TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што е вистина за АстраЗанека? Експертите се сомневаат: Чудно е зошто има нус појави само за таа вакцина

Во Центар - 21.03.2021

Научниците истражуваат неколку можности, што би можеле да објаснат најмалку 18 извештаи за исклучително ретка појава на згрутчување на крвта во мозокот на поединци, во деновите и седмиците по приемот на вакцината АстраЗенека против ковид.

Вистиномер: „АстраЗенека“ не е кинеска фирма и не е точно дека „умреле сите кои ја примиле оваа вакцина“

Мета - 21.03.2021

„АстраЗенека“ е британско-шведска мултинационална, фармацевтска и биотехнолошка компанија со седиште во Кембриџ, и, оваа компанија нема 45.000, како што се тврди во постот на Фејсбук, туку 70.600 вработени.

Што е вистина за АстраЗанека? Експертите се сомневаат: Чудно е зошто има нус појави само за таа вакцина

24Инфо - 21.03.2021

Научниците истражуваат неколку можности, што би можеле да објаснат најмалку 18 извештаи за исклучително ретка појава на згрутчување на крвта во мозокот на поединци, во деновите и седмиците по приемот на вакцината АстраЗенека против ковид.

Меркел и Марио Драги ќе се вакцинираат со АстраЗенека

Фокус - 20.03.2021

Германската канцеларка, Ангела Меркел и италијанскиот премиер, Марио Драги планираат да се вакцинираат со вакцината АстраЗенека, откако ЕМА во четвртокот оцени дека е безбедна. Меркел изјави дека е спремна да ја прими АстраЗенека вакцината, иако ...

Ангела Меркел и Марио Драги планираат да примат вакцина од „АстраЗенека“

Независен - 20.03.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Марио Драги соопштија дека имаат намера да се вакцинираат со вакцината на „АстраЗенека“ откако Европската агенција за лекови ЕМА даде позитивна оценка за употреба наведувајќи дека е ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Сител - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Независен - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Член на медицински персонал во Данска починал откако примил вакцина на АстраЗенека

Фокус - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријавија појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на „АстраЗенека“

24 Вести - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со „АстраЗенека“. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Слободен Печат - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Вечер Прес - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Кај две лица од Данска кои се вакцинирале со вакцината на АстраЗенека настанало згрутчување на крвта - едно од нив ...

Press24 - 20.03.2021

Данските власти денес објавија дека се регистрирани два случaи на згрутчување на крвта кај медицински работници вакцинирани со вакцината против корона на „АстраЗенека“. Во соопштението на властите се наведува дека еден од двајцата медицински ...

Меркел и Марио Драги ќе се вакцинираат со АстраЗенека

Либертас - 20.03.2021

Германската канцеларка, Ангела Меркел и италијанскиот премиер, Марио Драги планираат да се вакцинираат со вакцината АстраЗенека, откако ЕМА во четвртокот оцени дека е безбедна. Меркел изјави дека е спремна да ја прими АстраЗенека вакцината, иако ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Либертас - 20.03.2021

– Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Фактор - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Во Данска почина медицински работник кој ја примил вакцината на „АстраЗенека“

Точка - 20.03.2021

Данските власти соопштија дека денеска се евидентирани два случаи на создавање на згрутчување на крвта кај медицински работници кои ја примиле вакцината на „АстраЗенека“. Во соопштението е наведено дека еден од двајцата медицински работници починал, ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Република - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Уште два нови случаи: Им се згрутчила крвта откако примиле вакцина на АстраЗенека

Скопје инфо - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Уште два нови случаи: Им се згрутчила крвта откако примиле вакцина на АстраЗенека

Курир - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Ангела Меркел објави дека ќе се вакцинирана со АстраЗенека: Германија за неколку дена одлучува за нов локдаун

Женски магазин - 20.03.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Марио Драги во петокот изјавија дека имаат намера да се вакцинираат со вакцината АстраЗенека, бидејќи ЕМА на оваа вакцина и даде позитивна проценка, велејќи дека таа е „безбедна и ...

(ВИДЕО) Ќе се вакцинира и Меркел: Со вакцината на “АстраЗенека“ се вакцинираа британскиот, францускиот и словенскиот ...

еМагазин - 20.03.2021

Откако Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека вакцината против Ковид-19 на “АстраЗенека“ е безбедна со неа се вакцинираа неколку европски политичари. Меѓу нив се и британскиот премиер , францускиот , словенскиот , претседателот на ...

АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции- но ефектот од неа продолжува да се следи

Пулс24 - 20.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

Опсервер - 20.03.2021

– Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

Згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај два случаи на вакцинирање со АстроЗенека во Данска

Денешен - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека, пренесува Република .

Данска: Два случаја на згрутчување на крвта по „АстраЗенека“, едниот од нив почина

Локално - 20.03.2021

Данските власти денес објавија дека се регистрирани два случаја на згрутчување на крвта кај медицински работници вакцинирани со вакцината против корона на „АстраЗенека“. Во соопштението на властите се наведува дека еден од двајцата медицински ...

Во Данска два случаја на згрутчување на крвта кај пациенти кои примиле вакцина на АстраЗенека

MakPress - 20.03.2021

Данските здравствени власти денеска пријави појава на згрутчување на крвта и церебрална хеморагија кај двајца членови на медицински персонал откако беа вакцинирани со АстраЗенека. Данскиот регион Хоевстаден, што управува со јавни болници во ...

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

MakPress - 20.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Францускиот премиер, Жан Кастекс, прими прва доза од вакцината „АстраЗенека“

MakPress - 20.03.2021

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на имунизацијата со неа ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

MakPress - 20.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

Британскиот и францускиот премиер Џонсон и Кастекс се вакцинираа со „астразенека“

Сакам да кажам - 19.03.2021

Британскиот и францускиот премиер Борис Џонсон и Жан Кастекс ја примија првата доза од вакцината на „АстраЗенека“ за да ја уверат јавноста во своите земји дека е безбедна, ден откако Европската агенција за лекови (ЕМА) заклучи дека таа не го ...

АстраЗенека - ЕМА ги развеа дилемите околу вакцината

Deutsche Welle - 19.03.2021

Германија, Франција, Италија, Бугарија, Латвија и Словенија го продолжуваат вакцинирањето со АстраЗенека по позитивниот извештај од ЕМА, спред кој ризикот од тромбоза поради вакцината е многу мал.

Во Финска нема да продолжи вакцинацијата со АстраЗенека

Канал5 - 19.03.2021

Финска ја суспендира употребата на AstraZeneca додека се испитуваат два можни случаи на згрутчување на крвта, соопшти денеска финскиот институт за здравство и благосостојба. Институтот соопштил дека проценува дека истрагата ќе трае најмалку една ...

Симптоми по вакцинирањето со АстраЗенека по кои веднаш треба да се појде на лекар

Независен - 19.03.2021

АстраЗенека е безбедна и ефикасна вакцина и нема никаква врска со згрутчување на крвта. Одлуката беше донесена вчера на вонредна седница на Комисијата за проценка на ризик на фармаковигиланција при Европската агенција за лекови (ЕМА).

ЕМА: Листа на симптоми по примање на вакцината „АстраЗенека“, за кои веднаш треба да побарате медицинска помош

Pedijatar.mk - 19.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера објави дека придобивките од вакцината на АстраЗенека ги надминуваат ризиците и дека вакцината е безбедна и ефикасна, но сепак, постојат симптоми по вакцинирањето чија појава треба веднаш да ве упати на лекар ...

Францускиот премиер и словенечкиот државен врв ја примија вакцината „АстраЗенека“

Нова ТВ - 19.03.2021

Откако Европската агенција за лекови (ЕМА) во четвртокот потврди дека вакцината АстраЗенека е безбедна и ефикасна, имунизацијата со вакцината денес продолжи во повеќе европски земји. Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денес ја прими првата доза на ...

Францускиот премиер пред камери се вакцинираше со АстраЗенека

Канал5 - 19.03.2021

Францускиот премиер Жан Кастекс (55) денеска беше вакциниран со вакцината на АстраЗенека со цел да се врати довербата на граѓаните во британско-шведската вакцина. Според Франс 24, Кастекс вакцината ја примил во воената болница недалеку од Париз ...

Францускиот премиер и словенечкиот државен врв ја примија вакцината АстраЗенека

Слободен Печат - 19.03.2021

Откако Европската агенција за лекови (ЕМА) во четвртокот потврди дека вакцината АстраЗенека е безбедна и ефикасна, имунизацијата со вакцината денес продолжи во повеќе европски земји . Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денес ја прими првата доза на ...

Францускиот премиер, Жан Кастекс, прими прва доза од вакцината „АстраЗенека“

Независен - 19.03.2021

Франција – Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има огромен потенцијал за намалување на смртните случаи од Ковид

Фокус - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Сител - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Придобивките на вакцината АстраЗенека се поголеми од ризикот

Канал5 - 19.03.2021

Придобивките поврзани со вакцината против коронавирус на АстраЗенека ги надминуваат ризиците, заклучиле експертите од Светската здравствена организација (СЗО), потврдувајќи ја проценката дадена претходниот ден од Европската агенција за лекови (ЕМA).

