TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Канал5 - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. - Горди сме на овој наш договор.

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се прави неповратна штета на државата

Канал5 - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружје што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета. Со договорот се бирише името Македонија, се менува уставот, и се загрозува ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Телма - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

ТВ21 - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

Заев на ФБ: Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот народ

Канал5 - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев објави на Фејсбук дека денешниот Договор со Грција за решавање на спорот со името е паметно и правично решение. - Имаме правично и паметно решение. Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ организира протест против договорот за името во Битола

Канал5 - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Заев со овој договор прави три големи работи кои создаваат неповратна штета. Со договорот се брише името Македонија, се менува уставот, и се загрозува ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Слободен Печат - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Денес ставаме крај на еден спор.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е единствениот политичар во светот кој го сменил името на својата земја и се откажал од идентитетот на ...

Курир - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името, ова преку соопштение до јавноста го истакнаа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета.

Зев: Државата е горда што одбра решение што обединува

+инфо - 17.06.2018

Според него, од изолација или самоизолација, ниту Македонија ниту Грција немале полза. Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е единствениот политичар во светот кој го сменил името на својата земја и се откажал од идентитетот на ...

Сител - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името, ова преку соопштение до јавноста го истакнаа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета.

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се прави неповратна штета на државата

МКД - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружје што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета. Со договорот се бирише името Македонија, се менува уставот, и се загрозува ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Press24 - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. - Горди сме на овој наш договор.

Заев: Треба да учиме од историјата, а не да ја повторуваме

Нова ТВ - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се прави неповратна штета на државата

Стандард - 17.06.2018

„Зоран Заев е најголемото оружје што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета. Со договорот се бирише името Македонија, се менува уставот, и се ...

Заев на ФБ: Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот народ

Независен - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев објави на Фејсбук дека денешниот Договор со Грција за решавање на спорот со името е паметно и правично решение. - Имаме правично и паметно решение. Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот ...

Заев на ФБ: Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот народ

Сител - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев објави на Фејсбук дека денешниот Договор со Грција за решавање на спорот со името е паметно и правично решение. - Имаме правично и паметно решение. Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

А1 On - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Денес ставаме крај на еден спор.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најголемото оружје што грчката страна го имала во преговорите за името

А1 On - 17.06.2018

„Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета. Со договорот се бирише името Македонија, се менува уставот, и се ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Стандард - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Денес ставаме крај на еден спор.

Заев: Со договорот Грција од непомирлив непријател ни станува поддржувач и пријател

Press24 - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска се обрати на потпишувањето на договорот со Грција. - Колку убав, величествен и историски ден, нека ни е со среќа, рече Заев и парафразираше мисли од грчкиот мислител и филозоф Аристотел.

Фото: Заев се огласи на Фејсбук по потпишувањето на договорот

Press24 - 17.06.2018

Зоран Заев по потпишувањето на договорот се огласи на фејсбук и сподели фотографии: - Градиме пријателство со Грција. Ќе бидеме партнери и сојузници. Тие ќе бидат наши поддржувачи. Заедно трасираме пат за стратешко партнерство, за придобивки за ...

Заев на ФБ: Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот народ

А1 On - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев објави на Фејсбук дека денешниот Договор со Грција за решавање на спорот со името е паметно и правично решение. – Имаме правично и паметно решение. Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот ...

Заев со честитки: Македонска држава признаена од сите во која живее македонски народ

Press24 - 17.06.2018

Зоран Заев со статус упати честитки на фејсбук за договорот кој според него е паметно и правично ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Сител - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. - Денес ставаме крај на еден спор.

Заев со фотографија: Во правец кон Европа

Press24 - 17.06.2018

Зоран Заев денеска на Инстаграм објави фотографија и напиша „Во правец кон ...

Договорот потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор

Бриф - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

еМагазин - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. - Горди сме на овој наш договор.

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува – Поместивме планини

iPortal - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

Заев на ФБ: Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот народ

Вечер Прес - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев објави на Фејсбук дека денешниот Договор со Грција за решавање на спорот со името е паметно и правично решение. ­ – Имаме правично и паметно решение. Со овој договор ја остваруваме вековната аспирација на македонскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ова е капитулантски договор со кој Заев се гордее

Мета - 17.06.2018

„Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создаваат неповратна штета. Со договорот се бирише името Македонија, се менува уставот, и се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се прави неповратна штета на државата

Локално - 17.06.2018

ВМРО ДПМНЕ за денешното потпишување на договорот меѓу Грција и Македонија во партиска реакција пишуваат. „Зоран Заев е најголемото оружје што досега го имала грчката страна во преговорите за името.

Заев: Поместивме планини-Државата е горда што одбра решение што обединува

Локално - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

ВМРО ДПМНЕ: Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името

Република - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името, ова преку соопштение до јавноста го истакнаа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. – Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета.

