TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина човекот кој пред 25 години одлучуваше за судбината на Југославија, неговиот син денес е еден од најмоќните во ...

Сител - 14.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавија норвешките медиуми. Во текот на кризата во поранешна Југославија, беше специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации.

Почина Tорвалд Столтенберг, норвешкиот политичар кој помогна во возобновување на Скопје по земјотресот

Либертас - 14.07.2018

На 87-годишна возраст вчера почина норвешкиот политичар и дипломат Торвалд Столтенберг, татко на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и почесен граѓанин на Скопје поради неговата помош на градот по катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Почина Торвалд Столтенберг , поранешен шеф на Норвешката дипломатија

Канал5 - 14.07.2018

Почина Торвалд Столтенберг , поранешен министер за надворешни работи на Норвешка. Торвалд Столтенберг , освен министер за надоврешни работи на Норвешка , во регионот е познат и како специјален претставник на Обединетите нации за поранешна ...

Почина Торвалд Столтенберг, норвешкиот политичар кој помогна во возобновување на Скопје по земјотресот

Сакам да кажам - 14.07.2018

На 87-годишна возраст вчера почина норвешкиот политичар и дипломат Торвалд Столтенберг, татко на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и почесен граѓанин на Скопје поради неговата помош на градот по катастрофалниот земјотрес во 1963 година.

Почина Столтенберг – одлучуваше за судбината на Југославија, а неговиот син денес е еден од најмоќните во светот

МК News - 14.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавија норвешките медиуми. Во текот на кризата во поранешна Југославија, беше специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации.

ВМРО-НП: Местото на Македонија е во НАТО, изјавата на Столтенберг треба да се сфати сериозно

МКД - 13.07.2018

Ја поздравуваме одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на Република Македонија е ...

Столтенберг за „Независен весник“: Голем чекор кон посветла иднина

Либертас - 13.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, објавена во „Независен“: Оваа недела, вашата земја беше поканета да започне пристапни разговори за да стане 30. членка на НАТО aлијансата.

Пенкалото е она што нè движи напред, кажа Заев по потпишувањето на договорот со НАТО

Сакам да кажам - 13.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг му го подари на премиерот Зоран Заев пенкалото со кое беше потпишана поканата за членство во Алијансата, што вчера му беше врачана во Брисел. Ова се случи ден откако сите 29 земји-членки се согласија ...

Трагедија во домот на Столтенберг

Press24 - 13.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавуваат норвешките медиуми. За време на кризата во поранешна Југославија тој беше специјален претставник на Генералниот секретар на Обединетите ...

Столтенберг нѐ покани во НАТО, на кое му го предвиде и крајот?

Н.Македонија - 13.07.2018

Лидерите на 29-те земји-членки на НАТО завчера, на првиот ден на самитот во З одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а официјалната покана генералниот секретар Јенс Столтенберг вчера попладне, на свечена церемонија во ...

Трагедија во семејството на Столтенберг

Република - 13.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавуваат норвешките медиуми. За време на кризата во поранешна Југославија тој беше специјален претставник на Генералниот секретар на Обединетите ...

Трагедија во семејството на Столтенберг

Курир - 13.07.2018

Норвешкиот дипломат и некогашен министер за надворешни работи Торвалд Столтенберг почина во 87. година, јавуваат норвешките медиуми. За време на кризата во поранешна Југославија тој беше специјален претставник на Генералниот секретар на Обединетите ...

Столтенберг за „Независен весник“: Голем чекор кон посветла иднина

Независен - 13.07.2018

Оваа недела, вашата земја беше поканета да започне пристапни разговори за да стане 30. членка на НАТО aлијансата. Ова е голем чекор кон светла иднина и ја отвора вратата за поголем просперитет и безбедност за вас и за пошироко за Западен Балкан.

Столтенберг и формално му ја врачи на Заев поканата за членство во НАТО

МКД - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Главни точки на заедничката Декларација од Самитот на НАТО

Нова ТВ - 12.07.2018

Лидерите на државите членки на НАТО вчера одобрија заедничка Декларација на Самитот на Алијансата во Брисел. Таа се состои од повеќе точки, од кои главните се: взаемната заштита, финансирањето, командната структура, односите со Русија, мисијата во ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Нова ТВ - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Столтенберг: Неприфатливо е руското мешање во Договорот

Нова ТВ - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

Столтенберг официјално му ја врачи поканата на Заев

24 Вести - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. - Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота, во 15 градови во Македонија

24 Вести - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови, в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

Заев најави прослава во 15 градови низ Македонија оваа сабота

Фокус - 12.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, најави дека поканата за членство на Македонија во НАТО ќе се слави во 15 градови низ Македонија. Овие прослави премиерот неофицијално ги најави за во сабота. По пристигнување на Самитот во НАТО со македонската делегација, Заев ...

Кој ќе биде главен преговарач на НАТО со Македонија?

Фокус - 12.07.2018

Џејмс Мекеј од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во предпристапните преговори со Македонија, објави телевизијата Алсат М. Инаку, претпристапните преговори со НАТО може да се сметаат како ...

Заев: Со пенкало турнавме режим, со пенкало добивме кандидатски статус

МКД - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција по потпишувањето на поканата за влез во НАТО, го бакна пенкалото што го доби од генералниот секретар Јенс Столтенберг, како симбол на успесите на Владата.

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Столтенберг и официјално му ја врачи поканата на Заев

Алсат-М - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на свеченоста во Брисел и официјално му ја врачи поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО. По завршувањето на претпристапните преговори и по целосното финализирање на ...

Џејмс Мекеј ќе го претставува НАТО во преговорите со Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Алсат-М дознава дека Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија. Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Помошникот на Столтенберг, Алваро Гонзалес, е преговарачот од НАТО со Македонија

Телма - 12.07.2018

Техничкиите подготовки за пристапните преговори со НАТО ќе стартуваат во текот на јули. Во Македонија во текот на месецов ќе пристигне првиот тим од НАТО кој заедно со владата ќе ги дефинираат деталите како ќе течат пристапните преговори кои ќе ...

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Телма - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. Премиерот Заев ја изрази својата благодарност до генералниот секретар, но ...

Столтенберг попладнево официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

Нова ТВ - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи попладнево во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на Алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за почеток на пристапни преговори со НАТО од ...

Столтенберг за мешањето на Русија во преговорите за името: Тоа е неприфатливо

Фокус - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

Заев повика на славје по поканата од НАТО

Deutsche Welle - 12.07.2018

Попладнево македонскиот премиер Заев на церемонија официјално ќе ја прими поканата за почеток на преговори за членство во НАТО од генералниот секретар Јенс Столтенберг Македонскиот премиер Зоран Заев од Брисел ги повика граѓаните на прослава в ...

Заев: Ви реков дека ќе падне режим и падна режим, сега ви велам дека ќе успее референдумот

Фокус - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев, го истакна пенкалото како симбол на успесите на Владата на денешната прес конференција во Брисел по потпишувањето на поканата за прием во НАТО. На новинарско прашање што доколку не успее референдумот, Заев рече дека ни под ...

Потпишана и врачена поканата за НАТО

Телма - 12.07.2018

Македонија и официјално го почна процесот на пристапување во НАТО. Ова е ден за славење, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг откако ја потпиша поканата и му ја врачи на премиерот Зоран Заев.

