TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

ТВ21 - 12.06.2016

Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност. Екстерното тестирање продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците.

СДСМ: Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

ТВ21 - 12.06.2016

Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери, изјави на денешната прес конференција Петар Атанасов, ...

Утре ќе бидат познати резултатите од екстерното на полуматурантите

24 Вести - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

СДСМ: Ќе го укинеме екстерното тестирање на првата владина седница

Фокус - 12.06.2016

СДСМ ќе го укине екстерното тестирање на првата владина седница, откако на следните фер избори ќе ја добие одговорноста од граѓаните да ја води државата, реагираат денеска од СДСМ. -Заедно со сите засегнати субјекти ќе усогласиме образовен систем по ...

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

24 Вести - 12.06.2016

Либерално демократската партија реагира на крајот на екстерното тестирање во училиштата со соопштение во кое се вели - Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност.

Ристовски: Значително е зголемена интерактивноста и креативноста на часовите

Канал5 - 12.06.2016

Подобрување на образованието преку воведување на нови учебници и наставни програми, информатичка технологија, нови методи на предавање и практикување настава, за да се подигне степенот на интеракција на часовите, се дел од реформите во образованието ...

СДСМ– Ќе го укинеме екстерното тестирање

24 Вести - 12.06.2016

Екстерното тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери, велат од СДСМ. Од таму додаваат дека учениците и родителите се под стрес. Наставниците се понижени со одземање на правото да оценуваат, а поради нападот врз наставниците ...

Екстерно тестирање со екстремни проблеми

Телма - 12.06.2016

Стравот од казни ги натера наставниците во основните и средни училишта,многу повеке да се вклучат во екстерното тестирање. Соочени со стресот, лошо формулираните прашања и нелогичните одговори,од една страна но и можноста да не напредуваат во ...

Заврши екстерното тестирање, продолжуваат политичките преписки

ТВ21 - 12.06.2016

Вчера заврши екстерното тестирање, а учениците кои поднесоа жалби ги чекаат одговорите. Дел од учениците реагираат за лошо формулираните прашања и нелогичните одговори. Ова тие го докажуваат со објавени слики на социјалните мрежи.

Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

Репортер - 12.06.2016

Почитувани, Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери. Учениците и родителите се под стрес.

Ристовски: Значително е зголемена интерактивноста и креативноста на часовите

Нетпрес - 12.06.2016

КУРИР разговара со заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски за изминатата 2015/2016 учебна година и ефектите од спроведените реформи, но и за новините кои се планираат од септември, за реализацијата на неколку капитални проекти, за ...

Петар Атанасов: Екстерното тестирање е небулозно, оценките треба да се поништат

МКД - 12.06.2016

Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците, тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери, вели претседателот на Комисијата за образование на ...

Рeзултатите за полуматурантите од екстерното ќе бидат познати утре

Курир - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

Утре ќе бидат објавени рeзултатите за полуматурантите од екстерното

Нетпрес - 12.06.2016

Резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање ќе бидат објавени утре, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

Рeзултатите за полуматурантите од екстерното ќе бидат познати утре

Press24 - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

+инфо - 12.06.2016

„Голем дел од пршањата на ектерното се во насока на ‘труењето’ на децата со пропаганда на режимот“, реагира ЛДП. Интегрално го пренесуваме соопштението од ЛДП: Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта.

Атанасов: Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

Стандард - 12.06.2016

Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери. Учениците и родителите се под стрес. Наставниците се понижени со одземање на правото да оценуваат. Поради нападот врз наставниците квалитетот на образованието е целосно уништен.

Ристовски: Значително е зголемена интерактивноста и креативноста на часовите

Press24 - 12.06.2016

КУРИР разговара со заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски за изминатата 2015/2016 учебна година и ефектите од спроведените реформи, но и за новините кои се планираат од септември, за реализацијата на неколку капитални проекти, за ...

Полуматурантите утре ќе ги дознаат резултатите од екстерното

Репортер - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

Најчитаните информации од изминатава недела:Осомничени професори

Факултети - 12.06.2016

Изминатава недела „најжешки“ теми беа осомничените професори и нивното приведување, кандидатите за ректор и секако, екстерното тестирање. И покрај се', Марјан успеа да не' насмее со неговото најново видео, а дознавме и колку вреди факултетската ...

Ристовски: Значително е зголемена интерактивноста и креативноста на часовите

Курир - 12.06.2016

КУРИР разговара со заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски за изминатата 2015/2016 учебна година и ефектите од спроведените реформи, но и за новините кои се планираат од септември, за реализацијата на неколку капитални проекти, за ...

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

А1 On - 12.06.2016

Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност. Екстерното тестирање продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците.

