TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов се' уште го има последниот збор?

Утрински - 23.02.2013

Четири сценарија за бугарски излез од кризата која го урна премиерот Бојко Борисов СОФИЈА - На 20 февруари, најавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека поднесува оставка ги изненади сите.

Политиката тактизира со етиката

Дневник - 23.02.2013

Прво, папата Бенедикт, давајќи оставка, рече: "Не сум важен јас, туку црквата". Потоа Бојко Борисов, давајќи оставка, рече: "Не сум важен јас, туку граѓаните".

Бугарија: до средината на мај предвремени избори

МКД - 23.02.2013

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ќе распише предвремени избори до средината на мај, по неочекуваната оставка на владата.

Предвремени избори во Бугарија најдоцна до мај

А1 On - 23.02.2013

По неочекуваната оставка на бугарската влада, претседателот Росен Плевнелиев ќе распише предвремени избори до средината на мај.

Предвремени избори во Бугарија до средината на мај

Sky - 23.02.2013

По неочекуваната оставка на бугарската влада, претседателот Росен Плевнелиев ќе распише предвремени избори до средината на мај.

Бугарите на избори во април?

Дневник - 22.02.2013

Во услови на вжештена политичка атмосфера, премиерот во оставка Борисов од парламентарната говорница го обвини лидерот на турското малцинство Доган дека на минатите избори му подготвувал атентат Со ...

Груевски остана без соговорник во Бугарија

Утрински - 22.02.2013

Борисов имаше еден став наутро, друг напладне и трет навечер - е став на бугарска новинарка која ги објаснува неговите потези досега Што натаму - од вчера е најпоставуваното прашање околу случувањата ...

Плевнелиев ги почна консултациите за формирање привремена влада

24 Вести - 22.02.2013

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ги започна консултациите со сите парламентарни глупи за формирање привремена влада.

Бугарија во политичка криза

24 Вести - 22.02.2013

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ги започна консултациите со сите парламентарни глупи за формирање привремена влада.

Бугарија по оставката на Борисов - Канал 5 во Софија

Канал5 - 22.02.2013

Бугарија ја тресе политичка криза за која никој овде не може да предвиди како ќе се развива. Граѓаните се во недоумица кој пат треба да се фати. Само едно е сигурно никој не е задоволен од ништо.

Росен Плевнелиев: Се движиме кон формирање техничка влада

Сител - 22.02.2013

Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада, изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Од Бугарија стигнуваат предупредувања до европските влади

Нова ТВ - 22.02.2013

Оставката на бугарската влада, по насилните протести, е предупредување и за владите во другите европски земји. Бугарија лесно ги постигна критериумите од Маастрихт за влез во еврозоната и се врза за ...

Плевнелиев: Се движиме кон формирање техничка влада

Курир - 22.02.2013

Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада, изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Плевнелиев: Се движиме кон формирање техничка влада

А1 On - 22.02.2013

Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада, изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Бугарија пред техничка влада

Р.С.Европа - 22.02.2013

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации во Софија со претставници на четири парламентарни групи, а по оставката на кабинетот на премиерот Бојко Борисов, изјави дека се ...

Бугарија ќе добие техничка влада

+инфо - 22.02.2013

Во понеделник претседателот на Бугарија Росен Плевниев ќе му додели мандат за формирање на влада на партијата на Бојко Борисов.

Прифатена оставката на Борисов и неговиот Кабинет

Таратур - 22.02.2013

Бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет. Сите парламентарни групи гласаа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Протести во Бугарија поради предвремените избори

Press24 - 22.02.2013

Стотици лица се собраа вчера пред претседателската резиденција во Софија и протестираа против одржувањето предвремени избори Демонстрантите извикувале „Оставка, оставка“ , а барале и со нив да ...

Борисов за едни доблесен, за други дезертер!

Капитал - 22.02.2013

Народот му излезе на улица гневен поради скапата струја, министерот за финансии отиде „курбан“ за да се смири ситуацијата, народот не беше задоволен, па полицијата „малку“ интервенираше и на крајот ...

Борисов: Ахмет Доган ми подготвуваше атентат

Нетпрес - 22.02.2013

Веќе поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов го обвинил лидерот на политичката формација на бугарските Турци, Движење за правата и слободите (ППС), Ахмет Доган порачал атентат врз него.

Бугарските лекции за Европа

Р.С.Европа - 22.02.2013

Оставката на бугарската влада, по насилните протести, е предупредување и за владите во другите европски земји. Ова се наведува во коментарот во весникот „Фајненшал тајмс“ во кој се оценува дека ...

Борисов го обвини Доган за заговор за атентат

Вечер Прес - 22.02.2013

Демонстрантите во Враца побараа нов устав со кој ќе се промени политичкиот систем во Бугарија да нема политички партии, а државата да му се врати на народот Бугарскиот премиер во оставка Бојко ...

Росен Плевнелиев: Бугарија се движи кон формирање техничка влада

Локално - 22.02.2013

Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада, изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Борисов: Ахмет Доган ми подготвуваше атентат

Точка - 22.02.2013

Веќе поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов го обвинил лидерот на политичката формација на бугарските Турци, Движење за правата и слободите (ППС), Ахмет Доган порачал атентат врз него.

Плевнелиев: Се движиме кон формирање техничка влада

Либертас - 22.02.2013

Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада, изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Росен Плевнелиев: Се движиме кон формирање техничка влада

Денешен - 22.02.2013

Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада, изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Досие Бојко Борисов: Морален супермен или политички Ал Капоне на Балканот?

Фактор - 22.02.2013

Многу е погрешна перцепцијата создадена во Македонија дека досегашниот (и иден!?) премиер на Бугарија, Бојко Борисов , е уличен човек кој „од телохранител на Тодор Живков станал политичар“.

