долот. Повредениот вели дека автобусот бил полн до последното место, бидејќи тоа се ...

(Видео) Луѓе умираа пред наши очи, целите беа во крв, сведочат жители на Ласкарци

Макфакс - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци кои синоќа безпоштедно излегоа да спасат она што може да се спаси од автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово, покажаа човечност на дело која ќе се памети. Иако несебично се дадоа во спасувањето, велат не се ...

СВЕДОШТВО: На возачот му се блокираше воланот, му помагав да го исправи но не можевме

Курир - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а некој од патниците се обидувал да му помогне да го задржи правецот, дознава 24 Инфо од местото на несреќата. Таму утрово се врати еден од патниците на автобусот на „Дурмо турс“, откако вчера поминал со полесни ...

Очевидци велат дека возачот испаднал од автобусот пред да се преврти: „Губеше свест, го најдовме на патот“

Press24 - 14.02.2019

Со повреди и во крв возачот на автобусот излетал од автобусот пред тој да падне во ендекот на локалниот пат и да се преврти на покрив. Очевидци на местото на несреќата денес раскажаа дека возачот со автомобил го носеле во болница заедно со уште ...

„Саше, кај си Саше“ - мајка беспомошно го барала синот во автобусот

Press24 - 14.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече „не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобус. Вака раскажува татко на едно од повредените момчиња во трагедијата ...

Ден по страотната автобуска несреќа

Н.Македонија - 14.02.2019

Трагичната сообраќајна несреќа што се случи на патот Скопје – Тетово во близина на село Ласкарци, вчера на 13 февруари 2019 година, во која настрадаа 14 лица, ја зави цела држава во црно. Нашиот тим беше на лице место ден по оваа страотна автобуска ...

Специјалните екипи на терен, се извлекува автобусот

Република - 14.02.2019

Ден по вчерашната трагедија објавуваме аматерско видео од извлекувањето на превртениот автобус. видео: Fitim Kryeziu ...

Премиерот Заев ги посети повредените во тешката несреќа кај Карпалак

+инфо - 14.02.2019

Премиерот Зоран Заев, претпладнево ги посети повредените во тешката несреќа на патот Скопје – Тетово и упати посебна благодарност до локалното население кое несебично помагаше при излекувањето на патниците од превртениот автобус.

Траги од гуми и расфрлани предмети сведочат за трагедијата - специјалци ќе го извлечат автобусот

Press24 - 14.02.2019

На местото на несреќата каде автобус излета на патот Скопје-Тетово, при што загинаа 14. лица, а 30 се повредени, уште има остатоци од автобусот кои говорат за ужасот во Македонија. Телма пренесува дека се видливи трагите од гумите на возилото кое се ...

Возачот на автобусот прв излетал од автобусот

Република - 14.02.2019

Се уште трае увидот за несреќата што се случи вчера на автопатот Скопје – Тетово. Потралот Лајм објави видео со наслов дека откако автобусот почнал да се превртува, возачот испаднал од возилото прв. Видеото може да го погледнете овде .

ВИДЕО: Автобусот целосно смачкан - ова остана од него

Press24 - 14.02.2019

Смачкан автобус, лични предмети на патниците околу него, траги од движењето на возилото денеска кај ласкарци каде вчера се случи незапаметена трагедија. На видео на Фејсбук кое е аматерско се гледа како е извлечен автобусот, или бар она што останало ...

Премиерот Заев ги посети повредените и изрази посебна благодарност до локалното население

AKO - 14.02.2019

Премиерот Зоран Заев, ги посети повредените во тешката автобуска несреќа и упати зборови за поддршка. Тој упати посебна благодарност до локалното население кое прво притрча во помош на настраданите веднаш по превртувањето на автобусот во бездна ...

Возачот на автобусот во стабилна состојба, се очекува да даде клучни информации

Алфа - 14.02.2019

Возачот на автобусот кој синоќа се преврти во Гостиварско, е во свесна и стабилна состојба. Тој уште вчера е пуштен на домашно лекување и се очекува да даде клучни информации во врска со несреќата.

Со кран се крева автобусот, ќе се носи во касарната Ѓорче Петров

+инфо - 14.02.2019

Со кран се креваат остатоците од автобусот кој вчера излета од автопатот Скопје-Тетово при што загинаа 14 лица, а 39 беа повредени. Увидот траеше од вчера вечерта, во текот на ноќта местото го обезбедуваа полицајци, а од утрово јавен обвинител и ...

Со кран кренат автобусот кој се преврте кај Карпалак

Press24 - 14.02.2019

Автобусот кој се преврте вчера на автопатот Скопје-Тетово во моментов се крена со кран и ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила сообраќајката кај селото Ласкарци на ...

Морничави сведоштва од трагедијата кај Ласкарци ФОТО + ВИДЕО

+инфо - 14.02.2019

Еден ден по катастрофалната несреќа, страотна е сликата кај селото Ласкарци, каде вчера се преврте автобус полн со патници од кои 14 го загубија животот. Морничава е глетката кон превртениот и уништен автобус кој е обезбеден со полициските ленти, а ...

Служби со кран го извлекуваат превртениот автобус, ќе се носи на вештачење

Макфакс - 14.02.2019

Служби опремени со кран попладнево го извлекуваат превртениот автобус кој вчера попладне излета на автопатот Скопје – Тетово, во близина на селото Ласкарци. Основното јавно обвинителство Скопје веќе најави дека е издадена наредба за вонреден ...

Сведокот кој се сеќава на сè: Станав и дојдов до шоферот кога забалежав дека автобусот има проблеми со правецот на ...

Република - 14.02.2019

Еден од патниците кој бил внатре во автобусот кој вчера имаше сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово, за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје- Тетово меѓу првите вести во регионот

Курир - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 15 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Сведоци: На раце ги извлекувавме луѓето од автобусот

Алфа - 14.02.2019

Жителите на Ласкарци се уште се потресени од она што го доживеаја вчера. Велат дека никогаш нема да ги заборават тие страшни часови по несреќата. Токму тие беа првите кои притрчаа да помогнат откако црвениот автобус со регистарски таблички ГВ 864 БТ ...

Возачот не бил пијан, но не сакал ништо да каже на обвинителот за несреќата

Алфа - 14.02.2019

Ведро време, прав пат, без сообраќаен метеж, доцна напладне но се уште светло. Меѓуградскиот автобус на гостиварскиот превозник „Дурмо турс“ патува од Скопје кон Гостивар. На неколку километри од првата патарина пред Тетово, кај село Ласкарци, на ...

Пожарникар за страшната несреќа: Лазев и молев господ да извлечам што повеќе живи

Press24 - 14.02.2019

„Глетката беше морничава. Мирисот на свежата крв ми заплискуваше во носот, но немав време да размислувам за моите чувства. Во тој момент го молев Господ да ми даде сила за да можам да спасам колку што е можно повеќе луѓе, кои лазејќи на колена ги ...

ТРАГЕДИЈА, бол и тага ја потресе Македонија:Се слушаа пискотници, крв течеше на сите страни

Вечер Прес - 14.02.2019

Музафер Зибери заедно со неговиот син први пристигнале кај превртениот автобус и со нивните автомобили почнале да ги транспортираат повредените во болницата ” 8 Септември”. “Да не се повтори никогаш. Беше ужасно.

Медиумите во регионот за несреќата: "Болно е кога гледаш човек на твои години како умира"

Скопје инфо - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

Слободен Печат - 14.02.2019

„Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица", „При превртување на автобус во Македонија 14 мртви: Уште четири лица се борат за живот", „Објавена причината за трагедијата во Македонија", „Стравична несреќа во ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

Опсервер - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Татко веќе 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи кој бил во автобусот

Бриф - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесе ТВ21. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за ...

Татко веќе 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи кој бил во „автобусот на смртта“

Скопје1 - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесе ТВ21. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

Локално - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

Сведоштво: Човек кој им помагаше на жртвите ги раскажа првите моменти по несреќата

Скопје инфо - 14.02.2019

Трагедијата која вчера се случи на автопатот Скопје-Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. ТВ21 пренесува сведоштва на граѓаните кои први пристигнале на местото.

Локалните жители масовно помагале во извлекување на повредените

Опсервер - 14.02.2019

Страотна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна несреќа. Екипи од брза помош, против-пожарна служба, полиција, војска, специјални единици, хеликоптер на АРМ, како и огромен број локални жители ја ...

Локалните жители масовно помагале во извлекување на повредените

Бриф - 14.02.2019

Страотна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна несреќа. Екипи од брза помош, против-пожарна служба, полиција, војска, специјални единици, хеликоптер на АРМ, како и огромен број локални жители ја ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

24Инфо - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица”, ...

Луѓе умираа пред наши очи, целите беа во крв, сведочат жители на Ласкарци

Точка - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци кои синоќа безпоштедно излегоа да спасат она што може да се спаси од автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово, покажаа човечност на дело која ќе се памети. Иако несебично се дадоа во спасувањето, велат не се ...

Очевидец: Автобусот возеше многу брзо и летна, криците се слушнаа кога падна

24Инфо - 14.02.2019

Страотна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна несреќа. Екипи од брза помош, против-пожарна служба, полиција, војска, специјални единици, хеликоптер на АРМ, како и огромен број локални жители ја ...

Татко го бара синот кој бил во автобусот, но сега го нема на ниеден список

Нетпрес - 14.02.2019

Tатко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот којшто излета од патот и се преврте кај селото Ласкарци, пренесе ТВ21. Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и ...

(ВИДЕО) Сѐ се случи за неколку секунди, раскажува патник од автобусот

Нетпрес - 14.02.2019

Голема трагедија ја потресе Македонија – патнички автобус на гостиварската компанија „Дурмо Турс“ вчера излета од автопатот Скопје-Тетово и се преврти кај селото Ласкарци. Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната ...

Татко очајно моли за помош: Син му бил во автобусот на смртта, а сега го нема никаде

Скопје инфо - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, пренесе ТВ21 . Таткото на Седат бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли за помош за ...