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

Нова ТВ - 12.06.2016

Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност. Екстерното тестирање продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците.

Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме ВИДЕО

+инфо - 12.06.2016

„Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени“, рече Атанасов. Прес конференција, СДСМ Ја пренесуваме интегрално прес-конференцијата на Петар Атанасов, претседател ...

Рeзултатите за полуматурантите од екстерното ќе бидат познати утре

Алфа - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

МКД - 12.06.2016

Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност. Екстерното тестирање продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците, соопшти ЛДП.

ЛДП: Екстерното тестирање е ноќна мора за учениците, родителите и за наставниците

Стандард - 12.06.2016

„Заврши екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. И оваа година се покажа неговата апсурдност. Екстерното тестирање продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците.

Писмо од ученик: екстерното тестирање е психолошко малтретирање!

Окно - 12.06.2016

Почитуван Министре, ова писмо не би можело да се каже дека е упатено само кон Вас, туку и кон Вашите колеги кои претходно ја извршувале Вашата функција. Го пишува ученик во средно образование, кој од почетокот кога се воведе екстерното тестирање е ...

(ВИДЕО) Атанасов: Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

А1 On - 12.06.2016

Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери. Учениците и родителите се под стрес.

Утре резултати од екстерното тестирање за полуматурантите

МКД - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите од екстерното тестирање за полуматурантите, бидејќи ги очекуваат уписи за средно училиште на 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе се објават на 17-ти јуни.

Дали положиле или не на екстерно, полуматурантите ќе дознаат утре

Република - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

Мета - 12.06.2016

И оваа година се покажа апсурдност на екстерното тестирање кое продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците, велат од Либерално демократската партија.

(ВИДЕО) СДСМ: Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

Локално - 12.06.2016

Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери. Учениците и родителите се под стрес.

СДСМ: Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците

Либертас - 12.06.2016

Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците, тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери, вели претседателот на Комисијата за образование на ...

Утре резултатите од екстерното на полуматурантите

Локално - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

Ристовски: Значително е зголемена интерактивноста и креативноста на часовите

Пулс24 - 12.06.2016

КУРИР разговара со заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски за изминатата 2015/2016 учебна година и ефектите од спроведените реформи, но и за новините кои се планираат од септември, за реализацијата на неколку капитални проекти, за ...

Утре ќе бидат објавени резултатите од екстерното тестирање

Пулс24 - 12.06.2016

Утре ќе бидат објавени резултатите за полуматурантите од екстерното тестирање, порано оти за нив ќе следат уште обврски, уписи за во средно училиште кои се закажани за 28 и 29 јуни. Останатите резултатите од екстерното ќе ги знаат на 17-ти јуни.

Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

Бриф - 12.06.2016

Прес конференција на Петар Атанасов, Претседател на комисија за образование и наука на СДСМ. Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени.

Интервју со Спиро Ристовски: Работиме и инвестираме за младите да бидат сигурни дека државата им нуди иднина

Република - 12.06.2016

Во интервјуто за Курир заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски зборува за изминатата 2015/2016 учебна година и ефектите од спроведените реформи, но и за новините кои се планираат од септември, за реализацијата на неколку капитални ...

Кој на кого пишува двојка: Рекорден број на двојки – генерација со низок ментален багаж

Локално - 12.06.2016

Наместо за едукација парламентот зборува за изборен законик. Едни се учат како да стигнат на месечината, другите – како да стигнат антилопа.Најдобар испит на зрелоста се претставите за математика, странски јазици, хемија, заштита на животната ...

СДСМ: Екстерното тестирање е погрешно и непрецизно, оценките да бидат поништени

Мета - 12.06.2016

Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците, тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно и не може ништо да измери, вели претседателот на Комисијата за образование на ...

Заврши екстерното тестирање

Алсат-М - 11.06.2016

Учениците од основните и средните училишта денеска го завршија екстерното тестирање. Алсат успеа да обезбеди неколку прашања кои учениците не ги разбрале и затоа не можеле да најдат соодветен одговор.

Писмо од средношколец до Министерот за образование и наука: За (не)објективноста на екстерното оценување

Факултети - 11.06.2016

Почитуван Министре, ова писмо не би можело да се каже дека е упатено само кон Вас, туку и кон Вашите колеги кои претходно ја извршувале Вашата функција. Го пишува ученик во средно образование, кој од почетокот кога се воведе екстерното тестирање е ...

Наставниците не се подготвени за заштитата на личните податоци во дигитализираното образование

МКД - 11.06.2016

Не смее да има дигитализирано образование пред да има програмска и системска едукација на наставниците. Потребни се измени и дополнувања на образовните содржини за прашањата поврзани со заштитата на личните податоци и правото на приватноста на ...