Плевнелиев: Се движиме кон формирање техничка влада

Н.Македонија - 22.02.2013

-Потенцијалите на сегашното Народно собрание се исцрпени и очигледно се движиме кон формирање на техничка влада-изјави денеска бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по денешните консултации со ...

Падот на Борисов-високите сметки за струја посилни од мафијата!

Н.Македонија - 22.02.2013

Кариерата на премиер на Бугарија во оставка Бојко Борисов е слична на многумина балкански политичари , кои во својот животен пат го минале од човек од нашата улица до највисоките државни позиции.

Бугарија го очекува наследникот на Борисов

Н.Македонија - 22.02.2013

Весникот „24 часа“ пишува дека актуелниот министер за финансии Симеон Џанков има најголеми шанси да биде назначен за технички премиер, бидејќи одржувањето на фискалната стабилност е од големо значење ...

Борисов го обвини Доган дека му подготвувал атентат

Утрински - 21.02.2013

Бугарското Народно собрание денеска ја прифати оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет.

Нови протести во Бугарија

Дневник - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

Борисов не сака со стап да дели правда

Дневник - 21.02.2013

Не сакам да учествувам во работата на влада под која полицијата го тепа мојот народ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов пред парламентот по жестоките протести поради зголемената цена на струјата, ...

Добрососедството ќе се крепи со нова бугарска влада

Дневник - 21.02.2013

Од МНР се воздржани за тоа дали се очекува да се намали динамиката на средбите на работните групи за пријателство поради политичките случувања кај источниот сосед По само четири дена откако допатува ...

Прифатена оставката на Борисов и неговиот Кабинет

24 Вести - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Гласање за оставката на бугарската влада во парламентот

24 Вести - 21.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и гласањето по неа е прва точка на денешната собраниска седница.

Протести во Бугарија и по оставката на владата

Deutsche Welle - 21.02.2013

Во Бугарија продолжија протестите и по оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот кабинет. Демонстраните го изразија своето незадоволство поради високите цени на струјата и странските монополи.

Нови избори во Бугарија најверојатно во април

Deutsche Welle - 21.02.2013

Бугарскиот парламент со големо мнозинство ја прифати оставката на централно-десничарската влада на Борисов. Редовните избори во Бугарија требаше да се одржат во јули.

Борисов - и во заминувањето вистински популист!

Deutsche Welle - 21.02.2013

Бугарските граѓани се многу сиромашни и разочарани од политиката на владата на Борисов, едногласно констатираат германските весници.

СДСМ: „падна“ Борисов, а Груевски има илузии дека има легитимитет

Телма - 21.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов поднесе оставка бидејќи не може да биде сведок на судири на полицијата со луѓето кои демонстрираат поради поскапувањето на струјата, а во Македонија, велат од сдсм, ...

Врз Борисов се подготвувал атентат

Канал5 - 21.02.2013

Илјадници членови на партијата на Борисов се собраа пред зградата на парламентот додека се гласаше за оставките како пандан на граѓанските протести организирани против монополот во енергетиката.

Нова серија протести во Бугарија

24 Вести - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Бугарите протестираат и по владината оставка

Канал5 - 21.02.2013

Бугарските граѓани синоќа во центарот на Софија повторно го изразија незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај вчерашната оставка на бугарската Влада на премиерот Бојко Борисов.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата на Борисов

Телма - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов

Дневник - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Борисов: Ахмет Доган нарачал атентат против мене

24 Вести - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Бојко Борисов тврди дека Ахмет Доган нарачал атентат против него

Телма - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Свињи и трактори пред Собранието за поддршка на Борисов

Макфакс - 21.02.2013

Партијата Граѓани за европски развој на Бугарија на Бојко Борисов донесе свињи и трактори пред парламентот за да го поддржат премиерот, јавува БГНЕС.

Борисов - Ахмет Доган нарачал атентат врз мене

Р.С.Европа - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз мене, изјави денеска од парламентарната говорница премиерот на Бугарија во оставка Бојко Борисов. Атентатот наводно се подготвувал пред претходните избори.

Јовановски: Борисов за народот, Груевски за фотелјата

+инфо - 21.02.2013

Потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски денеска направи паралела на состојбите во Македонија и во Бугарија при што констатира дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, вчера поднесе оставка со ...

Борисов обвини - Доган е нарачател на атентат против мене

Нова ТВ - 21.02.2013

Бугарското Народно собрание ја прифати оставката на владата на премиерот Бојко Борисов. Гласале вкупно 214 пратеници, од кои 209 пратеници гласале „за“, „против“ биле пет пратеници и еден „воздржан“.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов и неговиот Кабинет

МРТ - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Борисов го обвинил лидерот на бугарските Турци дека му подготвува атентат

МКД - 21.02.2013

Бугарскиот премиер на заминување Бојко Борисов го обвинил поранешниот лидер на политичката организација на бугарските Турци, Движење за права и слободи (ППС) Ахмет Доган дека го нарачал атентатот врз ...

Бугарскиот парламент ја прифатил оставката на владата, избори веќе во април

МКД - 21.02.2013

Бугарскиот парламент ја прифатил денес оставката на владата предизвикана од низата насилни протести поради големите сметки за струја, со што е отворен патот за предвремени избори во најсиромашната ...

Борисов прво стана голем демократ за СДСМ, па го споредија со Милошевиќ

Курир - 21.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера си поднесе оставка по протестите во државата организирани поради зголемувањето на цените на струјата и владините мерки за штедење.

СДСМ: Борисов си поднесе оставка, а Груевски создава илузија дека Владата има легитимитет

А1 On - 21.02.2013

Опозициската СДСМ денеска оцени дека Владата создава излузија оти има легитимитет и упорно избегнува да се соочи со волјата на граѓаните на слободни и фер парламентарни избори.

