TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Политиката на Обама кон Балканот не е дефинирана

А1 - 01.03.2009

Засега не е јасно каква ќе биде политиката на новата американска Администрација на претседателот Барак Обама, бидејќи таа се уште не е целосно дефинирана, изјави поранешниот амбасадор на САД во ОН, Џон Болтон ...

Болтон: Политиката на Обама кон Балканот се уште не е дефинирана

Алсат-М - 01.03.2009

Засега не е јасно каква ќе биде политиката на новата американска Администрација на претседателот Барак Обама, бидејќи таа се уште не е целосно дефинирана Ова е оценка на поранешниот амбасадор на САД во ОН, Џон ...

Џон Болтон: Политиката на Обама кон Балканот се уште не е дефинирана

Канал5 - 01.03.2009

Засега не е јасно каква ќе биде политиката на новата американска Администрација на претседателот Барак Обама, бидејќи таа се уште не е целосно дефинирана, изјави поранешниот амбасадор на САД во ОН, Џон Болтон ...

Џон Болтон: Политиката на Обама кон Балканот се уште не е дефинирана

Алфа - 01.03.2009

Засега не е јасно каква ќе биде политиката на новата американска Администрација на претседателот Барак Обама, бидејќи таа се уште не е целосно дефинирана, изјави поранешниот амбасадор на САД во ОН, Џон Болтон ...

Политиката на Обама кон Балканот се уште не е дефинирана

Сител - 01.03.2009

Засега не е јасно каква ќе биде политиката на новата американска Администрација на претседателот Барак Обама, бидејќи таа се уште не е целосно дефинирана, изјави поранешниот амбасадор на САД во ОН, Џон Болтон ...

Болтон: Уште не е дефинирана политиката на Обама за Балканот

Нетпрес - 01.03.2009

Поранешниот американски амбасадор во ООН, Џон Болтон, рекол дека “уште не е јасно“ каква ќе биде политиката на администрацијата на Барак Обама за Балканот.

Обама: САД нема уште долго да останат во Авганистан

А1 - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили, соопшти синоќа претседателот Барак Обама во интервју за ...

Обама: САД немаат намера уште долго време да останат во Авганистан

Алсат-М - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили.

Обама: САД ги очекува најголемиот дефицит

Време - 28.02.2009

Америка во фискалната 2009 година ќе се соочи со најголем буџетски дефицит од Втората светска војна до денес, предвидува американскиот претседател Барак Обама.

САД ги очекува најголем дефицит

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Вашингтон - Америка во фискалната 2009 година ќе се соочи со најголем буџетски дефицит од Втората светска војна до денес, предвидува американскиот претседател Барак Обама.

Американската армија ќе се повлече од Ирак до август 2010 година

Утрински - 28.02.2009

Претходен број ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама вчера требаше да ги обелодени плановите за повлекување на сите американски борбени сили од Ирак до август 2010 година, исполнувајќи го на тој начин ...

САД се повлекуваат од Ирак во август 2010

Вест - 28.02.2009

ВАШИНГТОН, 28 февруари (Ројтерс) - Шест години откако сојузничките сили предводени од САД ја изведоа инвазијата врз Ирак и го соборија Садам Хусеин, претседателот Барак Обама вчера требаше да објави дека ќе се ...

Багдад задоволен од планот на Обама за Ирак

Алсат-М - 28.02.2009

Ирачкиот заменик-претседател, Тарик Ал Хашеми го поздрави планот за повлекување на американските сили од Ирак, што беше објавен синоќа од претседателот Барак Обама.

Обама: САД немаат намера уште долго време да останат во Авганистан

Канал5 - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили, соопшти синоќа претседателот Барак Обама во интервју за ...

Обама: "САД нема да остане долго во Авганистан"

Телма - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили, соопшти синоќа претседателот Барак Обама во интервју за ...

Вашингтон: САД не сакаат долгорочно присуство во Авганистан, изјави Обама

Р.С.Европа - 28.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Соединетите Држави, и покрај сегашните планови за испраќање дополнителни сили, не сакаат долгорочно присуство во Авганистан.

