TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Костовски: СДСМ врши класична дискриминација по политичка основа

Канал5 - 25.06.2017

СДСМ врши класична дискриминација по политичка основа и промовира политика според која законите нема да важат за оние што имаат членска книшка на СДСМ, изјави на денешната прес-конференција Дарко Костовски.

ВМРО-ДПМНЕ: Загрижени сме од најавата за менување на даночната политика

Канал5 - 25.06.2017

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ со три конференции. Невенка Стаменковска рече дека партијата најостро ги осудува обидите за оправдување на педофилија. „Јавноста е згрозена од основната цел и теза на натписот „Во одбрана на најмаргинализираните сексуални ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со препукувања за даноците

Фокус - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека мерката која ја најавува новата влада за воведувањето на прогресивен данок ќе значи осиромашување на државата. „Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

Мицковски: СДСМ ја информирала Светска банка за зголемување на даноците и на придонесите за пензиско и здравствено

МКД - 25.06.2017

Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на таканаречениот рамен данок сериозно ќе значи осиромашување на нашата држава, но и на граѓаните, изјави денеска Христијан Мицковски, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците што го планира СДСМ ќе значи уништување на стопанството и економијата

Нетпрес - 25.06.2017

Зголемувањето на даноците кое го планира СДСМ ќе удри директно по џебот на граѓаните и ќе значи уништување на стопанството и економијата, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ...

Мицковски: Воведувањето на прогресивен данок е штетно за економијата и граѓаните

Стандард - 25.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС врши класична дискриминација по политичка основа

А1 On - 25.06.2017

„Ова што го гледаме од страна на пратениците на СДС е срамно и скандалозно. СДС врши класична дискриминација по политичка основа. СДС промовира политика според која законите нема да важат за оние што имаат членска книшка на СДС, а ќе важат за сите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Воведувањето на таканаречениот прогресивен данок ќе значи осиромашување на државата

А1 On - 25.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да воспостави партиска контрола врз судството

Курир - 25.06.2017

Како што веќе знаете за утрешниот ден е најавена посета на еврокомесарот Хан. Во текот на утрешниот ден раководството на ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари средба со еврокомесарот Хан. ВМРО-ДПМНЕ од европската комисија очекува принципиелност и поддршка за ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС промовира политика според која законите нема да важат за оние што имаат членска книшка од партијата

Курир - 25.06.2017

Ова што го гледаме од страна на пратениците на СДС е срамно и скандалозно. СДС врши класична дискриминација по политичка основа. СДС промовира политика според која законите нема да важат за оние што имаат членска книшка на СДС, а ќе важат за сите ...

Костовски: СДСM промовира политики на главен критериум да биде членската книшка од партијата

Нетпрес - 25.06.2017

Таквата политика, продолжи претставникот на ВМРО-ДПМНЕ, води кон безредие и таквите политичари веќе не можат да бидат претставници на сериозни партии Ова што го гледаме од страна на пратениците на СДСM, оваа партија врши класична класична ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците кое го планира СДСМ ќе значи уништување на стопанството и економијата

Курир - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

Мицковски: СДСМ сака целосна партиска контрола на судството, ВМРО-ДПМНЕ тоа нема да го дозволи ова

Нетпрес - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ од Европската комисија очекува принципиелност и поддршка за реформи кои ќе значат долгорочни системски решенија согласно европските стандарди, рече Мицковски За победелник е најавена посета на Македонија на еврокомесарот за проширување ...

ВМРО-ДПМНЕ: Менувањето на даночната политика ќе значи осиромашување на државата

Либертас - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Менувањето на даночната политика ќе значи осиромашување на државата

Локално - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Менувањето на даночната политика ќе значи осиромашување на државата

Мета - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

ВМРО- ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците ќе значи уништување на стопанството и економијата

Пулс24 - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Загрижени сме од најавата за менување на даночната политика

Вечер Прес - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ изразува загриженост од најавите дека СДСМ има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија и фактот што Владата ја известила Светската банка дека ќе ги зголеми придонесите за пензиско и здравствено осигурување и очекува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците кое го планира СДСМ ќе значи уништување на стопанството и економијата

Република - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните се сериозно загрижени од последните најави дека СДС има намера да ја менува даночната политика во Република Македонија. Менувањето на даночната политика, воведување на таканаречениот прогресивен данок и напуштањето на ...

