TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема стабилна Босна без договор меѓу трите народи

МРТ - 17.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ изјави дека неможе да има да има долготрајно стабилно решение за Босна и Херцеговина без меѓусебен договор на трите конститутивни народи.

Јосиповиќ: Нема стабилна Босна без договор меѓу трите народи

Макфакс - 17.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ изјави дека неможе да има да има долготрајно стабилно решение за Босна и Херцеговина без меѓусебен договор на трите конститутивни народи.

Иванов втор според богатство меѓу шефовите на екс-ју државите

Дневник - 16.01.2010

Претседателот на Македонија, според пријавениот имот, малку заостанува зад хрватскиот колега Иво Јосиповиќ Новиот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ, е најбогат шеф на држава од поранешна Југославија, а втор на листата е претседателот ...

Јосиповиќ: Уште подобри односи со Албанија

Алсат-М - 16.01.2010

Новиот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ изјави дека Албанија и Косово ги смета за парнери со кои односите се многу добри и нагласи оти се залага и за развој на односите со Србија, иако Загреб го призна Косово.

Иванов втор по богатство, веднаш зад Јосиповиќ

Утрински - 16.01.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов е рангиран како втор, веднаш зад новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ според движниот и недвижниот имот што го поседува, на ранг-листата за шефовите на држави што ја направи белградскиот таблоид ...

Јосиповиќ: Уште подобри односи со Албанија

Алфа - 16.01.2010

Новиот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ изјави дека Албанија и Косово ги смета за парнери со кои односите се многу добри и нагласи оти се залага и за развој на односите со Србија, иако Загреб го призна Косово.

Јосиповиќ: Уште подобри односи со Албанија

Сител - 16.01.2010

Новиот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ изјави дека Албанија и Косово ги смета за партнери со кои односите се многу добри и нагласи оти се залага и за развој на односите со Србија, иако Загреб го призна Косово.

Јосипивиќ: Добри односи и со Косово и со Србија

Форум - 16.01.2010

Новиот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ изјави дека Албанија и Косово ги смета за парнери со кои односите се многу добри и нагласи оти се залага и за развој на односите со Србија, иако Загреб го призна Косово.

Јосиповиќ - Сакам добри односи и со Косово и со Србија

Inpress - 16.01.2010

Загреб, 16. јануари (ИНПРЕС) Новиот претседател на Хрватска Иво Јосиповиќ изјави дека Албанија и Косово ги гледа како партнери со кои односите сака да му бидат добри и нагласи дека сака да ги развива и односите со Србија иако Загреб го ...

Иванов втор по имотната состојба меѓу колегите од екс Југославија

МРТ - 16.01.2010

Македонскиот претседател на Ѓорге Иванов е на второ место според имотот што го поседува во друштво со неговите колеги од поранешна Југославија, објавуваат српските медиуми.

Иванов втор најбогат меѓу колегите

А1 - 15.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ најбогат, а неговиот српски колега Борис Тадиќ последен на листата за имотната состојба на шефовите на држави од поранешна Југославија која ја објавија српските медиуми.

Јосиповиќ најбогат шеф на држава во регионот, Иванов на средина на листата

Канал5 - 15.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ е најбогат меѓу сите шефови на држави во регионот. Истражувањето за имотната состојба на актуелните претседатели , што го направи српскиот портал Мондо,македонскиот Ѓорге Иванов го вбројува ...

Јосиповиќ сака Тадиќ да биде на неговата инаугурација

Нетпрес - 15.01.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ рекол дека “многу сака“ претседателот на Србија, Борис Тадиќ да дојде на неговата инаугурација на 18 јануари.

Јосиповиќ- Би сакал и Тадиќ да присуствува на инаугурацијата

Макфакс - 15.01.2010

Новоизбраниот претседател на Хрватска Иво Јосиповиќ во петокот изјави дека многу би му значело доколку неговиот српски колега дојде на инаугурацијата на 18 февруари во Загреб.

