TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фатмир Сејдиу апелира населението во Косово да остане мирно

Канал5 - 07.10.2007

Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу синоќа апелираше до населението да не прибегнува кон насилство поради бавноста во барањето на дипломатското решение за иднината на покраината. Приштина, 7 октомври (МИА) - Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу синоќа апелираше до населението да не прибегнува ...

Волфганг Ишингер: Можно е одржување завршна преговарачка конференција за Косово

Канал5 - 07.10.2007

Претставникот на Европската унија во преговарачката тројка на Контакт групата Волфганг Ишингер најави дека е можно кон крајот на идниот месец или почетокот на декември да се одржи завршна преговарачка конференција за статусот на Косово, слична на Дејтонската конференција за Босна и Херцеговина.

Русија бара продолжување на преговорите за Косово и по 10. декември

Макфакс - 07.10.2007

Брисел - Преговорите за Косово не би требало да завршат на 10-ти декември, датум по кој косовските Албанци се заканија дека ќе прогласат независност. Ова денеска во Брисел за руските медиуми го изјави рускиот претставник во Европската унија (ЕУ) Владимир Чижов.

Ишингер:Можен Дејтон за Косово

Макфакс - 07.10.2007

Белград Постои можност за одржување на завршна преговарачка конференција за Косово слична на Дејтон, кон крајот на ноември или почетокот на декември во Европа. Ова, во интервјуто за „Вечерње новости,“ го најави Волфганг Ишингер, претставник на Европската унија(ЕУ) во преговарачката тројка за Косово.

Сејдиу:Независноста на Косово е завршена работа

Макфакс - 07.10.2007

Приштина Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави дека независноста на Косово „е завршена работа“, додека признавањето е работа на време. Како што пренесува Радио Слободна Европа, косовскиот претседател ги повика граѓаните да излезат на парламентарните и локални избори закажани за 17 ноември.

ДУА:Независноста на Косово и македонската евроинтеграција-различни прашања

Макфакс - 07.10.2007

Скопје Прашањето на независноста на Косово и прашањето на зачленувањето на Македонија во НАТО и Европската унија претставуваат две сосема различни прашања кои немаат ништо заедничко помеѓу себе. Ова се вели во соопштението на Демократската Унија на Албанците(ДУА), испратено денеска до медиумите.

Терористичката АНА на кичевецот Гафур Адили ја заплашува Приштина

Дневник - 06.10.2007

Политичкиот лидер на АНА, кичевецот Адили, алијас командант Ваљдет Вардари, тврди дека групата е подготвена да се бори за независност на Косово Јавното појавување на членовите на паравоената формација Албанска национална армија, која УНМИК ја забрани и ја прогласи за терористичка организација, пред ...

Косовски лидери се дистанцираат од АНА

Вест - 06.10.2007

Приштина, 6 октомври - Косовските лидери ги повикаа граѓаните на Косово да се дистанцираат од Албанската Национална Армија(АНА) и да имаат доверба во силите на НАТО. Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу изјави дека последица од појавата на вооружени лица ќе биде одлагање на статусот на Косово, ...

Реакции на косовскиот врв

Време - 06.10.2007

ПО ЕМИТУВАЊЕТО НА РЕПОРТАЖА ЗА „АНА“ Косовските политичари по објавувањето на снимка со војници на Албанската национална армија(АНА), истакнаа дека нема потреба од нелегални и незаконски безбедносни структури, бидејќи постојните структури на Косово си ги извршуваат задачите, јави албанската ...

Ишнгер задоволен од средбата меѓу српските и косовските претставниците во Њујорк

Канал5 - 06.10.2007

Претставникот на Европската унија во преговарачката тројка на Контакт групата, Волфганг Ишингер, првата средба меѓу претставниците на Белград и на Приштина во Њујорк ја оцени како „поотворена“. Вашингтон, 6 октомври (МИА) - Претставникот на Европската унија во преговарачката тројка на Контакт ...

