TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заштитете се од снежното слепило

Факултети - 12.02.2012

Снежното слепило го добило името по главната причина поради која и доаѓа до болеста - рефлексијата на сончевите зраци од снегот.

КОД: Кому да се жалите ако се повредите на мразот?

Канал5 - 12.02.2012

Градоначалниците кога говорат за своите сограѓани секогаш ги потсетуваат за нивните обврски, а не и за нивните права. Постојано повторуваат дека треба да си исчистат пред влезот на куќата, зградата, ...

Скопје затрупано во снег - интензивните врнежи продолжуваат и утре

Press24 - 12.02.2012

Разведрување се најавува во вторник Главниот град на Македонија утрово зафатен од интензивни снежни врнежи. Снегот кој непрекинато паѓа уште од вчера прави големи проблеми во сообраќајаот во ...

Во Црна Гора поради снегот предложена вонредна состојба

Р.С.Европа - 11.02.2012

Подгорица со околу 60 сантиметри снег не се разликува од било кој град на северот на Црна Гора .Аеродромот е затворен,автомобилскиот сообраќај е целосно замрен,само ретки пешаци има на улиците.

Снег - и сè стана толку едноставно

Н.Македонија - 11.02.2012

Тоа што најмногу претрпи промени е нашиот меѓусебен однос. Затрупани со снег, луѓето многу повеќе функционираат како заедници.

Видео: Едноставен начин за чистење на снегот од автомобилот

+инфо - 11.02.2012

Еден сопственик на Понтиак Гранд При нашол едноставен начин за чистење на автомобилот од снегот. Пробајте, можеби ...

Снегот ја парализираше битолската чаршија

Канал5 - 11.02.2012

Битолските дуќанџии се жалат на снегот во старата битолска чаршија. Велат дека актуелните временски прилики им го отежнуваат работењето.

Снежната покривка во Кичевско повеќе од половина метар

Сител - 11.02.2012

Снежната покривка во Кичевско изнесува над 50 сантиметри, а во подпланинските населени места снегот достигнува повеќе од еден метар.

Снегот ја парализираше Западна Македонија

Сител - 11.02.2012

Снегот што два дена непрекинато врне во западниод дел од Македонија го парализира секојдневието. На патот Маврово-Дебар постојано се паѓаат лавини од снег.

Снежната покривка во Кичевско повеќе од половина метар

МРТ - 11.02.2012

Tweet Снежната покривка во Кичевско изнесува над 50 сантиметри, а во подпланинските населени места снегот достигнува повеќе од еден метар.

Снегот го затрупа Скопје

Press24 - 11.02.2012

Во Скопје сеуште траат интензивни снежни врнежи кои значително им ја отежнуваат работата на службите ангажирани за расчистување на градските улици.

Снегот ќе вee цел ден, температурите во минус

Нетпрес - 11.02.2012

Снегот со променлив интензитет ќе вее во текот на целиот ден, велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Пообилни врнежи ќе има во јужните и западните делови на земјава.

Скопје: Зимската служба на терен - снегот исчистен од улиците

Press24 - 11.02.2012

Поповлната температура дозволи иондустриската сол да го стопи снегот Поволната температура, која во моментов се движи околу 0 степени, како порачана за градската Зимска служба.

Во Кичевско повеќе од половина метар снег

Курир - 11.02.2012

Снежната покривка во Кичевско изнесува над 50 сантиметри, а во подпланинските населени места снегот достигнува повеќе од еден метар.

Снежната покривка во Кичевско над 50 сантиметри

Sky - 11.02.2012

Според последните податоци во Кичевско снежната покривка достигна повеќе од 50 сантиметри, но во планинските места снегот достигнува повеќе од 1 метар.

ФОТО: Охрид под снежна покривка

Sky - 11.02.2012

Снегот што некое време непрекинато паѓа во Охрид, не предизвика поголеми потешкотиии во одвивањето на сообраќајот, па затоа граѓаните уживаат во снежната убавина.

Вонредна состојба во Црна Гора поради снегот

Макфакс - 11.02.2012

Црногорскиот премиер Игор Лукшиќ во саботата предложи на парламентот на целата територија на земјата да биде прогласена вонредна состојба поради тоа што снегот врне непрекинато веќе 20 часа.

Градот ги презема паркинзите на Центар

Вест - 10.02.2012

ЈП "Паркинзи Општина Центар" ќе се спојува со Градското претпријатие за паркирање. Советот на Град Скопје вчера донесе одлука за преземање на општинското претпријатие.

Гостиварскиот снег во Вардар

Утрински - 10.02.2012

Зимската служба на Општина Гостивар, ЈП „Комуналец“ и механизацијата на компаниите ангажирани за зимско одржување на главните гостиварски сообраќајници интензивно работат на расчистување на снегот од ...

