TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во сајбер војната околу Викиликс уапсен 19-годишен Холанѓанец

А1 - 12.12.2010

Деветнаесет-годишно момче е уапсено во саботата навечер поради хакерски напад на интернет страницата на холандското државно обвинителство, јави АФП.

Обама - неодговорни се постапките на „Викиликс“

Телма - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“.

И од Обама стигнаа критики за „Викиликс“

Кирилица - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“ Критиките на обама се дадени во телефонските ...

Обама: Делувањето на Викиликс е за жалење

Курир - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама денес пред лидерите на Турција и Мексико, Реџеп Таип Ердоган и Фелипе Калдерон, рече дека делувањето на „Викиликс“ е за жалење.

Во сајбер војната околу Викиликс уапсен 19-годишен Холанѓанец

Макфакс - 12.12.2010

Деветнаесет-годишно момче е уапсено во саботата навечер поради хакерски напад на интернет страницата на холандското државно обвинителство, јави АФП... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Обама првпат упати критики за објавувањето на документите на „Викиликс“

Сител - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“.

“Викиликс“: САД сакале отворање на разузнавачки центар во Барселона

Нетпрес - 12.12.2010

Амбасадата на САД во Мадрид центар во Барселона предложила отворање на разузнавачки центар. Целта била борба “против главниот центар на радикалните исламистички активности“.

Обама првпат упати критики за објавувањето на документите на „Викиликс“

Алфа - 12.12.2010

Американскиот претседател Барак Обама првпат упати критики за објавувањето на американските доверливи документи на Интернет страницата „Викиликс“.

Протест во Шпанија за ослободување на Асанж

Макфакс - 12.12.2010

Повеќе илјадници демонстранти се собраа пред британската амбасада во Мадрид барајќи ослободување на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој од Ве... Copyright 2010 makfax Сите права се задржани.

Викиликс самба (Видео)

Inpress - 12.12.2010

Лос Анџелес, 12. декември 2010 (ИНПРЕС) Најчесто споменуваната интернет страна последниве денови Викиликс ги инспирираше „Соник Дисобедијенс” да ја направат песната „Викиликс самба“ која стана ...

„Викиликс“: САД сакале да отворат разузнавачки центар во Каталонија

Сител - 12.12.2010

Американската амбасада во Мадрид предложила отворање разузнавачки центар во Барселона, главниот град на шпанската покраина Каталонија, со цел за борба против „главниот центар на радикалните ...

Билт: „Викиликс“ и штети на дипломатијата

А1 - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

За САД, македонските ставови за името биле разумни

Утрински - 11.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања, како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

“Викиликс“: САД бараат компромис за името

Дневник - 11.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

Прва светска сајбер-војна

Дневник - 11.12.2010

Аматери и анархисти, хакери и хактивисти се организираат преку социјалните мрежи за да координираат напади врз интернет-страниците на фирмите што ја откажаа довербата кон „Викиликс“ Спротивно на ...

Срамни нападите врз Џулијан Асанж

Утрински - 11.12.2010

Џулијан Асанж и војникот Бредли Манинг и' направија голема услуга на јавноста со тоа што овозможија стотици илјадници доверливи документи на американските власти да бидат достапни на "Викиликс", и ...

Македонија - Македонија е разумна за јазикот, мора да попушти за Аеродромот

Вест - 11.12.2010

Македонија е разумна во врска со јазикот и државјанството, сметаат САД, и за тоа ги убедувале и нивните европски партнери, пишува во еден дипломатски документ кој вчера беше објавен на Викиликс.

Македонија - Александар Велики го загрози идентитетот

Време - 11.12.2010

Тони Ангеловски Американската дипломатија уште во 2009 година сугерирала промена на името на скопскиот аеродром „Александар Велики“, но сметала дека Македонија има разумни ставови и образложенија за ...

Хакери и' се закануваат на британската влада

Утрински - 11.12.2010

Лондон - Хакерската група „Анономус“ вчера се закани дека ќе изврши упад во интернет-страниците на британската влада доколку основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, биде екстрадиран во Шведска.

Билт: „Викиликс“ и штети на дипломатијата

Алфа - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Билт: „Викиликс“ и штети на дипломатијата

Сител - 11.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билт оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Билт: „Викиликс“ го отежнува решавањето на меѓународните конфликти

Курир - 11.12.2010

Карл Билт, министерот за надворешни работи на Шведска оцени дека објавувањето дипломатските преписки од страна на Викиликс штети на решавањето на меѓународните конфликти.

Хакерите кои ја поддржуваат Викиликс ја менуваат стратегијата

Inpress - 11.12.2010

Лондон, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Група хакери, кои ја поддржуваат Викиликс, најавија дека наместо константни напади на веб порталите на организациите кои се сметаат за непријатели, ќе почнат да ги ...

Во Шпанија демонстрации за ослободување на Асанж

Р.С.Европа - 11.12.2010

Во неколку градови во Шпанија за денеска попладне се најавени протести на кои ќе се бара ослободување на основачот на Викиликс, Џулиан Асанж од затвор и деблокирање на неговата сметка во Швајцарија.

Очекувано - Мајкл Мур ќе снима филм за основачот на Викиликс

Inpress - 11.12.2010

Лос Анџелес, 11. декември 2010 (ИНПРЕС) Мајкл Мур, режисерот кој е познат по своите документарни филмови на социјално-политички теми планира да направи филм за основачот на Викиликс Џулијан Асанж.

Американците ја јадат Европската дипломатија

Н.Македонија - 11.12.2010

Викиликс е во нова фаза - стилско-јазична. Откако светската јавност им се изначуди на забелешките на американските дипломати, сега преминува во фаза на стилско-јазична анализа.

Нова Викиликс телеграма за Македонија

BBC - 10.12.2010

Викиликс објави уште една телеграма поврзана со Македонија. Во телеграмата, испратена од Стокхолм на 9 јули 2009, е содржан ставот на Стејт Департментот околу спорот со Грција за името.

„Викиликс“ објави ставови на САД поврзани со спорот за името

Телма - 10.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

Викиликс: Фер или не, без компромис за името нема во ЕУ

Deutsche Welle - 10.12.2010

Праведно или не, Македонија ќе мора да направи компромис за името доколку сака во ЕУ. Ова е заклучокот од средбата, која во 2009-та во Стокохолм ја одржале американскиот дипломат Гордон и високи ...

Гордон: Македонија има разумни ставови за јазикот и именувањето на државјанството

Алсат-М - 10.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

Хакери тргнаа во одмазднички акции

Дневник - 10.12.2010

Се' повеќе сајберски напади ги погодија компаниите што ја откажаа својата поддршка за „Викиликс“, кој објавува доверливи телеграми од американската дипломатска преписка.

Викиликс: САД го разбира стравот на Македонија за јазикот и идентитетот

Канал5 - 10.12.2010

Стравот за јазикот и идентитетот на македонската страна во спорот за името е разбирлив за САД- Викиликс обелоденува уште еден став на американската администрација за македонско- грчките односи.

Тајната пештера на Викиликс во Шведска

Утрински - 10.12.2010

Со неговиот ексцентричен приватен живот и превез на мистерија, екстравангантниот основач на "Викиликс", Џулијан Асанж изгледа прави се' што може да олицетвори негативец од серијалот за агентот Џејмс ...

