TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Сител - 03.04.2021

Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на Еуростат.

Левица: Албанските партии да престанат со антиевропските политики

МКД - 03.04.2021

Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на ...

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Канал5 - 03.04.2021

Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на Еуростат.

Пописот ќе се одржува од 5 до 30 септември, локалните избори во втората половина на октомври

Радио МОФ - 03.04.2021

Собранието синоќа ги донесе измените на Законот за попис, со што статистичката операција што првично беше планирано да почне на први април, се одложува за периодот од 5 до 30 септември. Измените и дополнувањата на Законот за попис беа донесени со 95 ...

Отворен патот за попис во септември

Слободен Печат - 03.04.2021

Пописот наместо во април, ќе се одржи во септември, откако пратениците дадоа зелено светло. Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Севрна Македонија, 2021 година, по ...

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Press24 - 03.04.2021

Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на ...

Единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, велат од Левица

Фактор - 03.04.2021

Од Левица повикуваат албанските партии да престанат со анти-европските политики. Велат дека изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на ...

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Вечер Прес - 03.04.2021

Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на Еуростат.

(Видео) Крмов кон Мицевски: Вие требаше да реагирате за непопишување на дијаспората на лидерската средба

Антропол - 03.04.2021

Видео од контрарепликата на пратеникот од Левица, Борислав Крмов кон пратеникот Мицевски: „Во ситуација кога власта беше ставена на колена, разграничувањето на резидентното население и дијаспората требаше да се најдат на преговарачка маса, за да ...

Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Опсервер - 03.04.2021

Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на Еуростат.

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Антропол - 03.04.2021

Во целост ја пренесуваме реакцијата на Политичката Партија Левица: „Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е ...

Левица: Албанските партии да престанат со анти-европските политики

Локално - 03.04.2021

„Изјавите на Бујар Османи, Артан Груби и Халил Снопче дека нема да прифатат попис без попишување на дијаспората јасно покажуваат дека единствената цел на албанскиот политички блок е спроведување на фингиран попис, спротивно на препораките на ...

Собранието го одложи пописот

4NEWS - 03.04.2021

Собранието ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик со ...

Пописот одложен, локалните избори поместени

MakPress - 03.04.2021

Собранието на Република Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и дополнувањата на ...

Пописот одложен за септември

Локално - 03.04.2021

Собранието по дводневна расправа ги усвои законските измени за одложување на пописот. Измените и дополнувањата на Законот за попис беа донесени со 95 гласа „за“, а „против“ гласаа 12 пратеници.

Пописот и формално е одложен за септември, два дена откако (не)почна

360 степени - 02.04.2021

Собранието со 95 гласа „за“ изгласа и одложување на локалните избори за втората половина на октомври Собранието ги донесе вечерва измените на Законот за попис, со што статистичката операција што првично беше планирано да почне вчера, на први април, ...

Собранието и формално го одложи пописот за септември

Сакам да кажам - 02.04.2021

По дводневна расправа, Собранието вечерва ги усвои законските измени за одложување на пописот од април за септември, нешто што беше договорено на лидерската средба на Заев и Мицкоски во понеделникот.

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Сител - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Официјално пописот е почнат, во Собранието почна постапката за негово одложување

МКД - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Независен - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

ТВ21 - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Алсат-М - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Слободен Печат - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот

Слободен Печат - 02.04.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери информира дека според Деловникот измените на Законот за попис треба да бидат разгледани на матичните комисии, за европски прашања и за политички систем и односи меѓу заедниците и на Законодавно-правната ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Нова ТВ - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

24 Вести - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Собранието го одложи пописот за наесен

ТВ21 - 02.04.2021

Официјално, со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, законодавниот дом попладнево донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за наесен. Ова следува откако претходната недела на тет-а-тет средба го договорија ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Независен - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Сител - 02.04.2021

Собранието на Република Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и дополнувањата на ...

Одложен пописот и локалните избори

МКД - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Бачев: Добро е што пописот се одложи, но законот мора да се усогласи со европското законодавство

МКД - 02.04.2021

Среќен сум што се изборивме пописот да се одложи, националниот блок во никој случај нема да прифати фалсификуван и животозагрозувачки попис, изјави Јанко Бачев, претседателот на Единствена Македонија, партија која е дел од националниот блок „Не ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Канал5 - 02.04.2021

Собранието, ги донесе одложувањето на Закониот за попис домаќинствата и становите по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик . Измените и дополнувањата на Законот за попис беа донесени со 95 гласа „за", а „против" гласаа 12 ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот – измените денеска во Законодавно-правната комисија

ТВ21 - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Законот за попис пред Законодавно-правната комисија

Алсат-М - 02.04.2021

Законодавно-правната комисија на македонското Собрание денеска претпладне ќе го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по ...

Законот за попис пред Законодавно-правната комисија

Р.С.Европа - 02.04.2021

Законодавно-правната комисија на македонското Собрание денеска претпладне ќе го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот

Канал5 - 02.04.2021

Измените денеска во Законодавно-правната комисија. Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

24 Вести - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Повеќе заостанати закони беа изгласани од пратениците

+инфо - 02.04.2021

Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во второ читање, како и повеќе закони во прво читање и одлуки. Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38.

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Press24 - 02.04.2021

Собранието по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во второ читање, како и повеќе ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Либертас - 02.04.2021

– Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Либертас - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Вечер Прес - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

ММС - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Скопје24 - 02.04.2021

Собранието, ги донесе одложувањето на Закониот за попис домаќинствата и становите по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик. Измените и дополнувањата на Законот за попис беа донесени со 95 гласа „за”, а „против” гласаа 12 ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

еМагазин - 02.04.2021

Собранието вечерва ги усвои предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик со којшто се предвидува воведување на ...

Измените на законот за попис на  Законодавно-правната комисија

Вечер Прес - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Почна постапката за одложување на попис

Скопје инфо - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Почна постапката за одложување на попис

Press24 - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Република - 02.04.2021

Собранието по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во второ читање, како и повеќе ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Опсервер - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

Lider - 02.04.2021

За овие закони расправата беше завршена, но поради немање кворум и мнозинство гласањето за нив беше одложено Собранието на Република Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, ...

Пратениците гласаа за повеќе заостанати закони

24Инфо - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Опсервер - 02.04.2021

– Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

(Видео) Крмов: Ние се залагаме за правична застапеност, ама класна правична застапеност

Антропол - 02.04.2021

Контрареплика на пратеникот на Левица, Борислав Крмов кон пратеничката Арта Биљали – Зендели „Деведесет проценти од дијаспората била албанска – тоа не е точно. Имаме многу поголема македонска и турска дијаспора, којашто ќе кажам, не е организирана и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

iPortal - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Нетпрес - 02.04.2021

Со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, законодавниот дом донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за наесен. Ова следува откако претходната недела на тет-а-тет средба го договорија лидерите на двете ...

