TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 13 случаи на коронавирус, нема починати

Р.С.Европа - 10.07.2021

Регистрирани се 13 нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа од направени 3.404 тестирања. Нема регистрирани починати лица, а оздравен е еден пациент, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новозаразените, во Тетово се 7, а во Скопје 6.

Филипче: Нема нови мерки, потребна е масовна вакцинација

Р.С.Европа - 10.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека ситуацијата со Ковид-19 е стабилна и дека нема потреба од воведување на нови мерки. „Политиката на затворање се спроведуваше во периодот кога не беа достапни вакцините.

Николов: Филипче да ги спроведе мерките кои ги предлагаме, за да не ни се повторат жртвите од вториот и третиот бран

Опсервер - 10.07.2021

Доста е со ПР и со скапо платени реклами, наместо на сопствена промоција и пет минути слава, потребно е Филипче да се фати да работи и да не се дозволи повторно избувнување на пандемијата на есен.

Мирна е ситуацијата, нема најави за воведување некакви рестрикции, смета Филипче

Локално - 10.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека и викендов разговарал со останатите членови на Комисијата за заразни болести, во однос на последната епидемиолошка состојба во земјава.

Не треба да живееме затворени, фокусот треба да е вакцинацијата, вели Филипче

360 степени - 09.07.2021

Не треба да живееме затворени, фокус треба да е вакцинацијата, вели министерот за здравство, Венко Филипче на прашање дали ќе се воведуваат нови рестрикции поради делта-сојот на ковид-19. „Сега нема потреба од нови мерки, затоа што ситуацијата е ...

Засега нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за ...

360 степени - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Зафировски: Филипче да ги спроведе мерките за спречување на делта сојот

Канал5 - 09.07.2021

​И покрај огромната бројка на починати од корона во Македонија, Венко Филипче живее во филмот дека спроведувал мерки за заштита на населението Ефектот од работата на Филипче до сега е скоро 160.000 заразени од Ковид-19 и скоро 6.000 починати.

Нема затворање и построги мерки - властите ставаат акцент на вакцинацијата

Сител - 09.07.2021

Ситуацијата со коронавирусот е стабилна и нема потреба од рестриктивни мерки, ниту ограничувања за влез во државата. Според министерот за здравство сега фокус треба да се стави на вакцинацијата, а не да живееме затворени.

Комисијата за заразни болести неделава ќе решава за евентуални рестрикции на границите

МКД - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Зафировски: Филипче да ги спроведе предложените мерки за спречување на делта сојот

МКД - 09.07.2021

И покрај огромната бројка на починати од корона во Македонија, Венко Филипче живее во филмот дека спроведувал мерки за заштита на населението. Ефектот од работата на Филипче до сега е речиси 160.000 заразени од ковид-19 и скоро 6.000 починати.

Неделава ќе се разговара за евентуални рестрикции на границите поради Ковид 19

24 Вести - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

За евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за заразни болести

Сител - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

За евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата

Канал5 - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Комисијата за заразни болести на состанок неделава ќе разговара за евентуални рестрикции на границите

ТВ21 - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Делта сој на ковид-19: Засега без најави за евентуални рестрикции на границите

Нова ТВ - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез во Македонија, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

(Живо): Изјава на Министерот Филипче во х. „Мериот“

Нова ТВ - 09.07.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска учествува на отворањето на Центарот за прва психолошка помош и психосоцијална поддршка од страна на Црвен ...

Акцентот е на вакцинацијата, состојбата со делта сојот одреди дали ќе има рестрикции на границите

Независен - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Комисијата за заразни болести ќе разговара за евентуални рестрикции на границите

ММС - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Засега нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за ...

Вечер Прес - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Зафировски: Филипче да ги спроведе мерките предложени од ВМРО-ДПМНЕ, па потоа слободно нека се фали дека се негови ако ...

Press24 - 09.07.2021

И покрај огромната бројка на починати од корона во Македонија, Венко Филипче живее во филмот дека спроведувал мерки за заштита на населението, истакна на денешната прес-конференција Доктор Оливер Зафировски, член на Комисија за здравство на ...

Доктор Зафировски: Филипче да ги спроведе мерките за спречување на делта сојот предложени од ВМРО-ДПМНЕ, па потоа ...

Курир - 09.07.2021

И покрај огромната бројка на починати од корона во Македонија, Венко Филипче живее во филмот дека спроведувал мерки за заштита на населението, истакна на денешната прес-конференција Доктор Оливер Зафировски, член на Комисија за здравство на ...

Нема затворање и построги мерки – властите ставаат акцент на имунизацијата

Скопје24 - 09.07.2021

Ситуацијата со болеста е стабилна и нема потреба од рестриктивни мерки, ниту ограничувања за влез во државата. Според министерот за здравство сега фокус треба да се стави на им*низацијата, а не да живееме затворени.

Засега нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за ...