Мицковски: СДСМ сака целосна партиска контрола на судството

Пулс24 - 25.06.2017

Како што веќе знаете за утрешниот ден е најавена посета на еврокомесарот Хан. Во текот на утрешниот ден раководството на ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари средба со еврокомесарот Хан. ВМРО-ДПМНЕ од европската комисија очекува принципиелност и поддршка за ...

СДС врши дискриминација по политичка основа – законите нема да важат за оние што имаат нивна членска книшка

Република - 25.06.2017

Ова што го гледаме од страна на пратениците на СДС е срамно и скандалозно. СДС врши класична дискриминација по политичка основа. СДС промовира политика според која законите нема да важат за оние што имаат членска книшка на СДС, а ќе важат за сите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја гледа државата како приватна партиска сопственост

Фокус - 24.06.2017

Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјалдемократскиот сојуз. Ова што го видовме е скандал и газење на сите закони на Република Македонија. Доколку постоеше било каква дилема околу начинот на кој што СДС сака да владее сега веќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ спроведува брутална партизација на училиштатата во Струга, единствени на удар се Македонците

Курир - 24.06.2017

Додека граѓаните на Струга беа преокупирани со еколошката катастрофа, која поради несериозноста на новата влада и локалната самоуправа во Струга ја доведе во прашање целата туристичка сезона, која за многу граѓани на овој град е главен извор на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката што ја промовира пратеникот на СДС е газење на сите институции

Курир - 24.06.2017

Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјал демократскиот сојуз. Ова што го видовме е скандал и газење на сите закони на Република Македонија. Доколку постоеше било каква дилема околу начинот на кој што СДС сака да владее сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Политиката што ја промовира пратеникот на СДСМ е газење на сите институции

Нетпрес - 24.06.2017

Костовски порача дека е, исто така, срамно и недозволиво тоа што Министрството за труд и социјална политика им дава предност на оние кои имаат членски книшки на СДСМ Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјалдемократскиот сојуз.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја гледа државата како приватна партиска сопственост (ВИДЕО)

Стандард - 24.06.2017

„Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјал демократскиот сојуз. Ова што го видовме е скандал и газење на сите закони на Република Македонија. Доколку постоеше било каква дилема околу начинот на кој што СДС сака да владее сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ спроведува брутална партизација во Струга, единствени на удар се Македонците

Нетпрес - 24.06.2017

Ова што се случува во Струга, во коалицијата на СДС и Села е надвор од сите демократски принципи, надвор од законот и надвор од разумот, изјавија од ВМРО-ДПМНЕ Струга Додека граѓаните на Струга беа преокупирани со еколошката катастрофа, која поради ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја гледа државата како приватна партиска сопственост

А1 On - 24.06.2017

„Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјал демократскиот сојуз. Ова што го видовме е скандал и газење на сите закони на Република Македонија. Доколку постоеше било каква дилема околу начинот на кој што СДС сака да владее сега ...

СДСМ спроведува брутална партизација на училиштатата во Струга

Пулс24 - 24.06.2017

Додека граѓаните на Струга беа преокупирани со еколошката катастрофа, која поради несериозноста на новата влада и локалната самоуправа во Струга ја доведе во прашање целата туристичка сезона, која за многу граѓани на овој град е главен извор на ...

ВМРО-ДПМНЕ Струга: што има СДС против Струга и Македонците?

Република - 24.06.2017

Додека граѓаните на Струга беа преокупирани со еколошката катастрофа, која поради несериозноста на новата влада и локалната самоуправа во Струга ја доведе во прашање целата туристичка сезона, која за многу граѓани на овој град е главен извор на ...