Сведоштво на преживеан патник од автобусот: Додека се освестивме сите бевме превртени (видео)

Скопје инфо - 14.02.2019

Голема трагедија вчера попладне ја потресе Македонија кога автобус се преврте од патот Скопје-Тетово. Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната несреќа на автопатот Скопје – Тетово која се случи вчера околу 17 часот, а ...

ВИДЕО: Извлечени остатоците од автобусот- еве што остана од него

Нетпрес - 14.02.2019

Автобусот кој се преврте вчера на автопатот Скопје-Тетово во моментов се крена со кран и ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила сообраќајката кај селото Ласкарци на ...

Се блокираше воланот, заедно го вртевме со возачот, но не успеавме

Локално - 14.02.2019

Патник кој седел на третото седиште во автобусот кој вчера имаше стравична сообраќајка на патот Скопје – Тетово, за медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил ...

Го молев Господ да спасам колку што е можно повеќе луѓе, кои лазејќи ги извлекував од автобусот

24Инфо - 14.02.2019

Глетката беше морничава. Мирисот на свежата крв ми заплискуваше во носот, но немав време да размислувам за моите чувства. Во тој момент го молев Господ да ми даде сила за да можам да спасам колку што е можно повеќе луѓе, кои лазејќи на колена ги ...

(Видео) Луѓе умираа пред наши очи, целите беа во крв, сведочат жители на Ласкарци

Centar - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци кои синоќа безпоштедно излегоа да спасат она што може да се спаси од автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово. Иако несебично се дадоа во спасувањето, велат не се чувствуваат како херои бидејќи е човечки да се помогне ...

Патник тврди: Се блокираше воланот на автобусот

Скопје1 - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а некој од патниците се обидувал да му помогне да го задржи правецот, дознава 24 Инфо од местото на несреќата. Таму утрово се врати еден од патниците на автобусот на „Дурмо турс“, откако вчера поминал со полесни ...

Анализата на крвта на возачот на автобусот ќе покаже кој е виновен за трагедијата

Скопје инфо - 14.02.2019

Возачот на автобусот кој синоќа се преврте на автопатот Скопје Тетово преживеа и му се земени примероци од крв и урина за анализа. -Според првичните информации од лице место, несреќата се случи попладне во близина на селото Ласкарци, кога автобус на ...

Дводневна жалост, 14 загинати во автобуската несреќа кај Ласкарци

CivilMedia - 14.02.2019

По синоќешната трагична автобуска несреќа на автопатот Скопје – Тетово загинаа 14 патници, а многу од преживеаните се борат за својот живот. На вечерашната вонредна владина седница, одлучено е 14 и 15 февруари да бидат прогласени за ден на жалост.

Возачот прв излетал од автобусот (ВИДЕО)

Нетпрес - 14.02.2019

Потралот „Лајм“ објави видео со наслов дека откако автобусот почнал да се превртува, возачот испаднал од возилото прв. Видеото може да го погледнете на овој ...

Служби со кран го извлекуваат превртениот автобус, ќе се носи на вештачење

Centar - 14.02.2019

Служби опремени со кран го извлекуваат превртениот автобус кој вчера излета на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци. Основното јавно обвинителство Скопје веќе најави дека е издадена наредба за вонреден технички преглед на возилото.

Луѓе умираа пред наши очи, целите беа во крв, сведочат жители на Ласкарци

24Инфо - 14.02.2019

Жителите на село Ласкарци кои синоќа безпоштедно излегоа да спасат она што може да се спаси од автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово, покажаа човечност на дело која ќе се памети. Иако несебично се дадоа во спасувањето, велат не се ...

Граѓаните се обидуваа да помогнат: Првите моменти по несреќата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.02.2019

На видеото објавено од Алсат се гледа како вчера по несреќата во која се преврте автобус кај Карпалак, граѓаните ја покажуваат солидарноста и се обидуваат со сите сили да ...

Дупната гума, блокиран волан или куче на патот – непотврдени приказни за големата трагедија

ТВ21 - 14.02.2019

Вчерашното патување од Скопје до Тетово на црвениот автобус беше последно и кобно за 14 млади патници кои го загубија животот во тешката сообраќајна несреќа. Повратниот билет кој го купиле дел од патниците, нема никогаш да го искористат.

Служби со кран го извлекуваат превртениот автобус, ќе се носи на вештачење

Точка - 14.02.2019

Служби опремени со кран го извлекуваат превртениот автобус кој вчера излета на автопатот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци. Основното јавно обвинителство Скопје веќе најави дека е издадена наредба за вонреден технички преглед на возилото.

Премиерот Заев ги посети повредените во автобуската несреќа

Бриф - 14.02.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска ги посети повредените во тешката несреќа и упати благодарност до здравствените работници и до локалното население кое синоќа помагаше при излекувањето на патниците од превртениот автобус.

Познат идентитетот на 14 загинати кај Карпалак

24Инфо - 14.02.2019

Познат е идентитетот на 14-тте патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај ...

Траорна слика од уништениот автобус кај Ласкарци

Скопје инфо - 14.02.2019

Денеска и утре во Македонија се денови на жалост, по вчерашната страшна сообраќајна несреќа кај селото Ласкарци, кога автобус од Гостивар се преврти во провалија, пренесува Фокус . При кобната несреќа животот го загубија 14 лица, а голем дел се ...

Автобусот извлечен, кај возачот нема присуство на алкохол, дрога или лекови

iPortal - 14.02.2019

Траги од багери, гранки и искршена банкина. Ова се единствените докази што останаа да сведочат за вчерашната сообраќајна несреќа. Работниците од Комунална хигиена попладнево ја исчистија нивата во која се преврте автобусот, откако излета од ...

На местото на несреќата сè уште има траги од гумите и остатоци од личните предмети на патниците (ВИДЕО)

365 - 14.02.2019

На местотo на автобуската несреќа во која загинаа 14 ( неофицијално 15 ) луѓе, сè уште се видливи трагите од гумите на автобусот преку двете коловозни ленти, објави „Телма“. На теренот сè уште има и остатоци од личните предмети на патниците, а ...

Почна извлекувањето на превртениот автобус

24Инфо - 14.02.2019

На местото на автобуската несреќа во која синоќа загинаа 14 луѓе се уште има остатоци од автобусот. Со специјални возила се прават напори да се извлече автобусот од провалијата. Местото е обезбедено од полиција, а сеуште на терен се гледаат остатоци ...

(ВИДЕО) Сведоштво на еден од патниците: Многу брзо се случи се, додека се освестивме, веќе бевме превртени

Скопје1 - 14.02.2019

Еден од повредените во вчерашната автобуска несреќа, за медиумите раскажа како се случила сообраќајката. „Многу брзо се случи се, наеднаш како да изгуби контрола автобусот, од едната лента во другата и паднавме долу, тоа траеше неколку секунди.

Татко очајно моли за помош да му се најде синот кој беше во „кобниот“ автобус

ТВ21 - 14.02.2019

Татко веќе повеќе од 15 часа е во потрага по својот син Седат Реџепи, кој вчера бил во автобусот кој што излета од патот и се преврте, по што загинаа 14 лица. Таткото на Седат (фото) бил во сите болници, меѓутоа не може да го најде својот син и моли ...

Патник во автобусот: Oдеднаш изгуби контрола и во следниот момент се превртувавме

Бриф - 14.02.2019

Семејствата на повредените патници во автобуската несреќа кај Ласкарци од утринава веќе можат да ги посетат своите најблиски во Градската болница „8 Септември“. Азир Сефули чекаше во холот на Болницата за да го види својот син, 19 годишен студент на ...

Сведоштво на еден од преживеаните патници: Додека се освестивме, веќе бевме превртени

Точка - 14.02.2019

Голема трагедија ја потресе Македонија – патнички автобус на гостиварската компанија „Дурмо Турс“ вчера излета од автопатот Скопје – Тетово и се преврти кај селото Ласкарци. Според последните информации, 14 лица го загубија животот во страотната ...

(ФОТО и ВИДЕО) Се врши увид на местото на несреќата

Скопје1 - 14.02.2019

Морничава слика на местото на несреќата. Во моментов се врши увид на превртениот автобус на „Дурмо турс“. На дневна светлина се гледа вистинската слика за тоа што им се случило на патниците во автобусот.

Увидот заврши, со кран се отстранува автобусот

ТВ21 - 14.02.2019

Полицијата го заврши увидот на местото на несреќата која се случи вчера на „кобниот“ автобус кој што се преврте на автопатот Скопје – Тетово, при што загинаа 14 лица. На увид излезе и јавен обвинител.

Очајниот татко моли за помош: Неговиот син бил во автобусот на смртта - а сега ни трага од него

Точка - 14.02.2019

Таткото го бара својот син Седат Реџепи повеќе од 15 часа. Тој бил во автобусот кој вчера излетал од патот и се превртел, пишува TV21. Овој очаен татко бил во сите болници, но во ниедна не го пронашол својот син.

Патник во автобусот: На возачот му се блокираше воланот, му помагав да го исправи, но не успеавме

Бриф - 14.02.2019

Додека се утврдуваат причините за тешката сообраќајна несреќа која одзеде 14 животи, се повеќе очевидци зборуваат што се случувало во моментот на несреќата. Според Бејтула Муриу, вработен во министерството за економија кој бил во „кобниот“ автобус, ...

Пред да се преврте автобусот пробил три заштитни банкини

Бриф - 14.02.2019

Автобусот на Дурмо Турс, што вчера се движел по рутата по која патува секој ден, три пати удрил во заштитните банкини пред да се преврте. До несреќата дошло кај селото Ласкарци. Од се уште непознати причини автобусот во еден момент свртува остро ...

Како излета автобусот од автопатот? Причините за несреќата сè уште непознати

ТВ21 - 14.02.2019

50-те патници кои патувале на линијата Скопје – Гостивар, како секој ден се враќаале дома од нивните работни места. Во 15:45 часот автобусот тргнал од Скопската автобуска станица. Сите места биле пополнети.