Поканата за НАТО потпишана, следуваат критични месеци

Deutsche Welle - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на свечена церемонија му ја врачи поканата за прием во НАТО на македонскиот премиер Зоран Заев. Иванов сѐ уште не честитал „Ве очекуваат напорни месеци, но денеска е ден за славје“, порача ...

Поканата од НАТО во рацете на Македонија

24 Вести - 12.07.2018

Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секратар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете на шефот на македонската влада ...

Столтенберг официјално ќе ја предаде поканата, ние ќе треба да ги исполниме обврските

+инфо - 12.07.2018

На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат.

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Сител - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Поканата за НАТО е признание за сите политичари од осамостојувањето на македонија до денеска, рече Заев на свеченоста ...

Сакам да кажам - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг официјално му ја врачи на премиерот Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на Северноатлантскиот совет, вчера во Брисел.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО, нов предизвик за Русија

+инфо - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО – истакна Столтенберг.

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Сител - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

Либертас - 12.07.2018

Соопштение на ВМРО-НП: ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Кајгана - 12.07.2018

Скопје, 12 јули 2018 (МИА) - Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена ...

Столтенберг се заложи за влез на Грузија во НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. „Грузија ќе стане членка на НАТО“, истакна Столтенберг.

Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

ТВ21 - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

Либертас - 12.07.2018

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи.

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Кајгана - 12.07.2018

Брисел, 12 јули 2018 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

Заев го бакна пенкалото со кое Столтенберг ја потпиша поканата за Македонија во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО стави потпис на поканата, премиерот Заев симболично го бакна пенкалото. И официјално првиот човек на македонската влада, Зоран Заев ја зема поканата за членство во Алијансата.

Изјавата на Столтенберг да се сфати сериозно, сѐ зависи од Македонија, смета ВМРО-НП

Макфакс - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Македонија за приклучување кон алијансата. Од партијата велат дека самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека ...

Столтенберг: Дискусијата јасно ни стави до знаење дека ќе треба да ги удвоиме нашите напори

ТВ21 - 12.07.2018

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи.

(Видео) Македонија ја доби поканата за НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.

Во сабота прослава во 15 градови низ Македонија по повод поканата од НАТО

Либертас - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев вчера пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

ВИДЕО: Заев го бакна пенкалото, кое што го доби од Столтенберг

А1 On - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за членство во НАТО која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му подари и пенкало. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна подареното пенкало.

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

А1 On - 12.07.2018

„ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на ...

Заев по приемот на поканата од Столтенберг: Ова е ден за славење како признание за исполнети услови и вредности што ги ...

Канал5 - 12.07.2018

Премиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на Столтенберг и при тоа рече :,,Ова е ден за славење како признание за исполнети услови и вредности што ги делат НАТО партнерите”.

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Канал5 - 12.07.2018

Попладнево во седиштето на НАТО во Брисел треба да почне церемонијата на која генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи поканата за членство земјава во НАТО, на премиерот Зоран Заев.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Столтенберг: Недозволиво е руското мешање против договорот за името

Либертас - 12.07.2018

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

Русија: НАТО е бескорисно

Канал5 - 12.07.2018

НАТО е бескорисна воена единица, e одговорот на руското министерство за надворешни работи на Твитер по отворањето на самитот на алијансата во Брисел. Веќе е бескорисен тој воен блок НАТО кој не обвинува за провокации и продолжува на чкрта со забите ...

ВИДЕО: Столтенберг официјално му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Либертас - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и официјално му ја врачи на премиерот Заев поканата да ги почне пристапните преговори со НАТО. -Штотуку го потпишав писмото со кое го информирам премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата ...

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

А1 On - 12.07.2018

БТА – Софија Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот. ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како ...

ВИДЕО: Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

А1 On - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

А1 On - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за „А1он“ висок претставник на алијансата во Брисел. Се очекува процесот на суштинските преговори да почнат во ...

Викендов НАТО-журка во 15 градови во Македонија

+инфо - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев по пристигнувањето на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за почеток на претпристапните преговори за членство во НАТО на новинарите им откри дека ќе има ...

НАТО го одбра човекот кој ќе ги започне преговорите со Македонија

+инфо - 12.07.2018

Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија, објави Алсат М . Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Заев: Со пенкало победивме режим, со пенкало добивме и кандидатски статус

А1 On - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режимот? Падна режимот? Рековме дека ќе бидеме 30. членка на НАТО? Станавме 30. членка на НАТО. Пенкалото нè движи сите нас. Со пенкало бутнавме режим и со пенкало добивме кандидатски статус.

Македонија поканета во НАТО, под услов да биде Северна Македонија

Сакам да кажам - 12.07.2018

Македонија и официјално доби покана да стане 30. членка на НАТО, објави генералниот секретар Јенс Столтенберг, на прес-конференцијата во Брисел, додавајќи дека земјата ќе стане членка ако граѓаните го поддржат договорот со Грција кој предвидува ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Макфакс - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота во 15 градови

Р.С.Европа - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Сител - 12.07.2018

Бакнувајќи го пенкалото на Столтенберг премиерот Зоран Заев во Брисел и официјално ја прими поканата за членство во ...

Самит на НАТО во Брисел-Македонија поканета да почне пристапни преговори

Канал5 - 12.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија денеска ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на северноатлантската алијанса. Заклучокот за Македонија денеска ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО ...

(Видео) Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

(Видео) Заев го бакна пенкалото, подарок од Столтенберг

Макфакс - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за членство во НАТО која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му подари и пенкало. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна подареното пенкало.

Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Македонија и официјално доби покана за членство во НАТО. На примиерот Заев му ја врачи лично генералниот секретар на НАТО Столтенберг, на малата свеченост во рамки на вториот ден од Самитот на Алијансата во Брисел.

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

ВМРО-НП: Местото ни е во НАТО, сѐ зависи од Република Македонија

+инфо - 12.07.2018

Од паријата потсетуваат дека тие години наназад во своето делување се залагаат и отворено говореле за отстранување на сите пречки кои го блокираа патот на Република Македонија за вклучување во алијансата.

Подготовките за преговори со НАТО започнуваат овој месец

Сител - 12.07.2018

Тим на НАТО до крајот на месецов ќе пристигне во земјава за да ги води прегворите за пристапувањето на Македонија. Помошникот на Столтенберг за политички прашања Алваро Гонзалес ќе биде главниот преговарач на НАТО алијансата додека шефот на одделот ...

Столтенберг му ја предаде на Заев поканата за членство во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го потпиша и му го предаде писмото на премиерот Зоран Заев во кое и официјално го информира за одлуката на Алијансата на Македонија да и се додели покана за членство.

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

А1 On - 12.07.2018

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи.

(Видео) Заев: Со пенкало турнавме режим, со пенкало добивме кандидатски статус

Макфакс - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режимот? Падна режимот? Рековме дека ќе бидеме 30. членка на НАТО? Станавме 30. членка на НАТО. Пенкалото нè движи сите нас. Со пенкало турнавме режим и со пенкало добивме кандидатски статус.

Заев по поканата од НАТО најави прослави во Македонија

Р.С.Европа - 12.07.2018

Голема и величествена работа, изјави изутрината при влегувањето во зградата на НАТО македонскиот премиер Зоран Заев за поканата Македонија да стане членка на Алијансата. Тој повторно изрази уверување дека граѓаните на референдум ќе го поддржат ...