„Градски паркинг“ ќе го спаси „Паркинзи на Центар“

Утрински - 10.02.2012

Се' уште не се знае дали и кој ќе ги покрие долговите на „Паркинзи“, кои изнесуваат околу 300.000 евра Градските власти допрва ќе одлучуваат на кој начин двете претпријатија за паркирање, ЈП „Градски ...

„Градски паркинг“ стана монопол

Дневник - 10.02.2012

Поради нерентабилно работење, загуби и лошо менаџирање, општинарите поднесоа иницијатива до градската власт да го земе под свое и претпријатието „Паркинзи“, со сите вработени, паркиралишта, но и долг ...

Општините сами ќе се справуваат со снегот

Н.Македонија - 10.02.2012

Во другите земји во вакви околности се ангажираат невработените, социјалците, стечајците и друга расположлива сила, но од Министерството за труд и социјална политика сметаат дека нема потреба од ...

Балканот замрзна

Н.Македонија - 10.02.2012

Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија се соочуваат со големи проблеми поради снегот и ниските температури Во Србија досега починаа 13 лица од замрзнување, во студениот бран и ...

Повторно снег и повторно студ

Алфа - 10.02.2012

Топла облека и многу витамини, граѓаните гледаат како да се справат со ниските температури и снегот. Сопствениците на бутици тријат раце. Студеното време и попустите ја зголемија продажбата.

„Градски паркинг“ ќе ги преземе сите паркинзи во Скопје

+инфо - 10.02.2012

„Градски паркинг“ од вчера и официјално ќе го преземe претпријатието „Паркинзи“ на општина Центар, кое откако е формирано во 2006 година, работи со загуба.

Поделете ги вашите незаборавни снежни доживувања со нашите читатели

Канал5 - 10.02.2012

Ако со вашиот објектив сте регистрирале некоја посебна илустрација од прекрасните бели предели кои деновиве ги има во изобилство низ целата држава, не двоумете се - поделете ја фотографијата со нас и ...

Видео: Мислите дека вам ви е тешко да одите во снег?

Таратур - 10.02.2012

Деновиве веројатно не постои човек кој не ја искуси борбата со големи снежни наноси во градските подрачја или во околината на неговото населено место.

Забавувајте се на снегот

Фама - 10.02.2012

Зимските денови искористете ги за семеен одмор и забава на снегот во сопствениот двор, во парк или на некоја планина. Најважно од се, вашето дете ќе дише свеж воздух, убаво ќе си игра и ќе биде ...

Нема укинување на наплатата за паркирање во снег

Вест - 09.02.2012

Паркинзите низ градот се затрупани со снег, а надлежните од ЈП "Градски паркинг" наплаќаат за паркирање. На паркиралиштата не се гледаат лентите кои ги означуваат паркинг-местата, а затрупани со снег ...

Плаќаат за паркирање на снег

Утрински - 09.02.2012

Граѓаните се жалат дека „Градски паркинг“ не ги чисти паркинзите, а за услугата наплаќа вообичаено Скопјани вообичаено си плаќаат за користење на градските паркинзи, иако мал дел од нив нудат ...

Балканот зафатен од екстремно ниски температури

Утрински - 09.02.2012

Балканските земји Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија и денеска се соочуваат со големи проблеми поради снегот и многу ниските температури.

Од снегот никој не се осигурува

Н.Македонија - 09.02.2012

И оваа зима никој не се осигурил од штетите од снегот. Ова го потврдуваат и осигурителните компании, кои велат дека снегот спаѓа во групата „дополнителни ризици, кои се факултативни“ и за тоа треба ...

Граѓаните го ловат пајакот наместо тој нив

Н.Македонија - 09.02.2012

Поради врнежите од снег, нерасчистените улици и паркинзи, пајак-службата веќе неколку дена е ставена во мирување Пајак-службата веќе неколку дена е на принуден одмор поради снегот.

Балканот зафатен од екстремно ниски температури

МРТ - 09.02.2012

Tweet Балканските земји Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија и денеска се соочуваат со големи проблеми поради снегот и многу ниските температури.

Лопата

Окно - 09.02.2012

За разлика од порано, овојпат снегот навистина ме изненади. Не толку снегот, колку последиците од него . И не само затоа што извесен државен советник по климатологија само пред некој ден онака ...

Балканот окован во досега невиден студ

Press24 - 09.02.2012

Властите во речи си сите држави со хеликоиптери доставуваат храна во отсечените места Балканските земји Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија и денеска се соочуваат со големи ...

Голем студ на Балканот

Курир - 09.02.2012

Со големи проблеми поради снегот и многу ниските температури и денеска се соочуваат балканските земји Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија.