Инфо-војна на Интернет

Утрински - 10.12.2010

ЛОНДОН - Интернет нападите започнати од поддржувачите на Викиликс покажуваат дека водењето на сајбер војна во 21 век еволуира во поаматерска и анархична работа отколку што многумина предвидуваа.

Саркози не разликува „Викиликс“ од „Википедија“

Утрински - 10.12.2010

Париз - На состанок одржан кон крајот на ноември францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

Вистината во притвор

Утрински - 10.12.2010

Апсењето на основачот на „Викиликс“ е класичен обид да се стави вистината во притвор, откако со „протекувањето“само на мал дел од 250 илјади документи на американските Де-Ка-Пе-а низ светот, на ...

Свет - Врбувале деца за секс-забави

Време - 10.12.2010

Американска приватна компанија за обука на авганистанската полиција врбувала млади авганистански момчиња за секс-забави, пишува во еден од тајните американски документи објавени од „викиликс“.

Разумни сме биле за јазикот и државјанството?!

Алфа - 10.12.2010

Вашингтон сметал дека Македонија, во спорот за името, има разумни позиции за именувањето на јазикот и државјанството. Тоа го покажуваат пробиените дипломатски депеши на Стејт департментот кои ...

Џулијан Асанж сместен во самица

Курир - 10.12.2010

Основачот на интернет страницата Викиликс, Џулијан Асанџ, кој од вторникот се наоѓа во затвор во Лондон поради наводно силување, сместен е во самица, изјави денеска адвокатскиот тим кој го застапува ...

Хакерите од Викиликс ќе ја објават комплетната GMail и Yahoo база

Inpress - 10.12.2010

Лондон, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) По објавувањето на многу тајни на американската тајна демократија, хакерите кои го поддржуваат Викиликс најавија дека ќе ја објават комплетната GMail и Yahoo база ...

Во најскоро време ќе се покренат обвиненија против Асанж за шпионажа

Сител - 10.12.2010

Во најскоро време американски обвинители ќе покренат обвинение за шпионажа против основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, изјави неговата адвокатка Џенифер Робинсон.

Хаг: Уапсен симпатизер на Викиликс

Нетпрес - 10.12.2010

Холандската полиција уапсила шеснаесетгодишно момче поради сомнеж дека било вмешано во нападот на веб-страниците на “Мастеркарт” и “Виза”, а за кој се претпоставува дека го извршиле симпатизери на ...

Викиликс: САД го разбира стравот на Македонија во спорот за името

Нетпрес - 10.12.2010

За САД е разбирилив стравот за јазикот и идентитетот на македонската страна во спорот за името, се наведуѕва во најновиот документ од американската админситрација објавен на интернет страницата ...

На Асанж ќе му дозволат интернет во затвор

Оn.net - 10.12.2010

Џулијан Асанж ќе добие компјутер и ограничен пристап до интернет во својата ќелија во лондонскиот затвор, каде многу затвореници му изразувале поддршка, пуштајќи му писменца под врата.

Гордон: Македонија има разумни ставови за јазикот и именувањето на државјанството

Алфа - 10.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

Гордон: Македонија има разумни ставови за јазикот и именувањето на државјанството

Сител - 10.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

Гордон: Македонија има разумни ставови за јазикот

Курир - 10.12.2010

- Македонците треба да попуштат за прашања како што се именувањето на аеродромот, но тие имаат разумни ставови и образложенија за други прашања како што се јазикот и именувањето на државјанството.

Саркози не ги разликува „Викиликс“ и „Википедија“

МРТ - 10.12.2010

На состанок одржан кон крајот на ноември, францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

Русија очекува НАТО да ги објасни извештаите на Викиликс

Алфа - 10.12.2010

Кремљ очекува објаснување од НАТО за извештајот на Викиликс за плановите на Алијансата за заштита на балтичките земји од Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави во ...

Викиликс: Македонија со разумни ставови за јазикот

Р.С.Европа - 10.12.2010

Во документ на американската дипломатија од минатогодишниот состанок во Стокхолм на Европската унија што го објавува интернет страницата Викиликс се посочува оценката на американскиот помошник ...

Викиликс не стои зад сајбер нападите?

Р.С.Европа - 10.12.2010

Викиликс денеска соопшти дека не била поврзана со сајбер нападите врз глобалните компании кои биле непријателски расположени спрема оваа интернет страница откако почнала да објавува тајни документи ...

Бункерот на Асанж како од филмовите на Џејмс Бонд

Алфа - 10.12.2010

На веќе легендарната животна приказна на Џулијан Асанж, контроверзниот основач на Викиликс, кој од медиумите е наречен Џејмс Бонд во новинарството, дополнителна мистерија даваат фотографиите од ...

Викиликс - И Македонците и Грците треба да попуштат!

Inpress - 10.12.2010

Скопје, 10. декември 2010 (ИНПРЕС) Порталот Викиликс денеска објави уште една телеграма во која се споменува Македонија, овој пат конкретно за спорот околу името со Грција.

Викиликс: Фер или нефер, Македонија мора да најде компромис за името

Курир - 10.12.2010

Викиликс објави уште еден документ на американската администрација за Македонија во кој се наведува дека Македонија има разбирлива положба во врска со јазикот и именувањето на државјанството.

Гордон: Македонија има разумни ставови за јазикот и именувањето на државјанството

Кирилица - 10.12.2010

Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е именувањето на аеродромот, наведува ...

Викиликс го тресе светот од атомско засолниште

Сител - 10.12.2010

Колку и да е мистериозна работата на Викиликс, уште помистериозни се локацијата и ентериерот на бункерот во Стокхолм каде се чуваат доверливите информации кои деновиве го потресоа светот.

Асанж во самица поради негова безбедност

Нетпрес - 10.12.2010

Основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанж, кој од вторникот се наоѓа во затвор во Лондон поради наводно силување, е премесен во самица, известила адвокатот Џенифер Робинсон од тимот што ...

Хакери се закануваат со напад врз британски владини сајтови доколку Џулијан Асанж биде екстрадиран в

МРТ - 10.12.2010

Хакерската група „Анономус“ денеска се закани дека ќе изврши упад во Интернет страниците на британската Влада доколку основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж биде екстрадиран во Шведска.

Асанж ги чува фајловите во бункер

Вечер Прес - 10.12.2010

На веќе легендарната животна приказна на Џулијан Асанж, контроверзниот основач на сајтот Викиликс, кој во медиумите е прогласен за Џемс Бонд на новинарството, дополнителна мистериозна нота и дадоа ...

Гордон: Македонија има разумни ставови за јазикот и именувањето на државјанството

Вечер Прес - 10.12.2010

На ова наведува содржината на телеграмата што вчера ја објави Викиликс, а која се однесува на документ од состанокот што американскиот помошник државен серетар за европски прашања Филип Гордон го ...

Македонија има разумни ставови за јазикот

Идивиди - 10.12.2010

Вашингтон/Скопје, 10 декември 2010 (МИА) - Македонија има разумни ставови и образложенија за македонскиот јазик и за именувањето на државјанството, но треба да попушти за некои прашања како што е ...

Холандија: Уапсен тинејџер кој ги урна страниците Visа i MasterCard

eReporter - 10.12.2010

Холандската полиција објави дека го уапсила 16-годишниот тинејџер поради упад во бројни интернет страници, вклучувајќи ги и оние на Visа i MasterCard.

ВикиЛикс: САД-Компромис за името мора да се најде

eReporter - 10.12.2010

Иако американската администрација изразува разбирање за позицијата на Македонија по прашањето на името и јазикот во спорот со Грција, сепак смета треба да се најде компромис за разликите околу името ...

Од британскиот печат, 9.12

BBC - 09.12.2010

„Викиликс против машината", објавува на насловната страница денешен ИНДИЕПЕНДЕНТ. Додека американската влада им бара на фирмите да ја исклучат интернет страничката од штекер, хакерите предизвикуваат ...

Тwitter објасни зошто #wikileaks не е тренд на сервисот, но…

IT.mk - 09.12.2010

Од објавувањето на доверливите документи, контроверзниот сајт Wikileaks стана доста споменувана тема на Twitter, но ознаките со која се бележат пораките за #wikileaks или #cablegate никогаш не се ...

Словенија во одбрана на „Викиликс“

Телма - 09.12.2010

Одборот за надворешна политика на словенечкиот Парламент денеска изрази загриженост поради обидите за оневозможување на дејствувањето на основачот на „Викиликс“ и на новинарите кои ја пренесуваат ...

Викиликс може да се регистрира кај нас?

Алсат-М - 09.12.2010

Поради хакерските напади и блокади речиси секојдневно во сајбер просторот никнуваат нови веб-страници на Викиликс во разни земји, кои за кратко време се отстрануваат поради содржината која ја нудат.

Став - Светот живее во Орвеловата 1984

Време - 09.12.2010

Стефан Влахов-Мицов По откритијата на „викиликс“ веќе нема сомнеж дека светот е обземен не само од глобална финансиска и економска криза, туку и од морална криза.

Австралија ги обвини САД за „Викиликс“

Утрински - 09.12.2010

БРИЗБЕЈН - Австралиските власти вчера ги обвинија САД, а не основачот на „Викиликс“ за неовластеното објавување на околу 250.000 тајни американски дипломатски телеграми и соопштија дека оние што ...

Кои се „жртвите“ на Џулијан Асанж?

Утрински - 09.12.2010

Британскиот дневен весник „Дејли мејл“ објави реконструкција на настаните, кои на крајот резултираа со обвинувања на сметка на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ дека е силувач.

Свет - Австралија ги обвини САД за протекувањето на документите

Вест - 09.12.2010

АВСТРАЛИЈА/БРИТАНИЈА, 9 декември (Ројтерс) - Австралија вчера ги обвини САД за објавувањето на информациите на Викиликс кои протекоа од американски дипломатски документи и соопшти дека австралискиот ...

Свет - Не убивајте го гласникот!

Време - 09.12.2010

Владите низ светот со нападите врз „викиликс“ не би требало да го убиваат гласникот, кој открива непријатна вистина, изјави Џулијан Асанж, основачот на контроверзната интернет-страница алудирајќи на ...

„Викиликс“ со своја Интернет страница и во Србија

Телма - 09.12.2010

Интернет страницата „Викиликс“, која објавува тајни документи од што се засегнати многу влади во светот, има свој домен и во Србија. Сајтот wikileaks.org.rs е регистриран во градот Топола.

„Викиликс“ оперира и зад решетки

Дневник - 09.12.2010

Иако Џулијан Асанж се смета за „алфа и омега“ на „Викиликс“, страницата објави дека ќе продолжи да ги објавува тајните телеграми, и тоа од вкупно 750 локации низ светот, за да се спречат хакерските ...

ВикиЛикис во акција: САД во Авганистан врбувале деца за машки проститутки

Канал5 - 09.12.2010

ВикиЛикс не мирува. Нови и можеби најшокантни документи досега, објави интернет сајтот на Џулијан Асанж, овој пат во врска со американската мисија во Авганистан.

Австралија:Протести заради апсењето на Асанж

Алсат-М - 09.12.2010

Денеска во градот Бризбејн во Австралија се одржаа протести против апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој е австралиски државјанин.

Две русокоси го завија Асанж во црно

Дневник - 09.12.2010

Шведската обвинителка отфрли дека случајот е поврзан со меѓународниот притисок врз „Викиликс“, но интернет-страницата „Ро стори“ укажува дека една од жените што го обвинуваат Асанж имала врски со ...

Пакистан објави лажни Викиликс документи

Оn.net - 09.12.2010

Во повеќе пакистански медиуми се појавија лажни Викиликс депешеа, во кои индиските генерали се споредени со Слободан Милошевиќ а индиската Влада е обвинета за таен сојуз со хиндуистичките ...

Асанж во притворот нема ни парче хартија

Курир - 09.12.2010

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во притвор нема пристап до компјутер, врска со Интернет, па дури ни обично парче хартија, тврди еден од неговите адвокати Марк Стивенс, кој денеска го посети во ...

Тинејџер уапсен заради сајбер одбраната на Викиликс

Оn.net - 09.12.2010

Холандската полиција уапси 16-годишно момче, под сомнение дека е директно вмешано во сајбер нападите врз сајтовите на Мастеркард, Виза и Пејпал, кои се дел од масовната дигитална герила против ...

Москва претпазлива за НАТО по откривањето тајни документи од Викиликс

Сител - 09.12.2010

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази сомневање за искреноста на НАТО по објавените документи од Викиликс дека Алијансата има план за заштита на Литванија, Летонија и Естонија од ...

Разоткриено вистинското лице на Асанж

Курир - 09.12.2010

Во интервјуто за Си-Ен-Ен очувот на Џулијан Асанж, Брет Асанж, го откри тајниот живот на неговиот син, раскажувајќи ја неговата животна приказна.

Викиликс и со српски домен

Макфакс - 09.12.2010

Кон многубројните домени на Викиликс, кои што никнуваат ширум светот, деновиве се појави и домен во Србија, кој што е регистриран на сајтот vikilea..

“Викиликс“: Кина станува опасен и агресивен противник

Сител - 09.12.2010

Кина се претвора во опасен и агресивен противник без морал, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на најновите откритија на тајни документи на американската дипломатија објавени на интернет страницата ...

Опасен и агресивен противник станува Кина

Курир - 09.12.2010

Британскиот весник „Гардијан“, повикувајки се на тајните документи објавени на „Викиликс“, пишува дека Кина станува опасен и агресивен противник.

Саркози не ги разликува „Викиликс“ и „Википедија“

Кирилица - 09.12.2010

На состанок одржан кон крајот на ноември, францускиот претседател Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, пишува францускиот неделник „Окован патор“ - Наместо да го осуди „Викиликс“, ...

За Саркози „Викиликс“ и „Википедија“ е исто

Курир - 09.12.2010

Францускиот претседател, Никола Саркози направи „индикативен“ лапсус, на состанок одржан кон крајот на ноември, пишува францускиот неделник „Окован патор“.

Викиликс: Нови документи за НЛО

Нетпрес - 09.12.2010

Доверливи дипломатски депешеа од амбасадата на Соединетите Американски Држави кои наскоро ќе бидат објавени, содржат нови детали за непознати летачки објекти – НЛО, тврди основачот на Викиликс, ...

Расмусен: Односите меѓу НАТО и Русија се подобруваат

Кирилица - 09.12.2010

НАТО соопшти дека неговите односи со Русија се подобруваат и покрај објавените доверливи американски документи на „Викиликс“ за планот на Алијансата за одбрана на балтичките држави Дипломатските ...