(ФОТО) Потпишан договорот – Заев: Се осмеливме, затоа што сакаме македонски успеси

МК News - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. ­ – Денес ставаме крај на еден спор.

На овие насмеани предавници народот ќе им суди: Македонската делегација со брод патува во Нивици (ФОТО)

Република - 17.06.2018

Со селфи фотографија од бродот со која македонската делегација патува во Нивици на потпишувањето на капитулантскиот договор меѓу Заев и Ципрас, квислиншкиот премиер Зоран Заев и неговите квинслиншки министри Никола Димитров, Радмила Шекеринска и ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Вечер Прес - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. ­ – Денес ставаме крај на еден спор.

Заев: Денес ставаме крај на еден спор

Република - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска на потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, изјави дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Денес ставаме крај на еден спор.

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Локално - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Денес ставаме крај на еден спор.

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува – Поместивме планини

Либертас - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е единствениот политичар во светот кој го сменил името на својата земја и се откажал од идентитетот на ...

Поглед - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името, ова преку соопштение до јавноста го истакнаа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета.

Заев: На темелите од минатото – градиме иднина!

CivilMedia - 17.06.2018

„Убав, величествен и историски ден! Нека ни е со среќа!“ – рече македонскиот премиер Зоран Заев, откако ги поздрави присутните на церемонијата на потпишување на Договорот за надминување на спорот со името, меѓу кои беа високи светски и европски ...

Заев: Државата е горда што одбра решение што обединува

Бриф - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името

еМагазин - 17.06.2018

„Зоран Заев е најголемото оружjе што досега го имала грчката страна во преговорите за името. Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создацаат неповратна штета. Со договорот се бирише името Македонија, се менува уставот, и се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е најголемото оружје на Грција

Н.Македонија - 17.06.2018

Зоран Заев е најголемото оружје што досега го имала грчката страна во преговорите за името, оценуваат одф опозициската ВМРО-ДПМНЕ. – Зоран Заев со овој договор прави три големи работи кои создаваат неповратна штета.

Заев: Избравме решение што нè обединува

Н.Македонија - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

Заев: Поместивме планини, застанавме на вистинската страна на историјата (Видео)

1tv - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев нагласи денеска по потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на спорот за името, дека државата е горда што одбрала решение што обединува. – Горди сме на овој наш договор.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го брише македонското минато, тргува со името и се согласува на промена на македонскиот идентитет

Фокус - 16.06.2018

Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината, се наведува во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет.

Арсовски: Ќе ги искористиме сите демократски методи да се спречи овој приватен договор на Заев

Канал5 - 16.06.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ уште една прес конференција на која велат ќе ги користеле сите средства за да го спречеле ...

Утре протест во Битола

24 Вести - 16.06.2018

Во пресрет на историската средба во Преспа, засилена реторика против договорот со името и од македонската опозиција. Со патриотски пораки и повици за одбрана на суверенитетот на државата, ВМРО-ДПМНЕ порача дека на утрешниот протест во Битола, ...

ВМРО ДПМНЕ и натаму со обвинувања против договорот со Грција

Алсат-М - 16.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму тврди дека договорот за името е штетен за македонската држава и идентитет. Опозиционерите го обвинуваат премиерот Заев за криење на последиците од договорот во иднина.

ВМРО-ДПМНЕ: Ги повикуваме граѓаните на протестен марш утре во Битола во 13:30

Канал5 - 16.06.2018

На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот премиер Ципрас. Почитувани, На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот ...

ВМРО-ДПМНЕ упорно се разминува со ЕПП за договорот со Грција

Независен - 16.06.2018

ВМРО - ДПМНЕ и денеска ја „бомбадира“ јавноста со соопштенија и изјави со кои го осудува договорот за името со Грција и повикува на масовност на протестите во Битола, иако во текот на денот нејзината сестринска политичка групација Европската народна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го брише македонското минато, тргува со името и со идентитет

Слободен Печат - 16.06.2018

Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината, се наведува во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет.

(ВИДЕО) Арсовски: Договорот не нуди гаранции дека Македонија нема да биде доведена во ситуација како со предвремената ...

А1 On - 16.06.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на прес-конференција рече дека Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ изградил став оти договорот за името е исклучително штетен, кој е во апсолутна спротивност со државните и националните интереси на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Ги повикуваме сите граѓани на протестен марш утре во Битола во 13.30

Сител - 16.06.2018

На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот премиер Ципрас. По претходно одржаната седница на Изврниот Комитет, состанокот со пратеничката група на ВМРО-ДПДНЕ, вчера и Централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината

Макфакс - 16.06.2018

Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет, смета ВМРОДПМНЕ. Според нив, Зоран Заев ги понижи сите пријателски земји кои беа одважни и го видоа непринципиелниот став на соседна Грција ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината

Сител - 16.06.2018

Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината

Курир - 16.06.2018

Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го брише македонското минато

Стандард - 16.06.2018

„Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината. Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет“, велат денеска од партијата на Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот постигнат помеѓу Заев и Ципрас е удар врз правото на самоопределување на македонскиот народ

А1 On - 16.06.2018

„Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината. Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет.