Јовановски - Борисов поднесе оставката, а Груевски симулира легитимитет

Р.С.Европа - 21.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов си поднесе оставката по протестите поради поскапување на струјата, а неговиот македонски колега Никола Груевски создава илузија дека владата има легитимитет, реагира ...

Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган

МРТ - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Во Бугарија протести против предвремените избори

Курир - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Нова серија протести во Бугарија

Сител - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Бугарија без влада, Борисов тврди му подготвувале атентат

Алфа - 21.02.2013

Бугарија и формално остана без влада откако денеска парламентот ја прифати оставката на кабинетот на премиерот Бојко Борисов.

Нова серија протести во Бугарија

А1 On - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Бугарија на нога

+инфо - 21.02.2013

Стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Гласање за оставката на бугарската влада во парламентот

Таратур - 21.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и гласањето по неа е прва точка на денешната собраниска седница.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов

+инфо - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Гласање за оставката на бугарската влада во парламентот

+инфо - 21.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и гласањето по неа е прва точка на денешната собраниска седница.

Гласање за оставката на бугарската влада во парламентот

Кирилица - 21.02.2013

Гласање за оставката на бугарската влада во парламентот Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и гласањето по неа е прва точка на денешната ...

Прифатена оставката на владата на Борисов

Р.С.Европа - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Борисов: Нарачател на атентат врз мене e Ахмет Доган

+инфо - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов. Атентатот се подготвувал пред претходните избори.

Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на Борисов и неговиот кабинет

Капитал - 21.02.2013

Со 209 гласови „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот кабинет.

Бугарското собрание ќе гласа за оставката на Борисов

Кајгана - 21.02.2013

Народното собрание во Бугарија ја започна седницата на којашто ќе се гласа оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, со дебата но во отсуство на премиерот, јавува БГНЕС.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата на Борисов

Кајгана - 21.02.2013

Бугарското Народно собрание ја прифати оставката на владата на премиерот Бојко Борисов, јавува БГНЕС. Гласале вкупно 214 пратеници, 209 пратеници гласале „за“, „против“ биле пет пратеници и еден бил ...

Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган

Сител - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Бугарскиот парламент се изјаснува по оставката на владата

Р.С.Европа - 21.02.2013

Бугарскиот парламент денеска ќе ја разгледува и ќе се изјасни за оставката на владата на премиерот Бојко Борисов, предизвикана од повеќедневните протести поради поскапувањето на струјата, мерките за ...

Борисов: Ахмет Доган нарачал да се изврши атентат врз мене

Курир - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Борисов: Ахмет Доган нарачал атентат против мене

Кирилица - 21.02.2013

Борисов: Ахмет Доган нарачал атентат против мене Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко ...

Бугарија: Парламентот пред гласање на оставката на Борисов

Нова ТВ - 21.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е прва точка на денешната собраниска седница, со која ќе се официјализира неговиот, за многумина изненадувачки потег, но за дел од политичките ...

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов и неговиот Кабинет

А1 On - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Бугарското собрание ќе гласа за оставката на Борисов

Макфакс - 21.02.2013

Народното собрание во Бугарија ја започна седницата на којашто ќе се гласа оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, со дебата, но во отсуство на премиерот, јавува БГНЕС.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата на Борисов

Макфакс - 21.02.2013

Бугарското Народно собрание ја прифати оставката на владата на премиерот Бојко Борисов, јавува БГНЕС. Гласале вкупно 214 пратеници, 209 пратеници гласале „за“, „против“ биле пет пратеници и еден бил ...

Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган

А1 On - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Борисов: Против мене бил организиран атентат од страна на Ахмет Доган

Press24 - 21.02.2013

Денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов кој вчера си поднесе оставка од функцијата, од парламентарната говорница изјави дека Ахмед Доган нарачал атентат врз него Атентатот се подготвувал пред да ...

Со трактори го бранат Бојко Борисов

А1 On - 21.02.2013

Бугарските земјоделци со трактори тргнаа кон Софија, во знак на поддршка на Бојко Борисов. Паралелно се одвива и петицијата за негово останување на местото премиер.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата

Нетпрес - 21.02.2013

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата по низата насилни протести поради високите сметки за електрична енергија, со што е отворен патот за предвремени избори во најсиромашната членка на ...

Паралела на политичките кризи во Македонија и Бугарија: Груевски за фотељата, Борисов за народот

Sky - 21.02.2013

На денешната прес конференција, Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ, направи паралела на политичките кризи во Македонија и Бугарија.

Бугарија и официјално без премиер, никој не сака да формира влада

Република - 21.02.2013

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата на премиерот Бојко Борисов кој реши да се повлече поради масовите протести на граѓаните поради високата цена на струјата.

СДСМ ги повика граѓаните на бојкот на локалните избори!

Бриф - 21.02.2013

По вчерашната изјава на Игор Ивановски дека „24 март 2013 година, сите граѓани ќе бидат исправени пред досега најважниот личен, демократски предизвик, со својот избор да не учествуваат на вакви ...

Парламентот ја прифати оставката на Бојко Борисов:

Локално - 21.02.2013

Бугарското Народно собрание ја прифати оставката на владата на премиерот Бојко Борисов, јавува БГНЕС. Гласале вкупно 214 пратеници, 209 пратеници гласале „за“, „против“ биле пет пратеници и еден бил ...

Прифатена оставката на Борисов

Бриф - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јавуваат бугарските медиуми. - Ви благодарам за прифаќањето на нашата оставка.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов

Денешен - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет. Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Борисов: Ахмет Доган нарачал атентат врз мене

Денешен - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Оставката на Борисов ги подели Бугарите

Република - 21.02.2013

Бугарите се поделија во поддршката за и против оставката на премиерот Бојко Борисов. Според анкетата на Алфа ресрч, 50 отсто од Бугарите сметаат дека владата треба да даде оставка, додека 47 проценти ...

