TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Microsoft покажува како го приспособил Office за допир

Телефони.мк - 21.07.2012

Microsoft неодамна потврди дека Office пакетот ќе биде проспособен за Windows 8 RT таблетите , тоа подразбира и целосна поддршка за допир.

Microsoft објави први загуби по 26 години

МРТ - 21.07.2012

Во вториот квартал на 2012 година компанијата Microsoft за прв пат предвиде загуба од 1986 година, кога излезе на берзата. Објаснувањето е отпишување на вредност од онлајн бизнис.

ФОТО: Погледнете ги новоизградените канцеларии на „Мајкрософт“ во Виена

Sky - 21.07.2012

Како и многу други големи компании и Мајкрософт на новинарите им дозволи да ѕирнат во внатрешноста на компанијата. По тој повод гигантската компанија, која произведува оперативни системи кои сите ги ...

Ова се сите датуми кога ќе излезат сите нови продукти на Microsoft

IT.mk - 20.07.2012

Откако и официјално дојде потврда дека Windows 8 излегува на 26 октомври , Мicrosoft започна да ги открива и термините за останатите продукти.

„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби

Утрински - 20.07.2012

Американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“ прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, има загуби во еден квартален период, пренесоа светските агенции.

Гугл со големи добивки, Мајкрософт со загуби

Deutsche Welle - 20.07.2012

Американскиот интернет концерн Гугл бележи големи добивки. Наспроти тоа, софтвер-гигантот Мајкрософт бележи загуба од 492 милиони долари.

„Мајкрософт“ прв пат покажа квартални загуби

24 Вести - 20.07.2012

Американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“ за прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, има загуби во еден квартален период.

Прв квартален пад на Мајкрософт

Капитал - 20.07.2012

Американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“ за прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, има загуби во еден квартален период, пренесоа светските агенции.

Прва квартална загуба на Microsoft во историјата

Макфакс - 20.07.2012

Компанијата Microsoft во вториот квартал од годината оствари за прв пат во историјата загуба, што исклучиво е последица на отпис на вредноста на неговиот онлајн оддел.

„Мајкрософт“ соопшти за загуба

Press24 - 20.07.2012

Најголемиот светски пребарувач, американскиот „Гугл“ забележа во второто тримесечие на оваа календарска година раст на прометот за 21 отсто и дојде на ниво од околу 11 милијарди долари.

Гугл со раст, Мајкрософт со загуба на профитот

Курир - 20.07.2012

Најголемиот светски пребарувач, американскиот „Гугл“ забележа во второто тримесечие на оваа календарска година раст на прометот за 21 отсто (не сметајќи ја „Моторола мобилити“) и дојде на ниво од ...

„Мајкрософт“ прв пат покажа квартални загуби

МРТ - 20.07.2012

Американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“ за прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, има загуби во еден квартален период, пренесоа светските агенции.

„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби

Курир - 20.07.2012

За прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“, има загуби во еден квартален период.

„Гугл“ забележа раст на профитот, „Мајкрософт“ соопшти за загуба

МРТ - 20.07.2012

Најголемиот светски пребарувач, американскиот „Гугл“ забележа во второто тримесечие на оваа календарска година раст на прометот за 21 отсто (не сметајќи ја „Моторола мобилити“) и дојде на ниво од ...

„Мајкрософт“ со квартални загуби

Денешен - 20.07.2012

Американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“ за прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, има загуби во еден квартален период, пренесоа светските агенции.

Microsoft за прв пат забележа загуба

Попара - 20.07.2012

Microsoft забележал загуба во последниот квартал, а тоа е за прв пат од кога пред 26 години излезе на берзата. Вкупната загуба изнесува 492 милиони долари, односно 0,06 долари по акција.

„Мајкрософт“ прв пат покажа квартални загуби

Идивиди - 20.07.2012

Редмонд, 20 јули 2012 (МИА) - Американскиот компјутерски гигант „Мајкрософт“ за прв пат од појавувањето на берзата, пред 26 години, има загуби во еден квартален период, пренесоа светските агенции.

Windows 8 ќе биде достапен од 26 октомври

IT.mk - 19.07.2012

Знаевме дека новиот оперативен систем ќе се појави во октомври, но сега Microsoft ни го откри и точниот датум. Windows 8 ќе биде достапен за купување и надградби на 26 октомври на 109 јазика во 231 ...

Новиот оперативен систем на Microsoft - Windows 8 ќе биде достапен од 26 октомври

Макфакс - 19.07.2012

Новата верзија на популарниот оперативен систем на Microsoft, Windows 8 ќе биде достапен од 26-ти октомври, објави корпоративниот блог на компанијата.

Windows 8 доаѓа во октомври

Телефони.мк - 19.07.2012

Microsoft го закажа промовирањето на оперативниот систем Windows 8 за 26 октомври 2012-та година. До сега Microsoft го престави Windows Phone 8 кој е наменет само за смартфони, додека оперативниот ...

