TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто Милошоски ја напушта кариерата?

Утрински - 02.07.2011

Дали само приватни мотиви се причината министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, да се повлече од позицијата шеф на дипломатијата или постои политичка заднина во донесувањето на неговата ...

Лични причини - политички шпекулации

Н.Македонија - 02.07.2011

Потегот на Милошоски не е вообичаен во Македонија, но во светот чести се оставките од семејни причини, кои речиси секогаш јавноста ги прифаќа со доза на неверување Покрај тоа што ќе остане запаметен ...

Од пулен на Димовска до близок на Меркел

Н.Македонија - 02.07.2011

Милошоски важи за еден од носителите на тврдото крило во ВМРО-ДПМНЕ, доследен и верен на демохристијанска идеологија - Името на Милошоски за прв пат одекна во јавноста во декември 1996 година, па сé ...

Tемпото 24/7 ги гори министрите

Н.Македонија - 02.07.2011

Работата кај Груевски е работа под притисок и кратки рокови. Тој, сведочат ексминистрите, при спроведување на некоја своја одлука навистина функционира 24/7, а тие што не можат да се приспособат на ...

Колку политичарот смее да биде човек?

Н.Македонија - 02.07.2011

Без разлика каква ќе биде оцената за тоа дали Милошоски добро или лошо се снаоѓаше во надворешната политика, тој ќе остане запаметен како министер за надворешни работи што најдолго се задржал на таа ...

Зошто всушност си заминува Милошоски?

Deutsche Welle - 01.07.2011

Антонио Милошоски соопшти дека нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада на мандатарот Никола Груевски.

Милошоски на Министерска конференција во Вилнус

Р.С.Европа - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ќе учествува на Министерската конференција на Заедницата на демократии, која се одржува во Вилнус, Литванија.

Македонија - Шефот на дипломатијата си замина дипломатски

Време - 01.07.2011

Антонио Милошоски се откажува од функцијата министер за надворешни работи и во иднина ќе и се посвети на пратеничката функција и на местото претседател на Комисијата за надворешна политика.

Син ми мисли дека работам на аеродром

Вест - 01.07.2011

Антонио Милошоски во новата влада нема да ја извршува функцијата министер за надворешни работи. Тој вчера соопшти дека од семејни причини, не само што се откажува од министерската позиција во ...

Кој ќе биде министер

Утрински - 01.07.2011

Милошоски вчера ја потврди нашата информација дека како кандидати за негов можен наследник се вртат имињата на два-тројца личности.

Милошоски - дипломатија и татковство

Утрински - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера ја потврди информацијата што ја објави „Утрински весник“ дека во идниот владин кабинет не сака да биде повеќе шеф на дипломатијата.

Неколку кандидати за кормилар на дипломатијата

Дневник - 01.07.2011

Зоран Јолевски, Игор Илиевски, Васко Наумовски, Андреј Лепавцов и Гордана Јанкуловска се имињата со кои се шпекулира дека се на листата за министер за надворешни работи Кој ќе биде новиот шеф на ...

Милошоски се повлекува од функцијата министер за надворешни работи

Дневник - 01.07.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски .

Милошоски во Вилнус на Конференцијата на Заедницата на демократии

Дневник - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски ќе учествува на министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија.

Милошоски избра да биде татко

Н.Македонија - 01.07.2011

Груевски разгледува две-три опции кој да биде иден министер за надворешни работи, одлуката не е донесена Поради лични и семејни причини сегашниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски нема ...

Керим во игра за наследник на Милошоски

+инфо - 01.07.2011

Поранешниот претседател на Генералното собрание на ООН, амбасадор и министер за надворешни работи во земјава, Срѓан Керим, кој моментално е генерален менаџер на групацијата ВАЦ за Југоисточна Европа, ...

Милошоски во Вилнус ќе учествува на Конференцијата на Заедницата на демократии

Сител - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски ќе учествува на министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија.

Милошоски ќе учествува на Конференцијата на Заедницата на демократии

МРТ - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски ќе учествува на министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија.

Милошоски на конференција во Литванија

Точка - 01.07.2011

Македонскиот министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски денеска ќе учествува на Министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија.

Милошоски на министерска конференција во Литванија

Курир - 01.07.2011

На министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија, ќе учествува и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски на министерска конференција во Литванија

Канал 77 - 01.07.2011

На министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија, ќе учествува и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски: Курсот на Македонија мора да биде ЕУ и НАТО

Курир - 01.07.2011

На министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија учествуваше и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој истакна дека правецот по ...

Керим - министер за надворешни?

Sky - 01.07.2011

Дали Срѓан Керим ќе биде следниот министер за надворешни? Поранешниот претседател на Генералното собрание на ООН, амбасадор и министер за надворешни работи во земјава, Срѓан Керим, кој моментално е ...