Паравоената АНА ги обновува ќелиите во Македонија

Време - 06.10.2007

ОТКАКО СЕ ПОЈАВИ НА КОСОВО Емил Зафировски Вооружените групи на Косово и во Македонија се уште се под контрола, а појавувањето на АНА е порака дека Косово мора да стане независно, тврдат за „Време“ високи разузнавачки извори.

Сали Бериша: АНА е составена од група авантуристи

Канал5 - 06.10.2007

Албанската национална армија (АНА) е составена од „банда авантуристи кои немат ништо заедничко со Албанците од Косово и од Албанија“ изјави синоќа во Тирана албанскиот премиер Сали Бериша, јавија балканските новински агенции.

Стивен Шук се сомнева дека на снимката се припадници на АНА

Канал5 - 06.10.2007

Заменик шефот на УНМИК Стивен Шук изјави дека се сомнева дека луѓето во црни униформи со ознаки на Албанската национална армија (АНА) кои неодамна беа прикажани на Радио телевизија Косово навистина се припадници на таа формација, но без оглед на тоа, АНА за УНМИК останува терористичка организација.

Почнува предизборната кампања на Косово

Макфакс - 06.10.2007

Приштина Кампањата за косовските парламентарни и општински избори официјално ќе започне денеска иако политичките партии веќе најавија свои кандидати и почнаа со предизборни активности. Изборите, што ќе се одржат на 17.ноември, се четврти по ред од 1999 година кога Косово беше ставено под управа на ...

АНА се закани дека ќе ја преземе контролата над северно Косово

Макфакс - 06.10.2007

Ерусалим Ако до 1 ноември КФОР, УНМИК и Косовската полиција не го стават под своја контрола северниот дел на Косово, тоа ќе го направи Албанската Национална Армија(АНА). Ова, во изјава за приштинскиот весник „Епока е Ре“, го рече политичкиот портпарол на АНА Гафур Адили.

Дачиќ:И Албанија да се вклучи во преговорите за Косово

Макфакс - 06.10.2007

Тирана Албанија треба да се вклучи во преговорите за Косово, изјави за албанската телевизија „Top channel“ претседателот на српската Социјалистичка партија Ивица Дачиќ, јави дописникот на Макфакс. Според Дачиќ, на Косово нема косовари, туку Срби и Албанци и затоа Косово не може да биде независна ...

Повик до косовските Срби на бојкот на изборите

Макфакс - 06.10.2007

Белград Косовските Срби треба да бидат обединети во бојкотот на престојните избори на Косово закажани за 17 ноември. Ова денеска го изјави државниот секретар во српското министерство за Косово, Душан Пророковиќ, додавајќи дека било каква поделба по тоа прашање би била најлошо решение.

Ишингер:Можен компромис за Косово, но со обострани отстапки

Макфакс - 06.10.2007

Лондон Можно е да се изнајде прифатливо решение за Косово пред 10 декември, но за тоа Белград и Приштина треба да покажат поголема подготвеност за отстапки во „решавачката фаза“. Ова, во интервју за денешен „Financial times“ го изјави претставникот на Европската унија во посредничката „тројка“ за ...

Од никаде изникна бункер полн со арсенал воено-формациско оружје!?

Вечер Прес - 06.10.2007

Во атарот на селото Врбјани, Општина Маврово-Ростуше, откриено се за 74 гранати за рачен фрлач и друга муниција, инфомираа од МВР Од ден на ден се влошува безбедносната ситуација во околината на Македонија, најмногу по вина на ДУИ и се комплетно наликува на 2001 година.

Паравоената ана на својата интернет-страница објави дека дејствува и во Македонија

Канал5 - 05.10.2007

По јавните закани на вооружени припадници на паравоената АНА во околината на Подуево, на Косово, денеска вооружената единица објавува дека има свои приврзаници инсталирано и во Македонија. Ова е пренесено преку интернет страницата на Фронтот за национално обединување на Албанците предводен од Гафур ...