Францускиот премиер се вакцинираше со АстраЗенека

Фокус - 19.03.2021

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска беше вакциниран со вакцината на АстраЗенека, со цел да се врати довербата на граѓаните во британско-шведската ...

Бугарија ја продолжува вакцинацијата со АстраЗенека

Р.С.Европа - 19.03.2021

Бугарија денеска ќе ја продолжи вакцинацијата со „АстраЗенека“, а за оваа цел ќе го пушти во употреба сето количество од оваа вакцина – 100.000 дози, соопшти директорот на Извршната агенција за лекови во Бугарија, Богдан Кирилов.

Продолжува вакцинацијата со „Астра зенека“

24 Вести - 19.03.2021

Откако ЕМА ја потврди безбедноста на препаратот на АстраЗенека повеќе земји најавија продолжување на имунизацијата со вакцината. Во Германија треба да продолжи привремено прекинатиот процес на вакцинирање со АстраЗенека, но со ново предупредување од ...

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината на „АстраЗенека“

Канал5 - 19.03.2021

Словенија во понеделникот ја прекина имунизацијата со вакцини на „АстраЗенека“. Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, откако европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги ...

ЕМА даде второ зелено светло за АстраЗенека

Сител - 19.03.2021

По второто зелено светло од ЕМА дека антиковид вакцината на АстраЗенека е безбедна и ефикасна, 10 земји членки на ЕУ од денеска повторно продолжија да ја користат. Тоа се Германија, Франција, Италија, Словенија, Португалија, Холандија, Летонија, ...

Словенија од денеска ја враќа во употреба вакцината на АстраЗенека

Фокус - 19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар.

Словенија од денеска ја враќа во употреба вакцината на АстраЗенека

24 Вести - 19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар.

Придобивките поголеми од ризиците: Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината на „АстраЗенека“

Слободен Печат - 19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар ...

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека”

Слободен Печат - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека” покажала дека таа има „огромен потенцијал” да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Данска го одложи продолжувањето на вакцинацијата со АстраЗенека

Сител - 19.03.2021

Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

Меркел: Да, ќе се вакцинирам со АстраЗенека

Канал5 - 19.03.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел има намера да се вакцинира со вакцината на АстраЗенека, бидејќи ЕМА и даде позитивна проценка, тврдејќи дека е „безбедна и ефикасна“. Ангела Меркел рече дека е подготвена да ја прими вакцината на АстраЗенека, ...

Данска останува на ставот за одложување на употребата на вакцината на „АстраЗенека“

Фокус - 19.03.2021

Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

На Данска и треба уште време за одлука за вакцината на АстраЗенека

Вечер Прес - 19.03.2021

Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

СЗО советува: Да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

Курир - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

СЗО препорачува да се продолжи со користење на вакцината на „АстраЗенека“

Нетпрес - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

Република - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Францускиот премиер се вакцинираше со вакцината на „Астразенека“

Точка - 19.03.2021

Францускиот премиер Жан Кастекс (55) денеска беше вакциниран со вакцината на „Астразенека“, со цел да се врати довербата на граѓаните во британско-шведската вакцина. „Не почувствував ништо иако сум чувствителен на болка“ изјавил Кастекс, кој ја ...

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на AstraZeneca

Кајгана - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на AstraZeneca покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на жртви.

Францускиот премиер се вакцинираше со вакцината на „Астразенека“

Press24 - 19.03.2021

Францускиот премиер Жан Кастекс (55) денеска беше вакциниран со вакцината на „Астразенека“, со цел да се врати довербата на граѓаните во британско-шведската вакцина. „ Не почувствував ништо иако сум чувствителен на болка“ изјавил Кастекс, кој ја ...

Зошто фама околу вакцините „АстраЗенека“: Дали се во прашање и бизнис интереси?

еМагазин - 19.03.2021

Вакцината „АстраЗенека“ е безбедна но не се исклучува целосно можноста од поврзаност помеѓу вакцината и случаите на згрутчување на крвта, објави Европската агенција за лекови (ЕМА) во врска со анализата на случаите со лица кои развиле или починале ...

Данска го одложи продолжувањето на вакцинацијата со АстраЗенека

Либертас - 19.03.2021

– Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

Данска го одложи продолжувањето на вакцинацијата со АстраЗенека

Република - 19.03.2021

Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

Придобивките од АстраЗенека ги надминуваат ризиците, тврди ЕМА

Нетпрес - 19.03.2021

Европскатата агенција за лекови (ЕМА) продолжува да инсистира на тоа дека вакцината AstraZeneca е корисна против COVID-19, но дека продолжуваат научните проценки за можните несакани ефекти.

Финска ја суспендира употребата на вакцината на „Астразенека“

Точка - 19.03.2021

Финска ја суспендира употребата на вакцината на „Астразенека“ и покрај тоа што голем број европски земји ќе продолжат со нејзината употреба, по препорака на Светската здравстена организација(СЗО).

Финска сепак ја суспендира вакцината АстраЗенека

Фактор - 19.03.2021

Вакцината АстраЗенека е суспендирана во Финска. Земјата нема да продолжи да ја користи вакцината АстраЗенека, иако повеќе европски земји ќе продолжат по препорака на Светската здравстена организација(СЗО).

Германија ја продолжува вакцинацијата со АстраЗенека, а оваа вакцина ја одобри и Индонезија

ММС - 19.03.2021

Германија ја обновува вакцинацијата со вакцината на АстраЗенека по препораките на европските регулатори дека придобивките од оваа вакцина ги надминуваат ризиците. Германските власти соопштија дека два големи центри кои ја нудат вакцината на ...

ЕМА тврди дека вакцината на АстраЗенека е корисна

Фактор - 19.03.2021

Европскатата агенција за лекови (ЕМА) продолжува да инсистира на тоа дека вакцината AstraZeneca е корисна против COVID-19, но дека продолжуваат научните проценки за можните несакани ефекти.

„Малку сум нежен, ама не почувствував ништо“: Францускиот премиер пред камери се вакцинираше со АстраЗенека

Вечер Прес - 19.03.2021

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на имунизацијата со неа ...

Францускиот премиер се вакцинираше со АстраЗенека

Либертас - 19.03.2021

Францускиот премиер Жан Кастекс денеска беше вакциниран со вакцината на АстраЗенека, со цел да се врати довербата на граѓаните во британско-шведската вакцина. -Не почувствував ништо иако сум чувствителен на болка – изјавил Кастекс, кој ја прими ...

АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции- но ефектот од неа продолжува да се следи

Курир - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Вечер Прес - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Вакцината на “АстраЗенека“ има голем потенцијал за спречување инфекции

еМагазин - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на “АстраЗенека“ продолжува да има ...

Францускиот премиер Жан Кастекс, прими прва доза од вакцината „АстраЗенека“

Курир - 19.03.2021

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на имунизацијата со неа ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

iPortal - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Либертас - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

Европските држави продолжуваат со употребата на вакцините на „АстраЗенека“

Точка - 19.03.2021

Голем број европски земји објавија дека повторно ќе продолжат со употреба на вакцината на „АстраЗенека“ откако европското регулаторно тело за лекови објави дека таа е безбедна и ефикасна. Бугарија, Португалија, Холандија, Летонија, Литванија, Кипар, ...

Листа на ЕМА со можни симптоми од АстраЗенека - ако се појават, потребна е помош од лекар

Скопје инфо - 19.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера одобри продолжување на вакцинацијата со вакцината АстраЗенека, но објавија и листан на можни симптоми за кои ако се појават, потребна е интервенција од лекар.

САД испраќаат вакцини во Мексико и во Канада

Точка - 19.03.2021

САД планираат да испратат четири милиони дози вакцина против коронавирус од „АстраЗенека“ во Мексико и во Канада, објави Белата куќа. Мексико ќе добие 2,5 милиони дози на „заем“, а Канада 1,5 милион дози, изјави претставничката за печат Џен Псаки, ...

Холандија и Португалија ја продолжуваат вакцинацијата со АстраЗенека

Курир - 19.03.2021

Холандскиот министер за здравство најави дека земјата ќе продолжи да ја користи вакцината на АстраЗенека против Ковид-9 идната недела. Ваквата одлука доаѓа откако Европската агенција за лекови ЕМА по извршените проверки вчера соопшти дека вакцината ...

САД ќе испратат вакцини на АстраЗенека во Мексико и Канада

Курир - 19.03.2021

САД планираат да испратат четири милиони дози од вакцината на АстраЗенека против коронавирус во Мексико и Канада, соопшти Белата куќа. Мексико ќе добие 2,5 милиони дози, а Канада 1,5 милиони дози.