Обама: САД немаат намера уште долго време да останат во Авганистан

Алфа - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили, соопшти синоќа претседателот Барак Обама во интервју за ...

САД немаат намера долго време да останат во Aвганистан

Форум - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили, соопшти синоќа претседателот Барак Обама во интервју за ...

САД немаат намера уште долго време да останат во Авганистан

Сител - 28.02.2009

САД немаат намера да остануваат уште долго време во Авганистан, и покрај неодамна донесената одлука во оваа земја да се испратат дополнителни воени сили, соопшти синоќа претседателот Барак Обама во интервју за ...

Обама: САД целосно ќе се повлечат од Ирак до 2011-та

Н.Македонија - 28.02.2009

Шест години по американската инвазија на Ирак, претседателот на САД Барак Обама изјави оти планира да ги повлече сите американски војници од земјата до крајот на 2011 година.

Обама ќе повлекува 100.000 војници од Ирак

А1 - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пред конгресмените изјави дека има намера да повлече поголем дел од војниците од Ирак до август 2010 година, но таму ќе остави неколку десетици илјади, за да ги обучуваат ...

САД со најголем дефицит од Втората светска војна

А1 - 27.02.2009

Дефицит од рекордни 1 750 милијарди долари за фискалната 2010 година, се очекува да прогнозира американскиот претседател Барак Обама.

Обама го објави планот за Ирак

BBC - 27.02.2009

Американски претставници велат дека претседателот Барак Обама, пред членови на Конгресот рекол оти планира повлекување на американските сили од Ирак до август 2010-та.

Војската на САД си оди од Ирак на 31 август 2010.

А1 - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека американските воени операции во Ирак ќе завршат на 31 август 2010 година.

Американскиот претседател Барак Обама најави повлекување на 50 илјади војници од Ирак

Канал5 - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама најави повлекување на 50 илјади од сегашните 142 илјади припадници на американската војска во Ирак до август 2010-та, исполнувајќи ги предизборните ветувања за ставање ...

Обама денеска ја објавува стратегијата за повлекување од Ирак

Алсат-М - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска при посетата на Маринскиот Корпус на американската армија треба да ги објави роковите за повлекување на најголемиот дел од војниците од Ирак.

Обама има економски разузнавачки тим

Утрински - 27.02.2009

Вашингтон- Американскиот претседател Барак Обама, покрај дневниот безбедносен брифинг, од сега добива и економски разузнавачки информации, соопшти директорот на ЦИА Леон Панета.

Обама ќе повлече поголем дел од војската од Ирак до август 2010 година

Канал5 - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пред конгресмените изјави дека има намера да повлече поголем дел од војниците од Ирак до август 2010 година, но таму ќе остави неколку десетици илјади, за да ги обучуваат ...

Обама: САД ги очекува најголем дефицит

Канал5 - 27.02.2009

Америка во фискалната 2009 година ќе се соочи со најголем буџетски дефицит од Втората светска војна до денес, предвидува американскиот претседател Барак Обама.

САД се соочуваат со најголемиот дефицит уште од Втората светска војна

Алфа - 27.02.2009

Америка во фискалната 2009 година ќе се соочи со најголем буџетски дефицит од Втората светска војна до денес, предвидува американскиот претседател Барак Обама.

Вашингтон: Обама ќе објави временска рамка за повлекување од Ирак

Р.С.Европа - 27.02.2009

Американскиот Претседател Барак Обама се очекува денеска да ја објави временската рамка за повлекување на поголемиот дел од американските борбени трупи од Ирак.

САД планира буџетски дефицит од 1 750 млрд. долари

Макфакс - 27.02.2009

Дефицит од рекордни 1 750 милијарди долари за фискалната 2010 година, се очекува да прогнозира американскиот претседател Барак Обама.