Протестите во Бугарија не стивнаа и по оставката на владата

Канал 77 - 21.02.2013

Учесници на протестите, како што јави БТА, изјавиле дека не сакаат предвремени избори „кои би ги довеле на власт луѓето што управуваа со државата во последните 23 години“, туку дека сакаат само ...

Нови протести во Бугарија

Република - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија Демонстраните тврдат дека се ...

Јовановски: Борисов си поднесе оставка, а Груевски создава илузија дека владата има легитимитет

Либертас - 21.02.2013

Интегрален транскрипт од прес конференцијата на Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ: На денешната прес конференција ќе направиме паралела на политичките кризи во Македонија и Бугарија.

Бугарскиот парламент ќе гласа по оставката на владата

Локално - 21.02.2013

Бугарскиот парламент денеска ќе се изјаснува за оставката на владата на премиерот Бојко Борисов, предизвикана од повеќедневните протести поради поскапувањето на струјата, мерките за штедење и ...

Нова серија протести во Бугарија

Локално - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

ВИДЕО: Нова серија протести во Бугарија

Либертас - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразт своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов

Фактор - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА.Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Со трактори го бранат Бојко Борисов

Либертас - 21.02.2013

Бугарските земјоделци со трактори тргнаа кон Софија, во знак на поддршка на Бојко Борисов. Паралелно се одвива и петицијата за негово останување на местото премиер.

Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган

Либертас - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Прасиња, трактори и гајди за поддршка на Борисов

Вечер Прес - 21.02.2013

Народното собрание на Бугарија вчера ја изгласа оставката на Владата на премиерот Бојко Борисов со 209 гласа "за", 5 гласа "против" и 1 воздржан.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата

Точка - 21.02.2013

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на владата по низата насилни протести поради високите сметки за електрична енергија, со што е отворен патот за предвремени избори во најсиромашната членка на ...

Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган

Република - 21.02.2013

Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната говорница премиерот во оставка на Бугарија Бојко Борисов.

Серија нови протести во Бугарија

Н.Македонија - 21.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва пред претседателската резиденција во Софија со цел да го изразат своето противење на одржувањето предвремени избори во Бугарија, пренесува МИА Демонстрантите ...

Борисов на заминување обвини за антентат врз него?

Н.Македонија - 21.02.2013

Со 209 гласа „за“ бугарското Народно собрание ја прифати оставката на Министерскиот совет, јави БТА Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов и неговиот Кабинет.

Сакаа да ме убијат

Идивиди - 21.02.2013

Борисов: Против мене бил организиран атентат, нарачател бил Ахмет Доган Софија, 21 февруари 2013 (МИА) – Ахмет Доган е нарачател на атентат врз Бојко Борисов, тоа го изјави денеска од парламентарната ...

Софија - Борисов напладне поднесува оставка

Телма - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Падна владата во Бугарија

Канал5 - 20.02.2013

Владата на Бугарија денеска си поднесе оставка. Причина се неколкудневните протести, кои беа иницирани од високите сметки за струја, а потоа прераснаа и во анти-владини демонстрации, јави РСЕ.

Добрососедството подразбира реципроцитет

Дневник - 20.02.2013

Досега Бугарија не го поставуваше прашањето за Бугарите во Македонија бидејќи тоа бара признавање на Македонците во Бугарија.

Борисов ќе поднесе оставка на Владата напладне

Дневник - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење .

Бугарската влада поднесe оставка

Deutsche Welle - 20.02.2013

Бугарската влада поднесува оставка. Премиерот Борисов во парламентот најави дека ќе ја предаде оставката на целиот кабинет по седницата денеска напладне.

Падна бугарската влада

Канал5 - 20.02.2013

Редовните парламентарни избори треба да се одржат во јули, но според аналитичарите во Бугарија, можно е тие да се одржат и порано. Падна бугарската влада.

Падна Владата на Бугарија поради скапата струја

24 Вести - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Како оставката на бугарската влада ќе се одрази на добрососедските односи?

24 Вести - 20.02.2013

Се уште нема информации дали и како оставката на бугарската влада ќе се одрази на македонско-бугарските преговори околу договорот за добрососедство.

Политиката на Борисов ги доведе Бугарите до работ на егзистенцијата

Deutsche Welle - 20.02.2013

Зголемените цени на струјата беа само поводот за протестите во Бугарија кои доведоа до пад на владата. Причините се многу подлабоки и треба да се бараат во лошата политика на владата и големата ...

Борисов поднесе оставка

Канал5 - 20.02.2013

Демонстрациите за високите сметки на струјата на кои имаше и повредени ја принуди владата во Бугарија да поднесе оставка.

Последниот „флерт“ на Борисов

Утрински - 20.02.2013

Оставката на Борисов, според грчки оцени, го става под прашалник топењето на мразот меѓу Скопје и Софија . Од нашиот дописник Атина – Што ќе се случи со обидот за приближување на Македонија и ...

Интервју: Контраверзно заминување на Борисов

24 Вести - 20.02.2013

Борисов заминува контраверзно како што владееше. Граѓаните поделени, дали оставката е правилен чекор и одржа на одговорност или бегство од важни политички одлуки.

Бојкотот на Бојко Борисов

Утрински - 20.02.2013

Димитар Чулев Формално правно, бугарскиот премиер вчера поднесе оставка во сопствено име и во име на својата влада, со образложение дека тој и министрите имале „чест и достоинство“.

Борисов и Груевски

Утрински - 20.02.2013

Ерол Ризаов Премиерот Бојко Борисов пред да поднесе оставка бугарската влада и тој лично, својата последна средба со еден странски премиер ја имаше со колегата Никола Груевски.

