TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УНМИК дава неовластени изјави

Утрински - 23.02.2002

Писмо на Коштуница до Анан БЕЛГРАД - Претставниците на КФОР и на УНМИК со неодамнешните изјави "неосновано и неовластено ја оспоруваат законитоста на Договорот за границата меѓу СРЈ и Македонија", се вели во отвореното писмо на југословенскиот претседател Воислав Коштуница до генералниот секретар ...

ОН, НАТО и САД ја смируваат тензијата за границата

Утрински - 23.02.2002

Македонија ја добива поддршката околу наметнатиот случај за Договорот за границата со СРЈ Обединетите нации го почитуваат Договорот за границата меѓу Македонија и СРЈ согласно со Претседателската изјава на Советот за безбедност од 7 март, во која се подвлекува дека тој договор мора да го почитуваат ...

Договорот со СРЈ не може да биде оспорен

Утрински - 23.02.2002

Заклучоци на Комисијата за надворешни работи на собранието Комисијата за надворешна политика на Собранието на вчерашната седница расправаше во врска со актуелната состојба околу Договорот за границата меѓу Македонија и СР Југославија и врз основа на расправата ги донесе следниве заклучоци: ...

Нема аргументи за оспорување на границата со СРЈ

Вест - 23.02.2002

МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ПРОЗБОРЕ ЗА "ГРАНИЧНИОТ ПРОБЛЕМ" Шефот на македонската дипломатија Слободан Чашуле, кој денес лета за Њујорк, проблемот што настана со изјавите за "илегалната" граница го објасни со податокот дека УНМИК не ја примил претседателската изјав Администрацијата на УНМИК ...

Договорот со СРЈ е во согласност со меѓународното право

Дневник - 23.02.2002

КОМИСИЈА ЗА НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА Собраниската комисија за надворешна политика вчера заклучи дека Договорот за опис и протегање на границата меѓу Македонија и СР Југославија е во согласност со документите од областа на меѓународното право.

Добивавме команди да не запленуваме оружје од УЧК наменето за Македонија

Дневник - 23.02.2002

ИСПОВЕд НА ПОЛИЦАЕЦ НА УНМИК НА саЈт на ИНТЕРНЕТ Оружјето што се користеше за да се уништи Македонија доаѓаше од магацините на Косовскиот заштитен корпус (КЗК), а УНМИК ни даде инструкции да престанеме да соработуваме со австрискиот КФОР, кој активно го наоѓаше и го уништуваше оружјето.

Пресериозно за да решаваат генерали

Дневник - 23.02.2002

Душан Бојчев - Граница Не е првпат американски генерали да си земаат право да кројат и да прекројуваат граници на Балканот. Таков беше и јаловиот обид на неколку американски генерали и официјални лица од Пентагон, на една меѓународна конференција во Вашингтон пред две години, кога заговараа промени ...

Силно уверување од меѓународната заедница за границата

А1 - 22.02.2002

Генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, денеска во телефонски разговор со претседателот Трајковски ја потврди правната валидност на македонско-југословенскиот договор за границата, со што им стави крај на дискусиите за ова прашање кои деновиве предизвикаа загриженост во Македонија.

Писмо на Коштуница до Анан поради непризнавање на границата

А1 - 22.02.2002

„Претставниците на КФОР и УНМИК со неодамнешните изјави неосновано и неовластено ја оспоруваат законитоста на договорот за границата меѓу СРЈ и Македонија“, се вели во отвореното писмо на југословенскиот претседател Воислав Коштуница до генералниот секретар на ОН, Кофи Анан.

Агим Чеку и Хашим Тачи шефови на безредието на Косово

А1 - 22.02.2002

Организираниот криминал е најголем проблем на Косово, а командантот на Косовскиот заштитен корпус, Агим Чеку е шефот на шверцот со оружје, дрога и бело робје на Балканот. Ова е сведочењето на американски полицаец кој престојувал една година на Косово како полицаец на УНМИК од јули 1999-та до јули ...

Политичка несмасност или правна стапица на ООН?

Утрински - 22.02.2002

Дипломатски кругови во Скопје спорот го третираат како "бура во чаша вода" По експлозијата од реакции во Македонија околу проблематизирањето на северната граница од страна на УНМИК и КФОР во Косово, вчера од разни адреси стигнаа изјави и соопштенија со очигледна тенденција проблемот да се сведе на ...

