TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Ветото не ја загрозува исплатата на плати и пензии

Утрински - 29.11.2015

Целосно неточно е дека со законското право на вето за најавеното ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар се загрозува исплатата на плати, пензии и социјални трансфери, реагира СДСМ по соопштението од Министерството за ...

Реакција на СДСМ по соопштението на МФ за државните записи

Канал5 - 29.11.2015

Целосно неточно е дека со законското право на вето за најавеното ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар се загрозува исплатата на плати, пензии и социјални трансфери, реагира СДСМ по соопштението од Министерството за ...

Груевски: Предизборна кампања на опозицијата, Македонија е четврта најниско задолжена во Европа

Утрински - 29.11.2015

Македонија, според Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, рече денеска премиерот Никола Груевски. Според него, јасно е дека во периодот што претстои стратегијата на СДСМ ќе биде во правец на „наводно“ спречување на задолжување.

Неизвесно новото задолжување од 100 милиони евра

24 Вести - 29.11.2015

Државната изборна комисија разбрала од медиумите за ветото кое го најави дополнителниот заменик министер во финансии Кире Наумов. Претседателот на ДИК Рилкоски вели дека досега не стигнале материјали за новото задолжување на домашниот пазар во ...

Или задолжување или нема пензија

Телма - 29.11.2015

Со блокирање на аукцијата на која се планира државата да се задолжи со 100 милиони евра,министерот за финансии Ставревски тврди дека СДСМ ке предизвика застој во исплатата на плати и пензии но и за вракање на старите долгови.

Груевски: СДСМ води предизборна кампања, задолжувањата се редовни

24 Вести - 29.11.2015

Македонија е четврта најмалку задолжена држава во Европа според податоците на Евростат, изјави премиерот Никола Груевски. Според него, ветото на Кире Наумов е дел од предизборната стратегија на ...

СДСМ: Нема да дозволиме „чоколади“ за корупција и богатење на фамилијата

А1 On - 29.11.2015

„Три дена му требаа на Зоран Ставрески да смисли како да се правда пред граѓаните што заедно со Груевски постојано и постојано сака да ги задолжува граѓаните со нови долгови. Наместо одговори за лошите политики, Зоран Ставрески сака повторно да ...

Груевски: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Сител - 29.11.2015

Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија - Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата.

СДСМ: Ставрески да се договори со самиот себе и да не се заканува

+инфо - 29.11.2015

Зоран Ставрески е во толку голема паника што ги менува своите изјави како ќе му текне, без притоа да внимава што зборува. Добро би било Зоран Ставрески да се договори самиот со себе дали има став и кој е негов став, коментираат од СДСМ.

Груевски: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

МКД - 29.11.2015

Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија - Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата, рече премиерот Никола Груевски ...

Податоците на Еуростат ги демантираат тврдењата на СДСМ за презадолженост на државата

Курир - 29.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

СДСМ: Со ветото за најавеното задолжување од 100 милиони евра не се загрозува исплатата на плати и пензии

А1 On - 29.11.2015

Целосно неточно е дека со законското право на вето за најавеното ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар се загрозува исплатата на плати, пензии и социјални трансфери, реагира СДСМ по соопштението од Министерството за ...

Ќе има ли плати и пензии без новото задолжување од 100 милиони евра?

Р.С.Европа - 29.11.2015

Министерството за финансии реагира дека доколку се укине издавањето на државни записи, се укинуваат механизмите за нормално и непречено реализирање на буџетот. Се доведува во прашање исплатата на платите, на пензиите, воопшто на сите редовни исплати ...

Груевски: Податоците од Евростат ги побиваат тврдењата на СДСМ за задолженоста на државата

Press24 - 29.11.2015

Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија - Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата.

СДСМ: Македонија е веќе високо задолжена земја

А1 On - 29.11.2015

„Никола Груевски, познат како господинот „орочен“, којшто на граѓаните на Република Македонија и на идните генерации им остава само нови и нови долгови, се јави денеска повикувајќи се на стари податоци за задолжувањето од 2014 година.

