TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите со Грција завршија без успех, Атина го впери прстот во ММФ

Репортер - 14.06.2015

Преговорите во Брисел меѓу Грција и нејзините меѓународни кредитори, кои почнаа вчера, завршија денеска без договор, поради сериозните разлики, кои се задржуваат, соопшти портпаролот на Европската комисија, цитира “Франс прес”.

ПРОПАДНАА ПРЕГОВОРИТЕ: Грција и кредиторите не се договорија

Телеграф - 14.06.2015

Преговорите беа шанса да се постигне договор и да ѝ се овозможи на Грција да ги врати долговите како и да спречат излез на земјата од еврозоната, што би предизвикало економски хаос во Европа.

Преговорите на Грција и кредиторите прекинати, поради големите разлики

Макфакс - 14.06.2015

Најновиот круг од преговорите меѓу Грција и нејзините доверители во Брисел се прекинати во неделата навечер без постигнување договор, откако разговорите во текот на викендот не успеаја да ги премостат големите разлики во ставовите меѓу двете страни ...

Грција ненадејно ги напушти преговорите во Брисел

Sky - 14.06.2015

Преговорите меѓу Атина и Брисел повторно удрија во ѕид. Грчкиот преговарачки тим ненадејно ја напушти преговарачката маса и се враќа назад во Грција без да биде постигнат конечен договор со европските кредитори.

Ако банкротира: Во Грција ќе шопингуваме како Американци

еМагазин - 14.06.2015

По којзнае кој пат последниве неколку години повторно е актуелно прашањето за банкротирањето на Грција. Јас лично не верувам дека на крај тоа и ќе се случи и покрај безбројните медиумски натписи, предупредувања и анализи, претежно од гермаската ...

Германските пари ќе протечат во грчкиот бунар - банкротот се поизвесен

Нова ТВ - 13.06.2015

Се поизвесен е банкротот на Грција. Во ова сценарио сега веруваат и најголемите економски оптимисти. Милијардите евра на Германците, а потоа и на Французите и Италијанците тешко дека доверителите повторно ќе ги видат, а изјавите на грчкиот министер ...

Грција во сабота во Брисел ги предава противпредлозите

Макфакс - 13.06.2015

Грчката влада е подготвена во саботата да ги поднесе противпредлозите со коишто ќе се премостат разликите во ставовите со нејзините кредитори и ќе ги започне преговорите во Брисел. Грчкото соопштение беше објавен во петокот доцна вечерта, откако ...

Делегација од Грција оди со нови барања во Брисел- банкротот извесен

Локално - 13.06.2015

Грција денеска ќе направи “контрапредложениja” до меѓународните кредитори , откако претставниците на еврозоната изјавија дека разговараат за можноста за банкрот на Атина. Делегацијата на Грција оди во Брисел откако тимот на Меѓународниот монетарен ...

Повеќето Германци веќе сакаат Грција да ја напушти еврозоната

Локално - 13.06.2015

Германците го губат трпението кон Грција по долготрајната веќе петта година спор за долговите , а повеќе од половина сметаат дека таа треба да ја напушти еврозоната, покажа анкета на телевизија ZDF, цитирано во петокот.

Грција во сабота во Брисел ги предава противпредлозите

Точка - 13.06.2015

Грчката влада е подготвена во саботата да ги поднесе противпредлозите со коишто ќе се премостат разликите во ставовите со нејзините кредитори и ќе ги започне преговорите во Брисел. Грчкото соопштение беше објавен во петокот доцна вечерта, откако ...

Грција во сабота во Брисел ги предава противпредлозите

Тера - 13.06.2015

Грчката влада е подготвена во саботата да ги поднесе противпредлозите со коишто ќе се премостат разликите во ставовите со нејзините кредитори и ќе ги започне преговорите во Брисел. Грчкото соопштение беше објавен во петокот доцна вечерта, откако ...

Грција денес во Брисел ги предава противпредлозите

Денар - 13.06.2015

Грчката влада е подготвена денес да ги поднесе противпредлозите со коишто ќе се премостат разликите во ставовите со нејзините кредитори и ќе ги започне преговорите во Брисел. Грчкото соопштение беше објавено во петокот доцна вечерта, откако ...