Арсовски: Ги повикуваме сите граѓани на протестен марш утре во Битола во 13.30

Курир - 16.06.2018

На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот премиер Ципрас, информираше на денешната седница партискиот портпарол Димче Арсовски.

Утрешното велепредавство на Заев освен од копно и воздух ќе се обезбедува и од вода: Полициските бродови од Охридското ...

Курир - 16.06.2018

За потребите на специјалната полиција, која утре ќе го обезбедува ручекот по потпишувањето на Договорот меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе бидат ангажирани и полициските бродови од Езерската полиција и ...

ВМРО ДПМНЕ утре ќе протестира против договорот за спорот за името

Нова ТВ - 16.06.2018

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и е во апсолутна спротивност со државните и националните интереси на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го брише македонското минато и ја уништува иднината

МКД - 16.06.2018

Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет, ги понижи сите пријателски земји кои беа одважни и го видоа непринципиелниот став на соседна Грција па одлучија Република Македонија да ја ...

ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола ќе протестира против договорот за името

+инфо - 16.06.2018

Загрозен е идентитетот, кој сега има пошироко толкување, односно наместо Македонци, или македонско, како што е сега, ќе има дообјаснување дека тоа се однесува на новото име на кое Заев се согласил, односно Република Северна Македонија, изјaви ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината

Вечер Прес - 16.06.2018

Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет, смета ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, Зоран Заев ги понижи сите пријателски земји кои беа одважни и го видоа непринципиелниот став на соседна Грција ...

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните на протестен марш утре во Битола во 13:30

Либертас - 16.06.2018

Прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот премиер Ципрас.

Арсовски: Ги повикуваме сите граѓани на протестен марш утре во Битола во 13.30

Поглед - 16.06.2018

На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот премиер Ципрас, информираше на денешната седница партискиот портпарол Димче Арсовски.

ВМРО-ДПМНЕ најави протест против договорот

Локално - 16.06.2018

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и е во апсолутна спротивност со државните и националните интереси на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев го брише македонското минато, ја загрозува сегашноста и ја уништува иднината

Точка - 16.06.2018

Зоран Заев срамно тргува со името Република Македонија и се согласува на промена на македонскиот идентитет, смета ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, Зоран Заев ги понижи сите пријателски земји кои беа одважни и го видоа непринципиелниот став на соседна Грција ...

ВМРО-ДПМНЕ за утре во Битола најави протест против договорот

Вечер Прес - 16.06.2018

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и е во апсолутна спротивност со државните и националните интереси на Република ...

Утре протест на ВМРО ДПМНЕ во Битола

Тера - 16.06.2018

На вчерашната седница, Централиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се расправаше за договорот на Зоран Заев со грчкиот премиер Ципрас. „По претходно одржаната седница на Изврниот Комитет, состанокот со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, вчера и Централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола ќе протестира против договорот за името

МК News - 16.06.2018

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа оценил дека договорот на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас е исклучително штетен и е спротивен на државните и националните интереси на Република Македонија.

Утрешното велепредавство на Заев освен од копно и воздух ќе се обезбедува и од вода: Полициските бродови од Охридското ...

Република - 16.06.2018

За потребите на специјалната полиција, која утре ќе го обезбедува ручекот по потпишувањето на Договорот меѓу премиерите на Република Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе бидат ангажирани и полициските бродови од Езерската полиција и ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола против договорот со Грција

Н.Македонија - 16.06.2018

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и е во апсолутна спротивност со државните и националните интереси на Република ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Канал5 - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција. - На 73. седница го разгледавме и усвоивме извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

ВМРО-ДПМНЕ :Заев ги урниса темелите на државноста на Република Македонија

Канал5 - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија, се навадува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази државните и националните интереси

Фокус - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитетот

ТВ21 - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

24 Вести - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се погазени државните и националните интереси

Независен - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот погазени државните и националните интереси

Сител - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата.

ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот се погазени државните и националните интереси

МКД - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата.

ВМРО-ДПМНЕ: Пред само еден месец Заев тврдеше дека промена на Уставот значи обесчестување на Македонија

Макфакс - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата, соопшти денеска опозициската ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

А1 On - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази државните и националните интереси, прифати отстапки и обврски само за Република Македонија

Курир - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата, соопшти денеска ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО: Што зборуваше Заев пред само една година за името, а што зборува сега

Курир - 15.06.2018

За само една година ставовите на премиерот Зоран Заев драстично се сменија. Тој во мај минатата година велеше дека за оние држави кои земјава ја имаат признаено под уставното име ќе останеме Република Македонија, а сега, откако на телефон се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази државните и национални интереси на Македонија

Р.С.Европа - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија, одлучувајќи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата, реагира ВМРО-ДПМНЕ на објавата на ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Стандард - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Слободен Печат - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Press24 - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Сител - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Затвораме важно прашање со признаен идентитет на македонската нација

Р.С.Европа - 15.06.2018

Премиерот Зоран Заев, на својот Фејсбук профил, напиша дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи, како што вели „со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со овој договор Заев ги урниса темелите на државноста на Република Македонија

А1 On - 15.06.2018

„Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата.

