TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во ЕУ и НАТО без дневна политика

Време - 12.11.2005

ТРИБИНА НА ИНСТИТУТОТ ЗА ОДБРАНА Позитивниот одговор од ЕК е најдобар сигнал дека сме на вистинскиот пат во преструктурирањето на нашето општество во сите сегменти. Ако сакаме да добиеме позитивен сигнал и од НАТО, тогаш, без елементи на дневна-политика, мора да го сработиме сето она што е ...

Охрабрен од ЕУ, премиерот ги искара критичарите за НАТО

Утрински - 12.11.2005

Бучковски разочаран што јавноста не ги менаџира соодветно очекувањата Позитивниот сигнал од ЕУ вчера беше охрабрување за премиерот Владо Бучковски да ги искара сите кои по најавите дека НАТО нема да ни испрати покана за членство на следниот самит, излегле со критики и бура негативни реакции што ...

"Синдромот Ѓукановиќ" помеѓу Црвенковски и Бучковски

Дневник - 12.11.2005

даут даути Морам да признам дека случувањата во и околу СДСМ ми се многу интересни. Како што минува време, почнувам се повеќе да ја напуштам својата заблуда дека некои работи се изрежирани. А мислев дека не постои конфликт помеѓу Бранко Црвенковски и Владо Бучковски, и она разногласие за некои ...

Митрева и Бучковски славеа во дискотека

Време - 11.11.2005

ОТКАКО ГО ДОБИЈА МИСЛЕЊЕТО ОД ЕУ Премиерот Владо Бучковски прексиноќа до полноќ славеше во скопската дискотека „Процес“, откако Европската комисија препорача Македонија да стане кандидат за членство во ЕУ. Бучковски во „Процес“ им се придружи на младите социјалдемократи, чиј 14-ти роденден се ...

Бучковски: Згрешија оние што го напуштија СДСМ

Утрински - 11.11.2005

Изјава "Тие што го напуштија СДСМ грешат и времето ќе го покаже тоа", порача премиерот Владо Бучковски на завчерашната прослава по повод 14-годишнината на формирањето на подмладокот на СДСМ. Според него, раководството на СДСМ досега покажало висок степен на толерантност во однос на одредени членови ...

Нема нов предлог од Нимиц

Дневник - 11.11.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ЗА РАЗГОВОРИТЕ ВО ОН Посредникот во преговорите за името во ОН помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, не се повлекува од таа функција и не подготвува нов предлог за името, изјави вчера за "Дневник" премиерот Владо Бучковски.

Бучковски го разбира Груевски, но не и Петковски

Вечер Прес - 11.11.2005

Претседателот на СДСМ, Владо Бучковски, завчерашната прослава на 14-годишнината на Социјалдемократската младина ја искористи да ги "поздрави" опозиционите политичари, како и оние кои до неодамна беа дел од неговиот табор. Неименувајќи никого, Бучковски им порача: "Можев да ја разберам нервозната ...

Бучковски одржа час по играње

Вечер Прес - 11.11.2005

Владо Бучковски завчеравечер во дискотеката "Процес" им одржа лекција на младите од неговиот СДСМ. Но, не од оние негови предавања по Римско право, што до неодамна ги држеше на Правниот факултет, туку практично им покажа како да се движат по ритамот на музиката.

Бучковски: Прашањето е КОГА Македонија ќе стане членка на ЕУ

Вест - 10.11.2005

Денеска е ден кога дефинитивно се затвора прашањето дали Македонија ќе биде членка на ЕУ. Одговорот е ДА! "Денеска е ден кога дефитивно се затвора прашањето дали Македонија ќе биде членка на ЕУ. Одговорот е ДА. Сега прашањето е КОГА Република Македонија ќе стане членка на ЕУ.