Еврозоната првпат дебатираше за сценарио на грчко неплаќање долгови

Денар - 13.06.2015

Претседателите на владите на членките од еврозоната првпат официјално дискутираа за можното сценарио со неплаќањето на долговите од страна на Грција во рамките на подготовките на состанокот на министрите за финансии следната седмица, изјавија во ...

ММФ ги напушти разговорите со Грција

Алсат-М - 12.06.2015

Постојат големи разлики меѓу Грција и нејзините меѓународни кредитори и многу е далеку до постигнување спогодба. Ова го изјави портпаролот на Меѓународниот монетарен фонд Џери Рајс, прецизирајќи дека во последно време немало никакво приближување на ...

Претставници на еврозоната за првпат разговарале за евентуален банкрот на Грција

24 Вести - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Владини претставници кои ја подготвуваат средбата на министрите од еврозоната за следната недела, ...

Или договор или Grexit - Грција доби ултиматум?!?

Канал5 - 12.06.2015

Грција има време до вечер да го достави својот конечен предлог – Блумберг повикувајќи се на свои извори открива дека кредиторите доставиле ултиматум до Атина, а не е исклучена можноста и за Grexit.

ЕУ почна да се подготвува за банкрот на Грција

МКД - 12.06.2015

Членките на еврозоната почнаа да ја разгледуваат можноста за банкрот на Грција, ако преговорите со доверителите не донесат договор со кој Атина би добила пари за да си ги исплати долговите, рекле извори во Брисел.

Еврозоната првпат дебатираше за сценарио на грчко неплаќање долгови

Макфакс - 12.06.2015

Претседателите на владите на членките од еврозоната првпат официјално дискутираше за можното сценарио со неплаќањето на долговите од страна на Грција во рамките на подготовките на состанокот на министрите за финансии следната седмица, изјавија во ...

ММФ ги напушти преговорите со Грција

Курир - 12.06.2015

Според ММФ, Грција е на потег, а преговорите ќе продолжат во блиска иднина. Преговарачкиот тим на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги напушти разговорите со Грција во Брисел и се врати во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од ...

Претставници на еврозоната за првпат разговарале за евентуален банкрот на Грција

Алфа - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија ...

Грција се поблиску до банкрот, ЕУ се подготвува

Кирилица - 12.06.2015

Членките на еврозоната почнаа да ја разгледуваат можноста за банкрот на Грција, ако преговорите со доверителите не донесат договор со кој Атина би добила пари за да си ги исплати долговите, рекле извори во Брисел.

ММФ ги напушти разговорите со Грција

Р.С.Европа - 12.06.2015

Постојат големи разлики меѓу Грција и нејзините меѓународни кредитори и многу е далеку до постигнување спогодба. Ова го изјави портпаролот на Меѓународниот монетарен фонд Џери Рајс, прецизирајќи дека во последно време немало никакво приближување на ...

ММФ ги напушти преговорите со Грција во Брисел

МРТ - 12.06.2015

Атина не успеала да понуди остарлив план на реформи, иако до крајот на јуни треба да им врати 1,6 милијарди евра на кредиторите... Преговарачкиот тим на Меѓунардниот монетарен фонд ги напушти разговорите со Грција во Брисел, и се врати во Вашингтон, ...

Мнозинството Германци се за излегување на Грција од еврозоната

Макфакс - 12.06.2015

Повеќето Германци, 51 отсто, што е првпат, се изјасниле за излегување на Грција од еврозоната, додека Атина и нејзините доверители не успеваат да се договорат, е заклучокот од политичкиот барометар на германската јавна телевизија ZDF објавен во ...

Претставници на еврозоната за првпат разговарале за евентуален банкрот на Грција

+инфо - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Владини претставници кои ја подготвуваат средбата на министрите од еврозоната за следната недела, ...