Словенија од денеска ја враќа во употреба вакцината на АстраЗенека

Либертас - 19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар.

Словенија од денеска ја враќа во употреба вакцината на „АстраЗенека“

Република - 19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар.

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

Либертас - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Нови докази: Што предизвикува згрутчување на крвта од вакцините астразанека? Дури сега ќе биде хаос!?

Во Центар - 19.03.2021

Норвешките научници денес потврдија дека во три случаи на згрутчување на крвта, постоела причинско-последична врска кај тројца медицински работници кои биле вакцинирани со вакцината АстраЗенека.

СЗО советува: Да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

Press24 - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Финска ја суспендира употребата на АстраЗенека

24Инфо - 19.03.2021

Институтот за јавно здравје на Финска денеска соопшти дека ја суспендира употребата на вакцината АстраЗенека на неодредено време, иако повеќе европски земји денеска ја прифатија препораката на Светската здравстена организација (СЗО) и Европската ...

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

Frontline - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Меркел објави која вакцина би ја примила

Локално - 19.03.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази подготвеност да ја прими вакцината против коронавирус од производителот Астразенек, бидејќи Германија повторно ја одобри употребата на таа вакцина. „Да, би ја примила вакцината на Астразенека.

Данска го одложи продолжувањето на вакцинацијата со АстраЗенека

MakPress - 19.03.2021

Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

СЗО советува да се продолжи со користење на вакцината на компанијата „АстраЗенека“

Опсервер - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Данска го одложи продолжувањето на вакцинацијата со АстраЗенека

24Инфо - 19.03.2021

Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека” против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

Данска го одложи продолжувањето на вакцинацијата со АстраЗенека

Опсервер - 19.03.2021

– Данските здравствени власти најавија дека ќе го одложат продолжувањето на употребата на вакцината на британско-шведската компанија „АстраЗенека“ против Ковид-19, и покрај тоа што Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера соопшти дека вакцината е ...

Францускиот премиер се вакцинираше со „АстраЗенека“

Локално - 19.03.2021

Францускиот премиер Жан Кастекс денес ја прими првата доза на вакцина против вирусот од „АстраЗенека“, со намера да ги убеди Французите во вакцината по краткото повлекување. „Не чувствував ништо, иако сум чувствителен на болка“, рече 55-годишниот ...

СЗО: користете ја АстроЗенека, бројот на згрутчувања на крвта е очекуван

Денешен - 19.03.2021

Комитетот на експерти на Светската здравствена организација (СЗО) за вакцини против коронавирусот денеска соопшти дека проверката на вакцината на „АстраЗенека“ покажала дека таа има „огромен потенцијал“ да спречи инфекции и да го намали бројот на ...

Словенија, Холандија и Португалија продолжуваат со употреба на „АстраЗенека“

Локално - 19.03.2021

Холандскиот министер за здравство објави дека Холандија ќе продолжи да ја користи вакцината АстраЗенека против ковид 19 следната недела, сега откако Европската агенција за лекови (ЕМА) објави по проверката дека вакцината е безбедна.

СЗО ПОТВРДИ: Вакцината на „АстраЗенека“ не доведува до формирање на згрутчување на крвта

Локално - 19.03.2021

Безбедносниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека податоците за имунизација против коронавирусот со вакцината на „АстраЗенека“ не укажуваат на какво било сеопфатно зголемување на формирање на згрутчување на крвта, но ...

Францускиот премиер прими прва доза од вакцината „АстраЗенека”

24Инфо - 19.03.2021

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека” во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на имунизацијата со неа ...

Францускиот премиер, Жан Кастекс, прими прва доза од вакцината „АстраЗенека“

Опсервер - 19.03.2021

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на имунизацијата со неа ...

Францускиот премиер прими прва доза од вакцината „АстраЗенека“

Денешен - 19.03.2021

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза на вакцината „ АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз. Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткоти прекин на имунизацијата со неа ...

СЗО: Податоците за вакцината на АстраЗенека не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување

Денешен - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Lider - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. – Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Frontline - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

СЗО: Вакцината на АстраЗенека има голем потенцијал за спречување инфекции

Опсервер - 19.03.2021

Податоците за вакцината на „АстраЗенека“ не покажуваат општо зголемување на случаите на згрутчување, но ефектот од неа ќе продолжи да се следи, соопшти Светската здравствена организација. „Вакцината против Ковид-19 на ’АстраЗенека’ продолжува да има ...

САД им испраќаат четири милиони дози од АстраЗенека на Канада и Мексико

Локално - 19.03.2021

САД имаат намера да испратат околу четири милиони дози од вакцината АстраЗенека на Мексико и Канада. Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера објави дека вакцината АстраЗенека е безбедна и ефикасна вакцина која не е поврзана со поголем ризик од ...

САД им испраќаат на Мексико и Канада четири милиони дози од АстраЗенека

Акцент - 19.03.2021

САД имаат намера да испратат околу четири милиони дози од вакцината АстраЗенека во Мексико и Канада. Европската агенција за лекови (ЕМА) денес објави дека вакцината АстраЗенека е безбедна и ефикасна вакцина која не е поврзана со поголем ризик од ...

Холандија и Португалија ја продолжуваат вакцинацијата со АстраЗенека

PressingTV - 19.03.2021

Холандскиот министер за здравство најави дека земјата ќе продолжи да ја користи вакцината на АстраЗенека против Ковид-9 идната недела. Ваквата одлука доаѓа откако Европската агенција за лекови ЕМА по извршените проверки вчера соопшти дека вакцината ...

САД испраќаат вакцини во Мексико и во Канада

Lider - 19.03.2021

САД планираат да испратат четири милиони дози вакцина против коронавирус од „АстраЗенека“ во Мексико и во Канада, објави Белата куќа. Мексико ќе добие 2,5 милиони дози на „заем“, а Канада 1,5 милион дози, изјави претставничката за печат Џен Псаки, ...

Словенија од денеска ја враќа во употреба вакцината на АстраЗенека

MakPress - 19.03.2021

Словенија од денеска продолжува со употреба на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, откако Европскиот регулатор за лекови објави дека здравствените придобивки ги надминуваат ризиците, изјави министерот за здравство Јанез Поклокар.

ЕМА: Вакцината АстраЗенека е безбедна

Deutsche Welle - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево соопшти дека ја смета за безбедна вакцината на АстраЗенека. ЕМА е и натаму на став дека предностите на вакцината преовладуваат над ризиците, соопшти Европската агенција за лекови.

САД ќе испратат четири милиони вакцини „астразенека“ во Мексико и Канада

Сакам да кажам - 18.03.2021

САД ќе испратат четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“ во Мексико и Канада, што ќе биде нивни прв извоз на вакцини против ковид-19, соопшти Белата куќа. Портпаролката Џен Псаки кажа дека 2,5 милиони дози ќе добие Мексико, а остатокот ќе ...

Вакцината на „астразенека“ е безбедна и не го зголемува ризикот од тромбоза, објави Европската агенција за лекови

Сакам да кажам - 18.03.2021

Вакцината против ковид-19 на Оксфорд и „АстраЗенека“ е безбедна и ефективна и нема никаква врска со зголемен ризик од појава на тромбоемболични настани, како згрутчување на крвта, објави денеска Европската агенција за лекови (ЕМА).

Продолжува вакцинирањето со АстраЗенека

Deutsche Welle - 18.03.2021

Три дена по прекинот на вакцинирањето со АстраЗенека, Германија од утре продолжува со вакцинацијата. Пропуштеното време треба да се надополни, вели министерот за здравство Јенс Шпан. Од утре (19.03) во Германија треба да продолжи привремено ...

Германија, Франција, Бугарија, Италија и Шпанија ќе продолжат со вакцинирање со ковид вакцината на „астразенека“

Сакам да кажам - 18.03.2021

Италија, Франција, Германија, Шпанија и Бугарија објавија дека ќе продолжат имунизација со вакцината против ковид-19 на Оксфорд и „АстраЗенека“, откако денеска Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека е безбедна и ефективна и нема никаква ...

ЕМА ќе објави резултати од дополнителното истражување на вакцината на „АстраЗенека“

24 Вести - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ќе ги објави резултатите од дополнителните истражувања на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“. Голем број земји ја прекинаа употребата по смртните случаи и појавата на тромбоза и други проблеми со ...

ЕМА со финален зклучок: АстраЗенека е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

Слободен Печат - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека” и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

Заклучок на Европската агенција за лекови: Вакцината на АстраЗенека е безбедна

Pedijatar.mk - 18.03.2021

ЕМА заклучи дека вакцината на АстраЗенека е безбедна и ефикасна. „Придобивките од вакцината на Астра Зенека ги надминуваат ризиците“, истакна директорката Емер Кук попладнево на онлајн прес-конференција Е вропската агенција за лекови објави дека ...

