TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Палевски: Експресно брзо го употребивте Ламбе за протест, за уште побрзо да го заборавите

Мак. Весник - 12.06.2022

Љупчо Палевски ги критикува политичките партии дека го употребиле Ламбе Алабаковски за пи-ар и за протести, веднаш го заборавиле. „ #ЛАМБЕ Експресни брзо го употребивте за протест и ПР, за уште побрзо да го заборавите… Стандардот за политика, е ...

Адвокатот Митровски го растури бугарскиот новинар: Дали е пријателска политика јас да ви кажам како вие да се ...

Мак. Весник - 12.06.2022

Адвокатот Јанаки Митровски кој понуди бесплатна правна помош за Ламбе Алабаковски беше поканет да гостува во емисијата со наслов ,,Офанзива” на бугарската НОВА ТВ. Освен што му одржа лекција по право на водителот, Митровски со аргументи на ...

Таткото на Ламбе проговори во каква состојба е пејачот по притворот

Мак. Весник - 12.06.2022

Што да ви кажам, како што беше изненадена цела Македонија, така и ние домашните се изненадивме од настанот. Како гром од ведро небо не удри веста дека Ламбе ја потпалил вратата на здружението во Битола.

Како гром од ведро небо не удри веста, вели таткото на Ламбе Алабаковски

еМагазин - 12.06.2022

Што да ви кажам, како што беше изненадена цела Македонија, така и ние домашните се изненадивме од настанот. Како гром од ведро небо не удри веста дека Ламбе ја потпалил вратата на здружението во Битола.

Како гром од ведро небо нѐ удри веста, вели таткото на Ламбе Алабаковски

Фокус - 11.06.2022

Што да ви кажам, како што беше изненадена цела Македонија, така и ние домашните се изненадивме од настанот. Како гром од ведро небо не удри веста дека Ламбе ја потпалил вратата на здружението во Битола.

Веста нѐ удри како гром од ведро небо, вели таткото на Ламбе Алабаковски

Слободен Печат - 11.06.2022

Лазар Алабаковски , татко на пејачот Ламбе, кој е во домашен притвор откако беше уапсен за потпалувањето на вратата на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, во изјава за „ Фокус “ вели дека семејството било изненадено од веста за апсењето на Ламбе.

Денеска го видов, Ламбе се држи добро, смирен е, вели таткото на пејачот

Република - 11.06.2022

Лазар Алабаковски, татко на пејачот Ламбе, кој е уапсен за потпалувањето на бугарскиот клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, во изјава за „ Фокус “ вели дека семејството било изненадено од веста за апсењето на Ламбе.

Фитилот на Ламбе бил запален од друг?

Deutsche Welle - 10.06.2022

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев, јавно постави неколку прашања поврзани со инцидентот во битолскиот клуб „Ванчо Михајлов ВМРО“. Кој треба да го истражува тоа? По бројните шпекулации за мотивите поради кои пејачот Ламбе Алабаковски на 4-ти ...

Стефан Богоев: Проверете зошто вечерта немало обезбедување и која е конекцијата на фамилијата Алабаковски

Фактор - 10.06.2022

Стефан Богоев, еден од потпретседателите на СДСМ, синоќа во гостувањето во емисијата „24 анализа“ постави прашање со кое алудираше дека Агенцијата за обезбедување на клубот „Иван Михајлов“ во Битола е на сопственици блиски до ВМРО-ДПМНЕ, а ...

ОЛЕСНУВАЊЕ: Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Пулс24 - 10.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен денеска во домашен притвор, откако Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначил одлуката по поднесената жалба од страна на адвокатот на Ламбе Алабаковски. По вака преиначената одлука Алабаковски денеска бил спроведен ...

Фитилот на Ламбе бил запален од друг?

Либертас - 10.06.2022

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев, јавно постави неколку прашања поврзани со инцидентот во битолскиот клуб „Ванчо Михајлов ВМРО“. Кој треба да го истражува тоа? По бројните шпекулации за мотивите поради кои пејачот Ламбе Алабаковски на 4-ти ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Репортер - 10.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, еден ден откако му беше одредена мерка притвор за подметнување пожар во кој изгоре влезната врата на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Голема победа, Ламбе е дома

PressingTV - 10.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Вистиномер: Министерот Спасовски не може да бара притвор за осомничени или обвинети лица

Мета - 10.06.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјавата вели дека „МВР бара притвор бидејќи се исполнети условите за такво барање“, а во врска со подметнатиот пожар пред влезната врата на културниот центар „Ванчо Михајлов“.

„Ниту Ламбе Алабаковски сега не се оправдува за тоа што го стори“, вели неговиот адвокат

4NEWS - 10.06.2022

Адвокатот на Ламбе Алабаковски во разговор за БТВ Бугарија вели дека Алабаковски не се оправдува ниту самиот за сторената постапка. „Ниту јас ниту тој самиот се оправдува, меѓутоа тоа било момент на негова слабост, момент кога тој сметал дека така ...

Дојче Веле: Фитилот на Ламбе бил запален од друг?

CivilMedia - 10.06.2022

По бројните шпекулации за мотивите поради кои пејачот Ламбе Алабаковски на 4-ти јуни подметнал пожар пред влезот на Клубот „Ванчо Михајлов ВМРО“ во Битола, вчера (9.06) потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев, јавно постави неколку прашања поврзани ...

Под притисок на јавноста, Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

MakPress - 10.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Алабаковски пуштен во домашен притвор

360 степени - 09.06.2022

Пејачот Ламбе Албаковски доби осумдневен притвор, а од Обвинителството соопштија дека тој се бара поради опасност да ја напушти државата, бидејќи поседува и американско државјанство. Судот одлучуваше по жалба поднесена од неговиот адвокат Судскиот ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Сакам да кажам - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд во Битола во куќен притвор ја преиначи мерката притвор што завчера му беше изречена на пејачот Ламбе Алабаковски, кој чека обвинителен предлог за подметнувањето на пожарот во кој изгоре влезната врата на бугарскиот ...

Принципи

Фокус - 09.06.2022

Целосна поддршка за Алабаковски, кој, како што се шегуваа на социјалните мрежи, се врати да ни покаже како се брани своето. И не, не сакаме никој да се запали, но и не дозволуваме некој да брца прст во око на цел еден народ, да го понижува и да ...

Алабаковски пуштен во домашен притвор

Телма - 09.06.2022

По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски, мерката притвор Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор. Алабаковски попладнево го напушти притворското одделение во затворот во Битола и е спроведен во неговиот дом, каде ќе ...

Алабаковски преместен во домашен притвор

Фокус - 09.06.2022

Основниот суд во Битола ја прифати жалбата на бранителот на пејачот Ламбе Алабаковски и мерката ефективен притвор му ја замени со мерка домашен притвор. Алабаковски веќе е во својот дом, потврди за „Фокус“ неговиот адвокат Дарко Стефановски.

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Сител - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, потврдил за Телма адвокатот на пејачот Дарко Стефановски. По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски Судскиот совет од битолскиот основен суд ја преиначи мерката притвор во куќен притвор.

Ламбе Алабаковски оди во куќен притвор, одлучи Основниот суд во Битола

МКД - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд во Битола мерката притвор што завчера му беше изречена на пејачот Ламбе Алабаковски, кој чека обвинителен предлог за подметнувањето на пожарот во кој изгоре влезната врата на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов" во ...

Ламбе Алабаковски е префрлен во домашен притвор

Канал5 - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

24 Вести - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Ламбе Алабаковски е пуштен во куќен притвор

Слободен Печат - 09.06.2022

По поднесената жалба од адвокатот на Ламбе Алабаковски , Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначил одлуката за осумдневен притвор во мерка куќен притвор, објави Телма . Алабаковски, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во клубот „Ванчо ...

Не може емоција да биде оправдание за кривично дело, вели Османи за палењето во Битола

Слободен Печат - 09.06.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи гостуваше во „Само Вистина“ на „Канал 5“ и зборуваше за палењето на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. Осомничениот за палењето, пејачот Ламбе Алабаковски денеска беше префрлен во ...

Ламбе Алабаковски пуштен во куќен притвор

ТВ21 - 09.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски кој во саботата го потпали бугарскиот клуб во Битола, попладнево го напушти притворското одделение во битолскиот затвор и е спроведен во неговиот дом каде ќе го издржува куќниот притвор.

ЛАМБЕ АЛАБАКОВСКИ ПУШТЕН ВО ДОМАШЕН ПРИТВОР Судот ја преиначил мерката по доставената жалба

+инфо - 09.06.2022

Алабаковски чека обвинителен акт за подметнувањето пожар во бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола за што првично доби осум дена притвор. Ламбе Алабаковски попладнево е пуштен во домашен притвор со одлука на Судскиот совет на Основниот суд во ...

НЕ МОЖЕ ЕМОЦИЈАТА ДА БИДЕ ОПРАВДУВАЊЕ Османи го коментира палењето на клубот „Ванчо Михајлов“

+инфо - 09.06.2022

Не може кривично дело да биде оправдување за било која емоција, рече Османи. Емоцијата не може да биде оправдување за кривично дело, а тоа можеби било поттикнато од некој центар, смета министерот за надворешни работи Бујари Османи за палањето на ...

Алабаковски спомена дека има државјанство на САД, но не се повика на него, вели неговиот адвокат Георгиев

Нова ТВ - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски, покрај македонското државјанство, имал и американско, меѓутоа не се повикал на него, ниту, пак, побарал за неговиот случај да биде известена Амбасадата на САД во Скопје .

Се појави видео од настапот на Ламбе Алабаковски на Фолк Фест Валандово, два дена пред да биде уапсен (ВИДЕО)

Курир - 09.06.2022

Македонскиот пејач Ламбе Алабаковски е осомничен за потпалување на вратата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола. Тој веќе го издржува осумдневниот притвор кој му беше одреден.

Адвокатот на Ламбе Алабаковски: Тој е државјанин на САД, но не се повикува на тоа

Фактор - 09.06.2022

Драган Георгиев, адвокатот на Ламбе Алабаковски кој беше уапсен за палење на културниот центар „Иван Михајлов“ за што доби осумдневен притвор, откри дека пејачот има државјанство на САД, но дека тоа не го користи во своја полза.

„ПОД ПРИТИСОК НА ЈАВНОСТА“ СУДОТ ЈА СМЕНИ ОДЛУКАТА: Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

Курир - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Алабаковски префрлен во домашен притвор, потврди неговиот адвокат

Нова ТВ - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, потврди за Телма адвокатот на пејачот Дарко Стефановски. По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски Судскиот совет од битолскиот основен суд ја преиначи мерката притвор во куќен притвор.

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Либертас - 09.06.2022

Адвокатот на Ламбе Алабаковски поднесе жалба, па Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначи одлуката во куќен притвор, објави „Телма“. Алабаковски денеска го напушти одделението во затворот во Битола и бил спроведен во неговиот дом.

Алабаковски оди дома, одреден му е куќен притвор

Фактор - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, . По жалба на адвокатот мерката притвор, Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор. Алабаковски, како што објавува „Телма“ веќе го напушти притворското одделение ви е ...

