TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дневен Фокус: Со сунет ќе се бориме против СИДА?!

+инфо - 03.12.2011

Дали Македонија ќе ја уважи препораката на амбасадорот на САД во земјава, Пол Волерс, дека сунетот ја намалува опасноста од инфекција со ХИВ вирусот? Ова прашање дневениот Фокус го упати до ...

За еден ден откриен уште еден случај на СИДА

Утрински - 02.12.2011

Во Македонија, вчера, кога се прославуваше Светскиот ден на борба против СИДА, регистриран е 11. случај на заразен со ХИВ-вирусот.

Откриен уште еден заболен од сида

Дневник - 02.12.2011

И на Светскиот ден за борба против ХИВ/сида - 1 декември - откриен е нов случај на сида, со што за само еден ден вкупниот број на лица со смртоносниот вирус во Македонија се зголеми на 143 лица , од ...

Имаме 200 ХИВ-позитивни што не знаат за тоа

Н.Македонија - 02.12.2011

Во земјава живеат повеќе од 200 заразени со ХИВ, но тие не знаат за вирусот што го носат, прогнозираат од асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А.

Таксират13: „Позитивен концерт-поблиску до нула“ (видео)

Mnogoo - 02.12.2011

Вчера вечер се одржа концертот под мотото „Позитивен концерт-поблиску до нула“ со што и Скопје се вклучи во светската кампања за борба против сидата.

Голем исчекор за нормално живеење!

Deutsche Welle - 01.12.2011

Превенцијата и комбинацијата лекови се двата носечки столба во борбата против сидата која од фатална, се’ повеќе добива карактер на хронична болест.

Светски ден на борба против сидата

24 Вести - 01.12.2011

Македонија по третпат доби средства од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА во износ од 10,7 милиони евра за периодот 2012-2016 година, информира денеска министерот за ...

Светски ден за борба против Сидата

Р.С.Европа - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден против Сидата кој има за цел да ја подигне свеста и мерките во борбата со болеста. ОН и светските здравствени организации соопштија дека во источно европските и централно ...

Од сидата најпогодени Русија и Украина

Р.С.Европа - 01.12.2011

Денеска е годишниот светски ден на борба против сидата. Денот има за цел свртување поголемо внимание на мерките за спречување и лекување на ХИВ вирусот кој во својот најнапреднат стадиум прераснува ...

За Денот на борба против СИДА Обама објави нова помош

Глас на Америка - 01.12.2011

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вели дека светот конечно е во позиција да ја искорени СИДАта, но дека финансирањето ќе биде критично за идниот напредок во борбата против епидемијата.

Умрел на улица зашто бил болен од СИДА

Утрински - 01.12.2011

Лицата со сида се жалат дека секојдневно се изложени на дискриминација, а имаат проблем и со редовноста на терапијата Јасмина Јовановска Болен од СИДА оваа година починал на улица во центарот на ...

Први декември - Светски ден на борба против сидата

Утрински - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден против Сидата кој има за цел да ја подигне свеста и мерките во борбата со болеста. ОН и светските здравствени организации соопштија дека во источно европските и централно ...

Во Албанија годинава најголем број дијагностицирани со ХИВ/СИДА

Утрински - 01.12.2011

По повод Меѓународниот ден на борба против сидата, албанскиот Институт за јавно здравје го соопшти бројот на новoзаразени, кој се смета за највисок во изминатите години, јави дописникот на МИА од ...

(ФОТО) Македонија доби 10,7 милиони евра за превенција од сида

Утрински - 01.12.2011

Македонија по третпат доби средства од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА во износ од 10,7 милиони евра за периодот 2012-2016 година, информира денеска министерот за ...

Само еден процент од населението направило ХИВ - тест

Телма - 01.12.2011

Само еден процент од населението во земјата направило ХИВ тест. Од два милиони жители, минатата година само 20 илјади лица ја провериле здравствената состојба, алармираше невладината “ХЕРА“ на ...