Јосиповиќ - Би сакал Тадиќ да дојде на инаугурацијата

Inpress - 15.01.2010

Загреб, 15. јануари (ИНПРЕС) Новоизабраниот претседател на Хрватска Иво Јосиповиќ изјави дека „многу би сакал“ претседателот на Србија Борис Тадиќ да присуствува на неговатаинаугурација на 18. февруари во Загреб.

Иванов втор по имотната состојба меѓу колегите од екс Југославија

Форум - 15.01.2010

Македонскиот претседател на Ѓорге Иванов е на второ место според имотот што го поседува во друштво со неговите колеги од поранешна Југославија, објавуваат српските медиуми Лидер на листата е новоизбраниот хрватски претседател Иво ...

Месиќ :Тадиќ би требало да дојде на инагурацијата на Јосиповиќ

Макфакс - 15.01.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ би требало да дојде на инагурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ, како и сите други претседатели од регионот.

Јосиповиќ ги покани сите претседатели на инаугурацијата во Загреб

Р.С.Европа - 15.01.2010

Сите претседатели од државите на регионот со кои Хрватска има дипломатски односи се поканети на инаугуарацијата на 18 фебруари во Загреб, изјави за Радио Слободна Европа новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ.

Иванов втор по имотната состојба меѓу колегите од екс Југославија

Макфакс - 15.01.2010

Македонскиот претседател на Ѓорге Иванов е на второ место според имотот што го поседува во друштво со неговите колеги од поранешна Југославија, објавуваат српските медиуми.

Тадиќ продолжува понатаму - Иво, или јас или Сејдиу!

Inpress - 15.01.2010

Белград, 15. јануари (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска изјави дека нема да присуствува на инаугурацијата на новоизабраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ ако на свеченоста присуствува и претседателот на Косово Фатмир ...

Иванов побогат од Тадиќ и Вујановиќ

Кирилица - 15.01.2010

Српските медиуми објавија дека лидер на листата е новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ, а на последнo место е неговиот српски колега, Борис Тадиќ Македонскиот претседател на Ѓорге Иванов е меѓу побогатите претседателии од ...

Иванов втор по имотната состојба меѓу колегите од екс Југославија

Алфа - 15.01.2010

Македонскиот претседател на Ѓорге Иванов е на второ место според имотот што го поседува во друштво со неговите колеги од поранешна Југославија, објавуваат српските медиуми.

Кој е најбогатиот претседател на државите од поранешна Југославија?

Сител - 15.01.2010

Кога се работи за движен и недвижен имот на претседатели на држави на поранешна Југославија новиот претседател Иво Јосиповиќ ги надминува сите лидери.

Иванов меѓу побогатите, Тадиќ бездомник

Вечер Прес - 15.01.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов по пријавеното богатство малку заостанува зад новиот хрватски претседател. Тадиќ е единствениот шеф на држава во регионот, а веројатно и во светот, кој нема покрив над глава Македонскиот претседател ...

Јосиповиќ: Македонија е меѓу моите приоритети

Н.Македонија - 15.01.2010

И покрај тоа што до официјалната инаугурација остана повеќе од еден месец, новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ работи по 13-14 часа дневно Средби со идните соработници, кадровско етаблирање на новиот претседателски кабинет, ...

Иванов втор по богатство меѓу претседателите

Н.Македонија - 15.01.2010

Убедливо најбогат е новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ, со годишна заработувачка од 137.000 евра Македонскиот претседател е втор по богатство, по заработувачка и имот од сите претседатели на поранешните југословенски републики, ...

И Јосиповиќ го вика Штулиќ да се врати во Хрватска

Н.Македонија - 15.01.2010

Откако пред некој месец тогашниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ, јавно рече дека е подготвен да му даде хрватски пасош на Бранимир Џони Штулиќ, деновиве истото го направи и новоизбраниот претседател доктор Иво Јосиповиќ Тој во ...

Кој е најбогатиот претседател на државите од поранешна Југославија

Идивиди - 15.01.2010

Кога се работи за движен и недвижен имот на претседатели на држави на поранешна Југославија новиот претседател Иво Јосиповиќ ги надминува сите лидери.

