TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Засега денеска 162 позитивни на корона вирус, 9 починати , недостасуваат резултатите од Жан Митрев

Телма - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-92, Куманово-3, Дебар-5, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-32, Струга-3, Охрид-4, Гостивар-2, Гевгелија-1, ...

Утврдени 162 нови случаи на Ковид-19, починаа 9 пациенти

Алсат-М - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на Kовид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – ...

9 починати за 24 часа, најмногу починати од почетокот на коронавирусот

ТВ21 - 14.06.2020

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се 9 лица починати што е најголема бројка од почетокот на коронавирусот. Скопје – 3, Тетово – 2, Прилеп – 1, Велес – 1, Струга – 1 и Гостивар – 1.

9 починати, уште 162 нови случаи на КОВИД-19, од кои 92 се од Скопје

Сакам да кажам - 14.06.2020

Девет лица починаа од компликации од коронавирус, а во последните 24 часа се направени 778 тестирања и регистрирани се 162 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Mинистерството за здравство. Од починатите 9 лица, три од Скопје, еден од Прилеп, два од ...

Девет починати во период од 24 часа, тројца од Скопје

Фокус - 14.06.2020

Во изминатото деноноќие починати се 9 лица, три од Скопје, еден од Прилеп, два од Тетово, еден од Струга, еден од Велес и еден од Гостивар, соопштија од министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две ...

Нови 162 заразени од Ковид-19 и 9 починати пациенти

Deutsche Welle - 14.06.2020

Вирусот продолжува да се шири во Скопје и Тетово со несмалено темпо, но и во Ресен каде долго немаше ниту еден случај. Бројот на активни случаи во земјата изнесува 2,159 од кои повеќе од половината во Скопје.

Најголем број починати до сега, деветмина и 162 нови случаи на заразени од корона вирусот

Телма - 14.06.2020

Деветмина починати од Ковид 19. Ова е црната статистика за денеска за смртни случаи во земјава за само едно деноноќие и е најголема до сега од почетокот на епидемијата с окорона вирусот. Тројца од нив се од Скопје, двајца од Тетово и по еден од ...

Нови 162 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Кајгана - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на COVID-19. - Скопје 92 - Куманово 3 - Дебар 5 - Штип 1 - Прилеп 2 - Тетово 32 - Струга 3 - Охрид 4 - Гостивар 2 - Гевгелија 1 - Струмица 1 - Крива Паланка 1 - ...

Состојба до 14.06.2020: Регистрирани се 162 нови случаи, 92 во Скопје

Црнобело - 14.06.2020

Каква е состојбата во последните 24 часа во земјава - погледнете во продолжение... Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. - Скопје 92 - Куманово 3 - Дебар 5 - Штип 1 - Прилеп 2 - Тетово 32 - ...

162 новозаразени со коронавирус во Македонија

Факултети - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Новозаразените се од: - Скопје - 92 - Куманово - 3 - Дебар - 5 - Штип - 1 - Прилеп - 2 - Тетово - 32 - Струга - 3 - ...

Венко филипче објави уште еден случај на корона вирус во Струмица, вкупно 162 нови регистрирани!

Струмица Денес - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

Девет починати, 162 новозаразени и пет оздравени пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 14.06.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 162 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 92 случаи во Скопје, 32 во Тетово, 14 во Ресен, пет во Дебар, четири во Охрид, по три во Куманово и ...

Нови 162 заразени, деветмина починати

+инфо - 14.06.2020

Досега во земјата се направени вкупно 43.040 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ...

162 новозаразени, 9 починати

Press24 - 14.06.2020

Девет луѓе ја загубија битката со коронавирусот во изминатото деноноќие, а регистрирани се и 162 новозаразени. Сепак, како што информираат од Министерството за здравство, оваа статистика не е конечна, туку може да се дополни бидејќи се чекаат ...

Потврдени 162 нови случаи со Ковид-19, починати девет пациенти

ММС - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-92, Куманово-3, Дебар-5, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-32, Струга-3, Охрид-4, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-1, Свети Николе-1, ...

Нови случаи во Охрид, вкупниот број на дијагностицирани со коронавирус надмина 4000

OhridNews - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19, од кои 4 во Охрид, а 3 во Струга, информира Министерството за здравство. Најмногу нови случаи и денеска има во Скопје – 92, додека во Тетово се ...

Коронавирусот зема 188 жртви од Македонија, 9 лица починаа во последниве 24 часа

Курир - 14.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4057, бројката на оздравени пациенти е 1710, на починати е 188, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2159.

Рекордни 196 новозаразени од Ковид – 19 и 8 починати пациенти

Убавина и Здравје - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, ...

Со коронавирус се заразиле 3895 македонски граѓани, починаа 179 лица

Пулс24 - 14.06.2020

Бројот на вкупно досега заболени во земјава се ближи кон 4000, новозаболените се бројат во трицифрени броеви и во последното деноноќие регистрирани се 196 нови случаи, а властите уверуваат дека имаме капацитет да се справиме и со овој актуелeн бран.

Потврдени 162 нови случаи на Ковид-19: Вкупната бројка на дијагностицирани досега 4057 – починати се 9, оздравени 5 ...

Точка - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. - Скопје 92 - Куманово 3 - Дебар 5 - Штип 1 - Прилеп 2 - Тетово 32 - Струга 3 - Охрид 4 - Гостивар 2 - Гевгелија 1 - Струмица 1 - Крива Паланка 1 - ...

Починаа девет нови пациенти од корона вирусот, вкупно до сега 188

еМагазин - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека се починати 9 лица, три од Скопје, еден од Прилеп, два од Тетово, еден од Струга, еден од Велес и еден од Гостивар. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, пациент од ...

Тројца новозаболени од КОВИД-19 во Куманово, 162 во земјата

Kumanovo News - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на КОВИД-19 во земјата. По градови: Скопје 92, Куманово 3, Дебар 5, Штип 1, Прилеп 2, Тетово 32, Струга 3, Охрид 4, Гостивар 2, Гевгелија 1, Струмица 1, Крива ...

На Инфективна клиника капацитетот е речиси исполнет, на помош пристигаат здравствени работници од неколку градови

еМагазин - 14.06.2020

Министерство за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 нови, а вкупно хоспитализирани 96 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Бројот на заболени од Ковид-10 ја надмина бројката од 4.000 до сега, има девет починати

Фактор - 14.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 162 нови случаи на ковид-19 од направени 778 тестирања. Во скопје има нови 92 позитивни, а во Тетово се 32. Во останатите градови бројките се помали така што во Ресен се 14, Дебар се пет, во Охрид има четири, ...

Официјално потврдени нови 162 случаи на корона во Македонија, во регион на Гостивар 2

Gostivarpress.mk - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19, информираше Министерството за здравство. По региони новозаболените се од: – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 ...

МЗ: Регистрирани се 162 нови случаи на Ковид-19 и 9 починати

iPortal - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – ...

Нови 162 заразени, починаа 9 лица

Локално - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

Починаа деветмина од Ковид 19, 162 новозаболени

24Инфо - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

162 новозаразени со Ковид-19 во земјата, 9 пациенти починаа

Вечер Прес - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – ...

Убава вест: Оздравеа петмина нови пациенти од корона вирусот, вкупно до сега 1.710

еМагазин - 14.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти од: Скопје-2, Прилеп-2 и Тетово-1. Вкупната бројка на оздравени до сега е 1.710. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Бројката надмина 4.000: Нови 162 заразени со корона вирусот, најмногу во Скопје 92 ...

Нови 162 заболени од ковид-19 на направени 778 тестови, починаа девет лица

Мета - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-92, Куманово-3, Дебар-5, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-32, Струга-3, Охрид-4, Гостивар-2, Гевгелија-1, ...

Рекордни 9 починати, 162 новозаразени во последните 24 часа – се очекуваат уште резултати

365 - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

Расте бројот на жрттвите од корона – 9 починати во 24 часа

Expres - 14.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починаа 9 лица од последици на коронавирус: На Клиниката за Инфективни болести починаа две лица, пациент од Тетово (62), хоспитализиран еден ден на клиниката и пациент од Скопје (62), ...

31 годишна трудница од Гостивар е една од 8-те починати во последните 24 часа од коронавирус

MakPress - 14.06.2020

Од оздравените пациенти четири се од Прилеп, три од Скопје, двајца од Штип, а по еден од Куманово и Велес. Починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен, информираат од Министерството за ...

ЦРН ВИКЕНД: Починаа 9 лица од Ковид-19 во Македонија, уште 162 лица се заразиле!

Магазин - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

162 нови случаи на КОВИД 19 од кои најмногу во Скопје и Тетово, 9 лица починаа

AKO - 14.06.2020

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19. – Скопје 92 – Куманово 3 – Дебар 5 – Штип 1 – Прилеп 2 – Тетово 32 – Струга 3 – Охрид 4 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – ...

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

24 Вести - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Рекордни 196 нови случаи на ковид-19, починати 8

Телма - 13.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, ...

Уште 8 починати и нови 196 случаи на КОВИД-19, 90 се од Скопје

Сакам да кажам - 13.06.2020

Осум лица починаа по компликации од КОВИД-19, а регистрирани се 196 нови позитивни тестово од 1.213 тестирања во последените 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Последниот рекорд на регистрирани новозаразени беше 180 на 5 јуни, од 1.272 ...

