TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сто и триесет македонски мировници се чувари на главниот штаб на НАТО во Авганистан

Канал5 - 13.10.2007

По Истанбул и Бахреин Кувајт беше последната дестинација пред патот за Авганистан. Четири часа мачен лет во огромен воен транспортер за да се стигне до Кабул. Таму построени македонски војници за добредојде за претседателот Црвенковски, кој на 11-ти октомври го посети 12-от контингент на АРМ во ...

Црвенковски изврши смотра на македонските војници во Кабул

Утрински - 12.10.2007

Нашите војници во Авганистан се наши амбасадори, истакна македонскиот претседател Средба на претседателот Бранко Црвенковски со 125-те припадници на македонскиот контингент задолжен за безбедноста на Главната команда на меѓународните сили ДИМИТАР ЧУЛЕВ КАБУЛ - Претседателот на Република Македонија, ...

Треба да имате покачени плати!

Вечер Прес - 12.10.2007

Врховниот командант на Армијата на Република Македонија, Бранко Црвенковски, придружуван од началникот на генералштабот, Мирослав Стојановски, националниот празник 11 Октомври, но и државниот празник Рамазан Бајрам го поминаа во Кабул, Авганистан, заедно со македонските војници кои се дел од ИСАФ ...

Претседателот Црвенковски ги посети македонските војници во Кабул

Канал5 - 11.10.2007

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили на АРМ Бранко Црвенковски денеска во Кабул во базата на Меѓународна мисија за поддршка на стабилноста во Авганистан ги посети македонските војници.

Убиен војник во бомбашки напад во Авганистан

Макфакс - 09.10.2007

Кабул Војник од меѓународната коалиција во Авганистан е убиен, а друг е ранет во експлозија на бомба фрлена врз автомобил во јужен Авганистан, соопшти претставник на воената коалиција. Идентитетите и националноста на двајцата војници не се познати.