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

CivilMedia - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

МК News - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Вечер Прес - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција. – На 73. седница го разгледавме и усвоивме извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Заев: Со договорот се затвора прашањето за идентитет, се отвора иднината на земјата

Фактор - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Либертас - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Локално - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Партиите со реакции за договорот со Грција

Локално - 15.06.2018

Зоран Заев недостоинствено ги погази државните и национални интереси на Република Македонија. Зоран Заев одлучи да прифати промена на уставното име, да ја проблематизира националноста и да се откаже од историјата, велат во партиско соопштение од ...

Заев: Силно верувам во договорот, конечно се затвора прашањето за идентитет

Н.Македонија - 15.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев преку „Фејсбук“ порача дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината ...

Заев: Со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора ...

1tv - 15.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот „Фејсбук“ со порака дека силно верува во успех на договорот меѓу Македонија и Грција. – На 73. седница го разгледавме и усвоивме извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси

Канал5 - 14.06.2018

Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси

24 Вести - 14.06.2018

„Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев дури и кога се колне во сопствените деца, дрско лаже!

А1 On - 14.06.2018

„Заев ги продаде највисоките национални интереси Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси

МКД - 14.06.2018

Грчката јавност вчера го виде договорот што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални интереси, соопштува ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси, ќе се спротивставиме против овој капитулантски договор

Курир - 14.06.2018

Заев ги продаде највисоките национални интереси. Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални ...

Заев април VS Заев јуни: Да останеме Влада на Република Македонија VS Ќе биде Влада на Република Северна Македонија

Курир - 14.06.2018

Премиерот Зоран Заев повторно со своите контрадикторни изјави. Многупати досега граѓаните имаа можност да слушнат како премиерот најпрво вели едно, а по извесно време за иста тема сосема ја менува својата изјава.

Заев: Силно верувам во договорот, испишуваме нова страница во историјата на нашата земја

+инфо - 14.06.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва се огласи преку Фејсбук и порача дека силно верува во договорот, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова прашање и се отвора иднината за земјата.

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе се спротивставиме со сите демократски и правни средства против капитулантскиот договор на Заев

Стандард - 14.06.2018

„Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси

Сител - 14.06.2018

Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални интереси.

Вечерва се огласи премиерот: Зоран Заев излезе со моќна порака

Sky - 14.06.2018

Вечерва на социјалните мрежи се огласи премиерот Зоран Заев, тој на фејсбук напиша: – На вечерашната 73. седница го разгледавме и усвоивме извештајот за договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси

Локално - 14.06.2018

Грчката јавност вчера го виде договорот кој што го прифати Зоран Заев. Очекувано, бидејќи властите на соседна Република Грција сакаа да се пофалат со триумфот и одбраната на сопствените национални интереси, вели во соопштение ВМРО -ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продаде највисоките национални интереси

Мета - 14.06.2018

Договорот на Зоран Заев за промена на уставното име на Република Македонија претставува капитулација за Македонија, Заев ги продаде највисоките национални интереси, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста.

Премиерот Зоран Заев вечерва се огласи преку Фејсбук

24Инфо - 14.06.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва се огласи преку Фејсбук Премиерот Зоран Заев вечерва се огласи преку Фејсбук и порача дека силно верува во договорот, бидејќи со јасен и признаен идентитет за посебноста на македонската нација конечно се затвора ова ...

Сите што не признале ќе треба да не нарекуваат како што договорил Заев, а Грците ќе не викаат како што сакаат (видео)

Република - 14.06.2018

Со овој договор добивме двојна формула само за Грците. Значи ние се обврзуваме во Република Македонија и сите останати 140 – 150 земји кои веќе не имаат признаено како Република Македонија да не нарекуваат како што договорил Заев, а од друга страна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вчера ги погази црвените линии

Канал5 - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата. Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и се согласил и ...

Реакции: Меѓународната заедница го поздрави договорот

24 Вести - 13.06.2018

Зоран Заев ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, велат во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вчера ги погази црвените линии

ТВ21 - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и се ...

Форумот на слободоумни патриоти нема да поддржи промена на Уставот

Макфакс - 13.06.2018

Форумот на слободоумни патриоти нема да поддржи промена на Уставот. Тие најавуваа дека на најавениот референдум ќе го организираат народот со цел, ако што велат, „да се спротистави на ова големо велепредавство во режија на недоветниот Зоран Заев“.