СДСМ: Ставрески да се договори со самиот себе

А1 On - 29.11.2015

„Зоран Ставрески е во толку голема паника што ги менува своите изјави како ќе му текне, без притоа да внимава што зборува. Добро би било Зоран Ставрески да се договори самиот со себе дали има став и кој е негов став.

Еуростат ги демантира тврдењата на СДСМ дека сме презадолжени

Нетпрес - 29.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа . Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Министерство за финансии: Ветото за задолжувањето е вето за исплатата на плати и пензии

Алфа - 29.11.2015

Ветото на СДСМ за новото задолжување ќе влијае врз редовната испата на плати, пензии и социјалната помош. Министерството за финансии во писмено соопштение денеска предупреди дека блокадите од страна на заменик министерот Кире Наумов за тековното ...

Интервју со министерот за финансии Зоран Ставрески

Алфа - 29.11.2015

А какви ќе бидат последиците и што всушност значи ветото на СДСМ за динимиката на издавање државни записи, во интервју за Алфа телевизија, објаснува вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески.

Груевски: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Телеграф - 29.11.2015

Пред Македонија, како што додаде Груевски, се само Естонија, Луксембург и Бугарија Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија – Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата ...

СДСМ: Ставрески прво потврди дека има пари за плати и за пензии, а сега смени плоча

+инфо - 29.11.2015

Три дена му требаа на Зоран Ставрески да смисли како да се правда пред граѓаните што заедно со Груевски постојано и постојано сака да ги задолжува граѓаните со нови долгови. Наместо одговори за лошите политики, Зоран Ставрески сака повторно да ...

СДСМ: Расипнички политики на Груевски и Ставрески

Репортер - 29.11.2015

Граѓаните знаат дека единствени коишто ја загрозуваат иднината на Република Македонија се расипничките политики на Никола Груевски и неговиот кум Зоран Ставрески. Ставрески и Груевски ја доведоа во ситуација државата да мора да се задолжува за да се ...

Или задолжување или нема пензија

Репортер - 29.11.2015

Министерот за финансии Зоран Ставрески изјави дека СДСМ ќе предизвика застој во исплата на плати и пензии ни и за враќањето на старите долгови, со тоа што ќе ја блокира аукцијата на која се планира државата да се задолжи со 100 милиони евра ...

Ќе има ли плати и пензии без новото задолжување од 100 милиони евра?

Тера - 29.11.2015

Министерството за финансии реагира дека доколку се укине издавањето на државни записи, се укинуваат механизмите за нормално и непречено реализирање на буџетот. Се доведува во прашање исплатата на платите, на пензиите, воопшто на сите редовни исплати ...

ДИК ќе одлучи за ветото на Кире Наумов против ново задолжување

Локално - 29.11.2015

Новото задолжување од скоро 100 милиони евра заврши во Државната изборна комисија, јавува Фактор,мк. Имено, до вторник ДИК треба да одлучи по ветото што го стави дополнителниот заменик министер за финансии Кире Наумов на ново задолжување, за кое ...

Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Денешен - 29.11.2015

Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија – Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата.

Неизвесно новото задолжување од 100 милиони евра

Локално - 29.11.2015

Државната изборна комисија разбрала од медиумите за ветото кое го најави дополнителниот заменик министер во финансии Кире Наумов. Претседателот на ДИК Рилкоски вели дека досега не стигнале материјали за новото задолжување на домашниот пазар во ...

ВЕТОТО НА НАУМОВ: За новото задолжување ќе одлучува ДИК!

Фактор - 29.11.2015

Новото задолжување од скоро 100 милиони евра заврши во Државната изборна комисија. Имено, до вторник ДИК треба да одлучи по ветото што го стави дополнителниот заменик министер за финансии Кире Наумов на ново задолжување, за кое треба да се оцени ...