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Независен - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

ЕМА одлучува за вакцината АстраЗенека – „Оваа вакцина е сигурна за користење“

ТВ21 - 18.03.2021

Европската Агенција за лекови (ЕМА) на вонредниот состанок донела заклучок дека вакцината АстраЗенека е сигурна за користење. Комитетот за безбедност на ЕМА презеде детална проценка на малиот број случаи поврзани со појавата на згрутчување на крвта, ...

„ЕМА“ денеска треба да ја соопшти одлуката колку е безбедна вакцината на „Астразенека“

Канал5 - 18.03.2021

Европската медицинска агенција денеска треба да ја соопшти одлуката за тоа дали и колку е безбедна вакцината на „Астразенека“. Европската медицинска агенција денеска треба да пресече дали е безбедна вакцината на „Астразенека“, откако повеќе земји ...

Норвешка, и покрај препораката на ЕМА, нема да продолжи со вакцинација со АстраЗенека

Канал5 - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека AstraZeneca е безбедна и ефикасна вакцина и дека нема потреба да се запре вакцинирањето,бидејќи нема конкретни докази дека вакцината предизвикува згрутчување на крвта кај пациентите.

Официјално: Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна, соопшти ЕМА

Нова ТВ - 18.03.2021

Шефицата на Европската медицинска агенција (ЕМА), Емер Кук, попладнево на прес-конференција во Амстердам соопшти дека вакцината на „АстраЗенека“ е „безбедна и ефикасна вакцина“. Кук соопшти дека комитетот донел одлука дека придобивките ги ...

Европските земји продолжуваат со вакцинации со АстраЗенека, освен Шведска и Норвешка

Канал5 - 18.03.2021

Голем број европски земји најавија, по објавата на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека вакцината AstraZenecа е безбедна и ефикасна, дека ќе продолжат да ги вакцинираат граѓаните. Словенија ќе продолжи со вакцинацијата со вакцината на ...

ЕМА: Вакцината на Астра Зенека е безбедна и ефективна

Телма - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

Фокус - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

ЕМА : Вакцината на АстраЗенека е безбедна и ефикасна (ВИДЕО)

Канал5 - 18.03.2021

Претседателката на Евопската медицинска агенција , Емер Кук , на попладневната прес конференција по вонредниот состанок рече дека вакцината на АстраЗенека е безбедна и ефикасна. Според научните сознанија и резултатите добиени од институтите низ ЕУ , ...

СЗО и порача на Европа да продолжи со користење на вакцината АстраЗенека

Канал5 - 18.03.2021

Придобивките од вакцината AstraZenecа ги ​​надминуваат можните ризици и земјите ширум Европа треба да продолжат да ја користат за да спасат животи, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа.

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со АстраЗенека

Слободен Печат - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека” и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

Европската медицинска агенција денеска одлучува за вакцината на „АстраЗенека“

Независен - 18.03.2021

Европската медицинска агенција ЕМА, денеска треба да донесе одлука за безбедноста на употребата на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“. ЕМА ја разгледува ситуацијата откако повеќе земји привремено го сопреа вакцинирањето со оваа вакцина, ...

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

Независен - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

Зошто експертите за безбедност на вакцини кренаа рачна на вакцината на Астразенека

Оff.net - 18.03.2021

До сега дваесетина европски држави привремено го стопираа користењето на вакцината на Астразенека, што во пракса само дополнително ги напна односите меѓу експертите за безбедност на вакцини и одговорните за јавно здравје кои стравуваат дека ова ќе ...

ЕМА:Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна

Р.С.Европа - 18.03.2021

Извршната директорка на Европската медицинска агенција (ЕМА), Емер Кук соопшти дека вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна. Кук соопшти дека комитетот донел одлука дека придобивките ги надминуваат сите можни ризици.

Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна, соопшти ЕМА

Независен - 18.03.2021

Шефицата на Европската медицинска агенција (ЕМА), Емер Кук, попладнево на прес-конференција во Амстердам соопшти дека вакцината на „АстраЗенека“ е „безбедна и ефикасна вакцина“. Кук соопшти дека комитетот донел одлука дека придобивките ги ...

Регулаторот на ЕУ донесе одлука – вакцината АстраЗенека е безбедна за употреба

ТВ21 - 18.03.2021

Европскиот медицински регулатор на вонредниот состанок донесе заклучок дека вакцината АстраЗенека е сигурна за користење. Ваквата одлука следува откако неколку земји на ЕУ го привремено ја прекинаа имунизацијата по извештаите за згрутчување на крвта.

СЗО повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

ТВ21 - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

33-годишен Хрват почина 12 дена по вакцинацијата со АстраЗенека

Сител - 18.03.2021

33-годишен Хрват почина 12 дена по вакцинацијата со АстраЗенека. Веднаш бил свикан состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, на итниот состанок се разгледувала причината за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со ...

Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефективна, соопшти Европската агенција за лекови

Радио МОФ - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска заклучи дека вакцината на компанијата „АстраЗенека“ е „безбедна и ефикасна“, јавува „ Евроњуз “. Ваквата одлука доаѓа откако агенцијата направи проценка на безбедност за тоа дали постои поврзаност помеѓу ...

ЕМА: Вакцината на АстраЗенека е безбедна, но не се исклучува можноста од поврзаност со случаите на тромбози

Фокус - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

СЗО: Утре презентација на наодите за вакцината на АстраЗенека

Алсат-М - 18.03.2021

Портпарол на Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека телото за безбедност на вакцините треба утре да ги објави своите откритија за вакцината АстраЗенека, пренесува Ројтерс. СЗО соопшти дека неговиот советодавен одбор за безбедност на ...

Итен состанок на хрватските здравствени власти, почина човек по вакцина од АстраЗенека

Алсат-М - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

Порака од СЗО до Европа: Продолжете со „АстраЗенека“ за да спасите животи

Независен - 18.03.2021

Придобивките од вакцината Ковид-19 на „АстраЗенека“далеку ги надминуваат сите ризици и земјите ширум Европа треба да продолжат да ја користат за да спасат животи, изјави во четвртокот европскиот директор на Светската здравствена организација.

Норвешки научници: Вакцината на АстраЗенека предизвикува згрутчување на крвта

Канал5 - 18.03.2021

Според студијата на универзитетската болница Рикшоспиталет во Осло, силниот имунолошки одговор по вакцинацијата со АстраЗенека довело до тоа тројца здравствени работници да добијат згрутчување на крвта, од кои едниот починал.

Се чека ЕМА да ги објави резултатите од второто истражување за вакцината Астра Зенека

Телма - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ќе ги објави резултатите од дополнителните истражувања на вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека. Голем број земји ја прекинаа употребата по смртните случаи и појавата на тромбоза и други проблеми со ...

ЕМА ќе објави резултати од дополнителното истражување на вакцината на АстраЗенека

Слободен Печат - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ќе ги објави резултатите од дополнителните истражувања на вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека. Голем број земји ја прекинаа употребата по смртните случаи и појавата на тромбоза и други проблеми со ...

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Бизнис Вести - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека”, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

Пулс24 - 18.03.2021

На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со АстраЗенека. Како што дознава Индекс, човекот бил вакциниран на 5 март во Сисак, со првата доза на АстраЗенека.

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Скопје инфо - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

ЕМА:Вакцината на АстраЗенека е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

Вечер Прес - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

Евопската медицинска агенција денеска одлучува за вакцината на „АстраЗенека“

Курир - 18.03.2021

Европската медицинска агенција ЕМА, денеска треба да донесе одлука за безбедноста на употребата на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“. ЕМА ја разгледува ситуацијата откако повеќе земји привремено го сопреа вакцинирањето со оваа вакцина, ...

Евопската медицинска агенција денеска одлучува за вакцината на „АстраЗенека“

Нетпрес - 18.03.2021

Европската медицинска агенција ЕМА, денеска треба да донесе одлука за безбедноста на употребата на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“. ЕМА ја разгледува ситуацијата откако повеќе земји привремено го сопреа вакцинирањето со оваа вакцина, ...

Италија и Словенија ја продолжуваат вакцинацијата со АстраЗенека

Либертас - 18.03.2021

Словенија и Италија од утре ќе продолжат да ја користат вакцината на „АстраЗенека“ против коронавирус, по извештајот на Европската агенција за лекови (ЕМА) во кој се проценува дека придобивките од вакцината ги надминуваат ...

Европската агенција за лекови: АстраЗенека е безбедна за користење

Скопје инфо - 18.03.2021

Регулаторот на ЕУ донесе одлука дека вакцината АстраЗенека е безбедна за употреба и препорача нејзино натамошно користење во процесот на имунизација. Ваквата одлука следува откако неколку земји на ЕУ привремено ја прекинаа имунизацијата по ...

Норвешка и натаму нема да ja користи вакцинaта на „Астразенека“

MTM - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево објави дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна и дека нема потреба да се запре имунизацијата со оваа вакцина бидејќи нема конкретни докази оти истата предизвикува згрутчување на крвта кај ...