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија, нејзиното минато, сегашност и иднина вчера беа жртва на навиката на Зоран Заев да ја ...

Курир - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното ...

Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија доби нов кум во ликот и делото на Зоран Заев, Maкедонците на колена

МКД - 13.06.2018

Според Уставот на Република Македонија, според лично дадените гаранции при добивање на мандатот за мандатар, како и според изборната програма на СДСМ премиерот Зоран Заев нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази црвените линии што македонските политичари ги бранеа 25 години

Макфакс - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии што досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, реагираат денеска преку соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека премиерот не само што признал ...

ФСП: Велепредавникот Заев во целост да го објави предавничкиот договор

А1 On - 13.06.2018

„Форумот на слободоумни патриоти најостро го осудува однесувањето на велепредавникот Зоран Заев и неговите слуги. Основна определба на ФСП е интеграцијата на Република Македонија во ЕУ и НАТО, но во никој случај нема да дозволиме виткање на кичма и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и деца- СДСМ не можат да очекуваат поддршка за договор ...

Курир - 13.06.2018

Зоран Заев е човек на кого не може ништо да му се верува. Зоран Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и во сопствените деца. Зоран Заев и СДСМ не можат да очекуваат поддршка за договор со кој државата ја капитулираат.

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Договорот со Грција е срамна отстапка на македонските преговарачи

А1 On - 13.06.2018

Премиерот Заев, нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара промена на нашето вековно име, велат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ притоа повикувајќи се на член 119 став 1 и 2 од Уставот на Република Македонија, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази црвените линии

Независен - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното ...

Грчките медиуми: Заев има причина да триумфира, зачуван македонскиот идентитет

Press24 - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања предизвикаа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“, пишува Дојче веле .

Грчките медиуми: Заев има причина да триумфира, зачуван македонскиот идентитет

Сител - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања предизвикаа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“, пишува Дојче веле .

Форумот на слободоумни патриоти: Неразбирливо е ваквото предавство на Заев!

Таратур - 13.06.2018

Форумот на слободоумни патриоти кој своевремено застана против владеењето на Никола Груевски сега жестоко реагираше против договорот Заев- Ципрас. Велат дека нема да поддржат промена на Уставот, и најавија дека на најавениот референдум ќе го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и во сопствените деца

А1 On - 13.06.2018

„Зоран Заев е човек на кого не може ништо да му се верува. Зоран Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и во сопствените деца. Зоран Заев и СДСМ не можат да очекуваат поддршка за договор со кој државата ја капитулираат.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја свитка кичмата, беспоговорно ги прифати сите грчки услови

МКД - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата. Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и се согласил и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вчера ги погази црвените линии

А1 On - 13.06.2018

„Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата. Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и се согласил и ...

Наметнатото раководство на ДПМНЕ е за прифаќање на понижувачкиот договор, сметаат од Демократската фракција

Макфакс - 13.06.2018

Премиерот Заев, нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара промена на нашето вековно име, велат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ притоа повикувајќи се на член 119 став 1 и 2 од Уставот на Република Македонија, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вчера ги погази црвените линии

Стандард - 13.06.2018

„Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата. Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и се согласил и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија, нејзиното минато, сегашност и иднина вчера беа жртва на навиката на Зоран Заев да ја ...

Сител - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. - Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

МК News - 13.06.2018

Вака беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ Н1. ТВ Пинк веста ја емитуваше со истиот наслов „Историски договор: Новото име на Македонија е Република Северна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вчера ги погази црвените линии

Либертас - 13.06.2018

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата. Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази црвените линии кои македонските политичари ги бранеа 25 години

Точка - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, реагираат денеска преку соопштение од опозициската, ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека премиерот не само што признал ...

Грчките медиуми: Заев има причина да триумфира, зачуван македонскиот идентитет

24Инфо - 13.06.2018

Грчките медиуми: Заев има причина да триумфира, зачуван македонскиот идентитет Заштитата на македонските идентитетски прашања предизвикаа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало ...

ВМРО-ДПМНЕ: Договореното не е во сообразност со интересите на македонскиот народ

Република - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата. Зоран Заев не само што призна дека се согласил да го менува уставното име, туку и се согласил и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги погази црвените линии кои македонските политичари ги бранеа 25 години

Sky - 13.06.2018

Зоран Заев вчера ги погази црвените линии кои досега ги бранеа сите политичари на кои граѓаните им ја дадоа довербата да ја водат државата, реагираат денеска преку соопштение од опозициската, ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека премиерот не само што признал ...

Грчките медиуми пишуваат – „Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

Бриф - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“, пишува Дојче веле. Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола ...

„Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

iPortal - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања, пренесува Дојче Веле , создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“.