НАТО го почитува Договорот за граница со СРЈ

Утрински - 22.02.2002

Ескпертскиот тим на НАТО се сретна со државниот врв Позицијата на НАТО за границата на Македонија со СРЈ, во делот на Косово, останува непроменета и се темели врз договорот за присуство на НАТО- силите во Македонија, кој го почитува Договорот за државната граница меѓу двете соседни земји, истакна ...

Албанските партии го поддржуваат УНМИК

Утрински - 22.02.2002

Албанскиот политички корпус за оспорувањето на границата Парламентарните партии на Албанците во Македонија, според весникот на албански јазик ?Факти", го поддржуваат оспорувањето на Договорот за границата меѓу Македонија и СРЈ од УНМИК и КФОР.

Џериспрингермакедонија

Дневник - 22.02.2002

Коментар - Георги Барбаровски Меѓународната позиција на Македонија сериозно се влоши по потврдата од официозите на косовски УНМИК и од НАТО дека Обединетите нации не ја признавале нашата државна граница кон СРЈ. Тој факт и на обичен и на дипломатски јазик значи само едно - нам ни е оспорена ...

САД ја повлекуваат изјавата на својот косовски генерал

Дневник - 22.02.2002

ПО ЖЕСТОКИТЕ РЕАКЦИИ ВО СКОПЈЕ И УНМИК вчера го промени својот тврд став дека го негира македонско-југословенскиот договор за границата, но меѓународната заедница изгледа се уште ќе го држи отворено тоа прашање САД вчера соопштија дека ја поддржуваат претседателската изјава на Советот за безбедност ...

Границата со Југославија е дефинирана уште во 1945

Дневник - 22.02.2002

УМНИК ГИ ШОКИРА МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИИ По завршувањето на мисијата на ОН во Косово ќе треба да се разговара и со новите косовски власти - вели Халими од ДПА Раководствата на најголемите политички партии во земјава имаат спротивни ставови во врска со валидноста на договорот меѓу Република Македонија и ...

УНМИК без коментар за вооружувањето на ОВК

А1 - 21.02.2002

„Не располагам со информации дека лидерот на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи ја вооружува ОВК“, изјави портпаролот на мултинационалната бригада „Север“ од составот на силите на КФОР, Ерик Занолини, по повод изјавата на пратеникот во косовското собрание од редовите на коалицијата ...

Mакедонците шокирани, Aлбанците ги поддржуваат KФОР и УНМИК

А1 - 21.02.2002

Оспорувањето на договорот на Македонија и СРЈ, за граничната линија Косово - Македонија, од страна на КФОР и УНМИК што предизвика остри официјални реакции, го поддржуваат парламентарните партии на Албанците во Македонија, пишува скопскиот весник на албански јазик „Факти“.

НАТО го почитува договорот за границата меѓу Скопје и Белград

А1 - 21.02.2002

Шефот на македонската дипломатија Слободан Чашуле го прими денеска амбасадорот во НАТО и директорот на дирекцијата за операции и управување со кризи на Алијансата, Роберт Сери. На разговорите Чашуле повторно ги отфрли неодамнешните изјави на американскиот генерал од контингентот на КФОР и на ...

Прашањето за границата ги разбранува страстите во парламентот

А1 - 21.02.2002

Границата не може да биде доведена во прашање, таа функционира како административна од 45-та година од 91-та со независноста на државата стана меѓународна гарница, која со минатогодишната ратификација во двата паралемнта на спогодбата за одбележување на границата станува меѓународно призната став ...

САД ја поддржуваат демаркацијата, ОН чекаат став од Советот за безбедност

А1 - 21.02.2002

Претседателската изјава на Советот за безбедност на Обединетите нации од 12-ти март 2001-та година бара спогодбата за обележување на границата меѓу Македонија и Југославија, потпишана на 23-ти февруари истата година да биде почитувана од сите, а владата на САД спогодбата ја поддржа тогаш како што ...