Обама - САД ги очекува најголем дефицит

Сител - 27.02.2009

Америка во фискалната 2009 година ќе се соочи со најголем буџетски дефицит од Втората светска војна до денес, предвидува американскиот претседател Барак Обама.

САД ќе се повлечат од Ирак до крајот на 2011 година

Нетпрес - 27.02.2009

Претсеадтелот на САД, Барак Обама, денеска објавил дека поголемиот дел од американските сили ќе го напуштата Ирак до август 2010 година, а целосно повлекување се очекува кон карјот на 2011 година, пренесе АФП, ...

Обама поголем дел од војската во Ирак ќе повлече до август 2010 година

Кирилица - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пред конгресмените изјави дека има намера да повлече поголем дел од војниците од Ирак до август 2010 година, но таму ќе остави неколку десетици илјади, за да ги обучуваат ...

Обама за повлекувањето од Ирак

Макфакс - 27.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска треба да одржи говор за Ирак и се очекува да ги најави чекорите околу почетокот на повлекувањето на американските војници.

Обама: САД ги очекува најголем дефицит

Кирилица - 27.02.2009

Америка во фискалната 2009 година ќе се соочи со најголем буџетски дефицит од Втората светска војна до денес, предвидува американскиот претседател Барак Обама Дефицитот од 1.750 милијарди долари изнесува 12,3 ...

Буџет од 3,6 трилиони долари на Обама

Н.Македонија - 27.02.2009

Претседателот на САД, Барак Обама, вчера му предложи на Конгресот рекорден буџет од околу 3,6 трилиони долари за фискалната 2010 година, чија цел е извлекување на САД од финансиската криза.

Обама добива и економски разузнавачки податоци

А1 - 26.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама, покрај дневниот безбедносен брифинг, од сега добива и економски разузнавачки информации, соопшти директорот на ЦИА Леон Панета.

Обама: Американците ќе излезат од кризата посилни

Дневник - 26.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пронајде баланс меѓу мрачното економско дејствување и понадежните перспективи во обид да ги смири растревожените Американци дека земјата ќе излезе од кризата посилна од ...

Обама- Ние ќе закрепнеме, ние ќе се издигнеме

Утрински - 26.02.2009

ВАШИНГТОН - Претседателот Обама во вторникот во кратки црти ја презентираше агендата што бара „забележителни ресурси“, иако има за цел да го преполови дефицитот до крајот на првиот мандат.

Обама вети обнова на САД

Време - 26.02.2009

Американците повторно ќе ја подигнат и ќе ја обноват својата земја, а од тековната криза сите ќе излезат многу посилни, порача американскиот претседател Барак Обама во прексиноќешниот, прв говор пред двата ...

Обама добива од ЦИА и економски рапорти

Дневник - 26.02.2009

Претседателот наСАДБарак Обама, освен дневниот безбедносен брифинг добива и економски разузнавачки информации, соопшти Леон Панета, директор на разузнавачката агенција ЦИА, јави Макфакс.

Обама побара посилна контрола на финансиските пазари

Форум - 26.02.2009

Американскиот претседател, Барак Обама побара посилна контрола на финансиските пазари. Болните искуства од финансиската криза принудуваат да се дејствува, изјави Обама по средбата со пратениците во Конгресот .

Вашингтон: Барак Обама бара детална ревизија на работењето на Вол Стрит

Р.С.Европа - 26.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама побарал детална ревизија на работењето на Вол Стрит, оценувајки дека се потребни големи промени за да се избегне повторување на финансиската криза.

Вашингтон: ЦИА му подготвува дневни извештаи на Обама за економската криза

Р.С.Европа - 26.02.2009

Директорот на ЦИА, Роберт Панета изјави дека се подготвуваат дневни разузнавачки извештаи за претседателот Барак Обама во врска со светската економска криза.

Обама добива и економски разузнувачки податоци

Макфакс - 26.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама, покрај дневниот безбедносен брифинг, од сега добива и економски разузнувачки информации, соопшти директорот на ЦИА Леон Панета.