Бугарската Влада си поднесе оставка поради поскапувањето на струјата

Вест - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Владата на Борисов поднесе оставка - парламентот ќе гласа утре

Телма - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасњето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, соопшти претседателот на бугарскиот ...

Бугарската Влада поднесе оставка

Утрински - 20.02.2013

Бугарската агенција БТА соопшти дека Борисов напладне ќе понуди оставка по редовен состанок Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради ...

Бугарскиот премиер Борисов поднесе оставка

Кирилица - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Борисов поднесе оставка Бугарскиот премиер Бојко Борисов денес ќе поднесе оставка од функцијата, известува бугарската информативна агенција БГНЕС - Власта ни ја даде народот, денес ...

Бугарскиот премиер Борисов даде оставка, се распушти владата

Нова ТВ - 20.02.2013

Бугарската влада се распушти после протестите низ земјата против мерките за штедење и високите цени за струја, соопшти премиерот Бојко Борисов, јавува Ројтерс.

Бугарија од пладне без влада - оставка на Борисов

Капитал - 20.02.2013

Напладне ќе поднесам оставка на Владата, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов од парламентарната говорница, пренесуваат бугарските медиуми.

Борисов поднесува оставка

Макфакс - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека во среда околу пладне ќе поднесе оставка на целата влада, пренесуваат бугарските медиуми.

Борисов: Ќе понудам оставка на Владата напладне

Сител - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Падна владата на Бугарија

Р.С.Европа - 20.02.2013

Владата на Бугарија денеска си поднесе оставка. Причина се неколкудневните протести, кои беа иницирани од високите сметки за струја, а потоа прераснаа и во анти-владини демонстрации.

Бојко Борисов си поднесе оставка, бугарската влада се распушти

Таратур - 20.02.2013

Бугарската влада се распушти после протестите низ земјата против мерките за штедење и високите цени за струја, соопшти премиерот Бојко Борисов, јавува Ројтерс.

(ВИДЕО) Борисов: Ќе понудам оставка на Владата напладне

А1 On - 20.02.2013

Бугарската влада го објави своето распуштање, по протестите низ земјата против мерките за штедење и високите цени за струја, пренесува бгнес .

Градежните работи на „Јужен поток“ се одвиваат според планот

Р.С.Европа - 20.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и рускиот претседател Владимир Путин заклучиле дека работите на гасоводот „Јужен поток“ напредуваат според планот.

Борисов: Напладне ќе ја понудам својата оставка

Press24 - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопшти дека денеска неговата Влада поднесува оставка Оваа одлука доаѓа поради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за ...

Иван Костов: Борисов дезертира, ја враќа власта на БСП и ДПС

Капитал - 20.02.2013

Лидерот на партијата Демократи за силна Бугарија и поранешен премиер на Бугарија, Иван Костов, го обвини премиерот Бојко Борисов и владата дека со практично дезертираат и бегаат од одговорноста да ги ...

Високата цена на струјата ја урна владата во Бугарија, премиерот Борисов утрово поднесе оставка

МКД - 20.02.2013

Бугарија од денеска е без влада откако премиерот Бојко Борисов утрово поднесе колективна оставка на целиот кабинет поради немирите и инцидентите на протестите против високите сметки за струја.

Борисов на Фејсбук: На пладне, во еден ред, сите ќе депонираме оставки

А1 On - 20.02.2013

Бугарскиот премиер и на својот профил на Фејсбук, два часа пред најавената оставка на владата, посочува дека ќе направи како што побара народот на улица.

Бугарските министри без мислење за падот на владата

Inpress - 20.02.2013

Софија, 20. февруари 2013 (ИНПРЕС) Седницата на Советот на министри, што се одржа откако премиерот Бојко Борисов објави дека ќе поднесе оставка од кабинетот, заврши без изјави.

Борисов си поднесе оставка поради протестите против цената на струјата

Економски - 20.02.2013

Владата на Бугарија денеска си поднесе оставка. Причина се неколкудневните масовни протести поради високите сметки за струја.

Премиерот Борисов поднесе оставка на Владата

Алфа - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов од трибината на парламентот изјави дека на седницата на министерскиот совет, која ќе се одржи денеска на пладне, најави дека ќе поднесе оставка на Владата.

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на Борисов

Press24 - 20.02.2013

Бугарското народно собрание денеска со 209 гласа За, ја прифати оставката на бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговиот кабинет Сите парламентарни групи беа „за“ оставката на премиерот Бојко Борисов ...

Борисов поднесе оставка - падна бугарската Влада

Press24 - 20.02.2013

Премиерот Бојко Борисов и владините министри денеска поднесоа оставка Оваа одлука доаѓа по неколкудневните протести против високите цени на струјата и мерките на штедење.

Владата на Борисов поднесе оставка

Курир - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Падна владата на Бугарија

+инфо - 20.02.2013

Владата на Бугарија денеска си поднесе оставка. Причина се неколкудневните протести, кои беа иницирани од високите сметки за струја, а потоа прераснаа и во анти-владини демонстрации.

Борисов ја депонирал оставката во Народното собрание, гласањето во четврток

Макфакс - 20.02.2013

Оставката на кабинетот на бугарскиот премиер Бојко Борисов веќе е потпишана од премиерот и е депонирана во Парламентот, а пратениците за оставката на кабинетот ќе гласаат во четврток наутро, соопшти ...

Плевнелиев ги откажа сите ангажмани до крајот на неделата

Макфакс - 20.02.2013

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ги откажа сите претходно закажани активности до крајот на неделата, откако премиерот Бојко Борисов поднесе оставка, за која Парламентот ќе се произнесе во ...

Бугарите ја урнаа владата - протестите продолжуваат

Нова ТВ - 20.02.2013

Организаторите на протестите во Бугарија преку Facebook порачаа дека не се откажуваат од демонстрациите. „Не дојволувајте да бидеме испровоцирани со оваа оставка и да се повлечеме.