СДС ја гледа државата како приватна партиска сопственост

Пулс24 - 24.06.2017

Ова што го видовме е ни помалку, ни повеќе пратеник на Социјал демократскиот сојуз. Ова што го видовме е скандал и газење на сите закони на Република Македонија. Доколку постоеше било каква дилема околу начинот на кој што СДС сака да владее сега ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Владата на СДС да не си поигрува со угледот на Република Македонија

Канал5 - 23.06.2017

Одржувањето на Суперкупот не смее во ниту еден случај да биде загрозено. Време за губење нема. Одржувањето на Суперкупот е многу поважно од сите ПР манипулации со кои се занимава во момнетов Владата на СДС , реагираат од ВМРО ...

Само демократически, никако поинаку!

Слободен Печат - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ не е „увидна екипа“ и дека нема право да врши увид на што било, освен на она што ѝ е дозволено со законот и со практиките на добро владеење Бранко Героски Смешни се вмровскиве лузери.

ВМРО-ДПМНЕ: Владините реклами на CNN и BBC донесоа голем бенефит за државата

Канал5 - 22.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ реагира дека Владата предводена од СДСМ со тоа покажала дека не е реформска, туку антиреформска и оти единствените проекти на Владата биле укинувањата, блокирањата и најавите за уривање.

Данев: Концептот на Владата на СДС е да укине и да стопира сè што е направено од ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 22.06.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на денешата седница на Собранието истакна дека веќе 20 дена функционира Владата на СДС и таа функционира на начин на кој единствено укинува се што ВМРО-ДПМНЕ овие десет години го направи за граѓаните.

Данев: Предлогот за заменик министер за економија Кире Наумов, директно учествувал во процесот на приватизација каде ...

Курир - 22.06.2017

„Во врска со вашите предлози за заменици министри, тоа е веќе видено и граѓаните на Република Македонија реагираат и констатираат дека тоа се веќе апсолвирани ликови кои што треба да бидат нови заменици министри во вашиот владин состав.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС го прекина и емитувањето на Владини реклами на еминентните светски телевизии CNN и BBC, кои ...

Press24 - 22.06.2017

Следува интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ кој претставува реакција во врска со прекинувањето на рекламирањето на Македонија на CNN и BBC: Владата предводена од СДС не е реформска, туку антиреформска.

ВМРО-ДПМНЕ: Рекламирањето на Си-Ен-Ен и Би-Би-Си донесе голем бенефит на државата

А1 On - 22.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на одлуката на Владата на Република Македонија да го прекине рекламирањето на државата на Си-Ен-Ен и Би-Би-Си. „Владата предводена од СДС не е реформска, туку антиреформска.

ВМРО-ДПМНЕ: Рекламите на Си-ен-ен и на Би-би-си ја промовираа Македонија

МКД - 22.06.2017

Владата предводена од СДС не е реформска, туку антиреформска. Единствените проекти на Владата на СДС се укинувањата, блокирањата и најавите за уривање. Владата на СДС го прекина и емитувањето на владини реклами на еминентните светски телевизии ...

ВМРО-ДПМНЕ: Рекламирањето на Си-ен-ен и Би-би-си донесе голем бенефит за државата

Макфакс - 22.06.2017

Единствените проекти на Владата на СДС се укинувањата, блокирањата и најавите за уривање. Владата на СДС го прекина и емитувањето на владини реклами на еминентните светски телевизии Си-ен-ен и Би-би-си, кои донесоа голем бенефит за државата, соопшти ...

Лага е дека Владата на Заев заштедува 10 милиони евра со повлекувањето на рекламите од светските медиуми

Курир - 22.06.2017

Не се точни тврдењата на новиот премиер Зоран Заев дека со прекинување рекламирањето на CNN и BBC веќе биле заштедени 10 милиони евра. Заев денеска од собраниската говорница информираше дека кампањите се прекинати и дека веќе биле заштедени 10 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владините реклами на Си-Ен-Ен и ББЦ донесоа голем бенефит за државата

Сител - 22.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишана реакција на одлуката за прекинување на владините реклами на Си-Ен-Ен и ББЦ наведува дека Владата предводена од СДСМ со тоа покажала дека не е реформска, туку антиреформска и оти единствените проекти на Владата биле укинувањата, ...