Возачот на автобусот не бил пијан, му се блокирал воланот

365 - 14.02.2019

Возачот кој управувал со автобусот бил хоспитализиран и се здобил со телесни повреди. Веднаш по несреќата јавниот обвинител имал првичен разговор со него и притоа тој не дал релевантни податоци за целиот настан.

Граѓанството и солидарноста во несреќа – што ни покажа, како реагиравме?

1tv - 14.02.2019

Анита Христовска, која на социјалните мрежи постираше покана во својот стан да ги смести загрижените родители, деца и роднини на повредените во автобуската несреќа, во отвореното Студио 1 вели дека кога слушнала за автобуската несреќа, вели дека ...

Тешката сообраќајка на патот Скопје – Тетово меѓу првите вести во регионот

MTM - 14.02.2019

Медиумите од регионот јавуваат за вчерашната тешка сообраќајка што се случи на патот Скопје – Тетово и во која, засега, според официјалните информации, има 14 загинати лица. „Протекуваат детали за страшната несреќа во која загинаа најмалку 14 лица“, ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Македонија тагува, познат идентитетот на жртвите, причината мистерија

Фактор - 14.02.2019

Директорот на Градскаат болница „8 Септември“, Христијан Костов изјави дека двајца се во критична состојба. „Се јавуваат многу граѓани што сакаат да ја изразат својата солидарност, да дадат крв, меѓутоа можностите ни се ограничени“, вели Костов.

Преживеаниот возач на автобусот на смртта и анализата од неговата крв ќе покажат дали тој е виновен за трагедијата

Фактор - 14.02.2019

Возачот на автобусот кој синоќа се преврте на автопатот Скопје Тетово преживеа и му се земени примероци од крв и урина за анализа. -Според првичните информации од лице место, несреќата се случи попладне во близина на селото Ласкарци, кога автобус на ...

Уште едно стравично сведоштво на преживеан патник: Се траеше неколку секунди!

Фактор - 14.02.2019

Еден патник кој е повреден во синоќешното превртување на автобусот на автопатот Скопје-Тетово раскажал во неколку зборови на што последно се сеќава за трагедијата која во смрт однесе 14 луѓе. -Искрено да ви кажам, се многу брзо се случи.

Воланот на автобусот се блокирал?

Фактор - 14.02.2019

Воланот на автобусот се блокирал, а некој од патниците се обидувал да му помогне да го задржи правецот, дознава 24 Инфо од местото на несреќата. Таму утрово се врати еден од патниците на автобусот на „Дурмо турс“, откако вчера поминал со полесни ...

(ВИДЕО) Со кран го кренаа автобусот, увидот ќе продолжи

Фактор - 14.02.2019

Автобусот кој се преврте вчера попладне кај Карпалак се крева со кран, и ќе се носи во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази за да се утврди како се случила сообраќајката кај селото Ласкарци на патот ...

Возачот на автобусот кој се преврте не бил пијан

Фактор - 14.02.2019

Не бил пијан возачот кој управувал со автобусот кој се преврте вчера кај Карпалак. Веднаш по несреќата јавниот обвинител имал првичен разговор со возачот и притоа тој не дал релевантни податоци за целиот настан.

Се уште трае извлекувањето на повредените од превртениот автобус, досега три лица се донесени на скопските клиники

Фокус - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопат Тетово-Скопје кај селото Ласкарци во близина на Карпалак денеска околу 17 часот. На скопските клиники засега се донесени тројца повредени, од кои двајца потешко, на кичмата и екстремитетите, додека ...

Има заглавени патници под автобусот кај Карпалак

Сител - 13.02.2019

Сеуште има заглавено патници под автобусот кој денеска поладне се преврте на патот Скопје-Тетово кај Карпалак. Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село ...

Превртен автобус на автопатот Тетово-Скопје, има и жртви

Телма - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопат Тетово-Скопје кај селото Ласкарци денеска околу 17 часот, но од МВР се уште нема официјални информации за евентуални жртви и повредени. На лице место се упатени и протипожарни екипи да помогнат во ...

Возачот на автобусот ја преживеал несреќата, ќе му се зема крв и урина

Сител - 13.02.2019

Возачот на автобусот што попладнево се преврте кај месноста „Карпалак“, на автопатот Скопје-Тетово е во стабилна состојба, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Заради расчистување на причините за несреќата во која, според ...

Видео: Се преврте автобус на автопатот Скопје-Тетово

Нова ТВ - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево околу 17 часот на автопатот Скопје-Тетово, кај селото Ласкарци. Според првичните информации автобусот кој сообраќал од Скопје кон Тетово преминал на другата лента и се превртел на кровот, а има ...

Позната состојбата на бремената жена повредена во несреќата

Сител - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба, објави Независен. Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ ...

Автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово, има околу 50 повредени

Фокус - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопатот Скопје-Тетово, после Карпалак – објави Независен . Според првичните информации автобусот кој сообраќал од Скопје кон Тетово преминал на другата лента и се превртел на кровот, а има ...

Автобус се преврте кај Карпалак – има повредени (ВИДЕО)

Канал5 - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа попладнево се случи во близина на Караплак на автопатот Скопје- Тетово. Според првичните информации, има и повредени.. На лице место се упатени и протипожарни екипи да помогнат во извлекување на повредените, а болниците во ...

(Видео): Очевидците велат дека ситуацијата е страотна

Телма - 13.02.2019

Очевидците велат дека ситуацијата е страотна и дека додека да стигнат ургентните екипи локалното население пружало помош на настраданите. Како што информираше директорот на градската болница „8-ми Септември“, Христијан Костов во оваа болница се ...

13 загинати во превртениот автобус на патот скопје-тетово

Сакам да кажам - 13.02.2019

13 патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, кога патнички автобус на компанијата „Дурмо турс“ со 50 патници попладнево околу 17 часот излетал и се превртел од кај село Ласкарци, изјави вечерва министерот за здравство ...

Автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Нова ТВ - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопатот Скопје-Тетово, после Карпалак – објави Независен . Според првичните информации автобусот кој сообраќал од Скопје кон Тетово преминал на другата лента и се превртел на кровот, а има ...

Неофицијално, 10 загинати и над 30 повредени во автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово

Сител - 13.02.2019

Десет патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени.

На автопатот Скопје-Тетово се преврте автобус, има многу повредени

МКД - 13.02.2019

Пред помалку од еден час на патот Скопје - Тетово се преврте автобус. Сведоци јавуваат за десетина повредени лица. Автобусот бил полн со патници, а се претпоставува дека причина за несреќата била пукната гума.

Голем број повредени , има и жртви во сообраќајната несреќа на автопатот Тетово – Скопје

Канал5 - 13.02.2019

Неофицијално ,петмина се загинати во тешката сообраќајна несреќа на автопатот Тетово – Скопје . Попладнево автобусот на Дурмо Турс излетал од автопатот во провалија и се превртел . Екипата на Канал 5 е на самото место .

Неофицијално: Петмина патници загинаа во превртениот автобус кај Тетово

Фокус - 13.02.2019

Според неофицијални информации, петмина патници го загубиле животот во сообраќајната несреќа во која автобус се преврте кај Тетово. Од МВР најави официјални информации во следниот период. Автобусот кој излетал од автопатот и се превртел е на ...

Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Сител - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово се случил собраќајна несреќа. На автобус полн со патници му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на автопатот. Според првичните информациите има десетина патници кои се повредени, но уште не се знае ...

Потврдена е смртта на двајца патници од превртениот автобус

Нова ТВ - 13.02.2019

Христијан Костов, директор на скопската болница „8 Септември“ потврди дека има двајца загинати, и тројца во критична состојба Во болницата примени се 35 патници кои не се во критична состојба.

Најмалку 10 загинати во автобуска несреќа на автопатот Скопје – Тетово

Алсат-М - 13.02.2019

Најмалку 10 лица загинаa, а повеќе од 20 се повредени откако попладнево патнички автобус со 50-тина патници излета и се преврте на патот Скопје – Тетово, кај селото Ласкарци. Според досегашните информации, несраќата се случила околу 17:00 часот ...

Тешка сообраќајна несреќа во близина на Карпалак- автобус излета во провалија (ФОТО)

Канал5 - 13.02.2019

Во близина на месноста Карпалак на автопатот Скопје – Тетово попладнево се случи тешка сообраќајна несреќа. Според првичните информации, има и повредени.. На лице место се упатени и протипожарни екипи да помогнат во извлекување на повредените, а ...

Директорот на Градска болница: Четворица патници загинаа, а еден е во критична состојба

Фокус - 13.02.2019

Директорот на Градската болница 8-ми Септември, Христијан Костов соопшти сега досега во оваа болница од донесените патници од превртениот автобус кај Тетово четворица се мртви, а еден од во критична состојба и се бори за живот.

Се преврте автобус на излез од Скопје кон Тетово, Има повредени

Сакам да кажам - 13.02.2019

Патнички автобус со 50-тина патници попладнево околу 17 часот излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, потврдија од Здравствен дом Скопје.

Возачот на автобусот ја преживеал несреќата, ќе му се зема крв и урина

Алсат-М - 13.02.2019

Возачот на автобусот што попладнево се преврте кај месноста „Карпалак“, на автопатот Скопје-Тетово е во стабилна состојба, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Заради расчистување на причините за несреќата во која, според ...

ВО ЖИВО: Страотна сообраќајка на патот Скопје - Тетово, повредените патници од автобусот згрижени на скопските клиники, ...

Сител - 13.02.2019

Најмалку 2 жртви и над 30 повредени лица има во страотната сообраќајна несреќа што попладнево во 17 часот се случи на автопатот Скопје - Тетово кога автобус полн со патници излета од патот кај село Ласкарци.