24Инфо - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Филипче: Не треба да живееме затворени, фокусот треба да е вакцинацијата

Република - 09.07.2021

Не треба да живееме затворени, фокус треба да е вакцинацијата, вели министерот за здравство Венко Филипче на прашање дали ќе се воведуваат нови рестрикции поради делта-сојот на ковид-19. рече Филипче.

Нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата

Курир - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Во Македонија активни 156 случаи на коронависрусот- засега нема најава за затварање на границите

Press24 - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

КОВИД СТАТУС: Македонците масовно на одмор во Грција каде има нова експлозија на вирусот, во Македонија нема најава за ...

Денешен - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Засега нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за ...

Опсервер - 09.07.2021

– На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Зафировски: Филипче да ги спроведе мерките за спречување на делта сојот предложени од ВМРО-ДПМНЕ

MakPress - 09.07.2021

И покрај огромната бројка на починати од корона во Македонија, Венко Филипче живее во филмот дека спроведувал мерки за заштита на населението. Ефектот од работата на Филипче до сега е скоро 160.000 заразени од Ковид-19 и скоро 6.000 починати.

Засега нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за ...

Бизнис Вести - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Засега нема најава, но за евентуални рестрикции на границите ќе се разговара неделава на состанок на Комисијата за ...

Frontline - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Делта сојот присутен во Македонија, здравствените власти не планираат рестриктивни мерки

MakPress - 09.07.2021

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите.

Епидемолошката состојба е стабилна, за мерки на границите ќе разговара Комисијата

Локално - 09.07.2021

Денеска или до крајот на неделата за ова ќе расправа Комисијата за заразни болести на чиј состанок на дневен ред ќе биде и евентуален карантин за доаѓање од ризични земји. -Ќе разговараме за тоа дали треба да се препорача нешто околу критериумите за ...

Со вакцинирање на децата против ковид-19 ќе стигнеме до колективен имунитет, кажа Филипче во Охрид

Сакам да кажам - 08.07.2021

„Имунизацијата на децата против ковид-19 е единствен начин да стигнеме до соодветен процент на колективен имунитет. Некои земји тоа вакцинирање го воведуваат како задолжително, односно нема да ги примаат децата на училишта ако не се вакцинирани.

Не можеме веќе да живееме затворени, епидемијата ќе потрае И спасот е во вакцините, вели Филипче

Сакам да кажам - 08.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека сега, кога државата обезбедила доволно вакцини против ковид-19 за да бидат достапни за секој што сака да се заштити, повеќе не би требало да има затварања за сите, полициски часови и слично, туку ...

Филипче: Не се потребни рестрикции внатре во земјата, за мерки на границите ќе разговара Комисијата

360 степени - 08.07.2021

Комисијата пред два дена не препорача такви мерки Стручњаци од епидемиологијата изминатите денови преку медиумите апелираа да се воведе контрола на нашите граници поради можноста од „увоз“ на новиот и сè подоминантен во многу земји делта-сој Во овој ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Канал5 - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

ТВ21 - 08.07.2021

На Комисијата, посочи, ќе се зборува за тоа дали треба нешто да се препорача во однос на критериумите за влез на границите, иако гледаме дека во многу земји во регионот покрај тоа што имаат некакви рестриктивни мерки, како во Грција на пример, има ...

Филипче: Комисијата ја следи состојбата и ќе се разгледа можноста за рестрикции за влез

Канал5 - 08.07.2021

Вакцината за деца е незадолжителна. „Се разбира дека ќе го вакцинирам моето дете против Ковид 19“, изјави министерот Венко Филипче на прашањето дали би го вакцинирал сопстветното дете по донесената одлука од понеделник да се вакцинираат децата од 12 ...

Филипче ќе го вакцинира својот син со Фајзер – во некои западни земји вакцинацијата на децата е задолжителна

ТВ21 - 08.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче ќе го вакцинира неговото дете со „Фајзер“ бидејќи со тоа сака да даде пример дека вакцините против корона вирус се безбедни за децата. Тој вчера најави дека од понеделник и децата над 12 години ќе може да се ...

Филипче: Во моментов нема потреба од рестриктивни мерки внатре во државата

Алсат-М - 08.07.2021

Во овој момент нема потреба од воведување на рестриктивни мерки во внатрешното функционирање на државата, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Запрашан за што би се разговарало на најавениот состанок со членови на Комисијата за ...

Венко Филипче за Гласот на Америка: Засега нема да има враќање на рестриктивните мерки

Глас на Америка - 08.07.2021

Можно е да се заразат и граѓани кои се вакцинирани, меѓутоа сигурно дека формата на болеста нема да биде тешка ОХРИД — Глас на Америка: Актуелно е случувањето со Делта сојот и во регионот и кај нас.

Филипче: Вакцинацијата за деца нема да биде задолжителна, но јас ќе ги вакцинирам моите деца

Сител - 08.07.2021

Да се разбира дека ќе ги вакцинирам моите деца. Единствен начин да стигнеме до колективен имунитет е и децата да се вакцинираат, изјави министерот за здравство Венко Филипче. – Има земји каде вакцинацијата на децата е задолжителна, односно нем да ги ...