Столтенберг : Наредните месеци ќе ви бидат напорни , но денес е ден за прослава

Канал5 - 12.07.2018

"Пред малку потпишав писмо со кое го информирав премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата Влада да ги почне разговорите за пристап во Алијансата", рече Столтенберг по доделувањето на поканата за членство на премиерот Зоран Заев.

Поканата официјализирана, Столтенберг и Заев ги ставија своите потписи

ТВ21 - 12.07.2018

Го бакна пенкалото со кое го потпиша документот за официјализирање на поканата за членство на Македонија во НАТО. Премиерот Зоран Заев, не успеа да ги сокрие емоциите во текот на примопредавањето на документот, на кој потписи ставија 29 лидери на ...

Поканата за НАТО предадена - преговорите почнуваат веднаш

Р.С.Европа - 12.07.2018

Историски, свечен, важен момент за Македонија. Со овие зборови попладнето во седиштето на НАТО во Брисел премиерот Зоран Заев на свечена церемонија го доби писмото со информацијата за одлуката Македонија да ги почне преговорите за зачленување во ...

Пенкалото е за љубов и обединување, вели Заев за сувенирот од НАТО

Сакам да кажам - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел на премиерот Зоран Заев официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори за зачленување на Македонија, откако вчера за тоа одлука донесе Северноатлантскиот совет.

Со пенкало срушивме режим, со пенкало станавме членка на НАТО, рече Заев во Брисел

Сакам да кажам - 12.07.2018

Срушивме режим со пенкало, денес пенкалото го употребивме за да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Брисел, откако генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг му ја врачи поканата за членство ...

Поканата за членство во НАТО – главна тема во дневниот печат

Р.С.Европа - 12.07.2018

НАТО, НАТО, НАТО... И некој што сака и некој што не сака да го слушне ова име - ќе го прочита. Во електронските изданија на печатените медиуми доминира веста од Брисел дека Република Македонија доби официјалната покана да ја почне процедурата за ...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Н.Македонија - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Press24 - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Веста дека Македонија доби покана од НАТО на насловни страници во светски медиуми

Press24 - 12.07.2018

Веста дека Македонија доби покана од НАТО за започнување на пристапни преговори за членство во Алијансата беше објавена на насловните страници во многу балкански и светски медиуми. Американскиот „Вашингтон пост“ го пренесува текстот на „Асошиејтед ...

Нема покана за членство во НАТО за БиХ

Press24 - 12.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел објави дека Алијансата овој пат нема да ja покани Босна и Херцеговина да биде членка на НАТО. „Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: Грузија ќе стане членка на НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг.

Столтенберг и формално му ја врачи на Заев поканата за НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Kон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Press24 - 12.07.2018

Кон крајот на јули оваа година во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со преговороте за членство во НАТО, вели за „ Макфакс “ висок претсавник на НАТО Алијансата во Брисел.

Столтенберг: Скопје добива шанса да се приклучи на Алијанската под ново име

Press24 - 12.07.2018

На денешната прес конференција на вториот ден од Самитот, Столтенберг рече дека со поканата за преговори за Скопје, Алијансата покажала дека нејзините врати остануваат отворени. На прашање од новинарите за протерувањето на руските дипломати од ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Тера - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Заев го бакна пенкалото кое му го подари Столтенберг (фото)

Press24 - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска официјално му ја врачи поканата за членство во НАТО на претседателот на Владата, Зоран Заев, а со неа симболично му подари и пенкало.

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Press24 - 12.07.2018

Денеска на свечена церемонија, генералниот секретар Јенс Столтенберг официјално ќе му ја додели поканата за започување на пристапните преговри на Македонија за членство во НАТО, на премиерот Зоран Заев.

Џејмс Мекеј ќе го претставува НАТО во преговорите со Македонија

Press24 - 12.07.2018

Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија, објави Алсат-М . Се очекува тимот од експерти поврзани со техничките прашања за членство на ...

Заев ја прими формалната покана од Столтенберг за почеток на преговорите за НАТО

AKO - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничка прес конференција со македонскиот премиер, Зоран Заев, му ја врачи и официјално поканата за почеток на преговорите за влез во НАТО.

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

Н.Македонија - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот . ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како напад врз ...

Затегнато во Брисел, без еуфорија и во Македонија

Н.Македонија - 12.07.2018

Во атмосфера на затегнати односи меѓу земјите-членки, на првиот ден од самитот на НАТО во Брисел, Македонија ја очекува одлуката за поканата за членство, која, пак, според најавите, денеска и формално ќе му биде врачена на премиерот Зоран Заев.

Столтенберг на свечена церемонија официјално ќе му ја врачи поканата за НАТО на Заев

МК News - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

CivilMedia - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Локално - 12.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Поканата за влез во НАТО ја дигна Македонија на светските насловни

Локално - 12.07.2018

Македонија изби на сите насловни страници на светските медиуми и агенции.Веста за поканата на Македонија и започнувањето на преговори за членство во НАТО дефинитивно за сите е топ историски настан и за светските и балкански лидери и за ...

Столтенберг му ја врачи поканата за почеток на преговорите за НАТО на Заев

Република - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Столтенберг на Заев и официјално му ја врачи поканата за НАТО

Мета - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на премиерот Зоран Заев и официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори, денеска во Брисел. – Договорот за името ги отстрани пречките за отворање на пристапните преговори.

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на Заев

Независен - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. - Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Заев и официјално ја доби поканата за НАТО од Столенберг

Фактор - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Jенс Столтенберг официјално му ја врачи на премиерот Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел.

Голема граѓанска прослава во 15 градови по повод поканата: Македонија во НАТО и ЕУ

Бриф - 12.07.2018

Mакедонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев вчера пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Изјавата на Столтенберг да се сфати сериозно, сѐ зависи од Македонија, смета ВМРО-НП

Точка - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29-те членки на НАТО присутни на самитот за почнување преговори со Македонија за приклучување кон алијансата. Од партијата велат дека самата одлука за почнување на преговорите е јасен знак дека местото ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Денар - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Aлијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

Бриф - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на ...

Премиерот Заев ја прими поканата од Генералниот секретар на Столтенберг: Ова е ден за славење како признание за ...

iPortal - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар ...

Столтенберг се заложи за прием на Грузија во НАТО

CivilMedia - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

Точка - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

CivilMedia - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот . Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како напад врз сите нас, како што предвидува Членот 5 од ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Точка - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

МК News - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Заев го бакна пенкалото од Столтенберг (ВИДЕО)

Република - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО, која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му го подари и пенкалото со која ја потпиша.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

Локално - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг.

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

CivilMedia - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Вечер - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

Заев го бакна пенкалото со кое Столтенберг ја потпиша поканата за Македонија во НАТО

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО стави потпис на поканата, премиерот Заев симболично го бакна пенкалото. И официјално првиот човек на македонската влада, Зоран Заев ја зема поканата за членство во Алијансата.

Главни точки на заедничката декларација од Самитот на НАТО во Брисел

Стандард - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на Самитот на Алијансата во Брисел. Погледнете ги главните точки во документот. ПОТВРДЕНА КЛАУЗУЛАТА ЗА ВЗЕМНА ЗАШТИТА Секој напад врз еден сојзуник ќе се смета како напад врз ...

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Точка - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

Во сабота во 15 градови низ Македонија ќе се слави поканата за членство во НАТО

Република - 12.07.2018

Премиерот Заев најави дека поканата за членство на Македонија во НАТО ќе се слави во 15 градови низ Македонија. Овие прослави премиерот неофицијално ги најави за во сабота. По пристигнување на Самитот во НАТО со македонската делегација, Заев пред ...