Писмо од средношколка до министерот за образование: Успеавте да ни го расипете успехот и да не истрауматизирате

Репортер - 11.06.2016

Почитуван Министре, ова писмо не би можело да се каже дека е упатено само кон Вас, туку и кон Вашите колеги кои претходно ја извршувале Вашата функција. Го пишува ученик во средно образование, кој од почетокот кога се воведе екстерното тестирање е ...

Писмо од средношколка до министерот за образование: Успеавте да ни го расипете успехот и да не истрауматизирате, ...

Либертас - 11.06.2016

Почитуван Министре, ова писмо не би можело да се каже дека е упатено само кон Вас, туку и кон Вашите колеги кои претходно ја извршувале Вашата функција. Го пишува ученик во средно образование, кој од почетокот кога се воведе екстерното тестирање е ...

Завршува учебната 2015/2016 година

ТВ21 - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

24 Вести - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година. Учениците деновиве имаат екстерно тестирање по два предмета, од кое резултатите се очекуваат ...

Завршува учебната 2015/2016 година

Телма - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

Канал5 - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Денеска завршува учебната година за основците и средношколците

Канал5 - 10.06.2016

Денеска завршува учебната година за за околу 270.000 учениците од основните и средните училишта во земјава. А во тек е екстерното тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија.

Учебната година заврши, проблемите остана

24 Вести - 10.06.2016

Училишното ѕвоно го означи крајот на учебната година. Основците и средношколците може да здивнат бидејќи денеска заврши и екстерното тестирање кое е стрес и за нивните наставници и родители Реформата која беше една од најкритикуваните во образовниот ...

Завршува учебната 2015/2016 година

Утрински - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

Алфа - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

OhridNews - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1-ви септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

Сител - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната година за околу 270 000 ученици

Радио МОФ - 10.06.2016

За 187.000 ученици во основно образование и за 81.000 средношколци денеска е последниот ден од учебната 2015-2016 година и за нив почнува летниот распуст, кој ќе трае до 1 септември. Денеска завршува и екстерното тестирање , кое почна на 7 јуни, кое ...

Училишните клупи останаа празни: Почнува распустот за учениците

Press24 - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Само кај нас, концептот на екстерното тестирање е со ваков ендемски вид

Факултети - 10.06.2016

Екстерното тестирање со кое се опфатени учениците од основните и средните училишта и годинава покажа неколку слабости, од погрешни и нелогични одговори, до преголем товар и стрес за учениците и наставниците.

Заврши учебната година

Алфа - 10.06.2016

За околу 300 илјади ученици денеска завршува учебната година, најрадосни се најмалите кои веќе имаат план како ќе го поминат распустот. Уште утре некои ќе заминат на одмор со родителите, едни на море други на планина.

Завршува учебната година

Р.С.Европа - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици, од кои 187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование, денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година. Учениците деновиве имаат екстерно тестирање по два предмета, од кое резултатите се ...

Заврши учебната година

Сител - 10.06.2016

Учебната година заврши со екстерно тестирање. Радоста кај учениците се забележа откако излегоа од тестирањето. Основците задоволни како го решиле тестот, прашањата биле лесни. Овој 10 јуни е крај на учебната година за околу 270 000 ученици од кои ...

Завршува учебната 2015/2016 година

Репортер - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

Курир - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

ПОСЛЕДЕН ДЕН НА УЧИЛИШТЕ: Завршува учебната 2015/2016 година

Телеграф - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Заврши учебната година

Kumanovo News - 10.06.2016

Околу 270.000 ученици денеска ја завршија учебната 2015/16 година. Од нив 187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование. Учениците деновиве имаат екстерно тестирање по два предмета, од кое резултатите се очекуваат на 17-ти јуни.

Екстерното помина, нервозите останаа

еМагазин - 10.06.2016

Учениците денеска го полагаа и вториот предмет од екстерното тестирање кое секако помина, но останаа нервозите кои учениците и родителите ги „јадеа“ овој период. Најголем дел од родителите, но и наставниците сметаа дека ова тестирање е непотребно ...

Последен ден од наставата во учебната 2015/2016 година

Пулс24 - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

Вечер Прес - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната година

Точка - 10.06.2016

Завршува учебната година. За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година. По тримесечниот летен распуст учениците ќе се вратат во училишните ...

Денеска завршуваат учебната година и екстерното тестирање

Мета - 10.06.2016

За 187.000 ученици во основно образование и за 81.000 средношколци денеска е последниот ден од учебната 2015-2016 година и за нив почнува летниот распуст, кој ќе трае до 1 септември. Денеска завршува и екстерното тестирање, кое почна на 7 јуни.