Данев: Изгледа тој што нема каде, може да биде заменик министер во владата на СДС

Нетпрес - 22.06.2017

Пример за тоа од кои принципи сте се воделе кога ги предлагате замениците министри е примерот со CV-то на кандидатот за заменик министер за економија Кире Наумов каде тој вели дека во 96-ма и 97-ма година бил ангажиран во Агенцијата за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владините реклами на Си-Ен-Ен и ББЦ донесоа голем бенефит за државата

еМагазин - 22.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишана реакција на одлуката за прекинување на владините реклами на Си-Ен-Ен и ББЦ наведува дека Владата предводена од СДСМ со тоа покажала дека не е реформска, туку антиреформска и оти единствените проекти на Владата биле укинувањата, ...

Концептот на Владата на СДС е да укине и да стопира сè што е направено од ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 22.06.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на денешата седница на Собранието истакна дека веќе 20 дена функционира Владата на СДС и таа функционира на начин на кој единствено укинува се што ВМРО-ДПМНЕ овие десет години го направи за граѓаните.

Лага е дека Зоран Заев со прекинување рекламирањето на CNN и BBC веќе биле заштедени 10 милиони евра.

Пулс24 - 22.06.2017

Не се точни тврдењата на новиот премиер Зоран Заев дека со прекинување рекламирањето на CNN и BBC веќе биле заштедени 10 милиони евра. Заев денеска од собраниската говорница информираше дека кампањите се прекинати и дека веќе биле заштедени 10 ...

ВМРО-ДПМНЕ жали за прекинатите македонски реклами на BBC и CNN

Фактор - 22.06.2017

Новата влада предводена од Зоран Заев реши да ја прекине рекламната кампања за Македонија која во континуитет се одвива на светските ТВ мрежи BBC и CNN под изговор дека веќе не се потребни и со тоа ќе се заштедат 10 милиони евра во многу тежок ...

Инфомакс: Зоран Заев лаже, суши: Лага е информацијата дека владата заштедила 10 милиони евра со повлекување на ...

Република - 22.06.2017

Не се точни тврдењата на новиот премиер Зоран Заев дека со прекинување рекламирањето на CNN и BBC веќе биле заштедени 10 милиони евра. Заев денеска од собраниската говорница информираше дека кампањите се прекинати и дека веќе биле заштедени 10 ...

Предлогот за заменик министер за економија Кире Наумов, директно учествувал во процесот на приватизација

Пулс24 - 22.06.2017

Во врска со вашите предлози за заменици министри, тоа е веќе видено и граѓаните на Република Македонија реагираат и констатираат дека тоа се веќе апсолвирани ликови кои што треба да бидат нови заменици министри во вашиот владин состав.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо антиреформи СДСМ итно да ги реши проблемите на земјоделците

Фокус - 21.06.2017

Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците кои се соочуваат со сериозен проблем со откупот на праски и ситуацијата е алармантна – велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија порачуваат СДС наместо да држи празни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да преземе конкретни мерки наместо да спроведува антиреформи

Канал5 - 21.06.2017

Владата да донесе итна одлука за 100-процентно обесштетување на овоштарите, за најмалку 50 отсто да ги зголеми субвенциите за одржување на овошните насади и да се вклучи во пронаоѓање нови пазари за извоз на праски, како и во заштита на македонските ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата итно да преземе чекори за помош на земјоделците

Макфакс - 21.06.2017

Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците кои се соочуваат со сериозен проблем со откупот на праски и ситуацијата е алармантна – велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија порачува СДС наместо да држи празни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците очекуваат новата влада да ги решава проблемите, а не да спроведува антиреформи

А1 On - 21.06.2017

„Владата на СДС ја има одговорноста да се грижи за граѓаните на Република Македонија. Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците. Земјоделците се соочуваат со сериозен проблем со откупот на праски и ситуацијата е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да преземе конкретни мерки наместо да спроведува антиреформи

Сител - 21.06.2017

Владата да донесе итна одлука за 100-процентно обесштетување на овоштарите, за најмалку 50 отсто да ги зголеми субвенциите за одржување на овошните насади и да се вклучи во пронаоѓање нови пазари за извоз на праски, како и во заштита на македонските ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да ги реши проблемите на земјоделците, а не да спроведува антиреформи

