TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО - Инцидент на ракометниот натпревар Вардар - Металург

Вест - 11.11.2012

Во натпревар на двата македонски претставника во регионалната ракометна СЕХА лига, во СРЦ Кале во Скопје, Вардар Про со погодок од последниот удар кон противничкиот гол го совлада Металург со 27:26.

Хоризонт повторно лидер во македонскиот фудбалски шампионат

24 Вести - 11.11.2012

Фудбалерите на Хоризонт Турново повторно се лидери на табелата во Првата македонска лига, откако денеска освоија нови три бода во дуелот против Ренова, а досегашниот лидер Вардар напарви „кикс“ во ...

Во драматична завршница Вардар Про славеше над Металург

Канал5 - 11.11.2012

Вардар Про го совлада Металург со 27 - 26 во натпревар од регионалната ракометна лига. Вардар дојде до победата со удар на Прибак од девет метри откако беше веќе истечено времето.

(ФОТО) Турновци се вратија на првото место

Утрински - 11.11.2012

Хоризонт Здравје ја совлада Ренова со 2:0 и го искористи ремито без голови на Вардар кај Тетекс Најпријатното изненадување сезонава во Првата македонска фудбалска лига, Хоризонт Здравје, се врати на ...

ПМФЛ: Металург загуби од Шкендија, Хоризонт повторно прв на табелата

Телма - 11.11.2012

Дeнеска се одиграа средбите од 14 коло во ПМФЛ, Металург загуби од Шкендија 1:0, Вардар на гостувањето кај Тетекс одигра 1.1, Хоризонт ја победи Ренова 2.0 и го превзеде водството на табелата.

Турново лидер во домашното фудбалско првенство

Канал5 - 11.11.2012

Хоризонт Турново повторно е водечки на табелата во фудбалскиот шампионат на Македонија со бод повеќе од Вардар. Турново без проблеми ги освои бодовите на домашен терен во дуелот со Ренова, а Вардар ...

ВИДЕО: Еве зошто изби инцидентот вчера на мечот меѓу Вардар и Металург

Press24 - 11.11.2012

Инцидент на натреварот РК Вардар ПРО - Металург откако гостиниските навивачи со телефони и запалки почнаа да фрлаат на екипата и клупата со играчи на Вардар а подоцна да фатат и крвнички да претепаат ...

Вардар третпат есенва во Тетово, дербито во Автокоманда

МКД - 11.11.2012

Македонскиот шампион Вардар попладнево ќе ја брани лидерската позиција во „братското дерби“ против последниот Тетекс, а црвено-црните ќе навиваат на Автокоманда да нема победник, па мозаикот по ова ...

ВИДЕО: Инцидент на натпреварот Вардар Про - Металург

Сител - 11.11.2012

Инцидент на натреварот РК Вардар ПРО - Металург откако гостиниските навивачи со телефони и запалки почнаа да фрлаат на екипата и клупата со играчи на Вардар а подоцна да фатат и крвнички да претепаат ...

Прва МФЛ: „Металурзите“ ја пречекуваат Шкендија, Вардар му гостува на Тетекс

Екипа - 11.11.2012

Продолжуваат возбудувањата во македонскиот фудбалски шампионат, а денеска на програмата е 14.првенствено коло. Најинтересно се очекува да биде на „Железарница“ каде Металург го пречекува тимот на ...

РК Металург: Тоа беше „војна“, добро е што нема жртви, ќе има реванш во „Автокоманда“

Екипа - 11.11.2012

Ракометниот шампион Металург на својата официјална веб страница излезе со извештај за вчерашниот дерби натпревар против Вардар про во СЕХА-лигата, во него потенцирајќи дека наликувал на бојно поле, ...

Металург – Шкендија во фокусот на 14. коло

+инфо - 11.11.2012

Дуелот меѓу Металург и Шкендија е во фокусот на пресметките од 14. коло во домашното фудбалско првенство, кое денеска од 13 часот се игра на терените низ Македонија.