Меѓу починатите од коронавирус и 31-годишна трудница од Гостивар

Фокус - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува ...

Ковид-19: Опасниот страв од одење на лекарски преглед

Deutsche Welle - 13.06.2020

Лекарите и компаниите за здравствено осигурување јавуваат дека бројот на пациенти во ургентните центри и ординациите е значително намален. Стравуваат - особено кај ризичните пациенти - од тешки долгорочни последици. На почетокот на април Томас С.

Состојба ковид-19: 8 пациенти починаа, 196 новозаболени, 11 оздравени

24 Вести - 13.06.2020

Нов рекорден број на заразени со коронавирус во македонија....196 нови случаи на ковид-19 се регистрирани во државава во изминатово деноноќие од направени 1213 тестови...Починаа осумина а оздравени се 11 лица..

Меѓу починатите од Ковид и 31-годишна трудница од гостиварско

Телма - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од Ковид 19 е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна.

Меѓу починатите од коронавирус и 31-годишна трудница од Гостивар

ТВ21 - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува ...

Осум починати, 196 новозаразени и 11 оздравени пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Нова ТВ - 13.06.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека се потврдени 196 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 90 случаи во Скопје, 45 во Тетово, 17 во Куманово, 11 во Охрид, осум во Гостивар и Струга, пет во Штип, четири во Битола, по ...

Меѓу починатите од Ковид и 31-годишна трудница од гостиварско

Курир - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од Ковид 19 е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна.

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

Сител - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Тажно: Трудница од Гостивар почина од Ковид-19

ММС - 13.06.2020

Пациентка од Гостивар, која имала 31 година и почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од Ковид 19 е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна.

31-годишна трудница од Гостивар меѓу починатите од коронавирус

Сител - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува ...

Трудница од Гостивар е меѓу починатите од коронавирусот

Слободен Печат - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува ...

Трудница меѓу најновите жртви од вирусот

Нетпрес - 13.06.2020

Пациентка од Гостивар (31) која почина на Инфективната од коронавирус е трудницата, која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана пред да биде сместена на Инфективна клиника, објави Телма телевизија.

Македонија со највисока смртност од Ковид-19 во регионот

А1 On - 13.06.2020

Со бројка од 86 смртни случаи на еден милион жители, земјава е на врвот во регионот според смртност од коронавирусот. Зад нас е Словенија со 52 смртни случаи на еден милион жители, а останатите држави од регионот се далеку зад Македонија.

За пет дена: 678 новозаразени од коронавирус во Македонија и 18 починати лица

Курир - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Необична операција во Чикаго: Ѝ пресадиле нови бели дробови откако Ковид-19 ги уништил нејзините

Слободен Печат - 13.06.2020

Пациентката од Чикаго е во 20-тите години од животот и била на респиратор и машина за срце и бели дробови речиси два месеца пред операцијата. За време на необична хируршка операција во Чикаго, доктори пресадиле нови бели дробови на млада Американка, ...

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

Кајгана - 13.06.2020

Завчера беа регистрирани 175 случаи, а рекордот на дневно ниво беше забележан на 5 јуни со 180 случаи. Во изминативе пет дена во државава беа направени 4.733 тестирањa, а 678 граѓани добија позитивни резултати за COVID-19.

Во САД започна тестирањето на лек против коронавирус

Алфа - 13.06.2020

Лек кој би можел да биде успешен во лечење на ковид 19 се тестира на пациенти во повеќе градови во САД, соопштија од фармацетската компанија Регенерон. Ова е прво тестирање на коктели со антитела на ковид-19 во Америка, објави Си-Ен-Ен.

Лекарите во Чикаго спасија жена со првото пресадување на бели дробови кај пациент со Ковид-19 во Сад

Алфа - 13.06.2020

Лекарите во Чикаго ја изведоа првата позната трансплантација на бели дробови во САД кај пациент кои биле сериозно оштетени од КОВИД-19 спасувајќи млада девојка во 20-тите години од речиси сигурна смрт.

Млада Американка добила нови бели дробови откако коронавирусот ѝ ги распарчил нејзините

Факултети - 13.06.2020

Хирурзи во Чикаго ѝ пресадиле нови бели дробови на млада жена чии бели дробови биле многу оштетени од коронавирусот. Операцијата била направена минатиот петок во болницата „Нортвестерн медисин“.

Скопје и натаму со најмногу активни случаи

Press24 - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Најмладата имала само 31 година: Коронавирусот зема уште 8 жртви од Македонија

Press24 - 13.06.2020

Починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Скопје, пациентка на возраст од 76 години, хоспитализиран пред ...

Осум починати, 196 новозаразени и 11 оздравени пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 13.06.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека се потврдени 196 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 90 случаи во Скопје, 45 во Тетово, 17 во Куманово, 11 во Охрид, осум во Гостивар и Струга, пет во Штип, четири во Битола, по ...

За пет дена 678 новозаразени од коронавирус и 18 починати лица

Нетпрес - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Рекордни 196 новозаболени од Ковид-19, осум пациенти починаа

Глас на Америка - 13.06.2020

Во моментов има над две илјади активни случаи. Половина од нив се во Скопје. Во двата Ковид центри, Инфективната Клиника и Градска болница „8 септември“, се хоспитализирани 167 пациенти Осум пациенти починаа, 196 граѓани имаат позитивни тестови а ...

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

А1 On - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Со коронавирус се заразиле 3895 македонски граѓани, починаа 179 лица

Курир - 13.06.2020

Бројот на вкупно досега заболени во земјава се ближи кон 4000, новозаболените се бројат во трицифрени броеви и во последното деноноќие регистрирани се 196 нови случаи, а властите уверуваат дека имаме капацитет да се справиме и со овој актуелeн бран.

Меѓу денеска починатите е 31-годишна трудница од Гостивар

А1 On - 13.06.2020

Една од најмладите пациенти кои ја изгубија битката со коронавирусот, а е меѓу денешните случаи, е 31 годишна жена од Гостивар која била бремена. Болнички извори за „А1он“ тврдат дека жената првично била донесена на Гинеколошко-акушерската клиника, ...

Трагедија во Гостивар: Трудница меѓу најновите жртви од вирусот

+инфо - 13.06.2020

Пациентка од Гостивар (31) која почина на Инфективната од коронавирус е трудницата, која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана пред да биде сместена на Инфективна клиника, објави Телма телевизија.

Нови 196 заразени, осуммина починати

+инфо - 13.06.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3895, бројката на оздравени пациенти е 1705, на починати е 179, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2011.

Нови 196 случаи, 8 лица починаа од COVID-19

Кајгана - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на COVID-19. - Скопје 90 - Куманово 17 - Штип 5 - Прилеп 1 - Тетово 45 - Струга 8 - Велес 1 - Битола 4 - Охрид 11 - Гостивар 8 - Крива Паланка 1 - Пехчево 2 - ...

И понатаму висок број новозаразени од Ковид-19, Скопје убдливо со најмногу активни случаи

ММС - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Нов рекорд - 196 нови случаи и 8 починати од коронавирус

Р.С.Европа - 13.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 196 нови случаи на ковид-19 во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени се направени 1213 тестирања. Најмногу од новозаразените се во Скопје -90, потоа во Тетово 45, Куманово 17, Охрид 11, ...

Состојба до 13.06.2020: Рекорден број новозаболени - 196 потврдени случаи

Црнобело - 13.06.2020

Во Македонија денес рекорден број на новозаболени - 196 потврдени случаи, од кои најмногу во Скопје - 90 и Тетово - 45. Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19.

Ковид-19: 196 новозаразени, 8 починати и 11 оздравени

Факултети - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на Ковид-19, соопштија од Министерството за здравство. Новозаразените се од: - Скопје - 90 - Куманово - 17 - Штип - 5 - Прилеп - 1 - Тетово - 45 - Струга - 8 - ...

МЗ: 11 нови случаи во Охрид, 196 во земјата

OhridNews - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19, од кои 11 во Охрид, во кои се засметани и четирите случаи за кои утрово извести Центарот за јавно здравје Охрид.

Ковид-19: Денеска рекорден број на заразени (196) и починати (8)

360 степени - 13.06.2020

Во Ресен е регистриран првиот смртен случај, по еден починат има во болниците во Битола и во Охрид, а во „8 Септември“ почина 43-годишен пациент Најмногу нови случаи повторно има во Скопје – 90, а во Тетово се регистрирани дури 45 во последното ...

Меѓу починатите од Ковид-19 и 31-годишна трудница од гостиварско

iPortal - 13.06.2020

Пациентката (31) од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува Телма .

8 починати во државата, еден од нив ресенчанец кој почина на клиниката во Битола

Тера - 13.06.2020

Починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Скопје, пациентка на возраст од 76 години, хоспитализиран пред ...

Состојба со Ковид-19: Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

Либертас - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Меѓу починатите од Ковид и 31-годишна трудница од гостиварско

Либертас - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од Ковид 19 е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, јавува Телма ...

31-годишна трудница од Гостивар меѓу починатите од коронавирус

4NEWS - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува .

Голем број на новозаболени во Скопје и Тетово, денеска осум починати

Фактор - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19, од кои 90 во Скопје, а починати се осум пациенти, од кои четири од главниот град, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен.