Филипче тврди дека ќе го вакцинира своето дете

Фокус - 08.07.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче тврди дека ќе го вакцинира своето дете за да даде пример дека вакцините против корона вирус се безбедни за децата откако вчера најави дека од понеделник и децата над 12 години ќе може да се вакцинираат против ...

Николов: Филипче да ја забрза вакцинацијата и да воведе контрола на границите

Канал5 - 08.07.2021

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ со 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот на Ковид19, Филипче да ја забрза вакцинацијата и да воведе контрола на границите. По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Сител - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Филипче најави дека ќе го вакцинира синот со „Фајзер“

МКД - 08.07.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче тврди дека ќе го вакцинира своето дете за да даде пример дека вакцините против корона вирус се безбедни за децата откако вчера најави дека од понеделник и децата над 12 години ќе може да се вакцинираат против ...

Филипче: Засега нема потреба од рестриктивни мерки

Фокус - 08.07.2021

Во овој момент нема потреба од воведување рестриктивни мерки во внатрешното функционирање на државата, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој истакна дека мерки не се потребни поради мирната епидемиолошка состојба во земјата.

Нема одлука за рестриктивни мерки на границите, акцент се става на вакцинирањето, рече Филипче

еМагазин - 08.07.2021

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите, рече министерот за здравство Тој додаде дека на Комисија за заразни болести ќе се разговара за тоа, евентуално дали нешто треба да се препорача за критериуми за влез на границите иако, како што ...

Филипче: Да, јас ќе го вакцинирам моето дете

+инфо - 08.07.2021

Треба да се препорачаат мерки кои што навистина ќе бидат ефикасни.Во овој момент ситуацијата е мирна нема многу прегледи и сметам дека нема потреба од нови мерки, рече Филипче. Да се разбира дека ќе ги вакцинирам моите деца.

Филипче тврди дека ќе го вакцинира своето дете

Либертас - 08.07.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче тврди дека ќе го вакцинира своето дете за да даде пример дека вакцините против корона вирус се безбедни за децата откако вчера најави дека од понеделник и децата над 12 години ќе може да се вакцинираат против ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Независен - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

ММС - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се’ уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Филипче: Вакцината не е задолжителна, но јас ќе ги вакцинирам моите деца

Вечер Прес - 08.07.2021

Единствен начин да стигнеме до колективен имунитет е и децата да се вакцинираат, затоа се разбира дека ќе ги вакцинирам и моите деца изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. – Има земји каде вакцинацијата на децата е задолжителна, ...

Филипче од Охрид: Засега нема рестриктивни мерки на границите, болницата „Св. Еразмо целосно ќе се опреми

OhridNews - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

НЕДОСТИГААТ ИНФОРМАЦИИ ЗА ТЕЖИНАТА НА КЛИНИЧКАТА СЛИКА СО ДЕЛТА СОЈОТ: Затоа е најважна вакцинацијата, попрача Филипче

Фактор - 08.07.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, кој денеска беше во посета на болницата „Свети Еразмо во Охрид, изјави дека засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите, иако, како што нагласи во однос на ова ќе разговара неделава со членовите на ...

Филипче: Ситуацијата е мирна, во моментов нема потреба од рестриктивни мерки

Независен - 08.07.2021

Министерот за задравство Венко Филипче смета дека епидемиолошката состојба во земјава е мирна и дека нема портеба од воведување на нови рестрикции. -На состанокот со Комисијата за заразни болети ќе се зборува за тоа дали треба нешто да се препорача ...

Филипче: Единствен начин за да стигнеме до колективен имунитет е да ги вакцинираме и децата

Либертас - 08.07.2021

-Во некои земји вакцинацијата на деца е задолжителна со цел тие да се вратат во училиштата, кај нас нема да биде задолжителна. Кај нас според препораките децата ќе се вакцинира со Фајзер, вели Филипче.

ФИЛИПЧЕ: Не можеме пак да ги затвориме граѓаните кога веќе обезбедивме вакцини, мијте ги редовно рацете и почитувајте ...

Денешен - 08.07.2021

Епидемија може да трае и повеќе години, имаше некои предвидувања дека може да трае и до 2024 година, дека ќе премине можеби и во ендемска форма, ама тоа не значи дека ние треба да живееме затворени, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Засега нема рестриктивни мерки на границите

24Инфо - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот

24Инфо - 08.07.2021

Интегрален текст од прес конференција на Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му ...

Николов: Филипче да ја забрза вакцинацијата и да воведе контрола на границите

Република - 08.07.2021

Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ со 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот на Ковид19, Филипче да ја забрза вакцинацијата и да воведе контрола на границите. По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување на ширењето на делта-сојот

Н.Македонија - 08.07.2021

Комисјата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ подготви предлог мерки кои смета дека треба да се преземат од надлежните час поскоро, за да се спречи ширење и нов пандемиски бран од делта-сојот на коронавирусот, посочи денеска Игор Николов, претседател на ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување на ширењето на делта-сојот

MTM - 08.07.2021

Комисјата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ подготви предлог мерки кои смета дека треба да се преземат од надлежните час поскоро, за да се спречи ширење и нов пандемиски бран од делта-сојот на коронавирусот, посочи денеска Игор Николов, претседател на ...