Грција во ќорсокак, преговорите со кредиторите стопирани

МРТ - 12.06.2015

Според кредиторите, Атина не успеала да понуди остарлив план на реформи иако до крајот на јуни треба да врати 1,6 милијарди евра... Грција во ќорсокак- преговарачкиот тим на Меѓунардниот монетарен фонд ги напушти бриселските разговори со тим од ...

Еврозоната се помири со евентуалниот банкрот на Грција

Репортер - 12.06.2015

Високи претставници на еврозоната за првпат разговарале за банкрот на Грција, како можна опција и развојот на грчката должничка криза, соопшти Ројтерс, повикувајќи се на извори. На состанокот во Братислава службениците разговарале за три можни ...

ММФ ги прекина преговорите со Атина, биле безнадежни

Фактор - 12.06.2015

Делегацијата на Меѓународниот монетарен фонд се повлече од преговорите со Грција во Брисел во четвртокот вечерта поради клучните разлики со Атина. ММФ соопшти дека преговарачите се откажале, откако разговорите достигнале до ќор-сокак, и тие ќе се ...

Последна шанса за Грција

Фактор - 12.06.2015

Ви се здосади од зборот “Грција”? Многу добро ве разбираме. На сличен начин веројатно се чувствуваат и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард.

ММФ ги напушти преговорите со Грција во Брисел

Вечер Прес - 12.06.2015

Атина не успеала да понуди остарлив план на реформи, иако до крајот на јуни треба да им врати 1,6 милијарди евра на кредиторите... Преговарачкиот тим на Меѓунардниот монетарен фонд ги напушти разговорите со Грција во Брисел, и се врати во Вашингтон, ...

Германците не ја сакаат Грција во еврозоната, покажуваат анкетите

Локално - 12.06.2015

Поголемиот дел од граѓаните на Германија не го поддржуваат останувањето на Грција во еврозоната пренесува АФП. Според резултатите од истражувањето, спроведено по барање на германски медиуми, 51 насто од Германците се против останувањето на Атина, ...

Мнозинството Германци се за излегување на Грција од еврозоната

Точка - 12.06.2015

Повеќето Германци, 51 отсто, што е првпат, се изјасниле за излегување на Грција од еврозоната, додека Атина и нејзините доверители не успеваат да се договорат, е заклучокот од политичкиот барометар на германската јавна телевизија ZDF објавен во ...

ММФ и Грција во расчекор

Вечер Прес - 12.06.2015

Преговарачкиот тим на Меѓунардниот мометрен фонд (ММФ) ги напупти разговорите со Грција во Брисел и се врати во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од договор", соопшти денеска портпаролот на Фондот, Гери Рајс.

Атина го дефинира како притисок повлекувањето на ММФ од разговорите за грчкиот долг

Локално - 12.06.2015

Грција смета дека повлекувањето на претставниците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) од преговорите за грчкиот долг , е притисок како над Атина, така и над европските кредитори. Тоа го изјави претставник на грчката влада, цитиран од Reuters.

ММФ и Грција ги прекинаа преговорите во Брисел, стигнале до пат позиција

Локално - 12.06.2015

Меѓународниот монетарен фонд ги напушти преговорите со задолжената Грција и ја обвини Атина не е во состојба да постигне компромис и да спроведе реформи на пазарот на труд и на пензиите, пишува „The Guardian“.

Германците мислат дека Грција треба да ја напушти еврозоната

Република - 12.06.2015

Во германското јавно мислење дојде до драматична промена за начинот на кој треба да се решава грчката финансиска криза. Според анкетата на „Политбарометар“ направена за националната телевизија Це-Де-Еф, повеќе од половината Германци сметаат дека ...

Прва дискусија во еврозоната за евентуален банкрот на Грција

Република - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Владини претставници кои ја подготвуваат средбата на министрите од еврозоната за следната недела, ...

Претставници на еврозоната за првпат разговарале за евентуален банкрот на Грција

Вечер Прес - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Владини претставници кои ја подготвуваат средбата на министрите од еврозоната за следната недела, ...