Најново: Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Република - 02.04.2021

Официјално, со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, законодавниот дом попладнево донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за наесен. Ова следува откако претходната недела на тет-а-тет средба го договорија ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Курир - 02.04.2021

Собранието вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и дополнувањата на Изборниот законик со којшто се ...

Почна постапката за одложување на пописот во Собранието, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Нетпрес - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Курир - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Измените на Законот за попис денеска пред Законодавно-правната комисија

Lider - 02.04.2021

– Во Собранието вчера доцна попладне заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

ПОПИСОТ НИ НА НЕБО НИ НА ЗЕМЈА: Почна постапка со Собранието, Алијанса и Алтернатива го бараат Бадентер, а Левица попис ...

Денешен - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

24Инфо - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Одложувањето на пописот пред Законодавно-правната комисија со европско знаменце

Академик - 02.04.2021

Измените на Законот за попис со кои се предвидува одложување на пописот се на дневен ред на Законодавно-правната комисија. Законот е предложен по скратена постапка и со европско знаменце. „Решенијата кои се предлагаат произлегуваат од меѓународно ...

Собранието изгласа – пописот се одложува за септември, а локалните избори за октомври

Точка - 02.04.2021

По дводневна дебата, собранието на Република Македонија го усвои законот за одложување на пописот поради пандемијата на коронавирусот. Собранието вечерва ги донесе предлог Законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Бизнис Вести - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија вечерва ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка и измените и ...

Пратениците изгласаа одложување на пописот за во септември и измени и дополнувања на Изборниот законик

Frontline - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

Во Собранието започна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

Frontline - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Правно-политички хаос со пописот: Законот на сила, на терен не се спроведува

MakPress - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Kumanovo News - 02.04.2021

Собранието вечерва ги усвои законските измени за одложување на пописот од април за септември, а на локалните избори од првата за втората половина на октомври. По дводневна расправа, Собранието ги изгласа Предлог-законот за изменување и дополнување ...

Собранието го одложи пописот за во септември, ги изгласа и измените и дополнувањата на Изборниот законик

CivilMedia - 02.04.2021

Собранието на Република Северна Македонија, по завршување на 38. седница, гласаше за повеќе закони по заостанати точки од 20-та, 25-та, 26-та, 29-та, 30-та и 34-та пленарна седница. Според информации од Собранието, донесени се 16 закони, кои беа во ...

И официјално Собранието го пролонгира пописот за наесен

PressingTV - 02.04.2021

Официјално, со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, законодавниот дом попладнево донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за наесен. Ова следува откако претходната недела на тет-а-тет средба го договорија ...

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, измените денеска во Законодавно-правната комисија

PressingTV - 02.04.2021

Собранието ја почна постапката за одложување на пописот, што би се одржал од 5 до 30 септември. Пратениците вчера ја изгласаа потребата од донесување на Предлог- закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и ...

Пописот и официјално одложен за септември

Expres - 02.04.2021

Со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, Собранието попладнево донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за наесен. Ова следува откако претходната недела на тет-а-тет средба го договорија лидерите на двете ...

Измените на Законот за попис пред Законодавно-правната комисија

Локално - 02.04.2021

Пратениците во Собранието ја започнаа постапката за одложување на пописот. Измените на Законот за попис добија поддршка во Комисијата за европски прашања, а денеска претпладне се пред Законодавно-правната комисија.

Пописот не се одложи денеска, неизвесно дали тоа ќе биде сторено и утре

MakPress - 02.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Измените за пописот поминаа во Комисијата за европски прашања, не е прифатен ниту еден амандман

360 степени - 01.04.2021

Претседателот на Комисијата Арбер Адеми вели дека сите над сто амандмани поднесени од Алијанса и Алтернатива биле неуредно поднесени, додека трите амандмани од Левица не биле прифатени Утре за измените ќе расправа Законодавно-правната комисија, а ...

Според Алијанса/Алтернатива, ДЗС прави кривично дел со непочнување на пописот

360 степени - 01.04.2021

Од опозициската коалиција најавија амандмани на законските измени за одложување на пописот, за кои наскоро треба да почне комисиска расправа Коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива најави амандмани на измените на Законот за попис, за чие ...

Постапката за одложување на пописот почна со 95 гласа „за“ и 7 „против“

360 степени - 01.04.2021

Координаторот на ПГ на Алијанса/Алтернатива побара предлог-измените на Законот за попис да се тргнат од дневен ред и апелираше до ДУИ да се спротистави на одложување на пописот, за, како што рече, да не се дозволи ситуација како во 2011 година Дури ...

Алијанса и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

360 степени - 01.04.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во комисиите ...

(Не) почнува пописот…

360 степени - 01.04.2021

Денеска се очекува нов обид во Собранието за закажување седница за одложување на статистичката операција, која, според важечкиот Закон, стартува денеска Пописот на населението и домаќинствата почнува денеска, според Законот за попис што во јануари ...

Азири за ТВ21: Доставени 200 амандмани за Законот за попис

ТВ21 - 01.04.2021

Пратеникот од Алијанса за Албанците Елми Азири за ТВ21 посочи дека доставени се 200 амандмани за Законот за попис „За законот за попис се доставени 200 амандмани, за Изборен законик ниеден, бидејќи за тој се договорија сите партии“, посочи ...

Собранието ја започна расправата за одложување на пописот

Алсат-М - 01.04.2021

95 пратеници ја одобрија потребата за промена на Законот за попис на населението, а седуммина гласаа против. Предлог измената на Законот предвидува одложување на пописот за септември. Опозицијата од редовите на Албанците, Алијанса за Албанците и ...

Собранието денеска би требало да расправа за пописот

Р.С.Европа - 01.04.2021

Денеска би можело да се одржи седница на Собранието на чиј дневен ред ќе се најдат измените на Законот за попис, со кој тој треба да се одложи за септември, како што претходно се договорија лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан ...

Реџепи најави амандмани на предлогот за измена и дополнување на Законот за попис

Независен - 01.04.2021

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на која на дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување ...

Ќе расправа ли денеска Собранието за пописот?

Алсат-М - 01.04.2021

Денеска би можело да се одржи седница на Собранието на чиј дневен ред ќе се најдат измените на Законот за попис, со кој тој треба да се одложи за септември, како што претходно се договорија лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан ...