Србите оптимисти за преговорите за Косово

Дневник - 05.10.2007

Министрите за Косово и за надворешни работи на Србија, Слободан Самарџиќ и Вук Јеремиќ, оценија дека Србија има причина да биде оптимист пред да продолжат разговорите за конечниот статус на Косово, јави МИА.Србија има причина за оптимизам бидејќи продолжија преговорите за конечниот статус на ...

РТВ Косово емитуваше репортажа за АНА

Утрински - 05.10.2007

Приштина - Радио-телевизија Косово (РТК) во вторникот емитуваше репортажа за припадниците на Албанската национална армија (АНА), која УНМИК ја прогласи за терористичка организација. На снимката се гледаат неколку вооружени маскирани мажи во црни униформи како патролираат по должината на автопатот и ...

Српскиот план неприфатлив за Приштина

Макфакс - 05.10.2007

Приштина Косовскиот преговарачки тим денеска оцени дека планот на Србија за проширена автономија за Косово е неприфатлив, и оти косовската страна нема воопшто да го разгледува. Ваква реакција уследи откако шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ изјави дека на наредниот состанок меѓу Приштина и ...

Адили:Конфликтот на Косово е неизбежен

Макфакс - 05.10.2007

Тирана Неизбежен е конфликт на Косово, изјави за албанската телевизија „Top channel“ Гафур Адили, политичкиот претставник на АНА, јави дописникот на Макфакс. Тој во синоќешната специјална емисија посветена на појавата на оваа парамилитарна организација, рече дека ако Косово прогласи еднострана ...

Без отстапки од Белград и Приштина, нова средба на 22. октомври

Макфакс - 05.10.2007

Брисел Србите и косовските Албанци не отстапија од позициите за статусот на Косово, на вториот круг од директните преговори. Ова може да се заклучи од официјалното соопштение на посредничката Тројка на Контакт групата, објавено по преговорите кои завршија во неделата вечер, во Брисел.

„Самоопределување“ најави кампања против изборите во Косово

Макфакс - 05.10.2007

Приштина Косовското движење „Самоопределување“ ќе отпочне со кампања против изборите на Косово, закажани за 17. ноември, објави приштинскиот печат. Под слоганот „Не на парламентарните избори – Да за референдум за слобода“, движењето ги повикува граѓаните на Косово да ги бојкотираат изборите.

Косовски лидери се дистанцираат од АНА

Макфакс - 05.10.2007

Приштина Косовските лидери ги повикаа граѓаните на Косово да се дистанцираат од Албанската Национална Армија(АНА) и да имаат доверба во силите на НАТО, јавуваат косовските медиуми. Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу изјави дека последица од појавата на вооружени лица ќе биде одлагање на статусот ...

Припадници на АНА патролирале кај Подуево

А1 - 04.10.2007

Косовската јавна телевизија вчера објавила драматичен извештај и интервју со припадници на албанската национал армија АНА, кои од мисијата на УНМИК е прогласена за терористичка организација. Во репортажата направен од независен новинар, вооружени и униформирани лица со ознаки на АНА патролирале и ...

Косово ќе се дели како Босна?

Дневник - 04.10.2007

Косово ќе прогласи независност на почетокот на следната година, по што ќе се создадат два ентитета - албански и српски, прогнозира косовскиот аналитичар Батон Хаџиу, јави МИА. Според него, Косово ќе биде независно, но Приштина ќе нема контрола над северниот дел, кој ќе биде под протекторат на ...

Белград и Приштина постигнаа напредок

Време - 04.10.2007

СПОРЕД ВУК ЈЕРЕМИЌ Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ изјави дека прва точка на дневниот ред во директните преговори меѓу Белград и Приштина во Брисел ќе биде предлогот на Белград за суштинска автономија на Косово.