Видео: Засолништето на Џулијан Асанж како она на Џејмс Бонд

Нетпрес - 09.12.2010

Со оглед на необичниот животен пат и мистеријата која го опкружува, никого не го зачуди веста дека контроверзниот основач на “Викиликс“, Џулијан Асанж, документите кои го потресоа светот ги чува во ...

“Викиликс“: Кина станува опасен и агресивен противник

Алфа - 09.12.2010

Кина се претвора во опасен и агресивен противник без морал, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на најновите откритија на тајни документи на американската дипломатија објавени на интернет страницата ...

Нобелова награда за Асанж

Курир - 09.12.2010

Руските официјални лица предложиле на шала, Нобеловата наград за мир да му се додели на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Русија предлага Нобел за мир за Асанж

Оn.net - 09.12.2010

Кремљ предложи Џулијан Асанж да биде номиниран за Нобелова награда за мир, со што индиректно им се изруга на американските власти и нивните напори по секоја цена да го уапсат основачот на Викиликс.

Одбиена кауцијата, Асанж останува во притвор

Шпиц - 09.12.2010

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ќе остане во притвор во Британија, најмалку до 14 декември, за кога е закажано ново сослушување, пренесе „Дојче веле“.

Србија е на добар пат да стане членка на ЕУ, став на министерот за надворешни работи на Шведска

Канал 77 - 09.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт, во Белград изјавил дека Србија остварила голем напредок во поглед на европските интеграции, иако сеуште постојат некои нерешени прашања.

Ништо ново на Викиликс

Вечер Прес - 09.12.2010

Пишува: Јанко ИЛКОВСКИ Нема избори, штета, нема подобро време за медиумите одошто кога се избори, тоа значи екстра кеш во многу тенкиот буџет на нашите медиумски могули кои се толку моќни што кинат ...

Викиликс

Н.Македонија - 09.12.2010

Некои од преписките на Викиликс се крајно духовити. Други, пак, се потрезвени и укажуваат на вистината, која горе-долу сите ја знаеме: владите се шпионираат меѓусебно, едни влади лажат други влади и, ...

Путин за апсењето на Асанж: "Тоа ли е демократија?"

eReporter - 09.12.2010

Рускиот премиер Владимир Путин изрази сомневање околу основаноста за апсењето на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Велика Британија и праша “дали е тоа демократија?.

Хакери го срушија сајтот на Mastercard како одмазда за Wikileaks

IT.mk - 08.12.2010

Сајтот на Mastercard e срушен веќе неколку часа со DDoS напади од активистичка хакерска група која сака да ја одмазди Wikileaks, сајтот кој објави куп доверливи дипломатски документи .

Хакерска одмазда за Викиликс

BBC - 08.12.2010

Сајбер нападите во платежните компании кои ги повлекоа своите услуги кон веб страничката Викиликс продолжуваат. Компјутерските хакери целеа кон страничките на Виза и Пеј Пал.

Швеѓанка го тужи Асанж за пукнат кондом?!

А1 - 08.12.2010

Внимавајте, ова што следува не е сценарио за најнов трилер. Иако сите елементи се тука - тајни, пари, девојки, моќ - и еден кул тип, нормално.

Од британскиот печат, 8.12

BBC - 08.12.2010

Во британскиот печат утрово главна тема е апсењето на основачот на Викиликс, вчера во Лондон. „Викиликс вети дека објавувањето на тајните преписки ќе продолжи и покрај одбиената кауција за Асанж", ...

Австралија ги обвинува САД за ВикиЛикс

Канал5 - 08.12.2010

Австралија ги обвини САД дека самите се одговорни за протекувањето на доверливите дипломатски документи, кои ги објави интернет сајтот Викиликс.

Асанж е тест за американската демократија

Deutsche Welle - 08.12.2010

Американската администрација само бара можност да покрене судски процес против Џулијан Асанж. Но, САД со прогонот на основачот на интернет платфромата Викиликс си причинува најголема штета.

Одбиено барањето за кауција, Асанж останува во притвор

Deutsche Welle - 08.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж ќе остане во притвор во Велика Британија, најмалку до 14 декември, за кога е закажано ново сослушување.

Хакери започнаа „кибер војна“ против светски влади и банки

Телма - 08.12.2010

Хакери, во знак на поддршка на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, денеска нападнаа веб сајтови на шведското обвинителство, адвокатот на жената која поднесе тужба за силување, швајцарски финансиски ...

За ВикиЛикс не треба да се обвинува Асанж туку САД-тврди австралискиот министер за надворешни

Канал5 - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни Кевин Руд вели дека за објавувањето на илјадниците дипломатски документи преку ВикиЛикс не треба да се обвинува Асанж туку САД.

Австралија ги обвини САД за објавувањето на тајните документи

Алсат-М - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Викиликс :„Нема да потклекнеме“

Deutsche Welle - 08.12.2010

Интернет платформата Викиликс, и покрај апсењето на нејзиниот основач Џулијан Асанж, денеска продолжува со објавување нови тајни депеши.

За „истекувањето“ на тајните документи, виновни САД, а не „Викиликс“

Телма - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Кршење на кодексот на лицемерието

Оn.net - 08.12.2010

Умберто Еко: Што направи Викиликс? Аферата Викиликс има двојна вредност. Од една страна излегува дека тоа е лажен скандал, скандал кој само изгледа како скандал, наспроти лицемерното опкружување во ...

САД бара од Асанж да ги врати документите

Нетпрес - 08.12.2010

Американскиот стејт департмент го повика Џулијан Асанж да ги врати документите кои ги објавува на “Викиликс“, јавуваат американските медиуми.

Хакери им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката за Викиликс

Алфа - 08.12.2010

Хакери во Велика Британија и надвор од земјата им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката на Викиликс и на неговиот основач Џулијан Асанж, откако тој вчера беше ...

САД нема да бара екстрадиција на Асанж

Макфакс - 08.12.2010

САД не планираат да побараат екстрадиција на основачот на Wikileaks, Џулиен Асанж, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Филип Кроули, пренесу..

САД нема да бара екстрадиција на Асанж

Алфа - 08.12.2010

САД не планираат да побараат екстрадиција на основачот на Wikileaks, Џулиен Асанж, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Филип Кроули, пренесува Риа Новости Минатата недела шведското ...

Австралија ќе му помогне на Асанж

Курир - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Рид изјави дека неговата земја ќе му помогне на Асанж, кој веќе ги контактирал дипломатите на Австралија во Лондон и побарал „конзуларна помош“.

Руд: Австралија ќе му помогне на Асанж

Алфа - 08.12.2010

Австралија ќе му даде конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, кој вчера беше уапсен во Лондон, каде е задржан во притвор.

Австралија: САД, а не Асанж се виновни за објавувањето на тајните документи

Курир - 08.12.2010

Австралија ги обвини САД за објавувањето на 250.000 тајните документи, нагласувајќи дека правна одговорност имаат оние кои ги дале материјалите.

Москва предлага Нобелова награда за Асанж

Inpress - 08.12.2010

Москва, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Основачот на порталот Викиликс Џулијан Асанж да се номинира за Нобелова награда за мир, предлага администрацијата на рускиот претседател Дмитриј Медведев.

Австралија ги обвини САД за објавувањето на тајните документи

Сител - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Поддржувачите на Асанж го рушат MasterCard

Макфакс - 08.12.2010

Интернет страницата на MasterCard се соочува со жестоки технички проблеми, најверојатно предизвикани од хакерски напади на поддржувачите на Wikilea..