Одложувањето на пописот помина на Комисијата за европски прашања

Р.С.Европа - 01.04.2021

Заврши комисиската расправа за измените на Законот за попис со кои процесот треба да биде одложен за септември. На седницата на Комисијата за европски прашања беа доставени повеќе од 100 амандмани од страна на опозициските партии, повеќето од ...

За пописот и за измената на изборниот законик ќе се решава по скратена постапка

Независен - 01.04.2021

Почна пленарната седница за измена и дополнување на Законот за попис на населението и за Законот за промена во изборниот законик. Пратениците изгласаа двата закони да се носат по скратена постапка.

Пописот како првоаприлска шега, пак останавме непребројани!

ТВ21 - 01.04.2021

Закон има, но еден договор на лидерите урна се. Требаше денеска, но како да беше првоаприлска шега, па повторно остануваме непреброени. Пописот ќе чекаме и официјално да го одложат пратениците со гласање на измени на законот, а според најавите ...

Измените на Законот за попис утре се пред Законодавно-правната комисија

Сител - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Алијансата и Алтернатива го затрупаа со амандмани законот за одложување на пописот, не помина ниту еден

Независен - 01.04.2021

Како што и најавија коалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива го затрупаа со амандмани предлог-законот за одложување на пописот. Денеска попладнево заврши расправата во Комисијата за европски прашања за која била доставени повеќе од 100 ...

Изет Меџити за ТВ21: Нема да гласам за одложување на пописот

ТВ21 - 01.04.2021

Актуелниот пратеник од ДУИ и поранешен координатор на пратеничката група Изет Меџити вели дека нема да гласа за одложување на пописот. Седницата на која треба да се одложи пописот е закажана за денеска во 13 часот, но истата се уште не е ...

Пописот денеска почнува, попишувачи на терен нема

24 Вести - 01.04.2021

Кој ќе одговара затоа што денеска според закон требаше да започне најмасовната статистичка операција, пописот? Премиерот Зоран Заев вели никој. За него Пописот е започнат согласно постојниот Закон, со подготвителна фаза за теренски активности, а ...

Заев: Пописот е почнат,нема потреба од никакаква одговорност,

Канал5 - 01.04.2021

Нема потреба од никакаква одговорност, затоа што со донесувањето на самиот закон сите материјали кои што се денеска изработени ќе бидат земени предвид. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и ...

Заев: Пописот е почнат и се што ќе биде сработено денес ќе важи

МКД - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Заев: По донесувањето на Законот за одложување на пописот сите обработени материјали ќе бидат земени предвид

Нова ТВ - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања

Слободен Печат - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

Независен - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

Слободен Печат - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Заев: Официјално по Закон пописот почнува денеска

Сител - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Измените на Законот за попис утре се пред Законодавно-правната комисија

Канал5 - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Левица бара одложување на пописот за 2022

Канал5 - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес до претседателот на Собранието поднесоа два амандмани на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението домаќинствата и становите 2021.

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

24 Вести - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Собранието ја почна скратената постапка за измената на законот за попис и на изборниот закон

24 Вести - 01.04.2021

Со 95 гласа за и 7 против пратениците на денешната седница ја изгласаа потребата од измени во Законот за попис со кој тој треба привремено да се одложи до септември. Законското решение сега веќе е пуштено во Комисијата за европски прашања која ...

Левица бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Слободен Печат - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов до претседателот на Собранието поднеле два амандмана на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 ...

Левица со два амандмана бара одложување на пописот за 2022

Фокус - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов до претседателот на Собранието поднесле два амандмана на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 ...

Законот за одложување на пописот помина во Комисијата за европски прашања

Фокус - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис. -Ние завршивме во Комисијата за европски прашања и доставивме Извештај до претседателот на Собранието Талат Џафери и би ...

Левица: Доколку не биде донесен нов Закон за попис, продолжува кампањата „Не отворам врата”

Слободен Печат - 01.04.2021

Доколку не биде донесен нов Закон за попис, политичката партија Левица информира дека продолжува со кампањата „Не отворам врата”. – Партијата Левица го повикува народот да пружи пасивен отпор и од денес да им каже големо НЕ на насилничките власти, ...

Левица: Доколку не биде донесен нов Закон за попис, продолжува кампањата „Не отворам врата"

Канал5 - 01.04.2021

Доколку не биде донесен нов Закон за попис, политичката партија Левица информира дека продолжува со кампањата „Не отворам врата". – Партијата Левица го повикува народот да пружи пасивен отпор и од денес да им каже големо НЕ на насилничките власти, ...

Левица: Доколку не биде донесен нов Закон за попис, продолжува кампањата „Не отворам врата“

Сител - 01.04.2021

Доколку не биде донесен нов Закон за попис, политичката партија Левица информира дека продолжува со кампањата „Не отворам врата“. – Партијата Левица го повикува народот да пружи пасивен отпор и од денес да им каже големо НЕ на насилничките власти, ...

Левица: Без нов закон за попис продолжуваме со кампањата „Не отварам врата“

Алсат-М - 01.04.2021

Од опозициската левица денеска реагираат дека „одложувањето“ на донесувањето на нов Закон за попис е намерно издејствувано и договорено. Во партиското соопштение меѓудругото се вели: Имаме силни сомнежи дека во наредните неколку дена власта, ќе врши ...

Алијанса и Алтернатива не се предомислија, ќе гласаат против одложување на пописот

Слободен Печат - 01.04.2021

Пред почетокот на собранската седница на која треба пописот да се одложи за септември, опозициската коалиција од албанскиот политички блок, Алијанса и Алтернатива останува на ставот дека нема да го поддржат законот.

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања – утре се пред Законодавно-правната комисија

ТВ21 - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Левица за пописот: Обидот за фалсификат само се пролонгира

Независен - 01.04.2021

Кампањата „Не отворам врата” ќе продолжи ако не биде донесен новиот закон за попис, соопшти денеска Левица. „Скандалозната изјава на министерот за правда, Бојан Маричиќ, дека добиените податоци ќе бидат внесени во пописот во октомври, навестува дека ...

Левица: Ако не биде донесен законот, ќе продолжиме со кампањата за бојкот на пописот

МКД - 01.04.2021

Нашата кампања „Не отворам врата" ќе продолжи ако не биде донесен новиот закон за попис, соопшти денеска Левица. „Скандалозната изјава на министерот за правда, Бојан Маричиќ, дека добиените податоци ќе бидат внесени во пописот во октомври, навестува ...

Собранието денеска би требало да расправа за пописот

Фокус - 01.04.2021

Денеска би можело да се одржи седница на Собранието на чиј дневен ред ќе се најдат измените на Законот за попис, со кој тој треба да се одложи за септември, како што претходно се договорија лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

Либертас - 01.04.2021

– Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

Либертас - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

+инфо - 01.04.2021

Пописот како процес почнува на 1 април, од денеска пописот е во подготвителна фаза за терен, организација на групите, систематско поставување на ракувањето и аплоудинг на самите податоци кои што ги собираат и после почнуваат теренските активности, ...

Реџепи најави амандмани на предлогот за измена и дополнување на Законот за попис

Либертас - 01.04.2021

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на која на дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување ...

Пописот да се одложи за 2022 година, бара Левица

Фактор - 01.04.2021

Левица со два амандмани бара одложување на пописот за 2022 година. Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов до претседателот на Собранието, Талат Џафери поднесле два амандмани на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот ...

Законот за одложување на пописот ќе се носи по скратена постапка, Алијанса и Алтернатива бараат пратениците да не ...

+инфо - 01.04.2021

Со 95 гласа „за“ и 7 против, Собранието го усвои предлог законот за одложување на пописот да се донесе по скратена постапка, додека измените на Изборниот законик во делот на одложување на локалните избори за втората половина на октомври, беше усвоен ...

Измените на Законот за попис утре се пред Законодавно-правната комисија

+инфо - 01.04.2021

На веб-страницата на Собранието, оваа седница е закажана за утре во 10 часот за Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена ...

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

Вечер Прес - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Заев: Парламентот денеска или утре ќе може да ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис

Press24 - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени предвид, ...

ММС - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Реџепи најави амандмани на предлогот за измена и дополнување на Законот за попис

Press24 - 01.04.2021

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на која на дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување ...

Алијанса на Албанците и Алтернатива не се предомислија, најавија амандмани за Законот за попис

еМагазин - 01.04.2021

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на која на дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување ...

Левица до два амандмани бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Либертас - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес 1 април, 2021 година, до претседателот на Собранието на Република Македонија (РМ), поднесоа два амандмани на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за попис на ...

Левица со два амандмана бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Press24 - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес, 1 април 2021 година, до претседателот на Собранието поднесоа два амандмана на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите ...

Левица: Ако не се донесе законот, го повикуваме народот да не отвора врата на фингиран попис!

+инфо - 01.04.2021

Скандалозната изјава на министерот за правда, Бојан Маричиќ, дека добиените податоци ќе бидат внесени во пописот во октомври, навестува дека владејачката коалиција се обидува да ги спречи сите обиди за усвојување нов закон и методологија и ...

Одложувањето на пописот поддржано во собраниската Комисија за европски прашања, неуредно доставени над 100 амандмани

еМагазин - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Левица бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Вечер Прес - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес 1 април, 2021 година, до претседателот на Собранието на Република Македонија (РМ), поднесоа два амандмани на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за попис на ...

Измените за пописот поминаа во Комисијата за европски прашања, не е прифатен ниту еден амандман

Press24 - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

еМагазин - 01.04.2021

Премиерот изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза за теренски ...

Левицата: Ако не биде донесен нов Закон за попис, продолжуваме со кампањата „Не отворам врата“

Press24 - 01.04.2021

Од Левица велат дека имаат индиција дека одлагањето на донесувањето на новиот Закон за попис, е намерно издејствувано и договорено, за да може како што велат, кампањата на нелигитимниот попис сепак да започне.

Заев: Пописот е почнат сите обработени материјали ќе бидат земени предвид

Нетпрес - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев уверува дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза за ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

iPortal - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

24Инфо - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Левица со два амандмани бара одложување на пописот за 2022

Н.Македонија - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес, 1 април 2021 година, до претседателот на Собранието поднесоа два амандмана на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите ...

Алијанса за Албанците и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Нетпрес - 01.04.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во комисиите.

Крмов: Не е точно дека Еуростат даде зелено светло за пописот!

Антропол - 01.04.2021

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов во своето гостување на „ТВ Стар” истакна дека Левица ќе пружа отпор се додека не се усвои нов закон и методологија, бидејќи во постоечкиот има премногу недоследности.

Алијанса и Алтернатива со 200 амандмани ќе го блокираат Законот за попис

Lider - 01.04.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во комисиите.

СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ здружено „за“ одложување на пописот – Алијанса и Алтернатива не попуштаат

Скопско Ехо - 01.04.2021

Деведесет и пет пратеници гласаа за потребата за измени на Законот за попис по скратена постапка, со што пописот кој требаше да започне денеска, се одложува за септември. „Против“ беа само седум пратеници, веројатно од Алијансата за Албанците и ...

Алијанса и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Република - 01.04.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во комисиите.

Левица: Ако не биде донесен нов Закон за попис, продолжуваме со кампањата „Не отворам врата“

Скопско Ехо - 01.04.2021

Мора да се донесе нов закон за пописот, инсистираат од „Левица“. Од оваа партија велат дека имаат индиција дека одлагањето на донесувањето на новиот Закон за попис, е намерно издејствувано и договорено, за да може како што велат, кампањата на ...

Левица: Доколку не биде донесен нов Закон за попис, продолжува кампањата „Не отворам врата”

Мак. Весник - 01.04.2021

Доколку не биде донесен нов Закон за попис, политичката партија Левица информира дека продолжува со кампањата „Не отворам врата”. – Партијата Левица го повикува народот да пружи пасивен отпор и од денес да им каже големо НЕ на насилничките власти, ...

Доколку не биде донесен нов закон за попис, Левица продолжува со кампањата „Не Отворам Врата”

Антропол - 01.04.2021

Левица со соопштение до јавност: „Ја известуваме јавноста дека, имаме индиции за „одложувањето“ на донесувањето на нов Закон за попис, дека е намерно издејствувано и договорено, за да може кампањата на нелигитимниот попис сепак да започне.

Доколку не биде донесен нов Закон за попис, Левица продолжува со кампањата „Не отворам врата“

Опсервер - 01.04.2021

Ја известуваме јавноста дека, имаме индиции за „одложувањето“ на донесувањето на нов Закон за попис, дека е намерно издејствувано и договорено, за да може кампањата на нелигитимниот попис сепак да започне.

Собранието го изгласа предлогот за одложување на пописот и изборите, Алијанса и Алтернатива бараат да не се гласа

Lider - 01.04.2021

Со 95 гласа за и 7 против, Собранието ја изгласа потребата за измена на Законот за попис по што претседателот на Собранието ги овласти претседателите на комисиите да закажат седници. Со 95 гласа „за“ и 7 против, Собранието го усвои предлог законот ...

Алијанса и Алтернатива не се предомислија, ќе гласаат против одложување на пописот

Lider - 01.04.2021

Пред почетокот на собранската седница на која треба пописот да се одложи за септември, опозициската коалиција од албанскиот политички блок, Алијанса и Алтернатива останува на ставот дека нема да го поддржат законот.

Левица со два амандмани бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Антропол - 01.04.2021

Левица со два амандмани бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората Денес политичката партија Левица излезе повторно со соопштение до јавност во врска со предлогот на Закон за именување и дополнување на Законот за ...

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

Денешен - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Комисијата за европски прашања ги поддржа измените на Законот за попис

Lider - 01.04.2021

– Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

iPortal - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

Република - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

24Инфо - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања, утре се пред Законодавно-правната комисија

Опсервер - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Левица со два амандмани бара пописот да се одржи во 2022 година и да прекине тој за дијаспората

Денешен - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес 1 април, 2021 година, до претседателот на Собранието на Република Македонија (РМ), поднесоа два амандмани на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за попис на ...

Измените на Законот за попис помина во Комисијата за европски прашања, не е прифатен ниту еден амандман

Нетпрес - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево Комисијата за европски прашања ја заврши расправата по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис. Пратеникот од ДУИ Арбер Адеми, кој претседава со оваа комисија, за МИА изјави дека само до 15 ...

Реџепи најави амандмани на предлогот за измена и дополнување на Законот за попис

24Инфо - 01.04.2021

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на која на дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување ...

Левица до два амандмани бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Опсервер - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес 1 април, 2021 година, до претседателот на Собранието на Република Македонија (РМ), поднесоа два амандмани на Предлогот на Закон за изменување и дополнување на Законот за попис на ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

Опсервер - 01.04.2021

– Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

Кајгана - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Алијанса за Албанците и Алтернатива поднеле 200 амандмани на Законот за попис

Точка - 01.04.2021

Претседателот на Собранието Талат Џафери, попладнево ја прекина 38-седница на чиј дневен ред се само две точки – измените на Законот за попис и на Изборниот законик, и најави дека продолжението ќе биде закажано кога ќе заврши расправата во комисиите.

Левица со два амандмана бара одложување на пописот за 2022 и итно прекинување на пописот на дијаспората

Точка - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес, 1 април 2021 година, до претседателот на Собранието поднесоа два амандмана на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите ...

Измените на Законот за попис поддржани во Комисијата за европски прашања

Кајгана - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Левица бара пописот да биде одложен за следната година и итен прекин на попишувањето на дијаспората

365 - 01.04.2021

Пратениците на Левица – Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денеска до претседателот на Собранието на Република Македонија (РМ) поднесоа два амандмани на предлог-законот за одложување на пописот за во септември.

Реџепи: Пописот се одлага од страв на македонските партии дека Албанците ќе бидат повеќе од што планирале

MakPress - 01.04.2021

Коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива останува на ставот дека пописот не треба да се одложи и нагласи дека нема да дозволи да се одржи денешната собраниска седница, на која на дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување ...

Заев вели дека пописот е почнат, ДЗС пак не ги започна теренските активности

MakPress - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Заврши комисиската расправа: Одложувањето на пописот одложено за утре, можно е да има и пленарна седница

Локално - 01.04.2021

Во Собранието доцна попладнево заврши комисиската расправа по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година, по скратена постапка.

Седница за одложување на пописот: Препукувања меѓу ДУИ и коалицијата АА-А

Локално - 01.04.2021

Во Собранието пленарка за измени на Законот за попис и за Изборниот законик по скратена постапка. 95 гласови „за“ на власта и опозицијата се за измени на Законот за попис по скратена постапка, додека од Коалицијата Алијанса за Албанците и ...

Заев: Пописот е почнат, по донесувањето на Законот за негово одложување сите обработени материјали ќе бидат земени ...

Frontline - 01.04.2021

Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека Парламентот денеска или утре ќе ги донесе измените и дополнувањата на Законот за попис за негово одлагање за септември, а бидејќи самата операција е почната согласно постојниот Закон со подготвителна фаза ...

Левица: Доколку не биде донесен нов Закон за попис, Левица продолжува со кампањата „Не отворам врата“

MakPress - 01.04.2021

Ја известуваме јавноста дека, имаме индиции за „одложувањето“ на донесувањето на нов Закон за попис, дека е намерно издејствувано и договорено, за да може кампањата на нелигитимниот попис сепак да започне.

Левица поднесе два амандмани: Бара одложување на пописот за 2022

Локално - 01.04.2021

Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов, денес, 1 април 2021 година, до претседателот на Собранието поднесоа два амандмана на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите ...

Алијанса/Алтернатива со 200 амандмани го блокираа одложувањето на пописот

Expres - 01.04.2021

Алијанса за Албанците и Алтернатива поднеле 200 амандмани на предлог- закоот за изменување на Законот за попис, изјави за ТВ 21 пратеникот од Алијанса Елми Азири. „За Законот за попис се доставени 200 амандмани, за Изборниот законик ниеден, бидејќи ...

Левица: Ќе продолжиме со бојкот на пописот, ако не биде донесен новиот закон за попис

Локално - 01.04.2021

Нашата кампања „Не отворам врата” ќе продолжи ако не биде донесен новиот закон за попис, соопшти денеска Левица. „Скандалозната изјава на министерот за правда, Бојан Маричиќ, дека добиените податоци ќе бидат внесени во пописот во октомври, навестува ...

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии

Сител - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Заев: Сите заедно да дадеме поддршка за успешен попис

Канал5 - 31.03.2021

Премиерот Заев нагласи дека за пописот како важна работа во државата треба да застанеме сите и треба да изнајдеме начини, а верува дека и Парламентот ќе изнајде. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека може да гарантира пред граѓаните дека ќе стори ...

Заев ќе стори се што може пописот да даде квалитетни податоци

Независен - 31.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска гарантираше дека ќе стори се пописот да даде квалитетни и целосни податоци од кои потоа ќе може државата квалитетно да ги димензионира и економските, финансиски и сите видови на политики.

Измените на Законот за попис се готови, неизвесно е Бадентеровото мнозинство во Собранието

МКД - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Заев: Цело е кога има сѐ

Слободен Печат - 31.03.2021

По денешната средба со координаторот на пратеничката група на Алијансата на Албанците на новинарско прашање дали Законот за попис ќе биде поддржан од сите пратеници, премиерот Заев рече дека очекува поддршка од сите.

Владата ги упати измените на Законот за попис, Собранието денеска треба да ги гласа

ТВ21 - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Одложувањето на пописот оставено за утре

Р.С.Европа - 31.03.2021

Во Собрание вечерва нема да се одржи седница за измените на Законот за попис, со кој тој треба да се одложи за септември, како што претходно се договорија лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието

Канал5 - 31.03.2021

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на процесот. Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на ...

Данев за тв 24: Пописот се одложи најмногу поради сериозниот отпор од граѓаните

24 Вести - 31.03.2021

Драган Данев поранешен пратеник во емисијата 24 анализа рече дека претходно истакнал дека на Македонија и претстои тежок период. Тоа е одраз на една политичка култура, смета Данев. Истакна дека пописот и да се договорил или не межу политичките ...

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

Скопје инфо - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Заев: Целта на пописот е да бидат опфатени сите

Либертас - 31.03.2021

на пописот и податоците кои ќе се добијат, како основа за креирање на идните политики на нашата држава. Како мрежа на повеќе од 60 невладини организации, велат оттаму, тие се залагаат за попис којшто ќе ја покаже реалната слика за населението кое ...

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

Бриф - 31.03.2021

С Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Заев: Сите заедно да дадеме поддршка за успешен попис

Press24 - 31.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека може да гарантира пред граѓаните дека ќе стори се процесите во државата да бидат успешни и процесот на пописот да даде квалитетни и целосни податоци од кои потоа ќе може државата квалитетно да ги димензионира ...

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

Либертас - 31.03.2021

– Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Писмото на Мицкоски за одложување на пописот до меѓународниот фактор вроди со плод

Курир - 31.03.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на 11 март месецов напиша писмо до амбасадорите кои го преставуваат меѓународниот фактор во земјава осврнувајќи се на пописот, локалните избори и ковид пандемијата, а истото очигледно вложи со плод кој ...

Заев: Сите заедно да дадеме поддршка за успешен попис

iPortal - 31.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека може да гарантира пред граѓаните дека ќе стори се процесите во државата да бидат успешни и процесот на пописот да даде квалитетни и целосни податоци од кои потоа ќе може државата квалитетно да ги димензионира ...

Заев: Сите заедно да дадеме поддршка за успешен попис

24Инфо - 31.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека може да гарантира пред граѓаните дека ќе стори се процесите во државата да бидат успешни и процесот на пописот да даде квалитетни и целосни податоци од кои потоа ќе може државата квалитетно да ги димензионира ...

Крмов: Сите неправилности од 2011 година сега се ставени во Методологијата за попис

Антропол - 31.03.2021

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов во своето гостување на ТВ Стар изнесе дека сите барања за неправилности од страна на албанските партии, поради кој бешњ одложен пописот во 2011 година, сега се внесени во Методологијата.

Измените на Законот за попис се готови, неизвесно е Бадентеровото мнозинство во Собранието

Lider - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Крмов: Најголем пропуст околу средбата на Заев и Мицкоски е давањето дозвола пописот на дијаспората да продолжи

Антропол - 31.03.2021

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов во своето гостување на ТВ Стар истакна дека спорно е продолжувањето на пописот во дијаспората, со оглед на тоа што истиот е спротивен на меѓународните стандарди. „Можеме како пример да ја земеме Италија.

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

Опсервер - 31.03.2021

– Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Митрески за Алсат: Пописот е статистичка операција која ни е потребна, а која сме ја немале во изминатите скоро 20 ...

iPortal - 31.03.2021

Не станува збор за лесно откажување од пописот, имаме ситуација на пандемија и во разговори, во поглед на фактите, во поглед на стравот на граѓаните од пандемијата, а при тоа имаме желба да се направи успешен попис, кој ќе даде веродостојни ...

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

24Инфо - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

Бизнис Вести - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Заев: На средбата со Реџепи не разговаравме за Законот за одложување на пописот

MakPress - 31.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека може да гарантира пред граѓаните дека ќе стори се процесите во државата да бидат успешни и процесот на пописот да даде квалитетни и целосни податоци од кои потоа ќе може државата квалитетно да ги димензионира ...

Заев: Сите заедно да дадеме поддршка за успешен попис

Frontline - 31.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека може да гарантира пред граѓаните дека ќе стори се процесите во државата да бидат успешни и процесот на пописот да даде квалитетни и целосни податоци од кои потоа ќе може државата квалитетно да ги димензионира ...

Зиков: Податоците од пописот се база за носење на стратешка економска политика

CivilMedia - 31.03.2021

На 30 март во хотел Парк&Спа Резиденс се одржа уште една во низата на панел-дискусии на ЦИВИЛ на тема „Попис: Статистика, не политика“. Еден од говорниците беше и главниот и одговорен уредник на „Капитал“ Љупчо Зиков.

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

MakPress - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Најчевска: Пописот не е патриотизам туку статистичката операција која е врзана со бројки а не со емоции

CivilMedia - 31.03.2021

„Пописот е одложен, но останува прашањето – зошто е одложен? Мене ми е нејасно, зошто е одложен пописот, дали е одложен поради пандемијата бидејки однесувањето на граѓаните не покажува дека постои страв од пандемија.

Владата ги упати измените на Законот за попис до Собранието, Заев очекува поддршка од сите партии за одлагање на ...

Frontline - 31.03.2021

Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2021 година, со кои се врши менување на датумите за спроведување на оваа статистичка ...

Писмото на Мицкоски за одложување на пописот до меѓународниот фактор вроди со плод

PressingTV - 31.03.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на 11 март месецов напиша писмо до амбасадорите кои го преставуваат меѓународниот фактор во земјава осврнувајќи се на пописот, локалните избори и ковид пандемијата, а истото очигледно вложи со плод кој ...

Петровска: Конструктивна дебата подразбира соочување на аргументите, а не на нашите политички ставови

CivilMedia - 31.03.2021

„Пописот е дефиниран и се нарекува статистичка операција, за жал, во Република Северна Македонија на некои субјекти не им изгледаше така. Во последно време бевме сведоци на интензивни кампањи.

Митревски: Податоците од пописот ќе ни треба за наредните 10 години

Локално - 31.03.2021

Пратеникот на СДСМ Јован Митрески во емисијата „200“ на телевизија Алсат, напомена дека договорот за одложување на пописот не претставуа лесно откажување од него туку самата ситуација со пандемијата и желбата да се направи успешен попис е резултат ...

Владата ги усвои измените на Законот за попис – ќе се достават до Собранието

360 степени - 30.03.2021

Владата го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинската и становите, со кои попишувањето треба да се одложи за во септември.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за одложување на пописот и ќе ги прати во Собрание

Фокус - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

МКД - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Сител - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија во 2021 година.

За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии, вели Заев

Независен - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис

ТВ21 - 30.03.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Митрески: Одложувањето на пописот во интерес на добивање релевантни податоци

Алсат-М - 30.03.2021

Одлуката за одложување на пописот е донесена врз основа на повеќе факти меѓу кои и епидемиолошката состојба на теренот, рече во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат пратеникот од СДСМ, Јован Митрески.

ДУИ: Пролонгирање на самопопишувањето е правилна и правична одлука

Алсат-М - 30.03.2021

Демократската Унија за Интеграција ја известува јавноста дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на Попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша ...

Заев очекува поддршка од сите партии за одложување на пописот

Фокус - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Канал5 - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Премиерот Зоран Заев одговори на новинарско прашање околу ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Слободен Печат - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Заев не очекува блокада на измените на Законот за попис од албанската опозиција

Р.С.Европа - 30.03.2021

Премиерот Зоран Заев вели дека верува оти измените на законот за попис ќе добијат поддршка од сите политички партии. Оваа изјава доаѓа по најавите на албанските опозициски партии Алијанса за Албанците и Алтернатива дека ќе го блокираат предлог ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

24 Вести - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Измените на Законот за попис поминаа на владина седница

Р.С.Европа - 30.03.2021

Измените на законот за попис помина се утврдени на денешната владина седница, соопштија од прес службата на Владата. Оттаму додаваат дека до Собранието ќе биде доставен Предлог-закон со внесени измени и дополнувања со кои се одлага пописот за ...

„За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии“, вели Заев

ТВ21 - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Сител - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

ДУИ со поддршка пописот да се спроведе од 5 до 30 септември

Нова ТВ - 30.03.2021

Демократската унија за интеграција смега дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага пописниот процес и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата дијаспора, соопшти ДУИ.

Одложувањето на пописот може и да не оди лесно

Р.С.Европа - 30.03.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ договорија одложување на пописот, но Алијансата и Алтернатива се противат. За измени на законот останува еден ден, оти пописот, според закон, треба да почне на 1 април. Претседателот на Собранието предупреди дека одложувањето може ...

ДУИ: Одложувањето на пописот можност за попишување на целата дијаспора

МКД - 30.03.2021

ДУИ им порачува на граѓаните дека со одложувањето на пописот за наесен е дадена можност самопопишувањето на дијаспората да продолжи сѐ до 30 септември и ги уверува дека одложувањето е добро и поради здравствената криза.

Алијанса – Алтернатива ќе го блокира одложувањето на пописот

Телма - 30.03.2021

Предлог законот за одложување на пописот од април за септември, до утре треба да влезе во собраниска процедура. Европското знаменце овозможува скратена постапка, но и процедура која не може да заврши за еден ден, бидејќи комисиската расправа може да ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

МКД - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Нова ТВ - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Независен - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

ДУИ: Даваме поддршка пописот да се спроведе од 5 до 30 септември

Фокус - 30.03.2021

Демократската унија за интеграција смега дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага пописниот процес и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата дијаспора, соопшти ДУИ.

ДУИ: Пролонгирање на пописот е правилна и правична одлука

Сител - 30.03.2021

Демократската Унија за Интеграција ја известува јавноста дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на Попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша ...

ДУИ: Пролонгирање на пописот е правилна и правична одлука

Канал5 - 30.03.2021

ДУИ ја известува јавноста дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на Попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша дијаспора.

ДУИ: Села и Гаши вчера побараа пролонгирање на пописот, денес наводно се спротивставуваат

+инфо - 30.03.2021

Преку неколку амандмани предложени од пратеничката група на Алијансата за Албанците и Алтернатива, се бараше пописот да се пролонгира за одреден период, бездруго на тој амандман пишува од месец март до месец мај, поврзувајќи го истото со ...

Колку Заев и Мицкоски пораснале?

+инфо - 30.03.2021

Ајде и тоа се случи! Конечно малку оптимизам, Македонија дочека разговор на две крајно раскарани лица кои нивните сопартијци ги нарекуваат лидери. А лидер се станува само ако водиш, а не ако кочиш, како што беше државата под рачна до вчера.

Владата ги достави до Собранието измените на Законот за попис

Press24 - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија во 2021 година.

Ќе се менува Законот за попис или ќе се чита поезија?

+инфо - 30.03.2021

Овој Закон за попис треба да се гласа според Бадентер, па клучна ќе биде и средбата помеѓу Заев и албанската опозиција која е закажана за утре. Секако, постои можност да не се договорат и блокадата да продолжи.

За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии, вели Заев

ММС - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Вечер Прес - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Бриф - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Владата ги утврди предлог – измените на Законот за попис

еМагазин - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис

Фактор - 30.03.2021

Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис, информираат од Владата. Владата на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во ...

ДУИ: Пролонгирање на пописот е правилна и правична одлука

еМагазин - 30.03.2021

Од Демократската унија за интеграција (ДУИ) велат дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на Попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша ...

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

+инфо - 30.03.2021

Една од измените што се предлагаат е продолжување на процесот на самопопишување на граѓаните од дијаспората до крајот на одржувањето на пописот во септември, се додава во соопштението. Владата на денешната седница го утврди текстот на ...

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Вечер Прес - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

iPortal - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Опсервер - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

ДУИ: Села и Гаши манипулираат со чувствата на Албанците, прво побараа пролонгирање на пописот, а сега наводно се ...

Нетпрес - 30.03.2021

Предлоготза пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша дијаспора, информира ДУИ.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Нетпрес - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

ЗАЕВ: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Денешен - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

iPortal - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис, дијаспората ќе се попишува до септември

Република - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија во 2021 година.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Опсервер - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

24Инфо - 30.03.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Колку Заев и Мицкоски пораснале?

Скопско Ехо - 30.03.2021

Колумна на Никола Тасев: Ајде и тоа се случи! Конечно малку оптимизам, Македонија дочека разговор на две крајно раскарани лица кои нивните сопартијци ги нарекуваат лидери. А лидер се станува само ако водиш, а не ако кочиш, како што беше државата под ...

Митревски: И покрај одложувањето ни останува заложбата за кредибилен попис

Centar - 30.03.2021

„Не станува збор за лесно откажување од пописот. Имаме ситуација на пандемија и во преговори, со поглед кон фактите, кон тоа што се случува, стравот на граѓаните, а при тоа имаме желба за вистински попис со веродостојни резултати, така се одлучи на ...

Заев: Кога се носеше Законот, и АА и А предлагаа пописот да се одложи

Република - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

По барањето на ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот, Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис

Курир - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија во 2021 година. Како што соопшти владината прес-служба, до Собранието ќе биде ...

Тасевски остро кон СДСМ: Не го величете потегот на шефот за одложување на пописот, оти не се работи за визија, туку за ...

Lider - 30.03.2021

Актерот Сашо Тасевски одново остро кон СДСМ. Тој сега го искоментира одложувањето на пописот и вели дека „се молат СДСМовци да не го величаат потегот на шефот за одложување на пописот, оти не се работи тука за визија, туку за пиљарство“.

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

24Инфо - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Тасевски: Се молат СДСМовци да не го величаат потегот на шефот за одложување на пописот, оти не се работи за визија, ...

Република - 30.03.2021

СДСМовци, гледате какви идиоти ви ја водат партијата. Со месеци убедуваат дека попис мора да има, дека ако нема попис во април ќе биде крај на светот, па ни се закануваа со затвори и казни, кога гласно им велевме дека попис не смее да има.

(Видео) Крмов: Неразумно е да се попишува дијаспората за одредување на правична застапеност кај нас

Антропол - 30.03.2021

Дел од гостувањето на пратеникот Борислав Крмов, во емисијата „Што мисли народот“. „Најголем пропуст околу средбата меѓу Заев и Мицкоски е тоа што е дадено дозвола овој срамен и непотребен попис на дијаспората да продолжи.

Владата ги достави до Собранието измените на Законот за попис

Точка - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Кајгана - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Измените на Законот за попис доставени во Собранието

Академик - 30.03.2021

„Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година.

Заев за најавата на АА-ААА за блокада на измените на Законот за попис: Очекувам поддршка од сите партии

MakPress - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Владата ги испрати законските измени за пролонгирање на пописот до Собранието

MakPress - 30.03.2021

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија во 2021 година.

Заев: За одлагање на пописот очекувам поддршка од сите партии

Frontline - 30.03.2021

Верувам дека сите одговорно ќе се однесуваме и ќе изнајдеме решение за поддршка на измените на Законот на попис од страна на сите политички партии, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу најавената блокада од ...

Извонредна дебата на ЦИВИЛ ден по одложување на пописот

CivilMedia - 30.03.2021

Ден по договорот меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пописот да се одложи за септември, а во очекување на потврда на овој договор во законодавниот дом на Северна Македонија, ЦИВИЛ одржа панел ...

Влада: Доставени се во Собрание измените на Законот за попис

Локално - 30.03.2021

Откако лидерите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и Христијан Мицкоски вчера се договорија за одложување на пописот за септември, Владата на Република Северна Македонија на денешната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот ...

ДУИ: Пролонгирање на пописот е правилна и правична одлука

PressingTV - 30.03.2021

Демократската Унија за Интеграција ја известува јавноста дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на Попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша ...

Зиков: Политичката сцена мора да им служи на граѓаните

Frontline - 30.03.2021

Главниот и одговорен уредник на „Капитал“ Љупчо Зиков, на панел-дискусијата на ЦИВИЛ зборуваше за пописот од економска гледна точка. Се радувам што на економијата и се дава можност да се искаже во ваква ситуација.

Најчевска: Пописот од чисто статистичка се претвори во чисто политичка операција

Frontline - 30.03.2021

„Пописот е одложен, но останува прашањето – зошто е одложен? Мене ми е нејасно, зошто е одложен пописот, дали е одложен поради пандемијата бидејки однесувањето на граѓаните не покажува дека постои страв од пандемија.

ДУИ поддржува пролонгирање на пописот

MakPress - 30.03.2021

Демократската Унија за Интеграција ја известува јавноста дека предлогот за пролонгирање на онлајн регистрацијата на дијаспората од 1 март до 30 септември го помага процесот на Попис и обезбедува дополнителни можности за регистрација на целата наша ...

Заев: Пописот е одложен, се надеваме во септември ќе имаме подобри услови

МКД - 29.03.2021

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потврди дека е постигнат договор за одложување на пописот на населението за наесен, во текот на месец септември.

Пописот на населението се одложува за септември

Алсат-М - 29.03.2021

Пописот на населението ќе се одложи за септември. Двајцата лидери на македонските политички партии Зоран Заев и Христијан Мицкоски на средбата во Клубот на пратениците денеска се согласија дека приоритет треба да се даде на имунизацијата на ...

Димовски со детали за барањата на ВМРО-ДПМНЕ околу пописот: Не само одложување, туку и ре-преговори за законот за попис

Lider - 29.03.2021

Прво ние не можеме да кажеме дека ние најдобро се справуваме со короната во регионот па да имаме некаква предност ние да спроведуваме попис, во момент кога Србија, Грција, Бугарија, Албанија, Грција, Романија, Хрватска сите го одложуваат пописот, ...

Крмов: Притисокот не смее да попушти, тераме принципиелно до крај

Антропол - 29.03.2021

Статус на Борислав Крмов, пратеник и член на Президиумот на Левица Без притисокот од кампањата која како Левица веќе три недели ја водиме за делигитимација на пописот, бидете сигурни, оваа средба и „компромис“ немаше да се случат.

Попладневен преглед: Попис и локални избори наесен, 303 новозаразени, 41 починат, утре состанок на Комисијата за ...

Frontline - 29.03.2021

Заев : Прифативме уште утре во Изборниот законик да влезе гласањето со отпечаток од прст. Верувам дека во периодот што престои ќе има покомфорна атмосфера и законодавниот дом ќе биде одблокиран.

Нема попис сега – одложен за септември

Expres - 29.03.2021

Лидерите на владејачката СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се согласија на денешната средба пописот да се одложи за септември. Околу прашањето за експертска влада, Мицкоски рече дека се уште не е дојдено време за тоа.

Нов удар за пописот – 11 пасоши кај еден попишувач (ФОТО)

Expres - 29.03.2021

Фотографија објавена на Твитер дополнително ги разгоре дилемите кај граѓаните дали да се попишуваат на пописот кој за дијаспората започна а за луѓето во Македонија треба да започне на 1 април.