МКД - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение побара од владата итно да се преземат мерки за решавање на проблемите на земјоделците. „Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ветува само кога е во опозиција

МРТ - 21.06.2017

Социјалдемократскиот сојуз се расфрла со секакви ветувања и ветува брда и планини само кога е во опозиција, но кога е на власт, очигледно ништо од ветеното не планира и нема намера да го исполни и реализира...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС нема легитимитет да зборува за цената на еврообврзницата

А1 On - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на соопштението на Министерството за финансии. „СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, ...

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: СДС денес гласаше против продолжување на породилното отсуство

Курир - 21.06.2017

СДС денес на Комисијата за труд и социјална политка гласаше „против“ измените на Законот за работни односи односно против продолжување на породилното отсуство на мајките, се вели во соопштението на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кое во продолжение ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека праските на македонските производители скапуваат, се увезуваат од соседството

Нетпрес - 21.06.2017

Имаме информации дека се увезуваат преку 1.200 тони евтини праски од соседството, и затоа државата итно да се вклучи во заштита на македонските земјоделски производи, предупредуваат од ВМРО-ДПМНЕ Владата на СДСМ ја има одговорноста да се грижи за ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата

Курир - 21.06.2017

СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока кампања, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО- ДПМНЕ: Сега хипокризијата во СДС го достигна врвот

Press24 - 21.06.2017

СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока кампања.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата

Сител - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција на соопштението на Министерството за финансии наведува дека СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС е против продолжување на породилното отсуство

Макфакс - 21.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ поднесе измени на Законот за работни односи со кои требаше да се продолжи породилното отсуство на мајките. СДС денес на Комисијата за труд и социјална политка гласаше „против“ измените ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага сет мерки за да им се помогне на земјоделците

Курир - 21.06.2017

Владата на СДС ја има одговорноста да се грижи за граѓаните на Република Македонија. Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДСМ повикуваше инвеститорите да не купуваат еврообврзница направи огромна штета

Фактор - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа објаснувањето на Министерството за финансии за новото задолжување кое е наменето за враќање на стари долгови туку дека вината за лошата состојба на финансискиот пазар ја наоѓа во СДСМ и затоа тие немаат легитимитет да ...

Додека СДС држи празни прес-конференции, ВМРО-ДПМНЕ предлага сет мерки за помош на земјоделците

Република - 21.06.2017

Владата на СДС ја има одговорноста да се грижи за граѓаните на Република Македонија. Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците, велат од ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата итно да преземе чекори за помош на земјоделците

Точка - 21.06.2017

Владата на СДС не смее да ги игнорира секојдневните проблеми на земјоделците кои се соочуваат со сериозен проблем со откупот на праски и ситуацијата е алармантна – велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија порачува СДС наместо да држи празни ...

СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата

Пулс24 - 21.06.2017

СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока кампања, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на ...

СДС денес гласаше против продолжување на породилното отсуство

Пулс24 - 21.06.2017

СДС денес на Комисијата за труд и социјална политка гласаше „против“ измените на Законот за работни односи односно против продолжување на породилното отсуство на мајките, се вели во соопштението на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ кое во продолжение ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да преземе конкретни мерки наместо да спроведува антиреформи

Вечер Прес - 21.06.2017

Владата да донесе итна одлука за 100-процентно обесштетување на овоштарите, за најмалку 50 отсто да ги зголеми субвенциите за одржување на овошните насади и да се вклучи во пронаоѓање нови пазари за извоз на праски, како и во заштита на македонските ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС вети и не исполни – гласаа против продолжување на породилното

Република - 21.06.2017

СДС денес на Комисијата за труд и социјална политка гласаше „против“ измените на Законот за работни односи односно против продолжување на породилното отсуство на мајките, се вели во соопштението на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Граѓаните од новата Влада и од Тевдовски очекуваат остварување на ветеното, а не шарени лаги и манипулации