Завршува учебната 2015/2016 година

Канал 77 - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година. Учениците деновиве имаат екстерно тестирање по два предмета, од кое резултатите се очекуваат ...

КРАЈ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА: Екстерните „маки“ поминаа, учениците на летен распуст

Фактор - 10.06.2016

Дојде крајот на крајот на „маките“ на учениците. Денеска завршува учебната година а со неа и екстерното тестирање . Почнува летниот распуст а учениците по напорните стресови од екстерното тестирање ќе одмораат до 1 септември.

Заврши учебната година, учениците на распуст

Кумановски м. - 10.06.2016

Денеска завршува учебната 2015/2016 година за околу 187.000 основци и 81 илјада ученици од средното образование низ целата држава, со што започнува нивниот летен распуст кој ќе трае се до 1ви септември.

Заврши наставата за 270.000 ученици

Република - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Завршува учебната 2015/2016 година

Lider - 10.06.2016

За околу 270.000 ученици (187 илјади во основното и 81 илјада во средното образование) денеска е последниот ден од наставата во учебната 2015/2016 година и по летниот распуст ќе се вратат во училишните клупи на 1 септември.

Министерот за образование: Екстерното е пример за регионот

Фокус - 09.06.2016

Екстерното тестирање е пример за регионот, и нема да прекине без разлика на шпекулациите од минатата година дека нема да има екстерно тестирање, изјави денеска министерот за образование, Пиштар Љутфиу.

Екстерна или не, ама многуте петки бараат проверка

Дневник - 09.06.2016

Почетокот на годинашната екстерна проверка на знаењата на основците и средношколците покажа дека овој процес полека влегува во една рутина, чија добра страна е што носи помалку проблеми и од технички и организациски аспект.

На 60 години откриваат дека Земјата е тркалезна

Дневник - 09.06.2016

-Лажеш! Kако е можно Земјата да е тркалезна? Тогаш сите ќе поиспаѓаме, бил одговор кој наставничката Лариса Соколовска го добила од својот 60-годишен ученик додека се обидувала да им објасни дека Земјата е тркалезна.

Екстерен стрес за учениците и родителите

Утрински - 09.06.2016

Наум Котевски Екстерното тестирање како еден од најкритикуваните проекти на Владата е во полн ек. Од година во година продолжуваат притисоците и стресот кај учениците, но и кај нивните родители.

ЛП бара да се реши проблемот со екстерното тестирање

Фокус - 09.06.2016

Либералната партија предлага две итни мерки за да се реши проблемот со екстерното тестирање, за да не претставуваат стрес врз учениците, родителите и наставниот кадар – оценките да не се внесуваат во свидетелствата за оваа учебна година и ...

Љутфиу нема намера да го укине екстерното тестирање

24 Вести - 09.06.2016

Екстерното тестирање не се укинува туку системот ќе се усовршува, вели министерот за образование и наука Пиштар Љутфиу по шпекулациите дека оваа реформа во образованието, за која како што судеа дел од професорите е нефункционална, ќе се укине.

Љутфиу: Екстерното тестирање пример за регионот

ТВ21 - 09.06.2016

Екстерното тестирање е пример за регионот, и нема да прекине без разлика на шпекулациите од минатата година дека нема да има екстерно тестирање, вели Министерот за образование, Пиштар Љутфиу.

Хаосот во образованието предизвикан од екстерното тестирање

Факултети - 09.06.2016

Кога за прв пат, пред околу пет години, се спомна овој вид на тестирање на учениците во нашата земја, Министерството за образование излезе со образложение дека квалитетот на учениците потребно е да се мери со екстерно тестирање поради како што тогаш ...

(ФОТО) Екстерно тестирање: Погоди што има на црната слика

А1 On - 09.06.2016

Покрај критиките и минатогодишните протести за начинот на кој се изведува екстерното тестирање, учениците и оваа година ќе полагаат по стариот принцип. Иако најавите се дека учениците без проблем и со мали задоцнувања го полагаат екстерното ...

Деца запаѓаат во депресија поради екстерното тестирање

+инфо - 09.06.2016

Некои родители се жалат дека нивните деца непосредно пред полагањето добиваат напади на повраќање или проблеми со желудникот. Родителите се жалат дека нивните деца еден месец пред екстерното тестирање се под енормен стрес, кој најчесто им го ...

Кога десет илјади Македонци се ожениле со Персијки? - прашање за екстерно за шесто одделение

Факултети - 09.06.2016

Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи од родители, ученици и наставници околу прашањата кои се паѓаат на екстерното тестирање кое е во тек во основното и средното образование. Од небулозни, до погрешни или непотполни прашања...