15 мерки на ВМРО-ДПМНЕ за спречување на делта сојот

Денешен - 08.07.2021

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки. Филипче најави дека неделава ќе се разгледувало воведување на мерки на ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување ширење на делта-сојот

Centar - 08.07.2021

Комисјата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ подготви предлог-мерки, кои смета дека треба да се преземат од надлежните што побргу за да се спречи ширење и нов пандемиски бран од делта-сојот на коронавирусот, посочи денеска Игор Николов, претседател на ...

ВМРО-ДПМНЕ со 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот на Ковид 19, Филипче да ја забрза вакцинацијата и да ...

Курир - 08.07.2021

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки. Филипче најави дека неделава ќе се разгледувало воведување на мерки на ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот на Ковид-19

Lider - 08.07.2021

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки, вели Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ.

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Курир - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

iPortal - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Филипче: Засега нема рестриктивни мерки на границите

Скопје инфо - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Следната недела ќе се разговара за евентуални рестриктивни мерки при влез во Македонија

Република - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. – изјави министерот за здравство Венко Филипче. Тој посочи дека Комисијата ќе разговара за тоа дали треба нешто да се препорача во однос на критериумите за влез на границите, иако во многу земји ...

Нема потреба од рестриктивни мерки, ќе се разговара за критериумите за влез во државата

Н.Македонија - 08.07.2021

Моментно нема потреба од воведување на рестриктивни мерки, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека на најавениот состанок со членови на Комисијата за заштита од заразни болести претежно ќе се разговара за прашањето дали ...

Филипче: Во моментов нема потреба од рестриктивни мерки внатре во државата

Скопје24 - 08.07.2021

Во овој момент нема потреба од воведување на рестриктивни мерки во внатрешното функционирање на државата, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Запрашан за што би се разговарало на најавениот состанок со членови на Комисијата за ...

Филипче: Во моментов нема потреба од рестриктивни мерки внатре во државата

Press24 - 08.07.2021

Во овој момент нема потреба од воведување на рестриктивни мерки во внатрешното функционирање на државата, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. На прашањето за што би се разговарало на најавениот состанок со членови на Комисијата за ...

За евентуални рестриктивни мерки при влез во Македонија ќе се разговара следната недела

Lider - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. – За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ...

Филипче: Не можеме веќе да живееме затворени, епидемијата може да трае и повеќе години

Press24 - 08.07.2021

Според министерот за здравство, Венко Филипче, сега откако државата обезбедила доволно вакцини против ковид-19 за да бидат достапни за секој што сака да се заштити, повеќе не би требало да има затварања за сите, полициски часови и слично, туку ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Кајгана - 08.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. - Тоа што сè уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни требаат во врска со тежината на клиничката слика ...

Филипче: Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите

Frontline - 08.07.2021

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека на Комисијата за заразни болести ќе се разговара за тоа, евентуално дали нешто треба да се препорача за критериуми за влез на ...

Николов: Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ со 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот на Ковид19, Филипче ...

Опсервер - 08.07.2021

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки. Филипче најави дека неделава ќе се разгледувало воведување на мерки на ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Frontline - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Опсервер - 08.07.2021

– Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

4NEWS - 08.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Николов: Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ со 15 мерки за спречување на ширењето на делта сојот на Ковид19, Филипче ...

MakPress - 08.07.2021

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки. Филипче најави дека неделава ќе се разгледувало воведување на мерки на ...

Нема препораки за рестриктивни мерки на границите за влез во Македонија

MakPress - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага 15 мерки за спречување на ширењето на Делта-сојот

Zoom - 08.07.2021

По предупредувања веќе подолг период дека и на Македонија и се заканува потенцијално ширење на делта сојот на министерот Венко Филипче му текна дека навистина требало мерки, вели Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ.

Рестрикции внатре во земјата не, за мерки на границите ќе се разговара

Скопско Ехо - 08.07.2021

Во овој момент нема потреба од воведување на рестриктивни мерки во внатрешното функционирање на државата, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој смета дека епидемиолошката состојба во земјата е мирна и поради тоа нема потреба за ...

Филипче: Да, јас ќе го вакцинирам моето дете

4NEWS - 08.07.2021

Да се разбира дека ќе ги вакцинирам моите деца. Единствен начин да стигнеме до колективен имунитет е и децата да се вакцинираат, изјави министерот за здравство Венко Филипче. – Има земји каде вакцинацијата на децата е задолжителна, односно нем да ги ...