Има настрадани во сообраќајката на патот Скопје-Тетово

Телма - 13.02.2019

Има настрадани во сообраќајната несреча која се случи околу 17 часот на патот Скопје – Тетово во која се преврте автобус. Како што јави репортерот на Телма, Билјана Николовска, меѓу повредените има и лица со потешки повреди, а на месото несреќата ...

Се извлекуваат патниците од превртениот автобус (ФОТО)

МКД - 13.02.2019

Возила на Итната медицинска помош, противпожарно возило, полициски екипи и голем број граѓани се на терен по сообраќајката што попладнево се случи на патот кај село Лакарци, на излез од Скопје.

Неофицијално, 6 загинати и над 30 повредени во автобуската несреќа на патот скопје-тетово

Сакам да кажам - 13.02.2019

Шест патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени.

Трагедија ја потресе Македонија: 10 жртви во страотната сообраќајка

Сител - 13.02.2019

Во исчекување на официјална потврда за денешната страотна несреќа на патот Скопје - Тетово, репортерите на Сител од теренот јавуваат за најмалку 10 загинати. МВР се уште не соопшти колку загинати и повредени има во превртениот автобус кај Ласкарци, ...

Загинати и повредени откако автобус се преврте кај Ласкарци

Сител - 13.02.2019

Над 20 повредени лица доцна попладнево се транспортирани на скопските клиники и во ГОБ 8. Септември, јавува репортерот на Сител. Неофицијално, 5 до 6 лица загинале на самото место кога автобусот на компанијата Дурмо – Турс кој сообраќал на релација ...

Трагедија каква што не се памети: Автобусот однесе во смрт 13 лица

Сител - 13.02.2019

Автобусот што редовно сообраќа на релација Скопје - Гостивар попладнево околу 16.45 часот излета од патот кај тетовското село Ласкарци и однесе во смрт 13 лица. На самото место загинаа 7 лица, а шест им подлегнале на повредите во скопските болници ...

Пет жртви, пожарникарите со багери го кренале превртениот автобус, па влегле да ги вадат повредените

Сакам да кажам - 13.02.2019

Пет патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, а еден е во тешка состојба кога патнички автобус на компанијата „Дурмо турс“ со 50-тина патници попладнево околу 17 часот излетал и се превртел од кај село Ласкарци, движејќи ...

Утре и задутре ден на жалост, 14-мина загинати во превртениот автобус

Сакам да кажам - 13.02.2019

14 патници загинаа, а 5-мина се борат за живот во тешката сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кога автобус излетал и се превртел од кај село Ласкарци. Владата на вечерашната вонредна седница донесе одлука 14 и 15 февруари да бидат ...

Тешка сообраќајна несреќа однесе во смрт 13 луѓе

Deutsche Welle - 13.02.2019

Во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово која се случи вечерва загинаа 13 лица, а најмалку 25 се повредени. Роднините чекаат вести пред Градската болница во Скопје, Владата заседава Се уште не се познати причините за тешката ...

Сведоштво: Син ми се јави на мобилен, па отидов и сам го извадив од автобусот

Либертас - 13.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече„не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобусоу, ужасно беше.

Најмалку 5 жртви во автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово

А1 On - 13.02.2019

Најмалку петмина се загинати во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, кога патнички автобус околу 17 часот од непознати причини се преврте од патот. Неофицијално дознаваме дека двајца загинале на лице место, а на другите им била вршена ...

(ФОТО) ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ – ТЕТОВО: Aвтобус излета во провалија

Либертас - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи на автопатот Скопје – Тетово, кога автобус преминал на другата страна од колозовот, ја пробил оградата и се превртел во провалија, објави Фактор . Повеќе фотографии на Фактор на следниот линк ...

ФОТО+ВИДЕО: Четворица загинати во автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово

Либертас - 13.02.2019

Голем број повредени и четворица загинати во автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово кај село Ласкарци во близина на Сарај, потврди директорот на Градската болница 8-ми Септември, Христијан Костов.

(ВИДЕО) Сведоштво: „Со голи раце го кренавме автобусот за веднаш да почнеме да ги вадиме повредените“

Либертас - 13.02.2019

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје – Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. Разговаравме со екипите на противпожарната бригада, но и со граѓаните кои први ...

(Видео) Екипите на 1ТВ од местото на автобуската несреќа и болницата каде што се хоспитализирани повредените

Либертас - 13.02.2019

Надлежните здравствени служби ги соопштија имињата на хоспитализираните од автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово во близина на Сарај. Преку линковските јавувања во Централниот дневник на 1ТВ, новинарите Игор Стефановски и Антонио Крстевски ги ...

ВИДЕО: Пред Градска болница хаос – роднините чекаат информации за повредените во автобуската несреќа

А1 On - 13.02.2019

Пред Градската болница „8 Септември“ собрани се стотици членови од семејствата, роднини и пријатели на повредените и загинатите од денешната автобуска несреќа што се случи на автопатот Скопје – Тетово.

Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

24 Вести - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово се случил собраќајна несреќа. На автобус полн со патници му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на автопатот. Според првичните информациите има десетина патници кои се повредени, но уште не се знае ...

Има настрадани во сообраќајката на патот Скопје-Тетово

24 Вести - 13.02.2019

Има настрадани во сообраќајната несреча која се случи околу 17 часот на патот Скопје – Тетово во која се преврте автобус. Mеѓу повредените има и лица со потешки повреди, а на месото несреќата има десетина амбулантни возила.

Се извлекуваат патниците од превртениот автобус

24 Вести - 13.02.2019

Возила на Итната медицинска помош, противпожарно возило, полициски екипи и голем број граѓани се на терен по сообраќајката што попладнево се случи на патот кај село Лакарци, на излез од Скопје.

ВИДЕО: Тешка сообраќајка – автобус се преврти на автопатот Скопје-Тетово

Либертас - 13.02.2019

Следете го во живо преносот на Алсат телевизија. Според првичните информации, автобусот е на гостиварската компанија Дурмо турс. Претходни ...

ВИДЕО: Се извлекуваат патници од превртениот автобус

А1 On - 13.02.2019

Се извлекуваат патниците кои се наоѓале во автобусот кој попладнево излета на автопатот Скопје – Тетово. На местото на несреќата има три амбулантни возила, неколку полициски тимови и приватен ...

13 загинати во сообраќајната несреќа на автопат Скопје – Тетово

24 Вести - 13.02.2019

Тринаесет луѓе загинааа во трагична автобуска сообраќајка, во која возило со педесет патници се преврте во близина на селото Ласкарци , скопско. Несреќата се случила попладнево на автопатот Скопје – Тетово .

Неофицијално две жртви и многу повредени во автобуската несреќа

А1 On - 13.02.2019

Неофицијално има две жртви од превртениот автобус и веќе триесетина се пренесени во Градската болница во Скопје и на други клиники, дознава „Макфакс“. Извлечени се сите патници. Нашите извори тврдат дека има многу повредени лица, а се уште трае ...

ВИДЕО: Еве како обични граѓани се обидуваа да им помогнат на повредените патници во автобуската несреќа

Либертас - 13.02.2019

Од видеото на Алсат снимено попладнево погледнете како изгледаа првите минути по автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово каде обични граѓани се обидуваа да им помогнат на повредените патници во автобуската ...

ВИДЕО: Автобус излета во провалија на автопатот Скопје – Тетово

А1 On - 13.02.2019

Патнички автобус кој се движел на релација од Скопје кон Тетово попладнево, околу 17 часот излетал од автопатот и се превртел во провалија. Според информации од МВР, автобусот се превртел во близина на селото Ласкарци во општина Сарај.

Загинаа 13 лица откако се преврте автобус на патот Скопје-Тетово

Радио МОФ - 13.02.2019

Во страшна сообраќајна несреќа, на патот од Скопје кон Тетово загинаа 13 лица откако се преврте патнички автобус и излета кај селото Ласкарци. Како што изјави министерот за здравство Венко Филипче, извлекувањето на настраданите е завршено, а ...

Автобус со 50 патници излета во провалија на патот Скопје - Тетово, 13 починати

Р.С.Европа - 13.02.2019

Тринаесет патници загинале, а над 25 се повредени откако автобус со 50-ина патници денеска попладне излетал на патот Скопје - Тетово и се превртел во провалија кај селото Ласкарци, во близина на Карпалак.

Се преврте автобус во близина на Карпалак

Н.Македонија - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопатот Тетово-Скопје кај селото Ласкарци во близина на Карпалак денеска околу 17 часот, потврдија од МВР. На скопските клиники засега се донесени тројца повредени, од кои двајца потешко, на кичмата и ...

Неофицијално, пет загинати и многу повредени во сообраќајката на автопатот кон Тетово

Вечер Прес - 13.02.2019

Неофицијално, во сообраќајката на автопатот Скопје-Тетово има пет жртви, а повеќемина се повредени, објави Канал 5. На скопските Клиники засега се донесени тројца повредени, од кои двајца потешко, на кичмата и екстремитетите, додека третиот е ...

Има заглавени патници под автобусот кај Карпалак

Република - 13.02.2019

Сеуште има заглавено патници под автобусот кој денеска поладне се преврте на патот Скопје-Тетово кај Карпалак. Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село ...

Потресно сведоштво за трагедијата во Македонија: Се слушаше лелек и плач од секаде

Press24 - 13.02.2019

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје-Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. ТВ21 пренесува сведоштва на граѓаните кои први пристигнале на местото.

Страшни детали: Има заглавени патници под автобусот кај Карпалак

Press24 - 13.02.2019

Сеуште има заглавено патници под автобусот кој денеска поладне се преврте на патот Скопје-Тетово кај Карпалак. Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село ...

„Со голи раце го кренавме автобусот и веднаш почнеме да ги вадиме повредените“

Република - 13.02.2019

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје-Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. ТВ21 пренесува сведоштва на граѓаните кои први пристигнале на местото.

ФОТО: ХАОС на автопатот Скопје-Тетово, едвај се извлекуваат луѓето од автобусот

Курир - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово се случил собраќајна несреќа. На автобус полн со патници му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на ...