ЛП: Екстерно тестирање - екстремно експериментирање

+инфо - 09.06.2016

И оваа учебна 2015/16 се спроведува екстерното оценување, како напорен и излишен проект на МОН, велат од партијата. И оваа учебна 2015/16 се спроведува екстерното оценување, како напорен и излишен проект на МОН.

Повторно „кец“ за екстерното тестирање од наставниците и родителите

МКД - 09.06.2016

Над 178 илјади ученици од основните и средните училишта од 7 до 11 јуни повторно се подложени на екстерно тестирање. Како и секоја година, во овој период се случува дежу-ву момент - на површина излегуваат нови контроверзии за тестирањето.

Екстерно тестирање – проблемите и понатаму се игнорираат, нема анализа за ефектите од испитот

Радио МОФ - 09.06.2016

Нелогични и двосмислени прашања, паднати системи и доцнење со полагањето – веќе четврта година по ред продолжуваат проблемите со кои учениците во основно и средно образование се соочуваат при полагањето на екстерното тестирање.

ЛП бара да се изземат децата со посебни образовни потреби од екстерното оценување

Репортер - 09.06.2016

Соопштение на ЛП: И оваа учебна 2015/16 се спроведува екстерното оценување, како напорен и излишен проект на МОН. Впрочем, и претходниот министер Адеми истакна дека екстерното тестирање мора да претрпи промени.

Слободен печат: Учениците паѓаат во депресија поради екстерното тестирање

+инфо - 09.06.2016

Дали поскапуваат услугите во мобилната телефонија Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Учениците паѓаат во депресија поради екстерното тестирање - Анкета на ИРИ: Работата на СЈО ја поддржуваат 63 отсто од граѓаните - Шарената најави ...

Екстерно тестирање и државна матура – процесот се одвива без проблеми

Алфа - 09.06.2016

Екстерното тестирање се одвива без проблеми тврди министерот за образование и наука, задоволен е што годинава нема големи технички проблеми како лани. Се работи на негово подобрување додаде дека проверка на постигањата на знаењата на учениците ќ ...

Екстерно тестирање: Многу стрес, дискутабилна објективност

Репортер - 09.06.2016

Утре (10 јуни) завршува екстерното тестирање за учебната 2015-2016 година, кое почна на 7 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по ...

(ФОТО) Екстерно тестирање: Погоди што има на црната слика

Репортер - 09.06.2016

Покрај критиките и минатогодишните протести за начинот на кој се изведува екстерното тестирање, учениците и оваа година ќе полагаат по стариот принцип. Иако најавите се дека учениците без проблем и со мали задоцнувања го полагаат екстерното ...

[Колумна] Наставниците не се подготвени за заштита на личните податоци во дигитализирано образование

Радио МОФ - 09.06.2016

Потребни се измени и дополнувања на образовните содржини за прашањата поврзани со заштитата на личните податоци и правото на приватноста на Интернет. Но претходно треба да се развијат програми за континуирана едукација на наставниците во средните и ...

Љутфиу нема намера да го укине екстерното тестирање

Локално - 09.06.2016

Екстерното тестирање не се укинува туку системот ќе се усовршува, вели министерот за образование и наука Пиштар Љутфиу по шпекулациите дека оваа реформа во образованието, за која како што судеа дел од професорите е нефункционална, ќе се укине, ...

Екстерно тестирање: Многу стрес, дискутабилна објективност

Либертас - 09.06.2016

Утре (10 јуни) завршува екстерното тестирање за учебната 2015-2016 година, кое почна на 7 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по ...

Ектерното тестирање нема да се укине

Тера - 09.06.2016

Екстерното тестирање е пример за регионот, и нема да прекине без разлика на шпекулациите од минатата година дека нема да има екстерно тестирање, вели Министерот за образование, Пиштар Љутфиу.

Екстерно тестирање: Многу стрес, дискутабилна објективност

Мета - 09.06.2016

Утре (10 јуни) завршува екстерното тестирање за учебната 2015-2016 година, кое почна на 7 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по ...

(ВИДЕО) Љутфиу: Екстерното тестирање е пример за регионот, и нема да прекине

Либертас - 09.06.2016

„Екстерното тестирање е пример за регионот, и нема да прекине без разлика на шпекулациите од минатата година дека нема да има екстерно тестирање, вели Министерот за образование, Пиштар Љутфиу.

ЛП: Екстерно тестирање – екстремно експериментирање, потребни се измени со кои оценките од тестирањето нема да влијаат ...

Локално - 09.06.2016

„И оваа учебна 2015/16 се спроведува екстерното оценување, како напорен и излишен проект на МОН. Впрочем, и претходниот министер Адеми истакна дека екстерното тестирање мора да претрпи промени.