Проштална министерска конференција на Милошоски во Вилнус

Курир - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска во Вилнус, Република Литванија, учествуваше на Министерската конференција на Заедницата на демократии.

Милошоски учествуваше на Министерската конференција во Вилнус

еФакт - 01.07.2011

Вилнус - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска во Вилнус, Република Литванија, учествуваше на Министерската конференција на Заедницата на демократии.

Милошоски на конференција за демократија

Inpress - 01.07.2011

Вилнус, 1. јули 2011 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски учествува на министерската Конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, ...

Милошоски: Целта на Македонија мора да биде зачленување во ЕУ и НАТО

Македонија24 - 01.07.2011

Македонија - Македониjа 24, , Милошоски: Целта на Македонија мора да биде зачленување во ЕУ и НАТО, "Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски , кој вчера поднесе оставка, изјави дека целта ...

Милошоски се повлекува од функцијата

А1 - 30.06.2011

Министер може да биде секој, но татко на мојот син можам да бидам само јас, Милошоски од лични и семејни причини донел одлука да не биде дел од идната Влада.

Милoшоски нема да биде министер за надворешни работи

Deutsche Welle - 30.06.2011

Македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски се откажа од функцијата. Објаснувањето е од семејни причини. Милошоски имал дилема дали да биде добар министер или добар татко.

Милошоски нема да биде министер во новата влада

Р.С.Европа - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер во новата влада. Милошоски изјави дека се откажува од функцијата од лични и семејни причини.

Милошоски се повлекува од МНР

Р.С.Европа - 30.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски се повлекува од функцијата поради лични и семејни причини. Својата одлука Милошоски како што објасни ја донел уште пред околу шест месеци кога за тие ...

Милошоски сака да абдицира

Утрински - 30.06.2011

Досегашниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, не сакал да остане на истата функција во новата Влада, велат извори блиски до него.

Милошоски нема да биде министер во новата Влада

Утрински - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата влада на Никола Груевски. Според информацијата, која се уште е неофицијална, не станува збор за ротација во министерските места, ...

Милошоски се повлече од Владата

Телма - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски.

Милошоски нема да биде министер

Дневник - 30.06.2011

Актуелниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски нема да ја извршува оваа функција во новата Влада на премиерот Никола Груевски.

Милошоски заминува од владата

Алфа - 30.06.2011

Ѕидот во холот во министерството за надворешни работи ја чека фотографијата на Антонио Милошоски за да им се придружи на поранешните шефови на дипломатијата.

Милошоски нема да биде Mинистер за надворешни работи

Кајгана - 30.06.2011

Антонио Милошоски се откажува од функцијата Mинистер за надворешни работи. Информацијата за Макфакс ја потврдија од Mинистерството за надворешни работи.

Милошоски се повлекува од функцијата министер за надворешни работи

Алсат-М - 30.06.2011

- Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски.

Милошоски: Одлучив да бидам добар татко

Кајгана - 30.06.2011

Одлуката да се откаже од функцијата Министер за надворешни работи, Антонио Милошоски рече дека била донесена од семејни причини.

Милошоски се повлекува од функцијата министер за надворешни работи

Идивиди - 30.06.2011

Скопје, 30 јуни 2011 (МИА) - Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски.

Утрински весник: Милошоски сака да биде амбасадор во Лондон

+инфо - 30.06.2011

Актуелниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, не сакал да остане на истата функција во новата Влада, пишува денешниот број на Утрински весник.

Милошоски ќе се посвети на татковството

+инфо - 30.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски потврди дека си заминува од функцијата од родителски и човечки причини за да поминува повеќе време со семејството, а не од политички причини како што ...

Груевски пред 6 месеци знаел за одлуката на Милошоски да си оди од МНР

+инфо - 30.06.2011

Донесов лична и семејна одлука да не бидам дел од идната нова Влада на Република Македонија, изјави на денешна средба со новинарите, министерот за надворешни работи (МНР), Антонио Милошоски, ...

Антонио Милошоски без министерска фотелја – останува само пратеник

Канал5 - 30.06.2011

Антонио Милошоски го остава празно столчето во Министерството за надворешни работи. Во новиот мандат Милошоски нема по третпат да биде шеф на македонската дипломатија.

Антонио Милошоски се повлекува од МНР

Вечер Прес - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема повеќе да биде министер за надворешни работи. Тој од функцијата се откажува од лични причини и во идната Влада нема да биде шеф на Македонската дипломатија.

Милошоски се повлекува од функцијата министер за надворешни работи

Сител - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски.

Милошоски се повлекува од функцијата министер за надворешни работи

МРТ - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски.

Милошоски се повлекува од министерската функција

Кирилица - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада што треба да ја состави мандатарот Никола Груевски.