Microsoft сериозно ќе го нападне Apple со новиот Office

Идивиди - 19.07.2012

Microsoft ја претстави најновата верзија на Office, прва која е дизајнирана специјално за таблет компјутерите. Новиот Office реагира на допир, но и на командите внесени преку тастатура (стариот и ...

Microsoft објаснува како ја дизајнираше тастатурата на допир за Windows 8

IT.mk - 18.07.2012

Нa својoт Building Windows 8 блог, Microsoft oбјасни како со ергономски и функционални тестови одреди како да изгледа новата тастатура на допир која ќе се користи на таблет компјутерите со Windows 8.

EУ му се закани на Microsoft да додаде избор на веб прелистувачи во Windows

IT.mk - 18.07.2012

Европската комисија објави дека е започната процедура која ќе утврди дали Microsoft се спротистави на барањето да овозможи избор на прелистувач при инсталација на Windows.

Мајкрософт повторно на удар на европските регулатори

Канал 77 - 18.07.2012

Регулаторите на Европската комисија за заштита на пазарната конкурентност покренаа истрага за тоа дали американскиот софтверски гигант Microsoft постапил во согласност со регулаторната одлука од 2009 ...

Office 2013 ќе се користи со допир, има интегрирани SkyDrive, Skype и Yammer

IT.mk - 17.07.2012

Microsoft го претстави најновиот Office 2013 кој е оптимизиран да се користи со допир и графичко пенкало. Целта е секако овој пакет за уредување документи да биде достапен за таблет компјутерите.

Европската комисија повторно во „битка“ со Мајкрософт

Deutsche Welle - 17.07.2012

Комисијата на ЕУ денеска (17.07) отвори фомална постапка против Мајкрософт. Службата за поттикнување конкуренција го обвинува концернот дека на корисниците на Виндоус не им се покажуваат алтернативни ...

Европската комисија со истрага за „Мајкрософт“

Алфа - 17.07.2012

Европската комисија покренува истрага против „Мајкрософт“ поради сомневање дека компанијата не ги исполнила антимонополските обврски кои и се наложени во 2009 година.

Еврокомисијата почна постпка против Мајкрософт поради неусогласеност на прелистувачот

Капитал - 17.07.2012

Европската комисијата денеска соопшти дека е запонала истрага за можно непочитување на обврските од страна на „Мајкрософт“, во врска со веб-прелистувачот на оваа компанија за кој се има обврзано кон ...

Еврокомисијата почна постпка против „Мајкрософт“

МРТ - 17.07.2012

Европската комисијата денеска соопшти дека е запонала истрага за можно непочитување на обврските од страна на „Мајкрософт“, во врска со веб-прелистувачот на оваа компанија за кој се има обврзано кон ...

Видео: Microsoft го претстави “најамбициозниот“ Office

МРТ - 17.07.2012

Microsoft, како што се претпоставуваше, го претстави новиот Office. Подршката за touchscreen уредите и cloud, се клучните карактериситики на новата генерација на канцеларискиот пакет на Microsoft.

Microsoft Office 2013 претставен пред јавноста

Факултети - 17.07.2012

Долго очекуваниот Office 2013 конечно е презентиран на јавноста откривајќи некои интересни детали со кои светот досега не беше запознаен.

Мајкрософт го претстави својот најамбициозен „офис“

А1 On - 17.07.2012

Компанијата „Мајкрософт“ го престави својот нов „офис“ поддржан со тач – екран и клоуд како најважни карактеристики на новиот пакет.

Мајкрософт се извини за „грешката“ со пребарувачите

Inpress - 17.07.2012

Лос Анџелес, 17. јули 2012 (ИНПРЕС) Гигантот Мајкрософт испрати официјално извинување до Европската комисија (ЕК) која започна истрага по информациите дека компанијата не им обезбедила на клиентите ...

Мајкрософт повторно на удар на европските регулатори

Макфакс - 17.07.2012

Регулаторите на Европската комисија за заштита на пазарната конкурентност покренаа истрага за тоа дали американскиот софтверски гигант Microsoft постапил во согласност со регулаторната одлука од 2009 ...

Еврокомисијата повторно „го суди“ Мајкрософт

Либертас - 17.07.2012

Но, иако „Мајкрософт“ во декември минатата година доставил извештај до Комисијата дека опцијата за полесен избор на веб-прегледник е сеуште присутна, ЕК утврдила дека „Мајкрософт“ не ги почитувал ...

ЕУ ќе го тужи „Мајкрософт“

Денешен - 17.07.2012

Европската комисијата денеска соопшти дека е запонала истрага за можно непочитување на обврските од страна на „Мајкрософт“, во врска со веб-прелистувачот на оваа компанија за кој се има обврзано кон ...