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

Курир - 12.07.2018

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи.

Кој ќе биде главен преговарач на НАТО со Македонија?

iPortal - 12.07.2018

Џејмс Мекеј од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во предпристапните преговори со Македонија, пренесува Aлсат . Инаку, претпристапните преговори со НАТО може да се сметаат како започнати од ...

Прв човек од НАТО ќе дојде Џејмс Мекеј, тој ги почне подготовките

Бриф - 12.07.2018

Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија, објави Алсат М . Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Заев: Со пенкало бутнавме режим, со пенкало добивме кандидатски статус

Точка - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режимот? Падна режимот? Рековме дека ќе бидеме 30. членка на НАТО? Станавме 30. членка на НАТО. Пенкалото нè движи сите нас. Со пенкало бутнавме режим и со пенкало добивме кандидатски статус.

Поканата од НАТО во рацете на Македонија

Бриф - 12.07.2018

Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секретар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете на шефот на македонската влада ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Стандард - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

iPortal - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

Македонија ја доби поканата за НАТО

Денар - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честита за политичката храброст.

ВМРО-НП ја поздрави поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

ВМРО-Народна партија ја поздравува одлуката на 29. членки на НАТО присутни на самитот, за отпочнување на преговори со Република Македонија за приклучување кон алијансата. Самата одлука за отпочнување на преговорите е јасен знак дека местото на ...

Столтенберг: Критиките на Трамп создадоа чувство на итност во НАТО

Локално - 12.07.2018

По бурниот самит на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп успеал да ја направи Алијансата посилна, со неговиот повик до сите земји-членки значително да ги зголемат своите воени расходи.

НАТО одреди претставник во преговорите со Македонија

Фактор - 12.07.2018

По добивањето на поканата од страна на НАТО, Џејмс Мекеј е одреден да биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија. Станува збор за административец од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО Се очекува ...

За Столтенберг е неприфатливо руски дипломати да се мешаат околу Договорот од Преспа

Фактор - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за протерувањето на руските дипломати од Грција, по информациите дека се мешале во внатрешните работи на земјата и во Договорото за името, Столтенберг нагласи дека тоа е неприфатливо.

Заев: Со пенкало падна режим, со пенкало ќе ја обезбедиме иднината

Мета - 12.07.2018

Ви реков дека ќе падне режим и падна режим. Ви реков ќе станеме 30-та членка на НАТО и станавме. Ова, пенкалото, целиот период нè движи. Режим падна со пенкало, сега потпишавме и добивме покана за НАТО. Верувам до небото.

Поканата за НАТО ќе се слави во 15 градови

Независен - 12.07.2018

Откако денес околу пладне генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба официјално да му ја врачи на премиерот Зоран заев поканата за членство во НАТО, во земјава ќе почнат подготовките за прослава на овој настан.

Поканата за НАТО денес ќе му биде врачена на премиерот Заев

Фактор - 12.07.2018

Официјалната покана со која Македонија треба да почне преговори за членство денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран Заев на свечена церемонија во седиштето на најголемиот воено-политички сојуз во светот.

Столтенберг: Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО

Локално - 12.07.2018

“Луѓето во Македонија треба да одлучат, а тоа е можност која доаѓа еднаш во животот! Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг потврди дека Алијансата се согласи да упати покана за членство на Македонија.

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Столтенберг: Недозволиво е руското мешање против договорот за името

1tv - 12.07.2018

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

Русија: НАТО е бескорисно!

Локално - 12.07.2018

НАТО е бескорисна воена единица . Таков беше одговорот на руското Министерство за надворешни работи на Твитер по отоворањето на самитот на Алијансата во Брисел. Веќе е бескорисен тој воен блок НАТО кој не обвинува за провокации и продолжува на чкрта ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

1tv - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

Мета - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

Македонија ја доби поканата за НАТО

Точка - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапни преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честиташе за политичката храброст.

Заев го бакна пенкалото кое му го даде Столтенберг

Фактор - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска го бакна пенкалото со кое го потпиша документот за официјализирање на поканата за членство на Македонија во НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека ова е историски ден, не само за Македонија, туку ...

Столтенберг и официјално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

Стандард - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, ...

НАТО: Членството ви е на маса

Независен - 12.07.2018

Брисел - Голем чекор за Македонија, беше коментарот во НАТО за одлуката на лидерите на земјите членки да ја поканат Македонија да почне пристапни разговори и да стане 30. членка на алијансата.

Столтенберг официјално му ја врачи поканата за НАТО на Заев (Видео + фото)

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и официјално му ја врачи на премиерот Заев поканата да ги почне пристапните преговори со НАТО. -Штотуку го потпишав писмото со кое го информирам премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата ...

Момент за историја на ден Петровден: Заев ја прими поканата за НАТО

Вечер - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот секретар на ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

24Инфо - 12.07.2018

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма откри дека во поканата ќе бидеме ословени како Поранешна Југословенска Република ...

Заев на свеченост ќе ја прими поканата за НАТО од Столтенберг

24Инфо - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за пристапни преговори со НАТО од првиот човек на ...

Поканата од НАТО во рацете на Заев

24Инфо - 12.07.2018

Поканата од НАТО во рацете на Заев Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секратар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

24Инфо - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во ...

Поканата за Македонија од НАТО во Вашингтон пост, Блумберг, Киев пост...

еМагазин - 12.07.2018

Повеќе реномирани медиуми од САД, земјите од ЕУ, Украина, балканските змји и други вчера ја пренесоа веста за формалната покана на Македонија за почнување на преговори за членство во НАТО под името Северна Македонија.

Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

еМагазин - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар, ...

За Турција не важи ни ФИРОМ, ни Северна, ни Илинденска, за нив сме МАКЕДОНИЈА

Маркукуле - 12.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг денеска на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Сево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на ...

Македонија официјално доби покана за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Лидерите на НАТО формално на самитот во Брисел ја повикаа Македонија да ги отпочне преговорите за членство во Алијансата, со предупредување дека процесот на придружување не може да заврши се додека до крај не се реши прашањето со името.

Столтенберг: Се согласивме да ја поканиме владата во Скопје да започне пристапни преговори

24 Вести - 11.07.2018

НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија, потврди попладнево на прес-конференцијата на Самитот на НАТО во Брисел, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг дециден: Нема НАТО без промена на името, на граѓаните е да одлучат

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

24 Вести - 11.07.2018

Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот во Брисел одлучија да ја поканат Македонија да почне преговори за членство, а поканата официјално денеска генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе му ја врачи на премиерот Зоран ...

Самит во Брисел: Вратите на НАТО се отвораат за Македонија

Нова ТВ - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

24 Вести - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

МКД - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. „На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

НАТО ја покани Македонија да почне пристапни преговори

Нова ТВ - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Почна Самитот на НАТО во Брисел

Алсат-М - 11.07.2018

Во Брисел денеска почна годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата. Како што најави генералниот секретар, Столтенберг, на состанокот се очекува сојузниците да ја повикаат Македонија да ги започне разговорите за ...

Денеска Македонија очекува покана за НАТО со услов за исполнување на Договорот од Преспа

МКД - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Самит на НАТО, Македонија доби покана за членство

Алсат-М - 11.07.2018

Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО. 29 членки на Северноатлантската алијанса одлучија да ја поканат Македонија да започне претпристапни преговори. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека одлуката доаѓа по историскиот ...