Стабилна е состојбата на бремената жена повредена во автобуската несреќа

+инфо - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба, објави весникот Независен. Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ ...

ГОБ 8 Септември: Четири 4 загинати патници, а уште тројца во животна опасност

Вечер Прес - 13.02.2019

Директорот на градската болница „8-ми Септември“, Христијан Костов информираше дека во оваа болница се примени 36 пациенти, од кои 4 се донесени мртви, а тројца се наоѓаат во животно загрозувачка состојба, објави Телма.

Тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово – има повредени/Фото

Вечер Прес - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи на автопатот Скопје – Тетово, кога автобус преминал на другата страна од колозовот, ја пробил оградата и се превртел во провалија, објави Фактор. Автобусот тргнал од Скопје и крајна дестинација му била ...

Сведоштво од автобусот на смртта: Човек кој им помагаше на жртвите ги раскажа првите моменти по несреќата

Курир - 13.02.2019

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје-Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. ТВ21 пренесува сведоштва на граѓаните кои први пристигнале на местото.

Откриено каква е состојбата на бремената жена повредена во автобуската несреќа

Press24 - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба, објави Независен. Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ ...

Локалните жители масовно помагале во извлекување на повредените

Вечер Прес - 13.02.2019

Страотна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна несреќа. Екипи од брза помош, против-пожарна служба, полиција, војска, специјални единици, хеликоптер на АРМ, како и огромен број локални жители ја ...

(Видео) Автобус се преврте на автопатот Скопје – Тетово

Макфакс - 13.02.2019

Патнички автобус што се движел на релација од Скопје кон Тетово попладнево излетал од автопатот и се превртел. Според информации од МВР, автобусот се превртел во близина на селото Ласкарци во општина Сарај.

Неофицијално: Расте бројот на загинати во превртениот автобус кај Карпалак

Press24 - 13.02.2019

Расте бројот на повредени, за жал и на загинати по страшната несреќа на патот Скопје- Тетово кај карпалак, каде се преврте автобус со 50. патници. Според неофицијални информации, петмина патници го загубиле животот во сообраќајната несреќа во која ...

ТРАГЕДИЈА: Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Курир - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово се случил собраќајна несреќа. На автобус полн со патници му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на автопатот. Според првичните информациите има десетина патници кои се повредени, но уште не се знае ...

Директорот на Градска болница потврди: Четворица патници загинаа во автобуската несреќа

Press24 - 13.02.2019

Директорот на Градската болница 8-ми Септември, Христијан Костов соопшти сега досега во оваа болница од донесените патници од превртениот автобус кај Тетово четворица се мртви, а еден од во критична состојба и се бори за живот, пренесе Фокус.

Возачот на автобусот ја преживеал несреќата

Независен - 13.02.2019

Возачот на автобусот што попладнево се преврте кај месноста „Карпалак“, на автопатот Скопје-Тетово е во стабилна состојба, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Заради расчистување на причините за несреќата во која, според ...

Единаесет возила на Брза помош се упатија кон Карпалак

Press24 - 13.02.2019

Единаесет возила на Брза помош се упатија кон превртениот автобус кај Карпалак, на патот Тетово-Скопје. Автобусот се превртел во близина на селото Ласкарци. На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 амбулантни возила, од Скопје, Куманово и ...

ТВ21: Најмалку 5 загинати, можно е бројот да расте

Курир - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопатот Скопје – Тетово денеска околу 16 часот. Како што дознава ТВ21 од репортерот кој е на терен, до сега има најмалку пет жртви од превртениот автобус, додека десетици се повредени и се носат во Клиничкиот ...

Неофицијално 6 патници се загинати, а 30 повредени во сообраќајката на патот Скопје-Тетово

Република - 13.02.2019

Шест патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени.

Повредената трудница е во стабилна состојба

Република - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба. Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ соодветни клиники.

Пред Градската болница роднините чекаат информации за повредените во автобуската несреќа

Република - 13.02.2019

Пред Градската болница „8 Септември“ собрани се стотици членови од семејствата, роднини и пријатели на повредените и загинатите од денешната автобуска несреќа што се случи на автопатот Скопје – Тетово.

Потресно сведоштво: Сам го извадив син ми од автобусот и го донесов на Клиника, беше ужасно

Вечер Прес - 13.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече: „Не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобусот, ужасно беше, пренесува Република .

Неофицијално две жртви и многу повредени во автобуската несреќа

Макфакс - 13.02.2019

Неофицијално има две жртви од превртениот автобус и веќе триесетина се пренесени во Градската болница во Скопје и на други клиники, дознава „Макфакс“. Извлечени се сите патници. Нашите извори тврдат дека има многу повредени лица, а се уште трае ...

Ужасна несреќа попладнево: Автобус полн патници се преврте кај Карпалак, многу повредени

Press24 - 13.02.2019

Страшна несреќа попладнево во Македонија, автобус се преврте кај Карпалак. Пред помалку од еден час на патот Скопје - Тетово се преврте автобус полн патници, а сведоци за МКД.МК. велат дека имало повредени. Причина била пукната гума.

НЕОФИЦИЈАЛНО: 5 патници загинаа во превртениот автобус кај Тетово

Курир - 13.02.2019

Според неофицијални информации, петмина патници го загубиле животот во сообраќајната несреќа во која автобус се преврте кај Тетово, пишува fokus.mk Од МВР најави официјални информации во следниот период.

Потврдена е смртта на двајца патници од превртениот автобус

Press24 - 13.02.2019

Христијан Костов, директор на скопската болница „8 Септември“ потврди дека има двајца загинати, и тројца во критична состојба, пренесе НоваТв. Во болницата примени се 35 патници кои не се во критична ...

ФОТО КУРИР: Се уште има луѓе заглавени во автобусот, помош стига и од другите градови

Курир - 13.02.2019

Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, потврдија од Здравствен дом Скопје. На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 амбулантни ...

Возачот на автобусот ја преживеал несреќата, ќе му се зема крв и урина

Курир - 13.02.2019

Возачот на автобусот што попладнево се преврте кај месноста „Карпалак“, на автопатот Скопје-Тетово е во стабилна состојба, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Заради расчистување на причините за несреќата во која, според ...

Страотна несреќа ја потресе Македонија: Пожарникари со багери го кренале превртениот автобус

Република - 13.02.2019

Официјална потврда за денешната страотна несреќа на патот Скопје – Тетово, вели дека има 13 загинати. МВР се уште не соопшти колку загинати и повредени има во превртениот автобус кај Ласкарци, кој сообраќал на релација Скопје – Гостивар.

Нови детали: Пожарникарите го кренале автобусот со багер за да ги извадат жртвите

Press24 - 13.02.2019

Пет патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, а еден е во тешка состојба кога патнички автобус на компанијата „Дурмо турс“ со 50-тина патници попладнево околу 17 часот излетал и се превртел. Како што пренесува СДК.МК.

ВО ЖИВО: Се слушаат сирени - ова е состојбата откако се преврте автобус на излез од Скопје

Press24 - 13.02.2019

Тв Коха објави видео во живо од несреќата на автопатот Скопје-Тетово каде се преврте автобус полн патници. Се слушаат сирени и врие од полиција, Брза помош и ...

Автобус се преврте кај Ласкарци, многу повредени и загинати/Видео

Вечер Прес - 13.02.2019

Несреќата се случи попладнево околу 17 часот на автопатот Скопје-тетово, кога се преврте автобус на Дурмо ...

Неофицијално: Двајца загинати на лице место по несреќата кај Карпалак

Press24 - 13.02.2019

Неофицијално има две жртви во превртениот автобус кој излета во провалија кај Карпалак. Макфакс дознава дека освен двајцата загинати има и многу повредени, а сега се сите извлечени. Се очекуваат официјални ...

НАЈНОВА ВЕСТ: Бројот на загинати се искачи на 10 лица

Курир - 13.02.2019

10 патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени, објави ...

Речиси сите патници се повредени во превртениот автобус на патот Скопје-Тетово

AKO - 13.02.2019

Попладнето се случи тешка сообраќајна несреќа во која околу 50 патници се повредени, некои од нив тешко. Автобус сопственост на Дурмо-Турс падна во бездна и се преврте. Пожарникари и медицински екипи ги извлекуваа повредените од автобусот, ана ...

Автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово

Тера - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи на автопатот Скопје – Тетово, после Карпалак кога автобус преминал на другата страна од колозовот, ја пробил оградата и се превртел во провалија, објави порталот Фактор.

(ВИДЕО) Автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Независен - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на автопатот Скопје-Тетово, после Карпалак. Според првичните информации автобусот кој сообраќал од Скопје кон Тетово преминал на другата лента и се превртел на кровот, а има информации и дека му пукнала ...

ФОТО: Се преврте автобус кај Карпалак

Алфа - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово, во близина на Карпалак се случила собраќајна несреќа. На автобус полн со патници според првичните информации му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на автопатот.

Ова се имињата на повредените лица во сообраќајната несреќа/Фото

Вечер Прес - 13.02.2019

Ова се имињата на повредените лица кои беа во автобусот кој се преврте на автопатот ...

ЦРН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Бројката на загинати кај Тетово се искачи на 13 лица

Курир - 13.02.2019

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека 13 лица загинаа во страшната автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово, кај Ласкарци. Седум починаа на лице место, а останатите во скопските болници.

На автопатот Скопје Тетово страотна сообраќајка, се преврте автобус, има повредени и загинати ВИДЕО

+инфо - 13.02.2019

Пред еден час на патот Скопје – Тетово се преврте автобус. Сведоци јавуваат за десетина повредени, но и загинати лица. Автобусот бил полн со патници. Според непотврдени информации несреќата се случила откако возачот добил инфаркт, по што изгубил ...