Филипче: Ситуацијата е мирна, во моментов нема потреба од рестриктивни мерки

Тера - 08.07.2021

Во овој момент нема потреба од воведување на рестриктивни мерки во внатрешното функционирање на државата, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. И денеска кажа дека деновиве ќе има состанок на Комисијата за заразни болести, а ќе се ...

Засега нема рестриктивни мерки на границите

Zoom - 08.07.2021

Засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. За конкретни наши евентуално препораки ќе разговараме оваа недела на состанот на Комисијата за заразни болести. Тоа што се уште не се знае, а чекаме да излезат публикации се информациите кои ни ...

Филипче: Ситуацијата е мирна, во моментов нема потреба од рестриктивни мерки

Локално - 08.07.2021

Министерот за задравство Венко Филипче смета дека епидемиолошката состојба во земјава е мирна и дека нема портеба од воведување на нови рестрикции. -На состанокот со Комисијата за заразни болети ќе се зборува за тоа дали треба нешто да се препорача ...

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите поради делта сојот, рече Филипче

Мета - 08.07.2021

Засега нема одлука за рестриктивни мерки на границите, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој додаде дека на Комисијата за заразни болести ќе се разговара за тоа, евентуално дали нешто треба да се препорача за критериуми за влез на ...

Филипче: Нема враќање на рестриктивните мерки – засега

Expres - 08.07.2021

Во интервју за „Гласот на Америка“ министерот за здравство, Венко Филипче е категоричен дека засега нема враќање на рестриктивните мерки против ширењето на коронавирусот. „За сега нема да има враќање на рестриктивните мерки.

Од понеделник вакцинација на деца од 12 до 16 години, најави Филипче

360 степени - 07.07.2021

Од понеделник ќе почне теренска вакцинација, а ќе се дозволи и вакцинација на деца од 12 до 16 години, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. „Децата ќе се вакцинираат со „Фајзер“ која во овој моменет е единствена вакцина која е ...

Од понеделник ќе може да се вакцинираат деца од 12 до 16 години, и тоа со „Фајзер“, рече Филипче

Сакам да кажам - 07.07.2021

Од понеделник ќе се дозволи вакцинација против ковид-19 за деца од 12 до 16 години, кажа денеска министерот за здравство Венко Филипче. Оваа популација ќе може да ја прими вакцината на „Фајзер“, како што рече министерот, со оглед на препораката од ...

ПЦР-тест за влез во земјава – можна мерка за заштита од делта-сојот

360 степени - 07.07.2021

За евентуално воведување нови мерки ќе се разговара до крајот на неделава, а Филипче најави дека се можни рестрикции на границите, како задолжителен ПЦР-тест или потврда за вакцинација при влез во земјава Поради ризик од ширење на делта-сојот на ...

Филипче: До крајот на неделава одлука за воведување мерки на границите

Сител - 07.07.2021

За дополнителни мерки на границите ќе се разговара до крајот на неделава, изјави на денешната прес конференција министерот Филипче. - За мерки ќе разговараме до крајот на неделава. Станува збор евентуално да се водведат мерки само на границите за ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Канал5 - 07.07.2021

Министерот Филипче потенцира дека генерално состојбата во земјава и понатаму е мирна и апелираше граѓаните да се вакцинираат на пунктовите, кои од понеделник ќе бидат отворени и нема да има потреба од закажување.

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија

Сител - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија

Канал5 - 07.07.2021

Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот.

Неделава дискусија за евентуални мерки поради делта сојот, најави Филипче

Алсат-М - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Слободен Печат - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година, но тоа не значи дека треба да живееме затворени

Сител - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција кажа дека постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. - Во иднина ние не знаеме дали ќе има нова и нова мутација на вирусот што ќе предизвика нови бранови ...

Можно воведување мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

ТВ21 - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава

Фокус - 07.07.2021

Можно е воведување мерки на границите при влез во земјава, но не и реорганизација на она што сега функционира во установите со протоколи, најави министерот за здравство, Венко Филипче поради детектирањето на индиската – делта варијанта на ...

Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година, но тоа не значи дека треба да живееме затворени

Слободен Печат - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција кажа дека постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. – Во иднина ние не знаеме дали ќе има нова и нова мутација на вирусот што ќе предизвика нови бранови ...

ВМРО-ДПМНЕ: Итни мерки за спречување на делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

МКД - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот делта сој на ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Од понеделник вакцинирање на деца од 12 до 16 години со Фајзер

Слободен Печат - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека епидемиолозите ги следат контактите на заразените лица со делта сојот. -Немале многу конткати и нема епидемиолошка ризик, сега епидемиолозите ја вршат истата работа како на почетокот ги ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Бриф - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Веднаш да се донесат итни мерки за спречување на делта-сојот во Македонија

+инфо - 07.07.2021

Ништо од долгонајавуваната масовна вакцинација, додаваат од партијата на Христијан Мицкоски. Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот делта сој на ковид вирусот, реагираше опозициската ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Либертас - 07.07.2021

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

ДО ПЕТОК ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ ИМА НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ: Заради делта сојот Филипче најави евентуални мерки на ...