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Телма - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

МКД - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. „Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Русија не треба да биде изолирана поради Крим

Алсат-М - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО изјави дека Русија не треба да биде изолирана поради анексијата на Крим. Имено, како што пренесува Спутинк, Столтенбег истакнал дека проблемите меѓу Москва и НАТО, не смеат да послужат како причина за изолација на Русија.

Во поканата од НАТО во фус нота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Фокус - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Сево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Шекеринска: Го поправаме пропуштеното во 2008

Deutsche Welle - 11.07.2018

Македонската министерка за одбрана од самитот на НАТО во Брисел порача дека одлуката да ѝ се додели покана за членство на Македонија ќе биде најпозитивната на големиот собир. Поканата за Македонија може да биде еден од ретките позитивни сигнали кои ...

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Телма - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Бриселски самит: Генералниот секретар на НАТО повика на сплотеност и заштита на новите-земји членки

24 Вести - 11.07.2018

Со свечен пречек на сите земји членки од Северно - атланскиот сојуз на нивните шефови на држави и влади, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им посака добредојде на дневниот состанок на самитот.

Брисел: Потврдена поканата за членство на Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 11.07.2018

Завршната декларација од самитот на НАТО во Брисел ја потврди најавата дека Македонија ќе добие покана за почеток на преговори за членство. Без промена на името нема НАТО, порача Столтенберг.

(ВИДЕО) Столтенберг: Нема НАТО без промена на името – ова е прилика што доаѓа еднаш во животот

Либертас - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Сител - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Македонија очекува конечно покана од НАТО

+инфо - 11.07.2018

Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатиот месец за спорот со името, ќе го поканиме Скопје да почне со преговори за членство. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната југословенска ...

Потврдена поканата за НАТО

Сител - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. - Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Започнува самитот на НАТО – Македонија ја очекува поканата за НАТО

Либертас - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Македонија доби покана за НАТО, но членството ќе биде со променето име

ТВ21 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

НАТО нема да ја покани Босна и Херцеговина

Р.С.Европа - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да ja покани Босна и Херцеговина да биде членка на Алијансата. „Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Либертас - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Канал5 - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Столтенберг: Гласот на народот е одлучувачки за влез на земјата во НАТО

+инфо - 11.07.2018

На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе станат членки, или нема да го поддржат и нема да станат членки, не може двете работи да ги добијат, порача генералниот секретар на ...

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Кајгана - 11.07.2018

Брисел, 11 јули 2018 (МИА) - Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на ...

НАТО ја покани Македонија да почне преговори! ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни преговори, откако ќе бидат заоркужени сите внатрешни процедури за да се финализира договорот земјата ќе влезе во НАТО како 30-та ...

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Сител - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

Либертас - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

А1 On - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Добивме покана, но без промена на името нема влез во НАТО

Кајгана - 11.07.2018

Брисел, 11 јули (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. Но, тој притоа јасно даде до знаење дека Македонија нема да добие право на влез во НАТО доколку ...

НАТО ѝ даде на Македонија покана за пристапни преговори

Р.С.Европа - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, соопшти дека Алијансата се согласила да ѝ даде на Mакедонија покана за пристапни преговори за членство. „Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

ВИДЕО: Столтенберг официјално ја објави поканата за Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Либертас - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Популарно - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Почнува дводневниот самит на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Македонија денеска добива покана за преговори за членство во НАТО

Сакам да кажам - 11.07.2018

Извесно е дека Македонија на Самитот на НАТО во Брисел денес ќе добие покана за пристапни преговори со Алијансата, во процедура иста како и за приемот на Црна Гора, Хрватска и Албанија. Тоа го најави и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ...

Почнa Самитот на НАТО во Брисел

Макфакс - 11.07.2018

Шефовите на држави или влади, членки на НАТО, денеска и утре одржуваат самит во Брисел. На самитот американскиот претседател Доналд Трамп ќе бара од сојузниците да издвојуваат повеќе пари за одбраната.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

А1 On - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Започна НАТО самитот во Брисел, Македонија ја очекува поканата за членство во НАТО

Канал5 - 11.07.2018

На самитот на НАТО попладнево во Брисел се очекува Македонија да ја добие долгоочекуваната покана за членство во НАТО. Земјава е кандидатка за членство веќе 19 години, а зад себе има рекордни 17 акциски планови за членство.

НАТО ја покани Македонија да започне пристапни преговори

А1 On - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција кажа дека НАТО ја кани Македонија да започне пристапни преговори за членство во Алијансата. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30.

Почна Самитот на НАТО во Брисел-Македонија ќе биде поканета да почне преговори за членство

Канал5 - 11.07.2018

Почна дводневниот Самит на НАТО во Брисел на кој Македонија ќе добие покана да и се приклучи на алијансата. Заклучокот за Македонија кој претпоставува покана за старт на преговорите а зачленувањето да се случи по целосно заокружување на обврските од ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

+инфо - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Македонија добива покана, а Северна Македонија ќе стане членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Под силни безбедносни мерки денеска во Брисел почнува дводневниот самит на НАТО. Иако седиштето на Алијансата каде што се одржува состанокот на шефовите на држави и влади на 29 земји членки е подалеку од центарот на Брисел, засилено полициско ...

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

Макфакс - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори со алијансата, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

НАТО ја покани Македонија да стане 30. членка

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека 29-те членки на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

А1 On - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името, рече Столтенберг

Сакам да кажам - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Сител - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

Канал5 - 11.07.2018

На специјална церемонија во седиштето на НАТО во Брисел,Македонија утре ќе биде поканета како триесетта земја да и се приклучи на Северноатлантската Алијанса. Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од ...

НАТО ја покани Македонија, но за полноправно членство ќе мора да се смени името

ТВ21 - 11.07.2018

На Самитот на НАТО во Брисел, 29-те земји членки едногласно одлучија Македонија да добие покана за старт на преговорите за членство во Северо-атланскиот сојуз. Тоа значи дека 30-то место е резервирано за Македонија.

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Сител - 11.07.2018

Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана. Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако ...

Прирачник од НАТО за Македонија

ТВ21 - 11.07.2018

Државниот врв упати честитки до граѓаните на Македонија, по повод добивањето покана за почеток на преговори за членство на земјата во НАТО. Претставниците на македонската делегација од Брисел истакнаа дека местото во Алијансата, на Македонија ќе ѝ ...

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција. Ова накратко е веста што стигна од самитот на Алијансата во Брисел а ја ...

Заев: Македонија доби покана да ги започне пристапните преговори за членство во НАТО

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. - Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Нема во НАТО без промена на името

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Н.Македонија - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Почнува дводневниот самит на НАТО

Тера - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Press24 - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

Стотелберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Н.Македонија - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Стотенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Почнува дводневниот самит на НАТО

Press24 - 11.07.2018

Во Брисел денеска со обраќање на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ почнува годишниот собир на шефови на држави или влади на 29 земји членки на Алијансата.

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Тера - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО, а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција, соопшти генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Самит на НАТО: Столтенберг смета дека е добро што присуствува американскиот претседател

AKO - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се сретна со претседателот на САД, Доналд Трамп , пред официјалниот почеток на Самитот на НАТО (11 јули 2018 година). Тие разговараа за агендата на самитот, вклучително и подигнување на подготвеноста, ...