Наставниците не се подготвени за заштитата на личните податоци во дигитализираното образование

Канал 77 - 09.06.2016

Потребни се измени и дополнувања на образовните содржини за прашањата поврзани со заштитата на личните податоци и правото на приватноста на Интернет. Но претходно треба да се развијат програми за континуирана едукација на наставниците во средните и ...

ЛП: Екстерно тестирање – екстремно експериментирање, потребни се измени со кои оценките од тестирањето нема да влијаат ...

Либертас - 09.06.2016

„И оваа учебна 2015/16 се спроведува екстерното оценување, како напорен и излишен проект на МОН. Впрочем, и претходниот министер Адеми истакна дека екстерното тестирање мора да претрпи промени.

Екстерното ги стави под притисок учениците, родителите и наставниците

Локално - 09.06.2016

И покрај силните критики на учениците родителите и наставниците екстерното тестирање и оваа година се реализира по стариот концепт. Единиците ќе останат во сведителствата, резултатите за минатогодишното тестирање доцнат, казните и наградите беа ...

ЛП: Оценките од екстерното тестирање да не се внесуваат во свидетелствата

Мета - 09.06.2016

Либералната партија предлага две итни мерки за да се реши проблемот со екстерното тестирање, за да не претставуваат стрес за учениците, родителите и за наставниот кадар. „Оценките од ова екстерно нерелевантно оценување да не се внесуваат во ...

Екстерно тестирање: Многу стрес, дискутабилна објективност

Локално - 09.06.2016

Утре (10 јуни) завршува екстерното тестирање за учебната 2015-2016 година, кое почна на 7 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по ...

Слабостите во екстерното тестирање

24 Вести - 08.06.2016

И покрај силните критики на учениците родителите и наставниците екстерното тестирање и оваа година се реализира по стариот концепт. Единиците ќе останат во сведителствата, резултатите за минатогодишното тестирање доцнат, казните и наградите беа ...

Родителите имаа поголема трема од учениците на почетокот на екстерното тестирање

Дневник - 08.06.2016

Екстерното тестирање во училиштата вчера почна навреме, а од Државниот испитен центар изјавија дека се реализира непречено и без пријави за какви било технички проблеми. Оттаму се надеваат дека до сабота, кога е последниот предвиден датум за испити ...

Екстерно тестирање – учениците се учат дека не треба да протестираат?!

Окно - 08.06.2016

На социјалните мрежи започнаа да се споделуваат фотографии од прашањата на екстерното тестирање кое деновиве се спроведува во училиштата во Македонија. Едно од контроверзните прашања е: „Што од наведеното не е начин за разрешување на конфликт?“ ...

Трансформација на работниот однос за 67 наставници

Алфа - 08.06.2016

Шеесет и седум наставници од основните и средни училишта како и друг технички кадар кој што е дел од образовниот процес, добија решенија за трансформација на работниот однос. Шеесет и седум наставници од основните и средни училишта како и друг ...

Со екстерното тестирање учениците се учат дека не треба да протестираат?!

Репортер - 08.06.2016

На социјалните мрежи започнаа да се споделуваат фотографии од прашањата на екстерното тестирање кое деновиве се спроведува во училиштата во Македонија. Едно од контроверзните прашања е: „Што од наведеното не е начин за разрешување на конфликт?“ ...

Уште еден лапсус во екстерното тестирање

Panika.be - 08.06.2016

За децата да знаат да одговорат на ова прашање мора да ја гледаат баба Рада на ...

СИТЕ СЛАБОСТИ НА ЕКСТЕРНОТО: Дали низ „реформи“ ги губиме децата?

Фактор - 08.06.2016

Екстерното тестирање кое иако беше една од најкритикуваните реформи на Владата и оваа година до крајот на неделава ќе се реализира во сите основни и средни училишта. Надлежните не ги преубеди ниту реакцијата на учениците, родителите и наставниот ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Телма - 07.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Почнува екстерното тестирање

24 Вести - 07.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

На стартот на екстерното тестирање вообичаени технички проблеми

Телма - 07.06.2016

Кочење на компјутерскиот систем, премногу ученици, а премалку училници и компјутери, слаби интернетски врски. Ова се вообичаените проблеми со кои, како и секоја година, и годинава почна екстерното тестирање во основните и средните училишта.