Еврозоната го разгледува сценариото за грчки банкрот

Sky - 12.06.2015

Високи официјални лица на еврозоната го разгледуваат најлошто сценарио за Грција, вклучувајќи го и нејзиниот евентуален банкрот, во случај разговорите меѓу Атина и кредиторите да не бидат успешни.

Претставници на еврозоната за првпат разговарале за евентуален банкрот на Грција

Н.Македонија - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори Владини претставници кои ја подготвуваат средбата на министрите од еврозоната за следната недела, ...

Мнозинството Германци се за излегување на Грција од еврозоната

Денар - 12.06.2015

Повеќето Германци, 51 отсто, што е првпат, се изјасниле за излегување на Грција од еврозоната, додека Атина и нејзините доверители не успеваат да се договорат, е заклучокот од политичкиот барометар на германската јавна телевизија ZDF објавен денеска.

Анкета: Германците го губат трпението, нема веќе отстапки за Грција

Lider - 12.06.2015

Во германското јавно мислење дојде до драматична промена за начинот на кој треба да се решава грчката финансиска криза, јави дописникот на МИА од Берлин. Според анкетата на „Политбарометарот“, направена за националната телевизија Це-Де-Еф, повеќе од ...

Претставници на еврозоната за првпат разговарале за евентуален банкрот на Грција

Lider - 12.06.2015

Високи претставници на ЕУ за првпат официјално разгледувале евентуален банкрот на Грција, јавија западни медиуми повикувајќи се на дипломатски извори. Владини претставници кои ја подготвуваат средбата на министрите од еврозоната за следната недела, ...

ММФ: Нема напредок во преговорите со Грција

Денар - 12.06.2015

Делегацијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за преговори со Грција го напушти во четврток Брисел оценувајќи дека сè уште нема доближување на ставовите околу реформата што грчката влада треба да ја преземе во замена за финансиска помош.

ММФ: Во преговорите со Грција има „големи разлики“

24 Вести - 11.06.2015

Преговарачкиот тим на Меѓунардниот мометрен фонд (МИА) ги напупти разговорите со Грција во Брисел и се врати во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од договор“, соопшти денеска портпаролот на Фондот, Гери Рајс.

ММФ: Во преговорите со Грција има „големи разлики“

Алфа - 11.06.2015

Преговарачкиот тим на Меѓунардниот мометрен фонд (МИА) ги напупти разговорите со Грција во Брисел и се врати во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од договор“, соопшти денеска портпаролот на Фондот, Гери Рајс.

ММФ: Во преговорите со Грција има „големи разлики“

Сител - 11.06.2015

Преговарачкиот тим на Меѓунардниот мометрен фонд (МИА) ги напупти разговорите со Грција во Брисел и се врати во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од договор“, соопшти денеска портпаролот на Фондот, Гери Рајс.

ММФ-Далеку сме од договор со Грција

Р.С.Европа - 11.06.2015

Портпаролот на ММФ, Гери Рајс изјави денеска дека преговарачки тим на фондот по разговорите со Грција во Брисел се вратил во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од договор“.

ММФ: Нема напредок во преговорите со Грција

Макфакс - 11.06.2015

Делегацијата на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) за преговори со Грција го напушти во четврток Брисел оценувајќи дека сè уште нема доближување на ставовите околу реформата што грчката влада треба да ја преземе во замена за финансиска помош.

ММФ ги напушти преговорите со Грција, Атина на работ на банкрот

МКД - 11.06.2015

Претставниците на Меѓународниот монетарен фонд ги прекинале преговорите со грчките претставници во Брисел, откако овие не успеале да претстават остварлив план за реформи. Овој потег ја остава Атина, поради долгот од 1,6 милијарда евра што треба да ...

Нобеловецот Џозеф Стиглиц: Ќе биде ли Grexit следниот Леман брадерс

Локално - 11.06.2015

Лидерите на Европската унија продолжуваат да играат ризична политика со грчката влада. Грција исполнила далеку повеќе од половина од барањата на своите кредитори. Но Германија и други грчки кредитори продолжуваат да инсистираат за програма која ...