Новиот хрватски претседател има проблеми на Facebook

IT.mk - 14.01.2010

Имам 5.000 пријатели што е максимум на Facebook, а јас имам уште 7.000 кои сакаат да ми станат пријатели, вели новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ кој освои 60% од гласовите во вториот круг на 11 јануари.

Тадиќ нема да оди на инагурацијата на Јосиповиќ ако дојде Сејдиу

Макфакс - 14.01.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ нема да дојде на инагурацијата на новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ, ако на неа присуствува и косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

Јосиповиќ: Соработката меѓу Загреб и Белград е гаранција за безбедноста и напредокот на регионот

Кирилица - 14.01.2010

Во интервју за белградскиот весник „Данас“ новоизбраниот претседател на Хрватска Иво Јосиповиќ посочува дека соработката меѓу Белград и Загреб треба да биде подобра, бидејќи е гаранција за безбедноста и напредокот во регионот Хрватска ...

Јосиповиќ: Соработката Загреб-Белград е гаранција за безбедноста и напредокот на регионот

Сител - 14.01.2010

Во интервју за белградскиот весник „Данас“ новоизбраниот претседател на Хрватска Иво Јосиповиќ посочува дека соработката меѓу Белград и Загреб треба да биде подобра, бидејќи е гаранција за безбедноста и напредокот во регионот.

Со задоволство би го посетил Белград!

Вечер Прес - 14.01.2010

Во интервју за белградскиот весник "Данас" новоизбраниот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ рече дека соработката меѓу Белград и Загреб мора да биде подобра, бидејќи тоа е гаранција за безбедноста и напредокот во регионот.

Соработката меѓу Загреб и Белград е гаранција за безбедноста

Идивиди - 14.01.2010

Белград, 14 јануари (МИА) - Во интервју за белградскиот весник „Данас“ новоизбраниот претседател на Хрватска Иво Јосиповиќ посочува дека соработката меѓу Белград и Загреб треба да биде подобра, бидејќи е гаранција за безбедноста и ...

Можна средба Тадиќ-Јосиповиќ на 18 јануари

А1 - 13.01.2010

Голема е веројатноста првата средба меѓу претседателите на Србија и Хрватска, Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ да се одржи на 18 јануари за време на инаугурацијата на хрватскиот претседател, јавија во среда српските гласила.

Свет - Влез во ЕУ и крај за корупцијата

Време - 13.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ изјави дека главни цели на надворешната политика на Хрватска се влезот во Европската унија, зајакнување на соработката со соседните земји и решавање на сите отворени прашања со нив, ...

Македонските колеги го фалат Иво Јосиповиќ

Утрински - 13.01.2010

Скромен човек, голем професионалец, докажан демократ... Професори од Правниот факултет во Скопје не штедат комплименти за својот колега и долгогодишен познајник Иво Јосиповиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска, кого аналитичарите веќе ...

ЕУ е приоритет за Јосиповиќ

Дневник - 13.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ изјави дека главни цели на надворешната политика на Хрватска се влезот во Европската Унија, зајакнување на соработката со соседите и решавање на отворените прашања со нив, јави МИА.

Средба на Јосиповиќ и Тадиќ на 18 февруари

Дневник - 13.01.2010

Првиот гостин на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ би можел да биде неговиот српски колега, Борис Тадиќ, а нивната заедничка средба ќе биде на инаугурацијата на Јосиповиќ на 18 февруари.

Тадиќ и Јосиповиќ ќе се сретнат на 18 јануари?

Макфакс - 13.01.2010

Голема е веројатноста првата средба меѓу претседателите на Србија и Хрватска, Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ да се одржи на 18 јануари за време на инаугурацијата на хрватскиот претседател, јавија во среда српските гласила.

Новиот претседател на Хрватска има Фејсбук проблеми

Форум - 13.01.2010

Новоизбраниот претседател на Хрватска има проблем со тоа како да ги прифати илјадниците нови барања за пријателство преку Фејсбук Ситуацијата го потврдува имиџот на Иво Јосипович како модерен лидер кој претскажува една нова ера за ...