СДСМ: Зоран Ставрески на 24-ти ноември 2015 изјави дека со парите од еврообврзницата се обезбедни средства за плати и ...

Бриф - 29.11.2015

Соопштение на СДСМ: Три дена му требаа на Зоран Ставрески да смисли како да се правда пред граѓаните што заедно со Груевски постојано и постојано сака да ги задолжува граѓаните со нови долгови.

СДСМ: Со ветото за најавеното задолжување од 100 милиони евра не се загрозува исплатата на плати и пензии

Канал 77 - 29.11.2015

Целосно неточно е дека со законското право на вето за најавеното ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар се загрозува исплатата на плати, пензии и социјални трансфери – реагира СДСМ по соопштението од Министерството за ...

Ќе има ли плати и пензии без новото задолжување од 100 милиони евра?

МК News - 29.11.2015

Министерството за финансии реагира дека доколку се укине издавањето на државни записи, се укинуваат механизмите за нормално и непречено реализирање на буџетот. Се доведува во прашање исплатата на платите, на пензиите, воопшто на сите редовни исплати ...

Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Вечер Прес - 29.11.2015

Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија - Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата.

Податоците на Еуростат ги демантираат тврдењата на СДСМ за презадолженост на државата

Пулс24 - 29.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Груевски: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Идивиди - 29.11.2015

Скопје, 29 ноември 2015 (МИА) - Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија - Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата.

Груевски: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Lider - 29.11.2015

Македонија, според податокот на Европската канцеларија за статистија – Евростат, е четврта најниско задолжена држава во Европа, што е најдобар одговор на обвинувањата од СДСМ дека ние сме ја презадолжиле државата.

Додека земјите од регионот се задолжуваат, Македонија финансиски е на здрави нозе

Lider - 29.11.2015

Додека Македонија е една од најмалку задолжените земји на европскиот континент, нашите соседи мака мачат да воспостават ред во сопствените економии и да ги зајакнат своите финансиски капацитети.

СДСМ стави вето на задолжувањето

Телма - 28.11.2015

СДСМ го стави првото вето. Не дозволува задолжување на домашниот пазар без претходна согласност мегу министерот за финансии Ставревски и дополнителниот заменик Наумов. Опозицијата смета дека аукцијата на државни обврзници и записи што за вторник ја ...

„Евростат“: Mакедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Нетпрес - 28.11.2015

Нова меѓународна потврда на здравите економски политики во Македононија. Европската служба за статистика пресмета дека нашата земја е четврта најмалку задолжена земја во Европа и со тоа практично стави крај на сите шпекулации и обвинувањата од ...

Евростат ги потврди здравите економски политики во Македонија

Press24 - 28.11.2015

Нова меѓународна потврда на здравите економски политики во Македонија. Европската служба за статистика пресмета дека нашата земја е четврта најмалку задолжена земја во Европа и со тоа практично стави крај на сите шпекулации и обвинувањата од страна ...

Нова меѓународна потврда на здравите економски политики во Македонија

Курир - 28.11.2015

Европската служба за статистика пресмета дека нашата земја е четврта најмалку задолжена земја во Европа и со тоа практично стави крај на сите шпекулации и обвинувањата од страна на опозицијата дека земјава е презадолжена и на работ на банкрот, ...

СДСМ: Не дозволивме ново задолжување на граѓаните

+инфо - 28.11.2015

СДСМ, преку дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, го употреби законско право и не се согласи со најавенето ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар.

Вето од Наумов за ново задолжување од 100 милиони евра

еМагазин - 28.11.2015

Заменик министерот за финансии, Кире Наумов, го употреби законско право и не се согласи со ново задолжување од 100 милиони евра на домашниот пазар, најавено за вторник 01.12.2015 година, соопшти СДСМ.

Меѓународна потврда за здравата економска политика во Македонија

Пулс24 - 28.11.2015

Нова меѓународна потврда на здравите економски политики во Македононија. Европската служба за статистика пресмета дека нашата земја е четврта најмалку задолжена земја во Европа и со тоа практично стави крај на сите шпекулации и обвинувањата од ...