Македонски демарш до ООН за границата

Утрински - 21.02.2002

Откако УНМИК го оспори договорот за границата меѓу Македонија и СРЈ како нелегален Амбасадорите на Македонија во ОН и во НАТО вчера вложија демарш до генералните секретари Кофи Анан и Џорџ Робертсон, по шокантната изјава од УНМИК и од американскиот генерал во Косово дека Спогодбата за границата со ...

Оспорувањето на границата е вовед во нова војна

Утрински - 21.02.2002

Реакција на ДС по изјавата на генералот на САД за Косово Оспорувањето на Договорот за границата меѓу СР Југославија и Република Македонија од страна на УНМИК, како и од страна на генералот на САД во Косово, Кејт Хубер, е шокантно и претставува кршење на меѓународните принципи за неменливост на ...

Изјавите на УНМИК носат голема опасност

Утрински - 21.02.2002

Либералната партија за легитимноста на границата со СРЈ Либералната партија на Македонија оценува дека изјавите на претставниците на КФОР и на УНМИК со кои се доведува во прашање легалноста и легитимноста на границата меѓу Македонија и СРЈ носат голема опасност и треба итно да бидат демантирани.

НАТО потврди дека ООН не ја признава нашата северна граница!

Дневник - 21.02.2002

СКАНДАЛОЗНО ОСПОРУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКО-ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ДОГОВОР Претставник на Алијансата во Брисел ја поддржа изјавата на американскиот генерал Хубер, американската амбасада во Скопје се огласи како некомпетентна да коментира, а македонската Влада е шокирана НАТО смета дека македонско-југословенската ...

УНМИК не ја признава границата меѓу Македонија и СРЈ

А1 - 20.02.2002

Цивилната администрација на ОН за Косово официјално потврди дека не го признава договорот меѓу Македонија и и СРЈ за демаркација на граничната линија, јавува „Дневник“, повикувајќи се на изјава на портпаролот на УНМИК, Андреја Анџели.

Демарш до ОН и НАТО за изјавите на УНМИК и КФОР

А1 - 20.02.2002

„Македонската влада денеска од Обединетите нации официјално побара толкување во врска со спогодбата со границата со СРЈ, која мисијата на УНМИК не ја признава“, соопшти владиниот портпарол Ѓорѓи Трендафилов. „Изјавите на портпаролот на УНМИК и на командантот на секторот „Исток“ на силите на КФОР во ...

УНМИК не ја признава северната граница

Утрински - 20.02.2002

Претставниците на ОН во Косово и официјално го проблематизираат договорот меѓу Македонија и СРЈ Обединетите нации не го признаваат како валиден Договорот за границата меѓу Македонија и СРЈ и порачуваат дека тој ќе биде важечки и финален дури откако ќе се утврди крајниот статус на Косово.

УНМИК на Косово не ја признава нашата северна граница!

Дневник - 20.02.2002

СКАНДАЛОЗНАТА ИЗЈАВА НА АМЕРИКАНСКИОТ ГЕНЕРАЛ НЕ БИЛА СЛУЧАЈНА Скопје и Белград се вознемирени од фактот што се оспорува еден легален договор меѓу двете држави, кој е уредно пријавен во ООН и е поздравен од меѓународната заедница Администрацијата на ООН на Косово, УНМИК, за "Дневник" официјално ...

Американски генерал на Косово ја оспорува македонско—југословенската граница!

Дневник - 19.02.2002

СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА НА КОМАНДАНТ НА КФОР Генералот Кејт Хубер бил потресен што Албанците од две косовски села не можеле да си ги обработуваат нивите на македонска територија, па се заканил дека лично ќе прател војска да ги чува! Американскиот генерал Кејт Хубер, кој ја командува мултинационалната ...

Со кого сади компири американскиот генерал?

Дневник - 19.02.2002

коментар, Катерина Блажевска Американскиот генерал Кејт Хубер пред неколку дена среде Гњилане си ја избришал калта од своите натовски чизми, ама не со четка, туку директно со Спогодбата за утврдување на границата меѓу Југославија и Македонија.

Американскиот генерал од Косово не очекува пролетна офанзива

Вест - 18.02.2002

Проблем е што нивите на многу земјоделци се останати на македонска страна и за тоа мора да се направи политички договор, вели командантот на источната мултинационална бригада во Косово американскиот генер Командантот на источната мултинационална бригада во Косово американскиот генерал Кејт Хубер за ...