Фактор - 07.07.2021

До крајот на неделава, членовите на Комисијата за заразни болести ќе дискутираат дали сегашната состојба бара воведување некакви рестриктивни мерки, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

(Живо): Изјави на министерот Филипче и проф. Димовски

Нова ТВ - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче и професор Александар Димовски ќе дадат изјава за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

Алфа - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Ќе донесе ли делта сојот нови рестрикции: Филипче вели пандемијата може да трае до 2024 година

+инфо - 07.07.2021

Генерално состојбата во земјава е мирна и стабилна,нема зголемување на бројот на прегледи во болниците во врска со коронавирусот, кај четворицата пациенти е детактиран делта сојот, кај еден пациент е потешка клиничката слика , рече министерот за ...

ВО ЖИВО: Изјава на министерот за здравство Филипче

Република - 07.07.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и професор Александар Димовски пред МАНУ ќе дадат изјава за медиумите. ...

(ВО ЖИВО) Изјави за медиумите на министерот Филипче и проф. Димовски

Lider - 07.07.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и професор Александар Димовски пред МАНУ ќе дадат изјава за ...

Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година и затоа е важно што поголем број граѓани да се вакцинираат

Република - 07.07.2021

Постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. Но, тоа не значи дека треба и мора да останеме затворени. Ова значи дека е важно што поголем број граѓани да се вакцинираат, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година

24Инфо - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција кажа дека постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. – Во иднина ние не знаеме дали ќе има нова и нова мутација на вирусот што ќе предизвика нови бранови ...

(ВИДЕО) Филипче: Пандемијата може да трае до 2024 година

Lider - 07.07.2021

Постојат предвидувања дека пандемијата може да трае до 2024 година. Но, тоа не значи дека треба и мора да останеме затворени. Ова значи дека е важно што поголем број граѓани да се вакцинираат, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

24Инфо - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

Курир - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот, ќе важат и за оние кои биле на одмор во странство

Курир - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Можно воведување рестриктивни мерки на границите по доаѓањето на делта сојот

Centar - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

Нетпрес - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот, ќе важат и за оние кои биле на одмор во странство

Нетпрес - 07.07.2021

Поради детектирањето на индиската односно делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега функционира како што се отворени установи со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итни мерки за Делта сојот: Доста е од празните флоскули и неспособноста на Филипче

Lider - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на коронавирусот. Ова го истакнаа денеска преку партиско соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

ФИЛИПЧЕ: Можни се мерки на границите при влез во земјава поради ширење на делта сојот

Денешен - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

Press24 - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Филипче: Можни се мерки на границите при влез во земјава поради ширење на делта сојот

Скопје24 - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на болеста кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што сега ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

iPortal - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче: Можно е воведување мерки на границите при влез во земјава

Press24 - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Скопје инфо - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Mожнo e да има мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Lider - 07.07.2021

До крајот на неделава, информира Филипче, со членовите на Комисијата за заразни болести ќе се дискутира дали сегашната состојба бара воведување некакви рестриктивни мерки. Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

24Инфо - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

Република - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

ДЕЛТА СОЈОТ СТИГНА ВО МАКЕДОНИЈА: Вирусот е имун на празните флоскули на Венко Филипче, потребни се итни мерки против ...

Денешен - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Изјави за медиумите на министерот Филипче и проф. Димовски (во живо)

24Инфо - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче и професор Александар Димовски ќе дадат изјава за медиумите. ...

Филипче најави можни мерки на границите поради делта сојот

Кајгана - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Потврдени 4 нови случаи на делта сој во земјава, Венко Филипче: „Пандемијата може да трае до 2024 година“

Точка - 07.07.2021

Бројот на заразени со делта сојот се зголеми за уште четири лица, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција. „Оние вчерашни испитувања на четворица пациенти, случаите што се анализираа, потврдија дека имаат индиски ...

Пред два дена рече одлучно не, за денеска Филипче да најави можни мерки на границите против делта-сојот

Скопско Ехо - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на корона вирусот кај нас, можно е воведување мерки на границите при влез во земјава.

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Frontline - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итни мерки за заштита од Делта сојот

Expres - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Опсервер - 07.07.2021

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче: Можно воведување мерки на границите при влез во земјава

Локално - 07.07.2021

Поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, рече денеска министерот заздравство Венко Филипче.

ВМРО-ДПМНЕ го предупредува Филипче-Веднаш мерки за спречување на делта сојот, не смееме да дозволиме повторување на ...

PressingTV - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот делта сој на ковид вирусот, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

MakPress - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Македонија, но не и реорганизација на она што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни мерки за спречување на Делта сојот во Македонија, доста е од празните флоскули на Филипче

MakPress - 07.07.2021

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот Делта сој на Ковид вирусот. Не смееме да дозволиме повторување на ситуацијата со вториот и третиот бран, каде што имавме по илјадници заразени ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Бизнис Вести - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Од понеделник вакцинирање на деца од 12 до 16 години со Фајзер

Локално - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека епидемиолозите ги следат контактите на заразените лица со делта сојот. -Немале многу конткати и нема епидемиолошка ризик, сега епидемиолозите ја вршат истата работа како на почетокот ги ...