Норвешка и натаму нема да ja користи вакцинaта на „Астразенека“

Press24 - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево објави дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна и дека нема потреба да се запре имунизацијата со оваа вакцина бидејќи нема конкретни докази оти истата предизвикува згрутчување на крвта кај ...

Европските земји освен Шведска и Норвешка продолжуваат со вакцинации со Астразенека

Република - 18.03.2021

Голем број европски земји најавија, по објавата на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека вакцината AstraZenecа е безбедна и ефикасна, дека ќе продолжат да ги вакцинираат граѓаните. Словенија ќе продолжи со вакцинацијата со вакцината на ...

СЗО: Утре презентација на наодите за вакцината на АстраЗенека

Курир - 18.03.2021

Портпарол на Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека телото за безбедност на вакцините треба утре да ги објави своите откритија за вакцината АстраЗенека, пренесува Ројтерс. СЗО соопшти дека неговиот советодавен одбор за безбедност на ...

Згрутчувањата на крвта по примањето на вакцината на „АстраЗенека“ се неверојатна случајност?!

+инфо - 18.03.2021

Генерално, повозрасните луѓе може да имаат поголема шанса да бидат под ризик да развијат згрутчување на крвта, како и оние кои примаат одредени лекарства како што се орални контрацептиви, вели Еванс.

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Либертас - 18.03.2021

– Пријавување потенцијални несакани ефекти е рутина во кампањите за вакцинација. Ова не мора да значи дека овие настани се поврзани со вакцинирањето, рече Клуге. Тој додаде дека „засега не е познато дали некои или сите случаи се предизвикани од ...

ЕМА го објави финалниот заклучок: АстраЗенека вакцината е безбедна, но…

Курир - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

Итен состанок на хрватските здравствени власти, почина човек по вакцина од АстраЗенека

Скопје инфо - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

Хрватските здравствени власти на нозе: Се истражува зошто почина човек по примање на вакцина од АстраЗенека

Република - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

Итен состанок на хрватските здравствени власти, почина човек по вакцина од АстраЗенека

Курир - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

ЕМА: Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

+инфо - 18.03.2021

Конечната одлука останува на земјите членки на ЕУ дали ќе продолжат да ја користат вакцината на „АстраЗенека“. Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по ...

ЕМА: Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

еМагазин - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

Десетина земји во Европа продолжуваат да го имунизираат населението со вакцината на АстраЗенека

Фактор - 18.03.2021

Десетина земји во Европа продолжуваат со имунизација со вакцината АстраЗенека. Италија, Франција, Германија, Шпанија, Словенија и Бугарија објавија дека ќе продолжат имунизација со вакцината на Оксфорд и АстраЗенека, откако денеска Европската ...

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

Вечер Прес - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

САД ќе им позајмат на Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

Вечер Прес - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека“ што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

Продолжете со користење на вакцината АстраЗенека за да спасите животи – и’ порача СЗО на Европа

ММС - 18.03.2021

Придобивките од вакцината против ковид-19 на АстраЗенека ги надминуваат можните ризици и земјите низ Европа треба да продолжат да ја користат за да спасат животи – порача денеска директорот на огранокот на СЗО за Европа, Ханс Клуг.

ЕМА објави список на симптоми кои треба да се пријават на лекар веднаш по вакцинирањето со Астразенека

Република - 18.03.2021

Астразенека е безбедна и ефикасна. Одлуката беше донесена денес на вонредна седница на Комисијата за проценка на ризик на фармаковигиланцата (PRAC) при Европската агенција за лекови (ЕМА).

ЕМА ќе објави резултати од дополнителното истражување на вакцината на АстраЗенека

Вечер Прес - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ќе ги објави резултатите од дополнителните истражувања на вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека. Голем број земји ја прекинаа употребата по смртните случаи и појавата на тромбоза и други проблеми со ...

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

Курир - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

САД ќе им позајмат на Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

Либертас - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека“ што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

Вакцините што не ги користат, САД ќе им позајмат на Мексико и Канада

Република - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека“ што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

Либертас - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

Вакцината на „астразенека“ е безбедна и не го зголемува ризикот од тромбоза, објави Европската агенција за лекови

Пулс24 - 18.03.2021

Вакцината против ковид-19 на Оксфорд и „АстраЗенека“ е безбедна и ефективна и нема никаква врска со зголемен ризик од појава на тромбоемболични настани, како згрутчување на крвта, објави денеска Европската агенција за лекови (ЕМА).

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Вечер Прес - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

Хрватска вознемирена: Итен состанок по смртта на човекот кој почина по вакцинирањето со АстраЗанека. Се дозна ...

Во Центар - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

Дојде пресудата за "АстраЗенека": Европската агенција за лекови вели дека е безбедна за употреба

Точка - 18.03.2021

Вакцината на Оксфорд и "АстраЗенека" е сигурна за употреба, соопштила во четвртокот Европската агенција за лекови откако бројни држави, вклучувајќи ги Германија, Франција и Италија, ја суспендирале поради загриженоста поради крвните згрутчувања кај ...

Европската агенција за лекови со конечен став: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна за употреба

MTM - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, таа вакцина не предизвикува тромбоза и покрај тоа што имаше такви ...

Вакцината на AstraZeneca е безбедна, тврди ЕМА

Кајгана - 18.03.2021

Европската агенција за лекови потврди дека вакцината на AstraZeneca е безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус. Како што изјавија на прес-конференцијата, оваа вакцина не предизвикува тромбоза, како што се сомневаа.

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со AstraZeneca

Кајгана - 18.03.2021

Светската здравствена организација денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на AstraZeneca, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

Стигна пресуда за АстраЗенека-што вели Европската агенција за лекови

Press24 - 18.03.2021

Вакцината Оксфорд-АстраЗенека е безбедна за употреба, соопшти Европската агенција за лекови денеска, откако голем број земји, вклучувајќи ги Германија, Франција и Италија, ја суспендираа поради загриженост за згрутчување на крвта кај некои приматели.

СЗО повторно повика: Продолжете со вакцинацијата со АстраЗенека

Курир - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

Европските земји освен Шведска и Норвешка продолжуваат со вакцинации со Astra Zeneca

Lider - 18.03.2021

Голем број европски земји најавија, по објавата на Европската агенција за лекови (ЕМА) дека вакцината AstraZenecа е безбедна и ефикасна, дека ќе продолжат да ги вакцинираат граѓаните. Словенија ќе продолжи со вакцинацијата со вакцината на ...

ТИЕ И НАТАМУ НЕМА ДА ЈА КОРИСТАТ: Норвежаните пронашле како АстроЗенека ја згрутчува крвта

Денешен - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево објави дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна и дека нема потреба да се запре имунизацијата со оваа вакцина бидејќи нема конкретни докази оти истата предизвикува згрутчување на крвта кај ...

ЕМА: АстраЗенека вакцината е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

MakPress - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

Норвешка и натаму нема да ja користи вакцинaта на „Астразенека“

Н.Македонија - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево објави дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна и дека нема потреба да се запре имунизацијата со оваа вакцина бидејќи нема конкретни докази оти истата предизвикува згрутчување на крвта кај ...

Вакцината на АстраЗенека е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

24Инфо - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека” и смета дека вакцината останува безбедна.

ЕМА: Вакцината на АстраЗенека не го зголемува ризикот од крвно згрутчување, бенефитите го надминуваат малиот ризик од ...

365 - 18.03.2021

Комисијата за безбедност (PRAC) на Европската медицинска агенција (ЕМА) ја заврши прелиминарната рецензија на случаите со згрутчување на крвта кај луѓе вакцинирани со Ковид-19 вакцината на АстраЗенека.

ЕМА: АстраЗенека вакцината е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

Frontline - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

ЕМА: АстраЗенека вакцината е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

Опсервер - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“ и смета дека вакцината останува безбедна, јави дописничката на МИА од Брисел.

САД ќе им позајмат на Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

MakPress - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека“ што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

ЕМА објави список на симптоми кои треба да се пријават на лекар, веднаш по вакцинирањето со AstraZenecа

Локално - 18.03.2021

AstraZenecа е безбедна и ефикасна и нема никаква врска со згрутчување на крвта. Одлуката беше донесена денес на вонредна седница на Комисијата за проценка на ризик на фармаковигиланцата (PRAC) при Европската агенција за лекови (ЕМА).

(ВИДЕО) Европската агенција за лекови: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна – не придизвикува згрутчување на крвта

Скопје1 - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, вакцината не е поврзана со поголем ризик од тромбоза, но по анализите и ...

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

MakPress - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

САД ќе им позајмат на Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека”

24Инфо - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека” што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

САД ќе им позајмат на Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

Опсервер - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека“ што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

Европската агенција за лекови со конечен став: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна за употреба(ВИДЕО)

Денар - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, таа вакцина не предизвикува тромбоза и покрај тоа што имаше такви ...