Договорот со Грција е срамна отстапка на македонските преговарачи, сметаат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 13.06.2018

Премиерот Заев, нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара промена на нашето вековно име, велат од Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ притоа повикувајќи се на член 119 став 1 и 2 од Уставот на Република Македонија, ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот Македонија и Македонците клекнати на колена

Мета - 13.06.2018

Со објавениот финален документ од преговорите за името, Република Македонија и Македонците се клекнати на колена, порача Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ, реагирајќи на вчерашната објава од премиерот Зоран Заев дека е постигнат договор со Грција ...

Грчките медиуми пишуваат – „Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

Либертас - 13.06.2018

Заштитата на македонските идентитетски прашања создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“, пишува Дојче веле .

Форумот на слободоумни патриоти нема да поддржи промена на Уставот

Точка - 13.06.2018

Форумот на слободоумни патриоти нема да поддржи промена на Уставот. Тие најавуваа дека на најавениот референдум ќе го организираат народот со цел, ако што велат, „да се спротистави на ова големо велепредавство во режија на недоветниот Зоран Заев“.

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Со договорот Македонија и Македонците клекнати на колена

Локално - 13.06.2018

Со објавениот финален документ од преговорите за името, Република Македонија и Македонците се клекнати на колена, порача Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ, реагирајќи на вчерашната објава од премиерот Зоран Заев дека е постигнат договор со Грција ...

Заев пред две години: Не постои роден човек во Македонија кој е подготвен да излезе пред Парламентот и да бара промена ...

Точка - 13.06.2018

По вчерашната прес-конференција на премиерот Зоран Заев, јавноста беше информирана за постигнатото достоинствено решение за името - Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во ...

Српски медиуми: Историска вест - Скопје и Атина постигнаа договор за името

Канал5 - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска - Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба

Алсат-М - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба со превод е решението за кое е постигнат договор меѓу Македонија и Грција, информираше премиерот Зоран Заев. “Шансата е тука и мора да се искористи, храбро и смело, така е патриотски.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, со тоа се зајакнува македонскиот идентитет

ТВ21 - 12.06.2018

Нема веќе ФИРОМ, нема веќе меѓународни договори. Република Северна Македонија ќе биде името за севкупна употреба, порача премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, во врска со деталите од договорот со Грција околу повеќедеценискиот спор со ...

Српски медиуми: Историска вест - Скопје и Атина постигнаа договор за името

24 Вести - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска - Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот

Курир - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран ...

Заев: Договоривме Република Северна Македонија и заштитен идентитет

МКД - 12.06.2018

Свои на своето. Признаени од Грција и од меѓународната заедница. Нема веќе ФИРОМ, рече на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев. ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

+инфо - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Заев: „Република Северна Македонија" - ДА за нашата иднина

Press24 - 12.06.2018

Зоран Заев, македонскиот премиер денеска излезе со прес-конференција по договорот со Грција. - Доаѓа подобро време за нас, ДА за иднината на Македонија. Шансата е тука и мора да се искористи, така е патриотски.

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

Слободен Печат - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Заев: Нема веќе ФИРОМ

Press24 - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска од говорница на прес-конференцијата во македонската Влада, истакна дека решението за името е Северна република Македонија и дека тоа е решение за иднина на државата.

Српски медиуми: Скопје и Атина постигнаа договор, новото име е Северна Македонија

Курир - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Мицкоски: Ова е капитулација, Заев веднаш да ни го достави договорот ВИДЕО

+инфо - 12.06.2018

Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. Ова е тежок ден за Македонија. Тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот

Сител - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

Локално - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба – Референдум на есен

МК News - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран ...

ВМРО ДПМНЕ: Тоа е договор за капитулација, бараме услови за избори веднаш

Локално - 12.06.2018

Ова е тежок егзибиционизам на штета на сопствената држава. Бараме т.н. договор кој за нас е само капитулација, веднаш да ни го достави истакна лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски, на вечерашнава прес конференција по обелоденувањето на ...

Скопје и Атина постигнаа договор, новото име е Северна Македонија

Пулс24 - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Си пуштаат прикаски дека Бранко Црвенковски се враќа за името во СДСМ

Локално - 12.06.2018

СДСМ и Владата се единствени во ставот за решавање за името. И поранешниот претседател на државата, Бранко Црвенковски како и мојата партија е за НАТО и ЕУ и за наоѓање решенија, рече премиеорт Зоран Заев , одговарајќи на прашањето дали се точни ...

(ВИДЕО) За Заев враќањето на Црвенковски било шпекулација, што велеше Бранко за името

еМагазин - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев, за неофицијалната информација на еМагазин , дека поранешниот лидер на СДСМ, е можно да се врати на политичката сцена во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма, рече дека е чиста шпекулација.

Што говореше неодамна Заев за промена на Уставот и името? (видео)

Република - 12.06.2018

Човекот кој не сакаше да дискутира за промена на Уставот кога беше опозиција, сега од функција на премиер ги направи сите отстапки кои досега не ги направиле ниту еден претседател, ниту еден премеир на Република Македонија, за на крајот да се гордее ...