Тера - 21.06.2017

„ Во две недели откако е избран за Министер за финансии, Драган Тевдовски издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра, или како што велеше неговиот сопартиец Наумов – ја задолжи државата за 13,7 милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немаат легитимитет да зборуваат за цената за еврообврзницата

Локално - 21.06.2017

СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока камата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немаат легитимитет да зборуваат за цената за еврообврзницата

Мета - 21.06.2017

„СДС немаат легитимитет да зборуваат за цената која ја плаќаат за еврообврзницата. Поради нивната антидржавна политичка кампања што ја водеа минатата година, сега граѓаните плаќаат 20 милиони евра повисока камата“, се вели во реакцијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да преземе конкретни мерки наместо да спроведува антиреформи...

Н.Македонија - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да преземе конкретни мерки наместо да спроведува антиреформи Владата да донесе итна одлука за 100-процентно обесштетување на овоштарите, за најмалку 50 отсто да ги зголеми субвенциите за одржување на овошните насади и да се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државата алатка на партијата

24 Вести - 20.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата, иако најавувала департизација и деполитизација. „Оливер Спасовски наместо да се повлече од партиските функции и да ја одвои партијата од МВР, како што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски ја задолжи државата за 13,7 милиони евра

Канал5 - 20.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска деенска обвини дека за две недели откако е избран за министер за финансии, Драган Тевдовски издал државни хартии од вредност и ја задолжил државата од 13,7 милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС беше против, сега издава државни хартии од вредност

Фокус - 20.06.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во две недели откако е избран издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра, или како што велеше неговиот сопартиец Наумов, ја задолжи државата за 13,7 милиони евра, рече на прес конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата

Канал5 - 20.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата, иако најавувала департизација и деполитизација. Осврнувајќи се на назначувањето на Оливер Спасовски за потпретседател на СДСМ, кој во моментот ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДС ја претвораат државата во алатка на партијата

ТВ21 - 20.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, се вели во партикото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ќе ја претвори државата во алатка на партијата

Фокус - 20.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС промовира една политика кога е во опозиција, сосем поинаква кога е на власт

А1 On - 20.06.2017

„Во две недели откако е избран за Министер за финансии, Драган Тевдовски издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра, или како што велеше неговиот сопартиец Наумов – ја задолжи државата за 13,7 милиони евра.

Кузмановска: Издавањето државни хартии од вредност за СДСМ е зло или нормална активност

Макфакс - 20.06.2017

Во две недели откако е избран за министер за финансии Драган Тевдовски издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра или, како што велеше неговиот сопартиец Наумов, ја задолжи државата за 13,7 милиони евра, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Најавуваа департизација, а ја претворија државата во нивна алатка

Макфакс - 20.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Кузмановска: Тевдовски ја задолжи државата за 13,7 милиони евра

Сител - 20.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска деенска обвини дека за две недели откако е избран за министер за финансии, Драган Тевдовски издал државни хартии од вредност и ја задолжил државата од 13,7 милиони евра.

Кузмановска: Граѓаните од новата влада очекуваат остварување на ветеното\

Нетпрес - 20.06.2017

Кизмановска оценуи дека станува збор за „вистинското лице“ на СДСМ, чијашто власт „едно зборува, друго прави“, односно едни политики промовира кога се во опозиција, а сосем поинакви кога се на влас Во две седмици откако е избран за министер за ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС во опозиција бараше укинување на аукциите, сега издава хартии од вредност

МКД - 20.06.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во две недели откако е избран издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра, или како што велеше неговиот сопартиец Наумов, ја задолжи државата за 13,7 милиони евра, соопшти ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата

Сител - 20.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата, иако најавувала департизација и деполитизација. Осврнувајќи се на назначувањето на Оливер Спасовски за потпретседател на СДСМ, кој во моментот ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата

Телеграф - 20.06.2017

Оливер Спасовски наместо да се повлече од партиските функции и да ја одвои партијата од МВР, како што СДС ветуваше пред избори, тој сега е унапреден во потпретседател на СДС, се вели во соопштението ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДС ја претвораат државата во алатка на партијата