Најмалку четворица загинати во превртениот автобус на Дурмо-турс

AKO - 13.02.2019

Директорот на ГОБ 8 септември, Христијан Костов, изјави дека во нивната болница досега се донесени 35 повредени патници, но 4 од нив веќе биле мртви, а уште еден е во тешка состојба и лекарите се обидуваат да го реанимираат.

Бремената жена е во стабилна состојба

Независен - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба. Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ соодветни ...

(Видео) Извлекување патници од превртениот автобус

Макфакс - 13.02.2019

Спасувачки екипи на автопатот Скопје – Тетово во моментов работат на извлекување на патниците од автобусот што попладнево се преврте во близина на селото Ласкарци. Неофицијално, во автобусот, кој ѝ припаѓа на компанијата „Дурмо турс“, патувале околу ...

МВР се огласи за трагедијата кај Карпалак - автобусот излетал преку ограда во провалија

Press24 - 13.02.2019

МВР излезе со официјални податоци за несреќата на патот Скопје- Тетово. Околу 16 часот и 45 минути автобус кој се движел кон Тетово излетал од патот преку другата коловозна лента и се превртел. Има 13 починати и 30-ина повредени.

ФОТО: Голем број возила на Брза помош- Се евакуираат патници

Алфа - 13.02.2019

Возилата на Брза помош се на релација од местото на несреќата кон скопските клиники, евакуирајќи ги патниците кои се повредени во страшната несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово.

Црн ден во Македонија многу загинати: Автобуската несреќа во сите медиуми во регионот

Press24 - 13.02.2019

Несреќата која се случи на патот Скопје-Тетово кога автобус со 50. патници излета од коловозот и се преврте, при што 13. лица загинаа, а 30 се повредени, стигна и до медиумите од регионот. Српските медиуми пренесуваат за црниот ден во Македонија.

ВИДЕО: Вака граѓаните пробаа да помогнат по страшната несреќа кај Карпалак

Press24 - 13.02.2019

На видеото објавено од Алсат се гледа како вечерва по несреќата во која се преврте автобус кај Карпалак, граѓаните ја покажуваат солидарноста и се обидуваат со сите сили да ...

(Видео) Костов: Четворица загинати и еден тешко повреден од превртениот автобус

Макфакс - 13.02.2019

Четири лица загинале попладнево откако автобус на компанијата „Дурмо турс“ се преврте на патот Скопје – Тетово во близина на селото Ласкарци, потврди директорот на ГОБ „8 Септември“, Христијан Костов.

Загина син на пратеник во страшната несреќа кај Тетово

Курир - 13.02.2019

Во трагичната автобуска несреќа која се случи попладнево на патот од Скопје кон Тетово, загина и Ј. Т кој е син на пратеникот Б. Т од редовите на СДСМ. Во Институтот за судска медицина се идентификуваат лицата што починаа во страшната ...

Врие пред Градска болница- роднините во очај чекаат информации за повредените

Press24 - 13.02.2019

Вечерва врие пред Градската општа болница Осми септември каде роднини на повредените во автобуската несреќа кај карпалак чекаат во очај информации за состојбата. Официјалните информации се дека загинати се 13 лица, но голем е бројот на тешко ...

(Видео) Пред Градската болница роднините чекаат информации за повредените во автобуската несреќа

Макфакс - 13.02.2019

Пред Градската болница „8 Септември“ собрани се стотици членови од семејствата, роднини и пријатели на повредените и загинатите од денешната автобуска несреќа што се случи на автопатот Скопје – Тетово.

Очевидец: Сечевме делови од автобусот за да ги извадиме луѓето, врескаа, бараа помош

Република - 13.02.2019

Очевидците велат дека глетката била стравотна и дека додека да стигнат ургентните екипи локалното население им пружало помош на настраданите. Несреќата се случила околу 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Лекарци.

Четворица патници се борат за живот

Независен - 13.02.2019

Четворица патници од автобусот што попладнево се преврте на автопатот Скопје-Тетово се борат за живот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тој информира дека во несреќата загинале 13 патници, од кои 7 на самото место.

Најмалку 5 жртви во автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово

Макфакс - 13.02.2019

Најмалку петмина се загинати во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, кога патнички автобус околу 17 часот од непознати причини се преврте од патот. Неофицијално дознаваме дека двајца загинале на лице место, а на најмалку тројца им ...

Се извлекуваат патници од превртениот автобус, повредените се носат во Ургентен центар и во „ 8 Септември“

+инфо - 13.02.2019

Спасувачи, амбулантни возила на Итната помош и противпожарни возила на автопатот Скопје – Тетово кај Карпалак извлекуваат патници од превртениот автобус кој поладнево заврши во провалија. Неофицијално, во автобусот патувале околу 50 лица.

ВО ЖИВО: Се преврте автобус полн со патници, има жртви

Република - 13.02.2019

Шест патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Меѓу повредените од сообраќајката кај Карпалак е и една трудница која е донесена ...

Потресно сведоштво: Сам го извадив син ми од автобусот и го донесов на клиника, беше ужасно

Република - 13.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече„не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобусоу, ужасно беше.

Најмалку 13 загинати – страшна трагедија на автопатот Скопје Тетово

Алфа - 13.02.2019

Траорна слика која оние што ја видоа никогаш нема да ја заборават. На бројните екипи на брзата помош, пожарната и полицијата им се придружија и локалните жители во обид што поскоро да се извлечат луѓето од автобусот кој беше целосно превртен и ...

Четиринаесет загинати во автобуската несреќа, прогласена дводневна жалост

Макфакс - 13.02.2019

Загинати се 14 патници, а многумина се борат за својот живот по трагичната автобуска несреќа која денеска околу 17 часот се случи на автопатот Скопје – Тетово, во близина на Ласкарци. По вечерашната вонредна владина седница, одлучено е 14 и 15 ...

Неофицијално, пет жртви и многу повредени во сообраќајката на автопатот кон Тетово

Скопје инфо - 13.02.2019

Неофицијално, во сообраќајката на автопатот Скопје-Тетово има пет жртви, а повеќемина се повредени, објави Канал 5. На скопските Клиники засега се донесени тројца повредени, од кои двајца потешко, на кичмата и екстремитетите, додека третиот е ...

ВО ЖИВО: Голем број возила на Брза помош, се евакуираат патници

Скопје инфо - 13.02.2019

Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, потврдија од Здравствен дом Скопје. фото: Курир На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 ...

Превртен автобус на автопатот Тетово-Скопје

Опсервер - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопат Тетово-Скопје кај селото Ласкарци денеска околу 17 часот, потврди МВР за МИА. Официјални информации се уште нема за тоа што се случило и дали во сообраќајката има жртви и повредени.

Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Скопје инфо - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово се попладнево се случила собраќајна несреќа. На автобус полн со патници му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на автопатот. Според првичните информациите има десетина патници кои се повредени, но уште ...

Во автобуската несреќа интервенирано со 11 возила од Брза помош, се приклучуваат и од другите градови

24Инфо - 13.02.2019

Во автобуската несреќа интервенирано со 11 возила од Брза помош, се приклучуваат и од другите градови Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, ...

Патниците со тешки повреди се носат на Ургентен центар (видео)

Скопје инфо - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопатот Скопје – Тетово денеска околу 16 часот. Како што дознава ТВ21 од репортерот кој е на терен, до сега има најмалку пет жртви од превртениот автобус, додека десетици се повредени и се носат во Клиничкиот ...

ОБНОВЕНА -Превртен автобус на автопатот Тетово-Скопје

Локално - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопат Тетово-Скопје кај селото Ласкарци денеска околу 17 часот, потврди МВР за МИА. Официјални информации се уште нема за тоа што се случило и дали во сообраќајката има жртви и повредени.

Се уште има луѓе заглавени во автобусот, помош стига и од другите градови

Скопје инфо - 13.02.2019

Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, потврдија од Здравствен дом Скопје. На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 амбулантни ...

Десетици повредени, најмалку пет жртви од превртениот автобус на автопатот Скопје – Тетово

4NEWS - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопатот Скопје – Тетово денеска околу 16 часот. Како што дознава ТВ21 од репортерот кој е на терен, до сега има најмалку пет жртви од превртениот автобус, додека десетици се повредени и се носат во Клиничкиот ...

(ВИДЕО) Сведоштва за првите моменти по автобуската несреќа

Нетпрес - 13.02.2019

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје-Тетово и страотната слика која ги дочека првите е кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. Телевизијата ТВ21 пренесува сведоштва на граѓаните кои први пристигнале на местото.

Пред Градската болница роднините чекаат информации за повредените во автобуската несреќа

Пулс24 - 13.02.2019

Пред Градската болница „8 Септември“ собрани се стотици членови од семејствата, роднини и пријатели на повредените и загинатите од денешната автобуска несреќа што се случи на автопатот Скопје – Тетово.

(ВИДЕО) Се преврте автобус полн со патници на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Нетпрес - 13.02.2019

На автопатот Скопје-Тетово се случил собраќајна несреќа. На автобус полн со патници му пукнала гумата, по што ја изгубил контрола и се превртел на автопатот. Според првичните информациите има десетина патници кои се повредени, но уште не се знае ...

ВО ЖИВО: Бројни екипи на терен, повредените се префрлаат итно – ситуацијата е загрижувачка

Бриф - 13.02.2019

Во близина на месноста Карпалак на автопатот Скопје – Тетово попладнево се случи тешка сообраќајна несреќа. Според првичните информации, има и повредени.. На лице место се упатени и протипожарни екипи да помогнат во извлекување на повредените, а ...

Директорот на Градска болница потврди: Четворица патници загинаа во автобуската несреќа

Скопје инфо - 13.02.2019

Директорот на Градската болница 8-ми Септември, Христијан Костов соопшти сега досега во оваа болница од донесените патници од превртениот автобус кај Тетово четворица се мртви, а еден од во критична состојба и се бори за живот, пренесе Фокус .

(ФОТО КУРИР) Сѐ уште се извлекуваат патниците од автобусот кој се преврте кај Ласкарци

Нетпрес - 13.02.2019

Патнички автобус со 50-ина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, потврдија од Здравствен дом Скопје. На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 амбулантни возила, ...