Македонија со низок долг во време на инфраструктурен бум!

Вечер Прес - 28.11.2015

Нова меѓународна потврда на здравите економски политики во Македононија. Европската служба за статистика пресмета дека нашата земја е четврта најмалку задолжена земја во Европа и со тоа практично стави крај на сите шпекулации и обвинувањата од ...

Потврда на здравите економски политики

Lider - 28.11.2015

Нова меѓународна потврда на здравите економски политики во Македононија. Европската служба за статистика пресмета дека нашата земја е четврта најмалку задолжена земја во Европа и со тоа практично стави крај на сите шпекулации и обвинувањата од ...

Министерот за финансии бара нов заем од 100 милиони евра – дали ќе падне првото вето на ова задолжување?

24 Вести - 27.11.2015

Само неколку дена по задолжувањето со еврообврзницата од 270 милиони евра, Министреството за финансии објави дека бара заем од нови 100 милиони евра од домашните кредитори. Според информации на 24 Вести, ова задолжување најверојатно ќе биде повод и ...

Наумов стави вето на најавата за ново задолжување на Ставрески

24 Вести - 27.11.2015

Падна првото вето. Кире Наумов го оспори новото задолжување на министерот за финансии 100 милиони евра. ЗА одлуката на Наумов, информираа од СДСМ преку соопштение. „ Груевски и Ставрески сакаат да ги задолжат граѓаните на република македонија кај ...

Наумов стави вето за ново задолжување од 100 милиони евра

Утрински - 27.11.2015

Дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, го употреби законско право и не се согласи со ново задолжување од 100 милиони евра на домашниот пазар, најавено за вторник 01.12.2015 година, соопшти денеска СДСМ.

Наумов стави вето за ново задолжување

Фокус - 27.11.2015

Заменикот-министер за финансии, Кире Наумов, го употребил своето законско право и ставил вето за ново задолжување од 100 милиони евра на домашниот пазар, најавено за вторник 01.12.2015 година.

СДСМ стави вето на задолжувањето кај домашните банки

Алсат-М - 27.11.2015

СДСМ преку дополнителниот заменик – министер за финансии Кире Наумов денеска стави вето на одлуката наредната недела Владата да се задолжи со скоро 100 милиони евра кај домашните банки. Ветото треба да биде потврдено од Државната изборна комисија.

Ново задолжување следната недела

Алсат-М - 27.11.2015

Следната недела Владата планира да се задолжи кај домашните банки со 99,2 милиони евра преку државни записи и обврзници. Аукцијата е закажана за во вторник, но сепак дали задолжувањето ќе се реализира ќе зависи и од тоа дали дополнителниот ...

ЕУРОСТАТ: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Press24 - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Maкедонија - четврта најмалку задолжена земја во Европа

МРТ - 27.11.2015

Од Владата велат дека Македонија како мала економија настојува да не биде високо задолжена и да остане во зоната на ниско до умерено ниво на задолженост, истовремено реализирајќи бројни капитални инфраструктурни проекти...

ЕУРОСТАТ: Maкедонија четврта најмалку задолжена земја во Европа

Нетпрес - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Ова го покажуваат последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, според кои земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Кире Наумов ставил вето на ново задолжување од 100 милиони евра!

+инфо - 27.11.2015

Денеска СДСМ, преку дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, го употреби законско право и не се согласи со најавенето ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар, најавено за вторник, соопшти опозициската ...

СДСМ не се согласи со ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра!

А1 On - 27.11.2015

„СДСМ, преку дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, го употреби законско право и не се согласи со најавенето ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар.

СДСМ: Заменик - министерот Наумов не дозволи ново задолжување

Нова ТВ - 27.11.2015

- СДСМ, преку дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, денеска го употреби законско право1 и не се согласи со најавенето ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар, најавено за вторник 1 декември, соопшти ...