Европската иднина зависи од нас самите

Утрински - 10.11.2005

Обраќање на државниот врв до македонските граѓани по позитивното мислење од Европската комисија Македонија го доби посакуваниот билет во еден правец ДАНИЕЛА ТРПЧЕВСКА "Денеска е ден кога дефинитивно се затвора прашањето дали Македонија ќе биде членка на ЕУ. Одговорот е “да”.

Билет во еден правец кон Брисел

Дневник - 10.11.2005

МАКЕДОНСКИОТ ВЛАДИН ВРВ ЗАДОВОЛЕН Македонија успеа. Го доби она што го посакуваше и што го заслужи. Македонија вчера го доби посакуваниот билет во еден правец, кон Брисел. Се затвори прашањето дали Македонија ќе биде членка на ЕУ и на негово место дојде прашањето: "Кога Македонија ќе стане членка ...

Статусот на Косово мора поскоро да се реши, смета државниот врв

Утрински - 09.11.2005

Изјави на Црвенковски и на Бучковски за преговорите за иднината на Косово Црвенковски: Одлагањето на решавањето на финалниот статус на Косово ќе го направи уште поголем овој отворен проблем Македонија целосно го поддржува почетокот на преговорите за дефинирање на финалниот статус на Косово.

Кривични за Бучковски и за Манасиевски

Дневник - 09.11.2005

БИТОЛА Премиерот Владо Бучковски и министерот за одбрана Јован Манасиевски заработија кривична пријава од Здружението на граѓани за почитување на прописите со седиште во Битола. Тие се товарат за недомаќинско трошење на парите од граѓаните зашто четири години дозволиле да се образоваат 90 питомци ...

Бучковски на ЦЕФТА во Загреб

Макфакс - 09.11.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска треба да допатува во Загреб, на учество на Самитот на државите-членки на ЦЕФТА, официјално е соопштено. Според најавите, Македонија, на Самитот треба да го потврди членството во ЦЕФТА.

Бучковски: Добивме посакуван билет за во ЕУ

Макфакс - 09.11.2005

Скопје Македонија ќе стане членка на Европската унија, оптимист е премиерот Владо Бучковски, откако Европската комисија препорача Македонија да добие статус кандидат за членство во Европската унија. "Денеска е ден кога дефинитивно се затвора прашањето дали Македонија ќе биде членка на ЕУ.

Бучковски и Црвенковски со ист став за Косово

А1 - 08.11.2005

Премиерот Бучковски и претседателот Црвенковски ги надминаа разликите околу Косово. Едниот од Виена, а другиот од Финска, денеска со ист став - конечниот статус на Косово не треба да се прејудицира. Белград и Приштина се тие што треба да изнајдат заедничко решение за идниот статус на Косово, за кое ...

Бучковски ќе бара консензус од опозициските лидери за измена на Уставот

Утрински - 08.11.2005

Нова рунда лидерски средби пред собраниската дебата за уставните измени Премиерот в петок планира поединечни средби со Груевски, Јаневска и Андов, а в понеделник со Ѓорчев, Вејсели и Арбен Џафери ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Пред Собранието да ја отвори дебатата за финалната верзија на уставните амандмани, во ...

Економскиот развој е врвен приоритет за Македонија

Утрински - 08.11.2005

Обраќање на Бучковски во Рајфајзен банка во Виена Виена - Последните години на Балканот владее клима на меѓусебна доверба, отвореност и соработка, промовирана од државните лидерства кои се раководени од исти принципи, вредности и стратегиски цели.

Матејчани заборавени од Бучковски

Дневник - 08.11.2005

РАСЕЛЕНИТЕ ВО КУМАНОВО обвинуваат Нема одговор од Владо Бучковски на ниту едно од трите писма што раселените матејчани му ги упатиле на премиерот. Стотината внатрешнораселени Македонци и Срби, сместени во колективните центри во Куманово, 16-ти ден штрајкуваат со глад.

Средба на Бучковски со Минуто, вториот човек на НАТО

Макфакс - 08.11.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска ќе го прими заменик генералниот секретар на НАТО Алесандро Рицо Минуто, официјално е соопштено. На средбата ќе се разговара за подготовките на Македонија за членство во НАТО и за регионалната соработка.