Филипче најави можни мерки на границите при влез во земјава поради делта сојот

Gostivarpress.mk - 07.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека поради детектирањето на индиската – делта варијанта на коронавирусот кај пациенти во земјава, можно е воведување мерки на границите при влез во Северна Македонија, но не и реорганизација на ...

Филипче: Потврден e кај нас уште еден случај на делта сој на коронавирусот

24 Вести - 06.07.2021

Вчера е потврден уште еден случај, а се чекаат резултати уште за уште четворица, рече во денешната изјава министерот за здравство, Венко Филипче при посетата на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје.

Дваесетина градови без ковид-19

Слободен Печат - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Од 12 јули вакцинација без закажан термин, бројот на активни случаи на ковид-19 е 130

МКД - 06.07.2021

Состојбата со ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1.000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Канал5 - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Сител - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Над 20 градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Фокус - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Низ земјава 19 градови се без ковид-19, од 2. јули вакцинација без закажување

ТВ21 - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1.000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови куртулија од ковид-19, од понеделник вакцинација без закажување

+инфо - 06.07.2021

Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 155.716, бројот на оздравени пациенти е 150.100, на починати е 5.486. Состојбата со ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира.

(Живо): Изјава на Министерот Филипче при посетата на ГАК

Нова ТВ - 06.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче во посета на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје. ...

Потврден уште еден случај на делта сој, се чекаат резултати за уште четворица

Нова ТВ - 06.07.2021

Во текот на вчерашниот ден е потврден уште еден случај. Се чекаат резултати уште за четири лица. Скринингот што се прави на тестовите ја исклучува британската варијанта, информира Министерот за здравство Венко Филипче при посетата на ...

Дваесетина градови без активни случаи на Ковид-19

Независен - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Вечер Прес - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Пулс24 - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Над 20 градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Либертас - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

(ВО ЖИВО) Изјава на министерот за здравство Филипче

Lider - 06.07.2021

Погледнете ја во живо изјавата на министерот за здравство Венко ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Курир - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

24Инфо - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Скопје инфо - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

iPortal - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

од 12 јули вакцинација без закажан термин

Република - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

КОВИД СОСТОЈБА: Чисти 19 градови, 7 се со еден или двајца активни, а најмногу 54 има во Скопје

Денешен - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1.000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Изјава на министерот за здравство Филипче (во живо)

24Инфо - 06.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче ќе ја посети Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) во Скопје. ...

Вкупно 130 активни случаи во моментов во Македонија - во овие 19 градови нема ниту еден заразен

Press24 - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без COVID-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Кајгана - 06.07.2021

Состојбата со COVID-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Frontline - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1.000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

од 12 јули вакцинација без закажан термин

Zoom - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Бизнис Вести - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

Опсервер - 06.07.2021

– Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од понеделник ќе се вакцинира без закажување

MakPress - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Дваесетина градови без Ковид-19, од 12 јули вакцинација без закажан термин

4NEWS - 06.07.2021

Состојбата со Ковид-19 во земјава и натаму се стабилизира. Во 19 градови во државата повеќе нема позитивни на коронавирусот. Ако пред еден месец бројот на активни беше околу 1000 случаи, вчера тој беше 130, од кои во Скопје има уште 54, во Тетово ...

Потврден уште еден случај на делта-вирусот, се чекаат резултати уште за уште четворица

Локално - 06.07.2021

Потврден е уште еден случај на делта-вирусот, а се чекаат резултати уште за уште четворица, соопшти денеска Министерот за здравство Венко Филипче при посетата на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје.

Ситуацијата со ковид 19 е мирна, нема нови рестрикции поради делта сојот

Локално - 06.07.2021

Состојбата со ковид 19 е стабилна, засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки поради делата сојот одлучи од Комисијата за заразни болести. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека ситуацијата е многу мирна, ...

ВИДЕО | Филипче: Ситуацијата е стабилна, нема потреба од нови рестриктивни мерки

Слободен Печат - 05.07.2021

Ситуацијата е прилично мирна. Нема ниту еден знак дека е можно да има влошување на епидемиолошката слика. Повеќе денови по ред нема притисок по болниците. Нема пријавување, нема наплив на пациенти ниту во амбулантите, што ни укажува и потврдува дека ...

Филипче: Ситуацијата е стабилна, нема потреба од нови рестриктивни мерки

Фокус - 05.07.2021

Ситуацијата е прилично мирна. Нема ниту еден знак дека е можно да има влошување на епидемиолошката слика. Повеќе денови по ред нема притисок по болниците. Нема пријавување, нема наплив на пациенти ниту во амбулантите, што ни укажува и потврдува дека ...