Само во Скопје активни 1.040 случаи

Република - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Нов рекорд – 196 нови случаи, 8 починати и 11 оздравени

Либертас - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

Опсервер - 13.06.2020

Скопје, 13 јуни 2020 () – Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Црна сабота: Коронавирусот зема 8 жртви, од кои најмладата имала само 31 година

Република - 13.06.2020

Во изминатото деноноќие од коронавирусот, починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица од Скопје, пациентка на ...

ОФИЦИЈАЛНО: Регистрирани се 196 нови случаи на Ковид-19 и 8 починати

iPortal - 13.06.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – ...

Осум починати 196 новозаразени

24Инфо - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

КОВИД-19 НЕ СТИВНУВА: Ни Филипче ни јунското сонце не може да го зауздаат вирусот кај нас

Денешен - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Го надминавме пикот: 3.701 лица заразени, Скопје на врвот по бројот на позитивни случаи

Локално - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Убава вест: Оздравени нови 11 пациенти од корона вирусот, вкупно до сега 1.705

еМагазин - 13.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти, од Скопје-3, Куманово-1, Штип-2, Прилеп-4, Велес-1, информира Министерството за здравство. Вкупната бројка на до сега оздравени е 1.705 пациенти.

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

24Инфо - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Починаа нови осум пациенти од корона вирусот

еМагазин - 13.06.2020

Министерство за здравство информира дека починаа уште осум нови пациенти од корона вирусот, четири од Скопје, еден од Струга, еден од Охрид, еден од Гостивар и еден од Ресен. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица ...

Денес рекордни 196 ново заболени од Коронавирус во Македонија

Порта - 13.06.2020

Министерството за здравство информираше дека воп последните 24 часа се потврдени 196 нови случаи на Ковид-19. Најголем број и овој пат во Скопје 90, 45 во Тетово, 17 во Куманово, 11 во Охрид, осум во Гостивар и Струга, пет во Штип, четири во Битола, ...

Млада Американка добила нови бели дробови откако коронавирусот ѝ  ги распарчил нејзините

24Инфо - 13.06.2020

Хирурзи во Чикаго ѝ пресадиле нови бели дробови на млада жена чии бели дробови биле многу оштетени од коронавирусот. Операцијата била направена минатиот петок во болницата „Нортвестерн медисин“.

Нови 196 заболени од ковид-19 од 1.213 тестирања, починаа осум пациенти

Мета - 13.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, ...

31-годишна трудница од Гостивар меѓу починатите од коронавирус

Локално - 13.06.2020

Пациентка од Гостивар (31) која почина на Инфективната од коронавирус е трудницата, која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пренесе „Телма“ .

31-годишната пациентка која почина од корона вирусот била трудница

еМагазин - 13.06.2020

31 годишната жена која ја загуби битката со корона вирусот била бремена, јавува „А1он.мк“. Гостиварчанката првично била донесена на Гинеколошко-акушерската клиника каде што ѝ бил констатиран вирусот, а на 26 мај родила мртов плод.

НОВ ЦРН КОРОНА РЕКОРД ВО МАКЕДОНИЈА: 8 починати и 196 новозаразени од 1.213 тестирани

Денешен - 13.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, ...

Во ГОБ „8 Септември“ се примени 21 нови пациенти, а 11 се со потешка клиничка слика

еМагазин - 13.06.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум нови, а вкупно хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација, информира Министерство за здравство.

Нови 196 случаи, починаа осум пациенти од Ковид 19 во земјава

Локално - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

iPortal - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Ужасно: Меѓу починатите од коронавирус и 31-годишна трудница од Гостивар

Centar - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува ...

Меѓу починатите од Ковид 19 и 31-годишна трудница од гостиварско

Република - 13.06.2020

31-годишната пациентка од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од Ковид 19 е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна.

Утврдени 195 нови заболени, починати 8, 11 оздравени

Бриф - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

И трудница од Гостивар е меѓу починатите од коронавирус

24Инфо - 13.06.2020

Пациентката (31) од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува Телма .

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

Вечер Прес - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

Официјално: Над 190 новозаразени со Ковид-19 од 1213 тестирања

Мак. Весник - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Рекордни тестирања и рекорден број заразени од коронавирус, починаа 8 пациенти!

AKO - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Рекордни 196 заразени со корона, 8 починати за 24 часа

Expres - 13.06.2020

Министерството за здравство информираше дека воп последните 24 часа се потврдени 196 нови случаи на Ковид-19. Најголем број и овој пат во Скопје 90, 45 во Тетово, 17 во Куманово, 11 во Охрид, осум во Гостивар и Струга, пет во Штип, четири во Битола, ...

Нови 11 заразени и еден починат од Ковид-19 во Охрид

Скопје1 - 13.06.2020

Нови 11 случаи на коронавирус се дијагностицирани во Охрид, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Со ова бројката на активни заболени случаи се искачи на 48 лица. Починати се осум пациенти, четири од Скопје, еден од Струга, еден од ...

Незначително намалување на новозаразените, Скопје и натаму со најмногу активни случаи

MakPress - 13.06.2020

Сто шеесет и четири новозаразени со Ковид-19, 12 оздравени пациенти, двајца починати и 1.045 тестирања е вчерашниот биланс од епидемијата на коронавирусот, што го соопшти Министерството за здравство.

ЦРНА САБОТА: Починаа 8 пациенти од Ковид-19, се заразија уште 196 лица!

Магазин - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

196 новозаразени и 8 починати во последните 24 часа – рекордни бројки од почетокот на епидемијата во земјава

365 - 13.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19. – Скопје 90 – Куманово 17 – Штип 5 – Прилеп 1 – Тетово 45 – Струга 8 – Велес 1 – Битола 4 – Охрид 11 – Гостивар 8 – Крива Паланка 1 – Пехчево 2 – Свети ...

Ковид-19: Скопското жариште не стивнува

Deutsche Welle - 12.06.2020

Од новите 164 случаи на Ковид-19 во земјата, повторно повеќе од половина се регистрирани во главниот град. Вкупниот број на досега инфицирани од коронавирусот надмина 3700. Скопје и денеска предводи на тмурната листа на новоинфицирани од ...

Зголемениот број на заразени со Ковид-19 ги полни болниците

Алсат-М - 12.06.2020

Во последните 24 часа, 16 пациенти се примени на Клиниката за инфективни болести, со што бројот на хоспитализирани лица е на 93. Има уште 17 слободни кревети, па викендов не се исклучува можноста да се активираат дополнителни модуларни простории во ...

Др. Жан Митрев со хемофилтрација излечи пациент од корона вирус –Ова е прв случај во светски рамки!

Канал5 - 12.06.2020

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма, соопштуваат од клиниката ,,Жан Митрев" во Скопје. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се ...

Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид 19 во клиниката Жан Митрев

Телма - 12.06.2020

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат со што се решава крварењето со замена ...

Лек против коронавирусот веќе се тестира на луѓе во САД

Фокус - 12.06.2020

Лек кој би можел да биде успешен во лекување на Ковид 19 се тестира на пациенти во повеќе градови во САД, соопштува фармацетската компанија Регенерон. Ова е прво тестирање на коктели со антитела на Ковид-19 во Америка, објави Си-Ен-Ен.

Со трансплатација на бели дробови спасена девојка заразена со Ковид-19 во САД

Фокус - 12.06.2020

Лекарите во Чикаго ја изведоа првата позната трансплантација на белите дробови во САД кај пациент чии бели дробови биле сериозно оштетени од КОВИД-19, спасувајќи жена во 20-ти години од речиси сигурна смрт.

Нови 164 заболени од корона вирусот, од кои 85 во Скопје

Фокус - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19, информираше министерот Венко Филипче. По градови: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 ...

Клиника „Жан Митрев": Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

Канал5 - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев" каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

Во Жан Митрев Клиник излекуван прв пациент со Ковид-19 со метод прочистување на крв!

Фокус - 12.06.2020

Во Жан Митрев Клиник излекуван прв пациент со Ковид-19 со метод прочистување на крв. „Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма.

Лекарите во Чикаго спасија жена со првото пресадување на белите дробови кај пациент со КОВИД-19 во САД

Сакам да кажам - 12.06.2020

Лекарите во Чикаго ја изведоа првата позната трансплантација на белите дробови во САД кај пациент чии бели дробови биле сериозно оштетени од КОВИД-19, спасувајќи жена во 20-ти години од речиси сигурна смрт.

164 новозаболени, двајца починати

Телма - 12.06.2020

164 новозаболени од корона вирусот за последните 24 часа. Направени се 1045 тестирања, а нема направени скрининг тестирања. Најмногу од новозаболените се во Скопје -85, следуваат Куманово-24, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-3, Тетово-18, Струга-5, Охрид-9, ...

Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид 19

ТВ21 - 12.06.2020

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат со што се решава крварењето со замена ...

Уште двајца пациенти ја изгубија битката со Ковид-19, на возраст од 53 и 60 години

Фокус - 12.06.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се нови 164 заболени од Ковид-19, а регистрирани се и двајца починати. Починатите се пациенти од Скопје и Тетово. -Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 ...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од Ковид-19

USB - 12.06.2020

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна трансплантација на бели дробови во САД кај пациент заболен со коронавирус, како и ...

Клиника „Жан Митрев”: Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

Слободен Печат - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев” каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

Нови 164 заразени, двајца починати

+инфо - 12.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти: тројца во Скопје, шестмина во Прилеп, еден во Струга, еден во Велес и еден во Виница. Починати се две лица од Скопје и од Тетово.