Паркинзите низ Скопје затрупани со снег надлежните не размислуваат за укинување на наплатата

Sky - 09.02.2012

Иако снегот од паркинизте низ главниот град не е исчистен, сепак од страна на надлежните од ЈП "Градски пар­кинг" паркирањето се наплаќа.

Се чисти снегот во центарот на Струга

Inpress - 09.02.2012

Струга, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во справување со остатоците од снег потребна е помош и од граѓаните. Од струшкото комунално претпријатие апелира, секој да си го исчисти просторот пред себе.

Планини снег во битолската Чаршија

Р.С.Европа - 08.02.2012

Низ сокаците во битолската чаршија има десетици „планини“ од снег, дел високи и над два метри. Дуќанџиите се жалат дека надлежните не ја исчистиле Чаршијата месец и половина, откако падна првиот снег.

Снег среде зима

Утрински - 08.02.2012

Билјана Ангеловска Македонија, конечно, дочека да ја покрие снег. Како во старите добри времиња кога снежната покривка достигнуваше до половина метар и повеќе, кога сите му се радуваа на белиот ...

Фрчат опомени за снег пред врата

Дневник - 08.02.2012

Засега инспектори и редари ги дисциплинираат граѓаните само со опомени, а доколку апелите не вродат со плод, ќе почнат да казнуваат Градските инспектори и редари за два дена им изрекле 250 опомени на ...

Снегот ги затвори училиштата во Гостиварско

Дневник - 08.02.2012

Заради ниските температури и обилните снежни врнежи, учениците од Гостиварско ќе седат дома една недела. Училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда.

Стопија 2,1 милиони евра, но не и снегот

Капитал - 08.02.2012

ЈП Македонија пат, ЈП Улици и патишта и Град Скопје потрошија 2,1 милиони евра за сол и механизација за расчистување на снегот од патиштата низ Македонија и во главниот град.

Подготовки завеани од снег

Н.Македонија - 08.02.2012

Условите во Охрид и во Дојран, кои се традиционална зимска дестинација на македонските, но и на балкански фудбалски клубови, се лоши поради снегот, како и во другите македонски градови Големиот снег ...

Време за метли и за лопати

Н.Македонија - 08.02.2012

Проблем во расчистување на патиштата кон овие села создава и ветрот што силно дува и на одредени места направил снежни наноси високи и до 3 метри Во следните неколку дена врнежите ќе се намалуваат ...

Со сите сили против невремето

Н.Македонија - 08.02.2012

Екипите на зимската служба на градот активно ги чистат градските улици од снегот изминативе две деноноќија, нагласи градоначалникот Коце Трајановски на вчерашната средба со медиумите Во акцијата се ...

Чистат снег за 100 денари

Н.Македонија - 08.02.2012

Нов снежен бизнис деновиве почна да се развива низ градот Додека некои граѓани реагираат на непроодни улици, лизгав терен и блокирани влезови, на други снегот им носи одредена заработувачка.

Најголемиот фестивал посветен на снегот и мразот

Факултети - 08.02.2012

Од 1950 година па се до денес во јапонскиот град Сапоро се оддржува најголемиот и најпознат фестивал на снегот. Спектакуларните замрзнати скулптури ги воодушевуваат илјадниците посетители на овој ...

Казните ги натераа дуќанџиите да го исчистат снегот

Алфа - 08.02.2012

Високите казни од 1000 евра ги натераа дуќанџиите во Скопје да го расчистат снегот пред своите продавници. Веќе неколку дена институциите апелираат дека снегот пред објектите мора да го исчистат и ...

Забавната страна на снегот

Алфа - 08.02.2012

Снегот прави големи проблеми и во Македонија и во Европа, но од друга страна и одлични услови за несекојдневна забава. Интернет сервисот „јутјуб“ е полн со видеа на улични „санкачи“ од Битола до ...

Кучето на Сека во чизми од Диор (ФОТО)

+инфо - 08.02.2012

Српската турбо-фолк ѕвезда Сека Алексиќ која пред неколку дена и отвори фејсбук профил на својата миленичка Вивиен од расата Боо, вчера ја изнела пред својата куќа заедно да си поиграат во снегот, а ...

Капитал: Се „стопија“ 2,1 милион евра, но снегот во Македонија се уште не е стопен

+инфо - 08.02.2012

ЈП „Македонија пат“, ЈП „Улици и патишта“ и Град Скопје потрошија 2,1 милиони евра за сол и механизација за расчистување на снегот од патиштата низ Македонија и во главниот град, но ако се додадат ...

Комунална акција за чистење на снегот во општина Битола

МРТ - 08.02.2012

Tweet Општинскиот штаб за заштита и спасување со кој раководи градоначалникот Владимир Талески препорача на главните сообраќајници во Битола да не се паркираат моторни возила во терминот од 01 до 06 ...

Чисти улици во Ѓорче, Центар и Гази Баба!