Обама: Америка од кризата ќе излезе посилна

Н.Македонија - 26.02.2009

Америка од економската криза ќе излезе обновена, заздравена и посилна од кога и да е, гласи пораката што претседателот на САД, Барак Обама, ја упати во своето прво обраќање пред законодавците на заедничка ...

Обама за 19 месеци ќе ја повлече војската од Ирак

А1 - 25.02.2009

САД планираат да ја повлечат војската од Ирак до август 2010 година - 19 месеца по стапувањето на должност на Барак Обама, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на претставници на американската администрација кои побарале анонимност.

Барак Обама вети обнова на САД

BBC - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама го одржа првиот говор во Конгресот откако стапи на должност. Тој рече дека иако американската економија е заслабната, а самоувереноста на американскиот народ потресена, земјата ќе излезе од кризата посилна.

Обама: Ќе застанеме на нозе!

А1 - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пронајде баланс меѓу мрачното економско дејствување и понадежните перспективи во обид да ги смири растревожените Американци дека земјата ќе излезе од кризата посилна од претходно.

Обама за 19 месеци ќе ја повлече војската од Ирак

Канал5 - 25.02.2009

САД планираат да ја повлечат војската од Ирак до август 2010 година - 19 месеца по стапувањето на должност на Барак Обама, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на претставници на американската администрација кои побарале анонимност.

Обама: САД ќе излезат од кризата и ќе бидат посилни од претходно

Канал5 - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пронајде баланс меѓу мрачното економско дејствување и понадежните перспективи во обид да ги смири разтревожените Американци дека земјата ќе излезе од кризата посилна од претходно.

Обама вети преполовување на дефицитот до 2013

Алсат-М - 25.02.2009

На првото годишно обраќање на заедничката седница на двата дома на американскиот Конгрес, претседателот Барак Обама се фокусираше на економијата и планираните реформи.

Обама: Наместо не можеме, можеме

Канал5 - 25.02.2009

Наместо можеби не можеме од Белата куќа да можеме, рече Обама за да го врати оптимизмот дека Америка ќе се справи со економската криза. Првпат Барак Обама се обрати во Конгресот.

ВИДЕО: Обама: Америка од кризата ќе излезе посилна

Нетпрес - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама на народот во своето синоќешно обраќање му ветил дека нивната земја ќе излезе од кризата обновена, закрепната и посилна од порано.

Обама: САД ќе излезат од кризата И ќе бидат посилни од претходно

Сител - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пронајде баланс меѓу мрачното економско дејствување и понадежните перспективи во обид да ги смири разтревожените Американци дека земјата ќе излезе од кризата посилна од претходно.

Обама: САД ќе излезат од кризата и ќе бидат посилни од претходно

Кирилица - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пронајде баланс меѓу мрачното економско дејствување и понадежните перспективи во обид да ги смири разтревожените Американци дека земјата ќе излезе од кризата посилна од претходно - И покрај тоа што економијата ни е ...

Вашингтон: Барак Обама во обраќањето во Конгресот вети заздравување на економијата

Р.С.Европа - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама вети заздравување на американската економија во првото обраќање на зедничката сесија на двата дома на Конгресот, по преземањето на функцијата.

Вашингтон: Обама ќе повлече поголем број од американските трупи во Ирак до август 2010 година

Р.С.Европа - 25.02.2009

Соединетите држави ќе ги повлечат поголемиот број од своите трупи во Ирак до август 2010 година, изјавиле претставници на Белата Куќа, пренесуваат новинските агенции.

Американските воени сили можно е да го напуштат Ирак во наредните 19 месеци

Нетпрес - 25.02.2009

Официјални извор од САД изјавуваат дека Барак Обама се очекува да донеси одлука за повлекување на сите американски воени сили од Ирак се до август 2010 година.

Обама ќе ја повлече војската од Ирак за 19 месеци

Кирилица - 25.02.2009

САД планираат да ја повлечат војската од Ирак до август 2010 година - 19 месеца по стапувањето на должност на Барак Обама, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на претставници на американската администрација кои побарале анонимност Планот за повлекување ќе ...