Заев ќе се обрати на јавноста во врска со догоговорот со Грција за името

Република - 12.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во 18:30 часот во Медиа центар, заедно со членовите на Владата на Република Македонија ќе одржи прес конференција во врска со договорот за спорот кој Република Грција го има со ...

Заев: Северна Македонија, македoнски јазик, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш

Фактор - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево информираше дека ќе ја извлечат Македонија од стеги на изолација и дека македонски јазик и македонски народ, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш.

Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот

Република - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

Бриф - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

(ВИДЕО) Заев: Имаме историско, вековно решение – Република Северна Македонија со превод, за севкупна употреба, со ...

Либертас - 12.06.2018

Имаме историско, вековно решение, рече премиерот Заев на денешната прес конференција. – Решаваме 25-годишен спор кој ја влечеше земјата надолу. Со решение го јакнеме македонскиот идентитет.

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

Вечер Прес - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

Либертас - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Република Северна Македонија е исходот од договорот Заев-Ципрас

Н.Македонија - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција истакна дека е постигнат историски договор со Грција и е постигнато решение на 25-годишниот спор со Грција. Република Северна Македонија е решението, новото име за севкупна употреба кое ќе се прецизира со ...

На раскрсница

Н.Македонија - 12.06.2018

Очите на светската јавност се свртени кон Сингапур каде што денес треба да се сретнат претседателот на САД, Доналд Трамп, и лидерот на Северна Кореја. Долгоподготвуваната и договарана средба по многу параметри е окарактеризирана како историска, која ...

Заев и нуди на опозицијата да каже дека нема да го попречи договорот со Грција поради ЕУ и НАТО

Фокус - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма ја повика опозицијата да не го опструира евентуалниот договор со Грција, а како аргумент може да и биде непопрачувањето на евроатлантските интеграции на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ резервирана за поканата од Заев заедно да го соопштат евентуалниот договор со Грција

Фокус - 11.06.2018

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва во изјава за „Фокус“ велат дека несериозно би било да даваат мислења за процес за кој не се информирани, одговарајќи на прашањето дали ќе ја прифатат поканата од премиерот Зоран Заев да застанат заедно при ...

Дружењето меѓу Заев и Димитров стигна и до Грција

Фокус - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

24 Вести - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Канал5 - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев: Деновите се броени, се наоѓаме во последните моменти од преговорите

Фокус - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Канал5 - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грција бара гаранции дека Македонија ќе ги исполнува обврските

Deutsche Welle - 11.06.2018

Атина сака да воспостави формула со која ќе обезбеди потребни заштитни мерки за исполнување на сите обврски што треба да ги преземе Скопје, пишуваат грчки медиуми. Остануваат две недели за договор.

СДСМ и Владата единствени за решавање на прашањето за името

Стандард - 11.06.2018

СДСМ и Владата се единствени во ставот за решавање за името. И поранешниот претседател на државата, како и на мојата паријта е за НАТО и ЕУ и за наоѓање решенија, реше премиерот Зоран Заев на вечерашната дебата во „Топ тема“.

Заев: СДСМ и Владата единствени за решавање на прашањето за името

Press24 - 11.06.2018

СДСМ и Владата се единствени во ставот за решавање за името. И поранешниот претседател на државата, како и на мојата паријта е за НАТО и ЕУ и за наоѓање решенија, реше премиерот Зоран Заев на вечерашната дебата во „Топ тема“.

Фотографиите објавени од Заев и Димитров, сфатени како порака од грчките медиуми

Слободен Печат - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

А1 On - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Сител - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Курир - 11.06.2018

– Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грчките медиуми: Заев и Димитров лично ги демантираат шпекулациите за несогласувања

МКД - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Грчки медиуми: Фотографиите на Заев и Димитров се порака до Атина

Нова ТВ - 11.06.2018

„Симболична фотографија и порака на Заев и Димитров до Атина: На иста линија“; „Заев-Димитров: На иста линија и на заеднички одмор“; „Твитот на Заев со порака за неговите односи со Димитров“; „Прошетката со мотори и пораката на Заев до Атина за ...

Заев: Се надевам дека многу брзо ќе ја соопштиме среќната вест за решение за името

Курир - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

А1 On - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Сител - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев: Заеднички ќе ја соопштиме среќната вест

+инфо - 11.06.2018

Иако посетата на Германија веќе е најавена, можно е Заев да не оди поради важноста на процесот на преговорите и желбата да се најде решение за да се постигне договор. Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато ...

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Кајгана - 11.06.2018

Скопје, 11 јуни 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Стандард - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Приватно: Заев и Димитров „заедно го бараа патот“ во Струмица

Таратур - 11.06.2018

Откако во грчките, српските и дел од нашите медиуми се рашири муабетот дека премиерот Зоран Заев и Министерот за надворешни работи Никола Димитров ги замрсиле односите поради нивните наводно различни позиции и ставови за спорот за името, како и дека ...