А1 On - 20.06.2017

„Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата. Заев и другите челници на СДС додека беа опозиција го проблематизираа фактот ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата

Курир - 20.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата, иако најавувала департизација и деполитизација. Осврнувајќи се на назначувањето на Оливер Спасовски за потпретседател на СДСМ, кој во моментот ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ја претвора државата во алатка на партијата

МРТ - 20.06.2017

СДС додека беше во опозиција најавуваше департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат... Оливер Спасовски наместо да се повлече од партиските функции и професионално да ја врши функцијата министер за внатрешни работи е назначен ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Заев ја претвораат државата во партиска алатка

МКД - 20.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, соопшти утринава ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски ја задолжи државата за 13,7 милиони евра

Курир - 20.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска деенска обвини дека за две недели откако е избран за министер за финансии, Драган Тевдовски издал државни хартии од вредност и ја задолжил државата од 13,7 милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ја претвораат државата во алатка на партијата

Мета - 20.06.2017

„Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и на државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во нивното редовно утринско соопштение.

Кузмановска: Издавањето државни хартии од вредност за СДСМ е зло или нормална активност

Точка - 20.06.2017

Во две недели откако е избран за министер за финансии Драган Тевдовски издаде државни хартии од вредност од 13,7 милиони евра или, како што велеше неговиот сопартиец Наумов, ја задолжи државата за 13,7 милиони евра, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: За две недели Тевдовски ја задолжи државата за 13,7 милиони евра

Република - 20.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска денеска обвини дека за две недели откако е избран за министер за финансии, Драган Тевдовски издал државни хартии од вредност и ја задолжил државата од 13,7 милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски треба да ги елиминира професионалците кои работеа на случаи против криминалците и наркодилерите ...

Република - 20.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, реагира ВМРО-ДПМНЕ на назначувањето на Оливер Спасовски за потпретседател на ...

Кузмановска: Тевдовски ја задолжи државата за 13,7 милиони евра

Вечер Прес - 20.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска денеска обвини дека за две недели откако е избран за министер за финансии, Драган Тевдовски издал државни хартии од вредност и ја задолжил државата од 13,7 милиони евра.

Тевдовски ја задолжи државата за 13,7 милиони евра

Пулс24 - 20.06.2017

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска деенска обвини дека за две недели откако е избран за министер за финансии, Драган Тевдовски издал државни хартии од вредност и ја задолжил државата од 13,7 милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ: Најавуваа департизација, а ја претворија државата во нивна алатка

Точка - 20.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата

Пулс24 - 20.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата, иако најавувала департизација и деполитизација. Осврнувајќи се на назначувањето на Оливер Спасовски за потпретседател на СДСМ, кој во моментот ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата

Вечер Прес - 20.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение обвини дека СДСМ ја претвора државата во алатка на партијата, иако најавувала департизација и деполитизација. Осврнувајќи се на назначувањето на Оливер Спасовски за потпретседател на СДСМ, кој во моментот ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ја претвораат државата во алатка на партијата

Либертас - 20.06.2017

„Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите и на државниот апарат додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во нивното редовно утринско соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Професионалците во МВР да не потклекнуваат на политичките притисоци од СДС

Канал5 - 19.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата. Оливер Спасовски наместо да се повлече од партиските функции и професионално да ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја претвора државата во алатка на партијата (ВИДЕО)

Стандард - 19.06.2017

„Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата. Оливер Спасовски наместо да се повлече од партиските функции и професионално да ја врши ...

Контра-реакција на ВМРО-ДПМНЕ: СДС да го оствари ветеното

Макфакс - 19.06.2017

СДС ја има одговорноста да ја води Владата и да ги решава проблемите на граѓаните, а не да глуми опозиција и да бега од одговорност. Залудни се обидите на СДС со политиканство и безпредметни реакции да ја избегне одговорноста од погубната и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да го оствари ветеното

Репортер - 19.06.2017

СДС ја има одговорноста да ја води Владата и да ги решава проблемите на граѓаните, а не да глуми опозиција и да бега од одговорност. Залудни се обидите на СДС со политиканство и безпредметни реакции да ја избегне одговорноста од погубната и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се откаже од партиските функции, Спасовски назначен за потретседател на СДС

Курир - 19.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција реагираше што Оливер Спасовски е назначен за потпретседател на СДСМ, а истовремено ја извршува и функцијата министер за внатрешни работи. – Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ги повикуваме професионалците во МВР, обвинителството и судот да не потклекнуваат на притисоците од СДС

А1 On - 19.06.2017

„СДС продолжува со лицемерната политика која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“. Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја ...

