TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АНАЛИЗА Тачи игра и со Црвенковски и со Ахмети?

+инфо - 11.11.2012

Македонско-албанскa коалиција засега функционира само на Илинденска број 2, иако изгледа и таму се потешко. Така, денеска Во Виена, лидерот на ДУИ, Али Ахмети,оцени декаконфликтите може да се вратат ...

Хашим Тачи: Србија си игра со оган, може да заврши како белградски пашалак

МКД - 11.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи смета дека инсистирањето на Србија на поделба на Косово може да ја загрози нејзината европска иднина.

Волерс бил во редовни контакти со опозицијата

Дневник - 10.11.2012

Kако и претходната, оваа средба на амбасадорот со Мендух Тачи треба да се гледа во светлината на поддршката од амбасадорот за опозицијата, смета Ристо Никовски, поранешен амбасадор Завчерашната ...

Тачи очекува повторно соработка со Црвенковски

Дневник - 09.11.2012

Можно е ДПА и СДСМ да ја обноват соработката, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор, Пол Волерс, потенцирајќи дека ДПА е подготвена повторно да разговара со ...

Тачи пак му намигнува на Црвенковски

Утрински - 09.11.2012

Во СДСМ не ја отфрлаат можноста за соработка со ДПА, но порачаа дека за тоа немаат намера да преговараат преку медиумите Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, е подготвен да разговара со лидерот на СДСМ, ...

Тачи чека сигнал од СДСМ

Дневник - 09.11.2012

Соработка со СДСМ за локалните избори е можна само под услов да се почитува првичниот договор од јули, изјави вчера лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс.

Ќе ја жртвува ли СДСМ по вторпат Струга?

Курир - 09.11.2012

Струга ги скара, Струга ќе ги смирува. Неславно заврши коалицијата меѓу Црвенковски и Тачи, но истата може да се обнови ако се жртвува Струга уште еднаш.

Струга ги скара Црвенковски и Тачи, Струга ќе ги смирува?

МКД - 09.11.2012

Вчера лидерот на ДПА Мендух Тачи ја врати во игра можноста за враќање во опозицискиот блок и повторно влегување во коалицијата со Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ.

Црвенковски и Тачи повторно пред договор

Сител - 09.11.2012

Зијадин Села, пратеникот кој сака да го запали македонскиот парламент, најверојатно ќе биде кандидат на ДПА за градоначалник на Струга, дознава Сител од партиски извори.

Тачи: Законот за бранители на ДУИ ќе му се врати како бумеранг

24 Вести - 08.11.2012

ДПА почна да се сомнева во вистинските намери на Ахмети да го блокира законот за бранители. Првиот човек на партијата му порача на лидерот на ДУИ дека законот ќе му се врати како бумеранг.

Тачи: можна соработка со СДСМ, врз база на договореното

Телма - 08.11.2012

Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вели дека соработката со Социјалдемократскиот сојуз и заеднички настап на претстојните локални избори се можни само под услов да се почитува ...

Тачи се пишмани- чека нова покана од Црвенковски

Канал5 - 08.11.2012

Мендух Тачи се пишмани. Tој по средбата со американскито амабадор Волерс изјави дека соработката со СДСМ и на локалните избори се можни, но само доколку Социјалдемократите го почитуваат првичниот ...

Дачиќ: со Тачи разговаравме за животни теми

Телма - 08.11.2012

Премиерот на Србија Ивица Дачиќ изјави дека во Брисел разговарал за „животни теми“ со косовскиот премиер Хашим Тачи и оцени дека активната улога на Белград и Приштина во меѓусебниот дијалог води кон ...

Ештон: Отворени и искрени разговори со Дачиќ и Тачи, наскоро продолжение

24 Вести - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел дека ...

Србија-Косово: „Сосема нормални разговори“

Deutsche Welle - 08.11.2012

Заедничко управување со граничните премини, транспарентност во финансирањето на Србите од Белград, почеток на проект за изградба на автопат Ниш-Приштина.

Ештон: Отворени и искрени разговори со Дачиќ и Тачи, наскоро продолжение

МРТ - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел дека ...

Тачи: Законот за бранители ќе се врати како бумеранг

А1 On - 08.11.2012

ДПА почна да се сомнева во вистинските намери на Али Ахмети да го блокира законот за бранители. „Веќе не им веруваме. Очигледно тоа е договор.

Тачи најавува повторно соработка со СДСМ

А1 On - 08.11.2012

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс најави дека е можно повторно да се обнови соработката со СДСМ за заеднички настап на локалните избори.

Тачи се сомнева во намерите на Ахмети

+инфо - 08.11.2012

Лидерот на Демократската Партија на Албанците Мендух Тачи изјави дека ДПА почна да се сомнева во вистинските намери на Али Ахмети да го блокира законот за бранители, објави „А1он“.

Тачи:Соработка со СДСМ е можна под еден услов

Р.С.Европа - 08.11.2012

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи вели дека денеска изјави дека соработка со СДСМ и заеднички настап на престојните локални избори се можни само под еден услов, да се почитува првичниот договор од јули ...