Возачот на автобусот ја преживеал несреќата, ќе му се зема крв и урина

Пулс24 - 13.02.2019

Возачот на автобусот што попладнево се преврте кај месноста „Карпалак“, на автопатот Скопје-Тетово е во стабилна состојба, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.Заради расчистување на причините за несреќата во која, според ...

Единаесет возила на Брза помош се упатија кон Карпалак

Скопје инфо - 13.02.2019

Единаесет возила на Брза помош се упатија кон превртениот автобус кај Карпалак, на патот Тетово-Скопје, пренесе Фактор . Автобусот се превртел во близина на селото Ласкарци. На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 амбулантни возила, од ...

(ВИДЕО) Медиуми: Најмалку пет загинати во автобуската несреќа кај Тетово, можно е бројката да расте

Нетпрес - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопатот Скопје – Тетово во средатаоколу 17 часот, а според непотврдени информации има најмалку пет смртно настрадани лица. Христијан Костов, директор на скопската Градска општа болница „8-ми септември“, за ...

Бројот на загинати се искачи на 10 лица

Скопје инфо - 13.02.2019

10 патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени, објави Сител ...

Најмалку 4 жртви во автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово

Точка - 13.02.2019

Најмалку 4 лица се загинати во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, кога патнички автобус околу 17 часот од непознати причини се преврте од патот. Четири лица загинале попладнево откако автобус на компанијата „Дурмо турс“ се преврте ...

Пред Градската болница роднините чекаат информации за повредените во автобуската несреќа

Точка - 13.02.2019

Пред Градската болница „8 Септември“ собрани се стотици членови од семејствата, роднини и пријатели на повредените и загинатите од денешната автобуска несреќа што се случи на автопатот Скопје – Тетово.

Потресно сведоштво: Сам го извадив син ми од автобусот и го донесов на Клиника, беше ужасно

Скопје инфо - 13.02.2019

Сам го извадив син ми од автобусот. Ми се јави на мобилен, само рече: „Не знам што се случи, имавме несреќа“. Веднаш тргнав од Гостивар кон Карпалак и го извадив син ми од автобусот, ужасно беше, пренесува Република .

Се преврте автобус на излез од Скопје кон Тетово кај Ласкарци-има многу повредени

Локално - 13.02.2019

Патнички автобус со 50-тина патници излетал и се превртел од кај село Ласкарци на излезот од Скопје, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, потврдија од Здравствен дом Скопје. На местото на сообраќајната несреќа испратени се 11 амбулантни ...

(ОБНОВЕНО)Неофицијално 6 жртви и многу повредени во несреќата на автопатот Скопје – Тетово

Скопје1 - 13.02.2019

Шест патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени. Кон местото на несреќата се пуштени се сите амбулантни возила со ...

Неофицијално, 6 загинати и над 30 повредени во автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово

Скопје инфо - 13.02.2019

Шест патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа настраданите. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени, пренесува СДК .

(ВИДЕО)Автобус излета во провалија на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

Бриф - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај Ласкарци во близина на Сарај, каде што автобус се превртел во провалија, откако преминал на другата страна од колозовот и ја пробил оградата.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Се извлекуваат повредени, екипата на ТВ21 пренесува во живо од лице место

Centar - 13.02.2019

Автобус во кој имало патници, излетал од автопатот, и се превртел во неговата близина, јави Телевизија 21. Автобусот тргнал од Скопје, и крајна дестинација му била Гостивар. ТВ21 неофицијално дознава дека возачот во текот на возењето добил инфаркт, ...

Сите патници се извлечени од првртениот автобус

4NEWS - 13.02.2019

Сите патници се извлечени од автобусот кој попладнево излета од патот и се преврте во близината на Сарај на автопатот Скопје – Тетово. Патниците се пренесени во болниците 8-ми се септември и на Ургентен во Скопје, и лекарите се борат за животите на ...

Позната состојбата на бремената жена повредена во несреќата

Пулс24 - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба, објави Независен. Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ ...

(Видео) Извлекување патници од превртениот автобус

Centar - 13.02.2019

Спасувачки екипи на автопатот Скопје – Тетово во моментов работат на извлекување на патниците од автобусот што попладнево се преврте во близина на селото Ласкарци. Неофицијално, во автобусот, кој ѝ припаѓа на компанијата „Дурмо турс“, патувале околу ...

Костов: Четворица загинати и еден тешко повреден од превртениот автобус

Centar - 13.02.2019

Четири лица загинале попладнево откако автобус на компанијата „Дурмо турс“ се преврте на патот Скопје – Тетово во близина на селото Ласкарци, потврди директорот на ГОБ „8 Септември“, Христијан Костов.

Бремената жена е во стабилна состојба - четворица патници се борат за живот

Скопје инфо - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство Асим Муса изјави предмалку дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба, пренесува Независен . Рече дека сите повредени се примаат на Ургентниот центар за потоа да се распределат низ ...

Сведоштва на локалните жители кои помагале за извлекување на повредените во автобуската несреќа

1tv - 13.02.2019

Страшна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна несреќа. Екипи од брза помош, против-пожарна служба, полиција, војска, специјални единици, хеликоптер на АРМ, како и огромен број локални жители ја ...

Најмалку 5 жртви во автобуската несреќа на автопатот Скопје – Тетово

Точка - 13.02.2019

Најмалку петмина се загинати во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, кога патнички автобус околу 17 часот од непознати причини се преврте од патот. Неофицијално дознаваме дека двајца загинале на лице место, а на најмалку тројца им ...

Автобус се преврте на автопатот Скопје – Тетово

Точка - 13.02.2019

Патнички автобус што се движел на релација од Скопје кон Тетово попладнево излетал од автопатот и се превртел. Според информации од МВР, автобусот се превртел во близина на селото Ласкарци во општина Сарај.

Неофицијално има две жртви и многу повредени: Извлекување на патници од автобусот што се преврте на релација ...

Точка - 13.02.2019

Патнички автобус што се движел на релација од Скопје кон Тетово попладнево излетал од автопатот и се превртел. Неофицијално, има две жртви од превртениот автобус и веќе триесетина се пренесени во Градската болница во Скопје и на други клиники, ...

Се преврте автобус кај Карпалак, има повредени

24Инфо - 13.02.2019

Автобусот бил полн со патници, а се претпоставува дека причина за несреќата била пукната гума. Од МВР велат дека наскоро ќе објават и официјална информација за несреќата. Според првичните информации, има и повредени..

Тешка сообраќајна несреќа однесе во смрт 13 луѓе

iPortal - 13.02.2019

Во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје-Тетово која се случи вечерва загинаа 13 лица, а најмалку 25 се повредени. Роднините чекаат вести пред Градската болница во Скопје, Владата заседава.

(ВИДЕО АЛСАТ)Најнова вест: Се преврте автобус нa автопатот Скопје – Тетово

Скопје1 - 13.02.2019

Несреќа на автопатот Скопје – Тетово, кај селото Ласкарци. Гостиварски автобус полн со патници се излизгал, излетал од патот откинувајќи ги еластичните огради и се превртил на кров. Видео Алсат Наскоро ...

Се преврти автобус во Македонија – има повредени

Centar - 13.02.2019

Автобус се преврти на автопатот Скопје – Тетово попладнево околу 16 часот, неофицијално има повеќемина повредени. Несреќата се случила откако автобусот излетал на другата страна од патот и се превртел во провалијата.

Автобус се преврте на автопатот Тетово – Скопје

OhridNews - 13.02.2019

Автобус полн со патници, од засега непознати причини, загубил контрола и излетал од автопатот Тетово – Скопје, кај Карпалак. Неофицијално автобусот е на гостиварската компанија „Дурмо турс“.

(Вознемирувачко фото+видео) Автобус се превртел на автопатот Скопје-Тетово, има повредени

1tv - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај Ласкарци во близина на Сарај, каде што автобус се превртел во провалија, откако преминал на другата страна од колозовот и ја пробил оградата.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕЗГОДА: Автобус излета и се преврте на автопатот Скопје – Тетово (видео)

ТВ21 - 13.02.2019

Тешка сообраќајна незгода се случила денеска околу 16 часот на автопатот Скопје – Тетово. Автобус во кој имало патници, излетал од автопатот, и се превртел во неговата близина. Автобусот тргнал од Скопје, и крајна дестинација му била Гостивар.

Нухиу соопшти за осум жртви од сообраќајната несреќа на автобусот

ТВ21 - 13.02.2019

Заменик министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, соопшти дека има осум загинати во денешната сообраќајна незгода која се случи на автопатот Скопје – Тетово кога автобус излета од патот и се преврте во близина на автопатот.

Страотна несреќа на автопатот Скопје-Тетово, излетан и превртен гостиварски автобус

Gostivarpress.mk - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа попладнево се случи на автопатот Скопје-Тетово, близу Карпалак. Автобус на гостиварска компанија, полн со патници од засега непознати причини изгубил контрола, излетал од коловозот, се превртел и паднал на стартиот дел од ...

Десет загинати во сообраќајната несреќа кај Ласкарци

Нетпрес - 13.02.2019

Десет лица загинале во автобуската несреќа којашто се случи во средата попладнето на излезот од Скопје кон Тетово, кај селото Ласкарци по Карпалак. Оваа бројка е според првичните неофицијални информации од екипите на терен, кои ги извлекуваа ...

Ужасна трагедија на автопатот Скопје-Тетово: Се преврте патнички автобус полн со патници

Слободен Печат - 13.02.2019

Во тек е спасувачка акција, присутни се екипи на полицијата и брзата помош и се извлекуваат повредените од превртеното возило. Патнички автобус на една македонска превозна компанија се преврте на автопатот Скопје-Тетово.