Вечер - 08.02.2012

КАКО СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ СЕ СПРАВУВААТ СО СНЕГОТ Екипа на ВЕЧЕР веќе неколку дена е на терен по снежните скопски улици во сите општини.

Нема бесплатен паркинг, зашто нема вонредна ситуација

Вечер - 08.02.2012

Предлогот за ненаплаќање на градските паркинзи за зонско или друг вид паркирање завчера го даде Зоран Шапуриќ од ЛДП. Тој рече дека иако граѓаните скапо плаќаат за градските паркинзи, за зонското или ...

Починал чистејќи снег пред својот праг, расте бројот на жртви во Рим

Нетпрес - 08.02.2012

Италија бележи десет нови смртни случаи поради снегот! Бројот на мртви во студениот бран во Северна Италија во последната недела се искачи на најмалку 40, објавија италијанските медиуми.

Скопјани ги мрзи да си го исчистат снегот

eReporter - 08.02.2012

Инспекторите во Скопје за два дена изрекле 250 опомени на разни физички и правни лица поради неисполнување на законската и граѓанска обврска за чистење на приодите до станбените и деловните објекти ...

Се чисти снегот во Битола

Курир - 08.02.2012

Општинскиот штаб за заштита и спасување со кој раководи градоначалникот Владимир Талески препорача на главните сообраќајници во Битола да не се паркираат моторни возила во терминот од 01 до 06 часот, ...

Акција за чистење на снегот во Битола

Sky - 08.02.2012

Во Битола од страна на општинскиот штаб за заштита и спасување им препорачуваат на граѓаните да не ги паркираат своите возила на главните сообраќајници во терминот од 01:00 до 06:00 часот, и да се ...

Снегот сега не ви чини?

БезПардон - 08.02.2012

Конечно падна долгопосакуваниот снег, се радувавме првите два-три дена, како мали деца, и после тоа почнаа поплаките. Ладно е, се лизга, не е чисто, не можам од дома да излезам, се чувствувам како ...

Денес и администрацијата на општина Илинден чистеше снег

Sky - 08.02.2012

Во расчистувањето на снегот на улиците од општината Илинден, покрај мобилните екипи на ЈКП “Илинден“ активно се вклучија и вработените во општинската администрација од таа општина.

ВИДЕО: Рускa „борба“ со снегот

Курир - 08.02.2012

Елементарна непогода! Целиот град е затрупан со снег! Ова повеќе не се издржува!... Се само некои од речениците кои овие денови најчесто ги слушаме.

Не ги чистат улиците за кои се надлежни - а се закануваат со казни од 1000 евра

Sky - 08.02.2012

Додека беа изненадени од снежните врнежи кои на почетокот беа само 5 см и заборавија да го исчистат снегот, град Скопје сега со опомени залепени низ Скопје им се "заканува" на граѓаните и фирмите ...

Крушевчани: Градоначалникот да пушти возило да го зачисти снегот, колку да видиме кај беа улиците

Sky - 08.02.2012

Нема да биди лошо господинот Градоначалник да пушти едно возило да го зачисти снегот, колку да видиме кај беа улиците, му порачаа на градоначалникот, граѓаните на Крушево.

Руска борба со снегот

Македонија24 - 08.02.2012

Без коментар - Македониjа 24, , Руска борба со снегот, Еве како русите се справуваат со непроодните патишта, а железничкиот сообраќај кај нив никогаш не е ...

Работнички се враќа од Дојран, снегот не дозволува да се играат контролни натпревари

Екипа - 07.02.2012

Фудбалерите на Работнички предвреме го завршија својот престој во Дојран и се враќаат за Скопје каде ќе продолжат да тренираат на своите игралишта со вештачка трева.

Снежен хаос низ Македонија

Утрински - 07.02.2012

Алармирани се сите кризни штабови и зимски служби низ државата. Снежни виулици го нарушија секојдневното живеење во нашата држава.

Сите на чистење снег

Утрински - 07.02.2012

Некои контејнери останаа неиспразнети, некои семафори не работеа, а автобусите доцнеа Обилните снежни врнежи што од вчера претпладне го зафатија Скопје го нарушија извршувањето на секојдневните ...

Под снежна обвивка (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 07.02.2012

Врнежи од снег во Македонија ќе има до петок, се очекува утре снежната покривка да нарасне и до повеќе од 30 сантиметри, а температурите ќе се спуштат до минус 20 Целзиусови степени, најавуваат ...

Бизнисот со лопати цвета во Битола

МКД - 07.02.2012

Денеска, кога снегот непречено паѓа и на веќе напластениот слој формира нов слој, бизнисот со лопати во Битола цвета. Најатрактивни, поради издржливоста, се металните, ама нив одамна ги нема, иако ...

Рекоа за снегот...