Десет нови случаи на сида

Дневник - 01.12.2011

Нови 10 заразени со ХИВ/сида се регистрирани во Македонија годинава, а смртоносниот вирус најмногу се ширел кај мажи кои имаат секс со мажи, што е тренд на Балканот и во централна Европа.

Борбата против СИДА дава резултати

eStudent - 01.12.2011

Според најновото истражување на организацијата УНАИДС, бројот на луѓе кои живеат со ХИВ вирусот достигнал рекордни 34 милиони, а околу 700 илјади смртни случаи се избегнати благодарение на поголемата ...

1 Декември – Светски ден за борба против СИДА-та

Доктори - 01.12.2011

Светскиот ден за борба против СИДА-та се одбележува на 1 Декември секоја година и е можност за луѓето во светот да се обединат во борбата против ХИВ, да ја искажат својата поддршка за луѓето кои ...

Светски ден на борба против СИДА-та

Интересно - 01.12.2011

Денеска се обележува светскиот ден на борба против СИДА-та. СИДА-та е една од најопасните неизлечиви болести која се пренесува преку сексуален однос или крв.

Светски ден за борба против сидата

Дневник - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден против сидата кој има за цел да ја подигне свеста и мерките во борбата со болеста. ОН и светските здравствени организации соопштија дека во источно европските и централно ...

Сидата главна тема на конкурсот за студентски плакат

Факултети - 01.12.2011

Конкурсот го организира Здружението на графички дизајнери „Плакарт“, годинава во соработка со Црвениот крст на Република Македонија. Има 628 учесници и 64 групни апликации од 38 земји во светот.

Светски ден за борба против сидата

Н.Македонија - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден против сидата кој има за цел да ја подигне свеста и мерките во борбата со болеста ОН и светските здравствени организации соопштија дека во источно европските и централно ...

Носете кондом! Денеска е Ден за борба против сидата

Mnogoo - 01.12.2011

Денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сидата. Организациите и индивидуалците од целиот свет денеска ги обединуваат своите активности за да го привлечат вниманието кон глобалното ширење ...

Над 200 повици за помош од дрога и од ХИВ/СИДА

Н.Македонија - 01.12.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога, ХИВ/СИДА и други сексуално преносливи инфекции, од јануари до октомври годинава помош побарале 226 граѓани и биле ...

СИДА - Синдром на стекната имунодефициенција

Доктори - 01.12.2011

СИДА-та е болест предизвикана од вирусот ХИВ кој го уништува одбранбениот систем на организмот и го прави неспособен да се бори против обични банални инфекции.

Биди храбар!Заштити се!

Идивиди - 01.12.2011

Денес е Светскиот ден за борба против СИДА-та, болеста која секоја година одзема милиони човечки животи ширум светот. По тој повод сите оние кои сакаат да дознаат нешто повеќе за СИДА-та, денес од 12 ...

Откриен уште еден случај на сида

Дневник - 01.12.2011

Откриен е нов случај на сида, со што за само еден ден вкупната бројка на лица со ХИВ сида во Македонија се зголеми на 143.

Тодоров: Македонија доби 10,7 милиони евра за превенција од сида

Дневник - 01.12.2011

Македонија по третпат доби средства од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА во износ од 10,7 милиони евра за периодот 2012-2016 година, информира денеска министерот за ...

Студентите со едукативна кампања за борба против СИДА

Факултети - 01.12.2011

Парламентот на Универзитет „Кирил и Методиј“ и Сојузот на Студенти по Медицина на Македонија денеска по повод светскиот ден за борба против СИДА организираа по втор пат кампања за едукација на ...

Х.Е.Р.А: Мал интерес за ХИВ тестирање

Кајгана - 01.12.2011

Процентот на граѓаните кои направиле ХИВ тест во Македонија е значително низок, а доцната дијагноза е една од главните пречки за успешно справување со ХИВ инфекцијата.

Шоквертајзингот и борбата против ХИВ/СИДА

Кармакаша - 01.12.2011

Карма Каша ви претставува 12 од највпечатливите кампањи посветени на Светскиот ден за борба против ХИВ и СИДА, 1 декември Рекламна кампања за СИДА во Бразил, дело на MTV.