Лек против КОВИД-19 веќе се тестира на луѓе во САД

Сител - 12.06.2020

Лек кој би можел да биде успешен во лекување на Ковид 19 се тестира на пациенти во повеќе градови во САД, соопштува фармацетската компанија Регенерон. Ова е прво тестирање на коктели со антитела на Ковид-19 во Америка, објави Си-Ен-Ен.

Регистрирани се 175 нови случаи на Ковид-19, вкупно 209 во Чаир

Убавина и Здравје - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети ...

Добри вести од САД: Започна тестирање на лек против коронавирусот

Слободен Печат - 12.06.2020

„Лек кој би можел успешно да лечи и спречи Ковид-19 се тестира врз пациенти во повеќе градови во САД“, било соопштено од фармацевтската компанија Регенор, известува Си-Ен-Ен. Станува збор за првото тестирање на коктел од антитела на Ковид-19 во ...

Лек против коронавирусот веќе се тестира на луѓе во САД

Press24 - 12.06.2020

Лек кој би можел да биде успешен во лечење на ковид 19 се тестира на пациенти во повеќе градови во САД, соопштува фармацетската компанија Регенерон. Ова е прво тестирање на коктели со антитела на ковид-19 во Америка, објави Си-Ен-Ен.

Состојба до 12.06.2020: Потврдени се 164 нови случаи, 85 во Скопје

Црнобело - 12.06.2020

Каква е состојбата во земјава во последниве 24 часа? Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 85 - Куманово 24 - Дебар 3 - Штип 5 - Прилеп 3 - Тетово 18 - Струга 5 - Охрид 9 - ...

Клиника „Жан Митрев“: Со хемофилтрација до негативен тест за ковид-19

МКД - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на клиниката каде бил ставен ...

Скопјанка се сомневала дека е заразена со коронавирус- била хоспитализирана па починала

Курир - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-85, Куманово-24, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-3, Тетово-18, Струга-5, Охрид-9, Гостивар-2, Гевгелија-1, ...

164 новозаразени, двајца починати и 12 оздравени пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 12.06.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 164 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 85 случаи во Скопје, 24 во Куманово, 18 во Тетово, девет во Охрид, пет во Струга и Штип, три во Дебар ...

Регистрирани нови 164 случаи на ковид-19, починаа двајца пациенти

ММС - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-85, Куманово-24, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-3, Тетово-18, Струга-5, Охрид-9, Гостивар-2, Гевгелија-1, ...

Нови 164 случаи на Ковид-19 и двајца починати

Р.С.Европа - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-85, Куманово-24, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-3, Тетово-18, Струга-5, Охрид-9, Гостивар-2, Гевгелија-1, ...

ЕКСКЛУЗИВНО Клиниката „Жан Митрев“ излекува заразен пациент со прочистување на крвта

+инфо - 12.06.2020

Вообичаено оваа филтрација се одвива 48 часа континуирано, објаснуваат од Клиниката, но кај овој пациент само после 12 часа филтерот комплетно се запушила. Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен ...

164 новозаразени од Ковид-19

Факултети - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на Kовид-19, соопшти Министерството за здравство. По градови: - Скопје 85 - Куманово 24 - Дебар 3 - Штип 5 - Прилеп 3 - Тетово 18 - Струга 5 - Охрид 9 - Гостивар 2 ...

Расте бројот на нови случаи со Ковид 19 во Охрид и земјата

OhridNews - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19, од кои 9 во Охрид. Министерот за здравство Венко Филипче вчера истакна дека големениот број заболени од Ковид 19 во Охрид е резултат на флагрантно ...

Пациентите од Битола ќе се праќаат во Охрид, инфективното одделение во Битола полно

Алфа - 12.06.2020

Со зголемувањето на бројот на инфицираните од ковид-19 се наполни Инфективното одделение во Битола. Во Клиничката болница во Битола хоспитализирани се вкупно 20 пациенти. Со ова капацитетот на Инфективното одделение е целосно исполнет.

Болниците преполни, медицинскиот персонал преполовен, лекарите на раб на издржливост

Алфа - 12.06.2020

Ударот врз здравствениот систем кој го предизвика корона пандемијата кај нас допрва доаѓа. Новиот бран што ја дрма Македонија забрзано ги полни болниците. Доктори сведочат оти во болниците се повеќе има наплив на пациенти со тешки симптоми на ...

И денеска висока бројка на новозаразени - вкупно 164 од 1.045 тестирања

Кајгана - 12.06.2020

Министерот за здравство излезе со официјалните бројки на новозаразени во последните 24 часа. Бројката и натаму е висока. Во последните 24 часа се направени 1.045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на COVID-19.

Во САД почнаа клинички тестирања на лек против Ковид-19

USB - 12.06.2020

Лек кој би можел успешно да лекува и да спречи Ковид-19 се тестира на пациенти во неколку американски градови, соопшти денес фармацевтската компанија „Регенерон“, а пренесе Си-ен-ен. Ова е прв тест на коктел со антитела против Ковид-19 во Америка.

Клиника „Жан Митрев“: Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

А1 On - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

Инфективното одделение во Битола полно, пациентите ќе се праќаат во Охрид

Скопје инфо - 12.06.2020

Со зголемувањето на бројот на инфицираните од ковид-19 се наполни Инфективното одделение во Битола. Во Клиничката болница во Битола хоспитализирани се вкупно 20 пациенти. Со ова капацитетот на Инфективното одделение е целосно исполнет.

Инфективното одделение во Битола полно, пациентите ќе се праќаат во Охрид

Република - 12.06.2020

Со зголемувањето на бројот на инфицираните од ковид-19 се наполни Инфективното одделение во Битола. Во Клиничката болница во Битола хоспитализирани се вкупно 20 пациенти. Со ова капацитетот на Инфективното одделение е целосно исполнет.

Нови 164 случаи на ковид-19

Скопје инфо - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 85 - Куманово 24 - Дебар 3 - Штип 5 - Прилеп 3 - Тетово 18 - Струга 5 - Охрид 9 - Гостивар 2 - Гевгелија 1 - Крива Паланка 1 - Кочани 1 - ...

Денес 164 новозаразени: Се приближуваме кон вкупна бројка од 4000 случаи

Женски магазин - 12.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 85 - Куманово 24 - Дебар 3 - Штип 5 - Прилеп 3 - Тетово 18 - Струга 5 - Охрид 9 - Гостивар 2 - ...

Потврдени се нови 164 случаи на ковид-19, од направени 1.045 тестирања

Мета - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.045 тестирања, а се регистрирани 164 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје 85, Куманово 24, Дебар 3, Штип 5, Прилеп 3, Тетово 18, Струга 5, Охрид 9, Гостивар 2, по 1 ...

Жан Митрев Клиник пишува историја: Прв излекуван пациент од Ковид-19 – со метод прочистување на крв (видео)

Centar - 12.06.2020

Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид 19 Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се ...

Пациентки од Скопје и Тетово се новите жртви на коронавирусот

Локално - 12.06.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се нови 164 заболени од Ковид-19, а регистрирани се и двајца починати. -Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 јуни и потврдена позитивна по приемот.

Клиника „Жан Митрев”: Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

24Инфо - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев” каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

ОГРОМЕН БРОЈ НОВОЗАРАЗЕНИ: 164 позитивни и две починати пациентки

Фактор - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 85 - Куманово 24 - Дебар 3 - Штип 5 - Прилеп 3 - Тетово 18 - Струга 5 - Охрид 9 - Гостивар 2 - Гевгелија 1 - Крива Паланка 1 - Кочани 1 - ...

На Клиниката „Жан Митрев“ со хемофилтрација излекуван заразен со Ковид-19

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19.

Регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19

Вечер Прес - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Крива Паланка 1 – Кочани 1 – ...

Речиси исполнет капацитетот на Инфективна клиника со заразени од корона вирусот: Од 110 кревети, 93 се полни

еМагазин - 12.06.2020

Министерство за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Две новозаболени лица со ковид во села од Општина Врапчиште, во земјава 164 нови случаи

Gostivarpress.mk - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По региони во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – ...

Клиника „Жан Митрев”: Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

Локално - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев” каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

На Клиниката „Жан Митрев“ со хемофилтрација излекуван заразен со Ковид-19

Либертас - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

Прво пресадување на бели дробови кај пациентка со ковид-19 во сад

Либертас - 12.06.2020

Лекарите во Чикаго ја изведоа првата позната трансплантација на белите дробови во САД кај пациент чии бели дробови биле сериозно оштетени од КОВИД-19, спасувајќи жена во 20-ти години од речиси сигурна смрт.

Во болницата во Битола хоспитализирани 25 пациенти

Тера - 12.06.2020

Во болницата во Битола се хоспитализирани 25 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Денеска во Битола не е регистриран нов случај на коронавирус, ниту случај на излекувани пациент.

Нова победа на Жан Митрев: Првиот излекуван пациент од новиот вирус со филтрирање на крвта

НМД - 12.06.2020

Му направиле хемофилтрација и добиле негативен тест на Ковид 19. После само 6 дена лекување и добиени 3 негативни теста, пациентот сега е дома, здрав и жив, благодарение на клиниката Жан Митрев каде буквално му беше спасен животот.

МЗ: Регистрирани се 164 нови случаи на Ковид-19 и 2 починати

iPortal - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – ...