Црнобело - 07.02.2012

Бидејќи сите повеќе или помалку сме опседнати со снегот, верувале или не, постојат и мудрости и поговорки на оваа тема. Иако деновиве по... ..

Снегот во центарот на Скопје, сега… (фото)

Здраво - 07.02.2012

За разлика од вчера, денес нема хаос низ центарот на Скопје. Барем засега… Не поради исчистените улици, туку најверојатно поради тоа што неспремните возачи без соодветна опрема и нерви попуштија – ги ...

Фотографија на денот | Снежни радости

Divian Arts - 07.02.2012

И додека снегот им создава проблеми на возрасните, децата се пресреќни што оваа зима конечно го има. И нормално, да се вкуси новото снегче е желба на секое дете.

На Балканот не престануваат проблемите со снегот и студеното време

Кајгана - 07.02.2012

Врнежите од снег и ниските температури и натаму ја отежнуваат ситуацијата во целиот регион. Снежните врнежи и студеното време го отежнуваат животот во Србија.

Трајановски: сообраќајот не е во застој, снегот се чисти

Алфа - 07.02.2012

Скопскиот градоначалник смета дека ја добил битката со снегот. Задоволен е како службите си ја вршат работата, а застојот во сообраќајот бил минимален не поради остатоци од снег на улиците туку ...

И службениците во Кисела Вода се фатија за лопата

+инфо - 07.02.2012

Изминатата ноќ, мобилните екипи на кризниот штаб на Општина Кисела Вода го расчистуваа снегот од коловозот на сервисните улици, каде што фрлија околу 30 тони индустриска сол.

Коце ги извади „топовите“ против снегот, опоменати 250 граѓани

+инфо - 07.02.2012

Поради непрекинатите врнежи на снег Градот Скопје вклучи и дополнителна тешка градежна механизација, а на терен се излезени уште три грејдери.

Видео: Возете безбедно на снег

+инфо - 07.02.2012

Мал е бројот на возачи кои го сакаат снегот, а тие кои го сакаат, тоа е поради малата доза на авантура која ја нуди. Премногу брзото возење и намалената чувствителност на сопирачките се најголеми ...

ЛДП бара бесплатно паркирање додека не се расчисти снегот

+инфо - 07.02.2012

Либерално-демократската партија денеска побара градските паркинзи да не се наплаќаат додека не се расчисти снегот од нивните површини.

Отежнати локалниот и приградскиот сообраќај во Битола

Сител - 07.02.2012

Високата снежна покривка го отежна локалниот и приградскиот сообраќај во Битола, но нема пречки во комуникациите и пристапот до виталните објекти во градот.

Акција за расчистување на снегот во Општина Кисела Вода

Сител - 07.02.2012

Мобилните екипи на Кризниот штаб на општина Кисела Вода изминатата ноќ презедоа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината, при што на улиците фрлија преку 30 ...

Отежнати локалниот и приградскиот сообраќај во Битола

МРТ - 07.02.2012

Високата снежна покривка го отежна локалниот и приградскиот сообраќај во Битола, но нема пречки во комуникациите и пристапот до виталните објекти во градот.

Акција за расчистување на снегот во Општина Кисела Вода

МРТ - 07.02.2012

Мобилните екипи на Кризниот штаб на општина Кисела Вода изминатата ноќ презедоа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината, при што на улиците фрлија преку 30 ...

Тетово и Гостивар со отежнат сообраќај поради снегот

Сител - 07.02.2012

Во Тетово и Гостивар кои се меѓу оние градови со најмногу снег мачно и бавно се одвиваат сообраќајот и воопшто движењето.

Балканот и денеска блокиран од снегот

Сител - 07.02.2012

Снежните врнежи и мошне ниските температури продолжуваат да ја отежнуваат ситуацијата на Балканот. Црна Гора ја зафати нов студен бран, проследен со екстремно ниските температури и силни ветрови.

Граѓански акции за расчистување на снегот

Сител - 07.02.2012

Граѓански акции за расчистување на снегот започнаа во речиси сите општини во главниот град. Аеродром, Кисела Вода, Карпош, со апели до граѓаните да излезат пред дворовите и со својот труд да ги ...

Снегот и ниските температури го намалија нормалното функционирање на Штип

Сител - 07.02.2012

Снегот и ниските температури го оневозможија нормалното функционирање на Штип. Сообраќајот во градот и околните населени места се одвива отежнато, а од ЈП Штип Проект велат дека се прават сите напори ...

Мобилни екипите на зимската служба на Град Скопје

МРТ - 07.02.2012

Екипите на Зимската служба на Град Скопје се на терен непрекинато изминативе две деноноќија и го чистат снегот од градските сообраќајници со 16 возила на ЈП „Улици и патишта“, грејдери и соларки.

Охриѓани куртулија- немаат ни снег ниту туристи!

Сител - 07.02.2012

И додека некои градови во Македонија и соседните држави се справуваат со високите снежни наноси во Охрид владее сув студ поради екстремно ниските температури.

Балканот и денеска блокиран од снег

МРТ - 07.02.2012

Снежните врнежи и мошне ниските температури продолжуваат да ја отежнуваат ситуацијата на Балканот. Црна Гора ја зафати нов студен бран, проследен со екстремно ниските температури и силни ветрови.

Македонија под снег

МРТ - 07.02.2012

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива отежнато. Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Крак-Маврово-Дебар, Дебар-Струга, Македонски Брод- ...

Граѓаните се испокршија, Брза помош вози слалом!

Вечер - 07.02.2012

Во Клиниката за хируршки болести Св. Наум Охридски", поранешна Градска болница, хоспитализирани се 12 пациенти кои од снегот заработиле сериозни скршеници, а повеќе од 60 лица заработиле гипс.

Бесплатен паркинг додека не се расчисти снегот

Вечер - 07.02.2012

Либерално-демократската партија побара градските паркинзи да не се наплаќаат додека не се расчисти снегот од нивните површини.

Возачите не знаат да возат на снег

Вечер - 07.02.2012

Снежните наноси на улиците и непрекинатото паѓање на снег во метрополата најмногу главоболка им задава на возачите. Дел од нив решија да ги остават своите автомобили дома и да се снаоѓаат како знаат ...

Нема казни, но фрчат опомени за снегот пред врата!

Вечер - 07.02.2012

На терен се излезени 10 комунални инспектори и 19 комунални редари од Градот Скопје коишто се задолжени да ги опоменуваат и казнуваат субјектите поради нерасчистен снег на приодите, досега се ...

Балканот и денеска блокиран од снегот

Вечер - 07.02.2012

Снежните врнежи и мошне ниските температури продолжуваат да ја отежнуваат ситуацијата на Балканот. Црна Гора ја зафати нов студен бран, проследен со екстремно ниските температури и силни ветрови.

Европа окована од снег

Нетпрес - 07.02.2012

Студен бран ја зафати цела Европа, предизвика жива дебата во италијанската престолнива поради хаосот по обилните снежни врнежи, создаде проблеми во движењето, а последно и во снабдувањето во ...

Кисела Вода со акција за расчистување на снегот

Курир - 07.02.2012

Општина Кисела Вода по снежниот бран што ја зафати општината и државата, презема низа мерки за ублажување на последиците од новонастанатата ситуација.

Битола: Отежнати локалниот и приградскиот сообраќај - зимската служба на терен

Press24 - 07.02.2012

Од јавното комунално претпријатие „Нискоградба“ информираат дека улиците во градот се чистат со 11 активни и 6 помошни возила, а за потребите на зимската служба може да се вклучат и на располагање им ...

Администрацијата од Кисела Вода на работна акција за расчистување на снегот

Sky - 07.02.2012

Општина Кисела Вода по снежниот бран што ја зафати општината и државата, презема низа мерки за ублажување на последиците од новонастанатата ситуација.

Сообраќајот во Битола се одвива отежнато по најновите врнежи од снег

Курир - 07.02.2012

Високата снежна покривка го отежна локалниот и приградскиот сообраќај во Битола, но нема пречки во комуникациите и пристапот до виталните објекти во градот.

Силно снежно невреме и во Австрија

Нетпрес - 07.02.2012

По долгиот период без снег, но со екстремно ниски температури, во Австрија почнаа силните снежни врнежи. Од синоќа во Виена наврнале десет сантиметри снег, а метеоролозите најавиле дека снежната ...

ФОТО: Зимската служба на терен, градските улици проодни

Курир - 07.02.2012

Екипите на Зимската служба на Градот Скопје се на терен и непрекинато во изминативе две деноноќија го расчистуваат снегот од градските сообраќајници.

Трајановски: Градскиот сообраќај се одвива без застој

Нетпрес - 07.02.2012

Градските улици се проодни и сообраќајот се одвива без застој, рече денеска градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.

Видео: Еве што ни донесе снегот

Курир - 07.02.2012

Му се радувате на снегот? Убаво ви изгледа кога гледате од прозорецот како паѓа снег и се пред вас наеднаш се претвара во еден прекрасен бел пејсаж? Но, покрај радоста и забавата, оваа белина може да ...

Скопје вклучи дополнителна механизација за борбра против снегот

Sky - 07.02.2012

Екипите на Зимската служба на Градот Скопје се на терен непрекинато во изминативе две деноноќија и го расчистуваат снегот од градските сообраќајници со 16 возила на ЈП „Улици и патишта“ (грејдери и ...

Скопје со дополнителна механизација против снегот

eReporter - 07.02.2012

Градот Скопје, поради непрекинатите врнежи на снег, вклучи и дополнителна тешка градежна механизација и на терен се излезени уште три грејдери.

Трајановски: Градот со сите сили против снегот

Press24 - 07.02.2012

Според условите, во текот на ноќта и во утринските часови снегот е добро исчистен. Патиштата се проодни, немаше застој во сообраќајот.

ЛДП бара бесплатни паркинзи во Скопје

Sky - 07.02.2012

На денешната пресконференција Либерално-демократската партија побара паркинзите во градот кои што се нерасчистени од снегот да бидат бесплатни се додека не се расчистат.

Снегот го блокира Балканот

Курир - 07.02.2012

Ситуацијата и понатаму продолжува да биде отежната на Балканот поради снежните врнежи и мошне ниските температури. Црна Гора ја зафати нов студен бран, проследен со екстремно ниските температури и ...

Град Скопје вклучи дополнителна механизација за чистење на снегот

Макфакс - 07.02.2012

Градот Скопје денеска соопшти дена екипите на зимската служба непрекинато биле на терен во изминативе две деноноќија и го расчистувале снегот од градските сообраќајници со 16 возила грејдери и ...

ЛДП: Бесплатен паркинг на нерасчистените паркинзи

Макфакс - 07.02.2012

Паркинзите во градот што се нерасчистени од снегот да бидат бесплатни додека не се расчистат, побараа денеска од Либерално-демократската партија.

На Балканот не престануваат проблемите со снегот и студеното време

Макфакс - 07.02.2012

Врнежите од снег и ниските температури и натаму ја отежнуваат ситуацијата во целиот регион. Снежните врнежи и студеното време го отежнуваат животот во Србија.

Трајановски: Улиците проодни, сообраќајот без застој

Македонија24 - 07.02.2012

Македонија - Македониjа 24, , Трајановски: Улиците проодни, сообраќајот без застој, "Зимската служба на Градот Скопје е на терен и непрекинато го расчистува снегот од градските сообраќајници.

ЛДП - Градот Скопје е парализиран од снегот веќе една недела

Inpress - 07.02.2012

Скопје, 7. февруари 2012 (ИНПРЕС) Снегот повторно ги изненадува градските власти и градоначалникот на град Скопје, господин Трајановски и тоа во февруари. Градот е парализиран веќе една недела.

Снегот создаде проблеми во тетовско - гостиварскиот регион

Телма - 06.02.2012

Снегот најмногу проблеми создаде во тетовскиот и гостиварскиот регион. Во сите основни и средни училишта во тетово наставата е прекината до петок.

Снегот интензивно паѓа, забрани кон Стража и Дебар

Дневник - 06.02.2012

Поради интензивните снежни врнежи, повторно се појавија проблеми во одвивањето на сообраќајот во Гостиварско. Од 17 часот на сила се забрани за движење на камиони и шлепери кон превојот Стража и кон ...

Вонредни мерки во Гостивар поради снегот, утре ќе нема настава

Дневник - 06.02.2012

Поради предупредувањата од синоптичарите дека ноќва и утре ќе се интензивираат врнежите од снег, наставата во училиштата ќе биде прекината .

Сека Алексиќ и Вељко во зимска љубовна идила

Backstage - 06.02.2012

Снегот ни е насекаде околку нас, а ниските температури се тие кои не присилуваат да бидеме во топлите домови со топло чајче и добро облечени.

Дел од училиштата во Гостиварско не работат, две села отсечени

Дневник - 06.02.2012

Училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда. Одлуката ја донесоа градоначалниците на општините Врапчиште и Гостивар, по обилните снежни врнежи.

Сека Алексиќ ужива на снегот (фото)

Mnogoo - 06.02.2012

И додека во Србија е прогласена вонредна ситуација, има и такви што уживаат во снегот. Фолкерката Сека Алексиќ и нејзиниот сопруг Вељко го искористија слободниот викенд да уживаат во зимската магија.

Лошата страна на снегот (видео)

Mnogoo - 06.02.2012

Знам дека сега можеби ќе биде „сеирџиско“ од наша страна, но лизгањето по снег секогаш е нешто што ве остава без здив... од смеење, се разбира. Повторувам, може да биде многу незгодно...

Полошко парализирано од снегот

Алфа - 06.02.2012

Славе Анѓелкоски се уште е заглавен во својот рибник во атарот на Горна Ѓоновица. Неговиот син Благоја денеска добил уште едно ветување, дека патот ќе се расчисти во текот на денот.

Снегот во Скопје, проблем за возачите

Алфа - 06.02.2012

Низ скопските улици вистински хаос. Возењето во вакви услови бара умешност, но и пресметан ризик. Возачите незадоволни од интензитетот на работата на градските служби кои се одговорни за расчистување ...