Автобусот бил полн со 50 патници – сите останале заклучени, а потоа дошле спасувачите

Centar - 13.02.2019

Околу 50 патници имало во автобусот кој се преврти кај Карпалак на автопатот Скопје – Тетово. Според информациите кога дошле спасувачките екипи во автобусот патниците биле заклучени. Неофицијалните и првични информации велат дека автобусот се ...

Пожарникари со багери го кренале превртениот автобус

Скопје инфо - 13.02.2019

Во исчекување на официјална потврда за денешната страотна несреќа на патот Скопје – Тетово, репортерите на Сител од теренот јавуваат за најмалку 13 загинати. МВР се уште не соопшти колку загинати и повредени има во превртениот автобус кај Ласкарци, ...

Десетици повредени, најмалку три жртви од превртениот автобус на автопатот Скопје – Тетово

ТВ21 - 13.02.2019

Автобус полн со патници се преврте на автопатот Скопје – Тетово денеска околу 16 часот. Како што дознава ТВ21 од репортерот кој е на терен, до сега има најмалку пет жртви од превртениот автобус, додека десетици се повредени и се носат во Клиничкиот ...

Македонија плаче: Шест загинаа, десетици се повредени во страотната несреќа

Centar - 13.02.2019

Најмалку шест загинаа, а над 35 се повредени во тешката сообраќајна несреќа која што се случи доцна попладнево на автопатот Скопје – Тетово. Од Болницата 8-ми септември соопштија дека таму се донесени 4 починати лица и 35 повредени, од кои едно се ...

Има загинати во превртениот автобус кај Сарај, повеќе патници тешко повредени

Слободен Печат - 13.02.2019

Во спасувачката акција интервенирала брзата помош со сите возила кои се на располагање во Скопје и Тетово, противпожарната бригада со 4 возила и итните служби на неколку приватни болници. Во болницата „8.

Сите патници се извлечени од превртениот автобус, докторите се борат за животите на неколкумина

ТВ21 - 13.02.2019

Сите патници се извлечени од автобусот кој попладнево излета од патот и се преврте во близината на Сарај на автопатот Скопје – Тетово. Патниците се пренесени во болниците 8-ми се септември и на Ургентен во Скопје, и лекарите се борат за животите на ...

ВИДЕО: Страотни снимки сведочат за тешката автобуска несреќа

ТВ21 - 13.02.2019

Страотни снимки доаѓаат од местото на несреќата, каде автобус полн со патници се преврти, при што загинаа 13 лица, потврдија од Министерството за здравство. Како дошло до несреќата за сега, се уште нема официјални информации.

Тешка сообраќајка на автопатот Тетово-Скопје, се преврте автобус-има многу повредени и жртви?!?

Пулс24 - 13.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ полн со патници се преврте на автопатот Тетово-Скопје кај Карпалак околу 17 часот, но од МВР се уште нема официјални информации за евентуални жртви и повредени. Во шпекуалациите како причина за страотната сообраќајка се ...

13 загинати во автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово

1tv - 13.02.2019

Голем број повредени и 13 загинати во автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово кај село Ласкарци во близина на Сарај, потврди за 1ТВ министерот за здравство Венко Филипче. Само во болницата „8 Септември“ досега се пренесени 35 повредени.

ВИДЕО: „Да се направи анализа на крвта и урината на возачот на автобусот“, бара ОЈО

ТВ21 - 13.02.2019

Основното јавно обвинителство бара да се направи анализа на крвта и урината на возачот на автобусот кој денеска се преврти на автопатот Скопје – Тетово во близина на Карпалак. До овој момент официјално загинаа 13 патници, 7 лица на лице место, а ...

Потресно сведоштво на очевидец за ТВ21: „Со голи раце го кренавме автобусот за веднаш да почнеме да ги вадиме ...

Centar - 13.02.2019

„Автобусот беше превртен, лелек и плач се слушаше од сите страни. Со голи раце го кренавме автобусот и сакавме да го превртиме за да почнеме да им помагаме на повредените. Оваа слика која денеска ја видов нема никогаш да ја заборавам“, рече еден од ...

Тринаесет лица загинаа во тешка автобуска несреќа кај Ласкарци на патот Скопје – Тетово

Мета - 13.02.2019

Тринаесет лица загинаа во автобуската несреќа кај Ласкарци на излез од Скопје кон Тетово, кога патнички автобус на компанијата „Дурмо турс“ со 50 патници попладнево околу 17 часот излетал од патот и се превртел, потврди вечерва министерот за ...

Бремената жена од автобуската несреќа кај Карпалак е во стабилна состојба

Нетпрес - 13.02.2019

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, потврди доцна вечерта дека бремената жена која била патничка во автобусот е во стабилна состојба, објави Независен. Претходно министерот за здравство, Венко Филипче, во врска со здравствената состојба на ...

Сите загинати патници се од Гостивар

Нетпрес - 13.02.2019

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, соопшти во средата вечерта дека сите патници во автобусот кој попладнево падна во бездна на излезот од Скопје кај месноста Карпалак, а потоа се преврте, се од Гостивар.

„Со голи раце го кренавме автобусот за веднаш да почнеме да ги вадиме повредените“

ТВ21 - 13.02.2019

Трагедијата која денеска се случи на автопатот Скопје – Тетово и траорната слика која ги дочека првите граѓаните кои пристигнаа на местото ќе ја паметат засекогаш. Разговаравме со екипите на противпожарната бригада, но и со граѓаните кои први ...

Се врши увид на местото на несреќата, на возачот на автобусот ќе му се испитува крв и урина

Мета - 13.02.2019

Најголем дел од жртвите и повредените во трагичната сообраќајна несреќа што попладнево се случи на патот Скопје – Тетово се граѓани на Гостивар, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. -Жалосен ден за цела Македонија.

(ВИДЕО) 13 загинати кај Карпалак

24Инфо - 13.02.2019

Местото каде што попладнево се случи страшната сообраќајна несреќа во која автобус полн со патници излета од автопатот Скопје-Тетово во моментов го надлетува хеликоптер. Екипите на Брза помош си одат празни, повредените се евакуирани.

(Видео) Екипите на 1ТВ ја пренесуваат атмосферата од местото на автобуската несреќа и болницата каде што се ...

1tv - 13.02.2019

Надлежните здравствени служби ги соопштија имињата на хоспитализираните од автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово во близина на Сарај. Преку линковските јавувања во Централниот дневник на 1ТВ, новинарите Игор Стефановски и Антонио Крстевски ги ...

ВИДЕО: Еве како обични граѓани се обидуваа да им помогнат на повредените патници во автобуската несреќа

Локално - 13.02.2019

14 загинати и речиси сите повредени. Прогласена е дводнедевна жалост, по несреќата на патот Тетово Скопје кај местото Ласкарци, во близина на Карпалак. Страотна слика на местото на настанот каде вечерва се случи смртносната автобуска сообраќајна ...

Четири луѓе загинаа во страотната сообраќајка

Фактор - 13.02.2019

Четири луѓе загинаа во автобускаат несреќа кај селото Ласкарци. Директорот на Градската болница 8-ми Септември, Христијан Костов информираше дека досега во оваа болница од донесените патници од превртениот автобус кај Тетово четворица се мртви, а ...

(ФОТО) ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ - ТЕТОВО: Aвтобус излета во провалија

Фактор - 13.02.2019

Тешка сообраќајна несреќа се случи на автопатот Скопје - Тетово, кога автобус преминал на другата страна од колозовот, ја пробил оградата и се превртел во провалија. Луѓе им помагаат на ...

(ВИДЕО) Неофицијално: Во сообраќајка кај Тетово загинаа најмалку пет лица

еМагазин - 13.02.2019

Попладнево се преврете автобус на автопатот Скопје – Тетово. Има голем број на повредени, а медиумите неофицијално пренесуваат дека во несреќата загинале најмалку пет лица. Автобусот патувал за Гостивар, а се превртел во близината на селото Ласкарци.

Единаесет амбулантни возила се упатени на кај превртениот автобус

Фактор - 13.02.2019

Возила на брза помош од три града се упатија кон Тетовско каде попладнево има тешка сообраќајна несреќа, откако автобус излета во провалија. Автобусот се превртел во близина на селото Ласкарци.

Луѓето со тешки повреди се пренесуваат во Ургентен центар

Фактор - 13.02.2019

Неофицијално луѓето кои се превртеа со автобус кај селото Ласкарци, биле работници кои патувале на реалција Скопје - Гостивар. Засега оваа информација не е потврдена од официјални лица. На местото на настанот има и роднини на луѓето кои биле во ...

Голема трагедија: Бројот на загинати во сообраќајката на патот Скопје-Тетово е 13

еМагазин - 13.02.2019

Во сообраќајната несреќа што се случи во близината на селото Ласкарци на патот Скопје- Тетово загинаа 13 лица, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Седум лица починале на лице место, а пет во болниците.

Официјално: Четворица загинати во сообраќајката на патот Скопје-Тетово

еМагазин - 13.02.2019

Во сообраќајната несреќа што се случи во близината на селото Ласкарци на патот Скопје- Тетово загинаа најмалку четири лица, потврди директорот на градската болница „8-ми Септември“, Христијан Костов, кој информираше дека во оваа болница се примени ...

(Фото) Листа на имиња на повредените во трагичната несреќа, скопјани се нудат за помош на нивните роднини

еМагазин - 13.02.2019

Седум тела од вкупно 13 загинати во тешката автобуска сообраќајна што се случи во близината на селото Ласкарци на патот Скопје- Тетово се донесени вечерва на Институтот за судска медицина, каде ќе се утврдува причината за нивната смрт.

ТРАГЕДИЈА ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: 13 загинати, а над 25 повредени во превртен автобус на излез од Скопје

MTM - 13.02.2019

13 патници загинаа во автобуската несреќа на излез од Скопје кон Тетово, кога патнички автобус на компанијата „Дурмо турс“ со 50 патници попладнево околу 17 часот излетал и се превртел кај село Ласкарци, движејќи се по новиот пат кон село Бојане, ...