САД ќе им позајмат на Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“

Frontline - 18.03.2021

САД планираат да испратат во Мексико и Канада четири милиони дози од вакцината на „ АстраЗенека“ што не ги користат, јавија британските медиуми, повикувајќи се на извор од администрацијата на претседателот Бајден.

Бугарија од утре ја продолжува вакцинацијата со „АстраЗенека”

Lider - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека” и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека“

Опсервер - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

MakPress - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

Европската агенција за лекови: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Н.Македонија - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, таа вакцина не предизвикува тромбоза и покрај тоа што имаше такви ...

Бугарија од утре продолжува со вакцинацијата со „АстраЗенека”

24Инфо - 18.03.2021

Нема проблем сите земји-членки на ЕУ да продолжат да ја употребувбаат вакцината на „АстраЗенека” и Универзитетот Оксфорд, бидејќи таа е безбедна и ефикасна, изјави попладнево на вонредниот брифинг директорот на Извршната агенција за лекови во ...

Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна, соопшти Европската медицинска агенција

Frontline - 18.03.2021

Шефицата на Европската медицинска агенција (ЕМА), Емер Кук, попладнево на прес-конференција во Амстердам соопшти дека вакцината на „АстраЗенека“ е „безбедна и ефикасна вакцина“. Кук соопшти дека комитетот донел одлука дека придобивките ги ...

ЕМА ДОНЕСЕ ЗАКЛУЧОК: Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна

Локално - 18.03.2021

Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна и ефикасна и не е поврзана со зголемен ризик од згрутчување на крвта, објави денеска Европската агенција за лекови (ЕМА) по денешниот вонреден состанок.

Италија, Летонија, Литванија и Франција ја враќаат вакцината на „АстраЗенека“ во употреба

Локално - 18.03.2021

Италија, Летонија, Литванија и Франција најавија дека утре ќе продолжат да ги користат вакцините против коронавирус на „АстраЗенека“. Најавите дојдоа откако Европската агенција за лекови (ЕМА) објави претходно денеска дека вакцината е безбедна и ...

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Lider - 18.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно повика на продолжување на имунизацијата со вакцината на „АстраЗенека“, неколку часа пред изјаснувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА) за таа вакцина против коронавирусот.

Европската агенција за лекови ја смета за безбедна вакцината на АстраЗенека

Денешен - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево соопшти дека ја смета за безбедна вакцината на АстраЗенека. ЕМА е и натаму на став дека предностите на вакцината преовладуваат над ризиците, соопшти Европската агенција за лекови.

Италија и Словенија ја продолжуваат вакцинацијата со АстраЗенека

Опсервер - 18.03.2021

Словенија и Италија од утре ќе продолжат да ја користат вакцината на „АстраЗенека“ против коронавирус, по извештајот на Европската агенција за лекови (ЕМА) во кој се проценува дека придобивките од вакцината ги надминуваат ...

Италија и Словенија ја продолжуваат вакцинацијата со АстраЗенека

Frontline - 18.03.2021

Словенија и Италија од утре ќе продолжат да ја користат вакцината на „АстраЗенека“ против коронавирус, по извештајот на Европската агенција за лекови (ЕМА) во кој се проценува дека придобивките од вакцината ги надминуваат ...

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Frontline - 18.03.2021

– Пријавување потенцијални несакани ефекти е рутина во кампањите за вакцинација. Ова не мора да значи дека овие настани се поврзани со вакцинирањето, рече Клуге. Тој додаде дека „засега не е познато дали некои или сите случаи се предизвикани од ...

СЗО повторно повика на продолжување на вакцинацијата со АстраЗенека

Опсервер - 18.03.2021

– Пријавување потенцијални несакани ефекти е рутина во кампањите за вакцинација. Ова не мора да значи дека овие настани се поврзани со вакцинирањето, рече Клуге. Тој додаде дека „засега не е познато дали некои или сите случаи се предизвикани од ...

Итен состанок на хрватските здравствени власти, почина човек по вакцина од АстраЗенека

PressingTV - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

Во Хрватска почина човек откако беше вакциниран со вакцина на АстраЗенека

Акцент - 18.03.2021

Заврши двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Цапак и министерот за здравство Вили Берош, на кој беше разгледана истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој почина 12 дена откако беше вакциниран со ...

Наодите на СЗО за безбедноста на вакцината на АстраЗенека ќе бидат објавени во петок

Lider - 18.03.2021

Панелот за безбедност на вакцините на Светската здравствена организација треба да ги објави наодите за вакцината АстраЗенека во петок, изјави портпаролот на СЗО. Светскиот советодавен комитет на СЗО за безбедност на вакцините ги проучува податоците ...

ЕМА ќе објави резултати од дополнителното истражување на вакцината на АстраЗенека

MakPress - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска ќе ги објави резултатите од дополнителните истражувања на вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека. Голем број земји ја прекинаа употребата по смртните случаи и појавата на тромбоза и други проблеми со ...

Европа: Денес одлука за безбедноста на вакцината „АстраЗенека“

Локално - 18.03.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска треба да објави проценка на безбедноста на употребата на вакцината АстраЗенека против ковид-19, бидејќи повеќе земји привремено ја прекинаа нејзината употреба од страв од несакани ефекти.

Вакцината АстраЗенека и тромбоза - кое е објаснувањето?

Deutsche Welle - 17.03.2021

Случаи на церебрална синусна венска тромбоза во многу земји доведоа до запирање на вакцинирање со АстраЗенека. Што се всушност тромбозите и дали беше нужно повлекувањето рачна кочница за вакцината? Од безбедносни причини, во Германија привремено е ...

СЗО за „Астра Зенека“: Придобивките од вакцината ги надминуваат можните ризици

360 степени - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб. СЗО наведува дека сè уште ја испитуваат безбедноста на вакцината ...

СЗО препорачува натамошна употреба на АстраЗенека

Deutsche Welle - 17.03.2021

Светската здравствена организација оценува дека предностите на вакцините против коронавирусот засега се поголеми од ризиците. Зелено светло од СЗО наскоро најверојатно ќе добие и вакцината на Џонсон и Џонсон.

Тромбоцитопенија и крвавење: Се испитува дали има причинско-последична врска помеѓу смртта на 33-годишен Хрват и ...

Pedijatar.mk - 17.03.2021

ХАЛМЕД ја истражува смртта на 33-годишниот маж кој се вакцинирал со АстраЗенека, а во проценката на случајот се очекува да се вклучи и Европската агенција за лекови (ЕМА) Х рватската Агенција за лекови и медицински производи (ХАЛМЕД) објави дека ...

Уште една жртва на АстраЗенека? Почина 33-годишен Хрват 12 дена откако бил вакциниран со вакцината

Слободен Печат - 17.03.2021

Маж од Хрватска починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започнала ...

Хрват починал на 33 години, 12 дена откако ја примил вакцината на АстраЗенека

ТВ21 - 17.03.2021

Нов скандал со вакцината АстраЗенека. Овој пат во Хрватска, откако маж на 33-години починал, 12 дена по примањето на вакцината на АстраЗенека. Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) веднаш почнала истрага.

Маж (33) во Хрватска починал после вакцинирање со АстраЗенека – почнува истрага!

Екран - 17.03.2021

Маж во Хрватска починал 12. дена откако бил вакциниран со АстраЗенец, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започна истрага. Како што дознава Индекс.хр, починатиот човек е од Сисак и починал утрово во загрепскиот КБЦ Ребро.

СЗО: Засега треба да продолжи вакцинацијата со АстраЗенека

Канал5 - 17.03.2021

Светската здравствена организација препорача вакцинирањето со вакцината на АстраЗенека, која беше укината од повеќе земји поради неколку случаи на сериозни несакани ефекти, „засега“ да се продолжи.

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

Канал5 - 17.03.2021

Завршил двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак и министерот за здравство Вили Берош. На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е ...

Маж во Хрватска почина по примената вакцина на „АстраЗенека“

24 Вести - 17.03.2021

Маж на возраст од 33 години почина во Хрватска 12 дена откако се вакцинирал со „АстраЗенека“ против Ковид-19, поради што Хрватската агенција за лекови веднаш покрена истрага. Тој се вакцинирал на 5 март, а првите два дена имал покачена температура, ...

Европските земји до ЕМА: Очекуваме разјаснување во врска со вакцината на „АстраЗенека“

Слободен Печат - 17.03.2021

Италијанскиот министер за здравство, Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат оти Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување” за да може да се продолжи со употребата на вакцината на „АстраЗенека“ .

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Фокус - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Европските земји очекуваат до утре од ЕМА разјаснување за вакцината на АстраЗенека

Сител - 17.03.2021

– Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Европските земји очекуваат од ЕМА разјаснување во врска со вакцината на АстраЗенека

ТВ21 - 17.03.2021

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Хаос во Германија и Италија по суспензијата на вакцината на „АстраЗенека“

Независен - 17.03.2021

Центрите за вакцинација ги затворија вратите чекајќи ја одлуката на Европската агенција за лекови во четврток Во Германија и Италија владее хаос и конфузија по нивните одлуки за прекинување на употребата на вакцината „Оксфорд/АстраЗенека“ при што ...

