TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ застана зад одлуката на Ахтисари за Косово

А1 - 11.11.2006

Европската Унија застана зад одлуката на Ахтисари, предлог решението за Косово да биде објавено на почетокот на следната година. Евродипломатот Хавиер Солана одлуката на специјалниот преставник на Обединетите Нации за Косово ја нарече разумен потег.

Чеку: Косово ќе биде независно

Време - 11.11.2006

ПРИШТИНА ОДБРАЛА СТРАТЕГИЈА Косовскиот премиер Агим Чеку најави дека Косово е подготвено да прогласи независност доколку Србија не ги прифати барањата на мнозинското албанско население во провинцијата. - Ова не е закана. Ова е можност. Косово со сигурност ќе биде независна држава.

Решението за Косово во ОН се одложува

Вест - 11.11.2006

Виена, 11 ноември - Обединетите нации треба да ја одложат одлуката за идниот статус на српската покраина Косово, изјави вчера во Виена посредникот во преговорите Марти Ахтисари. "ОН нема да донесат решени Виена, 11 ноември - Обединетите нации треба да ја одложат одлуката за идниот статус на ...

Одлуката за Косово - в година

Дневник - 11.11.2006

Приштинскиот весник „Експреси“ го спомнува март како можен термин за објавување на предлогот на Ахтисари Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари дипломатски решил да ја одложи за в година својата препорака за статусот на Косово, откако ќе бидат познати резултатите од парламентарните избори во ...

МКГ: Ризично е одлагање на статусот на Косово

Канал5 - 11.11.2006

„Ризично е одлагање на косовскиот статус“ - порачува Меѓународната кризна група во последниот извештај за Косово публикуван вчеравечер, непосредно по изјавата на преговарачот Марти Ахтисари дека одлуката за иднината на Косово ќе ја обелодени по јануарските избори во Србија.

Ахтисари: Предлогот за Косово по изборите во Србија

А1 - 10.11.2006

Ахтисари пред контакт-групата се обврзал дека во март конечно ќе го соопшти предлогот за идниот статус на покраината. „По најавата на претседателот Тадиќ дека парламентарните избори во Србија ќе се одржат на 21 јануари 2007 година и по денешните консултации со контакт-групата, одлучив предлогот за ...

Приштина сама ќе пресече

Време - 10.11.2006

ПРЕГОВОРИ ЗА ИДНИОТ СТАТУС НА КОСОВО Косовскиот преговарачки тим задолжен да го договори идниот статус на провинцијата најави дека косовското собрание еднострано ќе прогласи независност, ако тоа не го стори Советот за безбедност на Обединетите нации.

„План Б“ за независност

Дневник - 10.11.2006

Собранието во Приштина самото ќе го прогласи Косово за независна држава ако тоа не го стори Советот за безбедност на Обединетите нации, истакнаа членови на косовскиот преговарачки тим, јави МИА. Според нивниот „план Б“, се предвидува преговарачкиот тим да предаде декларација на Претседателството на ...

Ахтисаари го одлага предологот за статусот на Косово за 2007 година, тврдат приштинските медиуми

Канал5 - 10.11.2006

Непосредно пред состанокот на Контакт групата за Косово со специјалниот претставник на ОН Марти Ахтисаари во Виена, приштинските медиуми јавуваат оти е веќе извесно дека одлуката за статусот на покраината, поради изборите во Србија, ќе биде одложена за идната година.

Предлогот на Ахтисари за Косово по изборите во Србија

Канал5 - 10.11.2006

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за преговорите за Косово, Марти Ахтисари денеска соопшти дека ќе го одложи претставувањето на својот предлог за идниот статус на Косово до завршувањето на парламентарните избори во Србија, пренесува МИА.

Косовските лидери со резервен план

А1 - 09.11.2006

Независност за Косово е единствено решение за конечниот статус, иако оваа не се одлучи и потпиша од страна на ОН, косовскиот парламент ќе прогласи еднострана независност. Оваа го кажаа членовите на преговарачкиот тим на Косово, косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, премиерот Агим Чеку, ...

Косовските Албанци подготвуваат „План Б“

А1 - 09.11.2006

Тимот на косовските Албанци за преговорите за статусот на Косово најави дека доколку Советот за безбедност на ОН не ја признае независноста на покраината, тогаш косовското Собрание еднострано ќе го прогласи Косово за независна држава.

Преговарачкиот тим на косовските Албанци подготвува „План Б“ за независност на Косово

Канал5 - 09.11.2006

Тимот на косовските Албанци за преговорите за статусот на Косово најави дека доколку Советот за безбедност на ОН не ја признае независноста на покраината, тогаш косовското Собрание еднострано ќе го прогласи Косово за независна држава.

Чеку: Србија спроведува политика на “четири Д“

Макфакс - 09.11.2006

Приштина Србија спроведува смислена политика наречена “четири Д“, со која сака да го одложи конечното решавање на косовскиот статус односно да влијае врз него. Ова, синоќа, го изјави косовскиот премиер Агим Чеку, во посебна телевизиска емисија посветена на статусот на Косово.