Убава вест: Оздравени 12 пациенти од корона вирусот, вкупно до сега 1.694

еМагазин - 12.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти, во Скопје-3, Прилеп-6, Струга-1, Велес-1 и Виница-1. Починати се две лица од Скопје и Тетово. Вкупната бројка на оздравени до сега изнесува 1.694.

Нови 164 случаи на Ковид-19, починаа две лица

Локално - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Крива Паланка 1 – Кочани 1 – ...

Починаа двајца нови пациенти од корона вирусот, вкупната бројка до сега 171

еМагазин - 12.06.2020

Министерство за здравство информира дека има двајца нови пациенти починати од корона вирусот. „Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 јуни и потврдена позитивна по приемот.

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од Ковид-19

Centar - 12.06.2020

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна трансплантација на бели дробови во САД кај пациент заболен со коронавирус, како и ...

Со трансплатација на бели дробови спасена девојка заразена со Ковид-19

Република - 12.06.2020

Лекарите во Чикаго ја изведоа првата позната трансплантација на белите дробови во САД кај пациент чии бели дробови биле сериозно оштетени од КОВИД-19, спасувајќи жена во 20-ти години од речиси сигурна смрт.

(Видео) Пациент „исчистен“ од корона вирусот со хемофилтрација на Клиниката „Жан Митрев“

еМагазин - 12.06.2020

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат со што се решава крварењето со замена ...

Во САД започнаа клинички тестирања на лек против Ковид-19

Centar - 12.06.2020

Лек кој би можел успешно да лекува и да спречи Ковид-19 се тестира на пациенти во неколку американски градови, соопшти денес фармацевтската компанија „Регенерон“, а пренесе Си-ен-ен. Ова е прв тест на коктел со антитела против Ковид-19 во Америка.

Клиниката „Жан Митрев“ излекува заразен пациент со прочистување на крвта: Со хемофилтрација до негативен тест за ...

Точка - 12.06.2020

Во саботата во доцните ноќни часови бил примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат, а крварењето се решава со замена на ...

Рекордни нови 175 случаи, од нив 131 заразен само во Скопје

Н.Македонија - 12.06.2020

Во последното деноноќие се регистрирани 175 нови случаи на ковид-19, од направени 971 тестирање. Ова е еден од повисоките броеви на заболени во изминатиот период. Во Скопје има 131 нов случај, во Куманово 24, во Штип, Прилеп, Струга, Гостивар и ...

Инфективното одделение во Битола полно, пациентите ќе се праќаат во Охрид

Н.Македонија - 12.06.2020

Со зголемувањето на бројот на инфицираните од ковид-19 се наполни Инфективното одделение во Битола. Во Клиничката болница во Битола хоспитализирани се вкупно 20 пациенти. Со ова капацитетот на Инфективното одделение е целосно исполнет.

Вработен во Влада заразен со коронавирус- неколку колеги во изолација!

Магазин - 12.06.2020

Утринава до редакцијата на Инфомакс приситигнаа информации за случај на Ковид 19 во Владата на Република Македонија. Попладнево по неколку часа порталот добил и официјална потврда за случајот.

(ВИДЕО) На клиниката „Жан Митрев“ излекуван заразен пациент со КОВИД 19, со прочистување на крвта

Скопје1 - 12.06.2020

Во саботата во доцните ноќни часови бил примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат, а крварењето се решава со замена на ...

53 годишна Скопјанка и 60 годишна Тетовчанка, нови жртви на коронавирусот

MakPress - 12.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти, во: Скопје-3, Прилеп-6, Струга-1, Велес-1 и Виница-1. Починати се две лица од Скопје и Тетово. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како ...

Последното деноноќие 164 новозаразени и два смртни случаи во Македонија!

Магазин - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19! – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Крива Паланка 1 – Кочани 1 – ...

Пациент со Ковид-19 во итна состојба опериран во „Жан Митрев“, преку хемофилтрација излечен од вирусот

MakPress - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

1.045 тестови, 164 нови случаи на Ковид 19

AKO - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Крива Паланка 1 – Кочани 1 – ...

Клиника „Жан Митрев“: Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

Денар - 12.06.2020

Пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, поради руптура на абдоминална аневризма, бил примен во Клиниката „Жан Митрев“ каде му бил извршен зафат по кој му бил потврден Ковид-19. Неговото лекување морало да продолжи на Клиниката каде бил ставен ...

Двајца починати и 164 новозаразени во последните 24 часа; 235 активни случаи во Чаир

365 - 12.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 85 – Куманово 24 – Дебар 3 – Штип 5 – Прилеп 3 – Тетово 18 – Струга 5 – Охрид 9 – Гостивар 2 – Гевгелија 1 – Крива Паланка 1 – Кочани 1 – ...

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: Клиниката „Жан Митрев“ излекува заразен пациент со прочистување на крвта

Магазин - 12.06.2020

Во саботата, во доцните ноќни часови во клиниката Жан Митрев, беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат со што се ...

Нови 164 позитивни на корона, 2 лица починаа

Expres - 12.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 од кои половина, односно 85 во Скопје. Следуваат со голем број случаи Куманово 24 и Тетово 18 додека многу ...

[Видео] Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид-19

Мак. Весник - 12.06.2020

Додека заврши операцијата, стигна и резултатот од земениот брис кој покажа дека пациентот е позитивен на КОВИД 19. Тој уште при приемот имаше знаци на температура и кашлица, па со ова се потврди и сомнежот.

Со хемофилтрација до негативен тест за Ковид 19

365 - 12.06.2020

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку веднаш не се оперираат со што се решава крварењето со замена ...

Во САД започнаа клинички тестирања на лек против Ковид-19

Денар - 12.06.2020

Лек кој би можел успешно да лекува и да спречи Ковид-19 се тестира на пациенти во неколку американски градови, соопшти денес фармацевтската компанија „Регенерон“, а пренесе Си-ен-ен. Ова е прв тест на коктел со антитела против Ковид-19 во Америка.

МЗ: Нови 175 заболени, од кои 131 пациент во Скопје, петмина починати

24 Вести - 11.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети ...

Нови 175 заразени со корона вирусот, дури 131 се од Скопје

Фокус - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

175 нови случаи на ковид-19, починати петмина

Телма - 11.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети ...

Утврдени 175 нови случаи на Ковид-19, починаа 5 пациенти

Алсат-М - 11.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети ...

Починаа петмина заразени со Ковид-19, вкупно 169

Фокус - 11.06.2020

Покрај новите 175 заразени со Ковид-19, во изминатите 24 часа регистрирани се и петмина починати. -На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г).

Се полнат болниците: Изминатите 24 часа во ГОБ „8 Септември“ хоспитализирани се 22-ца заразени, а нови 11 на ...

Фокус - 11.06.2020

Во земјава во моментот има 1.687 активни случаи на Кови-19. Поголемиот дел од нив се лекуваат во домашни услови, а потешките се хоспитализирани во болница. На Инфективната клиника во моментот сместени се 84 пациенти, во ГОБ „8 Септември“ има 57 ...

Во Хрватска нема новозаразени, и нема пациенти на респиратор

ТВ21 - 11.06.2020

Само седум пациенти на лекување во болница, и без пациенти на респиратор има Хрватска во моментов. Во изминатите 24 часа не се забележани нови случаи на Ковид-19 во оваа земја. Вкупниот број на оздравени во оваа земја е 2132 лица.

Филипче објасни каква е ситуацијата со болниците кои имаат пациенти со коронавирус

ТВ21 - 11.06.2020

Министерот Венко Филипче објасни каква е најновата ситуација со болниците кои имаат пациенти позитивни на коронавирус. „На Инфективната клиника примени се 11 нови пациенти, и сега таму се вкупно 84, нема пациенти на респиратор.

Пополнет капацитетот за пациенти со корнавирус во битолската регионална болница, од утре ќе се примаат во Охрид

Сакам да кажам - 11.06.2020

Нема веќе место за сместување на болни со КОВИД-19 во Клиничката болница во Битола, која е регионален ковид центар, па од утре новите случаи ќе се носат во болницата во Охрид, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Ковид центарот во Битола исполнет до последно место, идните случаи ќе се хоспитализираат во Охрид

ТВ21 - 11.06.2020

Капацитетот на Клиничката болница во Битола која беше една од неколкуте Ковид центри за хоспитализирање на пациенти заболени со коронавирус е цлосно исполнет. 23 пациенти во моментов се сместени во одделот специјализиран за Ковид-19 со што идните ...

Полицијата двапати интервенираше во болницата „8 Септември“ откако роднини на пациенти биле агресивни И им се ...

Сакам да кажам - 11.06.2020

Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје, во четвртокот интервенираа екипи на МВР откако член на семејство на пациент од коронавирус го свртел мобилниот телефон кон лекар за да го снима.

Филипче: Пред нас е долга битка со вирусот - мерките мора да се почитуваат

Press24 - 11.06.2020

Во последните 24 има направено 971 тест , а регистрирани се 175 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 18 оздравени пациенти, починати се 5. Вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 3538, оздравени 1682, починати 169, 1а ...

Инцидент во болницата „8 Септември“, интервенирала полицијата

Слободен Печат - 11.06.2020

Во Градската општа болница „8 Септември“ денеска интервенираа екипи на МВР откако член на семејство на пациент од коронавирус го свртел мобилниот телефон кон лекар за да го снима, пишува сдк.мк.