ММФ ги напушти преговорите со Грција, Атина на работ на банкрот

Република - 11.06.2015

Претставниците на Меѓународниот монетарен фонд ги прекинале преговорите со грчките претставници во Брисел, откако овие не успеале да претстават остварлив план за реформи. Овој потег ја остава Атина, поради долгот од 1,6 милијарда евра што треба да ...

ММФ: Нема напредок во преговорите со Грција

Точка - 11.06.2015

Делегацијата на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) за преговори со Грција го напушти во четврток Брисел оценувајќи дека сè уште нема доближување на ставовите околу реформата што грчката влада треба да ја преземе во замена за финансиска помош.

ММФ: Во преговорите со Грција има „големи разлики“

Lider - 11.06.2015

Преговарачкиот тим на Меѓунардниот мометрен фонд (МИА) ги напупти разговорите со Грција во Брисел и се врати во Вашингтон со оценка дека двете страни „се многу далеку од договор“, соопшти денеска портпаролот на Фондот, Гери Рајс.

Францускиот претседател повика Грција и нејзините кредитори да брза преговорите

Репортер - 10.06.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд ги повика Грција и нејзините кредитори ЕК и ММФ да се забрзаат преговорите за долгоодложуваниот договор, чија цел е деблокирање на силно потребната спасувачка финансиска помош до крајот на месецот, пренесе AFP.

Ципрас се среќава со Меркел и Оланд, Грција може да истера без третина помош до 2016г.

Локално - 10.06.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас на денешната средба во Брисел со германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Франција Франсоа Оланд, во обид да ги раздвижи преговорите за договор со кој Атина треба да избегне банкрот.

Еврозоната нуди пакет од 19 милијарди евра, но Атина го одбива

Утрински - 09.06.2015

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција доколку актуелната спасувачка програма, што завршува на крајот на јуни, се продолжи до март 2016 година. Атина, меѓутоа, одбива да го прифати пакетот заради разликите со монетарната унија, ...

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција до март 2016 година, но Атина го одбива

+инфо - 09.06.2015

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција доколку актуелната спасувачка програма, што завршува на крајот на јуни, се продолжи до март 2016 година. Атина, меѓутоа, одбива да го прифати пакетот заради разликите со монетарната унија, ...

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра до март 2016 година, Атина одбива

Телеграф - 09.06.2015

Според извештајот на Организацијата за управување со државниот долг и на ревизорите, финансиската дупка на Грција до март 2016 година се калкулира дека ќе изнесува 15 милијарди евра Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција доколку ...

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција до март 2016 година, но Атина го одбива

Сител - 09.06.2015

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција доколку актуелната спасувачка програма, што завршува на крајот на јуни, се продолжи до март 2016 година. Атина, меѓутоа, одбива да го прифати пакетот заради разликите со монетарната унија, ...

Доверителите на Атина го отфрлија последниот пакет со предлози за реформи

Репортер - 09.06.2015

Грција одби да ги прифати 19 милијарди евра од еврозоната, кои ќе и бидат доделени во случај ако земјата прифати до крајот на јуни спасувачкиот пакет на програма, која беше продолжена во март 2016 година, пренесе грчкиот сајт Њуз ин.

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција до март 2016 година

Вечер Прес - 09.06.2015

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција доколку актуелната спасувачка програма, што завршува на крајот на јуни, се продолжи до март 2016 година. Атина, меѓутоа, одбива да го прифати пакетот заради разликите со монетарната унија, ...

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција до март 2016 година, но Атина го одбива

Република - 09.06.2015

Еврозоната предлага пакет од 19 милијарди евра за Грција доколку актуелната спасувачка програма, што завршува на крајот на јуни, се продолжи до март 2016 година. Атина, меѓутоа, одбива да го прифати пакетот заради разликите со монетарната унија, ...

Зошто Грција (пак) е во проблеми

Оff.net - 08.06.2015

Зошто евро зоната се уште се расправа околу Грција? Грција не може да ги плати сопствените сметки и долгови, а во исто време е исклучена од пазарите на капитал. Затоа на неа и е потребна финансиска помош од "официјални" заемодавци: евро зоната и ММФ.