Металург ја пречекува Шкендија

А1 On - 11.11.2012

Металург и Шкендија ќе го играат дерби натпреварот од 14. коло во Првата македонска фудбалска лига, кое на програмата е денеска од 13 часот.

Само бод за Вардар во Тетово, Турново пак на врвот

Екипа - 11.11.2012

Екипата на Хоризонт Турново е новиот лидер на табелата во фудбалскиот шампионат, откако овој состав денеска ја совлада Ренова со 2-0 и го искористи најновиот „кикс“ на шампионот Вардар.

Тетекс го сопна Вардар, Турново одново лидер, Шкендија и третпат го победи Металург

МКД - 11.11.2012

Сензацијат на годинешниот есенски дел од македонската Прва лига, Хоризонт Турново повторно е лидер во шампионатот откако попладнево со 2-0 ја победи Ренова и го искористи новиот кикс на Вардар со ...

Шкендија го совлада Металург, Турново повторно лидер

Макфакс - 11.11.2012

Екипата на Турново се врати на чело на табелата во домашното првенство, откако Вардар не успеа да го победи Тетекс. Дербито на 14-то коло, кое се одигра во ‘Автокоманда’ и припадна на Шкендија, која ...

Вардар повторно го предаде тронот, Хоризонт нов лидер

СуперСпорт - 11.11.2012

14 коло од ПМФЛ донесе не многу допадлив фудбал изразен со малку погодоци на натпреварите. Вардар кој до ова коло беше на врвот не успеа да слави во „братската“ пресметка против Тетекс.

Шкендија го совлада Металург на гости, Турново нов лидер

А1 On - 11.11.2012

Во денешното 14. коло во Првата МФЛ немаше многу голови но имаше многу изненадувања. Во дербито на колото славеше Шкендија кај Металург со 1:0 со голот на Неџипи од пенал, а Металург натпреварот го ...

Турново се врати на врвот

24Фудбал - 11.11.2012

Турново рутинитано со 2-0 славеше на свој терен против Ренова и се врати на чело на табелата во македонската прва лига. Балдовалиов погоди во првото коло, Тасев во второто полувреме.

Хоризонт повторно лидер во македонскиот фудбалски шампионат

Хитпортал - 11.11.2012

Ф удбалерите на Хоризонт Турново повторно се лидери на табелата во Првата македонска лига, откако денеска освоија нови три бода во дуелот против Ренова, а досегашниот лидер Вардар напарви „кикс“ во ...

Кикс на Вардар, Хоризонт повторно лидер

Нетпрес - 11.11.2012

Без победник и без погодоци заврши дуелот во Тетово, помеѓу фенерџијата на табелата, екипата на Тетекс и актуелниот шампион на Македонија, Вардар.

Вардар ремизираше, Хоризонт повторно лидер

Курир - 11.11.2012

Фудбалерите на Хоризонт Турново повторно се лидери на табелата во Првата македонска лига, откако денеска освоија нови три бода во дуелот против Ренова, а досегашниот лидер Вардар напарви „кикс“ во ...

Навивачите на Металург крвнички тепаа симпатизер на Вардар во ложата во „Кале“ (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2012

Пред самиот почеток на вечерашниов ракометен дуел помеѓу Вардар и Металург, во салата „Кале“, на делот од трибината каде што се наоѓаа навивачите на Металург беше нападнат симпатизер на Вардар.

Турново рутинирано до трите бода против Ренова

СуперСпорт - 11.11.2012

Суперспорт имаше свој претставник во Турново каде домаќините славеа победа од 2:0 На стадионот "КУКУШ" во Турново имаше одлични услови за игра каде домаќините беа далеку подобри од гостите од Тетово ...

Турново пак пред Вардар

Оn.net - 11.11.2012

Хоризонт со победата од 2:0 над Ренова и ремито на Вардар без голови во Тетово со Тетекс се врати на врвот на табелата во ПМФЛ.