Евростат: Македонија 4та најмалку задолжена земја во Европа

Сител - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Наумов стави вето за задолжување од 100 милиони евра

Макфакс - 27.11.2015

Дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов од СДСМ го употреби законско право и не се согласи со најавеното ново задолжување од 100 милиони евра на домашниот пазар. Министерството за финансии објави дека во вторник ќе побара заем од ...

СДСМ не се согласи со ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра!

Репортер - 27.11.2015

„СДСМ, преку дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, го употреби законско право и не се согласи со најавенето ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар.

ЕУРОСТАТ: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Курир - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

ЗАДОЛЖУВАЊЕ: Нов заем од 100 милиони евра, Наумов се закани со вето

Фактор - 27.11.2015

Министерството за финансии следната недела планира да се задолжи кај домашните банки со 99,2 милиони евра преку државни записи и обврзници. Дали новиот заем ќе биде одобрен, зависи од тоа дали дополнителниот заменик-министер за финансии Кире Наумов ...

СДСМ:Не се согласуваме со ново задолжение од 100 милиони евра

Локално - 27.11.2015

Денеска СДСМ, преку дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов, го употреби законското право и не се согласи со најавенето ново задолжување на граѓаните од 100 милиони евра на домашниот пазар, најавено за вторник 01.12.2015 година.

СТАВЕНО ВЕТО: Наумов не одобри ново задолжување од 100 милиони евра

Фактор - 27.11.2015

Новото планирано задолжување од 100 милиони евра нема да се реализира. Дополнителниот заменик министер за финансии, Кире Наумов го употреби правото на вето и не се согласи државата во вторник да се задолжи од кај домашните банки.

Наумов стави вето на најавата за ново задолжување на Ставрески

Бриф - 27.11.2015

Падна првото вето. Кире Наумов го оспори новото задолжување на министерот за финансии 100 милиони евра. ЗА одлуката на Наумов, информираа од СДСМ преку соопштение. „ Груевски и Ставрески сакаат да ги задолжат граѓаните на република македонија кај ...

Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Пулс24 - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Еуростат: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Република - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

ЕУРОСТАТ: Македонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа

Lider - 27.11.2015

Maкедонија е четврта најмалку задолжена земја во Европа. Според последните податоци на европската статистичка служба, Еуростат, земјава во третиот квартал од 2015 година имала државен долг од 36% од БДП.

Наумов се закани со вето за најавеното ново задолжување кај домашните банки

МКД - 26.11.2015

Ако до вторник не дојде до некоја согласност меѓу мене и министерот Ставрески, сосема можно е до вторник јас да го употребам моето право на вето и за вакво едно прашање да решава Државната изборна комисија, изјави вечерва во емисијата Вин-вин на ТВ ...

СДСМ: Спречивме огромно задолжување на Груевски и Ставрески

Фокус - 25.11.2015

Го преполовивме износот од 500 милиони евра, со кој владата сакаше да ги задолжи граѓаните, велат од партијата. Во интерес на граѓаните и идните генерации, СДСМ го преполови планираниот износ на еврообврзницата и спречи огромно ново задолжување на ...

експертите: Пензионерите ја трошат иднината на своите внуци

Телма - 25.11.2015

Новото задолжување со пет годишна еврообврзница од 270 милиони евра ке ги реши само акутните проблеми во државата. Со позајмените пари според економистите нема да се создаде нова вредност туку ке се зголеми долгот на идните генерации.

СДСМ: Спречивме огромно задолжување на Груевски и Ставрески

Нова ТВ - 25.11.2015

Во интерес на граѓаните и идните генерации, СДСМ го преполови планираниот износ на еврообврзницата и спречи огромно ново задолжување на граѓаните од 500 милиони евра што Никола Груевски и Зоран Ставрески сакаа да го спроведат, соопштија од ...