Полицијата двапати интервенирала во „8 Септември“ поради закани врз докторите

+инфо - 11.06.2020

Денеска имало инцидент и во одделот за интензивна нега, на спратот каде што лежат најтешко болните кои се на респираторни машини. Ќерка на починат пациент успеала да се пробие до тоа одделение, била многу агресивна и се заканувала на медицинските ...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од Ковид-19

Макфакс - 11.06.2020

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна трансплантација на бели дробови во САД кај пациент заболен со коронавирус, како и ...

Повторно раст на заболените и на починатите од Ковид-19

ММС - 11.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Во САД започнаа клинички тестирања на лек против Ковид-19

Макфакс - 11.06.2020

Лек кој би можел успешно да лекува и да спречи Ковид-19 се тестира на пациенти во неколку американски градови, соопшти денес фармацевтската компанија „Регенерон“, а пренесе Си-ен-ен. Ова е прв тест на коктел со антитела против Ковид-19 во Америка.

Во САД се тестира лек против ковид-19

+инфо - 11.06.2020

Ако тестирањето се покаже како успешно, компанијата се надева дека лекот би можел да биде достапен уште во текот на есента. Ова е прв тест на коктелот со антитела на ковид-19 во Америка. – Лекот би можел успешно да го лекува и спречи ковид-19, ...

Состојба до 11.06.2020: Бројката не престанува да расте - 175 новозаболени

Црнобело - 11.06.2020

Бројот на новозаболени не престанува да расте - состојба од последните 24 часа. Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. - Скопје 131 - Куманово 24 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 5 - Струга 2 - ...

175 новозаразени, пет починати и 18 оздравени пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 11.06.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа се потврдени 175 нови случаи на Ковид-19, односно, регистриран е 131 случај во Скопје, 24 во Куманово, пет во Тетово, четири во Велес, по два случаи во Штип, Прилеп, ...

Ако имате ваква дијагноза, имате двапати поголеми шанси да умрете од корона вирус

Иновативност - 11.06.2020

Опасноста од смртниот исход за хоспитализираните заболени од КОВИД-19 двапати е поголема од хипертоничарите, покажува студија објавена во петок, а со тоа на пациентите им се советува да продолжат да земаат лекарства за повисок крвен притисок.

Нови високи бројки: 175 новозаразени со Ковид-19, петмина починати, 18 оздравени

ММС - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети Николе-2.

Нови 175 случаи на Ковид-19 и петмина починати

Р.С.Европа - 11.06.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања и се регистрирани 175 нови случаи на ковид-19, а регистрирани се и пет починати пациенти. „Новозаразените се регистрирани во Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, ...

Денеска имаме 175 новозаболени од Ковид-19

Факултети - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирање, а се регистрирани 175 нови случаи на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Најмногу новозаразени има во Скопје - 131, а има и пет починати пациенти.

175 нови случаи на заразени, од нив 131 од Скопје

Кајгана - 11.06.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 971 тестирање, а регистрирани се 175 нови случаи на COVID-19. По градови, новите случаи се во: - Скопје 131 - Куманово 24 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 5 - Струга 2 - Велес 4 ...

Тешко на тие што се тешко болни, ама не од ковид-19!

Слободен Печат - 11.06.2020

Има и примери кога пациентите завршуваат фатално чекајќи да дојдат на ред за саканиот преглед или операција. Лекарите велат дека овој индиректен морталитет од ковид-19 мора да се зема предвид и да се бараат модалитети како да се намали.

Венко филипче објави дека Денеска има регистрирано дури 175 нови случаи на корона вирус!

Струмица Денес - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

175 нови случаи на коронавирус, еден новозаболен во Охрид

OhridNews - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети Николе-2.

Нови 175 случаи со Коронавирус во Македонија

Порта - 11.06.2020

Во последниве 24 часа се регистрирани 175 нови случаи, од кои во Скопје 131, а починаа пет лица. Направени 971 тестирање. Ова го објави министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил.

131 новозаразен во Скопје: Енормни бројки на Ковид-19 во земјава

Женски магазин - 11.06.2020

Министерот Венко Филипе ги објави резултатите од последните 24 часа. Направени се 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. - Скопје 131 - Куманово 24 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 5 - Струга 2 - Велес 4 - Охрид 1 - Гостивар 2 - ...

Во Битола полна болницата со пациенти со корона, пациентите сега ќе се носат во Охрид

24Инфо - 11.06.2020

Министерот Венко Филипче рече дека во моментов е полн капацитетот само на болницата во Битола, и дека пациентите ќе се транспортираат во Охрид каде што има место. -На Инфективната клиника примени се 11 нови пациенти, и сега таму се вкупно 84, нема ...

Филипче објасни каква е ситуацијата со болниците кои имаат пациенти со коронавирус

4NEWS - 11.06.2020

Министерот Венко Филипче објасни каква е најновата ситуација со болниците кои имаат пациенти позитивни на коронавирус. „На Инфективната клиника примени се 11 нови пациенти, и сега таму се вкупно 84, нема пациенти на респиратор.

Во болницата во Битола нема повеќе место, заболените од корона вирусот ќе се препраќаат во Охрид

еМагазин - 11.06.2020

На инфективното одделение во Битола, нема повеќе место да се примаат новозаболени од корона вирусот, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче . Тој додаде дека болните ќе се препраќаат во болницата во Охрид.

Клиничката болница во Битола е полна, од утре пациентите ќе се праќаат во Охрид

Пулс24 - 11.06.2020

Филипче денеска на прес конференцијата извести и за состојбата на болницата во Битола. Веќе нема место во Клиничката болница во Битола и затоа од денеска пациентите ќе се праќаат во болницата во Охрид.

Филипче: Исполнет е капацитетот на инфективното одделение во Битола

Тера - 11.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека на инфективното одделение во клиничката болница во Битола има 20 хоспитализирани пациенти. Со ова како што рече тој, исполнет е капацитетот на оваа регионална Ковид ...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од Ковид-19

Точка - 11.06.2020

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна трансплантација на бели дробови во САД кај пациент заболен со коронавирус, како и ...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од Ковид-19

24Инфо - 11.06.2020

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна трансплантација на бели дробови во САД кај пациент заболен со коронавирус, како и ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Македонија за 24 часа нови 175 заразени, најголем дел од Скопје

Фактор - 11.06.2020

СКОПЈЕ ДЕНЕС ИМА НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ Од вкупно 971 тестирања, за едно деноноќие во земјава има 175 новозаразени со Ковид-19. Најголемиот број се во Скопје, дури 131 случај, а следува Куманово со 24.

Полицијата денеска двапати интервенираше во болницата „8 Септември“ откако роднини на пациенти биле агресивни и им се ...

Либертас - 11.06.2020

Во Градската општа болница „8 Септември“ денеска интервенираа екипи на МВР откако член на семејство на пациент од коронавирус го свртел мобилниот телефон кон лекар за да го снима. Лекарот побарал заштита и обезбедувањето на болницата повикало ...

Полицијата денес два пати интервенираше во болницата ,,8 Септември” откако роднини на пациенти биле агресивни и се ...

24Инфо - 11.06.2020

Во Градската општа болница „8 Септември“ денеска интервенираа екипи на МВР откако член на семејство на пациент од коронавирус го свртел мобилниот телефон кон лекар за да го снима. Лекарот побарал заштита и обезбедувањето на болницата повикало ...

Нови 175 случаи, пет лица починаа од Ковид 19 во земјава

Локално - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

ПРВ СЛУЧАЈ ВО РЕСЕН: Повторно скок на бројот на новозаразени и починати од коронавирусот

Денешен - 11.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи, а вчера е регистриран и првиот случај на заразен во Ресен, ...

Почна тестирање на лек против коронавирус – коктел од антитела на Ковид-19 можеби уште есенва

Вечер Прес - 11.06.2020

Во САД почна тестирање на лек против коронавирус, а доколку биде успешен, би можело да биде достапен веќе на есен. Лек кој би можел успешно да лекува и да спречи Ковид-19 се тестира на пациенти во неколку американски градови, соопшти денес ...

Регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19

Скопје инфо - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. - Скопје 131 - Куманово 24 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 5 - Струга 2 - Велес 4 - Охрид 1 - Гостивар 2 - Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

Починаа пет нови лица од корона вирусот, вкупната бројка до сега е 169

еМагазин - 11.06.2020

Министерство за здравство информира дека починаа пет лица, тројца од Скопје, еден пациент од Гостивар и еден од Прилеп. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г).

Убава вест: Оздравеа уште 18 пациенти од корона вирусот, вкупната бројка до сега 1682

еМагазин - 11.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти, во: Скопје-12, Штип-1, Тетово-3, Велес-2, информираат од Министерство за здравство. Вкупно оздравени пациенти од корона вирусот до сега се 1.682.

Во Македонија 175 новозаразени со корона, меѓу починатите во воена болница е и пациент од гостиварско

Gostivarpress.mk - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По региони новите случаи се од: – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – ...

По пауза од 42 дена повторно имаме повеќе болни од оздравени пациенти со ковид-19

Република - 11.06.2020

По пауза од 42 дена повторно во Македонија има повеќе активни од оздравени пациенти со ковид-19 од кога почна епидемијата кај нас. Првиот случај на заразен со ковид-19 беше регистиран на 26 февруари.