Оставката на бугарската Влада доставена до Собранието, пратениците по неа ќе се изјаснат утре

Press24 - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасњето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, соопшти претседателот на бугарскиот ...

Бугарскиот премиер најави оставка на Владата

Сител - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Бугарскиот премиер најави оставка на Владата

МРТ - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

ФОТО: Што прави нашиот, а што бугарскиот премиер кога полицијата го тепа народот

А1 On - 20.02.2013

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов и неговата влада поднесуваат оставка предизвика бурни реакции на социјалните мрежи во Македонија.

Бугарскиот парламент утре ќе гласа за оставката на владата

Р.С.Европа - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасањето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, соопшти претседателката на ...

Пратениците на Борисов утре ќе гласаат за оставка на владата

Капитал - 20.02.2013

Парламентарната група на владеачката бугарска партија ГЕРБ едногласно ќе ја поддржи утре изутрина оставката на владата, нема да прифати нов мандат за составување на влада и нема да учествувава во ...

Падот на Борисов нема да предизвика промена на политиката кон Скопје

Алфа - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Борисов си поднесе оставка. И покрај обидите со персонални примени и со низа брзи мерки да влијае врз растечкото незадоволство, синоќешното насилство на протестите во Софија го ...

Политичкиот аналитичар Димитар Бечев од Софија за НОВА

Нова ТВ - 20.02.2013

- Реакции во Бугарија по оставката на премиерот Бојко Борисов - За шансите да победи Борисов на следните избори - Ако изгуби Борисов на следните избори, значи ли дека народот препознал други мотиви, ...

Борисов: Ќе понудам оставка на Владата напладне

Алфа - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Нови протести во Бугарија

А1 On - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

Бугарскиот премиер Борисов поднесува оставка

Кајгана - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека денес околу пладне ќе поднесе оставка на целата влада, пренесуваат бугарските медиуми.

Зошто падна бугарската влада и зошто протестите во таа земја нема да сопрат тука

МКД - 20.02.2013

„За Бугарите цената на струјата беше само капката што ја прели чашата. Бидејќи надежите на грашаните дека, со влегувањето во ЕУ, брзо ќе дојде до благосостојба, воопшто не се исполнија!“, изјавил во ...

Заврши тричасовниот протест во Софија

Нова ТВ - 20.02.2013

Мирно се разидоа двете спротивставени групи на демонстранти во Софија. Едните кои тргнаа од Орлов мост со извици и барања за промена на власта, другите до зградата на Народното собрание со поддршка ...

Оставката на бугарската влада поднесена до Собранието

Курир - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и гласањето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница.

Оставката на бугарската Влада доставена до Собранието

Сител - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасњето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, соопшти претседателот на бугарскиот ...

Бугарската Влада поднесе оставка

Кирилица - 20.02.2013

Бугарската Влада поднесе оставка Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасњето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, ...

Бугарската Влада поднесе оставка

МРТ - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасњето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, соопшти претседателот на бугарскиот ...

Оставката на бугарската Влада доставена до Собранието, пратениците по неа ќе се изјаснат утре

А1 On - 20.02.2013

Оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и галасњето по неа ќе биде прва точка на утрешната собраниска седница, соопшти претседателот на бугарскиот ...

Нови протести во Бугарија

Сител - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

Нови протести во Бугарија

Економски - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

Борисов „падна“, но протестите во Бугарија продолжија и вечерва

+инфо - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија, за да го изразат незадоволството од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на ...

Протести во Бугарија и по оставката на Борисов

Курир - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

Борисов ќе си поднесе оставка?

Press24 - 20.02.2013

Доколку граѓаните не се смират и не сфатат дека ние правиме се што е во наша моќ, тогаш е подобро јас и ГЕРБ веднаш да си поднесеме оставка Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов кој се ...

И Борисов како Груевски и Милошевиќ организира контра протестанти

Бриф - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собрале вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

„Северна Македонија“ не е прифатливо име за Бугарија

Република - 20.02.2013

Бугарија не е соучесник на Грција во блокирањето за ЕУ изјави во Софија европратеникот Андреј Ковачев од редовите на партијата на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Бојко падна, сега народот излегува на улици!

Локално - 20.02.2013

Организаторите на протестите во Бугарија преку Facebook порачаа дека не се откажуваат од демонстрациите. „Не дојволувајте да бидеме испровоцирани со оваа оставка и да се повлечеме.

Нови протести во Бугарија

Денешен - 20.02.2013

Неколку стотици лица се собраа вечерва на протесна прошетка низ центарот на Софија изразувајќи незадоволство од поскапувањето на струјата, и покрај денешната оставка на бугарската Влада на премиерот ...

Струјата го здрма .Бојко Борисов поднесе оставка

Локално - 20.02.2013

Бугарската влада утринава поднесе оставка после протестите низ земјата против мерките за штедење и високите цени за струја. - Нема да учествувам во влада чија полиција го тепа народот.

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов денес попладне ќе поднесе оставка

Канал 77 - 20.02.2013

„Власта ни ја даде народот, денеска му ја враќаме“, изјави Борисов од говорницата во парламентот. Народните пратеници неговото обраќање го проследија со аплауз, а парламентарната група на ...

Оставката на бугарската Влада доставена до Собранието

Денешен - 20.02.2013

Претседателката на бугарскиот Парламент, Цецка Зачева соопшти дека оставката на Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов е доставена до Народното собрание и гласањето по неа ќе биде прва точка на ...

Борисов пукна од притисокот на народот!

Вечер Прес - 20.02.2013

БУГАРСКИОТ МАЧОМЕН СЕ СОКРИ ПОД ЈОРГАН Нема да учествувам во влада во која полицијата го тепа народот. Имаме чест и достоинство.