Тачи му нуди втора шанса на Црвенковски

+инфо - 08.11.2012

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, денеска се пишмани, па повторно му предложи соработка на претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Ештон: Отворени и искрени разговори со Дачиќ и Тачи, наскоро продолжение

Алфа - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел дека ...

Ештон разговараше со Дачиќ и Тачи

Р.С.Европа - 08.11.2012

Шефот за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон изјави дека имала отворени и искрени дискусии со премиерот на Косово Хашим Тачи и српскиот премиер Ивица Дачиќ.

Ни бебињата не му веруваат на Тачи

Нетпрес - 08.11.2012

Она што се чинеше дека е затворена тема попладнево повторно се актуелизира. Мендух Тачи театрално по средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс му понуди втора шанса на Црвенковски.

Тачи се пишмани - ДПА се враќа во таборот на Црвенковски?

Press24 - 08.11.2012

За да се вратиме на стариот договор би требало сигналот да дојде од другата страна. Но со почитување на првичниот договор, рече Тачи Американската амбасада се интересирала дали е ДПА е подготвена да ...

Ештон разговараше со премиерите на Србија и Косово

Макфакс - 08.11.2012

Средбата на шефицата на дипломатијата на Европската унија, Кетрин Ештон со премиерите на Србија, Ивица Дачиќ и на Косово, Хашим Тачи, е завршен во средата доцна навечер во Брисел, на која се ...

Ештон: Состанокот беше отворен и искрен

А1 On - 08.11.2012

Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон синоќешниот разговор со премиерите на Србија и Косово го оцени како „отворен и искрен“, додавајќи дека тој ќе се продолжи.

ВИДЕО: Дачиќ и Тачи на средба со Кетрин Ештон

Нетпрес - 08.11.2012

Премиерот на Србија Ивица Дачиќ и премиерот на Косово Хашим Тачи денеска разговараа со високиот претставник за надворешна политика на Европската Унија Кетрин Ештон, јавува АФП.

Ештон: Отворени и искрени разговори со Дачиќ и Тачи, наскоро продолжение

Сител - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел дека ...

Тачи: Договореното со Србија да се спроведе

А1 On - 08.11.2012

Премиерот на Косово, Хашим Тачи изјави дека е договорено, сите досегашни заклучоци да се спроведат, особено договорот за интегрираното управување со границите.

Дачиќ - Не доаѓа во предвид укинување на српските институции на Косово

Inpress - 08.11.2012

Брисел, 8. ноември 2012 (ИНПРЕС) Српскиот премиер Ивица Дачиќ по разговорите со шефот на европската дипломатија, Кетрин Ештон, и косовскиот премиер Хашим Тачи, рече дека отворено и конструктивно ...

Ештон: Имавме отворен и искрен разговор со Дачиќ и Тачи

Press24 - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека имала искрени и отворени разговори со Ивица Дачиќ и Хашим Тачи.

Тачи се премисли, ДПА пак ја отвори вратата за СДСМ

Алфа - 08.11.2012

Тачи е подготвен да повторно да преговара со Црвенковски околу заеднички настап на локалните избори. Изјавата во која лидерот на ДПА се премислува доаѓа само десетина дена откако тој објави ...

Алфа: ДПА пак ја отвори вратата за СДСМ

Либертас - 08.11.2012

Можно е ДПА и СДСМ да ја обноват соработката. Ова го изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор, Пол Волерс, потенцирајќи дека ДПА е подготвена повторно да ...

Ештон: Продолжение со искрените разговори на Дачиќ и Тачи

Денешен - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел дека ...

Намерите на Ахмети се сомнителни за Тачи

Sky - 08.11.2012

Мендух Тачи се сомнева во вистинските намери на Али Ахмети. Лидерот на Демократската Партија на Албанците вели дека ДПА се сомнева во блокадата на законот за бранители. . `Веќе не им веруваме.

Ештон: Отворени и искрени разговори со Дачиќ и Тачи, наскоро продолжение

Вечер Прес - 08.11.2012

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел дека ...

Тачи се премислува: Соработката со СДСМ е можна

Sky - 08.11.2012

Соработката со Социјалдемократскиот сојуз и заеднички настап на претстојните локални избори се можни само под услов да се почитува првичниот договор од јули оваа година, вели лидерот на ДПА Мендух ...

Дачиќ и Тачи на средба со Кетрин Ештон

Точка - 08.11.2012

Премиерот на Србија Ивица Дачиќ и премиерот на Косово Хашим Тачи денеска разговараа со високиот претставник за надворешна политика на Европската Унија Кетрин Ештон, јавува АФП.

Мендух Тачи ги затоплува односите со Црвенковски

Н.Македонија - 08.11.2012

Можно е ДПА и СДСМ да ја обноват соработката, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор, Пол Волерс, потенцирајќи дека ДПА е подготвена повторно да разговара со ...

Отворени и искрени разговори со Дачиќ и Тачи

Идивиди - 08.11.2012

Брисел, 8 ноември 2012 (МИА) - Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави по средбата со премиерот на Србија Ивица Дачиќ и косовскиот премиер ...

Дачиќ и Тачи на средба со Ештон

Inpress - 07.11.2012

Брисел, 7. ноември 2012 (ИНПРЕС) По втор пат српскиот и косовскиот премиер Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, денеска ќе се сретнат во Брисел со шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон.

Втора средба Дачиќ-Тачи во Брисел

Нетпрес - 07.11.2012

За денеска во Брисел е најавено продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на Европската унија. Српскиот премиер, Ивица Дачиќ и неговиот косовски колега, Хашим Тачи, би требало ...

Дачиќ и Тачи повторно кај Ештон

А1 On - 07.11.2012

Српскиот и косовскиот премиер Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, денеска ќе се сретнат во Брисел со шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон. Ова е втора средба за кратко време.

Дачиќ и Тачи повторно кај Ештон

Алфа - 07.11.2012

По втор пат за помалку од еден месец, српскиот и косовскиот премиер Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, денеска ќе се сретнат во Брисел со шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон.

Во Брисел средба Ештон-Дачиќ-Тачи

Р.С.Европа - 07.11.2012

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон денеска во Брисел ќе има средба со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи.

Втора средба Дачиќ-Тачи во Брисел

Точка - 07.11.2012

За денеска во Брисел е најавено продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на Европската унија. Српскиот премиер, Ивица Дачиќ и неговиот косовски колега, Хашим Тачи, би требало ...

Утре средба Дачиќ-Тачи во Брисел

24 Вести - 06.11.2012

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон утре во Брисел ќе има средба со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, соопшти кабинетот на Ештон.

Хашим Тачи во посета на Загреб

А1 On - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска во Загреб ќе разговара со хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, најавено е од хрватската влада.

Утре средба Дачиќ-Тачи во Брисел

Сител - 06.11.2012

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон утре во Брисел ќе има средба со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, соопшти кабинетот на Ештон.

Дачиќ и Тачи на средба со шефицата на европската дипломатија

Press24 - 06.11.2012

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон денеска во Брисел ќе оствари средба со Ивица Дачиќ и Хашим Тачи. Елекронското издание на „Коха диторе“ наведува дека целта на средбата помеѓу Ештон и ...

Дачиќ и Тачи на вечера кај Ештон

А1 On - 06.11.2012

Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон ги повика премиерот на Србија, Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи на состанок во Брисел, во среда на седми ноември.

Тачи: Србија нема никакви права за решавање на прашањето на Косово

Макфакс - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во вторникот во хрватската престолнина Загреб, пред состанокот во среда со српскиот премиер Ивица Дачиќ во Брисел, изјави дека Дрбија нена ниту морално, ниту политичко, ...

Тачи: Во Брисел нема да се разговара за статусот на Косово

Press24 - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб на средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Тачи: Нема да се дискутира за статусот на Косово

Р.С.Европа - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб по средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ изјави дека со Белград нема да се разговара за статусот на Косово.Тој одговарајќи на новинарскко прашање дали ...

Тачи: Во Брисел нема да се разговара за статусот на Косово

Сител - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб на средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Тачи: Србија нема право за решавање на прашањето на Косово

А1 On - 06.11.2012

Премиерот на Косово, Хашим Тачи при посетата на Хрватска, во Загреб на средбата со колегата Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Утре средба Дачиќ-Тачи во Брисел

МРТ - 06.11.2012

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон утре во Брисел ќе има средба со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, соопшти кабинетот на Ештон.

Утре во Брисел ќе се сретнат Дачиќ и Тачи

Курир - 06.11.2012

Кетрин Ештон, шефицата на европската дипломатија утре во Брисел ќе има средба со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, соопшти кабинетот на Ештон.

Србија нема никакви права за решавање на прашањето на Косово

Пулс24 - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во вторникот во хрватската престолнина Загреб, пред состанокот во среда со српскиот премиер Ивица Дачиќ во Брисел, изјави дека Србија нена ниту морално, ниту политичко, ...

Хашим Тачи, премиер на Косово

Вечер Прес - 06.11.2012

Србија нема ниту морално, ниту политичко, ниту пак законско право да учествува во решавањето на прашањето за ...

Денска средба Дачиќ-Тачи

Вечер Прес - 06.11.2012

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон денеска во Брисел ќе има средба со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, соопшти кабинетот на Ештон.

Зошто СДСМ не ја даде Струга на ДПА

Утрински - 05.11.2012

На последните избори, социјалдемократите во оваа општина постигнале најдобар резултат, во однос на трите поголеми политички опции ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА Суета на двајцата опозициски лидери, недоволно ...

Тачи со Србија би преговарал само врз база на косовскиот устав

Телма - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Србија ќе го признае Косово

А1 On - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Србија ќе го признае Косово

+инфо - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи расположен да преговара со Србија за Косово

Сител - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Платформата за преговори со Србија е Уставот и независноста на Косово

Алфа - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Платформата за преговори со Србија е Уставот

МРТ - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Косово ќе биде признато од Србија

Р.С.Европа - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Србија ќе го признае Косово

Либертас - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Платформата за преговори со Србија е Уставот

Идивиди - 05.11.2012

декларацијата за независност на Косово и резолуцијата на Парламентот Приштина, 5 ноември 2012 (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е ...