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Press24 - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Македонија доби покана од НАТО, но прво мора да исполни неколку услови

365 - 11.07.2018

Продолжување на внатрешните реформи, но и целосна ратификација и усвојување на Договорот со Грција се условите за Македонија да може да биде 30-та членка на Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија би ...

Столтенберг: Штом ќе бидат завршени националните процедури за името, земјата ќе стане 30 членка на НАТО

AKO - 11.07.2018

,,Сојузничките водачи, се согласија да ја поканат владата во Скопје да ги започне разговорите за пристап во НАТО. Штом ќе бидат завршени сите национални процедури за финализирање на договорот за прашањето за името, земјата ќе се приклучи на НАТО ...

Потврдена поканата за НАТО

Шеталиште - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

Република - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Вечер - 11.07.2018

– Треба да ја сочуваме Алијансата и да ја осовремениме. Се трудам да го ограничам колку што е можно негативното влијание на несогласувањата во НАТО. Досега тие не се рефлектираа толку многу, не знам како ќе биде во иднина, додаде тој.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

CivilMedia - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

Република - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Локално - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Денар - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

НАТО не даде покана за БиХ

Фактор - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел објави дека Алијансата овој пат нема да ja покани Босна и Херцеговина да биде членка на Алијансата. „Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

Точка - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Северноатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Локално - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Стотелберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

Независен - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Стотенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Вечер - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Потврдена поканата за НАТО

Локално - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

МК News - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма ...

Започна Самитот на НАТО

Република - 11.07.2018

Претседатели и премиери на држави членки на НАТО денеска и утре ќе одржат Самит во Брисел. На истиот ќе присуствува и претседателот на САД, Доналд Трамп, кој ќе бара издвојување повеќе пари за одбрана.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

1tv - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

iPortal - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Столтенберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

CivilMedia - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Започнува самитот на НАТО – Македонија ја очекува поканата за НАТО

1tv - 11.07.2018

toДваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Во поканата од НАТО во фуснота стои дека Турција нè признава како Република Македонија

Република - 11.07.2018

Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма откри дека во поканата ќе бидеме ословени како Поранешна Југословенска Република Македонија, но во фуснота ќе стои дека Република Турција ја признава земјата како Република ...

Започна Самитот на НАТО

Слободен Печат - 11.07.2018

Вчера генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека само неколку земји издвојуваат по 2% од БДП за одбраната и тоа САД, Велика Британија, Грција, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија.

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

Локално - 11.07.2018

Генерални секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

НАТО ја покани Македонија да почне преговори

Точка - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Столтенберг : Нема зачленување без промена на името, на народот е да одлучи

МК News - 11.07.2018

Заклучокот за Македонија утре ќе биде усвоен како дел од финалното комунике на НАТО од страна на дваесет и деветмината шефови на држави или на влади присутни на состанокот на врвот. Вообичаено одлуката ја соопшти денеска генералниот секретар ...

Македонија на Самитот на НАТО очекува да добие покана за преговори за членство

Мета - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од дводневниот Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Македонија ја доби поканата за НАТО

Независен - 11.07.2018

Лидерите на-земјите-членки на НАТО одлучија пред малку да ѝ дадат покана на Македонија за почеток на пристапните преговори со алијансата. -Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме владата во Скопје да почне ...

Во поканата со фуснота ќе биде наведено дека Турција не признала како Република Македонија

Фактор - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан на премиерот Зоран Заев ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски во гостувањето на Топ тема на Телма кажа дека во ...

Денес во Брисел почнува самитот на НАТО – Македонија очекува покана за членство

Таратур - 11.07.2018

Со официјалното обраќање на Јенс Столтенберг, Генерален секретар на НАТО, денес во Брисел започнува дводневниот самит на Алијансата. Столтенберг се ќе обрати на безбедносната конференција: „НАТО се ангажира: дијалог на Бриселскиот самит“ со што ќе ...

Во поканата на НАТО во фуснота ќе пишува дека Турција нѐ признава како Република Македонија

Коктел - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре свечено ќе му ја додели поканата за членство на Македонија во НАТО, на премиерот Зоран Заев. Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија ...

Столтенберг: НАТО нема да ја покани БиХ во членство на овој самит

CivilMedia - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред денешниот самит на НАТО во Брисел изјави дека Алијансата овој пат нема да упати покана до Бих за членство. – Босна и Херцеговина е наш партнер и тоа многу важен партнер.

Во поканата од НАТО Турција нè признава како Република Македонија

Вечер - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран ...

Столтенберг потврди, НАТО се согласи да и даде покана на Македонија

Вечер - 11.07.2018

НАТО ја покани Македонија да почне преговори за членство, објави генeреалниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција. Како што кажа тој, Македонија ќе стане 30. членка на НАТО, кога ќе бидат завршени сите национални процедури и ...

Столтенберг: Земјата ќе се приклучи на НАТО како 30 членка

Радар - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека 29-те членки на НАТО денеска на Самитот во Брисел се договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го поздравивме договорот меѓу Атина и Скопје.

Стотелберг: Нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно

1tv - 11.07.2018

Важно е да се разбере дека нема природен закон според кој НАТО треба да постои вечно. Тоа го изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Стотенберг пред почетокот на дневниот состанок на шефовите на државите и владите на земјите од воено политичкиот ...

Столтенберг: Нема да станете 30. членка на НАТО ако не се смени името

Република - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг кажа дека ако Поранешната Југословенска Република Македонија не го смени името, нема да биде примена во НАТО, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Брисел.

Столтенберг: Ова е одлука „еднаш во животот“, не може да влезете во НАТО без да го смените името

Бриф - 11.07.2018

Упатуваме топла покана до владата на Скопје по имплентација на договорот, да почне со преговорите за членство како 30-та земја, вака на Самитот на НАТО се обрати генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Потврденo: Македонија ја доби поканата за НАТО

Бриф - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО

Вечер - 11.07.2018

Македонија почнува пристапни преговори со НАТО, одлучија сите 29 членки на Алијансата. Во заклучокот од Самитот кој беше објавен се поздравува историскиот договор за името меѓу Атина и Скопје и назначено е дека пристапуваето во Алијансата ќе заврши ...

Столтенберг: Не може во НАТО со нерешен проблем за името!

Вечер - 11.07.2018

„На граѓаните е да одлучат. Ова е животна шанса. Јасно порачавме дека Македонија ќе стане 30 членка на НАТО, кога ќе завршат сите внатрешни процедури“, истакна ...

Македонија во очекување на поканата за НАТО, но како ќе не наречат во формулацијата?!

Радар - 11.07.2018

На денешниот самит на НАТО во Брисел се очекува одлуката за поканаа за членство на Македонија во НАТО. Одлуката најверојатно ќе биде донесена во попладневните часови, а утре и формално Генералниот секретар на НАТО ќе му ја соопшти на премиерот Заев.

Во живо обраќање на ген секот на НАТО, Столтенберг

Локално - 11.07.2018

Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули 2018 Обраќање Ханс Столтенберг, Самит на НАТО, Брисел Posted by Телевизија 24 on Среда, 11 јули ...

Столтенберг за Македонија: Ова е една шанса во животот

Фактор - 11.07.2018

Ова е една шанса во животот, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска за тоа дека има и голем дел граѓани во земјава кои не сакаат промена на името на државата. Тој рече дека без промена на името, нема членство во НАТО.