ВИДЕО: Голот на Прибак за победа на Вардар Про

Сител - 11.11.2012

Дерби натпреварот од 8-коло во СЕХА лигата, кое беше реприза на минатогодишното финале меѓу Вардар Про и Металург, го добја „црвено црните“ со 27:26.

Хоризонт повторно на врвот, дербито за Шкендија, реми без голови за Вардар

+инфо - 11.11.2012

Хоризонт Турново е повторно лидер на табелата во домашниот фудбалски шампионат по одигрувањето на денешните дуели од 14. коло, откако со 2-0 славеше над Ренова.

Видео: Привак „ХЕРОЈ“ за Вардар, „Комити“ влегоа на терен!!!

Пулс24 - 11.11.2012

Навивачите на Вардар го слават нивниот ракометар Привак кој со гол по истекот на времето му донесе победа на Вардар на дерби-дуелот од регионалната СЕХА лига против екипата на Металург.

Инциденти на натпреварот помеѓу Вардар Про и Металург

Точка - 11.11.2012

Вардар Про успеа да го победи Металург со голот од девет метри на Немања Прибак по истекот на 60-те минути. Но ова не значеше и крај на возбудувањата на овој натпревар.

Видео: Инциденти на мечот Вардар-Металург

Пулс24 - 11.11.2012

Натпреварот Вардар - Металург во рамките од СЕХА лигата го одбележа и инцидентот кој се случи пред почетокот на натпреварот, имено, група навивачи на екипата од Автокоманда физички се пресметаа со ...

Прибак како Хичкок

Вечер Прес - 11.11.2012

Во турбулентен натпревар, на крајот кога остануваше да се изведе само ударот од девет метри, Србинот погоди и му донесе победа на Вардар Про против Металург Во инфаркт натпревар, откако домаќинот ...

Хоризонт пак лидер во домашното фудбалско првенство

Н.Македонија - 11.11.2012

Фудбалерите на Хоризонт Турново повторно се лидери на табелата во Првата македонска лига, откако денеска освоија нови три бода во дуелот против Ренова, а досегашниот лидер Вардар киксна во Тетово ...

Вардар Про со звукот на сирената го победи Металург

Идивиди - 11.11.2012

Македонскиот вицешампион Вардар Про, ја доби дерби пресметката со македонскиот шампион Металург во 8. коло во Регионалната СЕХА Лига.

Вардар Про подобар од Металург во драматична завршница

Дневник - 10.11.2012

Во натпревар на двата македонски претставника во регионалната ракометна СЕХА лига, вечерва во СРЦ Кале во Скопје, Вардар Про со погодок од последниот удар кон противничкиот гол го совлада Металург со ...

Вардар Про домаќин на Металург во СЕХА лигата

Дневник - 10.11.2012

Македонските екипи во СЕХА лигата и лански финалисти во ова натпреварување Вардар Про и Металург денеска ќе го одиграат првиот официјален натпревар оваа сезона.

Вардар Про домаќин на Металург во СЕХА лигата

24 Вести - 10.11.2012

Македонските екипи во СЕХА лигата и лански финалисти во ова натпреварување Вардар Про и Металург денеска ќе го одиграат првиот официјален натпревар оваа сезона.

Вардар и Металург ќе играат во СЕХА, а ќе мислат на Европа

Дневник - 10.11.2012

Поради повреди, градските ривали вечерва ќе настапат ослабени, но доволно мотивирани да победат за престиж и за самодоверба пред обврските во ЕХФ-купот и ЛШ Репризата на ланското финале од ...

(ФОТО) Вардар про и Металург во нова пресметка

Утрински - 10.11.2012

Бранителот на трофејот Вардар про влегува во мечот со два бода предност, но и со натпревар повеќе Двете најдобри машки ракометни екипи во Македонија, Вардар про и Металург, вечерва од 17,45 ч.