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Телма - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Филипче: Засега нема потреба од нови рестрикции

Сител - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Канал5 - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Филипче: Ситуацијата е мирна, не треба да се воведуваат рестриктивни мерки

Алсат-М - 05.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека ситуацијата е многу мирна, нема ниту еден знак дека е можно да има влошување на епидемиолошката слика и повеќе денови по ред нема притисок по болниците.

Нема препораки или воведување на нови рестриктивни мерки поради делта сојот

МКД - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираат од Министерството за здравство од каде посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Филипче: Ситуацијата е мирна, не треба да се воведуваат рестриктивни мерки

Р.С.Европа - 05.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека ситуацијата е многу мирна, нема ниту еден знак дека е можно да има влошување на епидемиолошката слика и повеќе денови по ред нема притисок по болниците.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Бриф - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Либертас - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Независен - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

ФИЛИПЧЕ: Ќе го почекаме ставот на членовите на Комисијата, но лично сметам дека не се потребни никакви рестрикции

Фактор - 05.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека епидемиолошката состојба во земјава е мирна и дека летово нема потреба од воведување на рестрикции поради делта сојот. „Ќе почекаме да видиме каков став ќе имаат членовите на Комисијата за заразни ...

Денеска ќе се одлучува дали ќе се воведат мерки против делта сојот

Пулс24 - 05.07.2021

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека иако дел од челновите биле на одмор, веќе се ...

Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции, велат од Министерство за здравство

еМагазин - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Состојбата со коронавирусот е стабилна и засега нема потреба од нови рестрикции

Алфа - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

OhridNews - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информира Министерството за здравство, пренесува МИА. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Филипче: Состојбата е стабилна, засега нема да има нови рестрикции

+инфо - 05.07.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во гостување на „Утрински брифинг“ рече дека ситуацијата е многу мирна, нема ниту еден знак дека е можно да има влошување на епидемиолошката слика и повеќе денови по ред нема притисок по болниците.

Нема да има нови рестрикции поради индискиот сој

Press24 - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Нема воведување нови рестриктивни мерки, состојбата со Ковид-19 во Македонија е стабилна

Денешен - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Комисијата за заразни болести ќе ја разгледува потребата за мерки против делта-сојот

Н.Македонија - 05.07.2021

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека иако дел од челновите биле на одмор, веќе се ...

Филипче за УБ: Ситуацијата е стабилна, нема потреба од нови рестриктивни мерки

iPortal - 05.07.2021

Ситуацијата е прилично мирна. Нема ниту еден знак дека е можно да има влошување на епидемиолошката слика. Повеќе денови по ред нема притисок по болниците. Нема пријавување, нема наплив на пациенти ниту во амбулантите, што ни укажува и потврдува дека ...

Денеска ќе се одлучува дали ќе се воведат мерки против делта сојот

MTM - 05.07.2021

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека иако дел од челновите биле на одмор, веќе се ...

МЗ: Нема нови рестрикции поради индискиот сој

Република - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Комисијата нема препораки за нови мерки поради делта сојот

24Инфо - 05.07.2021

Комисијата за заразни болести утрово имаше состанок на кој се разгледуваше тековната епидемиолошка состојба со коронавирусот и не препорача нови мерки, сметајќи дека во моментов ситуацијата е под контрола, но будно ќе се следи состојбата.

Нема препораки за нови рестриктивни мерки, Филипче вели нема ниту еден знак за можно влошување на епидемиолошката слика

Курир - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Состојбата со коронавирусот е стабилна и засега нема потреба од нови рестрикции, велат од Министерството за здравство

Нетпрес - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Денеска ќе се одлучува дали ќе се воведат мерки против делта сојот

Точка - 05.07.2021

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека иако дел од челновите биле на одмор, веќе се ...

Филипче: Ефикасноста на „Синовак“ е висока, бројката на пријавени граѓани за вакцинација треба да се зголеми

Локално - 05.07.2021

Дел од примероците од позитивните тестови кои се испраќаат во МАНУ за да се одреди типот на предизвикувач не укажуваат дека има ширњењ на делта сојот. Освен во оние два поединечни случаи кај кои беше откриен овој вид на мутација, вели министерот за ...

Засега нема воведување на нови антикорона рестрикции

Gostivarpress.mk - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Бизнис Вести - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

МЗ: Состојбата е стабилна, засега нема потреба од нови рестрикции

Опсервер - 05.07.2021

– Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Нема нови препораки и рестрикции информираат од Министерството за здравство

Frontline - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Нема препораки за нови рестрикции поради делта сојот

Локално - 05.07.2021

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не препорача нови мерки. Надлежните посочуваат дека сепак се следи епидемилошката состојба во земјава и регионот. Министерот за здравство Венко Филипче смета дека епидемиолошката состојба во ...

Нема нови препораки и рестрикции информираат од Министерството за здравство

CivilMedia - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемиолошката состојба во земјава и регионот.

Нема потреба за нови рестрикции, ситуацијата е мирна, велат здравствените власти

MakPress - 05.07.2021

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот.