TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакциите на оставката на Боцевски не стивнуваат

Deutsche Welle - 04.07.2009

Оставката на вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски ја разбранува македонската јавност.

Политичките партии тргнаа во тотална војна

Време - 04.07.2009

По оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ почнаа отворен фронт во кој разменија тешки обвинувања дека се ...

Чак Норис

Вест - 04.07.2009

Трајко Славески го чека Бред Пит... Пишува Горан Михајловски Нормално е тоа што во СДСМ се загрижени оти Ивица Боцевски си даде ...

Лдп: "чудо-големо оставката на Боцевски"

Телма - 04.07.2009

За Либерално демократската партија оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски нема да промени ништо во исполнувањето на ...

Политичка проституција на сметка на Македонија

Утрински - 04.07.2009

така, си седиме ние на кафенце во вторникот, кога се пренесе веста дека Боцевски поднел оставка.

Прашање за милион долари: каде е Боцевски?

Утрински - 04.07.2009

Вицепремиерската оставка деновиве не престанува да ја бранува јавноста а сите лицитации се насочени кон прашањето „од милион ...

Премиерот експресно најде вицепремиер

Утрински - 04.07.2009

Многу брзо по обелоденувањето на оставката на вицепремиерот за европски прашања, Ивица Боцевски, премиерот Никола Груевски ја ...

Со евроскепса тешко до ЕУ

Дневник - 04.07.2009

Васко Наумовски, новиот вицепремиер за европски прашања, има големи шанси да освои симпатии во Брисел, но тие ќе бидат со кус ...

Се' подалеку од датум

Дневник - 04.07.2009

Ескпертите сметаат дека работите со евроинтегративните процеси се дополнително усложнети со оставката на вицепремиерот, а тоа ...

Кабинетот плаче за проветрување

Време - 03.07.2009

Игор Чавески Владата треба да биде водена од поквалитетни кадри и премиерот мора да собере храброст и да ги смени министрите ...

Дали Боцевски имал тајна средба во Брисел со грчкиот заменик-министер за надворешни работи?

Вест - 03.07.2009

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски изјави дека обвинувањата, најблаго кажано, било глупост и уште една ...

Про­тив­ник на абортусот за вицепремиер

Вест - 03.07.2009

Професорот Васко Наумовски важи за близок човек на премиерот Никола Груевски.

Зошто Боцевски поднесе оставка

Утрински - 03.07.2009

Јавноста има право да знае зошто поднесе неотповиклива оставка Ивица Боцевски, заменик-претседател на македонската Влада ...

Боцевски одржувал тајни контакти со Грција?

Утрински - 03.07.2009

Опозицискиот СДСМ вчера настапи со сензационални откритија кои, ако се покажат точни, фрлаат нова светлина врз оставката на ...

Васко Наумовски нов вицепремиер

Утрински - 03.07.2009

Васко Наумовски, доцент на Њујорк Универзитетот по меѓународно право и политика ќе биде новиот вицепремиер задолжен за европски ...

Васко Наумовски на местото на вицепремиерот Ивица Боцевски

Дневник - 03.07.2009

Васко Наумовски, асистент-професор на „Њујорк колеџот“ во Скопје, ќе биде новиот вицепремиер во Владата.

Васко Наумовски на местото на Боцевски

Н.Македонија - 03.07.2009

Груевски нема да прави реконструкција на Владата поради тоа што има стабилна политичка состојба во државата, почнуваат летните ...

Васко Наумовски нов вицепремиер за евроинтеграции

Вечер Прес - 03.07.2009

Пополнувањето на потпретседателската функција, практично значи дека отпаѓаа најавите за летна реконструкција на кабинетот на ...

Оставката на Боцевски нема да промени ништо

Кирилица - 03.07.2009

За Либерално демократската партија оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски нема да промени ништо во исполнувањето на ...

СДСМ: Боцевски имал средби надвор од неговиот мандат

А1 - 02.07.2009

СДСМ го прашува Груевски дали екс вицепремиерот Боцевски во декември минатата година имал тајни средби со заменик министерот и ...

Васко Наумовски нов вицепремиер

А1 - 02.07.2009

Васко Наумовски, доцент на Њујорк Универзитетот по меѓународно право и политика ќе биде новиот вицепремиер задолжен за европски ...

Четврток, 2 јули

BBC - 02.07.2009

Македонскиот печат и денеска се занимава со анализи на оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски.

СДСМ: Сомнителна оставката на Боцевски

BBC - 02.07.2009

Опозицискиот Социјал-демократски сојуз на Македонија денеска постави повеќе прашања во врска со завчерашната оставка на ...

Барем петмина печени за реконструкција

Време - 02.07.2009

Оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски ќе повлече смена на најмалку петмина министри во Владата, тврдат извори блиски до ...

ЕУ бара брза замена за Боцевски

Вест - 02.07.2009

Европската унија бара што е можно побрзо Влада да најде нов човек за функцијата вицепремиер за евроинтеграции.

Васко Наумовски место Боцевски?

Вест - 02.07.2009

Васко Наумовски, доцент на Њујорк универзитетот по меѓународно право и политика е новиот вицепремиер задолжен за европски ...

Што чека Груевски?

Утрински - 02.07.2009

Ненадејната и мистериозна оставка на вицепремиерот Ивица Боцевски отвори многу дилеми во јавноста.

Оставката ќе се констатира на посебна седница

Утрински - 02.07.2009

Оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски, која треба де биде констатирана на собраниска седница, до вчера до попладневните ...

Брисел вознемирен од настаните во Скопје

Утрински - 02.07.2009

Брисел - Европската комисија е вознемирена поради случувањата во Владата и последиците за евроинтеграцијата, па предупреди ...

Оставката може да влијае врз европскиот чекор на Македонија

Утрински - 02.07.2009

Две недели пред очекуваната политичка одлука на ЕУ дали кон земјава ќе биде укинат шенгенскиот визен режим, дојде оставката на ...

Во Владата врие, Груевски на потег

Утрински - 02.07.2009

Што сакаше вицепремиерот Ивица Боцевски да каже со прошталното писмо во кое е клучна реченицата „мојот придонес во Владата е ...

Оставките кај нас се сензација

Утрински - 02.07.2009

Во демократските земји оставките на политичарите се сметаат за најнормална работа и не се прави сензација од тоа, само кај нас ...

Европа зачудена од оставката на Боцевски

Дневник - 02.07.2009

Евроамбасадорот Ерван Фуере, портпаролката на Оли Рен, Кристина Наѓ, и министерката за Европа на претседавачот Шведска , ...

Офанзива на ДУИ за подобри позиции во Владата

Н.Македонија - 02.07.2009

ДУИ ја турка реконструкцијата на Владата за да ги ослаби позициите на ВМРО-ДПМНЕ, а да ги засили своите.

СДСМ: Боцевски заминал поради средби со грчки дипломати?

Алсат-М - 02.07.2009

СДСМ го праша премиерот дали вицепремиерот Ивица Боцевски ја поднел оставката поради наводни средби со високи грчки дипломати ...

Боцевски тајно се среќавал со грчки дипломати?

Алфа - 02.07.2009

Владата продолжува да молчи за причините кои го навеле Боцевски да си поднесе оставка.

Васко Наумовски нов вицепремиер за евроинтеграции

Алсат-М - 02.07.2009

Васко Наумовски, доцент на Њујорк Универзитетот по меѓународно право и политика ќе биде новиот вицепремиер задолжен за европски ...

Васко Наумовски нов вицепремиер

Форум - 02.07.2009

Васко Наумовски, доцент на Нујорк Универзитетот по меѓународно право и политика е новиот вицепремиер задолжен за европски ...

Славески: Ќе ме сменат, како што исчезна Анџелина Џоли

Вечер Прес - 02.07.2009

Деновиве дополнително ќе се утврдува дали постои одговорност кај министерот за правда Михајло Маневски, по обвинувањата од ...

СДСМ бара од премиерот да ја образложи оставката на Боцевски

Кирилица - 02.07.2009

СДСМ бара од премиерот јавно да ги образложи вистинските причини за оставката на вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски ...

Димовски: СДСМ да ги почитува наведените причини во оставката на Боцевски

Кирилица - 02.07.2009

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски, апелираше до опозициската партија дека ...

СДСМ повторно побара објаснување за оставката на Боцевски

Кирилица - 02.07.2009

СДСМ и денеска побара објаснување од премиерот за причините за оставката на вицепремиерот Ивица Боцевски Гордан Георгиев, ...

СДСМ – Боцевски заминал поради средби со грчки дипломати?

МРТ - 02.07.2009

СДСМ го праша премиерот дали вицепремиерот Ивица Боцевски ја поднел оставката поради наводни средби со високи грчки дипломати ...

Министри јавно не сакаат оставки

Канал5 - 02.07.2009

Васко Наумовски ќе биде нов вицепремиер за евроинтеграции, дознава Канал 5 од извори од владејачката партија.

Професор Васко Наумовски ќе го замени Боцевски

Сител - 02.07.2009

Универзитетскиот професор Васко Наумовски ќе биде новиот вицепремиер за евроинтеграции, дознава Сител од високи владини извори.

СДСМ чека одговори од Груевски за оставката на Боцевски

Нетпрес - 02.07.2009

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, денес повторно со нови прашања за премиерот Груевски, поради тоа што смета дека ...

СДСМ – Боцевски заминал поради средби со грчки дипломати?

Макфакс - 02.07.2009

СДСМ го праша премиерот дали вицепремиерот Ивица Боцевски ја поднел оставката поради наводни средби со високи грчки дипломати ...

Васко Наумовски нов вицепремиер

Макфакс - 02.07.2009

Васко Наумовски, доцент на Њујорк Универзитетот по меѓународно право и политика ќе биде новиот вицепремиер задолжен за европски ...

Боцевски - Табу тема

А1 - 01.07.2009

Молк од власта за оставката на Боцевски, но и обид да се маргинализира заминувањето на вицепремиерот задолжен за ...

ЕК со предупредување до владата на Груевски

А1 - 01.07.2009

Политичката бомба на вице-премиерот Боцевски со неговата оставка, ја мотивираше ЕК да прати сериозно предупредување до владата ...

Оставка како најава за владина реконструкција?

Deutsche Welle - 01.07.2009

Оставката на потпретседателот на македонската влада, Ивица Боцевски, задолжен за евроинтеграции, предизвика многу реакции.

Реконструкцијата тргна од Боцевски

Време - 01.07.2009

Вицепремиерот Ивица Боцевски вчера поднесе оставка отворајќи го патот за можна реконструкција на Владата следната недела.

Боцевски во Америка

Вест - 01.07.2009

Вицепремиерот за европски прашања во Владата Ивица Боцевски вчера поднесе неотповиклива оставка на функцијата.

Вицепремиерот Боцевски поднесе оставка

Утрински - 01.07.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции, Ивица Боцевски, вчера сосема неочекувано поднесе оставка на функцијата во Владата на премиерот ...

Ек за оставката на Боцевски

Телма - 01.07.2009

Кристина Наѓ, портпаролката на еврокомесарот за проширување Оли Рен соопшти дека Европската комисија го цени ангажманот на ...

Ивица Боцевски повлече нога за реконструкција

Дневник - 01.07.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски вчера поднесе неотповиклива оставка на функцијата, а премиерот Никола Груевски ...

EK чека информација кој ќе го замени Боцевски

Форум - 01.07.2009

По вчерашната неотповиклива оставка на вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски, Европската Комисија чека ...

Вицепремиерот Боцевски поднесе оставка

Н.Македонија - 01.07.2009

Ивица Боцевски, вицепремиерот за европски прашања, вчера поднесе неотповиклива оставка од функцијата, соопшти Владата.

Опозицијата го прозива, Груевски не ја дообјаснува оставката на Боцевски

Алфа - 01.07.2009

Владата ниту денеска не излезе со попрецизни информации за вчерашната неотповиклива оставка на вицепремиерот за евроинтеграции ...

Аналитичари: Оставката на Боцевски ќе ги забави евроинтеграциите

Алсат-М - 01.07.2009

Оставката на „вториот“ човек на Владата и главниот одговорен околу процесот за евро интеграции, Ивица Боцевски, е сигнал за ...

Славевски: Мојата смена е еднаква на исчезнувањето на Анџелина Џоли

Алсат-М - 01.07.2009

Владина реконструкција ќе има и за ова продолжуваат преговорите меѓу коалиционите партнери по вчерашната оставка на ...

Maкедонскиот вицепремиер за евроинтеграција поднесе оставка

SETimes - 01.07.2009

СКОПЈЕ, Македонија -- Вицепремиерот за евроинтеграција Ивица Боцевски во вторникот (30-ти јуни) поднесе оставка, велејќи му на ...

Ивица Боцевски поднесе оставка

Вечер Прес - 01.07.2009

Шпекулациите се дека меѓу министрите кои ќе бидат реконструирани се и министрите за образование, правда и финансии, Перо ...

Пратениците Димовски и Иванова за оставката на Боцевски

Кирилица - 01.07.2009

Оставката на Боцевски ја коментираа пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ и од името на СДСМ, пратеничката Цветанка Иванова ...

ЕК чека информација кој ќе го води процесот на реформи со ЕУ во Македонија

Кирилица - 01.07.2009

Портпаролката на ЕУ Кристина Наѓ задолжена за проширување на Унијаја денеска изјави оти Европската комисија многу ја ценела ...

Реакции на оставката на вицепремиерот Боцевски

МРТ - 01.07.2009

Македонскиот вицепремиер Ивица Боцевски вчера поднесе оставка на функцијата потпретседател на Владата задолжен за ...

За една недела нов вицепремиер

Канал5 - 01.07.2009

Идната недела ќе се знае новиот вицепремиер за евроинтеграции. Од ВМРО - ДПМНЕ не откриваат имиња.

Еу бара брзо пополнување на министерското место

Сител - 01.07.2009

Европската комисија очекува брзо назначување на вицепремиер кој ќе продолжи да го води овој значаен владин сектор во пресрет на ...

СДСМ: Груевски да ги образложи вистинските причини за оставката на Боцевски

Нетпрес - 01.07.2009

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија побара од Никола Груевски да истапи и јавно да и ги образложи на јавноста вистинските ...

Реакции на оставката на вицепремиерот Боцевски

Макфакс - 01.07.2009

Македонскиот вицепремиер Ивица Боцевски вчера поднесе оставка на функцијата потпретседател на Владата задолжен за ...

СДСМ - Груевски да ги каже причините за оставката на Боцевски

Макфакс - 01.07.2009

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев го повика премиерот Никола Груевски јавно да ги образложи вистинските причини за ...

Боцевски поднесе неотповиклива оставка

А1 - 30.06.2009

Вицепремиерот за европски прашања повлече нога за рекомпонирање на владиниот двор.

Неотповиклива оставка на Боцевски

BBC - 30.06.2009

Македонскиот вицепремиер за европски прашања Ивица Боцевски поднесе неотповиклива оставка.

Оставка на вицепремиерот Ивица Боцевски

Deutsche Welle - 30.06.2009

Македонскиот вицепремиер за европски прашања, Ивица Боцевски, поднесе оставка на функцијата, соопшти македонската влада.

Боцевски се исцрпе на функцијата вицепремиер за европски прашања

Бизнис24 - 30.06.2009

Ивица Боцевски, вицепремиер во Владата на Република Македонија, поднесе оставка на својата функција, која премиерот ја ...

Вицепремиерот Боцевски поднесе неотповиклива оставка

Р.С.Европа - 30.06.2009

Ивица Боцевски поднесе неотповиклива оставка на функцијата вицепремиер за европски прашања.

Вицепремиерот Боцевски поднесе оставка

Телма - 30.06.2009

Вицепремиерот за европски прашања, Ивица Боцевски, поднесе оставка на функцијата, соопшти Владата.

СДСМ - доволно причини за оставка

Телма - 30.06.2009

„Фактот што три години по ред Македонија добива негативни оценки од Брисел за напредокот во европските интеграции и ...

Боцевски поднесе неотповиклива оставка

Алсат-М - 30.06.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции во Владата на Република Македонија, Ивица Боцевски, денеска поднесе неотповиклива оставка на ...

Реконструкција на Владата без реконструкција?!

Форум - 30.06.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски денеска си поднел оставка од својата позиција во Владата.

Ивица Боцевски поднесе оставка

Форум - 30.06.2009

Заменик на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Ивица Боцевски поднесе оставка ...

Боцевски поднесе неотповиклива оставка на функцијата вицепремиер за европски прашања

Алфа - 30.06.2009

Ивица Боцевски поднесе неотповиклива оставка на функцијата вицепремиер за европски прашања.

Ивица Боцевски поднесе оставка

Алфа - 30.06.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски денеска поднесе неотповиклива оставка на функцијата.

Расте притисокот за оставка на Маневски

Алфа - 30.06.2009

Расте притисокот за оставка на Маневски. Со јавен повик за политичка и кривична одговнорност на министерот за правда кој ...

Оставката на Боцевски можен почеток на владина реконструкција

Алсат-М - 30.06.2009

Оставката на вицепремиерот Боцевски го отвори прашањето и за скорешна реконструкција на Владата.

Ивица Боцевски поднесе неотповиклива оставка

Кирилица - 30.06.2009

Во прилог е текстот од оставката доставен до Претседателот на Владата на Република Македонија “Почитуван г.

Ивица Боцевски поднесе неотповиклива оставка од функцијата вицепремиер за европски прашања

Сител - 30.06.2009

Вицепремиерот Ивица Боцевски заминува од потпретседателската функција во Владата со образложение дека неговиот придонес во ...

Боцевски поднесе оставка

Канал5 - 30.06.2009

По една година, падна првата оставка во кабинетот на Груевски. Вицепремиерот за евроинтеграции Боцевски го информирал ...

Вицепремиерот Боцевски поднесе оставка

Нетпрес - 30.06.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски поднесе неотповиклива оставка од функцијата, со образложение дека ...

СДСМ: Дали Боцевски го признава поразот?

Нетпрес - 30.06.2009

Фактот што три години по ред Македонија добива негативни оценки од Брисел за напредокот во европските интеграции и ...

Вицепремиерот Боцевски поднесе оставка

Макфакс - 30.06.2009

Заменик на претседателот на Владата на Република Македонија, Ивица Боцевски, поднесе оставка на својата функција.

СДСМ за оставката на вицепремиерот

Макфакс - 30.06.2009

„Фактот што три години по ред Македонија добива негативни оценки од Брисел за напредокот во европските интеграции и ...