Втора рунда директни разговори за Косово

Макфакс - 04.10.2007

Брисел Втората рунда на директни преговори меѓу делегациите на Белград и Приштина за решавање на статусот на Косово ќе се одржат денеска во Брисел. “Состанокот ќе им даде можност на двете страни да продолжат да ги изнесуваат своите предлози, и врз таа основа, да започнат расправа“, се наведува во ...

Објавени снимки на АНА во Косово

Макфакс - 04.10.2007

Приштина Репортажа за припадници на Албанската национална армија (АНА), што УНМИК ја прогласи за терористичка организација, објави синоќа Радио-телевизија Косово. Снимките покажуваат како неколку вооружени и маскирани мажи, облечени во црно, вршат контрола на патиштата и стопираат возила кај ...

Адили: Решавањето на албанското прашање преку дипломатија е при крај

Макфакс - 04.10.2007

Приштина Сметаме дека решавањето на албанското прашање преку дипломатски средства е при крај, оценува лидерот на Албанската национална армија (АНА) Гафур Адили. Тој, во соопштение испратено до косовските медиуми што го објавија и гласила во Албанија, изјави дека АНА е подготвена да делува за да го ...

Баша – Спроведување на планот на Ахтисари

Макфакс - 04.10.2007

Тирана Ако и по 120 дена преговори нема резултат околу завршниот статус на Косово, треба да се преземат активности за примена и оживотворување на планот на Марти Ахтисари. Ова, во интервју за радио „Слободна Европа“, го изјави шефот на албанската дипломатија Лулзим Баша.

Германија не донела одлука за независно Косово

Макфакс - 04.10.2007

Берлин/Приштина Германското Министерство за надворешни работи ги демантираше денеска извештаите во приштинскиот печат дека Берлин веќе одлучил да признае еднострано прогласена независност на Косово. Новинските извештаи ги демантираше и Герд Вајскирхен, кој во Социјалдемократската партија на ...

ОБСЕ: На Косово постојат нелегални структури

А1 - 03.10.2007

На Косово постојат паралелни нелегални структури во места каде косовските безбедносни сили немаат влијание, стои во извештајот на ОБСЕ за Косово, потврден и од косовското МВР. Според документот, на Косово има албански сили на југот и српски сили на северот од Косово, кои можат да предизвикаат ...

На северот на Косово дејствуваат паралелни илегални структури, тврди косовското МВР

Канал5 - 03.10.2007

Безбедносната ситуација на Косово е стабилна, но кревка, наведено е во извештај на косовското Министерство за внатрешни работи, во кој се оценува дека на северот на Косово дејствуваат „паралелни илегални структури“, објави денеска приштинскиот весник „Коха диторе“.

Косово само навидум е мирно

Време - 03.10.2007

ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ПРЕДУПРЕДУВААТ Обединетите нации предупредуваат дека Косово само навидум е мирно и дека под површината тлее незадоволството на мнозинското албанско население затоа што не добија независност во досегашниот тек на 2007 година.

Јеремиќ: Суштинска автономија – прва точка на преговорите

Макфакс - 03.10.2007

Белград Прва точка на наредните преговори за статусот на Косово во Брисел ќе биде планот на Белград за суштинска автономија на покраината. Ова денеска го најави шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, додавајќи дека за прв пат, во дискусијата со приштинската делегација ќе се расправа за ...

Решението за косовскиот статус се уште далеку

Макфакс - 03.10.2007

Москва/Виена/Приштина Преговарачкиот процес за статусот на Косово се интензивира, но тоа не е доволно да се заклучи дека проблемот ќе биде решен наскоро. Ова синоќа го изјави рускиот претставник во посредничката тројка Александар Боцан Харченко по завршувањето на новата рунда директни преговори ...