Столтенберг до Заев: Ви даваме покана, ако сте брзи ќе ви дадеме уште една (Фото)

Република - 11.07.2018

НАТО на Македонија и упатува покана да влезе во алијансата но за да добие покана навистина да влезе во алијансата ќе мора да биде брза во целосно спроведување на договорот со Грција. Ова го пишува во писмото што ќе биде упатено од генералниот ...

Столтенберг: Ја поканивме Владата во Скопје за членство во НАТО

Фактор - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево од Самитот на НАТО во Брисел порача дека ja поканиле Владата во Скопје да добие покана за членство. Штом ќе се завршат процедурите околу Договорот таа ќе стане членка.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Локално - 11.07.2018

Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел очекува покана за пристапување кон најголемиот воено-политички сојуз во светот, со што ќе се отвори патот да стане негова 30. земја-членка.

(Видео) Столтенберг: Ако го смените името ќе влезете во НАТО

Независен - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, им порача на тие што сакаат да влезат во НАТО а да не го прифатат договорот со Грција дека треба да изберат, но не можат да го добијат и едното и другото.

НАТО ја потврди поканата за пристапни преговори на Македонија во Алијансата

Стандард - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. – Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

(Видео) Официјално: Столтенберг ја објави поканата за Македонија

1tv - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по десетминутен говор за исходот од денешните заклучоци од Самитот го заокружи со објавата дека Македонија добива официјална покана за почнување преговори.

Македонија доби покана за НАТО, членство по остварување на условите

CivilMedia - 11.07.2018

Нацрт заклучоците на Самитот на НАТО, предвидуваат дека Македонија денеска добива покана за старт на преговори за членство во Алијансата и зачленување по заокружување на сите внатрешни процедури.

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

еМагазин - 11.07.2018

Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење дека само со промена името може Македонија да влезе во Алијансата. -На луѓето во Македонија е да одлучат, ова е прилика што доаѓа еднаш во животот или ќе го поддржат договорот и ќе ...

Потврдена поканата за НАТО

еМагазин - 11.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата денеска се согласи да и издаде покана на Македонија. - Го поздравуваме договорот помеѓу Атина и Скопје и се согласивме да ја поканиме Владата во Скопје да започне пристапни ...

Столтенберг: Ја поканивме Македонија за членство во НАТО

24Инфо - 11.07.2018

Столтенберг: Ја поканивме Македонија за членство во НАТО Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг попладнево од Самитот на НАТО во Брисел порача дека ja поканиле Владата во Скопје да добие покана за членство.

Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

24Инфо - 11.07.2018

Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата на Заев Генералниот секреатер на НАТО, Јенс Столтенберг утре на свечен настан и официјално ќе му ја врачи поканата за членство на Македонија во Алијансата на премиерот Зоран Заев.

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

24Инфо - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Северноатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за ...

Столтенберг: Кога договорот ќе биде спроведен ќе го поканиме Скопје во НАТО

Фокус - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Самит „ЕУ - Западен Балкан“ во Лондон

24 Вести - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија се очекува да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција, повторува ден пред самитот генералниот ...

Иванов не доби покана за НАТО

Фокус - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Нова ТВ - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг најави покана за Македонија, а членство во НАТО кога ќе се спроведе Договорот за името

МКД - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на денешната прес-конференција пред почетокот на Самитот на НАТО во Брисел, изјави дека е постигната согласност Македонија да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на ...

Во исчекување на Самитот на НАТО

Алсат-М - 10.07.2018

Утре и задутре се деновите кога во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг, кон крајот на јуни изрази очекување земјите ...

Столтенберг: Утре покана, а членство кога ќе се финализира Договорот

Нова ТВ - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на прес конференцијата во Брисел пред почетокот на Самитот на НАТО, изјави дека е постигната согласност Скопје да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на ...

Столтенберг: Утре покана, членство кога ќе се финализира по договорот

24 Вести - 10.07.2018

Постигната е согласност Скопје да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија кога ќе биде имплементиран договорот - рече генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Столтенберг: Покана по исполнување на договорот со Грција

Алсат-М - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија би можело да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција.

Столтенберг: Покана за НАТО по имплементација на договорот со Грција

Телма - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг од Брисел порача дека Макеоднија во НАТО ќе влезе под новото име, Република Северна Македонија. 30та членка на Алијнсата ќе стане, по спроведувањето на договорот со Грција.

Самит на НАТО – Покана за старт на преговори утре, членство по финализирање на Договорот

Алсат-М - 10.07.2018

Македонија на самитот од 11 и 12 јули во Брисел ќе добие покана за НАТО. Земјите членки на Северноатланската Алијанса на првиот ден од Самитот во текот на утрешниот ден, ќе препорачаат Македонија да ги почне претпристапните преговори за членство.

Столтенберг: Ќе го поканиме Скопје, ама членство по имплементирање на договорот

А1 On - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Утре покана, членка на НАТО како Република Северна Македонија

+инфо - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Либертас - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Либертас - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг: По договорот ќе има покана за Македонија

Р.С.Европа - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, на денешната прес-конференција, рече дека очекува оти по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО.

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Сител - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

Либертас - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

+инфо - 10.07.2018

Генералниот секретар на Алијансата им се заблагодари на сите земји членки за напорите за одржување на силна НАТО одбрана, додека на претседателот на САД, Доналд Трамп на лидерството во трошоците за одбрана.

Иванов не е поканет на доделување на поканата за НАТО

Либертас - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

Столтенбер призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

А1 On - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

А1 On - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

А1 On - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенбер призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

Либертас - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Кајгана - 10.07.2018

Брисел, 10 јули 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека ...

Вратата на НАТО останува отворена - за Скопје

Глас на Америка - 10.07.2018

Прес-конференција пред Самитот на Алијансата во Брисел „По минатомесечниот историски договор за името, се согласивме да го поканиме Скопје да започне со пристапните преговори. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ние ќе можеме да ја ...

Столтенберг очекува старт на пристапни разговори со Македонија, земјата се надева на поголема стабилност

Сител - 10.07.2018

Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО но под ново име. Првиот човек на Алијансата вели дека земјава утре ќе добие покана за отпочнување на пристапните преговори, но имплемнатацијата на договорот за името останува клучен услов.

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Канал5 - 10.07.2018

Македонија ќе стане 30-тата членка на НАТО откако ќе биде спроведен договорот со Грција за промена на името, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој очекува Македонија да и се придружи на алијансата, но под новото име.

Часови пред самитот на НАТО, Македонија добива покана за членство

ТВ21 - 10.07.2018

Два дена, политичкиот врв на Република Македонија ќе престојува во Брисел каде треба да ја добие поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО. Пред самитот, Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг изјави дека има согласност ...

Столтенберг: Кога договорот ќе биде имплементиран, ќе можеме да ја поканиме ПЈРМ да стане 30 членка на НАТО

Press24 - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Утре покана, членство кога ќе се финализира договорот

Тера - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на прес конференцијата во Брисел пред почетокот на Самитот на НАТО, изјави дека е постигната согласност Македонија да добие покана да започне преговори за зачленување во НАТО, а ќе се приклучи на ...

Столтенберг: Покана за НАТО кога ќе се смени името на Македонија

Таратур - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека откако ќе се завршат сите процедури од договорот со Грција, Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната пре-конференција Столтенберг рече дека Македонија ...