Снегот добредојден за земјоделците

Алфа - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

По делчевските, и гостиварските училишта со катанци на вратите поради снегот?

+инфо - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда, решија градоначалниците на Врапчиште и на Гостивар.

Снегот и нервозните возачи направија хаос во центарот на Скопје

+инфо - 06.02.2012

Последниот снег кој во главниот град интензивно паѓа од утринава, направи големи проблеми, посебно во сообраќајот. Снимкава е направена денеска на крстосницата кај Соборниот храм во Скопје каде ...

Граѓанска акција за расчитување на снегот во Ѓорче Петров

+инфо - 06.02.2012

Mладите од локалниот клуб на СДСМ во населбата Ѓорче Петров, денеска организираа акција за расчистување на снегот пред ОУ ,,Димитар Поп Георгиев Беровски“, а планираат слични активности да спроведат ...

Гостиварските училишта затворени до среда

Сител - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда, одлучија градоначалниците на Врапчиште и Гостивар.

Снегот добредојден за земјоделците

Сител - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

Заради снегот, гостиварските училишта затворени до среда

Кирилица - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда, одлучија градоначалниците на Врапчиште и Гостивар Состојбата во општината Маврово-Ростуше се следи и можно ...

Снегот добредојден за земјоделците

МРТ - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

Се чисти градот под полна пареа и постојано се борат со снежното време

Сител - 06.02.2012

Работат под полна пареа и постојано со борат со снежното невреме. 15-те екипи на јавното претпријатие улици и патишта деноноќно се на скопските сообраќајници.

Снегот - радост за децата, таксистите со полни раце работа

МРТ - 06.02.2012

За да се стигне од едниот до другиот крај на градот, се вози речиси еден час. Проблеми имаат и пешаците. Тротоарите се чистат само во строгиот центар.

Европа влезе во ледено доба

Вечер - 06.02.2012

Невидениот студ на "стариот континент" е резултат на топењето на мразот на Арктикот, односно на глобалното затоплување Невидениот бран на студ, снег и мраз кој го обвитка "стариот континент" и однесе ...

Гостивар ги засили мерките за справување со снегот

Курир - 06.02.2012

Гостиварската локална самоуправа презеде вонредни мерки и активности за обезбедување на проодност по градските сообраќајници и локалните патишта и околните населби.

Гостиварските училишта затворени до среда

Press24 - 06.02.2012

Општина Гостивар од вчера попладне ангажираше дополнителна механизација за да се чисти снегот од сообраќајниците Поради обилните снежни врнежи, училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до ...

Гостиварските училишта затворени до среда

Курир - 06.02.2012

Градоначалниците на Врапчиште и Гостивар, одлучија дека поради обилните снежни врнежи училиштата во гостиварскиот регион нема да работат до среда.

Гостивар поради снегот ги затвори училиштата до среда

Sky - 06.02.2012

Општина Гостивар донесе одлука за прекинување на наставата во гостиварскиот регион се до среда поради обилните врнежи од снег, затворените патишта и отсечените села.

Општина Кисела Вода ги скрати часовите цела недела а на улиците фрли 95 тони сол

Sky - 06.02.2012

Екипите од кризниот штаб во изминатиот период преземаа низа акции за расчистување на снегот од коловозот на сервисните улици низ општината.

Фото: Во Гостивар интензивно се чистат улиците

Sky - 06.02.2012

Општина Гостивар ги стави на располагање сите свои капацитети за чистење и превезување на снегот од главните градски сообраќајници.

Снегот добредојден за земјоделците

МК-Фондови - 06.02.2012

Дождот и снегот што ја зафатија Македонија се добродојдени за земјоделците особено по есенската суша, но до овој момент не и доволни за целосно завршување на презимувањето на културите, велат ...

ФОТО: Скопје заглави во снегот

Курир - 06.02.2012

Интензивните снежни врнежи го закочија сообраќајот во Скопје. На една од централните крстосници во градот, кај Соборниот храм се создаде сообраќаен метеж.

Хаос во Скопје (ФОТО)

Sky - 06.02.2012

Дека Скопје и Скопјани лошо се справуваат со снегот говори и следнава фотографија на која што јасно се гледа хаосот кој што владее во градот.

ФОТО: Снегот предизвика хаос во сообраќајот во Скопје

Sky - 06.02.2012

И покрај сите заложби на екипите на зимската служба на Град Скопје поради обилните врнежи на снег, коловозите на улиците и на булеварите се под дебела снежна покривка.

Поради снежните врнежи прекината наставата во училиштата во гостиварско

Макфакс - 06.02.2012

Поради обилните снежни врнежи Општина Гостивар донесе одлука основните и средините општински училишта да ја прекинат наставата, а изгубените денови да се одработат во текот на пролетта.