TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Став - Метла во архивата за култура

Време - 13.11.2010

„Патриотската метла“ што ја објави СДСМ, а се однесува на тоа дека недостасуваат одредени документи во архивата на Министерството за култура, отвора многу прашања.

СДСМ поднесе интерпелација за Канческа-Милевска

Утрински - 13.11.2010

Опозицијата во парламентот поднесе иницијатива за интерпелација на министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, поради исчезнувањето на важна документација за проектот „Скопје 2014“.

СДСМ поднесе интерпелација за министерката за култура

Н.Македонија - 13.11.2010

Интерпелација за министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска, поднесе вчера пратеничката група на СДСМ, која бара одговорноста за исчезнувањето на тендерската документација од проектот ...

Иницијатива за интерпелација за Канческа

А1 - 12.11.2010

Опозицијата во Парламентот поднесе иницијатива за интерпелација на министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска поради исчезнувањето на важна документација за проектот „Скопје 2014“.

Македонија - Шврговски без „Надеж“ се фати за „Метла“

Време - 12.11.2010

Јасминка Догова Јавното обвинителство, заедно со полицајците од Одделението за стопански криминал во СВР Скопје, го истражува случајот „Патриотска метла“, аферата што од Министерството за култура ја ...

Интерпелација за Канческа Милевска?

Р.С.Европа - 12.11.2010

СДСМ покрена иницијатива за интерпелација за работата на министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, поради, според таа партија, нејзината одговорност за изчезнувањето на тендерска ...

СДСМ - Вината за аферата „Патриотска метла“ да ја понесе министерката

Телма - 12.11.2010

Вината за мега аферата „Патриотска метла“ не може да падне врз вработените во Министерството за култура, а одговорноста мора да ја понесе министерката Елизабета Канческа Милевска.

СДСМ поднесе интерпелација за министерката за култура Канческа-Милевска

Форум - 12.11.2010

Пратеничката група од СДСМ денеска до Собранието поднесе интерпелација за работата на министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, со образложение дека таа мора да понесе одговорност за ...

СДСМ поднесе интерпелација за министерката Канческа-Милевска

Алсат-М - 12.11.2010

СДСМ поднесе интерпелација за работата на министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска по бројните меѓусебни обвинувања за документацијата за проектот "Скопје 2014".

СДСМ поднесе интерпелација за министерката за култура

Канал5 - 12.11.2010

СДСМ денеска поднесе интерпелација за министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска. Пратеничката група на најголемата опозициона партија бара одговорноста за исчезнувањето на тендерската ...

Министерката Канческа да ја понесе одговорноста за аферата „Патриотска метла“

МРТ - 12.11.2010

Вината за мега аферата „Патриотска метла“ не може да падне врз вработените во Министерството за култура, а одговорноста мора да ја понесе министерката Елизабета Канческа Милевска.

Обид на СДСМ за оттргнување на вниманието од аферата „Надеж“

Сител - 12.11.2010

ВМРО ДПМНЕ ја отфрла како неоснована интерпелацијата поднесена од страна на СДСМ за министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

СДСМ: Министерката Канческа да ја понесе одговорноста за аферата „Патриотска метла“

Сител - 12.11.2010

Вината за мега аферата „Патриотска метла“ не може да падне врз вработените во Министерството за култура, а одговорноста мора да ја понесе министерката Елизабета Канческа Милевска.

Макрадули: Одговорноста за аферата „Патриотска метла“ да ја понесе министерката за култура

Курир - 12.11.2010

Потпретседателот на СДСМ Јани Макрадули денеска изјави дека вината за мега аферата „Патриотска метла“ не може да падне врз вработените во Министерството за култура, а одговорноста мора да ја понесе ...

ВМРО - ДПМНЕ: Интерпелацијата за Канческа – Милевска е неоснована

Курир - 12.11.2010

ВМРО ДПМНЕ ја отфрла како неоснована интерпелацијата поднесена од страна на СДСМ за министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

СДСМ v ВМРО: интерпелација за министерката за култура – иницијативата е неуспешен обид

eReporter - 12.11.2010

СДСМ денеска поднесе интерпелација за министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска. Пратеничката група на најголемата опозициона партија бара одговорноста за исчезнувањето на тендерската ...