Османи за палењето на „Ванчо Михајлов“: Не може кривично дело да биде оправдување за емоција

Нова ТВ - 09.06.2022

Треба добро да се анализира тоа дали е акт на еден човек или акт поттикнат од некој центар, бидејќи не сметам дека е случајно избран тој ден. Не можам да кажам дали е член на некоја конструктура, има судски процес, но луѓето можат да бидат ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Вечер Прес - 09.06.2022

По поднесената жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначи одлуката во куќен притвор, објави „ Телма “. Алабаковски денеска го напушти одделението во затворот во Битола и бил спроведен во неговиот дом ...

Левица објави видео од масовниот протест во Битола

Антропол - 09.06.2022

Политичката партија Левица која беше организатор на вчерашниот протест во Битола, објави свое видео од настанот. Настанот кој се одржа вчера беше од мирен карактер и присуствуваа околу 1.500 посетители.

Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

Бриф - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Јоци бара од Ламбе да се огради од Левица

Мак. Весник - 09.06.2022

Новинарката Јорданка Ивановска Јоци побара од Ламбе Алабаковски да се огради од Левица и од Димитар Апасиев кои го организираа протестот во Битола за негова поддршка. #Ламбе ако не се огради до утре од Левица, која му организираше протест и така ...

Се појави видео од наcтапот на Ламбе во Валандово, на снимката се гледаат и неговите раце

Република - 09.06.2022

Еден ден откако го запали бугарскиот културен клуб во Битола, популарниот битолски пејач, Ламбе Алабаковски настапил на фестивалот „Фолк Фест Валандово“ интерпретирајќи ја песната “Нема збогум“.

Ламбе Алабаковски е префрлен во домашен притвор

Lider - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Ламбе Алабаковски – раѓањето на нов национален мит

Н.Македонија - 09.06.2022

Зошто чинот на Ламбе Алабаковски ја возбуди македонската јавност до усвитување? Од каде дојде оваа еуфорија кај Македонците и воодушевување од еден незаконски акт? Кој потфрли за воопшто да се дозволи нештата да отидат олку далеку? Да појдеме од ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор откако судот ја усвои жалбата

Н.Македонија - 09.06.2022

По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски, Дарко Стефановски, Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи мерката притвор во куќен притвор. Алабаковски попладнево го напушти притворското одделение од затворот во Битола и е спроведен во ...

Видео од настапот на Ламбе Алабаковски на Фолк Фест Валандово, два дена пред да биде уапсен (ВИДЕО)

Нетпрес - 09.06.2022

Македонскиот пејач Ламбе Алабаковски е осомничен за потпалување на вратата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола. Тој веќе го издржува осумдневниот притвор кој му беше одреден.

Османи за палењето на „Ванчо Михајлов“: Не може кривично дело да биде оправдување за емоција

Република - 09.06.2022

Треба добро да се анализира тоа дали е акт на еден човек или акт поттикнат од некој центар, бидејќи не сметам дека е случајно избран тој ден. Не можам да кажам дали е член на некоја конструктура, има судски процес, но луѓето можат да бидат ...

Aдвокатот на Алабаковски: Пејачот не се повика на американското државјанство

Република - 09.06.2022

Во мое присуство, Ламбе Алабаковски пред надлежните органи кажа дека е и државјанин на САД, но не се повика на него, ниту бараше да биде известена американската амбасада во Скопје. Така што немам информација дали во меѓувреме бил посетен од ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

еМагазин - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот , во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Адвокатот на Ламбе: Алабаковски не се повика на државјанството на САД

Нетпрес - 09.06.2022

Во мое присуство, Ламбе Алабаковски пред надлежните органи кажа дека е и државјанин на САД, но не се повика на него, ниту бараше да биде известена американската амбасада во Скопје. Така што немам информација дали во меѓувреме бил посетен од ...

Трпението на Македонците е на самиот раб, може да експлодира со несакани последици

Мак. Весник - 09.06.2022

„Зошто чинот на Ламбе Алабаковски ја возбуди македонската јавност до усвитување? Од каде дојде оваа еуфорија кај Македонците и одушевување од еден незаконски акт? Јас не можам да оправдам обид за палеж на каков било објект, како и кој било друг ...

Османи за палењето на бугарскиот клуб во Битола: Не може кривично дело да биде оправдување за емоција

Press24 - 09.06.2022

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, гостуваше во „Само Вистина“ на „Канал 5“ кажа што зборуваше за палењето на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Ламбе пуштен во домашен притвор

Мак. Весник - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен денеска во домашен притвор, откако Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначил одлуката по поднесената жалба од страна на адвокатот на Ламбе Алабаковски. По вака преиначената одлука Алабаковски денеска бил спроведен ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

Press24 - 09.06.2022

Адвокатот на Ламбе Алабаковски поднесе жалба, па Судскиот совет од Основен суд Битола ја преиначи одлуката во куќен притвор, објави „ Телма “. Алабаковски денеска го напушти одделението во затворот во Битола и бил спроведен во неговиот дом.

Алабаковски пуштен во домашен притвор

Република - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, потврдил за Телма адвокатот на пејачот Дарко Стефановски. По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски Судскиот совет од битолскиот основен суд ја преиначи мерката притвор во куќен притвор.

Алабаковски пуштен во домашен притвор

Нетпрес - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, потврдил за Телма адвокатот на пејачот Дарко Стефановски. По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски Судскиот совет од битолскиот основен суд ја преиначи мерката притвор во куќен притвор.

УСВОЕНА ЖАЛБАТА: Алабакоски оди во куќен притвор

Денешен - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор. По жалба на адвокатот мерката притвор, Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор. Алабаковски, како што објавува „Телма“ веќе го напушти притворското одделение и е спроведен ...

Алабаковски од затворот во Битола префлен во куќен притвор

24Инфо - 09.06.2022

По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски, мерката притвор Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор. Алабаковски попладнево го напушти притворското одделение во затворот во Битола и е спроведен во неговиот дом, каде ќе ...

Видео: Како изгледаше протестот за поддршка на Ламбе Алабаковски во Битола?

Скопје инфо - 09.06.2022

Политичката партија Левица која беше организатор на вчерашниот протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски во Битола, сподели видео од настанот Настанот кој се одржа вчера беше од мирен карактер и присуствуваа околу 1.500 посетители.

Ламбе Алабаковски во домашен притвор

Centar - 09.06.2022

Познатиот пејач Ламбе Алабаковски е кој осомничен за палење на бугарскиот културен центар во Битола е пуштен во домашен притвор. Тој денеска го поминува вториот ден од 8 дневниот ...

Алабаковски си оди дома! Пејачот пуштен во домашен притвор

Точка - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски е пуштен во домашен притвор, пренесува „Телма“. По жалба на адвокатот, мерката притвор, Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор. Алабаковски, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во клубот „Ванчо ...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор

365 - 09.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски, кого полицијата го уапси за предизвикување на пожарот кој го оштети објектот на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, попладнево е пуштен во домашен притвор, објави „Телма“ откако информацијата им ја потврдил ...

Видео од настапот на Ламбе Алабаковски на Фолк Фест Валандово, два дена пред да биде уапсен

Точка - 09.06.2022

Македонскиот пејач Ламбе Алабаковски е осомничен за потпалување на вратата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола. Тој веќе го издржува осумдневниот притвор кој му беше одреден.

(ФОТО) Бојана Скендеровски: Додека сите седевме во комфорната зона, Ламбе ни покажа дека е доста од понижување

Еспресо - 09.06.2022

Нашата позната пејачка, текстописец и водителка Бојана Атанасовска-Скендеровски, позната само како Бојана на својот фејсбук – профил се огласи со свој став за случајот во Битола во кој нејзиниот колега, пејачот Ламбе Алабаковски е осомничен за ...

Адвокатот на Ламбе: Алабаковски не се повика на државјанството на САД

Точка - 09.06.2022

Во мое присуство, Ламбе Алабаковски пред надлежните органи кажа дека е и државјанин на САД, но не се повика на него, ниту бараше да биде известена американската амбасада во Скопје. Така што немам информација дали во меѓувреме бил посетен од ...

Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

Кајгана - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд - Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор - Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Богоев: Каква е поврзаноста на Алабаковски фамилијарно со разузнувачки структури блиски до ВМРО-ДПМНЕ?

Локално - 09.06.2022

Потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев вечерва побара од медиумите да истражат и проверат која и чија е агенцијата за обезбедување која е најмена да го обезбедува клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

Опсервер - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

ВИДЕО: Се појави снимка од Ламбе Алабаковски, два дена пред да биде уапсен

4NEWS - 09.06.2022

Македонскиот пејач Ламбе Алабаковски е осомничен за потпалување на вратата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола. Тој веќе го издржува осумдневниот притвор кој му беше одреден.

Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

CivilMedia - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Алабаковски пуштен во домашен притвор

4NEWS - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд во Битола во куќен притвор ја преиначи мерката притвор што завчера му беше изречена на пејачот Ламбе Алабаковски, кој чека обвинителен предлог за подметнувањето на пожарот во кој изгоре влезната врата на бугарскиот ...

Нејзините родители му подадоа рака: Еве која е сопругата на Ламбе Алабаковски

Мастило - 09.06.2022

„Долго време се познаваме со Магдалена. Бевме пријатели, а врската ја започнавме кога таа едно лето дојде во Битола“, откри пред неколку години Ламбе Алабаковски раскажувајќи ја својата љубовна приказна.

Нови детали: Како Ламбе падна во рацете на полицијата

Скопје1 - 09.06.2022

Ламбе Алабаковски пријавил дека му го украле велосипедот, истиот со кој отишол до бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ чии врати ги полил со течност и запалил, дознава „Скопје 1“. Според неофицијални информации, тој во полиција наводната кражба ја ...

Османи го осудува Ламбе: Емоциите не се оправдување, треба да се види дали е поттикат од некој центар

Скопје1 - 09.06.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи гостуваше во „Само Вистина“ на „Канал 5“ и зборуваше за палењето на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. „Треба добро да се анализира дали тоа е акт на еден човек или бил поттикнат од ...

Алабаковски префрлен во куќен притвор

Тера - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд во Битола ја преиначи мерката притвор што завчера му беше изречена на пејачот Ламбе Алабаковски, во куќен притвор, јави агенцијата МИА. Судот одлучуваше по жалба поднесена од неговиот адвокат.

Ламбе Алабаковски во домашен притвор, одлучи денес, Основниот суд во Битола

Битола Њуз - 09.06.2022

Останатите денови кои пејачот Ламбе Алабаковски, по судска одлука, наместо во притвор во затворот во Битола, ќе ги помине во домашен притвор, по денешната одлука на Основниот суд во Битола, по жалбата на неговиот адвокат.

Адвокатот на Ламбе за „Пресинг ТВ“: Алабаковски не се повика на државјанството на САД

PressingTV - 09.06.2022

Во мое присуство, Ламбе Алабаковски пред надлежните органи кажа дека е и државјанин на САД, но не се повика на него, ниту бараше да биде известена американската амбасада во Скопје. Така што немам информација дали во меѓувреме бил посетен од ...

Османи за палењето на „Ванчо Михајлов“: Не може кривично дело да биде оправдување за емоција

Zoom - 09.06.2022

Треба добро да се анализира тоа дали е акт на еден човек или акт поттикнат од некој центар, бидејќи не сметам дека е случајно избран тој ден. Не можам да кажам дали е член на некоја конструктура, има судски процес, но луѓето можат да бидат ...