Данев: СДСМ ја претвора државата во партиска алатка

Нетпрес - 19.06.2017

Данев оцени дека Спасовски е назначен за потпретседател на СДСМ, бидејќи треба да ги реализира партиските чистки во МВР и треба да ги елиминира сите професионалци кои изминатиов период работат на случаи против наркодилерите и криминалците Зоран Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ветуваше дебата за секое поважно прашање, а укинуваат мерки без консултации

А1 On - 19.06.2017

„СДС ја има одговорноста да ја води Владата и да ги решава проблемите на граѓаните а не да глуми опозиција и да бега од одговорност. Залудни се обидите на СДС со политиканство и безпредметни реакции да ја избегне одговорноста од погубната и ...

Нелоски: Ние ќе бидеме тука, да ги потсетуваме СДС што ветиле и што треба да направат

Курир - 19.06.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ изразија надеж дека ќе продолжат сите проекти кои ги започна мината Влада, а кои се за добро на младите, кажа претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски во гостувањето во вестите на Алфа ТВ.

Данев: Спасовски е назначен за потпретседател на СДС за да ги елиминира професионалците кои работат на случаи против ...

Курир - 19.06.2017

СДС продолжува со лицемерната политика која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Драган Данев.

Данев: Двојните стандарди и лицемерието на Заев се бесконечни

Press24 - 19.06.2017

СДС продолжува со лицемерната политика која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“. Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја ...

Данев: СДСМ ја претвора државата во партиска алатка

Точка - 19.06.2017

Зоран Заев и СДСМ најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, обвини во понеделникот на прес-кофнеренција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Контра-реакција на ВМРО-ДПМНЕ: СДС да го оствари ветеното

Точка - 19.06.2017

СДС ја има одговорноста да ја води Владата и да ги решава проблемите на граѓаните, а не да глуми опозиција и да бега од одговорност. Залудни се обидите на СДС со политиканство и безпредметни реакции да ја избегне одговорноста од погубната и ...

Данев: Спасовски е назначен за потпретседател на СДС за да ги елиминира професионалците кои работат на случаи против ...

Пулс24 - 19.06.2017

СДС продолжува со лицемерната политика која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во ...

Данев: Спасовски е назначен за потпретседател на СДС за да ги елиминира професионалците кои работат на случаи против ...

Вечер Прес - 19.06.2017

СДС продолжува со лицемерната политика која најдобро е опишана во народната поговорка „не ме гледај што правам, слушај ме што зборувам", велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Драган Данев.

Данев: Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите, сега ја претвораат државата во алатка на ...

Република - 19.06.2017

Зоран Заев и СДС најавуваа департизација и деполитизација на институциите додека беа во опозиција, а сега ја претвораат државата во алатка на партијата, изјави денеска Драган Данев од ВМРО ДПМНЕ на прес-конфернција.

Тевдовски за утре најави ново задолжување на државата за 5,6 милиони евра

Република - 19.06.2017

Ново задолжување на државата во висина од 5,6 милиони евра е најавено за утре, иако до скоро СДС ја критикуваше владата предводена од ВМРО ДПМНЕ дека многу и непотребно се задолжува. Сега само што влезе во министертвото, Драган Тевдовски веднаш ќе ...

Нелоски: Ние ќе бидеме тука, да ги потсетуваме СДС што ветиле и што треба да направат

Вистина.мк - 19.06.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ изразија надеж дека ќе продолжат сите проекти кои ги започна мината Влада, а кои се за добро на младите, кажа претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски во гостувањето во вестите на Алфа ТВ.