Борисов дава оставка поради скапата струја

МК News - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денес ќе поднесе оставка од функцијата, известува бугарската информативна агенција БГНЕС, пренесе Ројтерс.

По протестите падна бугарската влада!

Вечер Прес - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и сите негови министри најавија дека денес во парламентот ќе поднесат оставка, во моменто кога земјата ја тресат протести. - Имаме чест и достоинство.

Утре ќе биде изгласана оставката на владата на Бојко Борисов

Бриф - 20.02.2013

Парламентарната група на ГЕРБ, партијата на премиерот Бојко Борисов, утре ќе гласа за оставката на владата. Тоа го соопшти пред новинарите во парламентот претставникот на ГЕРБ, Красимир Велчев, по ...

ФОТО: Падна бугарската Влада – протестите за скапата струја продолжуваат

Фактор - 20.02.2013

Организаторите на протестите во Бугарија преку социјалните мрежи порачаа дека не се откажуваат од демонстрациите и покрај оставката на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Владата во Бугарија си поднесе оставка

Sky - 20.02.2013

Утрово Владата во Бугарија си поднесе оставка после протестите низ земјата против мерките за штедење и високите цени за струја. - Нема да учествувам во влада чија полиција го тепа народот.

Борисов ќе поднесе оставка на Владата

Денешен - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Борисов попушти пред демонстрантите- владата на Бугарија поднесува оставка

Република - 20.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов најави дека неговата влада денеска на пладне ќе поднесе оставка. - Власта ни ја даде народот, а денеска му ја враќаме, изјави Борисов од говорницата во парламентот ...

Борисов напладне ќе поднесе оставка

Бриф - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

ВИДЕО: Еве зошто падна владата на Бојко Борисов

Н.Македонија - 20.02.2013

Бугарската влада поднесе оставка по неколкудневните масовни протести ширум земјата поради поскапувањето на струјата за 13 отсто, како и за мерките за штедење Поради високите сметки за струја синоќа ...

Борисов поднесе оставка, не учествува во преодна влада

Н.Македонија - 20.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов соопштил дека неговата влада поднесува оставка поради протестите во земјата поради зголемување на цената на електричната енергија и мерките за штедење - Ние имаме ...

Бугарскиот премиер поднесува оставка

eReporter - 20.02.2013

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопшти пред парламентарците дека на седницата на министерскиот совет, која ќе се одржи денеска напладне, ќе поднесе оставка на премиерската функција.

Изградбата на „Јужен поток“ се одвива според планот

Денар - 20.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и рускиот претседател Владимир Путин, денеска заклучиле дека работите на гасоводот „Јужен поток“ напредуваат според планот.

Не учествувам во влада во која полицијата го тепа народот

Идивиди - 20.02.2013

Премиерот на бугарската Влада Бојко Борисов соопшти денеска дека неговата Влада поднесува оставка заради протестите во државата предизвикани од зголемените цени на струјата и мерките за штедење.

Гестовите поважни од потписите на хартија

Дневник - 19.02.2013

Договорите за заеднички придобивки и конкретни дела се поважни отколку потпишувањето договори. Засега е важно што премиерските гестови покажуваат добра волја, рече шефот на дипломатијата, Попоски И ...

Борисов: Не се плашиме да поднесеме оставка, но последиците ќе бидат катастрофални

24 Вести - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Борисов не гледа причина за оставка

Телма - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Борисов: Не се плашиме веднаш да поднесеме оставка

МРТ - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Борисов: Не се плашиме веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го сториме последиците ќе бидат катастрофални

Сител - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Борисов: Не се плашиме веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го сториме последиците ќе бидат катастрофални

А1 On - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Ковачев: Бугарија не е грчка продолжена рака во блокирањето на Македонија

Макфакс - 19.02.2013

Бугарија не е продолжена рака на Грција во однос на блокирањето на ЕУ-интеграцијата на Македонија, смета бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

Ковачев: Бугарија не ја поддржува Грција во блокирањето на Македонија

Press24 - 19.02.2013

Бугарија не е продолжена рака на Грција во однос на блокирањето на ЕУ-интеграцијата на Македонија, рече бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во рамките на дискусијата на тема „Македонија и Западен ...

Знае ли Борисов што зборуваат неговите европратеници после „идеалната средба“ со Груевски?

Капитал - 19.02.2013

Сопартиецот на Борисов, раководител на бугарската делегација во Групата на Европската Народна Партија и заменик претседател на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент, Андреј Ковачев, ...

Градежните работи на „Јужен поток“ се одвиваат според планот

А1 On - 19.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и рускиот претседател Владимир Путин, денеска заклучиле дека работите на гасоводот „Јужен поток“ напредуваат според планот.

Борисов: Можно е да си поднесам оставка

Алфа - 19.02.2013

Притиснат од социјалните протести, растечката економска и политичка криза, бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска најави дека не ја исклучува можноста да си поднесе оставка и да ја провери ...

Борисов не се плаши од оставка, го плашат последиците од тоа

Капитал - 19.02.2013

Соочен со масовните протести во Бугарија против политиките на владата, со кои се бара оставка на целата влада во Софија, премиерот Бојко Борисов вели дека не се плаши да поднесе оставка, но тврди ...

„Јужен поток“ напредува според планот

Курир - 19.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и рускиот претседател Владимир Путин, денеска заклучиле дека работите на гасоводот „Јужен поток“ напредуваат според планот.

Борисов ќе поднесе оставка?

+инфо - 19.02.2013

За мене и за ГЕРБ е подобро веднаш да си поднесеме оставка. Доколку граѓаните не се смират, и разберат дека правиме се што е во наша моќ, за нас е подобро да спроведеме избори колку е можно побрзо – ...