Заев ја брише Македонија со прифаќање на сите грчки барања, ново име и идентитет на државата

Курир - 11.06.2018

Денеска премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се чујат телефонски за да разговараат за напредокот на преговарачкиот процес за спорот со името, дознава „Макфакс“ од високи дипломатски извори.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

+инфо - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Press24 - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред 28 јуни

Р.С.Европа - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска од Арачиново кажа дека се надева на многу брзо решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев: Се надевам на брзо решение за името, со Ципрас заедно ќе ја соопштиме радосната вест

МКД - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

На притисоците, уцените и политички терор одговараме со масовност и храброст!

Независен - 11.06.2018

По големиот собир, популарно наречен митинг на ВМРО-ДПМНЕ се напишаа и кажаа доста анализи, но сакам да го дадам моето видување од еден друг агол. Митингот е во исто време финале на еден процес и почеток на нов.

Заев е спремен со еден телефонски разговор да го смени името: Дури и неговите сопартијци се против

Курир - 11.06.2018

Во емисијата „Во Центар“, новинарот Васко Ефтов посочи дека премиерот Зоран Заев е единствениот политичар во Македонија кој преговара и најверојатно ќе го смени Уставното име на Република Македонија.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Слободен Печат - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Press24 - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Заев: Можно е решение пред ЕУ Самитот

Нова ТВ - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Независен - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се огласи за спорот за името: Решение е можно до 28 јуни

еМагазин - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Што и да каже, ќе излаже – Заев ги прифаќа грчките позиции (ВИДЕО)

Република - 11.06.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев во годината која ја помина на чело на Владата, но и во годините минати во опозиција се покажа како политичка ветрушка која нема цврсти ставови за крупните политички и државни прашања.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

CivilMedia - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

За Заев деновите до решение за спорот со името се изброени

Фактор - 11.06.2018

Оптимизам и скоро решение за името денеска од Арачиното испрати како порака премиерот Заев. Тој кажа дека комуникацијата е постојана на сите нивоа во Владата во однос на прашањето за името и оти се разгледуваат различни стратегии завршување на овој ...

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Локално - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

24Инфо - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Грција бара гаранции дека Македонија ќе ги исполнува обврските

Либертас - 11.06.2018

Атина сака да воспостави формула со која ќе обезбеди потребни заштитни мерки за исполнување на сите обврски што треба да ги преземе Скопје, пишуваат грчки медиуми. Остануваат две недели за договор, пишува Дојче веле .

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака до Атина

Либертас - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Шпекулации се дека Бранко Црвенковски се вклучува за решавање на прашањето за името

Локално - 11.06.2018

СДСМ и Владата се единствени во ставот за решавање за името. И поранешниот претседател на државата, Бранко Црвенковски како и на мојата партија е за НАТО и ЕУ и за наоѓање решенија, рече премиерот Зоран Заев на вечерашната дебата во „Топ тема“.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ, можно е и да ја откаже посетата на Германија ако има договор

Либертас - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Локално - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Бранко Црвенковски: Името на мојата држава е Република Македонија и секогаш ќе биде Република Македонија

Пулс24 - 11.06.2018

Некогашниот премиер и Претседател на СДСМ и Република Македонија г. Бранко Црвенковски јавно го искажа ставот на Македонскиот народ пред светот. Тој го искористи своето обраќање на говорницата на генералното собрание на Обединетите Нации за да ја ...

Заев се надева на решение на спорот со името пред Самитот на ЕУ

Мета - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

CivilMedia - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Република - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

iPortal - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев: Заеднички ќе ја соопштиме среќната вест

Република - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Заев е подготвен со еден телефонски разговор да го смени името: Глигоров некогаш, а сега и неговите сопартијци се ...

Република - 11.06.2018

Во емисијата „Во Центар“, новинарот Васко Ефтов посочи дека премиерот Зоран Заев е единствениот политичар во Македонија кој преговара и најверојатно ќе го смени Уставното име на Република Македонија.

Кој е побогат, Заев или Димитров?

еМагазин - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров деновиве се топ тема не само во Македонија, туку и во Грција. Грчките медиуми објавија дека имаат различни ставови за решавање на наметнатиот спор за името, а тие двајцата со ...

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Вечер Прес - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.

Заев:Се работи за последните моменти во обидите да се приближиме околу ставовите

Вечер Прес - 11.06.2018

Многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.- изјави премиерот Зоран Заев денеска во Арачиново каде што беше означен почетокот на ...

Заев и Димитров постигнаа ефект кај грчките медиуми

Фактор - 11.06.2018

Возењето квадрицикли, фотографирањето и давањето меѓусебна поддршка преку коментари на социјалните мрежи го даде ефектот кај грчките медиуми, по објавите дека премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров не се на иста ...

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Н.Македонија - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Н.Македонија - 11.06.2018

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина.