TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Алсат-М - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за датумот за изборите, продолжуваат да течат ...

Нема нова вонредна состојба, избори на 5 јули,прес на Мицкоски во 14.00 час

Канал5 - 14.06.2020

На полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии ,СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за датумот за изборите, продолжуваат да течат изборните дјствија за избори на 5 јули.

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

ТВ21 - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

24 Вести - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Фокус - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владејачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Заврши вонредната состојба, течат роковите за изборите на 5 јули

Канал5 - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, денеска продолжија да течат изборните дејствија за избори на 5 јули.. Седница на државната изборна комисија ќе свика претседателот Оливер Дерковски штом ќе го добие решението од претседателот на ...

Tечат роковите за избори на 5 јули

+инфо - 14.06.2020

Значи, 3.480 избирачки места, од нив имаме некаде околу 700 што се со договори за закуп од приватни лица. Тоа веројатно ќе ни биде поголем проблем бидејќи тие се простории со помала квадратура, но се надевам дека ќе успееме на крајот да обезбедиме ...

Почнуваат да течат роковите за избори на 5 јули

МКД - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на владејачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, продолжуваат да течат изборните ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Сител - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

А1 On - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Кајгана - 14.06.2020

Лидерот на СДСМ, во обид за изнаоѓање компромисно решение за изборите, вчера упати нов предлог до лидерот на опозицијата Мицкоски за избори на 8 јули. Доколку биде прифатен овој термин најави дека ќе побара од Владата да свика седница и да донесе ...

Течат роковите за избори на 5 јули, кампањата почнува на 16 јуни?

OhridNews - 14.06.2020

Со завршување на вонредната состојба, синоќа на полноќ, продолжуваат да течат изборните дејствија кои беа замрзнати поради пандемијата од Ковид 19, што беше причина за прогласување на вонредна состојба во земјата.

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Слободен Печат - 14.06.2020

Лидерот на СДСМ, во обид за изнаоѓање компромисно решение за изборите, вчера упати нов предлог до лидерот на опозицијата Мицкоски за избори на 8 јули. Скопје 14 јуни 2020 (МИА) – Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на ...

Дуклеска: Избори на 5-ти јули, избори на 8-ми јули – како некоја расипана плоча станал Заев

Курир - 14.06.2020

Избори на 5ти јули! Избори на 8ми јули! На 5ти, на 8ми, на 5ти на 8ми, како некоја расипана плоча станал Заев. Не, јас стварно не ја разбирам неговата логика. На 16ти март кога имаше 24 инфицирани со Ковид-19 беше со ставот да се одложат изборите ...

Изборите на 10, 11 и 12 јули?

+инфо - 14.06.2020

Како што тврдат нашите соговорници, најновата идеја за постигнување компромисен датум за одржување избори предвидува тридневно гласање. Во оптек е идејата предвремените парламентарни избори да се одржат на 10, 11 и на 12 јули, дознава Плусинфо од ...

Течат роковите за избори на 5 јули

Локално - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владејачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Скопје инфо - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Либертас - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

НЕМА НОВА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА, ТЕЧАТ РОКОВИ: Во Македонија непобедливи Ковид-19 и желбата на Заев и СДСМ за избори час ...

Денешен - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Вонредната состојба заврши, течат роковите за избори на 5 јули

Граѓански збор - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Спасов: Нека бојкотира, доста тегавење и молење

Граѓански збор - 14.06.2020

Зошто би имале политичка криза ако ВМРО-ДПМНЕ ги бојкотира изборите ? Не би биле фер изборите затоа што датумот не им одговара? Тоа се само изговори и глупости додека седат во техничката влада со свои министри и ја саботираат власта за да се подига ...

Во живо: Прес-конференција на ЦИВИЛ за изборите

Точка - 14.06.2020

Прес конференција на ЦИВИЛ на која ќе се зборува за изборниот мониторинг, датумот за избори, лажните вести и говорот на омразата, здравствените ризици, како и други информации, ставови и пораки во пресрет на предвремените парламентарни избори.

Прес конференција за изборите, пред седиштето на ЦИВИЛ, денеска, во 13 часот

CivilMedia - 14.06.2020

ЦИВИЛ организира прес конференција на која ќе стане збор за изборниот мониторинг, датумот за избори, лажните вести и говорот на омразата, здравствените ризици, како и други информации, ставови и пораки во пресрет на предвремените парламентарни ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Опсервер - 14.06.2020

Скопје 14 јуни 2020 () – Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за ...

ЦИВИЛ ќе одржи прес конференција за изборите пред своето седиште

Frontline - 14.06.2020

ЦИВИЛ организира прес конференција на која ќе стане збор за изборниот мониторинг, датумот за избори, лажните вести и говорот на омразата, здравствените ризици, како и други информации, ставови и пораки во пресрет на предвремените парламентарни ...

Спасов за ВМРО-ДПМНЕ: Нивната закана со бојкот на изборите, која никогаш и не ја споменале е уцена

iPortal - 14.06.2020

Нека бојкотира Зошто би имале политичка криза ако ВМРО ДПМНЕ ги бојкотира изборите ? Не би биле фер изборите затоа што датумот не им одговара? Тоа се само изговори и глупости додека седат во техничката влада со свои министри и ја саботираат власта ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

Frontline - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Преглед на вести во 12 часот: Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули, ЦИВИЛ ќе одржи прес ...

Frontline - 14.06.2020

НЕМА нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули. ЦИВИЛ ќе одржи прес конференција за изборите пред своето седиште. РИСТЕВСКА Јорданова: Чисто досие, пред се функционални демократски институции за чист старт на преговорите.

Чекајќи ги изборите: меѓу злото и другото!

Frontline - 14.06.2020

пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Вмро не се битни. Тоа е болест. Тоа не е политика. Но, Дуи се. Како и другите албански партии. Ако Дуи оди на избори, вмро можат да отидат на нотар и да се пререгистрираат во производители на пролетна зелка.

(ВО ЖИВО) Прес конференција на ЦИВИЛ за изборите

Frontline - 14.06.2020

Прес конференција на ЦИВИЛ на која ќе се зборува за изборниот мониторинг, датумот за избори, лажните вести и говорот на омразата, здравствените ризици, како и други информации, ставови и пораки во пресрет на предвремените парламентарни ...

Во живо: Прес конференција на ЦИВИЛ

CivilMedia - 14.06.2020

Во рамките на изборното набљудување, ЦИВИЛ спроведува мониторинг на политичките партии, институциите, изборната администрација и ...

ЦИВИЛ: Се засилува говорот на омраза, лажните вести и дезинформации, и злоупотреба на полицијата

Frontline - 14.06.2020

Во поглед на мониторингот на работата на институциите, како и секогаш, ЦИВИЛ посветува посебно внимание на полицијата, односно Министерството за внатрешни работи. Тоа е дел и од активностите кои се наведени и во нашите меморандуми за комуникација и ...

Дерала: Избори требаше да има и порано, краен датум е 5 јули

Frontline - 14.06.2020

ИЗБОРЕН МОНИТОРИНГ НА ЦИВИЛ Во рамките на изборното набљудување, ЦИВИЛ спроведува мониторинг на политичките партии, институциите, изборната администрација и медиумите. ЦИВИЛ на теренот ќе истрча со околу 300 набљудувачи на денот на гласањето, а веќе ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

24Инфо - 14.06.2020

Скопје 14 јуни 2020 (МИА) – Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

4NEWS - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Нема нова вонредна состојба, течат роковите за избори на 5 јули

iPortal - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Ѓорги Спасов: Зошто би имале политичка криза ако ВМРО ДПМНЕ ги бојкотира изборите ?

