TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бошковски може да биде осуден на 40 години затвор

А1 - 26.02.2005

Љубе Бошковски може да биде осуден на максималната казна според хрватските закони од 40 години затвор - доколку Истарското обвинителство докаже дека поранешниот министер за внатрешни работи е виновен за соизвршителство на 7 тешки убиства во Раштански Лозја.

Хрватска ќе му суди на Бошкоски

Утрински - 26.02.2005

Обвинителството во Пула поведе обвинение против ексминистерот за убиство Судењето за "случајот Раштански Лозја" ќе започне идниот месец Борис Георгиевски Хрватска ќе му суди на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, за соизвршителство во убиството на седумтемина економски ...

Бошковски во притвор за да биде на дофат на Хаг

Дневник - 26.02.2005

СЛУЧАЈ "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" ВО ХРВАТСКА На поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски му е продолжен притворот во Пула. Вака одлучи вчера Судскиот совет при Жупанискиот суд во Пула, откако јавниот обвинител Влатко Нуиќ покренал обвинение против Бошковски за соучесништво за случајот ...

Бошковски е обвинет за соизвршителство во „Раштански Лозја“

Време - 26.02.2005

ПУЛСКИОТ ОБВИНИТЕЛ НУИЌ ПРЕСЕЧЕ Жупанискиот обвинител од Пула Влатко Нуиќ вчера против поранешниот министер за внатрешни работи и актуелен пратеник Љубе Бошковски поднел обвинение за соизвршителство во случајот „Раштански Лозја“, во кој во 2002 година беа убиени седумте Азијати.

Наслови во хрватските медиуми ,,Љубе Бошковски е обвинет за ликвидација на седум економски емигранти,,.

Канал5 - 26.02.2005

Ова се насловите во хрватските медиуми денеска. Жупаниското обвинителство од Пула поднесе обвинение против екс министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, за убиство на емигранти од Индија и Пакистан.. Државниот обвинител од Пула, Влатко Нуиќ в Ова се насловите во хрватските медиуми денеска.

"Скандалозна промена на обвинението"

Вечер Прес - 26.02.2005

Пулското обвинителство, вчера покрена обвинение против Љубе Бошковски, поранешен министер за внатрешни работи на Република Македонија, во врска со случајот "Раштански Лозја". Ваквиот став на Обвинителството бил соопштен на конференција за печатот пред хрватските медиуми.

Хрватска покрена обвинение против Бошковски за Раштански

А1 - 25.02.2005

По речиси 6 месеци притвор Обвинителството во Пула покрена обвинение против Љубе Бошковски за случајот Раштански Лозја. „Покренавме обвинение, ние мислиме дека Бошковски го извршил делото заедно со четворицата кои се обвинети кај вас.

Хаг ќе молчи за Бошковски до крајот на изборите

Дневник - 25.02.2005

СЛУЧАЈ "ЉУБОТЕН" Хашкото обвинение против поранешниот македонски министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, нема да биде објавено се додека не завршат локалните избори во Македонија за да не предизвика несакани реакции во македонската јавност, дознава "Дневник" од извори блиски на истрагата во ...

ОБВИНЕНИЕ ЗА РАШТАНСКИ ВО ХРВАТСКА

Канал5 - 25.02.2005

Подигнато обвинението против Љубе Бошковски за случајот „Раштански лозја“ во Хрватска. Правосуден скандал, вели неговиот адвокат Звонимир Ходак, затоа што Бошковски без никакви докази е обвинет за соизвршителство, како лично тој да пукал во 7-мината убиен Подигнато обвинението против Љубе Бошковски ...

Бошковски бара да му се одземе хрватското државјанство

Вечер Прес - 25.02.2005

Жупанискиот суд во Пула се уште нема дадено одговор на молбата на Љубе Бошковски за одземање на неговото хрватско државјанство. Тој пред околу два месеца има поднесено барање во кое вели дека сака да се откаже од државјанството на Хрватска и да биде вратен во Македонија.

Побарано обвинение за брат Љубе?

Вечер Прес - 25.02.2005

Денеска ќе биде прекината неизвесноста во врска со хрватската варијанта на случајот "Раштански Лозја". Јавниот обвинител на Пула, Влатко Нуиќ, во својата вчерашна изјава за "Вечер" информираше дека истрагата е комплетно завршена, дека е предаден и извештајот од балистичкото вештачење што беше ...

ЉУБЕ БОШКОВСКИ ЕДЕН ОД НОВИ ШЕСТМИНА ОД ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА ШТО ГИ БАРА ХАГ

Канал5 - 24.02.2005

Хаг ги бара Перишиќ, Мандиќ, Милетиќ, Толимир, Харадинај и Љубе Бошковски. Обвиненијата против овие шестмина се пратени, или веќе се на пат кон Белград, Приштина и Скопје, пишува денешниот сараевски весник Дневни Аваз. Весникот повикувајќи се на извор Хаг ги бара Перишиќ, Мандиќ, Милетиќ, Толимир, ...

Тајното обвинение на Хаг патува кон Скопје и Загреб?

Дневник - 24.02.2005

"БОШКОВСКИ" Хашкиот суд до крајот на неделата треба на Македонија и на Хрватска да им го достави обвинението против поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски за случајот "Љуботен", дознава "Дневник" од извори блиски со Хаг.

И по 11 месеци обвинетите за „Раштански Лозја“ остануваат во притвор

Време - 23.02.2005

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 2 Четворицата обвинети за случајот „Раштански Лозја“ остануваат во истражниот затвор во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд Скопје 2 им го одби и четвртото барање да се бранат од слобода. Одлуката за останување во притвор овојпат ја донел Кривичниот совет на судот со кој ...

ИМА ЛИ ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ЉУБЕ БОШКОВСКИ?

Канал5 - 23.02.2005

Денешната прес конференција на Хашкиот трибунал на која беа потврдени обвиненија за уште неколку обвинети од просторите за поранешна Југославија, уште повеќе ги подгреа сомневањата дека меѓу нив се наоѓа и обвинението против поранешниот македонски министе Денешната прес конференција на Хашкиот ...

Заменик-директорот на затворот сакаше да не окова во синџири

Вест - 23.02.2005

ОДБИЕН ДОКАЗ НА ОБВИНИТЕЛСТВОТО ВО СЛУЧАЈОТ "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" Вака вчера во Судот се жалеше обвинетиот Горан Стојков и рече дека Енвер Барди, заменик-директорот на затворот во Шутка, постојано им правел проблеми, а се познавале од времето на воениот конфликт, кога едини На судскиот процес за ...

Директорот Барди сакаше да не окова

Дневник - 23.02.2005

СУДЕЊЕ ЗА "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" Заменик-директорот на истражниот затвор, Енвер Барди, сакаше да ни ги врзе рацете и нозете со синџири и така да бидеме спроведени во судница, и се пожали вчера на судијката Горан Стојков, пред почетокот на судењето за "Раштански Лозја".

Одложено денешното судење за Раштански лозја

А1 - 22.02.2005

Денешното судење за Раштански лозја е одложено за во четврток, откако судскиот совет по неколку часа зад затворени врати одлучи да не го прифати како доказ второто вештачење. До одложувањето дојде по барање на одбраната, според која не може да биде доказ вештачењето, кое го направиле полициски ...

ПРИТВОРОТ И НАТАМУ ВО СИЛА

Вечер Прес - 22.02.2005

Предлогот за укинување на мерката притвор на четворицата обвинети за случајот Раштански Лозја со активирање на гаранција, уште во петокот е отфрлен, изјави претседалот на Основниот суд Скопје 2, Бојан Ефтимов. Судијата Ефтимов вели дека кауцијата што четворицата ја понудиле во замена во ...