Иво Јосиповиќ преплавен од барања за пријателство на Фејсбук

Кирилица - 13.01.2010

Имам пет илјади пријатели, кој е максималнo дозволениот број на Фејсбук. Исто така имам уште седум илјади луѓе кои чекаат да станат пријатели со мене, па не знам како ќе го средиме тоа, изјави Јосиповиќ Иво Јосиповиќ, новиот претседател на ...

Наскоро средба меѓу Тадиќ и Јосиповиќ ?!

Нетпрес - 13.01.2010

Претседателите на Србија и Хрватска, Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ можно е да се сретнат на 18 јануари, на инаугурацијата на новиот хрватски претседател, јавува “Блиц“. Претходно Јосиповиќ најавил средба со српскиот претседател Тадиќ.

Нова страница во односите меѓу Хрватска и Србија?

Н.Македонија - 13.01.2010

Изборот на Јосиповиќ за нов претседател на Хрватска е шанса за отворање ново поглавје во односите меѓу Загреб и Белград, оценува „Дојче веле“ Додека Хрватите избираа нов шеф на државата, односите со Србија дополнително се заострија.

Свет - Јосиповиќ ќе диригира со Хрватска

Време - 12.01.2010

Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ по вториот круг од изборите, кои се одржаа во неделата, е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија, Бранко Хрватин.

Иво Јосиповиќ, новото лице на Хрватска

Утрински - 12.01.2010

Имиџот на тивок политичар, на кого неговите противници гледаа повеќе како на слабост отколку како доблест, на Иво Јосиповиќ (53) му ја осигура победата на претседателските избори во Хрватска.

Јосиповиќ претседател на Хрватска

Дневник - 12.01.2010

Кандидатот на социјалдемократската опозиција, Иво Јосиповиќ, (52) е третиот претседател на Хрватска откако државата стекна независност во 1991 година.

Честитка од Иванов до Иво Јосиповиќ

Кирилица - 12.01.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати честитка до Иво Јосиповиќ по повод изборот за претседател на Хрватска Упатувајќи искрени желби за успешно извршување на високата и одговорна функција, претседателот Иванов во честитката до ...

Јосиповиќ: Ако Белград прифати преговори ќе ја преразгледаме одлуката за покренување постапка против Србија пред ...

Кирилица - 12.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ во изјава за италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ најави дека доколку Белград се согласи на преговори за исчезнатите лица, враќањето на културното богатство и судењето на воените ...

Приоритети на Јосиповиќ- влез во ЕУ и подобри односи со соседите

Р.С.Европа - 12.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ изјави дека главни цели на надворешната политика на Хрватска се влезот во Европската унија, зајакнување на соработката со соседните земји, како и решавање на сите отворени прашања со нив.

Бранко Црвенкоски му ја честиташе победата на Иво Јосиповиќ

Inpress - 12.01.2010

Скопје, 12. јануари (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, упати честитка до Иво Јосиповиќ по повод неговиот избор за Претседател на Република Хрватска.

Јосиповиќ: Приоритети на надворешната политика ЕУ и односите со соседите

Кирилица - 12.01.2010

Новоизбраниот хрватски претседател Иво Јосиповиќ изјави денеска дека главни цели на надворешната политика на Хрватска се влезот во Европската унија, зајакнување на соработката со соседните земји, како и решавање на сите отворени прашања со ...

Честитка од Иванов до Иво Јосиповиќ

Сител - 12.01.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска упати честитка до Иво Јосиповиќ по повод изборот за претседател на Хрватска. Упатувајќи искрени желби за успешно извршување на високата и одговорна функција, претседателот Иванов во честитката ...

Јосиповиќ - Хрватска земја модел за демократија и човекови права

Inpress - 12.01.2010

Загреб,12. јануари (ИНПРЕС) Новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ сака неговата земја да стане модел за демократија и човекови права, во време кога се движи на патот за членство во Европската унија во 2012.