СДСМ: Спречивме ново задолжување од 500 милиони евра

Репортер - 25.11.2015

„СДСМ спречи огромно ново задолжување на граѓаните од 500 милиони евра што Никола Груевски и Зоран Ставрески сакаа да го спроведат. Во интерес на граѓаните и идните генерации, планираниот износ на еврообврзницата го преполовивме.

СДСМ: Спречивме ново задолжување од 500 милиони евра

А1 On - 25.11.2015

„СДСМ спречи огромно ново задолжување на граѓаните од 500 милиони евра што Никола Груевски и Зоран Ставрески сакаа да го спроведат. Во интерес на граѓаните и идните генерации, планираниот износ на еврообврзницата го преполовивме.

Пензионерите ја трошат иднината на своите внуци?

+инфо - 25.11.2015

Новото задолжување со петгодишна еврообврзница од 270 милиони евра ќе ги реши само акутните проблеми во државата. Со позајмените пари според економистите нема да се создаде нова вредност туку ќе се зголеми долгот на идните генерации, јави Телма.

Како економскиот неуспех стана успех

Р.С.Европа - 25.11.2015

Македонија се задолжи, ама не грижете се пари за плати и пензии ќе има, вели Ставрески. Луѓето не препознаваат што значат задолжувањата или пак и тоа го гледаат низ партиска призма, велат социолозите.

СДСМ: Спречивме уште едно задолжување од 500 милиони евра

Локално - 25.11.2015

„СДСМ спречи огромно ново задолжување на граѓаните од 500 милиони евра што Никола Груевски и Зоран Ставрески сакаа да го спроведат. Во интерес на граѓаните и идните генерации, планираниот износ на еврообврзницата го преполовивме.

Владата повторно се задолжува – Бара кредити за да враќа долгови !

Канал 77 - 25.11.2015

Слични вести Што можеше да се направи со парите од палмите? објавено пред 2 часа ЕЦБ пушти во оптек нова банкнота од 20 евра објавено пред 2 часа Ново задолжување на Владата. Според објавените проспекти на Министерството за финансии, државата ...

(ВИДЕО) Наумов: СДСМ спречи огромно задолжување на граѓаните

Репортер - 24.11.2015

Денеска, расипничката власт на Никола Груевски ја спречивме во намерата да продолжи со енормното задолжување на граѓаните. Успеавме, заедно со граѓаните, планираниот износ за еврообврзницата од 500 милиони евра да го преполовиме, вели Кире Наумов, ...

(ВИДЕО) Наумов: СДСМ спречи огромно задолжување на граѓаните

А1 On - 24.11.2015

Денеска, расипничката власт на Никола Груевски ја спречивме во намерата да продолжи со енормното задолжување на граѓаните. Успеавме, заедно со граѓаните, планираниот износ за еврообврзницата од 500 милиони евра да го преполовиме, вели Кире Наумов, ...

СДСМ: Ако економијата ни е одлична, зошто Владата одлучи да се задолжи за 500 милиони евра?

+инфо - 24.11.2015

СДСМ денеска спречи огромно задолжување на граѓаните од 500 милиони евра што Груевски и Ставревски сакаа да го реализираат, реагира партијата на изјавите на министерот за финансии Зоран Ставрески.

(ВИДЕО) Наумов: Спречивме огромно задолжување на државата, покажавме на дело како ќе управуваме со јавните финасии

Бриф - 24.11.2015

Денеска, расипничката власт на Никола Груевски ја спречивме во намерата да продолжи со енормното задолжување на граѓаните, на прес конференција изјави Дополнителниот заменик министер на финасии, Кире Наумов.

КИРЕ НАУМОВ: Нема да дозволиме неразумното трошење на Груевски да биде товар на идните генерации

Фактор - 24.11.2015

Откако власта се испишмани и ја намали еврообврзницата од половина милијарда евра на 270 милиони евра, Кире Наумов, дополнителен заменик министер за финансии и претседател на Комисија за финансии на СДСМ, изјави дека на овој начин се спречила ...