Регистрирани 175 новозаболени од ковид-19, бројот на активни случаи е 1.687

Мета - 11.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. Во главниот град е евидентиран 131 новозаразен пациент, во Куманово 24, во Штип, Струга, Гостивар, Прилеп и ...

175 НОВОЗАРАЗЕНИ и 5 ПОЧИНАТИ: 18 проценти од тестираните се позитивни на корона вирусот

Фактор - 11.06.2020

Од вкупно 971 тестирања, за едно деноноќие во земјава има 175 новозаразени со Ковид-19. Најголемиот број се во Скопје, дури 131 случај, а следува Куманово со 24. Во останатите градови: Тетово 5, Велес 4, Штип 2, Струга 2, Гостивар 2, Светиниколе 2, ...

Секој ден се повеќе се пополнуваат болничките капацитети со болни од корона вирусот

еМагазин - 11.06.2020

Министерство за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 нови, а вкупно хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 29 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

КОВИД-19 КОСИ: Нови 175 случаи со коронавирус во Македонија, во Скопје 131, починаа пет лица

Вечер Прес - 11.06.2020

Коронавирусот во Македонија не стивнува. Во последниве 24 часа се регистрирани 175 нови случаи, од кои во Скопје 131, а починаа пет лица. Направени 971 тестирање. Ова го објави министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил.

Нови 175 заразени со коронавирус во земјата, од нив 131 од Скопје

Вечер Прес - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

Пак повеќе болни од оздравени од коронавирус по пауза од 42 дена

24Инфо - 11.06.2020

Во Македонија по пауза од 42 дена пак има повеќе активни од оздравени пациенти со Ковид-19 од кога беше регистриран првиот случај на заразен на 26 февруари. Според денешната статистика од Министерството за здравство, во изминатото деноноќие се ...

175 нови случаи на ковид-19. Излечени се 18, а починаа пет лица

Либертас - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2.

175 новозаразени и 5 починати од Ковид-19 во последното деноноќие во земјава - 131 пациент од Скопје

Точка - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на Ковид-19. Распоредено по градови сликата е следна: - Скопје 131 - Куманово 24 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 5 - Струга 2 - Велес 4 - Охрид 1 - Гостивар 2 - Свети ...

Успешна трансплантација на бели дробови кај пациентка заболена од ковид-19

Н.Македонија - 11.06.2020

На пациентка заразена со коронавирус ѝ биле успешно трансплантирани две белодробни крила во болница во Чикаго. Докторите од болницата веруваат дека ова е прва успешна трансплантација на бели дробови во САД кај пациент заболен со коронавирус, како и ...

ОФИЦИЈАЛНО: 175 нови случаи на Ковид-19 во земјава, 131 во Скопје, 24 во Куманово; петмина починати

365 - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

Експлозија на коронавирус во Скопје, 131 позитивен од 175 случаи

AKO - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

Во моментов, од Ковид-19, во Македонија се хоспитализирани вкупно 221 пациенти

365 - 11.06.2020

Растат бројките, а се полнат и болничките кревети. Во моментов, на инфективните одделенија во целата држава, хоспитализирани се вкупно 221 пациенти од Ковид-19. Како што соопштува Министерството за здравство, на Инфективната клиника во изминативе 24 ...

Денес 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19, нема во Битола

Битола Њуз - 11.06.2020

На официјална Фејсбук страна на Министерство за здравство, за актулсностите со ковод-19, стои дека во Битола, нема новозаболен. Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19.

Инфективната клиника под закана да остане без слободни болнички кревети, над 80% е пополнетоста во моментов

MakPress - 14.06.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум нови, а вкупно хоспитализирани 94 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 21 нови, а вкупно ...

ЦРН РЕКОРД: 175 нови случаи на ковид!

Магазин - 11.06.2020

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19. – Скопје 131 – Куманово 24 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 5 – Струга 2 – Велес 4 – Охрид 1 – Гостивар 2 – Свети Николе 2 На Клиниката за инфективни ...

Тројца пациенти од Скопје, Гостиварчанец и Прилепчанец му подлегнаа на коронавирусот

MakPress - 11.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти, во: Скопје-12, Штип-1, Тетово-3, Велес-2. Починаа 5 лица, тројца од Скопје, еден пациент од Гостивар и еден од Прилеп.

Во инфективно 20 пациенти со ковид-19, од утре заболените од регионот во Охрид

Битола Њуз - 11.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција зборуваше и за исполнетоста на капацитетите на Инфективното одделение при Клиничката болница од Битола, која е и Регионален центар за лекување на ковид-19.

Седуммина починати – се повторува рекордниот број од 1 јуни – 46-годишна пациентка починала на прием во амбуланта, 125 ...

Телма - 10.06.2020

Лекарите не успеаа да спасат 46-годишна пациентка од Тетово. Само што била донесена во амбуланата– по неколку часа починала. Нејзиното здравје било кревко бидејќи носела трансплантиран бубрег, но на крај починала од компликации кои ги предизвикала ...

Трет починат од коронавирус во Штип, последниот почина пред месец и пол

Сакам да кажам - 10.06.2020

На Инфективното одделение во Штип денеска почина пациент со коронавирус. Од Клиничката болница соопштија дека станува збор 86-годишен пациент кој имал и воспаление на белите дробови. Со оглед на возраста, пациентот имал и коморбидитети, а бил ...

Прва жртва на корона вирусот во штипското инфективното одделение

Телма - 10.06.2020

Битката со коронавирусот ја загуби 86 годишен маж, кој е и првиот пациент што почина на штипското Инфективно одделение. Штип ја бележи трета жртва, предходно маж и жена починаа на скопските клиники.

Повторно раст на заболените и на починатите од Ковид-19

Канал5 - 10.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Сите седуммина починати од коронавирус, имале претходни коморбидитети

ТВ21 - 10.06.2020

Сите пациенти кои починаа во изминатото деноноќие се пациенти со претходни коморбидитети и пациенти кои спаѓаат во ризична група, информираат од Министерството за здравство. Од починатите на Инфективна клиника – 79-годишниот пациент од Скопје – ...

Сите починати од корона вирус изминатото деноноќие имале и други здравствени проблеми

Фокус - 10.06.2020

Сите пациенти кои починаа во изминатото деноноќие се пациенти со претходни коморбидитети и пациенти кои спаѓаат во ризична група, информираат од Министерството за здравство. Од починатите на Инфективна клиника – 79-годишниот пациент од Скопје – ...

Стевановиќ: За разлика од претходно, сега имаме пациенти без сериозни симптоми

Канал5 - 10.06.2020

Пациентите редовно се преслушуваат, се следат нивните симптоми и нивното влошување на нивните симптоми. Директорката на Клиниката за инфективни болести и фербилни состојби д-р Милена Стевановиќ во вчерашното гостување на Топ Тема изјави дека за ...

Нови 125 заразени со корона вирусот, 89 од Скопје

Фокус - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19, информираше министерот Венко Филипче. – Скопје 89 – Куманово 4 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 11 – Струга 3 – Велес 1 – Охрид 8 – Гостивар 1 – Струмица 2 ...

Потврдени 125 нови случаи на ковид-19 – седум лица починаа

ТВ21 - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. – Скопје 89 – Куманово 4 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 11 – Струга 3 – Велес 1 – Охрид 8 – Гостивар 1 – Струмица 2 – Кичево 1 – Ресен 1 На Клиниката за ...

Нови 125 позитивни на Ковид-19, од нив 89 од Скопје! Починати 7 пациенти

Алсат-М - 10.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-89, Куманово-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-11, Струга-3, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-1, Струмица-2, ...

125 новозаразени од КОВИД 19, седум починати

Телма - 10.06.2020

Од 1019 тестирања направени во изминатово деноноќие, регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-89, Куманово-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-11, Струга-3, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-1, Струмица-2, Кичево-1 и Ресен-1.

Седум починати од Ковид 19 за 24 часа, најмладата пациентка била на возраст од 46 години

Фокус - 10.06.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани нови 125 заболени од Ковид-19, но и рекорден број на починати, односно седум. -На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) кон на клиниката бил од 19 мај.

7 починати, 125 нови случаи на КОВИД-19 од 1.019 тестирања

Сакам да кажам - 10.06.2020

Во изминатите 24 часа во земјава се регистрирани 125 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.019 тестирање, соопшти Министерството за здравство. Од овие 125 случаи, 89 се од Скопје, 11 од Тетово, 8 од Охрид, 4 од Куманово, 3 од Струга, по 2 од Штип, ...

На Инфективното одделение во Штип почина 86-годишен маж од коронавирус

Канал5 - 10.06.2020

Битката со коронавирусот ја загуби 86-годишен маж, кој беше хоспитализиран на Инфективното одделение во Клиничка болница-Штип. Тој е прв пациент кој почина на ова одделение. Претходно двајца пациенти од Штип починаа на Клиниката за инфективни ...

Прв пациент од Ковид 19 почина на штипското Инфективно одделение

Фокус - 10.06.2020

Осумдесет и шестгодишен маж, кој беше хоспитализиран на Инфективното одделение во Штип почина од корона вирус, информираа од болницата. Тој е прв пациент кој почина на ова одделение. Претходно двајца пациенти од Штип починаа на скопската Инфективна ...