Анкета: Германците ја одобруваат одлуката за времена суспензија на вакцината на „АстраЗенека“

Слободен Печат - 17.03.2021

Повеќето Германци веруваат дека одлуката на Владата за времено суспендирање на вакцината на „АстраЗенека“ е правилна, додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на „Форса” .

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

ТВ21 - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

19 земји од Европа го запреа вакцинирањето со „АстраЗенека“, го чекаат извештајот од ЕМА

Независен - 17.03.2021

Во рок од неколку дена драматично се зголеми бројот на земјите од ЕУ кои го суспендираа вакцинирањето со „АстраЗенека“ или воведоа големи рестрикции. Нивниот број изнесува 19: Австрија, Бугарија, Кипар, Данска, Естонија, Франција, Германија, Исланд, ...

Починал 33 – годишен маж во Хрватска по вакцинација со АстраЗенека, почнува истрага

Канал5 - 17.03.2021

Маж од Хрватска починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започнала истрага. Како што дознава Индекс, починатиот човек е од Сисак и починал утрово во загрепскиот КБЦ Ребро.

Во Хрватска почина маж на 33 години 12 дена по вакцинирањето со „АстраЗенека“

Независен - 17.03.2021

Маж на возраст од 33 години почина утрово во Хрватска 12 дена откако се вакцинирал со „АстраЗенека“ против Ковид-19, поради што Хрватската агенција за лекови веднаш покрена истрага. Како што дознава ИНдекс, се работи за маж од Сисак, кој починал ...

СЗО: Предностите на вакцините на „АстраЗенека“ ги надминуваат ризиците

+инфо - 17.03.2021

Кејт О’Брајан, директорка на одделот за имунизација и вакцини на СЗО, изјави денеска дека експертите сè уште разгледуваат дали има врска помеѓу згрутчувањето на крвта што се појавило кај некои вакцинирани лица и вакцината.

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

iPortal - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

СЗО смета дека предностите на АстраЗенека се поголеми од штетите

Скопје инфо - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

СЗО сè уште верува во придобивките на вакцината „АстраЗенека“

Курир - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Италија: Разнишана доверба во вакцинацијата поради „АстраЗенека“

Точка - 17.03.2021

Италијанските власти, научници и експерти се обидуваат да ја поправат недовербата во вакцинацијата против Ковид-19, предизвикана од сомнежите дека вакцината на „АстраЗенека“ има врска со смртни случаи забележани веднаш по имунизацијата, пишува ...

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Вечер Прес - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Бизнис Вести - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека” го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват вакциниран со АстраЗенека

Press24 - 17.03.2021

Завршил двочасовниот итен состанок помеѓу претставниците на ХАЛМЕД, шефот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак и министерот за здравство Вили Берош. На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е ...

Вакцината АстраЗенека и тромбоза – кое е објаснувањето?

Либертас - 17.03.2021

Случаи на церебрална синусна венска тромбоза во многу земји доведоа до запирање на вакцинирање со АстраЗенека. Што се всушност тромбозите и дали беше нужно повлекувањето рачна кочница за вакцината? Од безбедносни причини, во Германија привремено е ...

Мнозинството Германци го одобруваат суспендирањето на вакцината на „АстраЗенека“

Република - 17.03.2021

Мнозинство од Германците веруваат дека е правилна одлуката на Владата за времено стопирање на вакцинацијата со вакцините од комапнијата „АстраЗенека“ додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти.

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Либертас - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

Република - 17.03.2021

На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со АстраЗенека. Како што дознава Индекс, човекот бил вакциниран на 5 март во Сисак, со првата доза на АстраЗенека.

СЗО тврди: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Република - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Хрватска ги испитува причините за смртта кај маж, 12 дена по примена вакцина од „Астразенека“

MTM - 17.03.2021

Хрватската агенција за лекови побара документација за започнување истрага по извештајот дека еден човек починал 12 дена откако примил вакцина од „Астразенека“. Се наведува дека агенцијата е во контакт со здравствената установа каде е регистриран ...

Германците ја одобруваат одлуката за суспендирање на вакцината на АстраЗенека

+инфо - 17.03.2021

Анкетата спроведена по барање на РТЛ и НТВ покажува дека 54 отсто од испитаниците сметаат дека е правилна одлуката на германскиот министер за здравство Јенс Шпан. Речиси 40 проценти сметаат дека реакцијата е претерана, а 39 проценти сметаат дека ...

НОРВЕШКИ НАУЧНИК: Поверојатно е згрутчувањето на крвта да е поврзано со вакцината на АстраЗенека, отколку да не е

Фактор - 17.03.2021

Пал Андре Холм, професор и лекар на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања во крварењето, смета дека „постои поголема веројатност да има поврзаност помеѓу вакцината АстраЗенека и случаи на згрутчување на крвта, отколку да нема“.

Германците ја одобруваат одлуката за суспендирање на вакцината на АстраЗенека

Вечер Прес - 17.03.2021

Повеќето Германци веруваат дека одлуката на Владата за времено суспендирање на вакцината на АстраЗенека е правилна, додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на „Форса“.

Анкета: Германците ја одобруваат одлуката за суспендирање на вакцината на АстраЗенека

Либертас - 17.03.2021

– Повеќето Германци веруваат дека одлуката на Владата за времено суспендирање на вакцината на АстраЗенека е правилна, додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на „Форса“.

Засега да продолжи вакцинирањето со вакцината на АстраЗенека, предлага СЗО

ММС - 17.03.2021

Светската здравствена организација предлага „засега“ да продолжи вакцинирањето со вакцината на АстраЗенека додека се чека експертите да ја завршат проценката на овој производ чија примена е прекината во повеќе држави, поради можни несакани ефекти.

Норвешки лекар: Поголема е веројатноста дека згрутчувањето е поврзано со „АстраЗенека“ отколку дека не е

Точка - 17.03.2021

Пал Андре Холм, професор и лекар на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања во крварењето, смета дека поверојатно е дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „АстраЗенека“ и случаите на згрутчување на крвта, отколку дека не постои.

Норвешки лекар: Поголема е веројатноста дека згрутчувањето е поврзано со „Астразенека“ отколку дека не е

Press24 - 17.03.2021

Пал Андре Холм, професор и лекар на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања во крварењето, смета дека поверојатно е дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „Астразенека“ и случаите на згрутчување на крвта, отколку дека не постои.

Млад маж во Хрватска почина откако примил вакцина на „АстраЗенека“

Вечер Прес - 17.03.2021

Триесет и тригодишен маж од Хрватска починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започнала истрага. Како што дознава Индекс.хр, починатиот човек е од Сисак и починал утрово во ...

СЗО: Предностите на вакцините на „АстраЗенека“ ги надминуваат ризиците

Нетпрес - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Европските земји очекуваат од ЕМА разјаснување во врска со вакцината на АстраЗенека

Либертас - 17.03.2021

– Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Европските земји очекуваат од ЕМА разјаснување за вакцината на АстраЗенека

Нетпрес - 17.03.2021

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Европските земји очекуваат од ЕМА разјаснување во врска со вакцината на АстраЗенека

Курир - 17.03.2021

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Европските земји очекуваат од ЕМА разјаснување за вакцината на АстраЗенека

+инфо - 17.03.2021

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Британскиот министер за здравство: Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна

Точка - 17.03.2021

Откако неколку земји привремено ја прекинаа вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд се огласи и британскиот министер за здравство, Мет Хенкок. Тој за Би-Би-Си изјави дека британската вакцина е апсолутно безбедна.

Втор случај во Хрватска: Млад човек почина по примање на вакцината AstraZeneca

Нетпрес - 17.03.2021

Во Хрватска уште еден човек почина по примање на вакцината АстраЗенека. Хрват на возраст од 33 години починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започнала истрага.

ВТОР СЛУЧАЈ ВО ХРВАТСКА: Млад човек почина по примање на вакцината АстраЗенека

Курир - 17.03.2021

Во Хрватска уште еден човек почина по примање на вакцината АстраЗенека. Хрват на возраст од 33 години починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започнала истрага.

ВТОР СЛУЧАЈ ВО ХРВАТСКА: Млад човек почина по примање на вакцината АстраЗенека

Фактор - 17.03.2021

Во Хрватска уште еден човек почина по примање на вакцината АстраЗенека. Хрват на возраст од 33 години починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, поради што Хрватската агенција за лекови (ХАЛМЕД) започнала истрага.

Хрватска ги испитува причините за смртта кај маж, 12 дена по примена вакцина од „АстраЗенека“

Точка - 17.03.2021

Хрватската агенција за лекови побара документација за започнување истрага по извештајот дека еден човек починал 12 дена откако примил вакцина од „АстраЗенека“. Се наведува дека агенцијата е во контакт со здравствената установа каде е регистриран ...