Османи за палењето на „Ванчо Михајлов“: Не може кривично дело да биде оправдување за емоција

Локално - 09.06.2022

Треба добро да се анализира тоа дали е акт на еден човек или акт поттикнат од некој центар, бидејќи не сметам дека е случајно избран тој ден. Не можам да кажам дали е член на некоја конструктура, има судски процес, но луѓето можат да бидат ...

Ламбе пуштен во домашен притвор

Скопје1 - 09.06.2022

Мерката притвор за Ламбе Алабаковски, Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор, по жалба на неговиот адвокат. Пејачот попладнево го напушти притворското одделение во затворот во Битола и е спроведен во неговиот дом, каде ...

Алабаковски ќе биде во домашен притвор

Локално - 09.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски ќе биде преместен во домашен притвор, одлучил Основниот суд во Битола, по жалбата на неговиот адвокат. Со ова судот ја преиначил мерката притвор од осум дена, која му беше изречена пред два дена.

„Слобода за Ламбе“

Локално - 09.06.2022

Битолчани се собраа на протест во одбрана на познатиот пејач Ламбе Алабаковски, за кој судот одредеи мерка осумдневен притвор. Дел од граѓаните кои излегоа на протетстот изјавија дека Ламбе направил херојски чин, притоа, дека го направил истото она ...

Во Битола се одржа мирен протест за поддршка на Ламбе Алабакоски

MakPress - 09.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Богоев со нова теорија за палењето на бугарскиот клуб: Обезбедувачот исчезнува кога Алабаковски решава да го запали

Скопје1 - 09.06.2022

Стефан Богоев од СДСМ за „ТВ24“ посочи детали поврзани со обезбедувањето на бугарскиот центар во Битола. Според него, обезбедувачот се тргнал од објектот токму во моментот кога Ламбе Алабаковски го запалил.

Ламбе Алабаковски префрлен во куќен притвор

ММС - 09.06.2022

Судскиот совет на Основниот суд – Битола реши поп-пејачот Ламбе Алабаковски, во оваа фаза од истрагата, да биде пуштен од притворот во притворското Одделение на КПУ Затвор – Битола и да биде префрлен во куќен притвор.

Алабаковски пуштен во домашен притвор

Zoom - 09.06.2022

По жалба на адвокатот на Ламбе Алабаковски, мерката притвор Судскиот совет од Битолскиот Основен суд ја преиначи во куќен притвор. Алабаковски попладнево го напушти притворското одделение во затворот во Битола и е спроведен во неговиот дом, каде ќе ...

Левица протестираше во Битола: Бараме ослободителна пресуда за Ламбе

360 степени - 08.06.2022

Протестот започна пред СВР Битола, а заврши со марш на булеварот каде се наоѓаат просториите на битолското Основно јавно обвинителство и на бугарскиот конзулат Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, демонстранти на ...

Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајлов, рекоа на протестот за слобода на Ламбе Алабаковски во Битола

Сакам да кажам - 08.06.2022

Со развиорени знамиња со ѕвездата од Вергина, пеејќи „нека разберат клетите фашисти македонско име нема да загине,“ стотици битолчани денес излегоа на протести пред Полициската станица барајќи слобода за пејачот Ламбе Алабаковски, кој вчера беше ...

Мицкоски: Потегот на Ламбе е реакција на погрешните политики и затоа барам да биде ослободен

360 степени - 08.06.2022

Потегот на Ламбе Аалабковски е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворот на пејачот поради палењето ...

ВИДЕО | Ангелов: Постапката на Ламбе за граѓаните е симпатична, но штетата за државата е голема, ги потврдуваме ...

Слободен Печат - 08.06.2022

Како политичар но и како Директор на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов ги коментираше вчерашните реакции во јавноста по повод апсењето на Ламбе Алабаковски, осомничен за палењето на центарот за култура Иван Михајлов во Битола.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки

Макфакс - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за притворањето на Ламбе Алабаковски. Мицкоски побра ослободување на Алабаковски, додавајќи дека тоа е реакција на ...

ФОТО+ВИДЕО: Протест во Битола, се бара слобода за Ламбе Алабаковски

Слободен Печат - 08.06.2022

„Слобода за Ламбе“, „Смрт за фашизмот“, „Да живее Македонија“. Со овие зборови и пароли околу 1.500 Битолчани пред малку го започнаа протестот за слобода на Ламбе Алабакоски од плоштадот пред управата на полицијата во градот.

Протест во Битола, се бара слобода за Ламбе Алабаковски

Фокус - 08.06.2022

„Слобода за Ламбе“, „Смрт за фашизмот“, „Да живее Македонија“. Со овие зборови и пароли околу 1.500 Битолчани пред малку го започнаа протестот за слобода на Ламбе Алабакоски од плоштадот пред управата на полицијата во градот.

Денеска во Битола протест за поддршка на Ламбе

Слободен Печат - 08.06.2022

Во Битола денеска, во организација на партијата Левица, во 18 часот ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски. Алабаковски се наоѓа во осумдневен притвор за пожарот во културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола.

Протест во Битола – „Слобода за Ламбе” (ФОТО)

МКД - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, на мирен протест организирани од политичката партија Левица, беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов" во Битола.

Мајка му почина додека тој беше на Евровизија во Грција, бараше утеха во песните!

Фокус - 08.06.2022

Поп пејачот Ламбе Алабаковски (34) кој неодамна се врати во родниот крај по седум години поминати во Америка, од вчера повторно е во центарот на вниманието, откако беше приведен поради палење на влезната врата на бугарскиот клуб ,,Ванчо Михајлов” во ...

Протест за поддршка на Ламбе Алабаковски

24 Вести - 08.06.2022

Протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски кој заврши во осумдневен притвор за опожарувањето на влезната врата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“. Тој е пренесен во притворското одделение во Штип, а според обвинението му се заканува ...

Бугарин од Холандија со интернет закани за Ламбе Алабаковски

Телма - 08.06.2022

Од ФБ профил со име на Борис Каравелов на повеќе постови на ТВ Телма на социјалната мрежа Фејсбук се посторани заканувачки пораки кон притворениот Ламбе Алабаковски. Заканата се состои од една реченица, а профилот на Каравелов дозволува отварање на ...

„Слободен печат“: „Отворен Балкан“ е средство, а целта е членство во ЕУ

Слободен Печат - 08.06.2022

Печатеното издание на „Слободен печат“ донесува: Хроника Самитот во Охрид го поттикнува регионалниот економски развој: „Отворен Балкан“ е средство, а целта е членство во ЕУ -„Отворен Балкан“ е наша, автохтона, органска иницијатива, создадена од ...

ВИДЕО | Трајанов: Бугарија ги спроведува руските интереси на Балканот, треба да истражат службите за разузнавање кој ...

Слободен Печат - 08.06.2022

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов го коментираше вчерашното апсење на пејачот Ламбе Алабаковски кој е осомничен за потпалување на пожарот во Центарот за култура во Битола и смета дека целиот случај има сосема поинаква позадина.

Протест во Битола за поддршка на Алабаковски

Канал5 - 08.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски од синоќа е во осумдневен притвор за палењето на влезната врата на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола.. На Алабаковски му се заканува затворска казна од најмалку шест месеци, што ја крена јавноста на нозе..

Протест во Битола: „Слобода за Ламбе”

Сител - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Протест за ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски попладенево во Битола

Телма - 08.06.2022

Тече притворот од 8 дена што му го одреди судија на претходна постапка на Ламбе Алабаковски за подметнатот пожар во културниот ценатар Ванчо Михајлов во Битола. Познатиот поп пејач по изречената мерка доцна синоќа е пренесен во притворското ...

Протест во Битола за поддршка на притворениот Ламбе Алабаковски

Радио МОФ - 08.06.2022

Во Битола денеска од 18 часот пред полициската станица е најавен протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски, на кој му е одреден притвор од судија на претходна постапка за подметнат пожар во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Најчевска: Ламбе не е херој, туку вандал, а тие што дозволија да се отвори клубот се криминалци

Слободен Печат - 08.06.2022

Професорката Мирјана Најчевска се огласи за случајот со Ламбе Алабаковски , осомничен за потпалување на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола. Алабаковски вчера доби осумдневен притвор, а во негова поддршка денеска беше организиран протест за поддршка ...

Слобода за Ламбе – Протест во Битола

Р.С.Европа - 08.06.2022

Стотици битолчани денеска излегоа на протест со кој побараа ослободување на популарниот пејач Ламбе Алабаковски, кој е во притвор поради сомнеж за палењето на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Протест за поддршка и ослободување на на Ламбе Алабаковски

Телма - 08.06.2022

Протест за ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски, попладенво во Битола. На првиот ден од 8 дневниот притвор, полицијата ги запленила велосипедот и облеката што ја носел вечерта кога со бензин ја полил и ја запалил вратата на бугарскиот културен ...

Одреден притвор за Ламбе Алабаковски

24 Вести - 08.06.2022

Судија на претходна постапка му одредил притвор во траење од осум дена на Ламбе Алабаковски. Пејачот е осомничен дека го подметнал пожарот во Културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. Претходно Основното јавно обвинителство Битола побара притвор ...

Пејачот Албаковски кој е обвинет за подметнување на пожарот ќе оди во осумдневен притвор

Канал5 - 08.06.2022

Пејачот Ламбе Албаковски кој е обвинет за подметнување на пожарот во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола ќе оди во осумдневен притвор. Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против него за предизвикување општа опасност,постои ...

Слави Трифунов: Северномакедонците со омразата кон нас, се палат самите себеси

Сител - 08.06.2022

Лидерот на бугарската партија „Има таков народ“, Слави Трифунов објави статус на Фејсбук откако беше уапсен Ламбе Алабаковски, кој е осомничен за палење на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Алабаковски заврши во притвор за палењето на „Ванчо Михајлов“, можел да побегне од државава

МКД - 08.06.2022

На барање на Обвинителството, а со одлука на судија на претходна постапка, пејачот Ламбе Алабаковски вчера заврши во притвор кој ќе трае 8 дена. Алабаковски е осомничен дека го подметнал пожарот во Културниот центар „Ванчо Михајлов" во Битола.

Стојанче Ангелов: Постапката на Ламбе e голема штета за државата

Сител - 08.06.2022

Стојанче Ангелов директор на Центарот за управување со кризи, ги коментираше вчерашните реакции во јавноста по повод апсењето на Ламбе Алабаковски, осомничен за палењето на центарот за култура Иван Михајлов во Битола.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе Aлабаковски

Сител - 08.06.2022

оа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава бидејќи народот ...

А1 On - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски: Барам слобода за Алабаковски, а власта да ги увиди своите грешки

Канал5 - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски: Да го ослободат Ламбе, власта да ги види своите грешки за ова да не стане масовна појава

МКД - 08.06.2022

Мицкоски побра ослободување на Алабаковски, додавајќи дека тоа е реакција на сите погрешни политики на владата изминатите години, потенцирајќи дека ниту претходно кога се уништувал државен имот од страна на Шарената револуција, ниту пак сега не ...