Милошоски се повлекува од министерската функција

МРТ - 30.06.2011

Дека персоналниот состав на новата Влада навистина ќе биде изненадување за многумина, доказ е и одлуката на министерот за надворешни работи Милошоски да се повлече од функцијата од како што вели ...

Татковството на Милошоски посилно од дипломатијата!

Сител - 30.06.2011

Од лични и семејни причини Милошоски се повлекува од функцијата Министер за надворешни работи. По речиси 5 години шеф на македонската дипломатија му здодеало од патувања и аеродроми и одлучил да се ...

Милошоски: Требаше да изберам - добар татко или добар министер !

Канал5 - 30.06.2011

Подобро родител отколку министер, вака Mилошоски ја решава дилемата дали да го прифати тетиот манадат како шеф на македонската дипломатија.Можни наследници на функцијата се Зоран Јолевски, Влатко ...

Груевски со повеќе промени после победа, отколку Црвенковски после пораз

Вечер Прес - 30.06.2011

Во игра за нов шеф на дипломатијата се неколку кандидати. Неофицијално, како наследник на Милошоски се споменува Андреј Лепавцов, советник за надворешни работи на премиерот Никола Груевски.

Милошоски нема да биде министер за надворешни работи

Точка - 30.06.2011

Антонио Милошоски се откажува од функцијата министер за надворешни работи. Информацијата за Макфакс ја потврдија од министерството за надворешни работи.

Милошоски: Одлучив да бидам добар татко

Точка - 30.06.2011

Одлуката да се откаже од функцијата министер за надворешни работи, Антонио Милошоски рече дека била донесена од семејни причини.

Милошоски: Се повлекувам од лични причини

Курир - 30.06.2011

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски се повлекува од министерската функција поради приватни причини и желбата повеќе време да минува со своето семејство.

Милошоски заминува од министерската функција

Нетпрес - 30.06.2011

Во новиот состав на владата, Антонио Милошоски нема да ја извршува неговата досегашна функција – министер за надворешни работи.

Милошоски го потврди заминувањето од министерската функција

Нетпрес - 30.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски потврди дека си заминува од функцијата од родителски и човечки причини за да поминува повеќе време со семејството, а не од политички причини како што ...

Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата Влада

Press24 - 30.06.2011

На новинарско прашање кој ќе биде негов наследник, рече дека се разгледуваат неколку опции, но оти не сака да шпекулира.

Милошоски на конференција на заедницата на демократи во Вилнус, Литванија

Нетпрес - 30.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски утре ќе учествува на Министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Литванија.

Милошоски: Министерот е заменлив, родителот е незаменлив

Курир - 30.06.2011

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски се повлекува од министерската функција поради приватни причини и желбата повеќе време да минува со своето семејство.

Милошоски заминува од Владата, ќе биде пратеник

еФакт - 30.06.2011

Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи. За Канал 5 Милошоски ја потврдил информацијата. Тој министерската функција ќе ја замени со пратеничкото место во Собранието, каде ќе биде ...

Милошоски на конференција во Литванија

еФакт - 01.07.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски денес ќе учествува на Министерската конференција на Заедницата на демократии, што се одржува во Вилнус, Република Литванија.

Милошоски заминува од функцијата прв човек на МНР

Inpress - 30.06.2011

Скопје, 30. јуни 2011 (ИНПРЕС) Антонио Милошоски нема да биде министер за надворешни работи во новата влада на премиерот Никола Груевски.

Министерот Милошоски си поднесе оставка

Македонија24 - 30.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Министерот Милошоски си поднесе оставка, "Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денес соопшти дека се повлекува од функцијата од семејни а не од политички ...

Милошоски: За добрососедство се потребни и земјата членка и земјата-кандидат

Македонија24 - 29.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Милошоски: За добрососедство се потребни и земјата членка и земјата-кандидат, "Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денес учествуваше на состанокот на ...

Проштална средба на министерот Милошоски со германската амбасадорка Кноц

Дневник - 28.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска имаше проштална средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Германија во Република Македонија со седиште во Скопје, Улрике Мариа Кноц .

Проштална средба на министерот Милошоски со германската амбасадорка Кноц

МРТ - 27.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска имаше проштална средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Германија во Република Македонија со седиште во Скопје, Улрике Мариа Кноц.

Проштална средба на министерот Милошоски со германската амбасадорка Кноц

Сител - 27.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска имаше проштална средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Германија во Република Македонија со седиште во Скопје, Улрике Мариа Кноц.

Милошоски на проштална средба со Урлике Кнотц

Нетпрес - 27.06.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, денеска оствари проштална средба со Урлике Мариа Кнотц, вонреден и ополномоштен амбасадор на Сојузна Република Германија во Македонија со седиште во ...

Милошоски оствари проштална средба со германскиот амбасадор Кнотц

еФакт - 27.06.2011

Скопје – Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски, денеска оствари проштална средба со вонредниот и ополномоштен амбасадор на СР Германија во Република Македонија со ...