СИДА-та не ги одмина и познатите

Кармакаша - 01.12.2011

Заштита од оваа болест, не значи само да се заштитиме доколку ја немаме. Туку и доколку ја имаме, да знаеме како да ја контролираме.

Сме добиле 10,7 милиони евра за превенција од сида

Н.Македонија - 01.12.2011

Македонија по трет пат добила пари од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ и сида Сумата од 10,7 милиони евра ќе треба да се искористи до 2016 година.

Неколку митови за СИДА-та

Кајгана - 01.12.2011

СИДА-та се развива како резултат на инфекција со хуманиот имунодефициентен вирус (ХИВ). Над 33 милиони луѓе во светот страдаат од ХИВ.

Болните од ХИВ/СИДА отфрлени од општеството

+инфо - 01.12.2011

Без лекови и без тестови за мерење на количеството вирус во крвта, болните од ХИВ/СИДА денеска го одбележуваат Светскиот ден на борба против најголемата чума на векот, сидата.

„Оперски арии“ против ХИВ/сида

+инфо - 01.12.2011

Голем хуманитарен концерт насловен „Оперски арии“ вечерва ќе се одржи на малата сцена во МОБ во 20 часот, по повод 1-ви декември, светскиот ден за борбата против ХИВ/сида, во организација на ...

Изложба на студентски плакати од меѓународниот конкурс на тема ХИВ/сида

+инфо - 01.12.2011

Изложба на шеесеттина плакати кои според жирито се најдобри меѓу 2.034-те пристигнати на четвртиот меѓународен конкурс на студентски плакат, на тема ХИВ/СИДА ќе биде отворена вечерва во галеријата ...

Позитивен концерт вечерва на Таксират

+инфо - 01.12.2011

Таксират, како и секоја година, во рамките на своите активности за подигање на јавната свест и давање позитивен пример, повторно се приклучува кон светската кампања за борба против ХИВ/СИДА и ...

Со 10,7 милиони евра во нова битка за болните од ХИВ/СИДА

+инфо - 01.12.2011

Немањето тестови за мерење на количеството вирус во крвта, проблемите со набавка на антиретровирусна терапија, здравствените власти денеска решија да го решаваат со по третпат добиените средства од ...

Нов заболен од сида откриен вчера

+инфо - 01.12.2011

Скопјанец е новиот заболен од сида, кој го одбележи денешниот светски ден на сидата, а кој е регистриран во текот на вчерашниот ден.

Се зголемува бројот на заболени од СИДА

Кирилица - 01.12.2011

За 250 отсто е зголемен бројот на заболени од СИДА во периодот од 2001 до 2010 година, покажуваат податоците на Светската здравствена организација по повод денешниот Свтески ден за борба против ...

Во Албанија годинава најголем број дијагностицирани со ХИВ/СИДА

МРТ - 01.12.2011

По повод Меѓународниот ден на борба против сидата, албанскиот Институт за јавно здравје го соопшти бројот на новoзаразени, кој се смета за највисок во изминатите години, јави дописникот на МИА од ...

ЕП со повик за зголемување на напорите во борбата со ХИВ/Сида

МРТ - 01.12.2011

Европскиот парламент го одбележа денеска Светскиот ден на борба со Сидата со резолуција сокоја се повикува на конкретни акции на ЕУ за борба со епидемијата.

Светски ден на борба против сидата - во Македонија 142 заболени, 66 починати од сида

Канал5 - 01.12.2011

Дискриминирани или неприфатени од општеството,болните од хив-сида се борат со македонскиот менталитет,граѓаните се плашат од нив здравствените работници бегаат и се заклучуваат во ординациите ...

Од вчера до денес уште еден заболен од сида

Сител - 01.12.2011

Од вчера до денеска уште еден заболен од Сида. Лице од Скопје е 8 миот случај годинава кај кого е потврдена болеста. Уште тројца во 2011 се регистрирани како ХИВ позитивни.