Мицкоски бара слобода за Алабаковски и власта „да ги увиди своите грешки“

Слободен Печат - 08.06.2022

Резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада – вака претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го коментира притворувањето на пејачот Ламбе Алабаковски за потпалувањето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Протест во Битола: „Слобода за Ламбе”

Курир - 08.06.2022

Денеска во Битола со почеток во 18:00 часот се одржа протест за ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски, кој доби 8 дена притвор за палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“. Протестот беше одржна пред полициската станица во Битола.

Обвинителството побара притвор за Ламбе Алабаковски поради опасност за негово бегство

ТВ21 - 08.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински ...

ВО БИТОЛА НЕМА МЕСТО ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ Мирно помина протестот за слобода за Ламбе

+инфо - 08.06.2022

Битола е град на херојот Стив Наумов и во овој град нема место за Ванчо Михајлов. Бараме ослободителна пресуда за Ламбе Алабаковски и бараме информација од Централниот регистар дали е правно отворен клубот во Битола кој во моментов претставува ...

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе

Либертас - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Попладнево пред полициската станица во Битола протест за Ламбе Алабаковски

Нова ТВ - 08.06.2022

Попладнево (18 ч.) пред полициската станица во Битола ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски , кој е осомничен за пожарот на бугарскиот културен центар „Ванчо Михаилов“ во Битола, за што вчера му беше изречен и осумдневен ...

Битолчани сплотени дадоа масовна поддршка за Ламбе Алабаковски

Нова ТВ - 08.06.2022

Во Битола денеска од 18 часот пред полициската станица е започна протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски, на кој му е одреден притвор од 8 денови од судија на претходна постапка за подметнат пожар во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во ...

ЛАМБЕ НЕ Е НИ ХЕРОЈ, НИ ДИСИДЕНТ, ТУКУ ВАНДАЛ, А ТИЕ ШТО ДОЗВОЛИЈА ОТВОРАЊЕ НА ЦЕНТАРОТ СЕ КРИМИНАЛЦИ - Најчевска со ...

Фактор - 08.06.2022

Професорката Мирјана Најчевска се огласи за случајот Ламбе Алабаковски, кој доби осумдневен притвор и за кој денеска се организираше . „ Ламбе не е Херој. Ни дисидент. Не е ни пироман (новинари дај прочитајте дефиниција за пироман) или терорист.

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

Вечер Прес - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

Бриф - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајлов

Антропол - 08.06.2022

Со развиорени знамиња со ѕвездата од Вергина, пеејќи „нека разберат клетите фашисти македонско име нема да загине,“ стотици битолчани денес излегоа на протести пред Полициската станица барајќи слобода за пејачот Ламбе Алабаковски, кој вчера беше ...

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

Алсат-М - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

OhridNews - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

ДАЛИ Е ЛАМБЕ МОДЕРЕН ГЕМИЏИЈА? Пејачот тргна по херојските стапки на Стив Наумов

+инфо - 08.06.2022

Постапката на Алабаковски може да се спореди со преземената акција од страна на Стив Наумов, народниот херој од Битола. Тука имаме едно повторување на историјата, бидејќи Наумов во 1942 година на сред улица го убива бугарскиот полициски началник.

Битола ќе протестира ЗА Ламбе

Фактор - 08.06.2022

Ламбе Алабаковски се наоѓа во осумдневен притвор за пожарот во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. Поради тоа, во Битола денес ќе се протестира. Според најавите протестот е закажан за во 18 часот и истиот е за поддршка на пејачот Според ...

Мирјана Најчевска за Ламбе Алабаковски: Тој е најобичен вандал

Курир - 08.06.2022

Не застануваат коментарите за Ламбе Алабаковски кој од печај стана „херој“ благодарение на перцепцијата на граѓаните. Последен во низата ставови е даден од Мирјана Најчевска, професорка на Правниот факултет.

Денеска во Битола протест за поддршка на Ламбе

Либертас - 08.06.2022

Во Битола денеска, во организација на партијата Левица, во 18 часот ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски. Алабаковски се наоѓа во осумдневен притвор за пожарот во културниот центар „Иван Михајлов“ во ...

Ангелов: Постапката на Ламбе е штетна за државата, ги потврдуваме бугарските тези

Курир - 08.06.2022

Како политичар но и како Директор на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов ги коментираше вчерашните реакции во јавноста по повод апсењето на Ламбе Алабаковски, осомничен за палењето на центарот за култура Иван Михајлов во Битола.

Не сме сите Ламбе, ама не сме ни слепци и глупаци!

+инфо - 08.06.2022

На безумниот потег на Ламбе Алабаковски, за кој ќе биде обвинет и веројатно и осуден, му претходеа низа незаконски дејствија, за кои не е утврдена одговорност. И после палењето на вратата на клубот во Битола се извршени казниви дела, за кои засега ...

ДЕДОТО НА ЛАМБЕ БИЛ СТРЕЛАН ОД БУГАРИТЕ Адвокатот на пејачот вели дека нема потреба од притвор

+инфо - 08.06.2022

Адвокатот не го оправдува потегот на пејачот, но вели дека мора да се земе предвид целата ситуација во Македонија поради преговорите и блокадите од Бугарија, како и фактот дека член на неговото семејство бил убиен токму од Бугарите.

Мирен протест на Левица под мотото „Слобода за Ламбе“

Антропол - 08.06.2022

“Смрт на фашизмот, слобода на народот!” и “Слобода за Ламбе!” одекнува низ Битола. Повеќе стотици народ се собра да изразат револт против третманот на нивниот сограѓанин и да бара од властите ослободување за Ламбе Алабаковски.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава бидејќи народот ...

Курир - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Адвокатот на Ламбе за Алфа: Притворот е непотребен, Ламбе призна вина, да сакаше да побегне, ќе побегнеше одма

Алфа - 08.06.2022

Немаше никаква потреба од притвор за Ламбе Алабаковски, откако тој ја призна вината, а сите негови животни планови, како што е враќањето на музичката сцена во Македонија и неговиот општествен статус, не навестуваат дека тој би се дал во бегство, ...

ГО ФРЛИЛ ТОЧАКОТ СО КОЈ ГО ИЗВРШИЛ ДЕЛОТО ПА ОТИШОЛ ВО ПОЛИЦИЈА ДА ПРИЈАВИ ДЕКА МУ Е УКРАДЕН ТОЧАКОТ – Така го откриле ...

Пулс24 - 08.06.2022

Вчера Ламбе Алабаковски беше уапсен за палењето на бугарскиот клуб во Битола. Наводно самиот направил грешка и се издал. Еве како се се случило… Откако дознал дека го има на камерите снимено точакот со кој дошол да го пали клубот, иако носел маска, ...

ВЕЧЕРВА МАСОВЕН ПРОТЕСТ ВО БИТОЛА Ќе се бара слобода за Ламбе

+инфо - 08.06.2022

Под мотото „И јас сум Ламбе“ на социјалните мрежи дел од јавноста изразува силна поддршка за македонскиот пејач, осомничен дека ја запалил влезната врата на клубот „Иван Михајлов“ во Битола.

Поддршка за Ламбе Алабаковски: Попладнево се одржа протест во Битола

Вечер Прес - 08.06.2022

Попладнево во Битола се одржа протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски, кој моментално е во осумдневен притвор во прилепскиот затвор за потпалувањето на вратата на клубот „Ванчо Михајлов“.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе Aлабаковски

ТВ21 - 08.06.2022

„Tоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада“, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Магично се промени страницата на „Википедија“ и се надгради со податоци за апсењето на Ламбе Алабаковски

Вечер Прес - 08.06.2022

Магично се промени страницата на „Википедија“ и се надгради со податоци за апсењето на Ламбе Алабаковски. Во делот каде што пишува за личниот живот на македонската музичка ѕвезда е додадена реченицата: „На 7 јуни 2022 година, Алабаковски бил ...

Јанаки Митровски по одредениот притвор за Алабаковски:; Му се заканува казна од половина до четири години затвор

Фактор - 08.06.2022

Јанаки Митровски, адвокатот кој се понуди бесплатно да го брани Ламбе Алабаковски, по одредувањето на притвор за пејачот за палење на вратата на клубот „Иван Михајлов“ во Битола, и денеска даде свој коментар во емисијата „Здраво Македонијо“ на Канал ...

MИЦКОСКИ ПОБАРА СЛОБОДА ЗА ЛАМБЕ Ова е реакција на сите погрешни политики на владата

+инфо - 08.06.2022

Мојата порака е до оние кои што пред само неколку години како припадници на една револуција уништуваа државен имот, бојадисуваа државен имот, палеа канцеларија на претседател на држава, да ги ослободат судиите и обвинителите да донесат пресуда ...

Мицкоски: Потегот на Ламбе е реакција на погрешните политики и затоа барам да биде ослободен

Либертас - 08.06.2022

Потегот на Ламбе Аалабковски е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворот на пејачот поради палењето ...

ГО НАПРАВИ ОНА ШТО СЕКОЈ МАКЕДОНЕЦ ТРЕБАШЕ, ХЕРОЈСКИ И ПАРТИЗАНСКИ ЧИН - во Битола почна протестот за поддршка на Ламбе ...

Фактор - 08.06.2022

Битолчани се собраа на протест во одбрана на познатиот пејач Ламбе Алабаковски, за кој судот одредеи мерка осумдневен притвор. Дел од граѓаните кои излегоа на протетстот изјавија дека Ламбе направил херојски чин, питоа, дека го направил истото она ...

СЛАВИ ТРИФОНОВ НИ ДЕЛИ ЛЕКЦИИ: Омразата кон нас ќе ве изгори

Денешен - 08.06.2022

По подметнувањето пожар на вратата од на бугарскиот културен центар „Иван Михаилов“ во Битола од страна на пејачот Ламбе Алабаковски, лидерот на „Има таков народ“ (ИТН) Слави Трифонов на својот личен Фејсбук профил го напиша следново: -Стана јасно ...

Не сме сите Ламбе, ама не сме ни слепци и глупаци!

Мак. Весник - 08.06.2022

Мислам дека артикулирам широко распространето мислење ако го кажам следново – јас не сум Ламбе, не барам Ламбе да биде ослободен од одговорност и барам за него правда и праведен исход на кривичниот прогон на кој е изложен, пишува новинарот Бранко ...

Јакимовски: Ламбе е наш херој, кога ќе излезе од притвор треба да му ги позлатиме рацете

Мак. Весник - 08.06.2022

Кога ќе излезе од притвор Ламбе да му ги позлатиме рацете. Секоја власт мора да разбере дека не може да го провоцира населението до толкава мера, изјави лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски во вечерашната емисија на Инфомакс.

Битолчани побараа слобода за Ламбе – Не е ништо помалку од партизаните кои се бореле за слободна Македонија

Мак. Весник - 08.06.2022

Со знамиња, транспаренти, скандирања „Слобода за Ламбе“ и пеење песни од поп пејачот се одржа протестот пред полициската станица во Битола во знак на поддршка на уапсениот Ламбе Алабаковски за предизвикување пожар во клубот Ванчо Михајлов.

Ангелов: Постапката на Ламбе e голема штета за државата

Република - 08.06.2022

Стојанче Ангелов директор на Центарот за управување со кризи, ги коментираше вчерашните реакции во јавноста по повод апсењето на Ламбе Алабаковски, осомничен за палењето на центарот за култура Иван Михајлов во Битола.