Пентагон: Поради „Викиликс’“ државите помалку соработуваат со САД

Алфа - 08.12.2010

Портпаролот на американското Министерство за одбрана Дејвид Лапан изјави дека откако Интернет страницата „Викиликс“ почнала да објавува класифицирани дипломатски документи, странските земји го ...

Билд: Шведска и САД немаат преговарано за Асанж

Курир - 08.12.2010

Немало никакви контакти меѓу Шведска и САД околу можна екстрадиција на Џулијан Асанж во САД, изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Австралија: За протекувањето на тајните документи виновни се САД, а не Асанж

Макфакс - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Руд денеска ги обвини Соединетите Американски држави за протекувањето на дипломатските документи ..

Австралија: За протекувањето на тајните документи виновни се САД, а не Асанж

Форум - 08.12.2010

Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Руд ги обвини СAД за протекувањето на дипломатските документи кои ги објави WikiLeaks, додавајќи дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж не треба ...

Шведска ги отфрли обвинувањата за заговор против Асанж

Курир - 08.12.2010

Шведскиот министер за правда ги отфрли обвинувањата за политички мотиви во апсењето на Џулијан Асанж. Шведскиот министер за правда Беатрис Аск во изјава за Би-Би-Си ги отфрли како неточни ...

Хакери се одмаздуваат за блокирањето на Викиликс

Inpress - 08.12.2010

Вашингтон, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Група хакери започна со Интернет-напади врз бизниси кои прекинаа врска со Викиликс, во очигледен знак на одмазда за апсењето на водачот на организацијата Џулијан ...

Викиликс: Американска компанија подведувала момчиња за полициски секси забави

Макфакс - 08.12.2010

Вработени во американска приватна компанија, која ги обучувала авганистанските регрути за полицијата, подведувале момчиња за ветераните, а тие чест..

Викиликс најавува дека во новите документи ќе објави бројни тајни за НЛО

Макфакс - 08.12.2010

Доверливите дописи од амбасадата на САД кои наскоро ќе бидат објавени содржат нови детали за неидентификувани летечки објекти (НЛО), тврди основачо..

Австралија: САД се виновни, а не „Викиликс“ за објавувањето на тајните документи

Кирилица - 08.12.2010

Австралиската Влада соопшти денеска дека САД, а не основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, се виновни за недозволеното откривање на околу 250.000 доверливи американски дипломатски документи, ...

Хакери им објавија „кибер војна“ на неподржувачите на Викиликс

Курир - 08.12.2010

По апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, хакери во Велика Британија и надвор од земјата им објавија „кибер војна“ на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката на Викиликс.

Рад: Австралија ќе му помогне на Асанж

Нетпрес - 08.12.2010

Австралија ќе му пружи конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, основачот на веб страната “Викиликс“, кој вчера беше уапсен во Лондон, јавува “Ројтерс“.

Како Асанж е обвинет за силување во Шведска?

Алфа - 08.12.2010

Британскиот дневен весник Дејли Мејл објави реконструкција на настаните кои доведоа до обвиненијата против Асанж за силување и сексуална злоупотреба.

Билт: Голем напредок на Србија во евроинтеграциите

Нетпрес - 08.12.2010

Министерот за надворешни работи на Шведска, Карл Билт, денес во Белград изјавил дека Србија остварила голем напредок во поглед на европските интеграции, иако сеуште постојат некои нерешени прашања.

Викиликс - војна на граѓаните против светските влади!

Вечер Прес - 08.12.2010

Хакерите им објавија сајбер војна на финансиските компании кои ја повлекуваат поддршката за Викиликс Групата која се нарекува Анонимус и ја сочинуваат хакерски активисти од Велика Британија и надвор ...

Австралија ќе му помогне на Асанж

Канал 77 - 08.12.2010

Австралија ќе му пружи конзуларна помош на својот државјанин Џулијан Асанж, основачот на веб страната “Викиликс“, кој вчера беше уапсен во Лондон.

Виртуелна војна: Хакери ги напаѓаат страните што го забранија Викиликс

eReporter - 08.12.2010

Најновата војна што ја започна сајтот Викиликс со објавувањето на доверливи доументи кои предизвикаа нервоза во целиот свет, ја продолжуваат хакерите кои сега ги напаѓаат страните што ја прекинаа ...

Надополнето: Британскиот суд одби кауција за Џулијан Асанж

IT.mk - 07.12.2010

<Надополнето 07.12.10> Англискиот Вестминистер суд го одби барањето за кауција на основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж велејќи дека г.

Австралија ги обвини САД за Викиликс

BBC - 07.12.2010

Основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанж го минува својот втор ден во притвор во Лондон. Неговиот адвокат вели дека повторо ќе се бара ослободување со кауција, откако судот одби да го ...

Основачот на Викиликс, Асанж уапсен

Deutsche Welle - 07.12.2010

Првиот човек на Викиликс, Џулијан Асанж е во притвор во Лондон. Британската полиција претпладнево го уапси Асанж, повикувајќи се на меѓународната потерница издадена од Шведска, каде е обвинет за ...

Москва е збунета од плановите на НАТО за одбрана на балтичките земји

Алсат-М - 07.12.2010

Москва е збунета од плановите на НАТО, откриени од „Викиликс“, да ја обезбеди дополнителната одбрана на Литванија, Летонија и Естонија од евентуалната руска закана, соопшти денеска извор од руското ...

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Алсат-М - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Deutsche Welle - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на Балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Од „Викиликс“ протекоа виталните места за интересите на САД

Дневник - 07.12.2010

„Викиликс“ објави список на местата низ светот кои САД ги сметаат за витални за американските интереси. Ова предизвика лавина критики до контроверзниот интернет-сајт, поради тоа што информацијата ...

На Велика Британија и‘ е доставен налог за апсење на Асанж

Deutsche Welle - 07.12.2010

Британските власти го добија од Шведска коригираниот налог за апсење на соосновачот на интернет платформата Викиликс, Џулијан Асанж.

ВикиЛикс: Објавен план на САД-НАТО за одбрана на Балтикот од Русија

Канал5 - 07.12.2010

САД и НАТО подготвиле план за одбрана на балтичките членки на Алијансата од Русија, објави ВикиЛикис повикувајќи се на дипломатски документи кои ги објави британскиот весник Гардијан.

Основачот на Викиликс уапсен во Лондон

Алсат-М - 07.12.2010

Основачот на Викиликс, Австралијанецот Џилијан Асанж уапсен е пред малку во Лондон, јавува Би-Би-Си. Според кратката информација на полицијата од Скотланд Јард, Асанж бил уапсен утринава околу 9.30 ...

Москва збунета од плановите на НАТО за одбрана на три балтички земји

Телма - 07.12.2010

Москва е збунета од плановите на НАТО, откриени од „Викиликс“, да ја обезбеди дополнителната одбрана на Литванија, Летонија и Естонија од евентуалната руска закана, соопшти денеска извор од руското ...

Свет - Викиликс со сајтови огледала се бори против сајбер пиратите

Вест - 07.12.2010

ВАШИНГТОН, 7 декември - Интернет страницата Викиликс која објавува тајни документи, презеде неколку мерки за да спречи сајбер напади.

Уапсен основачот на ВикиЛикис, Асанж

Канал5 - 07.12.2010

Уапсен основачот на ВикиЛикис, Асанж Основачот на контроверзната веб- страна Џулиен Асанж е уапсен денеска од британската полиција.

Џулијан Асанж е уапсен во Велика Британија

Deutsche Welle - 07.12.2010

Британската полиција денеска го уапси Џулијан Асанж, основачот на интернет платформата Викиликс, потврди Скотланд Јард. По него постои меѓународна потерница од Шведска поради обвинение за силување и ...

Викиликс ќе продолжи со објавувањето на тајните документи

Inpress - 07.12.2010

Лондон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, е напад на слободата на медиумите. Тоа нема да ја спречи интернет страницата и натаму да објавува доверливи ...

Викиликс - САД спречиле Србин да продава снајпери во Јемен

Inpress - 07.12.2010

Вашингтон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Дипломатските депеши кои ги објави веб-порталот Викиликс кои појаснуваат како американската влада се трудела да ја спречи продажбата на оружје во одредени делови ...

Одбиена кауцијата за Асанж

Оn.net - 07.12.2010

И покрај тоа што петмина поддржувачи на Џулијан Асанж понудија 100.000 фунти гаранција, судот одби да го ослободи со кауција и закажа нова средба за 14-ти декември.

Асанж во притвор до 14 декември

Макфакс - 07.12.2010

Судот во Вестминстер одреди денеска на основачот на интернет сајтот Викиликс, Џулијан Асанж, му одреди притвор притвор до 14 декември, пренесува аг..

Асанж во притвор до 14 декември

Форум - 07.12.2010

Судот во Вестминстер одреди денеска на основачот на интернет сајтот Викиликс, Џулијан Асанж, му одреди притвор притвор до 14 декември Судот одбил да ја прифати кауцијата што ја понудил адвокатот на ...

Преговорите вродија со плод - Асанж утре пред полицијата?

Inpress - 07.12.2010

Лондон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Основачот на порталот Викиликс Џулијан Асанж утре треба да се појави пред судот во Англија, откако неговите адвокати најавија дека тој ќе одговори позитивно на ...

Британскиот суд одби да го ослободи со кауција Џулијан Асанж

Сител - 07.12.2010

Основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан Асанж останува во притвор, откако денеска британскиот суд одби да го ослободи со кауција.

Австралиски весник објави писмо од Асанж

Макфакс - 07.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж испрати писмо до австралискиот весник „The Australian“ во кое порачува дека Викиликс заслужува заштита, а не на..

Австралиски весник објави писмо од Асанж

Форум - 07.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж испрати писмо до австралискиот весник „The Australian“ во кое порачува дека Викиликс заслужува заштита, а не напади и закани поради тоа што без страв објавува ...

Русија ќе бара од НАТО да го повлече планот за Балтикот

Макфакс - 07.12.2010

Русија ќе побара од НАТО да отстапи од својот таен план, според кој би ги бранела трите балтички држави од воен напад, изјави рускиот претставник в..

Пентагон: Поради „Викиликс’“ државите помалку соработуваат со САД

Сител - 07.12.2010

Портпаролот на американското Министерство за одбрана Дејвид Лапан изјави денеска, дека откако Интернет страницата „Викиликс“ почнала да објавува класифицирани дипломатски документи, странските земји ...

САД засега незаинтересирани за апсењето на Асанж

Макфакс - 07.12.2010

Апсењето на основачот на интернет-порталот Викиликс Џулијан Асанж „во ова фаза“ претставува билатерално прашање помеѓу Велика Британија и Шведска, ..

Адвокатот на Асанж подготвува доброволна средба со британската полиција

Макфакс - 07.12.2010

Марк Стивенс, адвокатот на основачот на интернет страницата Wikileaks, Џулијан Асанж организира „доброволна средба“ на неговиот клиент со британска..

WikiLeaks – НАТО сакал да ги заштити балтичките земји од Русија

Форум - 07.12.2010

Северо-атлантската воена алијанса изработила планови за заштита на трите балтички држави од закана од Русија, се истакнува во дипломатските преписки кои ги објави фамозната итнернет страница во ...

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Кирилица - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс Во документот, објавен од весникот ...

Викиликс – НАТО сакал да ги заштити балтичките земји од Русија

Макфакс - 07.12.2010

Северо-атлантската воена алијанса изработила планови за заштита на трите балтички држави од закана од Русија, се истакнува во дипломатските преписк..

Основачот на „Викиликс“ утре се предава на полицијата?

Курир - 07.12.2010

Џулијан Асанж, основачот на сајтот „Викиликс“ најверојатно утре ќе се појави во британскиот суд. Асанж ќе бара Германци кои би му помогнале да ја плати кауцијата.

Асанж утре и се предава на полицијата?!

Нетпрес - 07.12.2010

Џулијан Асанж основачот на “Викиликс“ до утре имал рок да се појави на суд во Британија. Според неговите адвокати тој требало да се пријави во полиција за барањето на Шведска за негова екстрадиција, ...

Викиликс: НАТО со повеќе војници на Балтикот

Р.С.Европа - 07.12.2010

Во најновите тајни документи на американскта дипломатија што се појавија на Викиликс се наведува дека по кратката војна меѓу Русија и Грузија во 2008 година, НАТО ги проширил плановите за одбрана на ...

Москва збунета од плановите на НАТО за одбрана на балтичките земји

Кирилица - 07.12.2010

Москва е збунета од плановите на НАТО, откриени од „Викиликс“, да ја обезбеди дополнителната одбрана на Литванија, Летонија и Естонија од евентуалната руска закана, соопшти денеска извор од руското ...

Асанж уапсен во Британија

Р.С.Европа - 07.12.2010

Основачот на Викиликс 39 годишниот австралиец Џулијан Асанж, како што јавуваат агенциите, денеска бил уапсен во Британија.

Русија ќе бара од НАТО да го повлече планот за Балтикот

Форум - 07.12.2010

Русија ќе побара од НАТО да отстапи од својот таен план, според кој би ги бранела трите балтички држави од воен напад, изјави рускиот претставник во НАТО, Дмитриј Рогозин Во доверливите депеши што ги ...

Џулијан Асанж уапсен во Англија

Inpress - 07.12.2010

Лондон, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) Основачот на порталот Викиликс Џулијан Асанж денеска бил уапсен во Англија. Претходно беше објавено дека тој утре треба да се појави пред судот во Англија, откако ...

Адвокатот на Асанж подготвува доброволна средба со британската полиција

Алфа - 07.12.2010

Марк Стивенs, адвокатот на основачот на интернет страницата Wikileaks, Џулијан Асанж организира „доброволна средба“ на неговиот клиент со британската полиција, која во понеделникот навечер ја доби ...

Во Лондон уапсен Асанж

Форум - 07.12.2010

Основачот на фамозната итнернет страница Wikileaks, Џулијан Асанж е уапсен во Велика Британија, објави Reuters повикувајќи се на лондонската полиција Лондонската полиција го уапсила Џулијан Асанж во ...

Уапсен Џулијан Асанж

Р.С.Европа - 07.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж денеска, како што соопшти британската полиција, бил уапсен во Лондон. Основачот на Викиликс 39 годишниот австралиец Џулијан Асанж, како што јавуваат агенциите, ...

Лондон: Уапсен Асанж под обвинение за сексуален напад

Макфакс - 07.12.2010

Лондонската полиција го уапси околу 9.30 часот основачот на Викиликс Џулиан Асанж (39), пишува Скај њус. Тој е приведен под обвинение за сексуален напад во Шведска.