ХИВ-вирусот опасно се шири во Албанија

Канал5 - 01.12.2011

Со голема брзина се шири ХИВ-вирусот во Албанија, апелира Инситутот за јавно здравје во Тирана. Според официјални податоци, во изминатите десет месеци од годинава дури 65 лица станале како ХИВ ...

Граѓаните да се тестираат за ХИВ/СИДА- бесплатно е!

Вечер Прес - 01.12.2011

МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО ТОДОРОВ ПРЕПОРАЧУВА: Министерот за здравство Никола Тодоров вчера на Плоштадот Македонија ја посети подвижната амбуланта во којашто граѓаните можеа да се тестираат бесплатно ...

Светски ден за борба против СИДА-та

Точка - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден во борба против СИДА-та. 1. декември е ден кога организациите и индивидуалците од целиот свет ги обединуваат своите активности за да го привлечат вниманието кон глобалното ...

Македонија доби 10,7 милиони евра за превенција од ХИВ/СИДА

Точка - 01.12.2011

Македонија по третпат доби средства од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА во висина од 10,7 милиони евра за периодот 2012-2016, информираше денеска министерот за ...

Светски ден за борба против СИДА-та

Нетпрес - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден во борба против СИДА-та. 1. декември е ден кога организациите и индивидуалците од целиот свет ги обединуваат своите активности за да го привлечат вниманието кон глобалното ...

1-ви декември Светски ден на борба против сидата

Sky - 01.12.2011

Денеска е светскиот ден против Сидата кој има за цел да ја подигне свеста и мерките во борбата со болеста. ОН и светските здравствени организации соопштија дека во источно европските и централно ...

Светот денес се бори против ХИВ и СИДА

БезПардон - 01.12.2011

Денес, 1 декември, секаде во светот се одбележува Светскиот ден за борба против ХИВ и СИДА. И додека денес се одржуваат настани, работилници и на големо се зборува за правата на ХИВ позитивните лица, ...

Светски ден на борба против СИДА-та

Press24 - 01.12.2011

СИДА-та е една од најопасните неизлечиви болести која се пренесува преку сексуален однос или крв. Настанува со влегување на ХИВ (хумано-имунодефициентен вирус) во организмот и трае се до смртта.

Македонија доби 10,7 милиони евра за превенција од ХИВ/СИДА

Нетпрес - 01.12.2011

Македонија по третпат доби средства од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА во висина од 10,7 милиони евра за периодот 2012-2016, информираше денеска министерот за ...

Студентите со едукативна кампања за борба против СИДА

Курир - 01.12.2011

Парламентот на Универзитет „Кирил и Методиј“ и Сојузот на Студенти по Медицина на Македонија денеска по повод светскиот ден за борба против СИДА организираа по втор пат кампања за едукација на ...

Нов случај на СИДА откриен во Скопје

Sky - 01.12.2011

На вчерашната прес конференција на Институтот за Јавно здравје на беше потврдено дека досега во Македонија се регистрирани 142 лица со ХИВ сида во земјата.

Нови 10.7 милиони евра за превенција од ХИВ/СИДА доби Македонија од Глобланиот Фонд

Sky - 01.12.2011

Според информациите на министерот за здравство Никола Тодоров Македонија по трет пат доби 10.7 милиони евра од страна на Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА.

Студентите од универзитетот "св.Кирил и Методиј" одржаа кампања за борба против СИДА-та

Sky - 01.12.2011

Денеска по повод светскиот ден за борба против СИДА од страна на парламентот на Универзитет "св. Кирил и Методиј" и Сојузот на Студенти по Медицина на Македонија беше организирана кампања за ...

ХИВ не засега сите! Тестирај се за ХИВ! Поддржи ги лицата кои живеат со ХИВ!

БезПардон - 01.12.2011

Светскиот ден за соочување со ХИВ и СИДА беше одбележан и кај нас во организација на Х.Е.Р.А, Асоцијација за здравствена организација и истражување.

Македонија останува со мал број заболени од ХИВ/СИДА

Курир - 01.12.2011

На скопскиот плоштад денес се одбележа Светскиот ден за борба против СИДА. Македонија по третпат доби средства од Глобалниот фонд за поддршка на програмите за превенција од ХИВ/СИДА во износ од 10,7 ...

Во Куманово годинава регистрирано едно лице заболено од СИДА и едно ХИВ позитивно

Курир - 01.12.2011

Во Куманово годинава регистрирано е едно лице заболено од СИДА и едно ХИВ позитивно, информираат од кумановскиот Центар за јавно здравје.

Х.Е.Р.А.: Мал интерес за ХИВ тестирање

Макфакс - 01.12.2011

Процентот на граѓаните кои направиле ХИВ тест во Македонија е значително низок, а доцната дијагноза е една од главните пречки за успешно справување со ХИВ инфекцијата.

Студентите го одбележаа светскиот ден за борба против СИДА

Македонија24 - 01.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Студентите го одбележаа светскиот ден за борба против СИДА, "По повод светскиот ден за борба против СИДА, денеска по втор пат Парламентот на Универзитет „Кирил и ...

Светски ден за борба против СИДА

Македонија24 - 01.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Светски ден за борба против СИДА, "Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА се одбележа денес и во Македонија.

Охриѓани бесплатно правеа СИДА-тест

Inpress - 01.12.2011

Охрид, 1. декември 2011 (ИНПРЕС) За акцијата „Бесплатно доверливо тестирање за ХИВ/СИДА и хепатит“ што се спроведе денеска во мобилно комби на градскиот плоштад во Охрид имаше релативно голема ...

Десет нови случаи на ХИВ/СИДА во Македонија

Deutsche Welle - 30.11.2011

Најновите податоци на Иститутот за јавно здравје во Македонија велат дека се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони.

Во Македонија регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА

24 Вести - 30.11.2011

Според најновите податоци на Иститутот за јавно здравје, во Македонија се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, истакна денеска директорот на ...

ОН: За искоренување на СИДА треба повеќе пари

Глас на Америка - 30.11.2011

Извештај на Обединетите нации објавен во среда вели дека светот има многу постигнувања последнава година во борбата проотив ХИВ, но дека се` уште се потребни поголеми напори за прекинување на ...

Изложба „ХИВ/ СИДА“ во „Чифте-амам“

Утрински - 30.11.2011

На Меѓународниот студентски конкурс пристигнале 2.034 плакати од 38 земји Во галеријата „Чифте-амам“, утревечер, во 20 часот, ќе биде отворенa изложбата на четвртиот Меѓународен студентски конкурс за ...

Во Македонија регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА

Утрински - 30.11.2011

Според најновите податоци на Иститутот за јавно здравје, во Македонија се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, истакна денеска директорот на ...

Десет нови случаи на ХИВ/СИДА годинава

Телма - 30.11.2011

Според најновите податоци на Иститутот за јавно здравје, во Македонија се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, истакна денеска директорот на ...

Изложба на плакати за 1 декември

Кармакаша - 30.11.2011

Во галеријата Чифте амам утревечер во 20 часот ќе биде отворена изложба на шеесетина плакати пристигнати на четвртиот Меѓународен конкурс на студентски плакат, на тема ХИВ/СИДА, како дел од ...

Во Македонија регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА

Дневник - 30.11.2011

Според најновите податоци на Иститутот за јавно здравје, во Македонија се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, истакна денеска директорот на ...

Во Македонија регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА

Идивиди - 30.11.2011

Скопје, 30 ноември 2011 (МИА) - Според најновите податоци на Институтот за јавно здравје, во Македонија се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, ...

Одбележување на Денот за борба против СИДА-та во ТЦ Рамстор

Доктори - 30.11.2011

Европската Медицинска Студентска Асоцијација (ЕМСА - Македонија), заедно со Младите можат и AISEC по повод Светскиот Ден за борба против СИДА-та организираат кампања со цел да ги потсетат луѓето декa ...

10 нови случаи на ХИВ/СИДА

Алфа - 30.11.2011

7 нови случаи на СИДА и тројца инфицирани од ХИВ вирусот се регистрирани во земјава во 2011-та. Според Институтот за јавно здравје Македонија го следи трендот на Централна Европа каде стапката на ...