Сеха лига: Вардар го победи Металург 27:26 со гол во последната секунда

Телма - 10.11.2012

Ракометарите на Вардар го победија Металург со 27:26 откако погоди Немања Прибак од 9 метри по истекот на времето. Навивачите на Вардар по тој гол влегоа на теренот да ја прослават победата заедно со ...

(ФОТО) Прибак го „реши“ Металург

Утрински - 10.11.2012

Со голот од удар од девет метри по истекот на времето, средниот бек му донесе победа на бранителот на трофејот од 27:26 Остана уште да се изведе ударот од девет метри за Вардар про.

Вардар Про го победи Металург со гол во последната секунда

МРТ - 10.11.2012

Во натпревар на двата македонски претставника во регионалната ракометна СЕХА лига, вечерва во СРЦ Кале во Скопје, Вардар Про со погодок од последниот удар кон противничкиот гол го совлада Металург со ...

Вардар Про – Металург во дуел од СЕХА лигата

Сител - 10.11.2012

Двата најдобри македонски ракометни колективи во машка конкуренција Вардар Про и Металург, за прв пат сезонава ќе одиграат меѓусебен дуел.

ПМФЛ: Дербито на Автокоманда

Сител - 10.11.2012

Во Првата македонска фудбалска лига, денеска од 13 часот, ќе се играат натпревар од 14-коло во кое дербито на колото е во Автокоманда каде Металург ја пречекува Шкендија.

Македонско дерби во СЕХА лигата

Макфакс - 10.11.2012

Осмото коло, во регионалната СЕХА ракометна лига го носи дуелот на македонските преставници во ова натпрерварување, Вардар Про и Металург.

Металург на гости кај Вардар Про

Нетпрес - 10.11.2012

Македонскиот ракометен шампион Металург, и вицешампионт Вардар Про, денеска во (17.45 ч) во СРЦ Кале ќе ги одмерат силите ворамките од 8. коло во Регионалната СЕХА Лига.

Вардар Про домаќин на Металург во СЕХА лигата

А1 On - 10.11.2012

Македонските екипи во СЕХА лигата и лански финалисти во ова натпреварување Вардар Про и Металург денеска ќе го одиграат првиот официјален натпревар оваа сезона.

Македонско дерби во СЕХА лигата

Кајгана - 10.11.2012

Осмото коло, во регионалната СЕХА ракометна лига го носи дуелот на македонските преставници во ова натпрерварување, Вардар Про и Металург.

Македонско дерби во СЕХА лигата

Кирилица - 10.11.2012

Македонско дерби во СЕХА лигата Осмото коло, во регионалната СЕХА ракометна лига го носи дуелот на македонските преставници во ова натпрерварување, Вардар Про и Металург.

Ослабените Вардар и Металург во прва битка сезонава

МКД - 10.11.2012

Вардар го пречекува Металург вечерва во „Кале“ во 17.45 часот во рамки од СЕХА ракометната лига, меч што ќе биде прва битка на двата македонски ракометни гиганта.

Македонско дерби Вардар про – Металург во СЕХА лигата

+инфо - 10.11.2012

Македонските ракометни гиганти Вардар про и Металург вечерва имаат ново меѓусебно соочување, во рамките на 8. коло од регионалната СЕХА лига.

Вардар – Металург во дербито на СЕХА лигата (17:45ч.)

Екипа - 10.11.2012

Најдобрите македонски клубови Вардар ПРО и Металург денеска од 17:45 часот во СРЦ „Кале“ во меѓусебен дуел ќе го одбележат колото во СЕХА регионалната лига.

Вардар Про одново подобар од Металург во дуел од СЕХА лигата

Сител - 10.11.2012

Вардар Про одново подобар од Металург во дуел од СЕХА лигата Во рамките од 8 коло на регионалната СЕХА лига попладнево во СРЦ „Кале„ Вардар Про го совлада Металург со 27:26 (полувреме 17:14) Откако ...