Словенечката поддршка важна за патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Макфакс - 08.11.2005

Љубљана Словенија е осведочен пријател на Македонија што се потврдува и како рефлексија на словенечката поддршка на Македонија на нејзиниот пат кон полноправно членство во Европската унија и НАТО. Ова денеска го изјави македонскиот премиер Владо Бучковски на отворањето на словенечко-македонскиот ...

Решението за Косово мора да го почитува суверенитетот на Македонија

Макфакс - 08.11.2005

Виена Македонија, во претстојните преговори за идниот статус на Косово, сака да игра “конструктивна улога“, иако таа улога ќе биде “мала“, оценил македонскиот премиер Владо Бучковски, во изјава за австриската новинска агенција АПА.

Статусот на Косово нема да зависи од Словенија и Македонија

Макфакс - 08.11.2005

Љубљана Идниот статус на Косово нема да зависи од Македонија или Словенија и двете држави можат да предлагаат само решенија за тој проблем. Ова синоќа во Љубљана го изјави премиерот на Македонија Владо Бучковски, кој денеска ја продолжува официјалната посета на Словенија.

Бучко во Тренд

Вест - 07.11.2005

Премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски тргна по стапките на своите пратеници кои добија задача од централата да шетаат по кафеани и да се мешаат со обичниот народ. Бучковски во саботата, пред да замине на средба со Ахмети да ги договорат уставните измени, беше на кафе муабет во скоското кафуле ...

Бучковски во дводневна посета на Словенија

Макфакс - 07.11.2005

Скопје Премиерот на Македонија Владо Бучковски од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Словенија, соопшти неговиот кабинет. Бучковски ќе биде примен од претседателот Јанез Дрновшек и спикерот Франце Цукјати, а ќе има средби и со премиерот Јанез Јанша, словенечките ...

Бучковски на економски Форум во Австрија

Макфакс - 07.11.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска престојува во Австрија, каде што ќе учествува на Виенскиот економски форум, соопштено е од Кабинетот на премиерот. Во рамки на посетата, Бучковски, кој е придружуван од министерот за економија Фатмир Бесими, ќе биде примен и од сојузниот канцелар ...

Бучковски: Статусот на Косово нема да зависи од Словенија и Македонија

Макфакс - 07.11.2005

Љубљана Идниот статус на Косово нема да зависи од Македонија или Словенија и двете држави можат да предлагаат само решенија за тој проблем. Ова вечерва во Љубљана го изјави премиерот на Македонија Владо Бучковски, кој се наоѓа во дводневна официјалната посета на Словенија.

Бучковски: Патријаршијата „зазема страна“ во спорот СПЦ- МПЦ

Макфакс - 07.11.2005

Скопје Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Цариградската патријаршија „заземаат страна“ во спорот меѓу Македонската и Српската црква, што е “ретрограден процес“, оцени премиерот Владо Бучковски во писмото упатено до Вартоломеј, а објавено денеска во Скопје.

Бучковски:Македонија има модел за решавање на мултиетничките проблеми

Макфакс - 07.11.2005

Скопје Македонија има модел за решавање на мултиетничките проблеми и нејзиното искуство може да се разгледа и примени за решавање на дел од проблемите на Косово, изјави денеска македонскиот премиер Владо Бучковски. Премиерот Бучковски и Ахтисари се согласија дека во разговорите меѓу Белград и ...

Бучковски вети помош за енергетската криза во Албанија

Макфакс - 07.11.2005

Тирана Македонија ќе помогне во намалувањето на енергетската криза во Албанија, ветил македонскиот премиер Владо Бучковски во разговор со албанскиот колега Сали Бериша. Како што јави дописникот на Макфакс, премиерот Бериша денеска изјави дека во телефонски разговор со премиерот Бучковски, побарал ...