Започна екстерното тестирање

24 Вести - 07.06.2016

Со час и половина доцнење и проблеми во компјутерскиот систем денеска започна екстерното тестирање. Според Државниот Испитен Центар со полагањата ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Екстерно тестирање – Дел од прашањата ги нема во учебниците

ТВ21 - 07.06.2016

Учениците од средните училишта се жалат дека одговорите за прашањата кои им се паднале на екстерното тестирање ги нема во учебниците. Оние кои говореа пред камера тврдат дека екстерното тестирање не може да го тестира нивното знаење бидејќи често ...

ЕКСТЕРНО: Децата се буквално преплашени

Фокус - 07.06.2016

Професорката по информатика и програмски јазици во СОУ Коста Сусинов, Радовиш, и магистер по информатика, Б илјана Теохарева Филипова , која што вчера се најде во центарот на вниманието со својот Фејсбук статус, посветен на екстерното тестирање кое ...

Почнува екстерното тестирање

Алсат-М - 07.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Жерновски: Ова мора да е последна година од екстерното тестирањенеуспешниот партиски експеримент

Репортер - 07.06.2016

За градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, екстерното тестирање е мачење за децата и полно со апсурдни прашања. Пишувајќи како родител, тој вели дека ова мора да биде последната година на овој неуспешен партиски експеримент.

"Подобро од илјадници денови напорно учење е еден ден поминат со добар наставник"

Факултети - 07.06.2016

„Добриот наставник, како добар забавувач, прво треба да го привлече вниманието на публиката, а потоа може да ја предава лекцијата“ - Џон Хенрик Кларк „Образованието е клуч до успехот во животот, а наставниците имаат долготрајно влијание врз животот ...

За основците и средношколците почна екстерното тестирање, се реализира непречено, без проблеми

Алфа - 07.06.2016

За основците и средношколците од денеска почна екстерната проверка на постигањата на знаењата. Го полагаа првиот предмет од екстерното, за кој беа известени три дена пред полагањето. За тестот учениците велат бил лесен успеале да ги одговорат за 20- ...

Прашање на екстерно: Од јазикот на античките Македонци денес се познати?

А1 On - 07.06.2016

Со доцнење и проблеми со компјутерскиот систем, денеска започна екстерното тестирање за основците и за средношколците. И покрај доцнењето од половина час или повеќе во неколку училишта, поголеми проблеми не биле регистрирани.

Екстерно тестирање или манипулација со учениците

+инфо - 07.06.2016

Понудените одговори се „компромис“, „согласност“, „протест“ и „договор“. Прашањата на екстерното тестирање кое деновиве се спроведува во училиштата во Македонија станува топ тема на социјалните мрежи.

Почнува екстерното тестирање

Р.С.Европа - 07.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Екстерното си тече и покрај контроверзиите

Р.С.Европа - 07.06.2016

Против екстерното протестираа и учениците и професорите и наставниците, но власта не се согласи тоа да биде повлечено и доработено како проект. Хаосот, трката, притисоците и стресовите продолжуваат и оваа година со екстерните тестирања.

Жерновски: Ова мора да е последна година од екстерното тестирање-неуспешниот партиски експеримент

А1 On - 07.06.2016

За градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, екстерното тестирање е мачење за децата и полно со апсурдни прашања. Пишувајќи како родител, тој вели дека ова мора да биде последната година на овој неуспешен партиски експеримент.

Почнува екстерното тестирање за учениците

Стандард - 07.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 ...

Прашање на екстерно: Од јазикот на античките Македонци денес се познати?

Репортер - 07.06.2016

Со доцнење и проблеми со компјутерскиот систем, денеска започна екстерното тестирање за основците и за средношколците. И покрај доцнењето од половина час или повеќе во неколку училишта, поголеми проблеми не биле регистрирани.

На стартот на екстерното тестирање вообичаени технички проблеми

Локално - 07.06.2016

Кочење на компјутерскиот систем, премногу ученици, а премалку училници и компјутери, слаби интернетски врски. Ова се вообичаените проблеми со кои, како и секоја година, и годинава почна екстерното тестирање во основните и средните училишта, ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Локално - 07.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Од денеска почнува екстерното тестирање

Канал 77 - 07.06.2016

Почнувајќи од денеска, па до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Според Државниот испитен центар,опфатени ќе бидат 178.648 ученици од основните и средните ...

Започна екстерното тестирање во Битола

Тера - 07.06.2016

Точно во 9 часот и 30 минути денес започна екстерното тестирање . Така беше и во гимназијата Јосип Броз Тито во Битола . Учениците седнати пред комјутерот се чекаше само да го внесат своето име и презиме во програмата и да започнат со решавање на ...

Екстерно тестирање – учениците се учат дека не треба да протестираат?!

Либертас - 07.06.2016

На социјалните мрежи започнаа да се споделуваат фотографии од прашањата на екстерното тестирање кое деновиве се спроведува во училиштата во Македонија. Едно од контроверзните прашања е: „Што од наведеното не е начин за разрешување на конфликт?“ ...