Денеска скокна Ламбе, утре ќе скокне народот!

Република - 08.06.2022

, вели градоначалникот Максим Димитриевски во обраќањето до неговиот сограѓанин министер за внатрешни работи Оливер Спасовски по повод опожарувањето на таканаречениот бугарски клуб за пријателство во Битола “Ванчо Михајлов“.

Протест во Битола – се бара слобода за Ламбе Алабаковски

Н.Македонија - 08.06.2022

„Слобода за Ламбе“, „Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајов“ беа дел од пораките испишани на транпарентите на граѓаните кои протесираа пред полицијата во Битола, со барање за слобода пејачот Ламбе Алабаковски, кој е во притвор, откако ...

„Слобода за Ламбе“, „Земја измачена од клети фашисти“: Протест во Битола за поддршка на Алабаковски

Република - 08.06.2022

Со транспаренти на кои беа испишани пораките „Слобода за Ламбе“, „Земја измачена од клети фашисти“, „Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајов“ попладнево пред полициската станица во Битола се одржа протест за поддршка на пеачот Ламбе ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава бидејќи народот ...

Lider - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава бидејќи народот ...

Press24 - 08.06.2022

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека притворањето на пејачот Ламбе Алабаковски е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада. Мицкоски побра ослободување на Алабаковски, додавајќи дека тоа е ...

Ламбата на Ламбе

Н.Македонија - 08.06.2022

Пожарот на влезната врата на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во строгиот центар на Битола, за кој постои основано сомнение дека е подметнат од страна на познатиот македонски пејач на забавни мелодии Ламбе Алабаковски (наводно постои и лично ...

Трифонов за Ламбе: Северномакедонците ако се паметни, можат да извлечат лекција, со вашата омраза кон нас се горите ...

Lider - 08.06.2022

По подметнувањето пожар на вратата од на бугарскиот културен центар „Иван Михаилов“ во Битола од страна на пејачот Ламбе Алабаковски, лидерот на „Има таков народ“ (ИТН) Слави Трифонов на својот личен Фејсбук профил го напиша следново: -Стана јасно ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава

24Инфо - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Адвокатот открива што „му ги споило жичките“ на Ламбе

Мак. Весник - 08.06.2022

Адвокатот на Ламбе Алабаковски, во разговор за Алфа Телевизија вели дека не го оправдува неговиот потег, но дека мора да се земе предвид целата состојба во Македонија поради преговорите и блокадите од Бугарија како и фактот дека член на неговото ...

Јавноста бруи и се организира протест додека на Ламбе му се заканува затворска казна

Н.Македонија - 08.06.2022

Не стивнуваат реакциите во јавноста откако на Ламбе Алабаковски му беше одреден осумдневен притвор по признанието оти го подметнал пожарот во бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, изминатиот викенд.

Алабаковски доби осумдневен притвор за пожарот во Битола

Скопје инфо - 08.06.2022

Пејачот Ламбе Албаковски кој е обвинет за подметнување на пожарот во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола ќе оди во осумдневен притвор, пишува Телма. Претходно од Обвинителството соопштија дека ќе побараат притвор за Алабаковски поради ...

Слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава, побара Мицкоски

Република - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и национална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски бара слобода за Ламбе Алабаковски

еМагазин - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на пејачот .

Ни браво ни ј’зк: Естрадата тивка за колегата Ламбе, само тројца со јавна поддшка

Република - 08.06.2022

Во фокусот на македонската јавност вчера беше веста дека Ламбе Алабаковски е човекот кој ја потпалил вратата на „Ванчо Михајлов“ во Битола, бугарскиот клуб кој уште од отворањето го зовре гневот кај граѓаните.

Пејачот Ламбе Алабаковски во притвор

еМагазин - 08.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола соопшти дека повело постапка против пејачот за кривичното дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. – Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во ...

Мицкоски бара слобода за Ламбе

Мак. Весник - 08.06.2022

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара слобода за Ламбе Алабакоски, однос тој „да помине со укор“. Според Мицкоски, уништувањето на државен имот е нормална реакција на народот на сите досегашни погрешни политики на Владата, ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки

Centar - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за притворањето на Ламбе Алабаковски. Мицкоски побра ослободување на Алабаковски, додавајќи дека тоа е реакција на ...

Ламбе се гони за „предизвикување општа опасност“, за што може да добие висока затворска казна

Мак. Весник - 08.06.2022

Доцна синоќа се огласи Основното јавно обвинителство во врска со случајот на Ламбе Алабановски: Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки

MTM - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за притворањето на Ламбе Алабаковски. Мицкоски побра ослободување на Алабаковски, додавајќи дека тоа е реакција на ...

Адвокатот на Ламбе: Притворот е непотребен, Ламбе призна вина, да сакаше да побегне, ќе побегнеше одма

Република - 08.06.2022

Немаше никаква потреба од притвор за Ламбе Алабаковски, откако тој ја призна вината, а сите негови животни планови, како што е враќањето на музичката сцена во Македонија и неговиот општествен статус, не навестуваат дека тој би се дал во бегство, ...

Битолчани бараат слобода за Ламбе

Независен - 08.06.2022

БИТОЛА – Слобода за Ламбе побараа битолчани кои попладнево масовно се собраа на протест пред битолската полиција. Со транспаренти „Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајлов“, учесници на протестот кинеја плакати од актуелниот претседател ...

Протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

Press24 - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

24Инфо - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Трифонов: Северномакедонци, со омразата кон нас се горите самите себеси

Република - 08.06.2022

Лидерот на бугарската владејачка политичка партија „Има таков народ“, , се огласи преку Фејсбук, откако се појави информацијата дека пејачот Ламбе Алабаковски е осомничен за палењето на влезната врата на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ ...

„Слобода за Ламбе”, одржан протестот во Битола

Нетпрес - 08.06.2022

Во Битола во средата со почеток во 18 се одржа протест за ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски, кој доби осумдневен притвор за палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“. Протестот беше одржна пред полициската станица во Битола.

Сергеј Андреевски со поддршка на Алабаковски: Го стори тоа што сите ние го посакувавме, а никој не се осмели да го ...

Република - 08.06.2022

Поддршка за Ламбе Алабаковски „што го стори тоа што сите ние го посакувавме, а никој не се осмели да го направи“, објави на својот фејсбук профил академскиот сликар Сергеј Андреевски. ...

Денеска ќе се одржи протест во Битола за поддршка на Ламбе Алабаковски

Press24 - 08.06.2022

Денеска во Битола ќе има протест како поддршка за пејачот Ламбе Алабаковски, кој е осомничен за палење на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“. Протестот е закажан за 18 часот, а е во организација на партијата Левица.

Ламбе оди во притвор, граѓаните вечерва ќе протестираат за поддршка на пејачот

Скопје инфо - 08.06.2022

Масовен протест за поддршка на Ламбе Алабаковски е најавен за вечерва во 18 часот во Битола. Организатор на протестот е партијата Левица. Под мотото „И јас сум Ламбе“ на социјалните мрежи дел од јавноста изразува силна поддршка за македонскиот ...

На мирен протест во Битола побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски

еМагазин - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, во организација на Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за , кој е во притвор заради палење на вратата на културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

Lider - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Да не дозволиме Ламбе да биде „секое чудо за три дена“

Мак. Весник - 08.06.2022

Новинарот Љупчо Златев во утринската емисија на радио Лидер „Еспресо со Златев и Боцевски“ утрово порача да не го заборават граѓаните Ламбе Алабаковски како што ги заборавија уставобранителите и останатите политички прогонети личности.

Вечерва масовен протест во Битола за слобода на Ламбе

Нетпрес - 08.06.2022

Масовен протест за поддршка на Ламбе Алабаковски е најавен за вечерва во 18 часот во Битола. Организатор на протестот е партијата Левица. Под мотото „И јас сум Ламбе“ на социјалните мрежи дел од јавноста изразува силна поддршка за македонскиот ...

Србов за палењето на клубот „Ванчо Михајлов“: Можеби ме изненади сторителот на делото, но не и самото дело

Centar - 08.06.2022

Аналитичарот Никола Србов гостуваше во „Клик Плус“ на „ТВ21“, при што дебатираше на повеќе теми, меѓу кои и палењето на бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ во Битола. Осомничен за делото е пејачот Ламбе Алабаковски, а Србов даде коментар за ...

Денеска во Битола протест за поддршка на Ламбе

Република - 08.06.2022

Денеска во Битола во 18 часот ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски кој ја потпали вратата на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола. Според реакциите на граѓаните се очекува голема присутност.

Власта побрза да го затвори Ламбе, а „Ванчо Михајлов“ мува не го лази

Република - 08.06.2022

За поемата „Современи парадоски“, на 17 март 1956 година, на петгодишна робија на Голи Оток е осуден македонскиот поет . И тој наслов на човекот, кој насилно ќе стане Бугарин благодарение на притисоците на тогашната раководна комунистичка ...

(ВО ЖИВО) Адвокатот Пешевски, кој се понуди бесплатно да го брани Ламбе Алабаковски гостин во „Еспресо со Златев и ...

Lider - 08.06.2022

Утрово во „Еспресо со Златев и Боцевски“ ни гостува адвокатот Драган Пешевски, кој вчера се пријави бесплатно да го брание познатиот македонски пејач Ламбе Алабаковски, кој беше осомничен поради палење на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Постапката на Ламбе е штетна за државата, ги потврдуваме бугарските тези, вели Ангелов

Нетпрес - 08.06.2022

Како политичар но и како Директор на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов ги коментираше вчерашните реакции во јавноста по повод апсењето на Ламбе Алабаковски, осомничен за палењето на центарот за култура Иван Михајлов во Битола.

(ФОТО) СЛОБОДА ЗА ЛАМБЕ – протест во Битола пред полициската станица

Денешен - 08.06.2022

Денеска во Битола со почеток во 18:00 часот се одржа протест за ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски, кој доби 8 дена притвор за палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“. Протестот беше одржна пред полициската станица во Битола.

Ангелов: Постапката на Ламбе е штетна за државата, ги потврдуваме бугарските тези

Lider - 08.06.2022

Како политичар но и како Директор на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов ги коментираше вчерашните реакции во јавноста по повод апсењето на Ламбе Алабаковски, осомничен за палењето на центарот за култура Иван Михајлов во Битола.

Само тројца од естрадата му дадоа поддршка на Алабакоски, молк кај другите

Денешен - 08.06.2022

Во фокусот на македонската јавност вчера беше веста дека Ламбе Алабаковски е човекот кој ја потпалил вратата на „Ванчо Михајлов“ во Битола, бугарскиот клуб кој уште од отворањето го зовре гневот кај граѓаните.

ДЕНЕСКА ВО 18 ЧАСОТ: Голем протест во Битола за поддршка на Алабакоски

Денешен - 08.06.2022

Денеска во Битола во 18 часот ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски кој ја потпали вратата на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола. Според реакциите на граѓаните се очекува голема присутност.

Не сме сите Ламбе, ама не сме ни слепци и глупаци!

Lider - 08.06.2022

На безумниот потег на Ламбе Алабаковски, за кој ќе биде обвинет и веројатно и осуден, му претходеа низа незаконски дејствија, за кои не е утврдена одговорност. И после палењето на вратата на клубот во Битола се извршени казниви дела, за кои засега ...

Мицкоски: Алабаковски да биде ослободен, а власта да ги увиди своите грешки за да не станат таквите постапки масовна ...

365 - 08.06.2022

Постапката на Ламбе Алабаковски е резултат и реакција на сите погрешни политики на власта во изминативе години, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, на новинарско прашање за притворањето на пејачот кој го запали бугарскиот клуб „Ванчо ...

(Видео) Почна протестот за поддршка на Алабаковски: „Херојски и партизански чин“

Точка - 08.06.2022

Битолчани се собраа на протест во одбрана на познатиот пејач Ламбе Алабаковски, за кој судот одредеи мерка осумдневен притвор во прилепскиот затвор за потпалувањето на вратата на клубот „Ванчо Михајлов“.

(ВИДЕО) Ламбе Алабаковски: „Ние веќе година и половина како сме преселени, тука, во Македонија. Планираме тука, да ...

Екран - 08.06.2022

Кој ќе претпоставеше дека нашиот соговорник, Ламбе Алабаковски, кој ексклузивно даде изјава за музичкиот портал Музика24 и интернационалниот портал Свет Аустралија, деновиве ќе биде топ тема и најзборуван после овогодинешното издание на Фолк Фест ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки

Точка - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за притворањето на Ламбе Алабаковски. Мицкоски побра ослободување на Алабаковски, додавајќи дека тоа е реакција на ...

Јавноста на нозе по притворот на Алабаковски! Вечерва масовен протест во Битола - ќе се бара слобода за пејачот

Точка - 08.06.2022

Денеска во Битола во организација на партијата Левица, во 18 часот ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски. Многумина на социјалните мрежи изразуваат поддршка за Алабаковски чие дело го сметаат за херојство, нудејќи му и помош.

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе“

Кајгана - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

(Во живо) Почна протестот за поддршка на Алабаковски: „Херојски и партизански чин“

Точка - 08.06.2022

Битолчани се собраа на протест во одбрана на познатиот пејач Ламбе Алабаковски, за кој судот одредеи мерка осумдневен притвор. Дел од граѓаните кои излегоа на протетстот изјавија дека Ламбе направил херојски чин, питоа, дека го направил истото она ...

Некои го нарекоа „Ламбе Паликуќа“ а некои „Македонски херој“: Пејачот Алабакоски, главна тема на Твитер!

Убавина и Здравје - 08.06.2022

Пејачот Ламбе Алабакоски откако се врати во својата родна земја, повторно е во фокусот на вниманието. Но овој пат не поради музиката. Тој е уапсен завчера во вечерните часови со неговиот дом во Битола, откако се потврдило сомнението дека го потпалил ...

Трифунов по апсењето на Алабаковски: Со омразата кон нас, се палите самите себеси

Локално - 08.06.2022

Лидерот на бугарската политичка партија „Има таков народ“, Слави Трифунов, се огласи на Фејсбук, по приведувањето на пејачот Ламбе Алабаковски кој е осомничен за палењето на влезната врата на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Немаше никаква потреба од притвор за Ламбе Алабаковски, тврди неговиот адвокат

PressingTV - 08.06.2022

Немаше никаква потреба од притвор за Ламбе Алабаковски, откако тој ја призна вината, а сите негови животни планови, како што е враќањето на музичката сцена во Македонија и неговиот општествен статус, не навестуваат дека тој би се дал во бегство, ...

(ВИДЕО) Се бара слобода за Ламбе: Тој е македонски херој, крик на бунтовноста

Скопје1 - 08.06.2022

Со патриотски песни, кинење на плакати, говори и транспаренти со натписи „Фашизмот мора да падне, слобода за Ламбе“, се протестираше против одредениот притвор на пејачот кој призна дека го запалил влезот на бугарскиот клуб во Битола.

Битола се крена за поддршка на Ламбе (ФОТО)

PressingTV - 08.06.2022

„Слобода за Ламбе“, „Во градот на Стив Наумов нема место за Ванчо Михајов“ беа дел од пораките испишани на транпарентите на граѓаните кои протесираа пред полицијата во Битола, со барање за слобода пејачот Ламбе Алабаковски, кој е во притвот откако ...

Македонските јавни личности и естрадни ѕвезди со поддршка за Ламбе: „Ти си херој, Ламбе царе, андерграунд мангуп…“ ...

Вистина.мк - 08.06.2022

Ламбе Алабакоски по приведувањето заради сомнени дека ја запали влезната врата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола, вчеравечер заврши во притвор. Така одлучил судијата на претходна постапка, а по барање на битолското ...

Денеска протест за поддршка на Ламбе

PressingTV - 08.06.2022

И јас сум Ламбе“ денеска одекнува по социјалните мрежи каде јавноста изразува силна поддршка за македонскиот пејач, кој е приведен како осомничен за пожарот на надворечната врата на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Во Битола нема место за Ванчо Михајлов – Цела Битола се собра да бара слобода за Ламбе

ММС - 08.06.2022

Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Протест за поддршка на Ламбе во Битола

Скопје1 - 08.06.2022

Денеска во Битола ќе се одржи протест за поддршка на пејачот Ламбе Алабаковски кој ја потпали вратата на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола. Според реакциите на граѓаните се очекува голема присутност.

Протест во Битола за ослободување на Ламбе Алабаковски

Локално - 08.06.2022

Денеска во Битола со почеток во 18:00 часот се одржа протест за ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски, кој доби 8 дена притвор за палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“. Протестот беше одржна пред полициската станица во Битола.

Јакимовски: Сите го истото го мислиме, само Ламбе имаше храброст

Скопје1 - 08.06.2022

Стевчо Јакимовски, лидер на ГРОМ посочи дека пејачот Ламбе Алабакоски кој е осомничен и призна дека ја запалил влезната врата на бугарскиот клуб во Битола е херој. Тој посочи дека Ламбе не треба да се даде.

„Нема збогум“ – ова е последната песна што Ламбе Алабакоски ја испеа непосредно пред да биде притворен (ВИДЕО)

Вистина.мк - 08.06.2022

Македонскиот пејач ламбе Алабакоски кој ја шокираше јавноста откако како осомничен за опожарување на влезната врата на културниот центар на Бугарите во Битола, „Иван Михајлов“ беше приведен, а потоа доби и седумдневен притвор.

И јас „врескам“ Ламбе: „Кога неправдата станува закон, отпорот станува должност“!

Вистина.мк - 08.06.2022

Веста дека е пронајден и уапсен сторителот кој ја запали влезната врата на бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ во Битола, вчера, вторник, 7. јуни 2022 год. молњевито се прошири низ медиумите и социјалните мрежи.

Вечерва од 18 часот во Битола преку протест ќе се бара слобода за Ламбе

4NEWS - 08.06.2022

Масовен протест за поддршка на Ламбе Алабаковски е најавен за вечерва во 18 часот во Битола. Организатор на протестот е партијата Левица. Под мотото „И јас сум Ламбе“ на социјалните мрежи дел од јавноста изразува силна поддршка за македонскиот ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава бидејќи народот ...

Опсервер - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски бара слобода за Ламбе

Скопје1 - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски бара слобода за Ламбе

Локално - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава бидејќи народот ...

MakPress - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

Определен притвор за Алабаковски

Тера - 08.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински ...

Мицкоски: Барам слобода за Ламбе, а власта да ги увиди своите грешки, за ова да не стане масовна појава

Zoom - 08.06.2022

Тоа е резултат или реакција на политиките на оваа криминална и анационална влада, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање како го коментира притворањето на Ламбе Алабаковски.

ФОТО: Демонстранти пред бугарскиот културен центар во Битола

4NEWS - 08.06.2022

Демонстрантите кои побараа слобода за македонскиот познат поп-фолк изведувач Ламбе Алабаковски, се фотографираа и пред бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. На фотографијата објавена на Твитер пишува: „Пред фашистичкото дувло“.

Најчевска: Ламбе не е херој туку најобичен вандал

Локално - 08.06.2022

Професорка Мирјана Најчевска од Правниот факултет во својата Фејсбук објава пишува дека Ламбе не е херој туку вандал. -Ламбе не е Херој. Ни дисидент. Не е ни пироман (новинари дај прочитајте дефиниција за пироман) или терорист.Ламбе е најобичен ...

Мирен протест во Битола – „Слобода за Ламбе”

Опсервер - 08.06.2022

– Попладнево пред СВР-Битола, организирани од политичката партија Левица, на мирен протест беше побарана слобода и правда за Ламбе Алабаковски, кој е во притвор заради палење на вратата на Културниот центар „Иван Михајлов” во Битола.

Протест за ослободување на Ламбе Алабаковски

Тера - 08.06.2022

Попладнево во Битола се одржа протест од кој се побара ослободување на пејачот Ламбе Алабаковски, кој од синоќа е во осум дневен притвор. Протестот беше во организација на Левица, која побара отфрлање на кривичната пријава поднесена против ...

„Ламбе не се оправдува себеси, сам призна дека го сторил делото“, адвокатот на Алабакоски смета дека тој не треба да е ...

Скопје1 - 08.06.2022

Адвокат Александар Георгиев бранител на Ламбе Алабакоски за „Канал 5“ кажа дека се спротивставиле на барањето за одредување притвор бидејќи тоа не е казна туку мерка за обезбедување присуство.

Ламбе Алабаковски пренесен во притвор во Штип

4NEWS - 08.06.2022

Осомничениот за палењето на бугарскиот културен центар во Битола, Ламбе Алабаковски префрлен е во притворот во Штип, дознава 4NEWS.mk Во моментов нема информации зошто е направен овој трансфер од Битола во Штип.

ФОТО: Протест во Битола за ослободување на Ламбе Алабаковски

4NEWS - 08.06.2022

Во Битола во организација на Левица се одржува протест за слобода на Ламбе ...

Ангелов: Постапката на Ламбе за граѓаните е симпатична, но штетата за државата е голема

Локално - 08.06.2022

Сметам дека постапката на Ламбе, колку и на прва е симпатична, јас го разбирам, но не можам да го оправдам. Кај граѓаните во јавноста, неговата постапка наиде на одобрување, но затоа е виновна бугарската страна, бидејќи антагонизмот дојде на такво ...

Најчевска: Ламбе не е херој туку најобичен вандал

4NEWS - 08.06.2022

Професорка Мирјана Најчевска од Правниот факултет во својата Фејсбук објава пишува дека Ламбе не е херој туку вандал. -Ламбе не е Херој. Ни дисидент. Не е ни пироман (новинари дај прочитајте дефиниција за пироман) или терорист.Ламбе е најобичен ...

Ламбе не е херој туку најобичен вандал, посочи Најчевска

Скопје1 - 08.06.2022

Не застануваат коментарите за Ламбе Алабаковски кој од печај стана „херој“ благодарение на перцепцијата на граѓаните. Последен во низата ставови е даден од Мирјана Најчевска, професорка на Правниот факултет.

Алабаковски во осумдневен притвор

ММС - 08.06.2022

Судија на претходна постапка му определи осумдневен притвор на пејачот Ламбе Алабаковски за кривичното дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Мерката му е определена на барање на Основното јавно обвинителство ...