125 нови случаи на ковид 19, починаа 7 лица

Канал5 - 10.06.2020

Од 1019 тестирања за последните 24 часа потврдени се нови 125 нови случаи на Ковид 19. Во Скопје 89, Тетово 11, Охрид 8, Тетово 11, Куманово 4, Штип, Прилеп, Струмица по двајца и во Велес, Гостивар, Кичево и и за прв пат од стартот на епидемијата и ...

Ковид-19: Сите починати во изминатото деноноќие имале претходни заболувања

360 степени - 10.06.2020

Седумте пациенти кои починаа во изминатото деноноќие иале претходни коморбидитети, информираат од Министерството за здравство. Од починатите на Инфективна клиника – 79-годишниот пациент од Скопје – Сарај, бил хоспитализиран на 21 мај, а претходно ...

Седум починати и 125 новозаболени од коронавирус

Макфакс - 10.06.2020

Во последните 24 часа од коронавирус починале седум луѓе. Направени се 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. – Скопје 89 – Куманово 4 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 11 – Струга 3 – Велес 1 ...

Во Србија 66 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа

Сител - 10.06.2020

Според последните податоци, во Србија од последиците од корона вирус почина едно лице, а вирусот е потврден кај 66 луѓе. Во последните 24 часа тестирани се 5.015 лица, а корона вирусот е откриен кај 66 од нив.

Во Велес еден новозаболен од Ковид-19 и четворица оздравени

Press24 - 10.06.2020

Според Центарот за јавно здравје во Велес во изминатото деноноќие има еден новорегистриран со Ковид-19, а четворица пациенти се излекувани. Моментално во градот активни се 27 лица. Како што информира за МИА, д-р Весна Неделковска-Николова портпарол ...

Сите 7 починати биле во ризична група- Тетовката која починала при прием имала пресаден бубрег

Press24 - 10.06.2020

Во последните 24 часа беа регистрирани седум смртни случаи од коронавирусот во земјава. Сите седум пациенти кои починаа во изминатото деноноќие се пациенти со претходни коморбидитети и пациенти кои спаѓаат во ризична група, потврдија за „ НОВА “ во ...

Повторно раст на заболените и на починатите од Ковид-19

Сител - 10.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Младата жртва имала трансплатиран бубрег: Какви здравствени проблеми имале лицата кои денес починаа од коронавирус?

Курир - 10.06.2020

Сите пациенти кои починаа во изминатото деноноќие се пациенти со претходни коморбидитети и пациенти кои спаѓаат во ризична група, информираат од Министерството за здравство. Од починатите на Инфективна клиника – 79-годишниот пациент од Скопје – ...

Повторно раст на заболените и на починатите од Ковид-19

А1 On - 10.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Повторно раст на заболени од Ковид-19, најмногу активни случаи има во Скопје

Слободен Печат - 10.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Стевановиќ: Сега се соочуваме со лица без сериозни симптоми за разлика од претходно

Нова ТВ - 10.06.2020

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фербилни состојби, Милена Стевановиќ во синоќешното гостување на „Топ Тема“ на ТВ Телма изјави дека за разлика од претходно кога се соочувале со пациенти во исклучително тешка состојба, сега се ...

Венко филипче објави: два нови случаи на корона вирус во Струмица, во цела македонија 125 нови!

Струмица Денес - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. – Скопје 89 – Куманово 4 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 11 – Струга 3 – Велес 1 – Охрид 8 – Гостивар 1 – Струмица 2 – Кичево 1 – Ресен 1 На Клиниката за ...

Повторно раст на заболените и на починатите од Ковид 19- Чаир со најголем број активни случаи

Press24 - 10.06.2020

Нови 125 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Вкупно 1.536 активни случаи - Најмногу заболени во Скопје, од кои двајца странски државјани

Кајгана - 10.06.2020

Скопје, 11 јуни 2020 (МИА) – Нови 125 случаи на COVID-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Сите седуммина починати биле во ризична група, пациентот од Сарај имал туберкулоза, а една била со пресаден бубрег

+инфо - 10.06.2020

Починатата пациентка при прием во амбулантата на Инфективната клиника спаѓа во најкритичните пациенти бидејќи била со трансплантиран бубрег. Таа со семејството вчера дошла на Клиниката за нефрологија со приватно возило во тешка состојба.

Бројот на новозаболени од коронавирусот никако да се намали

МКД - 10.06.2020

Нови 125 случаи на ковид-19 беа регистрирани вчера, што е повторно висока бројка на заразени од овој вирус. Најголем број новозаболени имаше минатата недела кога беа регистрирани 180 случаи.

Младата жртва имала трансплатиран бубрег: Какви здравствени проблеми имале лицата кои денес починаа од коронавирус?

Нетпрес - 10.06.2020

Сите пациенти кои починаа во изминатото деноноќие се пациенти со претходни коморбидитети и пациенти кои спаѓаат во ризична група, информираат од Министерството за здравство. Од починатите на Инфективна клиника – 79-годишниот пациент од Скопје – ...

Стевановиќ: За разлика од претходно, пациентите на Инфективна сега доаѓаат со полесни симптоми

Press24 - 10.06.2020

Со препораки или без препораки, со високи или ниски рестрикции, ако одлучиме да не ги почитуваме препораките, а притоа никој не санкционира, бројот на заболени од ковид-19 ќе биде ист, вели директорката на Клиниката за инфективни болести во Скопје, ...

Ковид-19: Нови 125 случаи, 7 починати и 6 оздравени

360 степени - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1 019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. – Скопје 89 – Куманово 4 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 11 – Струга 3 – Велес 1 – Охрид 8 – Гостивар 1 – Струмица 2 – Кичево 1 – Ресен 1 Регистирани се ...

Седум починати и 125 новозаразени во последните 24 часа

+инфо - 10.06.2020

Седум лица починаа, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, соопшти министерот за здравство Венко Филипче преку својот профил на Фејсбук. Направени се 1.019 тестирања и по градови, состојбата со новозаболените е следна: ...

Стевановиќ: За разлика од претходно, сега имаме пациенти без сериозни симптоми

Нетпрес - 10.06.2020

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фербилни состојби д-р Милена Стевановиќ во вчерашното гостување на Топ Тема изјави дека за разлика од претходно, кога во установата доаѓале пациенти во исклучително тешка состојба, сега доаѓаат болни ...

Директорката на Клиниката за инфективни болести за коронавирусот: Луѓето почнуваат сериозно да ја сфаќаат работата

Press24 - 10.06.2020

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фербилни состојби д-р Милена Стевановиќ во вчерашното гостување на Топ Тема изјави дека за разлика од претходно, кога во установата доаѓале пациенти во исклучително тешка состојба, сега доаѓаат болни ...

Нови 125 случаи, седум лица починаа од COVID-19

Кајгана - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на COVID-19. По градови: - Скопје 89 - Куманово 4 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 11 - Струга 3 - Велес 1 - Охрид 8 - Гостивар 1 - Струмица 2 - Кичево 1 - Ресен 1 На ...

7 починати и 125 новозаболени од КОВИД-19

Сител - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. - Скопје 89 - Куманово 4 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 11 - Струга 3 - Велес 1 - Охрид 8 - Гостивар 1 - Струмица 2 - Кичево 1 - Ресен 1 На Клиниката за ...

Почина штипјанец од ковид 19

ММС - 10.06.2020

Пациент на 86-годишна возраст од Штип, болен од Коронарна вирусна инфекција и обострано воспаление на белите дробови, почина денеска 7,30 часот, соопшти Клиничката болница од Штип. -На одделението за Инфективни болести беше примен на 26. 05.

Седум починати и 125 новозаразени од Ковид 19

Нетпрес - 10.06.2020

Седум лица починаа, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, соопшти министерот за здравство Венко Филипче преку својот профил на Фејсбук. Направени се 1.019 тестирања и по градови, состојбата со новозаболените е следна: ...

Седум починати пациенти и 125 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа

МКД - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.019 тестирања од кои се регистрирани 125 нови случаи на ковид-19, а шестмина пациенти починаа. Новите заболени се во: Скопје 89 Куманово 4 Штип 2 Прилеп 2 Тетово 11 Струга 3 Велес 1 Охрид 8 Гостивар 1 Струмица 2 ...

Состојба до 10.06.2020: Бројот на новозаболени не се намалува - 125 потврдени случаи

Црнобело - 10.06.2020

Бројот на новозаболени повторно е троцифрен - погледнете детална состојба. Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. - Скопје 89 - Куманово 4 - Штип 2 - Прилеп 2 - Тетово 11 - Струга 3 - Велес ...

ТРАГЕДИЈА: Младата пациентка почина од Коронавирус само што била примена во амбуланта

Курир - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19. Денеска статистиката бележи и дури 7 починати лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79г) на клиниката ...

Седум починати, 125 новозаразени и шест оздравени пациенти од Ковид-19 во изминатото деноноќие

Радио МОФ - 10.06.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 125 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 89 случаи во Скопје, 11 во Тетово, осум во Охрид, четири во Куманово, три во Струга, по два во Штип, ...

125 новозаразени со коронавирус од кои 89 од Скопје. Ресен првпат со позитивен случај

Факултети - 10.06.2020

Во последните 24 часа се направени 1.019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на Kовид-19, соопшти Министерството за здравство. Најмногу новозаразени има во Скопје. Денеска имаме и 7 смртни случаи, а 6 оздравени пациенти.