Мак. Весник - 14.06.2020

По повод најавите за бојкот на ВМРО-ДПМНЕ, Поранешниот министер за правда Ѓорѓи Спасов на својот Фејсбук профил се огласи со порака: „Зошто би имале политичка криза ако ВМРО ДПМНЕ ги бојкотира изборите? Не би биле фер изборите затоа што датумот не ...

Заев: Избори на 5-ти јули, со или без ВМРО-ДПМНЕ

Expres - 14.06.2020

„Сите законски и уставни услови за одржување на изборите се исполнети. ДИК како извршно тело има обврска да ги спроведе изборите кои по закон и Устав се на 5 јули. За непостапување по законите следува одговорност“, напиша Зоран Заев во објавата на ...

ДЕМОКРАТИ се против избори на 5 јули и бараат оставка од техничката Влада

AKO - 14.06.2020

Вонпарламентарната политичка партија ДЕМОКРАТИ, која има свои изборни листи за претстојните вонредни парламентарни избори, е против нивно одржување на 5 јули. ,, Крајно опасно, неодговорно и нехумано однесување на техничката Влада и СДСМ.

Нема продолжување на вонредната состојба, роковите за одржување на изборите на 5 јули веќе течат

MakPress - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владеачката СДСМ и опизициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Времето тече! Последни 12 часа за договор меѓу Заев и Мицкоски – во спротивно избори на 5-ти јули!

ТВ21 - 13.06.2020

Течат последните 12 часа во кои може лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да постигнат договор за датум за избори кој би бил различен од 5-ти јули. По неуспешната синоќешна средба трета по ред кај претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска е ...

Заев го нуди 8 јули за избори, Мицкоски утре ќе му одговори

Телма - 13.06.2020

8 јули, среда, е последната понуда на Заев до Мицкоски, за одржување на изборите. По неуспешната синоќешна средба кај претседателот на државата, денеска владејачката партија направи уште еден обид за договор.

Даштевски: предвремени избори со почитување на прописи и прочистен избирачки список

24 Вести - 13.06.2020

Се уште е можен договор за избори во јули меѓу Заев и Мицковски под влијание на Меѓународната заедница но потребно е и собранискиот Спикер Џафери врз основа на евентуално постигнат политички договор да ги распише изборите - оценува аналитичарот ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Канал5 - 13.06.2020

Изборите да се одржат на 8 јули среда наместо на 5 ти јули е последната отстапка која ја понуди Заев до Мицковски како датум за избори. Тој денеска упати порака до најголемата опозициска партија дека по неколкуте отстапки претходо, ова е последната ...

Заев: „Еве, не мора на 5, може на 8 јули“

Алсат-М - 13.06.2020

Избори се итно потребни, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Петти јули според него не е датум по негов личен избор или инает. Подготвен е на отстапка – минимална од три дена и изборниот ден наместо ве недела 5 – ти да се премести на три дена ...

Вечерва во 19.30 часот владина седница, ќе се бара нова вонредна состојба?

Алсат-М - 13.06.2020

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ и денеска успеаја да не го договорат датумот за избори кој би бил прифатлив и за власта и за опозицијата. Поради ова, владата закажа седница која ќе започне вечерва во 19.30 часот.

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

24 Вести - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

ТВ21 - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Алсат-М - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев согласен изборите да се одржат на 8 јули

Фокус - 13.06.2020

Лидерот на владејачката партија Зоран Заев изјави дека нема да робува на датумот 5 јули како датум за избори и да се држи фиксно до него. Тој вели дека е согласен изборите да се одржат на 8 јули.

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Телма - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев од Струмица ја замоли Владата да побара уште три дена вонредна состојба – за избори на 8 јули

360 степени - 13.06.2020

Лидерот на СДСМ рече дека отстапува од 5 јули како изборен термин, затоа што и ВМРО-ДПМНЕ се залагала за избори во работен ден. На Мицкоски му порача дека со тоа ја прави последната отстапка Отстапувам од избори на 5 јули, изјави, денеска во ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8-ми јули

Скопје24 - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Нема да робувам на 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8-ми јули

Курир - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Слободен Печат - 13.06.2020

Пртседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Макдонија ја повика опозицијата на одговорност, рационалност и конструктивност. Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него.

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Сител - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Последната отстапка е изборите да се одржат на 8 јули

МКД - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Нова ТВ - 13.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска во Струмица изјави дека се согласува на 8 јули- како датум за избори. -Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме ...

Заев: Еве отстапувам од избори на 5 јули, нека бидат на 8 јули

+инфо - 13.06.2020

Пртседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Макдонија ја повика опозицијата на одговорност, рационалност и конструктивност. Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него.

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

А1 On - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев согласен за избори на 8 јули

Р.С.Европа - 13.06.2020

Лидерот на владејачката партија Зоран Заев изјави дека нема да робува на 5 јули како датум за избори и да се држи фиксно до него. Тој вели дека е согласен изборите да се одржат на 8 јули. „Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати ...

Заев: Се согласувам изборите да бидат на 8 јули само за да учествува и опозицијата

Макфакс - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и нашиот народ, за подобро справување на нашата држава со коронакризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, којашто трае и ...

Заев: Се согласувам изборите да бидат на 8 јули само за да учествува и опозицијата

Точка - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и нашиот народ, за подобро справување на нашата држава со коронакризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, којашто трае и ...

Заев: Отстапувам од петти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

еМагазин - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Отстапувам од 5 јули и се согласувам изборите да бидат на 8 јули

CivilMedia - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и народ, за подобро справување со корона кризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, која што трае и продолжува во периодот кој ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Вечер Прес - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Анкета: Да, не или не е време за избори

Frontline - 13.06.2020

Со оглед дека сме на чекор до избори, се наметнува прашањето колку тие се потребни со огледна ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 од која зависи и излезноста на гласање. Граѓаните во Скопје со поделени мислења.

Муслиу: ВМРО-ДПМНЕ го нема луксузот да не учествува на избори (ВИДЕО)

Локално - 13.06.2020

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу, за Ал Џезира Балканс по повод претстојните избори вели дека ВМРО-ДПМНЕ го нема луксузот да не учествува во нив. – ВМРО-ДПМНЕ има лошо искуство од 1994 година кога го бојкотираа вториот круг од парламентарните ...

Официјално: Нема нова вонредна состојба, изборите се на 5-ти јули

Centar - 13.06.2020

Како што објави Centar.mk попладнево, Владата воопшто не стави на маса точка за продолжување на вонредната состојба, откако Христијан Мицкоски бегајќи од избори, се обиде да тактизира и порача дека утре ќе го кажел својот став за евентуално ...

Заев: Се согласувам изборите да бидат на 8 јули само за да учествува и опозицијата

Centar - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и нашиот народ, за подобро справување на нашата држава со коронакризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, којашто трае и ...

ЗАЕВ: Јас нема да робувам на 5 јули и давам отстапка изборите да се одржат на 8 јули

Денешен - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него, изјави денеска Зоран Заев. – Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве ...

Времето тече! Последни 12 часа за договор меѓу Заев и Мицкоски – во спротивно избори на 5-ти јули!

4NEWS - 13.06.2020

Течат последните 12 часа во кои може лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да постигнат договор за датум за избори кој би бил различен од 5-ти јули. По неуспешната синоќешна средба трета по ред кај претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска е ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

24Инфо - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Јас нема да робувам на 5 јули како датум, согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Frontline - 13.06.2020

Сакам да ги информирам сите дека не станува збор за некаков инает или фиксен датум, туку станува збор за нашата држава и нашиот народ. За подобро справување со корона кризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, која трае и ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

iPortal - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев ретерира: Отстапувам од 5-ти, изборите да се одржат на 8 јули

Република - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Нема да робуваме на датумите, отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се на 8 јули

Локално - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

4NEWS - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев во Струмица: Избори се итно потребни заради народот и државата, не заради инает за фиксен датум, правам отстапка ...

24Инфо - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и нашиот народ, за подобро справување на нашата држава со коронакризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, којашто трае и ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Опсервер - 13.06.2020

Струмица, 13 јуни 2020 () – Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве ...

Заев: Потребни се избори, не заради пусто партиско его, туку за подобро справување со кризата

Frontline - 13.06.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во објава на социјалната мрежа Твитер, по вчерашниот неуспешен трет обид да најдат заедничко решение со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја нагласи итната потреба и неопходноста од ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Либертас - 13.06.2020

– Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и ...

Заев: Правам отстапка изборите наместо на петти да се одржат на осми јули, само за да учествува опозицијата

Мета - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и народ, за подобро справување со корона кризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, која што трае и продолжува во периодот кој ...

Заев: Изборите ни требаат за подобро справување со здравствената и економската криза, а не заради пуст датум или ...

Поглед - 13.06.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во објава на социјалната мрежа Твитер, по вчерашниот неуспешен трет обид да најдат заедничко решение со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја нагласи итната потреба и неопходноста од ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

Бриф - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Ол инклузив избори

Н.Македонија - 13.06.2020

Корона и избори. Два антипода што деновиве го преокупираат вниманието на домашната јавност. Граѓаните се загрижени поради големиот пораст на бројката на заразени, додека политичарите повеќе размислуваат за изборите.

Поделби, нетрпеливост и стереотипи на Балканот за крој по туѓ аршин

Н.Македонија - 13.06.2020

Србија и Хрватска влегоа во период на предизборна кампања за избор на нов пратенички состав, а по нив за избори се подготвуваат Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија. Досегашните настапи на партиските лидери веќе ги извадија старите митингашки ...

Заев: Отстапувам од 5-ти и согласен сум изборите да се одржат на 8 јули

MakPress - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Избори на 5-ти јули

Магазин - 13.06.2020

Лидерот на владејачката партија Зоран Заев изјави дека нема да робува на 5 јули како датум за избори и да се држи фиксно до него. Тој вели дека е согласен изборите да се одржат на 8 јули. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во објава на социјалната ...

Заев: Еве отстапувам од избори на 5 јули, нека бидат на 8 јули

Мак. Весник - 13.06.2020

Јас нема да робувам на 5 јули и како датум да се држам фиксно до него. Имајќи предвид дека и господинот Мицкоски и јас повеќе пати спомнувавме дека поприфатливо е изборите да се одржат во среда како неработен ден, еве отстапувам од 5 јули и согласен ...

Заев се согласува изборите да не се одржат на 5 ти јуни, но да учествува и ВМРО ДПМНЕ

Скопје1 - 13.06.2020

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и нашиот народ, за подобро справување на нашата држава со коронакризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, којашто трае и ...

Заев зборува за “пуст” датум и “пусто” партиско его

Expres - 13.06.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска објаснува дека изборите не биле потребни за да се смени Наќе Чулев како што рече пред десетина дена тку за да сме имале наесен подготвени институции. “Изборите се итно потребни за нашата држава и нашиот народ, за ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Алсат-М - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

24 Вести - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Заев: Изборите ќе бидат безбедни, секој од нас ќе помине по 2-3 минути на гласачкото место

Фокус - 12.06.2020

Сите ќе ја исполниме крајно одговорно обврската на денот на изборите, истакна лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој смета дека нема никаква опасност да се одржат изборите во нашата земја во време на пандемија.

Заев: Изборите можат да бидат на 8 јули, би се продолжило гласањето до 21 часот

Фокус - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција говореше за одржувањето на изборите, за кои е најавено дека ќе се одржат на почетокот на наредниот месец. „Постои решение за сите работи.

Заев: Изборите би можело да се одржат и на 8 јули

Алсат-М - 12.06.2020

Изборите би можело да се одржат и во среда, на 8 јули, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференција во седиштето на партијата. Како што кажа Заев, во тој случај гласањето би можело да се пролонгира, наместо до 19 до 21 часот, а ...

Жбогар за Телма: Двете партии сакаат избори во јули, останува да се договорат за датата

Телма - 12.06.2020

Лидерите треба да разговараат и да најдат решение за датумот на одржување на изборите. Двете партии сакаат избори во Јули и останува да се договорат за точниот датум, изјави за Телма, евроамбасадоот Самуел Жбогар, по денешниот повик на претседателот ...

Жбогар: Сите партии сакаат избори во јули, останува само да се договорат за датумот

Фокус - 12.06.2020

Лидерите треба да разговараат и да најдат решение за датумот на одржување на изборите, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за Телма. -Не се многу далеку. Двете или сите партии сакаат избори во јули и останува да се договорат за точниот ...

Недела или среда

Сакам да кажам - 12.06.2020

1 Е веќе сѐ во оваа држава мора да биде драма. Сите избори мора да се историски. Па ќе го молиме Христијан Мицкоски малку да заборави на грижата за за заштита на здравјето на граѓаните и да прифати некаков датум за избори.

Груби: ДУИ го направи Заев премиер

ТВ21 - 12.06.2020

Артан Груби од ДУИ на својот Фејсбук профил истакна дека ДУИ одлучила лидерот на СДСМ, Зоран Заев да стане премиер. „Претседателот се избира на директни избори со мнозинство гласови од граѓаните, додека премиерот, но и спикерот на парламентот, се ...

Груби: За изборите во првата половина на јули, ја промовираме идејата за премиер Албанец

24 Вести - 12.06.2020

Додека Заев и Мицкоски преговараат во вилата на Водно за изборниот датум, организацискиот секретар на ДУИ Артан Груби ги најави изборите во првата половина на јули, како и кампањата со која ДУИ оди на избори.

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

Канал5 - 12.06.2020

Евентуална промена за вонредната состојба би можело да има заради изборите, ако се постигне консензус, рече Заев на прес-конференцијата. До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ...

Жбогар: Очекувам Заев и Мицкоски да најдат решение за изборите

360 степени - 12.06.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули

МКД - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

ММС - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: И двете партии сакаат избори во јули, само треба да договорат датум

Нетпрес - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ, Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како ...

Заев: До сабота на полноќ имаме време да постигнеме консензус за избори

Слободен Печат - 12.06.2020

Нема можност за лидерска средба за консензус околу изборниот датум, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција. Според него, останува време за договор до крајот на оваа сабота кога завршува вонредната состојба.

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

Сител - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Зоран Заев: Изборите ќе бидат безбедни, граѓаните да излезат да гласаат, за да ги вратиме институциите!

Струмица Денес - 12.06.2020

Зоран Заев, претседател на СДСМ: Изборите ќе бидат безбедни, граѓаните да излезат да гласаат, за да ги вратиме институциите! Сите имаме обврска, и истата ќе ја исполниме крајно одговорно. Секој од нас ќе помине по 2-3 минути на гласачкото место.

ЦИВИЛ: Избори на 5 јули, државата веќе не може да си дозволи одложување

Слободен Печат - 12.06.2020

Одложувањето на изборите од 21 јуни на 5 јули веќе е неприфатливо големо поместување на датумот за избори, наведуваат од ЦИВИЛ. ЦИВИЛ ги повикува политичките партии да донесат решение за конечно одржување на предвремените парламентарни избори во ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

Press24 - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Заев: Јас ќе побарам продолжување на вонредната состојба за 3 дена ако има договор за избори на 8 јули

+инфо - 12.06.2020

За жал не е толку тешко да се биде паметен. Нема можност за лидерска средба. Го разбирам Пендаровски кога вели чуму лидеррска без договор. Има можност до крајот на денот и во сабота до завршување на вонредната состојба.

Заев: Консензус за избори на 8 јули е можен до сабота на полноќ

360 степени - 12.06.2020

Нема можност за лидерска средба за консензус околу изборниот датум, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција. Сепак, вели останува време за договор до крајот на оваа сабота кога завршува вонредната состојба.

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Сител - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Слободен Печат - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

А1 On - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Заев насила турка избори на 5 или 8 јули, Јанушев стравува дека Македонија се претвори во балкански Вухан

Алфа - 12.06.2020

СДСМ брзаат за избори на 5ти или 8ми јули, од ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да лицитираат со датуми оти бројката на заболени од Корона расте. Првиот човек на социјал-демократите, Заев вели до утре вечер има простор политичките партии да се договорат за ...

Жбогар: Лидерите треба да договорат датум, затоа што и двете партии сакаат избори во јули

+инфо - 12.06.2020

Пендаровски во обраќање до јавноста истакна дека избори треба да има, но оти тие треба да бидат во договор и со учество на сите политички субјекти. Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ, Зоран Заев и на опозициската ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Press24 - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на ...

Груби: Дали ќе гласате за Зоран, Христијан или за Албанец?

Локално - 12.06.2020

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби на својот Фејсбук профил напиша дека во 2016 година токму ДУИ одлучила Зоран Заев да биде премиер. „Претседателот се избира на директни избори со мнозинство гласови од граѓаните, додека премиерот, но и спикерот на ...

Заев: Ако нема договор изборите ќе се одржат на 5 јули, до сабота има можност за консензус со ВМРО-ДПМНЕ

Frontline - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

(23:00) Вонредна состојба, ден 84: Нема договор за датум, ЦИВИЛ со прес конференција во недела, ДИК се подготвува за ...

CivilMedia - 12.06.2020

Вечерва на покана од Претседателот Пендаровски се одржа средба помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски. На средбата требаше да се постигне договор за датумот за предвремените парламентарни избори.

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Бриф - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Заев: Изборите би можело да се одржат и на 8 јули

Тера - 12.06.2020

Нема можност за лидерска средба за консензус околу изборниот датум, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција. Сепак, вели останува време за договор до крајот на оваа сабота кога завршува вонредната состојба.

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

iPortal - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Денешен - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Вечер Прес - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Заев: Постои можност во среда, 8-ми јули да бидат изборите!

Вечер Прес - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека одржувањето на изборите, за кои е најавено дека ќе се одржат на почетокот на наредниот месец. „Постои решение за сите работи. Постои можност среда, 8-ми јули да бидат изборите, затоа што е неработен ден, може ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Либертас - 12.06.2020

– Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ.Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

iPortal - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

еМагазин - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев , кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Заев: Избори може да има и на 8-ми јули

Centar - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција говореше за одржувањето на изборите, за кои е најавено дека ќе се одржат на почетокот на наредниот месец. „Постои решение за сите работи.

Груби го повтори ставот на Османи: Граѓаните во 2016 година одлучија Груевски да биде премиер, но ДУИ одлучи премиер ...

Република - 12.06.2020

Додека Заев и Мицкоски преговараат во вилата на Водно за изборниот датум, организацискиот секретар на ДУИ Артан Груби ги најави изборите во првата половина на јули, како и кампањата со која ДУИ оди на избори.

Груби: ДУИ го направи Заев премиер

4NEWS - 12.06.2020

Артан Груби од ДУИ на својот Фејсбук профил истакна дека ДУИ одлучила лидерот на СДСМ, Зоран Заев да стане премиер. „Претседателот се избира на директни избори со мнозинство гласови од граѓаните, додека премиерот, но и спикерот на парламентот, се ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

24Инфо - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред ...

Заев: Изборите можат да бидат на 8 јули, гласањето до 21 часот

24Инфо - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека изборитеќе се одржат на почетокот на наредниот месец, но датумот е неодреден. Сепак, според Заев, за тоа би требало да има измени во изборниот законик, за што е потребно широк ...

ЗАЕВ: Народот ни е изморен од калкулации, одиме на избори час поскоро

Денешен - 12.06.2020

Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага“ како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже да имаме уште потешка ...

Преглед на вести во 9 часот: На пладне обраќање на Претседателот, избори час поскоро, да бидеме здрава демократија, ...

Frontline - 12.06.2020

ОБРАЌАЊЕ на претседателот Пендаровски : Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори. ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките.

Соопштение од ЦИВИЛ за изборите

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 ЦИВИЛ ги повикува политичките партии да донесат решение за конечно одржување на предвремените парламентарни избори во Република Северна Македонија. По бројните одложувања на нешто што требаше да бидат брзи предвремени ...

ЦИВИЛ: Партиите да донесат решение за конечно одржување на предвремените избори

Либертас - 12.06.2020

ЦИВИЛ ги повикува политичките партии да донесат решение за конечно одржување на предвремените парламентарни избори во Република Северна Македонија. По бројните одложувања на нешто што требаше да бидат брзи предвремени парламентарни избори, нашата ...

Жбогар: Партиите сакаат избори во јули треба да го договорат само датумот

24Инфо - 12.06.2020

Лидерите треба да разговараат и да најдат решение за датумот на одржување на изборите, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за Телма. -Не се многу далеку. Двете или сите партии сакаат избори во јули и останува да се договорат за точниот ...

Заев: Изборите можат да бидат на 8 јули, секој од нас ќе помине по 2-3 минути на гласачкото место

Локално - 12.06.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција говореше за одржувањето на изборите. „Изборите ќе бидат безбедни, граѓаните да излезат да гласаат, за да ги вратиме институциите.Секој од нас ќе помине по 2-3 минути на гласачкото место.

Недела или среда

Либертас - 12.06.2020

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Е веќе сѐ во оваа држава мора да биде драма. Сите избори мора да се историски. Па ќе го молиме Христијан Мицкоски малку да заборави на грижата за заштита на здравјето на граѓаните и да ...

Заев: Бројките ќе бидат присутни и по еден месец, избори мора да има

Локално - 12.06.2020

Изборите би можело да се одржат и во среда, на 8 јули, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференција во седиштето на партијата. -Како што кажа Заев, Во тој случај гласањето би можело да се пролонгира, наместо до 19 до 21 часот, а ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

Вечер Прес - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

Заев: До сабота има можност за консензус со опозицијата за изборите

Бриф - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

ЦИВИЛ: Избори на 5 јули, државата веќе не може да си дозволи одложување

CivilMedia - 12.06.2020

ЦИВИЛ ги повикува политичките партии да донесат решение за конечно одржување на предвремените парламентарни избори во Република Северна Македонија. По бројните одложувања на нешто што требаше да бидат брзи предвремени парламентарни избори, нашата ...

Во време на најголема експанзија на корона кризата неодговорно однесување на партиите во земјава

4NEWS - 12.06.2020

Во екот на најголемите бројки на зарзени од корна вирусот во земјава и тоа со над 120 заболени само во главниот град политичките партии на големо договараат избори и брифираат за датум за изборно соочување на само три до четири недели од сега.

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, не се далеку од компромис

Локално - 12.06.2020

Евроамбасадоот Самуел Жбогар очекува лидерите на владејачката СДСМ Зоран Заев и на опозициксата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва на средбата во вила Водно која е во тек, да најдат решение за датумот на одржување на изборите, бидејќи, како што ...

Заев: Час поскоро да одиме на избори

Бизнис Вести - 12.06.2020

Скопје, 11 јуни 2020 (МИА) – Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага” како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај ...

Иванов: Изборите ќе бидат на 8-ми јули, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ влијаеа на одлуките на Уставниот суд

Локално - 12.06.2020

„Сите опции се отворени, можен е компромис за избори на 8-ми јули. Мислам дека тој датум е начелно договорен, но не знам дали вечерва ќе објават, затоа што треба да се консултираат и другите учесници во изборите“, изјави новинарот Зоран Иванов за ...

Жбогар: Двете партии сакаат избори во јули, лидерите да најдат решение за датумот

Frontline - 12.06.2020

Лидерите на владејачката СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски се на средба во претседателската вила на Водно откако претседателот Стево Пенадровски денеска ги повика да најдат решение кога да се одржат предвремените парламентарни избори.

Иванов: Опозицијата постојано критикува, а од друга страна бега од избори

iPortal - 12.06.2020

Новинарот Зоран Иванов, во вечерашното гостување во “Само вистина” на Канал 5 телевизија, со став дека опозицијата се однесува неразумно бидејќи доколку сметаат дека имаат решение за проблемите во државата, тогаш треба да излезат на изборите кои ...

Заев: Изборите би можело да се одржат и во среда, на 8 јули

Либертас - 12.06.2020

Изборите би можело да се одржат и во среда, на 8 јули, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференција во седиштето на партијата. Како што кажа Заев, во тој случај гласањето би можело да се пролонгира, наместо до 19 до 21 часот, а ...

В недела, 13 часот, прес конференција на ЦИВИЛ за изборите

CivilMedia - 12.06.2020

ЦИВИЛ организира прес конференција на која ќе стане збор за изборниот мониторинг, за лажните вести и говорот на омразата во политичките кампањи, за здравствените ризици, како и други информации, ставови и пораки во пресрет на предвремените ...

Заев: До утре постои можност за договор со опозицијата

MakPress - 12.06.2020

До сабота, кога завршува вонредната состојба, постои можност за договор за датум за избори меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, изјави лидерот на владејачката партија Зоран Заев, кој на прес-конференција истакна дека двете партии пред прекинувањето на ...

ЦИВИЛ: Избори на 5 јули, државата веќе не може да си дозволи одложување

Скопје1 - 12.06.2020

ЦИВИЛ ги повикува политичките партии да донесат решение за конечно одржување на предвремените парламентарни избори во Република Северна Македонија. По бројните одложувања на нешто што требаше да бидат брзи предвремени парламентарни избори, нашата ...

Заев: Пендаровски не може сам да прогласи нова вонредна состојба

MakPress - 12.06.2020

Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага“ како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже да имаме уште потешка ...

Петти или 15-ти јули: Десет дена ги делат власта и опозицијата

Deutsche Welle - 11.06.2020

По синоќешната воздржност, се очекува партиските врвови денеска да се осврнат околу извесноста на изборите на 5-ти јули. За десет дена, наводно, е разликуваат позициите на владејачките СДСМ и ДУИ, во однос на ставот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ...

Османи: Се уште има простор за договор за датум за изборите, медијацијата на Вархеји е добредојдена

Канал5 - 11.06.2020

Договор меѓу власта и опозицијата за датумот за избори нема, но Владата и без тоа со промената на уредбата го отвори патот за избори на 5 јули, доколку нема ново продолжување на вонредната состојба.

Заев: Час поскоро да се оди на избори, мора да имаме функционални институции, Влада, Собрание…

ТВ21 - 11.06.2020

„Час поскоро да се оди на избори, да се воспостават институциите, тие институции да имаат полна одговорност, а не политичко препукување затоа што важно е и здраво за државата да имаме Парламент во парламентарна демократија, пет месеци немаме ...

„Уредбата, притисок врз опозицијата

Алсат-М - 11.06.2020

Указот за изборите што Владата го донесе синоќа, опозициските партии го оценуват како притисок за што побрзо одржување на изборите. Лидерот на АА, Зијадин Села во „Патот кон“ рече дека и покрај преговорите за 12 јули, стравува дека како датум за ...

Села: Изборите мора да се одржат кога нема да постои опасност по здравјето на граѓаните

Нетпрес - 11.06.2020

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, вели дека неговата партија продолжува да верува дека најсоодветен период за парламентарни избори е крајот на јули или почетокот на август, бидејќи иселениците се враќаат во тоа време.

Заев: Доволно е изморен народот од овие калкулации и затоа ни се неопходни избори

Слободен Печат - 11.06.2020

Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага” како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже да имаме уште потешка ...

Заев: Час поскоро да одиме на избори

+инфо - 11.06.2020

Тој во интервјуто на ТВ21 рече дека што поскоро мора да се одржат избори со цел да се постават институциите во целосна функционалност. Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто ...

Заев: Техничката Влада нема предлог до Пендароски за продолжување на вонредната состојба

ММС - 11.06.2020

Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага” како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже да имаме уште потешка ...

„Фигаро“: Македонската Влада ги утврди изборите за во јули

+инфо - 11.06.2020

Весникот го пренесува и ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека приорите на социјалдемократите треба да биде справување со епидемијата, наместо „водење политика со изборите“, бидејќи „здравјето и животот на граѓаните мора да бидат најважната работа“.

Инкулзивни избори е новото очекување од ЕУ

ММС - 11.06.2020

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеи очекува да продолжат разговорите меѓу политичките лидери за изборите, рече на попладневниот брифинг во седишетото на Европската унија, портпаролката Ана Писонеро Фернандез.

„Фигаро“: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

Press24 - 11.06.2020

Владата на Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави дописникот на МИА.

„Фигаро”: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

Слободен Печат - 11.06.2020

„Фигаро” пренесува изјава на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, која наведува дека „не постои демократска држава што може да си дозволи да функционира долго време без Парламент”.

Во време на најголема експанзија на корона кризата неодговорно однесување на партиите во земјава

Сител - 11.06.2020

Во екот на најголемите бројки на заразени од корна вирусот во земјава и тоа со над 120 заболени само во главниот град политичките партии на големо договараат избори и брифираат за датум за изборно соочување на само три до четири недели од сега.

Изборите се поблиску, во опција три датуми, сите во јули

А1 On - 11.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе ја соопшти својата одлука дали ќе донесе прогласи нова вонредна состојба или ќе го почитува ставот на министерот за здравство и Владата дека нема потреба од неа.

Села: Изборите мора да се одржат кога нема да постои опасност по здравјето на граѓаните

Курир - 11.06.2020

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, вели дека неговата партија продолжува да верува дека најсоодветен период за парламентарни избори е крајот на јули или почетокот на август, бидејќи иселениците се враќаат во тоа време.

„Фигаро“: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

А1 On - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави ...

Заев: Кажи-речи беше договорено избори да има на 8 јули

360 степени - 11.06.2020

8 јули бил спомнат како можен датум за избори во разговорите меѓу партиите, откри лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. Кога разговарале со Христијан Мицкоски, рече Заев, ги спомнале нивните позиции.

„Фигаро“: Македонската Влада ги утврди парламентарните избори за во јули

МКД - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со ковид-19 во земјата, јави ...

Заев: Час поскоро да одиме на избори

Вечер Прес - 11.06.2020

Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага“ како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже да имаме уште потешка ...

„Фигаро“: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

Вечер Прес - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави ...

Заев: Час поскоро да одиме на избори (ДПЛ)

Опсервер - 11.06.2020

Скопје, 11 јуни 2020 () – Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага“ како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже ...

Заев: Ако партиите не се договорат, Уставот и законот ќе одлучат за изборите

Република - 11.06.2020

Час поскоро да се оди на избори, повика уште еднаш лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва. , рече Заев во „Click Plus“ на ТВ21. ...

8-ми јули – последна отстапка од СДСМ за ВМРО ДПМНЕ за избори

Либертас - 11.06.2020

8 јули е последна понуда од владеачката СДСМ до опозициската ВМРО ДПМНЕ за одржување на одложените заради пандемијата предвремени парламентарни избори. Ова според извори во СДСМ, му го кажал лидерот Зоран Заев на разговорите со европскиот комесар за ...

Петти или 15-ти јули: Десет дена ги делат власта и опозицијата

Либертас - 11.06.2020

По синоќешната воздржност, се очекува партиските врвови денеска да се осврнат околу извесноста на изборите на 5-ти јули. За десет дена, наводно, е разликуваат позициите на владејачките СДСМ и ДУИ, во однос на ставот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за ...

Датумот за избори е завршена приказна

Граѓански збор - 11.06.2020

Датумот за избори е 5 јули. Тоа е завршена приказна. Едноставно, разумот и основното чувство и став за неопходноста на демократијата и владеењето на правото, може лесно да заклучи дека оваа наша држава веќе не може да си дозволи техничка влада.

„Фигаро”: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

24Инфо - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави ...

Заев: Час поскоро да одиме на избори

Либертас - 11.06.2020

– Опозицијата треба да биде прва што ќе бара избори за да може да има Парламент, за да има политичка влада којашто нема да се „пренемага“ како да ги носи одлуките, ќе си преземе одговорност да носи храбри одлуки, недај боже да имаме уште потешка ...

„Фигаро“: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

iPortal - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави ...

„Фигаро“: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за во јули

Либертас - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави ...

Париски весник: Владата на Северна Македонија ги утврди парламентарните избори за 5-ти јули

Локално - 11.06.2020

Владата на Северна Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави ...

Муслиу: Не сфаќам како опозицијата која е најголем противник за одржувањето на изборите, се противеше за враќање на ...

Локално - 11.06.2020

Политичкиот аналитичар, Алберт Муслиу за емисијата „Што не е јасно“, изјави дека не разбира како тие кои се најголеми противници за одржување на изборите биле најголеми противници за враќање на Парламентот.

Заев: Час поскоро да се оди на избори, мора да имаме функционални институции, Влада, Собрание…

24Инфо - 11.06.2020

„Час поскоро да се оди на избори, да се воспостават институциите, тие институции да имаат полна одговорност, а не политичко препукување затоа што важно е и здраво за државата да имаме Парламент во парламентарна демократија, пет месеци немаме ...

Заев на ТВ21: Час поскоро да има избори, да бидеме здрава демократија

Frontline - 11.06.2020

Очекувам да излезат 900.000 гласачи, или 50-60% Ако не се договорат политичките партии за изборите, тогаш Уставот и законот ќе одлучат, таму е пропишано. Тие не можете да ги кршите, тие се светост во државата.

Дерковски: Мојот став е конзистентен, потребни ни се од 35 до 50 денови за организација на изборите

MakPress - 11.06.2020

125 новозаразени и 7 починати од корона за Заев не е доволна причина за продолжување на вонредната состојба.И натаму инсистира за избори на 5 јули. Во изјава за Вечер вели дека до сега вонредната состојба била продолжувана заради економските мерки ...

Француски весници пренесуваат дека Владата во Македонија ги утврди изборите за во јули

MakPress - 11.06.2020

Владата на Македонија го одреди датумот 5 јули за парламентарните избори, што беа одложени заради коронавирусот, одлука на која се противи десничарската опозицијата која тврди дека се зголемува заразата со Ковид-19 во земјата, јави дописникот на МИА.

СДСМ сега го нуди 8-ми јули за избори

Expres - 11.06.2020

Владеачката СДСМ до опозициската ВМРО-ДПМНЕ го предложила 8 јули како последна „понуда“ за одржување на одложените заради пандемијата предвремени парламентарни избори, дознава „Либертас“. Ова, според извори во СДСМ за порталот, му го кажал лидерот ...

Плусинфо брифинг: ВМРО-ДПМНЕ прифаќа избори во јули но не по диктатот на Заев и без меѓународен мониторинг

MakPress - 11.06.2020

Иако ВМРО-ДПМНЕ не очекува брзо смирување на пандемијата во Македонија и принципиелно се залага против избори во ризичен период за здравјето на граѓаните, во партијата се проценува дека геостратешките околности во регионот и високиот предизборен ...

Аналитичари за тв 24: Изборите се неизбежни за да не влеземе во длабока политичка криза

24 Вести - 10.06.2020

Аналитичарите Алберт Муслиу и Благојче Атанасовски во денешното гостување во отвореното студио со подеднакви ставови околу одржувањето на изборите и како тие би се одвивале во услови на вонредна состојба.

Заев по старо, бара избори на пети jули, Деркоски – Невозможно е изборните дејствија да се спроведат за 22 дена

Алфа - 10.06.2020

125 новозаразени и 7 починати од корона за Заев не е доволна причина за продолжување на вонредната состојба.И натаму инсистира за избори на 5 јули. Во изјава за Вечер вели дека до сега вонредната состојба била продолжувана заради економските мерки ...

Заев бара избори на 5-ти jули, Деркоски оценува дека невозможно е изборните дејствија да се спроведат за 22 дена

Курир - 10.06.2020

125 новозаразени и 7 починати од корона за Заев не е доволна причина за продолжување на вонредната состојба.И натаму инсистира за избори на 5 јули. Во изјава за Вечер вели дека до сега вонредната состојба била продолжувана заради економските мерки ...

ПРОФЕСОРОТ ДАШТЕВСКИ ДЕЦИДЕН: СДСМ повторно го крши Уставот, спроведување избори на 5 јули е неразумно

Курир - 10.06.2020

Нема услови ни за кампања, ниту за кампања туку било какви изборни активност, Државната изборна комисија вели дека им се потребни повеќе од 20 денови истакна проферот Александар Даштевски во својата изјава за Инфомакс.

ВМРО-ДПМНЕ ќе прифати избори во јули, но не без меѓународна посматрачка мисија и под диктатот на Заев!

+инфо - 10.06.2020

Иако ВМРО-ДПМНЕ не очекува брзо смирување на пандемијата во Македонија и принципиелно се залага против избори во ризичен период за здравјето на граѓаните, во партијата се проценува дека геостратешките околности во регионот и високиот предизборен ...

Избори на 5 јули, пресврт во наредните три дена или бојкот на опозицијата?

Нова ТВ - 10.06.2020

Владата го подготви теренот за одржување на предвремените парламентарни избори на 5 јули. Зад оваа одлука стојат СДСМ и ДУИ додека ВМРО ДПМНЕ чиј министер за внатрешни работи единствен гласал против одлуката и понатаму смета дека е прерано за ...

Заев упорен за избори на 5-ти јули, Деркоски повторува дека изборните дејствија не може да се спроведат за само 22 дена

Нетпрес - 10.06.2020

И 125 новозаразени и седум починати само во последното деноноќие од коронавирусот, за лидерот на СДСМ, Зоран Заев, не е доволна причина за продолжување на вонредната состојба па и натаму инсистира одржување брзи избори вуште на 5-ти јули, додека ...

СДСМ повторно го крши Уставот, спроведување избори на 5 јули е неразумно

Нетпрес - 10.06.2020

Нема услови ни за кампања, ниту за кампања туку било какви изборни активност, Државната изборна комисија вели дека им се потребни повеќе од 20 денови истакна проферот Александар Даштевски во својата изјава за Инфомакс.

10 ЈУНИ – 7 МРТВИ: Заев, Костадинов и СДСМ сакаа избори на 14 јуни, па на 21 јуни…!

Денешен - 10.06.2020

„Социјалдемократите веќе имаат конкретен датум за излегување на избори доколку продолжи смирувањето на епидемијата – 14 јуни. Тие се убедени дека ДИК може да ги заврши сите обврски до овој термин“ (извор Независен весник ) „14 јуни е датумот за ...

Српските телевизии за власта известуваат позитивно, за бојкотот на изборите негативно

Мета - 10.06.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Предвремените избори не се (секогаш) навремени избори

Frontline - 10.06.2020

пишува: Д-Р АЛЕКСАНДАР Љ. СПАСОВ / ЦИВИЛ МЕДИ Одржување на предвремени наместо на редовни парламентарни избори во Република Северна Македонија (до 2019 година Република Македонија) во последните 12 години стана редовна пракса.

Муслиу: Избори на 5-ти јули, тоа не е поразлично од одење во маркет

Frontline - 10.06.2020

Муслиу не верува дека доколку изборите се на 5 јули, ќе имаме изборен процес каде нема да учествува опозицијата. Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу за отвореното студио на ТВ 24 изјави дека ние немаме бегање од избори, туку имаме држава која нема ...

Муслиу: Ако не се спроведат избори 22 дена по престанувањето на вонредната состојба, тогаш кој ќе ни објави други ...

iPortal - 10.06.2020

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу, во “Отворено студио” на 24 телевизија со став дека одењето на избори на 5 јули во случај да не биде продолжена вонредната состојба е единствена законска опција во моментот, а уверен е дека во изборниот процес ќе ...

Муслиу за избори на 5-ти јули: Денот на гласање не е ништо поразличен од одење во кафана или маркет

Локално - 10.06.2020

Политичкиот аналитичар Алберт Муслиу за отвореното студио на ТВ 24 изјави дека ние немаме бегање од избори, туку имаме држава која нема парламент и власта е концентрирана во владата. „Денот на гласање не е ништо поразличен од одење во кафана или ...

Датумот за избори е завршена приказна

Frontline - 10.06.2020

Изборите ќе се одржат на 5 јули. Не затоа што на Заев му се брза (зошто би му се брзало?) или затоа што Мицкоски е исплашен. Правниот механизам се активира и му овозможува на системот да застане на нозе, а решението е: да се заокружи изборниот ...

Датумот за избори е завршена приказна

CivilMedia - 10.06.2020

пишува: Датумот за избори е 5 јули. Тоа е завршена приказна. Едноставно, разумот и основното чувство и став за неопходноста на демократијата и владеењето на правото, може лесно да заклучи дека оваа наша држава веќе не може да си дозволи техничка ...

МОЖЕ ДА ГЛАСАМЕ И ВО РАБОТЕН ДЕН: Партиите пак договараат датум за избори, да бидат меѓу 5 и 19 јули

Фактор - 10.06.2020

Се возобновиме меѓупартиските разговори за одржување на изборите. Се бара компромис меѓу политичките опоненти за соодветен датум за одржување на предвремените парламентарни избори, се дознава од упатени извори.

Царовска и Груби ги враќаат изборите на дневен ред, се отвара опција за повеќедневно гласање, бараат ВМРО-ДПМНЕ да не ...

MakPress - 10.06.2020

Сите засегнати страни треба да учествуваат на изборите, а кај нас опозицијата бара да нема функционален парламент, кога сите опозиции во светот го бараат спротивното. Барањето за предвремени избори доаѓаше токму од опозицијата, тие учествуваа во ...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ бараше избори на 15 јули

Фокус - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ беше 15-ти јули, а 5-ти јули е наше компромисно решение.

Груби за тв 24: Партиите не може да си дозволат луксуз да не учествуваат на избори

24 Вести - 09.06.2020

Артан Груби во отвореното студио зборуваше за изборите и ставот на неговата партија. Тие се уште се на одлуката изборите да се одржат во јули и листите на пратеници веќе се поднесени. Датумот 5 јули беше компромисно понуден од ДУИ, рече Груби и не ...

Бројките на заразени и починати диктираат нова вонредна состојба и консензус за нов изборен датум?!

Алфа - 09.06.2020

Ќе бидат ли причина последните бројки на заразени и починати од корона да се изјалови и петти јули како потенцијален изборен датум или власта и натаму ќе инсистира да се оди на гласање? Изземајќи го видео обраќањето на тема ковид 19, Заев речиси ...

Груби: Пензионерите ќе гласаат во еден ден, во друг тие што се во изолација, а останатите во третиот ден

Press24 - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ беше 15-ти јули, а 5-ти јули е наше компромисно решение.

Груби: Убеден сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите, можност да се гласа во неколку дена

ММС - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ вечерва во телевизиско гостување рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

Груби: Уверен сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите

+инфо - 09.06.2020

Еден ден би гласале пензионерите, еден ден тие што се во изолација, а останатите во третиот ден е едно од можните решенија, донесени со уредба, оценува Груби. Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се заштити здравјето на граѓаните: ДУИ сака избори на 5-ти јули бидејки стравува од волјата на ...

Курир - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ беше 15-ти јули, а 5-ти јули е наше компромисно решение.

СДСМ и ДУИ се за избори во јули, ВМРО-ДПМНЕ смета дека тоа е многу тешко

360 степени - 09.06.2020

Игор Николов, Мила Царовска и Артан Груби гостуваа во емисијата „Отворено“на ТВ 24 ВМРO-ДПМНЕ смета дека на земјата и е потребна политичка влада и предвремени избори, но без да има жртви, поради што ставот е дека во јули многу тешко е да се одржат ...

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ посакува избори на 5-ти јули, а ние имаме јасен став дека пред се е потребно да се заштити здравјето на ...

Алфа - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ беше 15-ти јули, а 5-ти јули е наше компромисно решение.

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ сака избори на 5-ти јули бидејки стравува од волјата на албанската дијаспора

Нетпрес - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули. -Ставот на ВМРО-ДПМНЕ беше 15-ти јули, а 5-ти јули е наше компромисно решение.

Груби: Пензионерите ќе гласаат во еден ден, во друг тие што се во изолација, а останатите во третиот ден

Слободен Печат - 09.06.2020

Тој додава дека можни се промени на Изборниот законик, со што би можело да се гласа неколку дена. Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули.

Груби: Убеден сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите, можност да се гласа во неколку дена

Вечер Прес - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

Груби за предлогот премиер Албанец: Зошто да има премиер само од СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ?

Локално - 09.06.2020

„Не сум го чул зборот „бојкот“ од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на 5-ти јули, односно бојкот од нив има само околу датумите што беа во месец јуни“, изјави Артан Груби за отвореното студио на ТВ 24.

ДУИ стравува од албанската дијаспора, затоа посакува избори на 5 јули

Република - 09.06.2020

Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ барале избори на 15 јули, реагираат од партијата на денешните изјави на потпретседателот на ДУИ Артан Груби. брифираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во вечерашното гостување на ТВ 24 Груби рече дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ бил за 15јули, а ...

Груби: Убеден сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите, можност да се гласа во неколку дена

Опсервер - 09.06.2020

– Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

ГРУБИ: Може да го смениме Законикот, гласање во три дена, пензионерите посебно

Денешен - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

Груби: Убеден сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите, можност да се гласа во неколку дена

CivilMedia - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

ВМРО-ДПМНЕ сепак се подготвува за избори

CivilMedia - 09.06.2020

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Христијан Мицкоски во изминатиот период и по две одржани лидерски средби, постојано тврдат дека не прифаќаат брзи избори, бидејќи здравјето на граѓаните им било пред сè.

Груби: Убеден сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите, можност да се гласа во неколку дена

iPortal - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

Груби: Убеден сум дека сите партии ќе учествуваат на изборите, можност да се гласа во неколку дена

Либертас - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ вечерва во Отворено студио на ТВ 24 вести рече дека неговата партија останува на одлуката изборите да се одржат во јули, изразувајќи уверување дека сите партии ќе учествуваат на изборите.

Груби: Можно е изборите да траат два или три денови, ВМРО-ДПМНЕ сака тие да се одржат на 15-ти јули

Локално - 09.06.2020

Пратеникот од редовите на ДУИ, Артан Груби во отвореното студио на ТВ 24 изјави дека неговата партија стои на ставот изборите да се одржат на 5-ти јули и се надева дека сите политички партии ќе учествуваат на нив, односно дека веќе сите партии имаат ...

Груби најавува можност за гласање неколку дена?!

Expres - 09.06.2020

Досегашниот пратеник на ДУИ, Артан Груби, најави можна промена на Изборниот законик со која би се овозможило на претстојните парламентарни избори да се гласа неколку дена. „Еден ден би гласале пензионерите, друг ден тие што се во изолација, а ...

Силјановска: Бетонирана неодговорност

Expres - 09.06.2020

Со истата кал со која го „забетонираa“ идентитетот, се обидуваат да го забетонираат и 5 јули како датум за избори или, можеби, секоја следна недела ќе нафрлаат нов датум, користејќи го како PR алатка за обвинување на опозицијата за божемно бегство ...

Груби: Можни се промени во Изборниот законик, би можело да се гласа неколку дена

Мак. Весник - 09.06.2020

Артан Груби од ДУИ во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека се надева дека сите партии ќе учествуваат на избори на 5 јули – Ставот на ВМРО-ДПМНЕ беше 15-ти јули, а 5-ти јули е наше компромисно решение.

Поради растот на болни од Ковид-19, во прашање можните избори на 5 јули

Алсат-М - 08.06.2020

Зголемениот број на заболени и активни случаи на коронавирусот го става под знак прашање 5 јули како можен датум за предвремени парламентарни избори. Според ВМРО-ДПМНЕ, тој термин не е воопшто прифатлив.

Тодоров: Избори, победа на опозицијата и концентрациона влада

+инфо - 08.06.2020

Опозицијата треба да бара избори веднаш, за да победи. Избори што поскоро. Ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ, кој и да победи, не може сам да се справи со ковид-19 и економската депресија, вели Никола Тодоров, поранешен министер.

Избори најверојатно на 30 август: Нема услови за брзи избори, Даштевски бара промена на членовите на Комисијата за ...

Курир - 08.06.2020

Професорот Александар Даштевски во изјава за Инфомакс уште една потенцираше дека во време на вонредната состојба не треба ни да се разговара за парламентарни избори. -Во време на вонредна состојба не треба ни да се разговара за избори, треба да се ...

Даштевски: Избори најрано на 30 август, нема услови за брзи избори

Нетпрес - 08.06.2020

Професорот Александар Даштевски во изјава за Инфомакс уште една потенцираше дека во време на вонредната состојба не треба ни да се разговара за парламентарни избори. -Во време на вонредна состојба не треба ни да се разговара за избори, треба да се ...

Груби: Тоа што ДУИ ќе го науми, остварува – ние ќе кажеме кој ќе биде премиер

Вечер Прес - 08.06.2020

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, во изјава за ТВ Сител вели дека тоа што неговата партија ќе го науми, тоа и ќе го оствари. „Сметаме дека е дојдено време и сметаме дека ќе успееме. Тоа е последната работа за надминување на предрасудите.

Предвремените избори не се (секогаш) навремени избори

CivilMedia - 09.06.2020

пишува: Одржување на предвремени наместо на редовни парламентарни избори во Република Северна Македонија (до 2019 година Република Македонија) во последните 12 години стана редовна пракса.

Даштевски повикува на промена на членовите на Комисијата за заразни болести

Република - 08.06.2020

По новиот налет на заболени од коронавирус професорот Александар Даштевски повикува на промена на членовите на Комисијата за заразни болести. -Политичка е причината. Но видовме до сега политиката што направи нели требаше да се ублажат мерките, но ...

ТОДОРОВ: Да сум јас на чело на опозицијата, би одел на брзи избори!

Магазин - 08.06.2020

Во гостувањето во емисијата Трилинг, поранешниот Министер за здравство Никола Тодоров кој воедно беше и член на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека доколку се уште бил во редовите на партијата, би советувал да се оди на брзи избори.

Тодоров: Да сум на чело на ВМРО-ДПМНЕ веднаш би повикал на брзи избори, би победил и би го повикал поразениот да дојде ...

Мак. Весник - 08.06.2020

Екс-министерот за здравство, Никола Тодоров, со сугестија до сопартиците. Опозицијата треба да бара избори веднаш, за да победи. Избори што поскоро. Ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ, кој и да победи, не може сам да се справи со ковид 19 и економската ...