Побрзо го пикнаа Ламбе во затвор, отколку што открија кој дозволи отворање на „Ванчо Михајлов“

PressingTV - 08.06.2022

За поемата „Современи парадоски“, на 17 март 1956 година, на петгодишна робија на Голи Оток е осуден македонскиот поет Венко Марковски . И тој наслов на човекот, кој насилно ќе стане Бугарин благодарение на притисоците на тогашната раководна ...

На врвот од популарноста му се случи голема трагедија: Вака Ламбе го пронајде својот мир

Мастило - 08.06.2022

На врвот од популарноста, притворениот македонски пејач Ламбе Алабаковски се соочи со голема семејна трагедија. Само што стана полнолетен почина неговата мајка Маријана. „Се сеќавам, веднаш после два месеци од нејзината смрт, настапував на ...

Протест и протестен марш на “Левица“ за ослободување на Ламбе Алабаковски (фотогалерија)

Битола Њуз - 08.06.2022

Попладневии во Битола, пред СВР Битола, се одржа протест за ослободување на Ламбе Алабаковски, за кој судот одреди мерка осумдневен притвор, заради палење на вратата на културниот центар “Иван Михајлов“ во Битола, во организација на политичката ...

Адвокатите Митровски и Пешевски се понудија „про боно“ да го застапуваат Ламбе Алабакоски

MakPress - 08.06.2022

Двајца скопски адвокати, Јанаки Митровски и Драги Стари Пешевски веќе се пријавија про боно да го бранат познатиот македонски пејач Ламбе Алабаковски, кој го запалил културниот дом Ванчо Михајлов во Битола.

Македонските граѓани се сплотија со поддршка за Ламбе Алабакоски: „И јас сум Ламбе“ доминира на социјалните мрежи

MakPress - 08.06.2022

„И јас сум Ламбе“ денеска одекнува по социјалните мрежи каде јавноста изразува силна поддршка за македонскиот пејач, кој е приведен како осомничен за пожарот на надворечната врата на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола.

Наспроти сите нерасчитени афери и криминали, Ламбе Алабакоски по „итна постапка“ доби 8 дневен притвор

MakPress - 08.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола соопшти дека повеле постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. – Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во ...

Левица го оправдува потегот на Алабаковски: Секоја друга пресуда освен ослободителна ќе претставува антидржавнички чин ...

360 степени - 07.06.2022

Од партијата посочуваат дека потегот на пејачот Ламбе Алабаковски е целосно оправдан, а дека секоја друга пресуда освен ослободителна за него ќе претставува, како што велат, антидржавнички чин и напад врз македонската државотворност, конституирана ...

Уапсен пејачот Ламбе Алабаковски за палење на вратата на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола

Сакам да кажам - 07.06.2022

Полицијата го приведе познатиот македонски пејач Ламбе Алабаковски како осомничен за подметнатиот пожар во бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. Од СВР Битола за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдуваат дека Алабаковски е осомничен за палење на клубот.

Пејачот Ламбе Алабаковски е приведеното лице за палењето на вратата на бугарскиот клуб во Битола

360 степени - 07.06.2022

Претходно министерот Спасовски наведе дека станува збор за лице со иницијали Л.А. на возраст од 34 години, што се поклопува со возраста на пејачот. Приведениот, рече министерот, веќе го признал делото Уапсеното лице за палењето на влезната врата на ...

Кај Алабаковски е пронајдена облеката што МВР се сомнева дека ја носел кога бил подметнат пожарот – се бара и притвор

360 степени - 07.06.2022

Спасовски денеска изјави дека МВР смета оти се исполнети условите да се одреди мерка притвор. Според соопштението од Министерството, пак, против Алабаковски ќе се поднесе кривична пријава за делото предизвикување општа опасност – член 288 став 1 од ...

ОЈО бара притвор за Ламбе Алабаковски поради пожарот во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола

360 степени - 07.06.2022

Од Обвинителството тврдат дека се бара притвор бидејќи постојат основани причини за опасност од бегство на обвинетиот Основното јавно обвинителство отвори постапка против пејачот Ламбе Алабаковски, кој е осомничен за подметнување на пожарот во кој ...

Изречен 8-дневен притвор за Алабаковски, се товари за предизвикување општа опасност

Сакам да кажам - 07.06.2022

На пејачот Ламбе Алабаковски судија на претходна постапка му одреди притвор во траеше од осум дена. Според Основното јавно обвинителство до Битола, бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство, особено со оглед на фактот што тој има ...

Слави Трифунов со порака до С Македонија за пожарот во Битола: Со омразата кон нас, се палите самите себеси

360 степени - 07.06.2022

Лидерот на бугарската политичка партија „Има таков народ“, Слави Трифунов, се огласи на Фејсбук, откако беше обелоденето дека пејачот Ламбе Алабаковски е осомничен за палењето на влезната врата на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во ...

За Алабаковски ќе се бара притвор од неколку дена за да не избега дури се напише обвинителниот предлог против него, ...

Сакам да кажам - 07.06.2022

За уапсениот поп-пејач Ламбе Алабаковски, осомничен за опожарување на влезната врата на неодамна отворениот бугарски центар во Битола „Иван Михајлов“, обвинителството ќе бара краткотраен притвор од околу една недела, само поради опасност од бегство, ...

Ламбе Алабаковски во осумдневен притвор за пожарот во културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола

360 степени - 07.06.2022

Од Обвинителството во Битола соопштија дека постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински часови, со пожар предизвикал значителна опасност по имотот од големи размери Пејачот Ламбе Албаковски кој е обвинет за ...

Трифонов: Северномакедонци, со омразата кон нас, се горите самите себеси

Слободен Печат - 07.06.2022

Лидерот на бугарската владејачка политичка партија „Има таков народ“, Слави Трифонов , се огласи преку Фејсбук, откако се појави информацијата дека пејачот Ламбе Алабаковски е осомничен за палењето на влезната врата на бугарскиот културен центар ...

Адвокати се нудат бесплатно да го бранат Ламбе!

Фокус - 07.06.2022

На поп пејачот Ламбе Алабаковски (34) кој утринава е уапсен бидејќи ја запалил вратата на бугарскиот клуб ,,Ванчо Михајлов” во Битола пред три дена, познати адвокати од земјава веќе започнаа да му нудат бесплатна правна помош.

“Левица“ ќе организира протест за поддршка на Алабаковски

24 Вести - 07.06.2022

Случајот со Слабакоски предизвика бурни реакции во јавноста. Се огласија и дел од партиите. Од левица најавуваат протест во Битола за поддршка на Алабакоски. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не поддржуваат никаков вид на насилство но водено потенциираат ...

Пејачот Ламбе Алабаковски го подметнал пожарот во центарот “Ванчо Михајлов“ - по приведувањето го признал делото

24 Вести - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски го подметнал пожарот пред бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, потврдија од битолската полиција. 34 годишниот Алабаковски го признал делото и ќе се гони кривично, а кај него полицијата пронашла несоборливи ...

Кој е Ламбе Алабаковски: Замина за Америка кога беше на врвот, се врати за да продолжи таму каде што застана

Слободен Печат - 07.06.2022

Македонската јавност го запозна Ламбе Алабаковски пред 17 години преку музичкото шоу на продукцијата М2 продукција „Плеј – потрага по ѕвезди 2004“. За многу кратко време младото момче родум од село Љубојно стана миленик на македонската публика.

Неколку адвокати веќе се понудија бесплатно на суд да го бранат Алабаковски

Канал5 - 07.06.2022

Уапсен е пејачот Ламбе Алабаковски. Полицијата вели тој го запалил влезниот дел на бугарскиот културен клуб Ванчо Михајлов во Битола. Според МВР тој го признал делото, а ќе се гони за предизвикување општа опасност.

Спасовски и МВР немаат право да бараат притвор!

Фокус - 07.06.2022

При денешното одговарање на новинарски прашања во врска со палењето на Клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, внимание привлече изјавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР бара притвор за осомничениот Ламбе Алабаковски.

Клубот „Ванчо Михајлов“ беше отворен токму за да биде запален, вели Стојанче Ангелов

Слободен Печат - 07.06.2022

Директорот на ЦУК и претседател на „Достоинство“, Стојанче Ангелов , смета дека мнозинството граѓани го оправдуваат палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола. Според него, ако не беше пејачот Ламбе Алабаковски, некој друг ќе наседнеше ...

На Ламбе Алабаковски му се заканува казна затвор од шест месеци до пет години

Слободен Печат - 07.06.2022

Против пејачот Ламбе Алабаковски кој е осомничен за пожарот во Центарот за култура „Иван Михаилов“ полицијата поднесе кривична пријава по член 288 став 1 од кривичниот законик. Станува збор за кривично дело предизвикување општа опасност за кое е ...

Уапсен е пејачот Ламбе Алабаковски, предизвикал пожар во клубот Ванчо Михајлов во Битола

Канал5 - 07.06.2022

Познатиот пејач Ламбе Алабаковски е уапсен како осомничен дека го подметнал пожарот во бугарскиот културен клуб Ванчо Михајлов во Битола. Утринава министерот за внатрешни Оливер Спасовски објави дека е лишен од слобода 34 годишен битолчанец по ...

Ден по пожарот Ламбе пееше на фестивал: Немаше изгореници, беше смирен како ништо да не се случило

Фокус - 07.06.2022

Веста дека поп пејачот Ламбе Алабаковски (34) е уапсен бидејќи ја запалил вратата на бугарскиот клуб ,,Ванчо Михајлов” во Битола, ја изненади јавноста. Музичарот кој со сопругата и децата седум години живееше во Америка, а неодамна се врати во ...

Ламбе Алабаковски сè уште е во полициската станица во Битола, уапсен е синоќа во својот дом

Слободен Печат - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски е уапсен вчера во вечерните часови со неговиот дом во Битола, дознава „Слободен печат“ од извори во истрагата за случајот кој ја возбуди македонската јавност, кога се потврди дека популарниот музичар е уапсен под сомнение ...

„Слободен печат“: Ламбе Алабаковски го палел клубот, ја запали јавноста!

Слободен Печат - 07.06.2022

Печатеното издание на „Слободен печат“ донесува: Хроника Полицијата го уапси подметнувачот на пожарот во Битола: Ламбе Алабаковски го пал е л клуб от, ја запали јавноста! 34-годишниот Алабаковски е приведен во полициска станица во Битола на ...

Пејачот Ламбе Алабаковски го подметнал пожарот пред културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола

Телма - 07.06.2022

Познатиот македонски поп пејач Ламбе Алабаковски го подметна пожарот пред културниот центар „Ванчо Михајлов“ во саботата утрото, потврдуваат за Телма извори од битолската полиција. 34 годишниот Алабаковски го призна делото, а кај него полицијата ...

Обвинителствто за Канал 5 не потврди дека ќе се бара притвор за Алабаковски

Канал5 - 07.06.2022

Во дел од медиумите попладнево се појави информација дека Обвинителството ќе бара краткотраен притвор од околу една недела за Алабаковски, само поради опасност од бегство, зашто тој до неодамна живееше во странство.