СДСМ поднесе интерпелација за министерката за култура Канческа-Милевска

Макфакс - 12.11.2010

Пратеничката група од СДСМ денеска до Собранието поднесе интерпелација за работата на министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, со обр..

ВМРО-ДПМНЕ ја отфрла интерпелацијата за Канческа-Милевска како неоснована

Макфакс - 12.11.2010

Од ВМРО-ДПМНЕ ја отфрлија како неоснована интерпелацијата која денеска ја поднесе СДСМ за министерката за култура Елизабета Канческа ...

СДСМ - Вината за „Патриотската метла“ мора да ја понесе министерката

Inpress - 12.11.2010

Скопје, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Од самиот почеток, тврдиме дека Скопје 2014 е најконтроверзниот, најзабеган и криминален проект на Владата на Никола Груевски.

ВМРО ДПМНЕ - Ја отфрламе интерпелацијата за Канчевска

Inpress - 12.11.2010

Скопје, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) ВМРО ДПМНЕ ја отфрла како неоснована интерпелацијата поднесена од страна на СДСМ за министерката Канчевска.

Шврговски го чека „ Надеж“ од Антикорупциска

Алфа - 11.11.2010

Јавното обвинителство нема по службена должноста да ја води истрагата против Бранко Црвенковски за аферата Надеж. Обвинителот Шврговски ќе ги чека документите од Антикорупциска, која со 4 гласа „За“ ...

Скопското обвинителство истражува за патриотската метла

Алфа - 10.11.2010

Скопското јавно обвинителство го истражува случајот „Патриотска метла„ – уште во септември откако од Министерството за култура пријавиле во полиција дека им недостасуваат четиринаесет документи за ...

Став - Патриотска метла за целата Влада

Време - 09.11.2010

Воопшто не ме зачудува фактот дека излезе на површина аферата „патриотска метла“ и криминалот во проектот „Скопје 2014“.

Македонија - Шврговски ја чека полицијата за аферата за „Скопје 2014“

Време - 09.11.2010

Јавното обвинителство се уште не се вклучува во расчистувањето на аферата „Патриотска метла“ за наводното исчезнување на тендерската документација за проектот „Скопје 2014“, со објаснување дека чека ...

Канческа-Милевска да поднесе оставка

Утрински - 09.11.2010

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска да си поднесе оставка или да биде разрешена. Во спротивно, СДСМ ќе поднесе интерпелација.

СДСМ со интерпелација за Канческа

Дневник - 09.11.2010

СДСМ ќе поднесе интерпелација за разрешување на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, бидејќи по аферата „патриотска метла“ таа нема кредибилитет да остане на функцијата, најави вчера ...

Ивановски: Оставка за министерката за култура

Н.Македонија - 09.11.2010

СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска затоа што смета дека по аферата „Патриотска метла“ нема воопшто кредибилитет да остане на функцијата, најави Игор ...

Селами – Обвинителството да ја истражи „Патриотската метла„

Алфа - 09.11.2010

Јавниот обвинител треба да го истражи случајот „Патриотска метла„– оценува антикорупционерот Селами откако СДСМ објави интерен документ од Министерството за култура во кој се информира дека нема 14 ...

Македонија - Министерката го бара кртот за „Патриотска метла“

Време - 08.11.2010

Нови докази од СДСМ, но и од Министерството за култура за аферата „Патриотска метла“ продолжуваат да и се сервираат на јавноста, а министерката Елизабета Канческа - Милевска најави дека ќе го бара ...

СДСМ ќе бара интерпелација за Канческа-Милевска

Р.С.Европа - 08.11.2010

СДСМ ќе поднесе интерпелација за разрешување на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, бидејќи по аферата „патриотската метла“ министерката нема воопшто кредибилитет за остане на ...

Ревизорите на потег за „Патриотска метла“

Утрински - 08.11.2010

Се чини дека МВР и ревизорите единствено можат да пресечат во случајот „Патриотска метла“, кој го отвори опозициската СДСМ, обвинувајќи дека свесно, под мистериозни околности, од Министерството за ...

СДСМ стави уште една папка во „патриотската метла“

Телма - 08.11.2010

СДСМ и денеска извади нов документ потпишан од Секторот за јавни набавки при Министерството за култура, со кој се потврдува дека се исчезнати тендерски документи за 14 понуди, од кои 7 се со избран ...