Десет нови случаи на ХИВ и СИДА

Н.Македонија - 30.11.2011

Седум нови случаи на СИДА и тројца инфицирани од ХИВ вирусот се регистрирани годинава во земјава Заболените бараат Министерството за здравство и Инфективната клиника да гарантираат дека следната ...

ХИВ инфекциите се намалуваат

+инфо - 30.11.2011

Околу 140 случаи со ХИВ/СИДА се регистрирани во Македонија, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, истакна денеска директорот на Институтот за јавно здравје, Шабан Мемети на ...

Во Кина оваа година околу 48 илјади новозаразени со ХИВ вирусот

МРТ - 30.11.2011

Во Кина околу 780 илјади лица се заразени со ХИВ вирусот, јавија денеска државните медиуми, нагласувајќи оти најголемиот број од нив вирусот го добиле по сексуален пат.

Совети за превенција од дрога и сида годинава побарале над 226 граѓани

МРТ - 30.11.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога, ХИВ/СИДА и со други инфекции преносливи по сексуален пат, од јануари до октомври годинава помош побарале над 226 граѓани ...

Десет нови случаи на ХИВ во Македонија

Канал5 - 30.11.2011

142 случаи на болни од ХИВ сида во Македонија, само годинава регистрирани се 10 нови случаи. Седум лица имаат СИДА, а 3 го носат ХИВ вирусот. Болните се од Скопје, Битола, Охрид, Велес и Куманово.

Десет нови случаи на ХИВ/СИДА

Сител - 30.11.2011

Седум случаи со Сида и три ХИВ позитивни. Ова е годинешната статистика во Македонија за чумата на 20 век. Тројца од заболените починале.

Во Македонија регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА

МРТ - 30.11.2011

Според најновите податоци на Иститутот за јавно здравје, во Македонија се регистрирани 142 случаи со ХИВ/СИДА, а во светски рамки бројот достигнува 34 милиони, истакна денеска директорот на ...

Во Македонија за една година само 10 нови случаи на ХИВ/СИДА

Вечер Прес - 30.11.2011

Како што информираат од Институтот за јавно здравје на Македонија, од овие случаи 7 лица се болни од сида, а тројца се ХИВ-позитивни Во Македонија годинава се регистрирани 10 случаи со ХИВ/СИДА, од ...

СОС-линија за помош од дрога

Вечер Прес - 30.11.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога, ХИВ/СИДА и со други инфекции преносливи по сексуален пат, од јануари до октомври годинава помош побарале над 226 граѓани ...

Осум години бесплатна линија за помош од дрога ХИВ/СИДА

Точка - 30.11.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога ХИВ/СИДА и со други инфекции преносливи по сексуален пат, во период од јануари до октомври 2011 година, помош побарале ...

Осум години бесплатна линија за помош од дрога ХИВ/СИДА

Нетпрес - 30.11.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога ХИВ/СИДА и со други инфекции преносливи по сексуален пат, во период од јануари до октомври 2011 година, помош побарале ...

Кина: 780 илјади лица се заразени со ХИВ вирусот

Курир - 30.11.2011

Околу 780 илјади лица се заразени со ХИВ вирусот во Кина, јавија денеска државните медиуми, нагласувајќи оти најголемиот број од нив вирусот го добиле по сексуален пат.

Бесплатни ХИВ тестови утре на плоштад

БезПардон - 30.11.2011

Сите заинтересирани утре ќе можат да направат бесплатни ХИВ тестови на гратскиот плоштад во Скопје. Настанот е во организација на Х.Е.Р.А. – Асоцијација за здравствена едукација и истражување.

226 граѓани побарале помош на СОС линијата за помош од дрога и ХИВ/СИДА

Sky - 30.11.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога ХИВ/СИДА и со други инфекции преносливи по сексуален пат, во период од јануари до октомври 2011 година, помош побарале ...

Над 226 граѓани годинава побарале совети за дрога и сида

Курир - 30.11.2011

На бесплатниот телефонски број 0800 11 444 или СОС-линијата за помош од дрога, ХИВ/СИДА и со други инфекции преносливи по сексуален пат, од јануари до октомври годинава помош побарале над 226 граѓани ...