Пекол во „Кале“: Вардар со гол во последната секунда го победи Металург (ФОТО)

МКД - 10.11.2012

Немања Прибак со гол од девет метри по истекот на времето го совлада големиот ривал Металург со 27-26 во осмото коло од СЕХА регионалната ракометна лига.

Прибак направи чудо, Вардар про го совлада Металург (27-26), а Комитите направија еуфорија во „Кале“

Екипа - 10.11.2012

Немања Прибак со гол од девет метри по истекот на натпреварот му донесе триумф на Вардар про над големиот ривал Металург (27-26) во дербито на СЕХА-лигата.

Неверојатна победа на Вардар над Металург

А1 On - 10.11.2012

Немања Прибак со гол од девет метри по истекот на натпреварот му донесе триумф на Вардар Про над големиот ривал Металург со 27:26. Металург во 39. минута губеше со 21:14, за во 60.

Вардар Про домаќин на Металург во СЕХА лигата

Хитпортал - 10.11.2012

М акедонските екипи во СЕХА лигата и лански финалисти во ова натпреварување Вардар Про и Металург денеска ќе го одиграат првиот официјален натпревар оваа сезона.

Вардар Про го слави Прибак!

Оn.net - 10.11.2012

Првото големо дерби оваа сезона помеѓу нашите две најсилни екипи се одигра вечерва во рамките на СЕХА лигата, а на победата од 27:26, со голот во последната секунда ѝ се радуваа ракометарите на ...

Вардар го доби трилер дербито против Металург

Макфакс - 10.11.2012

Ракометарите на Вардар Про го добија првото овосезонско дерби потив Металург, откако во ‘Кале’, во СЕХА лигата, забележаа победа со 27:26 (17:13).

Вардар го совлада Металург

ЗаЗабава - 10.11.2012

Со голот на Немања Прибак од девет метри во финишот од натпреварот Вардар Про го совлада Металург во дербито на СЕХА-лигата.

Вардар Про со звукот на сирената го победи Металург

Нетпрес - 10.11.2012

Македонскиот вицешампион Вардар Про, ја доби дерби пресметката со македонскиот шампион Металург во 8. коло во Регионалната СЕХА Лига.

Металург попладнево на гости кај Вардар Про

Press24 - 10.11.2012

Вардар Про и Металург денеска ќе го одиграат првиот официјален натпревар оваа сезона. Почетокот на натпреварот во СРЦ Кале во Скопје е во 17 часот и 45 минути.

Вардар поуспешен од Металург во драматичниот трилер

+инфо - 10.11.2012

Ракометарите на Вардар со 27-26 славеа во драматичната трилер пресметка против Металург, која вечерва се одигра во СРЦ Кале во рамките на 8. коло од регионалната СЕХА лига.

ФОТО: Инцидент по мечот меѓу Вардар Про и Металург

Press24 - 10.11.2012

По мечот навивачите на Вардар влегле на теренот за да се пресемтаат со навивачите на Металург, но за среќа полицијата брзо реагирала.

ВИДЕО: Инцидент пред и по мечот меѓу Вардар Про и Металург

А1 On - 10.11.2012

По завршувањето на натпреварот, навивачите на Вардар ПРО влегоа на теренот за да се пресметаат со навивачите на Металург. За среќа полицијата брзо реагираше.

Вардар Про го победи Металург во драматична завршница

Хитпортал - 10.11.2012

В о натпревар на двата македонски претставника во регионалната ракометна СЕХА лига, вечерва во СРЦ Кале во Скопје, Вардар Про со погодок од последниот удар кон противничкиот гол го совлада Металург ...

Вардар Про го победи Металург

Спортманија - 10.11.2012

Во натпревар на двата македонски претставника во регионалната ракометна СЕХА лига, вечерва во СРЦ Кале во Скопје, Вардар Про со погодок од последниот удар кон противничкиот гол го совлада Металург со ...