„Патриотска метла“ може да се реши само на суд

Н.Македонија - 08.11.2010

Министерството за култура и Игор Ивановски покажуваат документи за кои останува само ревизорите и МВР да потврдат дали се вистинити.

„Патриотската метла“ исчисти милиони евра

Шпиц - 08.11.2010

СДСМ го обелодени документот од Министерството за култура во кој шефот за јавни набавки Бранко Костовски му дава отчет на заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ дека недостигаат документи за ...

СДСМ со интерпелација за министерката за култура Канческа-Милевска

Форум - 08.11.2010

СДСМ најави дека ќе поднесе интерпелација за разрешување на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска Како што соопшти Игор Ивановски од СДСМ, интерпелацијата ќе биде поднесена бидејќи ...

СДСМ: Ќе поднесеме барање за интерпелација на Канческа – Милевска

Форум - 08.11.2010

Опозициската СДСМ најави декa ќе поднесе барање за интерпелација на министерката за култура Елизабета Канчевска – Милевска, бидејќи, како што велат од партијата, таа нема кредибилитет да раководи со ...

Министерство за култура: Случајот е затворен, со Ивановски се гледаме на суд

Форум - 08.11.2010

Случајот „Патриотска метла“ е затворен бидејќи целокупната документација беше презентирана пред македонската јавност, велат во својата реакција од Министерството за култура Во соопштението наведуваат ...

СДСМ - ќе поднесеме интерпелација за Канчевска

Алфа - 08.11.2010

СДСМ бара политичка одговорност од министерката за култура Канчевска – по обедлоденувањето на документот дека недостасуваат понудите за единаесет тендери и конкурсните трудови за три тендери.

СДСМ: Интерпелација за разрешување на Канческа-Милевска

Кирилица - 08.11.2010

СДСМ ќе поднесе интерпелација за разрешување на министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, бидејќи смета дека таа по аферата „патриотската метла“ нема воопшто кредибилитет да остане на ...

СДСМ бара оставка, Министерството за култура ќе бара судски епилог

Сител - 08.11.2010

СДСМ побара оставка од министерката за култура за неодговорно работење и случувањата во мега аферата „Патриотска метла“.

Канчевска го чека Ивановски на суд

Вечер Прес - 08.11.2010

СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерката за култура Елизабета Канчевска- Милевска за т.н. афера "Патриотска метла" и наводното исчезнување на тендерска документација за проектите од "Скопје ...

СДСМ:Оставка или разрешување на министерката за култура

eReporter - 08.11.2010

Мега аферата “патриотска метла“ покажа најмалку две работи. Прво, дека во министерството за култура исчезнала дел од тендерска документација.

СДСМ ќе поднесе интерпелација за разрешување на министерката Канчевска

Курир - 08.11.2010

Пратеникот Игор Ивановски изјави дека СДСМ ќе поднесе интерпелација поради наводното губење на тендеркса документација. Тој изјави дека Мега аферата “патриотска метла“ покажа најмалку две работи.

Министерство за култура: За нас случајот е затворен

Курир - 08.11.2010

За Министерството за култура овој случај е затворен. Целокупната документација беше јавно и транспарентно презентирана пред новинарите и пред македонската јавност, стои во писмената реакција на ...

СДСМ со интерпелација за министерката за култура Канческа -Милевска

Макфакс - 08.11.2010

СДСМ најави дека ќе поднесе интерпелација за разрешување на министерката за култура Елизабета. Како што соопшти Игор Ивановски од СДСМ,...

СДСМ: Ќе поднесеме барање за интерпелација на Канческа – Милевска

Макфакс - 08.11.2010

Опозициската СДСМ најави декa ќе поднесе барање за интерпелација на министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска бидејќи, како што велат о...

Министерство за култура: Случајот е затворен, со Ивановски се гледаме на суд

Макфакс - 08.11.2010

Случајот „Патриотска метла“ е затворен бидејќи целокупната документација беше презентирана пред македонската јавност, велат во својата реакција од ...

СДСМ - Ќе поднесеме интерпелација за разрешување на министерката за култура

Inpress - 08.11.2010

Скопје, 8. ноември 2010 (ИНПРЕС) Мега аферата “патриотска метла“ покажа најмалку две работи. Прво, дека во министерството за култура исчезнала дел од тендерска документација.