ХИВ/СИДА во Македонија:142 заболени, 66 мртви

Курир - 30.11.2011

Во Република Македонија се регистрирани 142 случаи, а во светски рамки бројката достигна 34 милиони случаи на ХИВ/СИДА. Годинава 10 нови случаи. Седум лица имаат СИДА, а 3 го носат ХИВ вирусот.

СЗО - Расте бројот на Хив случаи во Европа

Inpress - 30.11.2011

Женева, 30. ноември 2011 (ИНПРЕС) Новиот извештај на СЗО за надзор над Хив, објавен денеска, вели дека епидемијата се уште не е надмината.

Во Охрид регистрирано едно ХИВ позитивно лице

Inpress - 30.11.2011

Охрид, 30. ноември 2011 (ИНПРЕС) Црвениот крст од Охрид, Центарот за јавно здравје и невладината организација „Опција“ од Охрид со заеднички активности ќе го одбележат 1 Декември, Светскиот ден за ...

142 Македонци заболени од СИДА

Македонија24 - 30.11.2011

Македонија - Македониjа 24, , 142 Македонци заболени од СИДА, "142 случаи заболени од ХИВ/СИДА во Македонија. Само годинава 10 нови од кои 7 имаат сида, а 3 го носат ХИВ вирусот.

Ден за борба против СИДА

Факултети - 29.11.2011

Европската медицинска студентска асоцијација (ЕМСА - Македонија) заедно со Младите можат и AISEC по повод Светскиот Ден за борба против СИДА организираат кампања со цел да ги потсетат луѓето дека ...

Изложба на студентски плакати од меѓународниот конкурс на тема ХИВ/СИДА

МРТ - 29.11.2011

Во галеријата Чифте амам вечер ќе биде отворена изложба на шеесетина плакати кои според жирито се најдобри меѓу 2.034-те пристигнати на четвртиот Меѓународен конкурс на студентски плакат, на тема ...

Изложба на студентски плакати на тема ХИВ/СИДА

Вечер Прес - 29.11.2011

Трудовите на финалистите ќе бидат изложени во Чифте амам до 16 декември, а десетте најдобри ќе бидат ставени на јавни локации низ Скопје.

Х.Е.Р.А и МОБ заедно во борба против сидата

БезПардон - 29.11.2011

Меѓународниот ден за соочување со ХИВ, 1 декември, Х.Е.Р.А. – Асоцијација за здравствена едукација и истражување и Македонската опера и балет ќе го одбележат со хуманитарен концерт на оперски арии.

Во Чифте амам изложба плакати на тема ХИВ/СИДА

Курир - 01.12.2011

Во галеријата Чифте амам вечер ќе биде отворена изложба на шеесетина плакати кои според жирито се најдобри меѓу 2.034-те пристигнати на четвртиот Меѓународен конкурс на студентски плакат, на тема ...

Изложба на студентски плакати од меѓународниот конкурс на тема ХИВ/СИДА

Македонија24 - 29.11.2011

Македонија - Македониjа 24, , Изложба на студентски плакати од меѓународниот конкурс на тема ХИВ/СИДА , "Хив-сидата е главната тема на Меѓународен конкурс за студентски плакат во организација на ...

Хуманитарен концерт на Оперски арии по повод 1 Декември – светски ден за соочување со ХИВ/СИДА

Радио МОФ - 28.11.2011

На 1.12.2011 (четврток) со почеток во 20 часот на Малата сцена во МОБ, по повод меѓународниот ден за соочување со ХИВ – 1 Декември, Х.Е.Р.А.

Се повеќе концерти во пресрет на Светскиот Ден на борба против СИДА-та

Inpress - 28.11.2011

Скопје, 28. ноември 2011 (ИНПРЕС) На 1. Декември на Светскиот ден за борба против СИДА, организациите Младите Можат и ЕМСА заедно со Млади за Љубов и АИЕСЕК подготвуваат голема забава.