БРИТАНСКИ СЕКРЕТАР ЗА ЗДРАВСТВО: Вакцината на Оксфорд/АстраЗенека досега ја примиле 10 милиони луѓе во Британија, и ...

Фактор - 17.03.2021

Секретарот за здравство на Обединетото Кралство Мет Хенкок се обиде да ја увери јавноста дека вакцината за коронавирус Оксфорд / АстраЗенека е безбедна откако некои европски нации ja запреа нејзинaта примена.

Почина 33-годишен маж во Хрватска после вакцинирање со АстраЗенека

ММС - 17.03.2021

Хрватската агенција за лекови и медицински производи (ХАЛМЕД) во средата примила сомнеж на нуспојава со смртен исход кај 33-годишна особа која починала 12 дена после примањето на вакцината на АстраЗенека.

Британскиот министер за здравство: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Press24 - 17.03.2021

Откако неколку земји привремено ја прекинаа вакцинацијата со вакцината на „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд се огласи и британскиот министер за здравство, Мет Хенкок. Тој за Би-Би-Си изјави дека британската вакцина е апсолутно безбедна.

Детали за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

Нетпрес - 17.03.2021

На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со АстраЗенека. Како што дознава Индекс, човекот бил вакциниран на 5 март во Сисак, со првата доза на АстраЗенека.

Европската агенција за лекови смета дека вакцината на АстраЗенека е корисна за Ковид19

Тера - 17.03.2021

Европската агенција за лекови ЕМА смета дека вакцината на АстраЗенека е корисна за Ковид19. Емер Кук, директорка на агенцијата, рече дека експертите продолжуваат со студиите за можните несакани појави кои се однесуваат на поврзаноста на вакцината и ...

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

Курир - 17.03.2021

На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со АстраЗенека. Како што дознава Индекс, човекот бил вакциниран на 5 март во Сисак, со првата доза на АстраЗенека.

Британскиот министер за здравство се огласи во врска со вакцината на АстраЗенека

Курир - 17.03.2021

Откако повеќе држави привремено го запреа вакцинирањето во вакцината на АстраЗенека, се огласи и британскиот министер за здравство. Станува збор за Оксфордска вакцина, а како причина за привременото запирање на имунизацијата се наведуваат случаи со ...

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

MakPress - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Центрите за вакцинација во Германија и Австрија ги затворија вратите по суспенизјата на „АстраЗенека“

PressingTV - 17.03.2021

Во Германија и Италија владее хаос и конфузија по нивните одлуки за прекинување на употребата на вакцината „Оксфорд/АстраЗенека“ при што центрите за вакцинација ги затворија вратите и закажувањата нагло се откажаа.

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Опсервер - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

Frontline - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека“ го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

СЗО: Предностите на вакцините на АстраЗенека ги надминуваат ризиците

24Инфо - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веруваат дека придобивките од вакцината против коронавирусот на „АстраЗенека” го надминуваат ризикот од потенцијален развој на тромб.

Хрватска ги испитува причините за смртта кај маж, 12 дена по примена вакцина од „Астразенека“

24Инфо - 17.03.2021

Хрватската агенција за лекови побара документација за започнување истрага по извештајот дека еден човек починал 12 дена откако примил вакцина од „Астразенека“. Се наведува дека агенцијата е во контакт со здравствената установа каде е регистриран ...

Кој не смее да ја прими вакцината на „АстраЗенека“?

Локално - 17.03.2021

Минатата година, вакцината за коронавирус АстраЗенека, меѓу другото, изгледаше како најперспективна, бидејќи беше најавена како најевтина и како таков спас за сиромашните земји. Сепак, проблемите почнаа да се намалуваат и сега вакцината е запрена во ...

33 годинишен Хрват починал откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека

24Инфо - 17.03.2021

33 годинишен Хрват починал откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека Во Хрватска уште еден човек почина по примање на вакцината АстраЗенека. Хрват на возраст од 33 години починал 12 дена откако бил вакциниран со вакцината на АстраЗенека, ...

СЗО: Имунизацијата со вакцината на АстраЗенека да продолжи, придобивките поголеми од евентуалниот ризик

Мета - 17.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) во денешната изјава во однос на безбедноста на вакцијата против ковид-19 на производителот АстраЗенека препорачува земјите да продолжат со имунизацијата на населението со оваа вакцина.

Хрватска: Жена (33) починала 12 дена по вакцинирањето со „АстраЗенека“

Локално - 17.03.2021

Уште еден случај на сомневање на несакан ефект со фатален исход поврзан со вакцината на „АстраЗенека“ е пријавен во Хрватската агенција за лекови и медицински производи (ХАЛМЕД). Жена (33) починала 12 дена по вакцинацијата, а ХАЛМЕД побара ...

За користењето на вакцината на „АстраЗенека“, нашата земја ќе ги следи препораките на ЕМА и СЗО

CivilMedia - 17.03.2021

Откако неколку земји-членки на ЕУ изминативе денови ја суспендираа имунизацијата на населението со вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, македонското Министерство за здравство вели дека нашата земја ќе ги следи препораките на Европската ...

За користењето на вакцината на „АстраЗенека“, нашата земја ќе ги следи препораките на ЕМА и СЗО

Frontline - 17.03.2021

Откако неколку земји-членки на ЕУ изминативе денови ја суспендираа имунизацијата на населението со вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, македонското Министерство за здравство вели дека нашата земја ќе ги следи препораките на Европската ...

СЗО: Засега треба да се продолжи вакцинацијата со „АстраЗенека“

Локално - 17.03.2021

Светската здравствена организација препорача засега да се продолжи со вакцинацијата со вакцината против корона на „АстраЗенека“, која беше суспендирана од повеќе земји поради неколку случаи на сериозни несакани ефекти.

Анкета: Германците ја одобруваат одлуката за суспендирање на вакцината на АстраЗенека

MakPress - 17.03.2021

Повеќето Германци веруваат дека одлуката на Владата за времено суспендирање на вакцината на АстраЗенека е правилна, додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на „Форса“.

Пленковиќ: Хрватска го продолжува вакцинирањето со „АстраЗенека“

Lider - 17.03.2021

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека во земјата продолжува вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“ и дека ќе се сочека и Европската агенција за лекови (ЕМА), која својот конечен став го најави за четврток.

Анкета: Германците ја одобруваат одлуката за суспендирање на вакцината на АстраЗенека

24Инфо - 17.03.2021

Повеќето Германци веруваат дека одлуката на Владата за времено суспендирање на вакцината на АстраЗенека е правилна, додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на „Форса”.

Анкета: Германците ја одобруваат одлуката за суспендирање на вакцината на АстраЗенека

Опсервер - 17.03.2021

– Повеќето Германци веруваат дека одлуката на Владата за времено суспендирање на вакцината на АстраЗенека е правилна, додека трае истрагата за случаи со сериозни несакани ефекти, покажуваат резултатите од социолошкото истражување на „Форса“.

Во Франција е прогласен трет бран на пандемијата

PressingTV - 17.03.2021

Франција денеска имала скоро 30.000 случаи на нови инфекции, 4,5 проценти повеќе од минатиот вторник и најбрз неделен раст за месец и половина. Во моментов има 4.239 пациенти на интензивна нега, 20 повеќе од вчера, што е рекорд во изминатите четири ...

Хрватска го продолжува вакцинирањето со „АстраЗенека“

PressingTV - 17.03.2021

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека во земјата продолжува вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“ и дека ќе се сочека и Европската агенција за лекови (ЕМА), која својот конечен став го најави за четврток.

Норвешки доктор тврди: Постои поврзаност помеѓу вакцините „АстраЗенека“ и случаите на згрутчување на крвта

Локално - 17.03.2021

Пал Андре Холм, професор и доктор на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања на крварењето, смета дека „постои поголема веројатност поврзаност помеѓу вакцините АстраЗенека и случаи на згрутчување на крвта отколку што нема“.

Норвешки лекар: Поголема е веројатноста дека згрутчувањето е поврзано со „Астразенека“ отколку дека не е

Centar - 17.03.2021

Пал Андре Холм, професор и лекар на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања во крварењето, смета дека поверојатно е дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „Астразенека“ и случаите на згрутчување на крвта, отколку дека не постои.

Европските земји очекуваат од ЕМА разјаснување во врска со вакцината на АстраЗенека

MakPress - 17.03.2021

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека европските земји се надеваат дека Европската агенција за лекови (ЕМА) утре ќе достави „неопходно разјаснување“ за да може да се продолжи со употребата на вакцината на АстраЗенека.

Норвешки лекар: Поголема е веројатноста дека згрутчувањето е поврзано со „Астразенека“ отколку дека не е

24Инфо - 17.03.2021

Пал Андре Холм, професор и лекар на Универзитетот во Осло, специјализиран за нарушувања во крварењето, смета дека поверојатно е дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „Астразенека“ и случаите на згрутчување на крвта, отколку дека не постои.