„Гардијан“: Новиот хрватски претседател може да го врати угледот на тамошните политичари

Кирилица - 12.01.2010

Новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ би можел да помогне за враќање на угледот на тамошните политичари во услови кога Хрватска продолжува да се „гуши во корупција и во скандали“, пишува „Гардијан“ Хрватска се надева дека веќе ова лето ...

Хрватска со Јосиповиќ побрзо во ЕУ

Н.Македонија - 12.01.2010

Јосиповиќ од првиот ден ќе мора да ги исполнува ветувањата за борба против корупцијата и организираниот криминал, нагласуваат хрватските медиуми Убедливата победата на Иво Јосиповиќ на претседателските избори во Хрватска ќе ги забрза ...

Да бев Моцарт немаше да се занимавам со политика

Н.Македонија - 12.01.2010

Иво Јосиповиќ, новиот претседател на Хрватска, е правник и композитор. Автор е на 50 композиции, кои се изведувале во Швајцарија, Полска, САД, Русија, Германија, Бугарија, Јапонија.

Хрватска се определи за Европа, а не за Балканот

А1 - 11.01.2010

Хрватска се определи за Европа, а не за Балканот - со изборот на Иво Јосиповиќ за нов претседател на државата хрватските граѓани покажаа политичка зрелост и широко ја отворија вратата за нова генерација политичари.

Хрватска доби нов претседател

BBC - 11.01.2010

Победникот на претседателските избори во Хрватска, кандидатот на опозициските Социјал-демократи Иво Јосиповиќ, вети дека ќе се бори против корупцијата и дека ќе ја вклучи земјата во Европската унија.

Свет - Кој ќе биде третиот претседател?

Време - 11.01.2010

Во Хрватска вчера се одржа вториот круг од претседателските избори, на кој околу 4,5 милиони гласачи треба да се одлучат меѓу кандидатот на Социјалдемократската партија Иво Јосиповиќ и независниот кандидат Милан Бандиќ.

Со Иво Јосиповиќ победи европска Хрватска

Deutsche Welle - 11.01.2010

Кој е новиот човек на чело на Хрватска, како изгледа неговата програма и кои се неговите главни цели? Угледниот правник и хоби-композитор на класична музика ужива репутација на непотрошен политичар без корупциски дамки.

Јосиповиќ е нов претседател на Хрватска

Deutsche Welle - 11.01.2010

Кандидатот на опозициската Социјалдемократска партија Иво Јосиповиќ во вториот круг од претседателските избори освои 60,29 насто од гласовите додека неговиот ривал, независниот кандидат Милан Бандиќ - 39,71 насто.

Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска

Канал5 - 11.01.2010

Со убедливи 62 проценти освоени гласови, кандидатот на опозициската Социјалдемократска партија, Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска..

Иванов испрати честитка до Јосиповиќ

Нетпрес - 11.01.2010

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов по повод изборот за Претседател Хрватска упати честитка до Иво Јосиповиќ. Упатувајќи искрени желби за успешно извршување на високата и одговорна функција, Претседателот Иванов во честитката до ...

Социјалдемократот Иво Јосиповиќ избран за нов претседател на Хрватска

Кирилица - 11.01.2010

Според првите официјални резултати, Иво Јосиповиќ освоил 60,29 отсто од гласовите, а Милан Бандиќ 39,71 отсто Иво Јосиповиќ од Социјалдемократската партија убедливо победи во вториот круг од изборите за претседател на Хрватска, покажаа ...

Иво Јосиповиќ избран за нов претседател на Хрватска

МРТ - 11.01.2010

Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија Бранко Хрватин.

Иво Јосиповиќ избран за трет претседател на Хрватска

Форум - 11.01.2010

Иво Јосиповиќ е избран за трет Претседател на Хрватска со освоени 60,29 отсто гласови во вториот круг на претседателските избори, покажуваат првичните резултати на Државната Изборна Комисија Јосиповиќ го победи својот против-кандидат Милан ...

Јосиповиќ - трет претседател на Хрватска

Inpress - 11.01.2010

Загреб, 11. јануари (ИНПРЕС) Иво Јосиповиќ, кандидат на Социјалдемократската партија на Хрватска вчера е избран за трет претседател на Хрватска, соопштија и официјално од Државната изборна комисија.

Опозиционерот Иво Јосиповиќ, нов претседател на Хрватска

Нетпрес - 11.01.2010

Кандидатот на опозицијата, Иво Јосиповиќ победи во вториот круг од претседателските избори, кои вчера се одржаа во Хрватска, објави “Ројтерс“, повикувајќи се на информација на централната избирачка комисија, пренесува Нетпрес.

Иво Јосиповиќ избран за трет претседател на Хрватска

Макфакс - 11.01.2010

Иво Јосиповиќ е избран за трет Претседател на Хрватска со освоени 60,29 отсто гласови во вториот круг на претседателските избори, покажуваат првичните резултати на Државната Изборна Комисија.

Хрватскиот трет Претседател

Р.С.Европа - 11.01.2010

Јосиповиќ, експерт по уставно право и композитор на класична музика, освои над 60 проценти додека неговиот поранешен партиски колега и градоначалник на Загреб Милан Бандиќ освои речиси 40 насто.

Иво Јосиповиќ избран за нов претседател на Хрватска

Сител - 11.01.2010

Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија Бранко Хрватин.

Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска

Нетпрес - 11.01.2010

Иво Јосиповиќ од Социјалдемократската партија убедливо победи во вториот круг од изборите за претседател на Хрватска, покажаа првите официјални резултати.

Иво Јосиповиќ е нов претседател на Хрватска

Р.С.Европа - 11.01.2010

Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска, соопшти на полноќ Државната изборна комисија. Кандидатот на опозициската социјалдемократската партија освоил повеќе од 900 илјади или 60 проценти од гласовите, додека неговиот противкандидат, ...

Месиќ - победија демократијата и европска Хрватска

Inpress - 11.01.2010

Загреб, 11. јануари (ИНПРЕС) Хрватскиот претседател во заминување Стјепан Месиќ веќе му ја честита на Иво Јосипович победата на изборите за претседател.

Јосипович ќе ја победува сиромаштијата во Хрватска

Inpress - 11.01.2010

Загреб, 11. јануари (ИНПРЕС) Новоизбраниот претседател на Хрватска Иво Јосипович, заблагодарувајќи им се на гласачите, рече дека нема да ги разочара, и деак ќе се справи со економската криза, корупцијата и криминалот.

Јадранка Косор - Со Јосипович ќе ја внесеме Хрватска во ЕУ

Inpress - 11.01.2010

Загреб, 11. јануари (ИНПРЕС) Веднаш по соопштувањето на официјалните резултати, хрватската премиерка Јадранка Косор, му ја честиташе победата на Иво Јосипович.

Иво Јосиповиќ нов претседател на Хрватска

Алфа - 11.01.2010

Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија Бранко Хрватин.

Иво Јосиповиќ избран за нов претседател на Хрватска

Кирилица - 11.01.2010

Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија Бранко Хрватин Јосиповиќ добил 60,29 отсто од гласовите (1,339 милиони гласови), при ...

Иво Јосиповиќ трет претседател на Хрватска

Вечер Прес - 11.01.2010

Тој однесе убедлива победа над својот соперник Милан Бандиќ, кого го декласира во "неговиот" Загреб и дури во 19 жупании, од 21 колку што има Хрватска Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е новиот претседател на ...

Јосиповиќ со убедлива победа на претседателските избори

Н.Македонија - 11.01.2010

Резултатите од излезните анкети покажуваат дека социјалдемократскиот претседателски кандидат освоил 64,6 отсто од гласовите и дека е сé поизвесно оти тој ќе биде наследникот на актуелниот претседател Стипе Месиќ Првичните резултати од ...

Иво Јосиповиќ избран за нов претседател на Хрватска

Идивиди - 11.01.2010

Загреб, 11 јануари (МИА) - Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија Бранко Хрватин.