Уапсен Џулијан Асанж, основачот на Викиликс

Алфа - 07.12.2010

Британската полиција денеска го уапси oсновачот на интернет страницата „Викиликс“, Џулијан Асанџ. Велика Британија претходно доби налог и сите потребни документи за ноегово апсење.

САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

МРТ - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Уапсен Џулиjан Асанж основачот на „Викиликс“

Курир - 07.12.2010

Британската полиција денеска го уапси oсновачот на интернет страницата „Викиликс“, Џулијан ...

Викиликс: САД и НАТО планирале да го одбранат Балтичкиот регион од Русија

Сител - 07.12.2010

САД и НАТО разработувале планови за одбрана на балтичките држави од Русија, покажува најновиот американски дипломатски доверлив документ, објавен од сајот Викиликс.

Не толку злобни истекувања

Окно - 07.12.2010

Аферата WikiLeaks има двократна вредност. Од една страна, излезе како застарен скандал, скандал кој се чини дека е скандал само затоа што ги прикажува кулисите на дволичноста која постои меѓу ...

Основачот на Викиликс уапсен во Велика Британија

Нетпрес - 07.12.2010

Британската полиција соопштила дека го уапсила основачот на контроверзната интернет страница “Викиликс”, Јулијан Асанж. Аспењето било спроведено на основа на потерницата на Интерпол по барање на ...

САД го осудија Викиликс за објавувањето стратегиски локации

Р.С.Европа - 07.12.2010

Официјален Вашингтон ја осуди интернет страницата Викиликс за објавувањето на тајната листа на локации во целиот свет кои САД ги сметаат како критични за нивната национална безбедност.

Викиликс: За Србија невозможно да влезе во ЕУ без да го признае Косово

Макфакс - 07.12.2010

Министерството за надворешни работи на Франција побарало од администрациите на САД и ЕУ, заеднички да и стават до знаење на Србија дека не е можно ..

Лунгреску: Русија и НАТО не се закана еден за друг

Нетпрес - 07.12.2010

НАТО и Русија не претставуваат закана еден за друг, изјавил денеска портпаролот на НАТО, Оана Лунгреску и нагласила дека мисијата на северно-атланскиот сојуз е да ги заштити сите свои земји-членки, ...

„Викиликс“: Ништо нема да не запре

Курир - 07.12.2010

Кристин Храфнсон потпаролот на „Викиликс“ денес изјави дека апсењето на Асанж нема да ги запре да објавуваат тајни документи на интернет, и дека тоа претставува напад врз слободата на медиумите.

Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално, смета поранешниот шеф на Форин Офисот Рифкин

МРТ - 07.12.2010

Поранешниот британски министер за надворешни работи Малколм Рифкин, го нарече „неодговорно и на границата од криминално“ однесувањето на Викиликс и неговата најнова контроверзна одлука да се ...

Портпаролот на Викиликс: Ќе продолжиме со објавување на документи

Макфакс - 07.12.2010

Апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е напад врз слободата на печатот и нема да ја спречи организацијата да продолжи да објавува докуме..

Викиликс објави глобален именик на клучни објекти за САД

Н.Македонија - 07.12.2010

Викиликс се закани дека ќе обелодени нови доверливи документи со разорни последици како термонуклеарна бомба ако Асанџ биде уапсен, убиен или неговиот веб-сајт биде трајно отстранет од Интернет ...

Портпарол на ВикиЛикс – Продолжуваме со објавување

eReporter - 07.12.2010

Апсењето на основачот на ВикиЛикс, Џулијан Асанж е напад на слободата на медиумите и нема да ја спречи интернет страницата и натаму да објавува доверливи документи, изјави денеска портпаролот на ...

Основачот на ВикиЛикс уапсен во Британија

eReporter - 07.12.2010

Основачот на веб страната ВикиЛикс, Австралиецот Џулијан Асанж и се предаде утрината на полицијата во Велика Британија, јавуваат британските медиуми.

Сајтот на Wikileaks сега има стотина копии

IT.mk - 06.12.2010

Контроверзниот сајт Wikileaks го изгуби својот .org домен кој беше изгасен од американскиот интернет провајдер, беше тргнат од серверите на Amazon, се повлече и PayPal преку кој одеа донациите за ...

Протече листа со значајни објекти за САД

BBC - 06.12.2010

Долга листа клучни објекти низ светот кои САД ги сметаат како клучни за нивната национална безбедност, се објавени од Викиликс.

Груевски: Немаме проблем со вистината на Викиликс

BBC - 06.12.2010

Викиликс и бранувањата во светот кои ги предизвика интернет старницата беа меѓу прашањата кои колегите од српската радио и телевизијата Б 92 му ги поставија на македонскиот премиерт Никола Груевски ...

Асанж: Обама треба да поднесе оставка ако одобрил шпиунирање службеници на ОН

Deutsche Welle - 06.12.2010

Претседателот на САД Барак Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека ја одобрил наредбата за шпиунирање на службеници на ОН, изјави основачот на Интернет платформата „Викиликс“ Џулијан ...

Џулиус Асанж има „план Б“

Утрински - 06.12.2010

Лондон- Основачот на „Викиликс“, некогашниот хакер Џулијан Асанж предупреди дека ако биде уапсен или ако веб сајтот му биде затворен, на Интернет ќе бидат објавени многу доверливи документи кои ги ...

„Викиликс“ - тајни и лаги

Утрински - 06.12.2010

Најновото обелоденување на информации од „Викиликс“ нуди фасцинантен увид во работата на американскиот Стејт департмент.

Свет - Агресивната Кина губи пријатели

Време - 06.12.2010

Кина губи пријатели низ светот поради новата агресивна надворешна политика, се вели во преписката на американскиот амбасадор во Пекинг до Стејт департментот, која ја објави веб-сајтот „викиликс“.

Викиликс објави листа со загрозени објекти

Deutsche Welle - 06.12.2010

Оспоруваната интернет платформа Викиликс на интернет објави листа со објекти, кои од агол на американските власти претставуваат можни цели за напад.

Викиликс продолжува со објавување доверливи инфорамции

Алсат-М - 06.12.2010

Како што своевремено американскиот претседател Џорџ Буш за неколку држави од светот рече дека се Оски на злото, денеска од интернет страницата Викиликс на ист начин му враќаат на Вашингтон.

Кинески дисиденти ќе го продолжат делото на „Викиликс“

Дневник - 06.12.2010

Група кинески дисиденти најавија дека в година ќе отворат сопствена веб-страница по угледот на контроверзниот „Викиликс“ за да разоткриваат тајни на властите во Пекинг и така да се борат за ...

ВикиЛикс објави список со објекти витални за американската безбедност

Канал5 - 06.12.2010

Сајтот „ВикиЛикс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт Департментот, значително ...

Рифкин: Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално

Кирилица - 06.12.2010

Однесувањето на Викиликс е неодговорно и криминално, смета поранешниот шеф на Форин Офисот, Рифкин Поранешниот британски министер за надворешни работи Малколм Рифкин, го нарече „неодговорно и на ...

„Викиликс“ објави список на објекти во опасност , што САД сакаат да ги заштитат од терористички напа

МРТ - 06.12.2010

Сајтот „Викиликс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт департментот, значително ...

САД ја известиле Србија за објавувањето на документите од Викиликс

Кирилица - 06.12.2010

Политичкиот директор во српското Министерство за надворешни работи Борислав Стефановиќ изјави дека САД и укажале на Србија дека Викиликс ќе објави тајни американски дипломатски документи Стефановиќ ...

Викиликс ги попиша “болните точки“ на САД

Оn.net - 06.12.2010

Рудник за кобалт во Конго, фабрика за производство на змиски противотров во Австралија и Фабрика за инсулин во Данска и Германија, се дел од долгата листа на објекти во светот кои што САД ги смета за ...

Асанж се закани со „отровно апче“

Кајгана - 06.12.2010

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж се закани со „отровно апче“, односно ново објавување на тајни меѓународни документи во случај на негово апсење или гаснење на Викиликс.

Обама е поголема закана од Викиликс

Курир - 06.12.2010

Американскиот дипломат Џон Болтон изјави, дека Интернет страницата „Викиликс“ со објавувањето на доверливите документи на американската дипломатија и нанесе штета на САД, но поголема закана од тоа е ...

„Викиликс“ објави список на објекти во опасност

Сител - 06.12.2010

Сајтот „Викиликс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт департментот, значително ...

Швајцарците ја блокираа банкарската сметка на Џулијан Асанж

Inpress - 06.12.2010

Берн, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Банкарската филијала на Швајцарските пошти денеска соопшти дека поради „неточни податоци за местото на живеење“ е блокирана банкарската сметка на основачот на Викиликс ...

Затворена швајцарската жиро-сметка на основачот Wikileaks

Форум - 06.12.2010

Подружница на швајцарската пошта, компанијата PostFinance ја затвори сметка на основачот на сајтот Wikileaks Џулијан Aсанџ, со образложение дека тој доставил неверодостојни информации за местото на ...

Швајцарска банка ја затвори сметката на Асанж

Р.С.Европа - 06.12.2010

Швајцарската поштенска банка соопшти дека ја затворила сметката на основачот на Викиликс Џулијан Асанж поради, како што велат, лажните информации што ги оставил за својата адреса.

“Ди Велт“: Викиликс објави список на потенцијални терористички цели

Нетпрес - 06.12.2010

Викиликс објави список на инфраструктурни објекти низ светот, кои од гледна точка на безбедносните служби на САД, можат да станат цел на терористички напади, пишува “Ди Велт“, пренесува Нетпрес.

Затворена швајцарската жиро-сметка на основачот на Викиликс

Макфакс - 06.12.2010

Подружница на швајцарската пошта, компанијата ПостФинанс ја затвори сметка на основачот на сајтот Викиликс Џулијан Aсанж, со образложение дека..

Замрзната швајцарската сметка на Асанж

Оn.net - 06.12.2010

Швајцарската поштенска банка ја замрзна сметката на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж под образложение дека оставил лажни податоци за своето место на живеење.

Британија доби налог за апсење на Асанж

Форум - 06.12.2010

Велика Британија доби налог и сите потребни документи за апсење на основач на интернет страницата Wikileaks, Џулиан Асанж, кој е обвинет за силување и сексуално малтретирање во Шведска, според ...

Британија доби налог за апсење на Асанж

Макфакс - 06.12.2010

Велика Британија доби налог и сите потребни документи за апсење на основачот ...

Адвокатот на Асанж го подготвува за доброволна средба со британската полиција

Форум - 06.12.2010

Марк Стивенs, адвокатот на основачот на интернет страницата Wikileaks, Џулијан Асанж организира „доброволна средба“ на неговиот клиент со британската полиција, која во понеделникот навечер ја доби ...

Викиликс објави список на објекти од витално значење за САД

Нетпрес - 06.12.2010

Долг список на важни објекти ширум светот, кои Соединетите Американски Држави ги опишуваат како објекти од големо значење за нивната национална безбедност, обелоденет е денеска на интернет страницата ...

Викиликс забранети за читање

Оn.net - 06.12.2010

И покрај фактот што многу доверливи дипломатски информации веќе се јавно објавени, администрацијата на Обама на државните службеници им наредила да не читаат такви документи.

Викиликс - Клучни инфраструктурни места во светот

Р.С.Европа - 06.12.2010

Викиликс објави американска тајна листа на клучни инфраструктурни места во светот за кои Вашингтон смета дека се витални за американската национална безбедност.

САД ја известиле Србија дека ќе бидат објавени тајни документи од Викиликс

Курир - 06.12.2010

Политичкиот директор во српското Министерство за надворешни работи Борислав Стефановиќ изјави дека САД и укажале на Србија дека Викиликс ќе објави тајни американски дипломатски документи.

Асанж: Обама да поднесе оставка

Курир - 06.12.2010

Основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан Асанж во интервјуто за шпанскиот весник „Паис“, изјавува дека претседателот на САД Барак Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека ја ...

„Викиликс“ објави список на објекти од витално значење за САД

Алфа - 06.12.2010

Сајтот „Викиликс“ објави доверлив список со објекти под опасност низ целиот свет, што САД сакаат да ги зачуваат од терористички напади, бидејќи нивната загуба, според Стејт департментот, значително ...

САД ќе ја реконструира дипломaтската служба

Нетпрес - 06.12.2010

Официјален Вашингтон се подготвувал за сеопфатна реконструкција на својата дипломатска служба. Исто така, се планирало и преместување на дипломатите, кои биле идентификувани во интернет дипломатските ...

WikiLeaks ги објави списокот на најважните природни ресурси во светот според САД

Форум - 06.12.2010

Wikileaks го објави списокот на главните инфраструктурни и природни ресурси во САД и во светот, направен во февруари 2009 г.

Викиликс објави список со најзначајните објекти за САД

Макфакс - 06.12.2010

Викиликс денеска објави список на објекти низ целиот свет за кои САД смета дека се од клучно значење за американската безбедност. Как..

Асанж: Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека одобрил шпионирање службеници на ОН

Алфа - 06.12.2010

Претседателот на САД Барак Обама треба да поднесе оставка доколку се докаже дека ја одобрил наредбата за шпионирање на службеници на ОН, изјави основачот на Интернет страницата „Викиликс“ Џулијан ...

Србија била известена од САД за објавувањето на документите од Викиликс, според висок српски функцио

МРТ - 06.12.2010

Политичкиот директор во српското Министерство за надворешни работи Борислав Стефановиќ изјави дека САД и укажале на Србија дека Викиликс ќе објави тајни американски дипломатски документи.

"Викиликс" во нуклеарен бункер

ЗаЗабава - 06.12.2010

Моментално најпопуларниот веб-сајт на светот "Викиликс" мораше да пронајде решение откако Амазон го избриша... ... од своите сервери.

Викиликс објави список на објекти во опасност

Вечер Прес - 06.12.2010

Долг список на важни објекти во светот што САД ги опишува како објекти од витално значење за национална безбедност на Соединетите Држави протече вчера на страницата Викиликс.

Викиликс е доказ дека работиме

Н.Македонија - 06.12.2010

На државната секретарка на САД Хилари Клинтон падна товарот да ги намали штетите од објавувањето на доверливите дипломатски документи.

WikiLeaks се пресели во нуклеарен бункер

Идивиди - 06.12.2010

Интернет страницата која последните 10 дена го тресе светот WikiLeaks мораше да пронајде ново решение откако Amazon го исфрли од своите сервери.