Обама: САД ќе излезат од кризата и ќе бидат посилни од претходно

Алфа - 25.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама пронајде баланс меѓу мрачното економско дејствување и понадежните перспективи во обид да ги смири разтревожените Американци дека земјата ќе излезе од кризата посилна од претходно.

Обама на маки уште во почетокот од мандатот

Н.Македонија - 25.02.2009

Во најжестокиот дел од кампањата на минатогодишните внатрепартиски избори на демократите, Хилари Клинтон му се потсмеваше на Барак Обама за неговото ветување дека ќе ги надмине вкоренетите еднострани партиски интереси во Вашингтон. - Небото ќе се отвори.

Обама ветува преполување на буџетскиот дефицит

А1 - 24.02.2009

И покрај конјуктурните програми вредни повеќе стотици милијарди евра, американскиот претседател Барак Обама планира до 2013 година двојно да го намали гигантскиот буџетски дефицит на САД од 1,3 билиони долари.

Обама вети намалување на дефицитот

Алсат-М - 24.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе го преполови дефицитот во сојузниот буџет на САД до крајот на неговиот четиригодишен мандат. На отворањето на Самитот за фискална одговорност во Белата куќа, Обама предупреди дека САД би можеле да се ...

Најголем долг во историјата на САД

Нетпрес - 24.02.2009

САД настојуваат со сите средства да го поттикнат индустрискиот раст. Меѓутоа, Америка може да се пофали со трилион и 300 милијарди долг. И покрај тоа претседателот на САД Обама е уверен дека до крајот на својот мандат ќе успее да го преполови дефицитот.

Вашингтон: Денеска во Конгресот обраќање на Барак Обама за рецесијата

Р.С.Европа - 24.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе има обраќање на заедничка седница на двата дома на Конгресот. Се очекува тој да говори за неговите напори за спас на финансискиот систем и за отгрнување на најголемата економија во светот, американската од ...

Вашингтон: Обраќање на Барак Обама во претсетавничкиот дом

Р.С.Европа - 24.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе има обраќање на заедничката седница на Претставничкиот Дом и Сенатот. Се очекува тој да говори за неговите напори да го спаси финансискиот систем и да ја придвижи американската економија, инаку најголема ...

Обама ќе го преполови буџетскиот дефицит

Утрински - 23.02.2009

Вашингтон - Деновиве американскиот претседател Барак Обама ќе го претстави планот за намалување за половина на американскиот федерален буџетски дефицит, кој сега е 1,3 билиони долари или 9,2 отсто од БДП на САД.

Обама поголем херој и од Исус

Време - 23.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама е прогласен за јунак на нацијата, поголем дури и од Исус Христос, покажуваат резултатите на анкетата на институтот „Харис“ од Чикаго, објавени во весникот „Чикаго сан тајмс“.

Обама поголем херој и од Исус

Утрински - 23.02.2009

Њујорк - Американскиот претседател Барак Обама е прогласен за јунак на нацијата и тоа пред Исус Христос. На прашањето која личност вреди да биде прогласена за херој, поставено во рамки на истражување чии резултати ги објави „Чикаго сан тајмс“, ...

Се чека Обама да објави дали војските од Ирак ќе бидат префрлени во Авганистан

Кирилица - 23.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама набрзо ќе објави дали по повлекувањето од ирачките градови до крајот на јуни американските војски ќе бидат префрлени во Авганистан, изјави пред новинари во Багдад портпаролот на американската армија генералот Дејвид ...

Обама е поголем херој од Исус

Н.Македонија - 23.02.2009

Американскиот претседател Барак Обама е прогласен за јунак на нацијата, и тоа пред Исус Христос, јави МИА. На прашањето која личност вреди да биде прогласена за херој, поставено во едно истражување чии резултати ги објавил весникот „Чикаго сан тајмс“, ...