Смртни закани за Ламбе на фејсбук

Фокус - 07.06.2022

Откако денеска беше објавено дека пејачот Ламбе Алабакоски признал дека го запалил влезот на клубот ,,Иван Михајлов” во Битола, на социјалните мрежи следуваа отворени поддршки од граѓани, но и закани по неговиот живот. Извесен Борис К.

Уапсен „пироманот“ од Битола – пејачот Ламбе Алабаковски ја потпали вратата од клубот на Бугарите!?

Слободен Печат - 07.06.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски предмалку на својот Фејсбук профил соопшти дека е фатен сторителот кој ја потпали влезната врата на Центарот за култура „Иван Михаилов“ во Битола.

За пожарот во центарот „Иван Михајлов" во Битола приведен пејачот Ламбе Алабаковски

Канал5 - 07.06.2022

Со задоволство можам да обзнанам брза и ефективна разрешница на случајот од пред три дена (04.06.2022) со кривично-правниот настан – пожар во центарот „Иван Михајлов" во Битола. Канал 5 дознава дека лицето кое го предизвикало пожарот во центарот ...

Адвокатите Пешевски и Митровски нудат бесплатна правна заштита за Алабаковски за палењето на „Ванчо Михајлов“

МКД - 07.06.2022

Адвокатите од Скопје, Драган Пешевски и Јанаки Митровски нудат бесплатно застапување на Ламбе Алабаковски, пејачот кој утрово беше приведен за палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов" во Битола.

Левица утре организира протест во Битола за слобода на Ламбе Алабаковски

Сител - 07.06.2022

Згрозени од неоврховизмот на актуелната власт и министерот Оливер Спасовски, кој веднаш побара притвор за палењето на фашистичкиот клуб, Локалниот огранок на Левица во Битола повикува на протест за ослободување на Ламбе Алабаковски.

Ламбе Алабаковски осомничен за палењето на Бугарскиот центар во Битола

Сител - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабакоски е приведен за пожарот во клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, потврдуваат извори од МВР. Министерот Спасовски не сакаше официјално да открие дали станува за него, но вели дека самиот го признал делото.

Уапсен Ламбе Алабаковски - го запалил Културниот клуб во Битола

Сител - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабакоски е човекот кој го запали клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, потврдуваат извори од МВР. Претходно, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски објави дека сторителот е идентификуван и оти станува збор за 34-годишник од ...

Уапсен Ламбе Алабаковски, го подметнал пожарот во бугарскиот центар во Битола

А1 On - 07.06.2022

Полицијата го уапси Ламбе Алабаковски под сомнение дека го подметнал пожарот во центарот „Ванчо Михалов“ во Битола пред три дена. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на „Фејсбук“ објави дека е откриено лицето што го подметнало пожарот.

МВР: Кривична пријава по чл.288 ст.1 од КЗ за лицето кое го запали Културниот центар „Ванчо Михајлов“

Сител - 07.06.2022

Полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола денеска го привеле Л.А.(34) од Битола, осомничен за потпалувањето на влезната врата на културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола на 4 јуни.

Ламбе Алабаковски ја потпалил вратата од клубот на Бугарите

Фокус - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски е уапсениот потпалувач на вратата на Центарот за култура „Иван Михаилов“ во Битола, неофицијално дознава „Фокус“. Министерот Спасовски претпладнево информираше дека е уапсено едно лице за тој чин, потенцирајќи дека секој ...

Спасовски не го потврди името на потпалувачот на КЦ „Иван Михајлов“, МВР бара притвор

Сител - 07.06.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информира дека е приведено 34 годишното лице Л.А од Битола, за потпалувањето на влезната врата на културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола на 4 јуни.

Алабаковски пред надлежен судија, има ли услови за притвор?

Фокус - 07.06.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информира дека МВР бара одредување мерка притвор за Л.А., кој го запали седиштето на културниот клуб Ванчо Михајлов во Битола. -Имаше опсежна активност на СВР Битола се преземаа многу активности, многу ...

Левица: Оправдан е потегот на Ламбе Алабаковски бидејќи институциите затаија

МКД - 07.06.2022

„Во услови кога институциите на системот затајуваат да ги заштитат националните и државните интереси, целосно оправдан е потегот на веќе приведениот Ламбе Алабаковски. Секоја друга пресуда, освен ослободителна, ќе претставува анти-државнички чин и ...

Се бара Нобелова награда за Ламбе, револтот од бугарското вето ја оправда пироманијата

А1 On - 07.06.2022

На социјалните мрежи уапсениот Ламбе Алабакоски е херој. Едни се организираат за протест за поддршка на Алабаковски со мото „и јас сум Ламбе“, други не престануваат со пофални зборови за подметнатиот пожар.

Левица: Чинот на Алабаковски е оправдан, единствен кој треба да одговара е претседателот на здружението!

Фокус - 07.06.2022

Денешната објава за експресно апсење на лицето кое го запали клубот, што го носи името на фашистот Ванчо Михајлов, само потврди дека власта на СДСМ и ДУИ е во целосна служба на бугарскиот неоврховизам!, остро реагираат од политичката партија Левица.

Левица утре организира протест во Битола за слобода на Ламбе Алабаковски

Канал5 - 07.06.2022

Згрозени од неоврховизмот на актуелната власт и министерот Оливер Спасовски, кој веднаш побара притвор за палењето на фашистичкиот клуб, Локалниот огранок на Левица во Битола повикува на протест за ослободување на Ламбе Алабаковски.

Левица утре со протест во Битола: Слобода за Ламбе Алабаковски!

Фокус - 07.06.2022

Згрозени од неоврховизмот на актуелната власт и министерот Оливер Спасовски, кој веднаш побара притвор за палењето на фашистичкиот клуб, Локалниот огранок на Левица во Битола повикува на протест за ослободување на Ламбе Алабаковски, соопштија ...

Лавина коментари по приведувањето на Ламбе Алабаковски

Сител - 07.06.2022

Модерниот гемиџија. Алал да ти е мајчиното млеко што си го цицал. Има Битола Јунаци. Власта ќе те казни, ние ќе те наградиме. Вријат социјалните мрежи по информацијата дека пејачот Ламбе Алабаковски го запалил бугарскиот културен клуб во Битола.

Левица утре во Битола ќе организира протест за поддршка на Алабаковски

МКД - 07.06.2022

Случајот со Ламбе Алабакоски предизвика бурни реакции во јавноста. Се огласија и дел од партиите. Од Левица најавуваат протест во Битола за поддршка на Алабакоски. Од партијата бараат отфрлање на кривичната пријава, како и итно процесуирање на ...

Ангелов: Клубот „Ванчо Михаилов“ беше отворен со намера да биде запален

Фокус - 07.06.2022

Директорот на ЦУК и претседател на „Достоинство“, Стојанче Ангелов смета дека мнозинството Македонци го оправдуваат палењето на бугарскиот клуб „Ванчо Михаилов“. -Овој клуб беше отворен со оваа намера, за да биде запален и искршен.

Судија му одредил притвор во траење од осум дена на Ламбе Алабаковски

Канал5 - 07.06.2022

Претходно вечерва Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во ...

Судија на претходна постапка му одреди мерка притвор на Ламбе Алабаковски

Телма - 07.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински ...

Предложен притвор за Ламбе Алабаковски

А1 On - 07.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола предложи мерка притвор за Ламбе Алабаковски, бидејќи постоела опасност тој да се даде во бегство. „Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа ...

Обвинителството бара притвор за Ламбе Алабакоски поради палењето на вратата на центарот „Ванчо Михајлов“

Макфакс - 07.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка за предизвикување општа опасност поради палењето на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“. Откако во јавноста стана познато дека зад палењето стои македонскиот пејач Ламбе Алабакоски, од ...

Обвинителството побара притвор за Ламбе Алабаковски

Слободен Печат - 07.06.2022

Основното јавно обвинителство Битола соопшти дека повело постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Министерот за внатрешни работи на Оливер Спасовски денеска соопшти дека Л.А.

Обвинителството побара притвор за пејачот Ламбе

Фокус - 07.06.2022

Обвинителството побара притвор за пејачот Ламбе Алабаковски. -Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик.

Полицијата бара притвор за Ламбе Алабаковски, против него ќе биде  поднесена кривична пријава

Телма - 07.06.2022

Познатиот македонски поп пејач Ламбе Алабаковски го подметна пожарот пред културниот центар „Ванчо Михајлов“ во саботата утрото, потврдуваат за Телма извори од битолската полиција. 34- годишниот Алабаковски го призна делото, а по претресот во ...

Спасовски вели МВР бара притвор, облеката во домот на Алабаковски го поврзала со палењето на „Ванчо Михајлов“

МКД - 07.06.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во врска со случајот за приведувањето на Ламбе Алабаковски на новинарско прашање денес од Охрид одговори дека е најдена облеката на осомниченото лице, но и други предмети поврзани со кривичното дело.

Ламбе оди во притвор

Фокус - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски вечерва ќе оди во притвор, одлучи судија на претходна постапка, а по барање на битолското обвинителство. Нему му е одреден 8 дневен притвор, откако денеска беше осомничен за палење на влезот на клубот ,,Ванчо Михајлов” во ...

Обвинителство бара притвор за Ламбе Алабаковски

МКД - 07.06.2022

Постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик поведе Основното јавно обвинителство Битола. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински ...

На Алабаковски му е определен осумдневен притвор

Слободен Печат - 07.06.2022

Пејачот Ламбе Алабаковски оди во осумдневен притвор кој вечерва му бил определен од судија на претходна постапка, објави Телма повикувајќи се на извори од Обвинителството. Алабаковски е осомничен дека го подметнал пожарот во Културниот центар „Ванчо ...

Ламбе осомничен дека ја потпалил вратата на „Ванчо Михајлов“?!

Вечер Прес - 07.06.2022

Полицијата го привела познатиот македонски пејач Ламбе А. како осомничен за пожарот што се случи на четврти јуни, во бугарскиот клуб „ Ванчо Михајлов“ во Битола, по што тој го признал делото, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори на МВР.

Левица: Протест за слобода на Ламбе Алабаковски

Фактор - 07.06.2022

Згрозени од неоврховизмот на актуелната власт и министерот Оливер Спасовски, кој веднаш побара притвор за палењето на фашистичкиот клуб, Локалниот огранок на Левица во Битола повикува на протест за ослободување на Ламбе Алабаковски.

СМРТНИ ЗАКАНИ ЗА ЛАМБЕ НА ФЕЈСБУК Нема да живее долго, нема да живее долго

+инфо - 07.06.2022

Извесен Борис Каравелов во еден од коментарите на официјалната Фејсбук страница на порталот Фактор напишал: „ЛАМБЕ. Нема да живее долго“. Коментарот се однесува на македонскиот пејач Ламбе Алабакоски кој денес беше уапсен поради потпалување на ...

ЛЕВИЦА УТРЕ ОРГАНИЗИРА ПРОТЕСТ ЗА ЛАМБЕ ВО БИТОЛА Отфрлање на кривичната и МНР да испрати протестна нота до амбасадорот

+инфо - 07.06.2022

Бараме Министерството за надворешни работи да врачи протестна нота на бугарскиот амбасадор во Република Македонија, поради континуирано негирање на македонскиот народ, кое кулминираше со отворањето на клуб во чест на крвникот на македонската кауза, ...