ФОТО: Тепачка по натпреварот Вардар Про – Металург

МК News - 10.11.2012

Откако завршил натпреварот навивачите на Вардар влегле на теренот за да се пресемтаат со навивачите на Металург. Морало да реагира и полицијата. Нема информации дали има приведени и повредени.

СЕХА: Македонско дерби Вардар ПРО – Металург

Либертас - 10.11.2012

Македонските ракометни гиганти Вардар про и Металург вечерва имаат ново меѓусебно соочување, во рамките на 8. коло од регионалната СЕХА лига.

Битка за бодови и за престиж

Н.Македонија - 10.11.2012

Како и во ЛШ, така и на овој дуел ќе настојуваме да ја примениме нашата добро позната игра во одбраната, а во нападот максимално да ги искористиме контрите и полуконтри - оптимист е десното крило на ...

Инцидент на натпреварот Вардар Про и Металург

Н.Македонија - 10.11.2012

По завршувањето на натпреварот меѓу Вардар Про и Металург во регионалната ракометна СЕХА лига, дел од навивачите на Вардар Про влегоа на терен, но беа спречени од полицијата за да не дојде до поголем ...

Вардар Про го победи Металург во драматична завршница

Н.Македонија - 10.11.2012

Во натпревар на двата македонски претставника во регионалната ракометна СЕХА лига, вечерва во СРЦ Кале во Скопје, Вардар Про со погодок од последниот удар кон противничкиот гол го совлада Металург со ...

Дербито се игра на „Железарница“

Н.Македонија - 10.11.2012

Металург ќе ја пречека Шкендија во утрешниот дерби-натпревар од 14. коло на македонскиот фудбалски шампионат, на стадионот „Железарница“ (13 часот), на кој е без пораз во трите досегашни дуели со ...

Вардар-Металург, дерби во Регионалната Лига

Пулс24 - 09.11.2012

Утре се игра големото дерби меѓу екипите на Вардар и Металург во рамките од Регионалната Лига. Според информациите репрезентативните пикери Стоилов и Димовски нема да бидат дел од ова големо ...

И Металург и Вардар некомплетни

Н.Македонија - 09.11.2012

На утрешниот меч во „Кале“ кај металурзите нема да настапат Мојсоски и Димовски, а кај вардарци Стоилов и Раковиќ Дербито ќе помине без репрезентативните пикери Стоилов (лево) и Димовски РАКОМЕТ - ...

Само четворица со доверба

Дневник - 08.11.2012

Хоризонт Турново, Металург, Напредок и Брегалница ги задржаа стратезите во домашниот шампионат, каде што 13. рунда беше баксузна за Михајлов и за Петрески Само четири фудбалски прволигаши, Металург, ...

Хоризонт со три бода како Шара

Дневник - 05.11.2012

Најпријатното изненадување во досегашното 13. коло, тимот од Турново забележа прва победа на гостувањата кај Шкендија и му овозможи на Вардар да биде осамен на врвот Тринаесеттата рунда од ...

„Вардарки“ го демолираа Кичево

Екипа - 05.11.2012

Резултатската криза од стартот на сезоната е веќе минато за амбициозниот состав на ЖРК Вардар, па овој тим влезе во полн натпреварувачки ритам.

Турново и понатаму здраво растура

Н.Македонија - 05.11.2012

Најпријатното изненадување сезонава вторпат во ова првенство ја победи Шкендија, сега во Тетово, со 2-1, а Вардар ја зачува водечката позиција со победата над Напредок со 1-0 Во Битола екипата на ...

Сестринското дерби очекувано го доби Металург

Н.Македонија - 05.11.2012

Сестринскиот дуел помеѓу актуелниот ракометен шампион на Македонија, Металург, и Металург Скопје, во 8. коло во Суперлигата за жени, очекувано им припадна на постарите и поискусни ракометарки со ...