МВР: Ситуацијата на Косово стабилна, но кревка

Макфакс - 03.10.2007

Приштина Безбедносната ситуација на Косово е стабилна но кревка поради внатрешни и надворешни влијанија, а во северниот дел на Косово делуваат паралелни нелегални структури. Ова денеска го објави приштинскиот дневник “Коха Диторе“, повикувајќи се на извештај на Министерството за внатрешни работи на ...

Косово нема да прогласи еднострана независност

Дневник - 02.10.2007

САД и нивните сојузници од Европската Унија постигнале начелен договор да ги обесхрабрат властите во Приштина еднострано да прогласат независност на Косово во декември. Ова го тврди белградскиот весник „Вечерње новости“, кој додава дека Вашингтон и Брисел настојуваат да обезбедат услови за ...

Завршија директните преговори Белград-Приштина

Макфакс - 02.10.2007

Виена Директните разговори меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово, со посредство на меѓународната “тројка“, завршија попладнево во Виена, јавуваат белградските гласила. Претходно, меѓународните преговарачи – претставникот на ЕУ Волфганг Ишингер, американскиот претставник Френк Визнер и ...

Тројката за Косово со предлог за решавање на спорот

Макфакс - 02.10.2007

Виена Меѓународната „тројка“ за статусот на Косово денеска во Виена на директните преговори меѓу Белград и Приштина ќе го претстави предлогот кој што треба да стане основа за продолжување на дијалогот. Документот содржи оценка дека повеќе не е возможно физичко присуство на српска власт во Косово, ...

Боцан-Харченко: Нема да има нов Дејтон за Косово

Макфакс - 02.10.2007

Белград Неосновани се тврдењата за завршување на преговорите меѓу косовските Албанци и Србите во декември, како и најавите за организирање на меѓународна конференција за идниот статус на Косово. Ова го изјави рускиот член на преговарачката тројка на Контакт групата за Косово Александар ...

САД: За Косово најдобра е надгледувана независност

Макфакс - 02.10.2007

Белград Најдобро решение за Косово е надгледувана независност, предвидена според планот на Марти Ахтисари. Ова денеска во Нови Сад го изјави американскиот амбасадор во Србија, Камерон Мантер, кој и понатаму смета дека најдобро решение е она што меѓу себе ќе го договорат Белград и Приштина за што ...

Почнаа директните преговори меѓу Белград и Приштина

Макфакс - 02.10.2007

Виена Директните преговори меѓу српскиот и косовскиот преговарачки тим, со посредство на меѓународната преговарачка „тројка“, започнаа попладнето во Виена, јавуваат српските медиуми. Претходно меѓународните преговарачи – претставникот на Европската унија Волфганг Ишингер, на САД Френк Визнер и на ...

Ишингер – голем напредок во преговорите за Косово

Макфакс - 02.10.2007

Виена Постигнат е голем напредок во преговорите меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово, смета претставникот на ЕУ во посредничката „тројка“ на Контакт групата, Волфганг Ишингер. „Од разговори засновани на пароли за независност и автономија, преминавме на преговори за суштината“, изјави ...

АНА се закани со војна на Балканот ако Косово не биде независно

Макфакс - 02.10.2007

Приштина Војната на Балканот е неизбежна ако Косово не добие целосна меѓународно призната независност. Ова се наведува во изјавата на претставникот на терористичката група Албанска национална армија (АНА) Гафур Адили, објавена на интернет страницата на Балканската истражувачка мрежа (БИРН).

Војна на Косово поддржуваат десет отсто од Србите

Макфакс - 02.10.2007

Белград Околу десет отсто од граѓаните на Србија се подготвени на некој вид нов оружен судир со косовските Албанци и меѓународната заедница. Ова го покажува најновото истражување на јавното мислење во Србија, што го спроведе Центарот за слободни избори и демократија (ЦЕСИД) од Белград Истражувањето ...

Едностраното решение е и единствено решение за Косово

Утрински - 01.10.2007

Тирана - Албанскиот премиер Сали Бериша на вчерашната седница на Владата на Албанија признал дека шансите за консензуално решение на статусот на Косово се минимални, пренесуваат албанските електронски медиуми. Бериша изјавил дека независноста на Косово оди во правец на еднострано решение, но ...