Преговорите за Косово ќе продолжат

Макфакс - 09.11.2006

Белград За предлог решението на статусот на Косово, што ќе го поднесе специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари, мора да се разговара и во таа смисла, преговорите за Косово ќе продолжат. Ова го изјави Амбасадорот на Русија во Белград Александар Алексејев во интервју за весникот Политика.

Чеку во повеќедневна посета на Русија

Макфакс - 09.11.2006

Приштина Косовскиот премиер Агим Чеку денеска отпатува во повеќедневна официјална посета на Москва, пренесуваат приштинските медиуми. Целта на посетата на Чеку е да ги запознае руските политичари со текот на преговорите за независноста на Косово.

ЕК ќе побара од Ахтисари конкретен предлог за статусот на Косово

А1 - 08.11.2006

Европската комисија ќе побара од главниот преговарач за конечниот статус на Косово, Марти Ахтисари, конечно да даде конкретен предлог за статусот на земјата. Европската комисија ова го побара од страна на Ахтисари во извештајот што ќе го заврши деновиве.

Косово да почека?

Време - 08.11.2006

САД ЌЕ МУ КАЖАТ НА Американскиот Стејт департмент вчера првпат најави дека би можело да се разговара за одложување на решавањето на статусот на Косово, ако тоа го побара пратеникот на Обединетите нации Марти Ахтисари. - Се разбира дека го поддржуваме Ахтисари и заинтересирани сме да слушнеме од ...

Обединетите нации нема да го сменат Марти Ахтисари

Дневник - 08.11.2006

Обединетите нации ја отфрлија можноста за смена на специјалниот пратеник за преговорите за идниот статус на Косово, Марти Ахтисари, иако тоа неколкупати беше побарано од властите во Белград. - ОН имаат целосна доверба во Ахтисари, кој работи со полна пареа за се' да биде завршено во предвидениот ...

Ако Белград наскоро не распише избори, Ахтисари ќе го објави предлогот за стаусот на Косово

Канал5 - 08.11.2006

Доколку српските партии наскоро не се усогласат околу терминот за изборите, Контакт групата за Косово би можела да побара од претставникот на ОН за косовските преговори, Марти Ахтисари да го објави својот предлог за статусот на покраината, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

Нема смена на Ахтисари

Вечер Прес - 08.11.2006

Обединетите нации ја отфрлија можноста за смена на специјалниот пратеник за идниот статус на Косово, Марти Ахтисари. - ОН имаат целосна доверба во работата на Марти Ахтисари, кој продолжува да работи со полна пареа, со цел се да биде завршено во предвидениот рок - изјави портпаролот на ОН Сархан ...

Предлогот на Ахтисари се уште незавршен

Макфакс - 08.11.2006

Белград Предлогот за конечниот статус на Косово на специјалниот пратеник Марти Ахтисари се уште не е завршен, соопшти денеска неговата канцеларија. „Постои прелиминарна идеја, но конечниот предлог се уште не е финализиран. Документот не им е испратен на Белград и Приштина, бидејќи се уште не е ...

ОН нема да го сменат Марти Ахтисари

А1 - 07.11.2006

Обединетите нации ја отфрлија можноста за смена на специјалниот пратеник на светската организација за преговорите за идниот статус на Косово, Марти Ахтисари. „ОН имаат целосна доверба во работата на Марти Ахтисари, кој продолжува да работи со полна пареа со цел се да биде завршено во предвидениот ...

Предлогот за Косово уште е таен, но Анан е задоволен

Време - 07.11.2006

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Иако меѓународниот пратеник за Косово Марти Ахтисари не ги објавува своите предлози за идниот статус на провинцијата, генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, изјави дека е задоволен од предложеното.

Фаталисти

Утрински - 07.11.2006

Регион ДРАГАН НИКОЛИЌ Бран на фатализам го заплисна регионот и поради неповолниот извештај на Европската комисија за регионот За белградска „Политика“ посетата на косовскиот премиер Агим Чеку на Подгорица е „кулминација на нечесност“, за претседателот на Србија, Борис Тадиќ, посетата е ...

Сархан Кан: ОН нема да го сменат Марти Ахтисари

Канал5 - 07.11.2006

Обединетите нации ја отфрлија можноста за смена на специјалниот пратеник на Светската организација за преговорите за идниот статус на Косово, Марти Ахтисари. Њујорк, 7 ноември (МИА) - Обединетите нации ја отфрлија можноста за смена на специјалниот пратеник на Светската организација за преговорите ...

Германска помош за Косово од 21 милион евра

Макфакс - 07.11.2006

Приштина Германската Влада му додели на Косово 21 милион евра помош што ќе бидат искористени за реализација на проекти во образованието и енергетиката. “Оваа помош е исклучително важна за Косово“, изјави заменикот на цивилниот администратор на УНМИК, задолжен за економски развој Андреас Витковски, ...