Столтенберг со изјава дека Македонија ќе добие покана од НАТО по Договорот

Фактор - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, очекува дека по договорот со Грција, Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Кога договорот ќе биде имплементиран, ќе го поканиме Скопје да стане 30 членка на НАТО

Република - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Утре покана, членка на НАТО како Република Северна Македонија

Бриф - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Покана за НАТО кога ќе се исполни Договорот со Грција

Мета - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната пре-конференција Столтенберг рече дека Македонија ќе стане членка на НАТО под ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Локално - 10.07.2018

Брисел, 10 јули 2018 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Независен - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Слободен Печат - 10.07.2018

Тој наведе дека проценките за трошоците во 2018 година се охрабрувачки и оти секоја земја членка, во споредба со 2014 година, ги зголемила расходите за одбраната. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Вечер - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

1tv - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Иванов не доби покана за НАТО

iPortal - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

Столтенберг призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

Локално - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО (Видео)

1tv - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

Локално - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Покана по исполнување на договорот со Грција

Точка - 10.07.2018

На самитот на НАТО во Брисел, Македонија се очекува да добие согласност да започне пристапни разговори со НАТО, но за поканата за членство ќе мора да ја исполни обврската за исполнување на договорот со Грција.

Столтенберг очекува старт на пристапни разговори со Македонија, земјата се надева на поголема стабилност

МК News - 10.07.2018

Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО но под ново име. Првиот човек на Алијансата вели дека земјава утре ќе добие покана за отпочнување на пристапните преговори, но имплемнатацијата на договорот за името останува клучен услов.

(ФОТО) НАТО се подготвува за самитот

Независен - 10.07.2018

НАТО се подготвува за утрешниот Самит во Брисел, кадешто Македонија се очекува да добие покана за членство во алијансата. Подготовките за почнување на Самитот се целосно завршени за утрешниот ден.

Иванов без покана од НАТО за присуство на свечената церемонија?

Фактор - 10.07.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов најверојатно не е поканет да присуствува на доделувањето на поканата за членство во НАТО што треба да се одржи неделава во Брисел, објави Независен. Шефот на државата, според најавите, ќе ја пропушти и свечената ...

Столтенберг призна дека придонесите кон НАТО се небалансирани

Стандард - 10.07.2018

Запрашан за реакција за твитот на Доналд Трамп дека Европа помалку придонесува кон НАТО отколку САД, генералниот Секретар на НАТО призна дека тоа точно. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Столтенберг посочи дека „поделабата на товарот е ...

НАТО и ЕУ се залагаат за поблиска соработка

1tv - 10.07.2018

Претставниците на НАТО и на Европската унија се согласија дека треба да се посветат на поблиска соработка пред Самитот во Брисел, кој претставува тест за веќе тензичните односи меѓу САД и нејзините европски партнери.

Столтенберг: Очекувам жолчни дебати, но и одлука за зајакнување на НАТО

Локално - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека важни теми на разговор на Самитот на Алијансата ќе бидат трошоците за одбраната и поделба на товарот, но и улогата на НАТО во борба против тероризмот, како и одговор на кибер ...

Столтенберг:По историски договор за името,ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

24Инфо - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. На денешната прес конференција Столтенберг изјави: -Очекувам дека по историскиот договор ...

Столтенберг: Кога договорот ќе се имплементира, ќе можеме да ја поканиме ПЈРМ во НАТО под името Северна Македонија

еМагазин - 10.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува дека по договорот со Грција Македонија ќе биде поканета да почне со преговори за членство во НАТО. „Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатиот месец за спорот со името ќе го поканиме ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Нова ТВ - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

24 Вести - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе одржи ...

Неделава Македонија очекува покана за НАТО

Алсат-М - 09.07.2018

Среда и четврток оваа недела се деновите кога во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, не очекува да се појават ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Телма - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

Телма - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и ...

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од Самитот во Брисел

24 Вести - 09.07.2018

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од Самитот во Брисел. Поканата, според последните информации ќе биде најверојатно со иста формулација како и за Црна Гора, последната нова членка на Алијансата.

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Кајгана - 09.07.2018

Скопје, 9 јули 2018 (МИА) - Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

А1 On - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Сител - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Македонија неделава очекува покана за НАТО

+инфо - 09.07.2018

Столтенберг очекува да биде постигната согласност Македонија да биде поканета во полноправно членство и да почнат пристапните преговори, но приемот на земјата, рече, ќе зависи од епилогот на Договорот со Грција односно неговото прифаќање на ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Либертас - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од Самитот во Брисел

Либертас - 09.07.2018

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од Самитот во Брисел. Поканата, според последните информации ќе биде најверојатно со иста формулација како и за Црна Гора, последната нова членка на Алијансата.

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

А1 On - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и ...

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

Либертас - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и Алијансата.

Оваа недела Самит на НАТО во Брисел - Македонија очекува покана за членство

Press24 - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Заев закажа прес-конференција со Столтенберг за примање на поканата

Тера - 09.07.2018

Поканата за отпочнување преговори за членство на Македoнија во Алијансата, премиерот Зоран Заев ќе добие лично од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во четврток, во 13 часот и 30 минути.

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот во Брисел

365 - 09.07.2018

Во текот на оваа недела ќе се одржи Самит на НАТО во Брисел, на кој се очекува Македонија да добие покана за членство во Алијансата. По добивањето на поканата за членство во НАТО, Македонија очекува да седне на маса со Алијансата и процесот на ...

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

Н.Македонија - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Локално - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Стандард - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

1tv - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Покана за НАТО в среда, со иста формулација како Црна Гора, Албанија и Хрватска

Независен - 09.07.2018

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од самитот во Брисел. Поканата, според последните информации ќе биде најверојатно со иста формулација како и за Црна Гора, последната нова членка на алијансата.

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

1tv - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и Алијансата.

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

Стандард - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и ...

Покана за НАТО вo среда, со иста формулација како Црна Гора, Албанија и Хрватска

iPortal - 09.07.2018

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од самитот во Брисел. Поканата, според последните информации ќе биде најверојатно со иста формулација како и за Црна Гора, последната нова членка на алијансата.

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

Локално - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и ...

ЕУ и НАТО ќе потпишат заедничка декларација за соработка

CivilMedia - 09.07.2018

Европската унија и НАТО утре ќе потпишат заедничка декларација за соработка, јави дописничката на МИА од Брисел. Ден пред самитот на НАТО закажан за 11 и 12 јули во Брисел, утре е закажано потпишување на заедничка декларација за помеѓу ЕУ и ...

Македонија во среда ќе биде поканета во НАТО

Вечер - 09.07.2018

Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од Самитот во Брисел. Поканата, според последните информации ќе биде најверојатно со иста формулација како и за Црна Гора, последната нова членка на Алијансата.

Покана за НАТО в среда, со иста формулација како Црна Гора, Албанија и Хрватска

Точка - 09.07.2018

Покана за НАТО в среда, со иста формулација како Црна Гора, Албанија и Хрватска Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од самитот во Брисел. Поканата, според последните информации ќе биде најверојатно со иста ...

Македонија оваа недела очекува покана за членство во НАТО

еМагазин - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

24Инфо - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Покана за НАТО в среда, со иста формулација како Црна Гора, Албанија и Хрватска

24Инфо - 09.07.2018

Покана за НАТО в среда, со иста формулација како Црна Гора, Албанија и Хрватска Македонија ќе биде поканета во НАТО во среда попладне, на првиот ден од самитот во ...