Косовските Срби не исклучуваат поделба

Макфакс - 01.10.2007

Приштина Политичките лидери на косовските Срби не ја исклучуваат можноста од отцепување на северно Косово ако албанското мнозинство еднострано прогласи независност. Ова денеска го соопшти Оливер Ивановиќ, лидерот на Српската листа за Косово и Метохија.

Студентски протести во Приштина

Макфакс - 01.10.2007

Приштина Унијата на албански студенти денеска ќе одржи протести во Приштина во знак на поддршка на независноста на Косово, соопштија локалните власти. Протестите ќе се одржат пред факултетите во Приштина, Парламентот и Градското собрание и имаат за цел да изразат протест и против евентуалната ...

“Коха Диторе“: Косовските лидери да објават датум на независност

Макфакс - 01.10.2007

Приштина Преговарачкиот процес влезе во неповолен тек за Приштина и затоа косовските лидери треба да објават датум за независност. Вака денеска анализира приштинскиот весник “Коха Диторе“, додавајќи дека неповолната фаза во преговорите може да доведе до ново одложување на статусот.

САД: Нема нов план за Косово

Макфакс - 01.10.2007

Вашингтон/Лондон Стејт департментот денеска ги негираше информациите за нов план на администрацијата во Вашингтон за Косово. “Вашингтон останува цврсто приврзан на јасно изразените ставови за меѓународно надгледувана независност на Косово“, изјави портпаролот на Стејт департментот Кертис Куперс.

Одлуката за Косово во јануари, не во декември

Макфакс - 01.10.2007

Приштина Конечна одлука за статусот на Косово нема да биде донесена на 10. декември, туку најверојатно во средината на јануари. Ова го изјави командантот на КФОР, францускиот генерал Гзавије Бу де Марнак, вчера при посетата на Гњилане.

Ахтисари: ЕУ не може да си дозволи замрзнат конфликт

Макфакс - 01.10.2007

Приштина - Косово е европско прашање и Европската унија не може да си дозволи замрзнат конфликт во Европа. Ова го изјави претставникот на Обединетите нации за Косово, Марти Ахтисари, на предавање во лондонска школа за економија.

Политичкиот лидер на АНА на дочасовен полициски распит во Тирана

Макфакс - 01.10.2007

Тирана Политичкиот претставник на Албанската Национална Армија(АНА) Гафур Адили бил на двочасовен распит во една полициска станица во Тирана, јави дописникот на Макфакс. Македонскиот државјанин од Кичево, Адили, бил приведен синоќа, за да ги појасни своите изјави дадени за албанската телевизија ...

Приштина: Нема одложување на решението за Косово

Макфакс - 01.10.2007

Приштина Дефинирањето на статусот на Косово нема да се одложи по десетти декември, смета преговарачкиот тим на Приштина. „Постојат идеи процесот за определување на статусот на Косово да се заврши и пред десетти декември“, соопшти косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, по враќањето на преговарачкиот ...

На протестите во Приштина и тетовски студенти

Макфакс - 01.10.2007

Приштина/Тирана На синоќешните протести одржани во Приштина од страна на Унијата на Студентите на Косово, учествуваа и студенти од тетовскиот и тиранскиот Универзитет, јавија дописниците на албанските електронски медиуми. На протестите кои се поддржани и од страна на Здружението на ветераните на ...

„Коха“:Косово очекува прилив на 100 илјади луѓе

Макфакс - 01.10.2007

Приштина Косовската влада стравува дека по прогласувањето на независноста би можело да дојде до прилив на 100 илјади граѓани од различни националности, кои сега како бегалци живеат во западните земји. Како што денеска пишува приштинскиот весник „Коха Диторе“, стравувањата се поради тоа што ...