Полицијата на УНМИК ја подигна готовноста на Косово

Макфакс - 07.11.2006

Приштина Полицијата на УНМИК го подигна степенот на готовност по информации за закани кон персоналот и имотот на Обединетите нации на Косово. Без да прецизира детали, УНМИК денеска наведе дека сериозно ги разгледува заканите за можни напади, кои „не би биле во интерес на косовските граѓани“.

Советот за безбедност, наредниот месец, за стандардите на Косово

Макфакс - 07.11.2006

Приштина Советот за безбедност (СБ) на ООН, на 12.декември, ќе расправа за остварување на стандардите на Косово, пренесе денеска приштинскиот дневник на албански “Зери“. Ова, за весникот, го потврдиле претставникот на УНМИК задолжен за остварување на стандардите Брајан Хопкинс и политичкиот ...

Анан задоволен од предлозите на Ахтисари за Косово

А1 - 06.11.2006

Генералниот секретар на ООН Кофи Анан е задоволен од предлозите за решавање на косовскиот статус што му ги претстави преговарачот Марти Ахтисари, објави денеска приштинскиот дневник „Зери“. „Анан во целост ги поддржа предлозите на Ахтисари и изјави дека е подготвен да ги поддржи од процедурален ...

Приштина ги прекинува преговорите со Белград

А1 - 06.11.2006

Косовската делегација се повлекува од понатамошните преговори со Србија, околу изнаоѓање на идниот статус на Косово. Оценуваат, дека по осум месеци преговори и двете страни се уште стојат на почетните позиции. Тие во иднина ке преговараат само со меѓународната заедница, но не и со Србија, за која ...

„Зери“: Анан е задоволен од идеите на Ахтисари за статусот на Косово

Канал5 - 06.11.2006

Приштинскиот весник на албански јазик „Зери“ во денешното издание тврди дека генералниот секретар на ОН Кофи Анан изразил задоволство од предлогот за статусот на Косово што го изработи специјалниот пратеник на Светската организација за прегворите, Марти Ахтисари.

Рикер и Сејдиу за единствено Косово

Макфакс - 06.11.2006

Приштина Конечниот статус на Косово предвидува статус за единствено, а не поделено Косово. Ова, синоќа, го изјавија шефот на УНМИК Јоаким Рикер и претседателот на Косово Фатмир Сејдиу, во интервју за албанската независна телевизија „Top Channel“.

Приштина ги прекинува преговорите со Белград

Макфакс - 06.11.2006

Приштина Властите во Приштина донесоа одлука да ги прекинат преговорите со Белград во врска со статусот на Косово, што се одвиваа во Виена. Косовскиот преговарачки тим смета дека продолжувањето на преговорите со Белград нема да даде никакви резултати и нема причина тие понатаму да се водат.

Србија бара Ахтисари да поднесе оставка

Макфакс - 06.11.2006

Белград Српската Влада денеска побара специјалниот пратеник на Обединетите нации (ОН) за статусот на Косово, Марти Ахтисари да поднесе оставка „Најдобро ќе биде Ахтисари да поднесе оставка и тоа место да му го отстапи на друг посредник, кој од почеток ќе се придржува до повелбата на ОН за човекови ...

Чеку во посета на Словачка

Макфакс - 06.11.2006

Приштина Косовскиот премиер Агим Чеку е во официјална посета на Братислава, каде се очекува да оствари средби со високи функционери на Словачка. Чеку при посетата на Словачка ќе биде придружуван и од шефот на УМНИК на Косово, Јоаким Рикер, соопшти портпаролката на косовската влада, Улпијана Љама.

“Зери“: Анан задоволен од предлогот на Ахтисари

Макфакс - 06.11.2006

Приштина Генералниот секретар на ООН Кофи Анан е задоволен со предлозите за решавање на косовскиот статус што му ги претстави преговарачот Марти Ахтисари, објави денеска приштинскиот дневник “Зери“. “Анан во целост ги поддржа предлозите на Ахтисари и изјави дека е подготвен да ги поддржи од ...

САД и ОН зад Ахтисари

Вечер Прес - 06.11.2006

САД и ОН суштински не се спротивставуваат на извесно продолжување на роковите за решавање на статусот на Косово и Метохија, доколку таква одлука поддржи и главниот меѓународен преговарач, Марти Ахтисари, изјавија за Танјуг извори во Стејт департментот и во седиштето на ОН во Њујорк.

Медиуми:Предлогот за статусот на Косово во март 2007

Макфакс - 06.11.2006

Приштина Предлогот за статусот на Косово ќе биде соопштен во март следната година, јавуваат денеска косовските медиуми. Специјалниот пратеник на Обединетите нации за статусот на Косово, Марти Ахтисари својот предлог ќе го достави до Советот за безбедност на ОН, кога на чело на ова тело ќе биде ...

План за транзиција на власта на Косово

Макфакс - 06.11.2006

Приштина Привремената администрација на Косово - УНМИК се подготвува да ги предаде своите надлежности на локалните власти и другите меѓународни институции, јавија белградските гласила. “Планираните мерки спроти скорешното завршување на преговорите за идниот статус на Косово ќе овозможи лесна и ...