Од седми до 11 јуни екстерно тестирање за 2015/2016 година

Вест - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Утрински - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Денеска почнува екстерно тестирање, трае до 11 јуни

ТВ21 - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија почнува денеска и ќе трае до 11 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Канал5 - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Не е точно дека ќе се укинува екстерното

Дневник - 06.06.2016

Од денеска до сабота, 11 јуни, во основните и средните училишта ќе се одржи екстерната проверка на знаењата на учениците. Со неа ќе бидат опфатени вкупно 178.648 ученици, од кои 121.371 се основци, а 57.277 средношколци.

Екстерното тестирање ќе се спроведе од утре до 11 јуни

+инфо - 06.06.2016

Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта. Екстерното тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни.

Од утре до 11 јуни екстерно за учениците

А1 On - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Сител - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Кога наставникот не го сака вашето дете...

Факултети - 06.06.2016

Кога бев во деветто одденелние, наставник по хемија ми беше Раде. Раде беше шовинист кој веруваше, и често го кажуваше тоа, дека девојките не се „опремени“ да учат хемиски равенки. Се борев со овој предмет не само поради материјалот, туку и поради ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Репортер - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

ДО 11 ЈУНИ: Eкстерно тестирање за 2015/2016 година

Телеграф - 06.06.2016

Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1.972 предмети Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Курир - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Утре започнува екстерното тестирање

OhridNews - 06.06.2016

Екстерното тестирање на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни. Како што информира Државниот испитен центар во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта.

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Алфа - 06.06.2016

Поради уписите во средно училиште (28-ми и 29 јуни), резултатите од екстерното тестирање најпрво ќе бидат објавени за деветтодделенците (на 13 јуни), а за сите останати ученици на 17 јуни.

Екстерно тестирање за 2015/2016 од утре до 11 јуни

Нетпрес - 06.06.2016

Од утре до 11 јуни ќе се проведува екстерното тестирање на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Учениците подготвени: Почнува екстерното тестирање

Press24 - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Од утре до 11 јуни ќе се спроведе екстереното тестирање

Локално - 06.06.2016

Од утре до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат тестирани ...

Од утре до 11 јуни екстерно тестирање за 2015/2016 година

еМагазин - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните ...

Од утре до 11 јуни екстерно тестирање за 2015/2016 година

Либертас - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните ...

Екстерно тестирање за 2015/2016 од утре до 11 јуни

Точка - 06.06.2016

Од утре до 11 јуни ќе се проведува екстерното тестирање на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Како најбрзо да научиш за екстерно тестирање

Panika.be - 06.06.2016

Ако детето има многу малку време да се спреми за екстерно тестирање, пробајте ја оваа ...

Започна екстерното тестирање за учебната 2015/2016 година

Пулс24 - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...

Од денеска почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Република - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од 7 до 11 јуни… Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните ...

Од денеска почнува екстерното тестирање

Мета - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведе екстерно тестирање за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и од средните училишта, кои ќе бидат ...

Екстерно тестирање за основците и средношколците од денес до 11 јуни

Скопје инфо - 06.06.2016

Екстерно тестирање за учениците од средните училишта и основните училишта ќе почне да се спроведува од денес и ќе трае се до 11-ти јуни. Државниот испитен центар соопшти дека со екстерното тестирање ќе бидат опфатени 178.

ОО на СДСМ: Новата влада на првите седници ќе го укине екстерното тестирање (видео)

Кумановски м. - 06.06.2016

Општинската организација на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија од Куманово денеска одржа прес конференција на која упати критики за есктерното тестирање кое актуелната власт го спроведува, но и ветување дека истото ќе биде укинато со новата ...

СДСМ: Екстерното тестирање внесува страв кај учениците

Kumanovo News - 06.06.2016

Екстерно тестирање внесува страв и непотребни проблеми во образовниот процес, а огромен дел од прашањата се со грешки и се продаваат по фотокопирници и на Интернет, обвинуваат од општинската организација на СДСМ.

Од утре до 11 јуни екстерно тестирање за 2015/2016 година

Тера - 06.06.2016

Екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија ќе се спроведува од утре до 11 јуни. Државниот испитен центар соопшти дека во оваа сесија ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните ...

Почнува екстерното тестирање за 2015/2016 година

Lider - 06.06.2016

Од денеска до 11 јуни ќе се спроведува екстерното проверување на постигнувањата на учениците за учебната 2015/2016 година во јунската сесија. Ќе бидат опфатени 178.648 ученици од основните и средните училишта, кои ќе бидат тестирани по 1972 ...