Борисов ќе поднесе оставка

А1 On - 19.02.2013

Притиснат од протестите во Софија и другите поголеми градови, економската и политичката криза, Бојко Борисов не ја исклучи можноста за оставка и нови избори.

Градежните работи на „Јужен поток“ се одвиваат според планот, заклучија Путин и Борисов

Сител - 19.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и рускиот претседател Владимир Путин, денеска заклучиле дека работите на гасоводот „Јужен поток“ напредуваат според планот.

Путин/Борисов: Градежните работи на „Јужен поток“ се одвиваат според планот

Денешен - 19.02.2013

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и рускиот претседател Владимир Путин, денеска заклучиле дека работите на гасоводот „Јужен поток“ напредуваат според планот.

Опозицијата во Бугарија го напушти Парламентот

Бриф - 19.02.2013

Парламентарната група на Бугарската социјалистичка партија, која е најголема опозициска партија во Бугарија, пред малку објави дека го напушта Парламентот.

Ковачев: Бугарија не ја поддржува Грција во блокадите кон Македонија

Денешен - 19.02.2013

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, во рамките на дискусијата на тема „Македонија и Западен Балкан-европски перспективи и ризици“ на софискиот универзитет „Св.

Бугарија не е грчка продолжена рака во блокирањето на Македонија

Тера - 19.02.2013

Бугарија не е продолжена рака на Грција во однос на блокирањето на ЕУ-интеграцијата на Македонија, смета бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

Ковачев ја поткопува "идеалната" средба меѓу Груевски и Борисов!

Вечер Прес - 19.02.2013

БУГАРИЈА НЕ Е ПРОДОЛЖЕНА РАКА НА ГРЦИЈА, АМА СИ ИМА СВОИ БАРАЊА ОД МАКЕДОНИЈА Иако бугарскиот премиер задоволен си замина од Скопје, оставајќи впечаток дека мразот помеѓу Македонија и Бугарија почна ...

ВИДЕО: Судири помеѓу демонстрантите и полицијата во Бугарија, Борисов размислува за оставка

Либертас - 19.02.2013

Судир помеѓу демонстрантите и полцијата и повредени, и од едната и од другата страна вечерва во Софија. Протестите вечерва започнаа по 18 часот а судирот со полицијата беше на блокадата околу ...

Борисов: Не се плашиме веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа се случи ќе има последици

Денешен - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Добрососедството е можно без условување

Н.Македонија - 19.02.2013

Неколку дена по средбата на премиерите на Македонија и на Бугарија во Скопје, министерот за надворешни работи Никола Попоски соопшти дека во овој момент не би сакал да открива детали Според некои ...

Борисов се плаши од катастрофа во Бугарија

Н.Македонија - 19.02.2013

Нас не ни е непријатно веднаш да поднесеме оставка, но ако тоа го направиме, последиците ќе бидат катастрофални, изјави премиерот Бојко Борисов во одговор на прашање од прес конференција во ...

Попоски: македонија И Бугарија ги затоплуваат односите

Телма - 18.02.2013

Македонија и Бугарија ги затоплуваат односите, но не се знае дали ќе го потпишат договорот за добрососедство. По кусата работна посета на бугарскиот премиер Бојко Борисов, што беше негова прва посета.

Средбата Груевски-Борисов неинтересна за грчките медиуми

Утрински - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

Канал5 - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Добрососедството со Бугарија засега останува без писмена потврда

Дневник - 18.02.2013

Она што го кажавме на самиот почеток е дека многу битно за добрососедството се гестовите и односот еден со друг, многу побитно од тоа што сме ставиле на хартија и второ, само преку заемно почитување ...

Попоски: Посетата на Борисов израз на нормален дијалог, соработката со Бугарија конструктивна

Канал5 - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

24 Вести - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Пријатели во неволја

Утрински - 18.02.2013

Ништо не е договорено додека се' не е договорено - порача бугарскиот премиер Бојко Борисов пред да дојде во Македонија Бугарскиот лидер Бојко Борисов, кој со години ја заобиколува Македонија, дотрча ...

Попоски - Посетата на Борисов израз на нормален дијалог

Утрински - 18.02.2013

Шефот на македонската дипломатија денеска се сретна со српскиот министер за надворешни работи Иван Мркиќ Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку ...

Попоски: Посетата на Борисов отвори дополнителни можности за дијалог со Софија

24 Вести - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Борисов во Македонија не беше ненадејна и отвори дополнителни можности за дијалог меѓу Скопје и Софија, проценува министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Попоски: Посетата на Борисов не беше неочекувана

24 Вести - 18.02.2013

Добрососедството е поважно од писмена потврда – вака шефот на дипломатијата Никола Попоски ја оцени саботната средба на македонскиот и бугарскиот премиер Никола Груевски и Бојко Борисов.

Младенов: Македонија и Бугарија покажаа како се решаваат проблемите на Балканот

Канал5 - 18.02.2013

И Николај Младенов омекна. Лутиот противник за македонските преговори од декемврискиот самит на ЕУ ја менува реториката.

Младенов: Македонија и Бугарија се пример за градење добрососедски односи

Press24 - 18.02.2013

Македонија и Бугарија се на добар пат да ги средат недоразбирањата Ова го изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов, пренесува евести.

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

Кирилица - 18.02.2013

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу ...

Ковачев: Тоталитарните ретроградни практики ја сопнуваат Македонија

+инфо - 18.02.2013

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев даде прилично силни критики за Македонија на дебата денеска во Софија, јави бугарската новинска агенција „Крос“.

Попоски: Посетата на Борисов израз на нормален дијалог, соработката со Бугарија конструктивна

МРТ - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Македонија и Бугарија ќе бидат пример во регионот

Сител - 18.02.2013

Македонија и Бугарија да бидат пример за регионот, очекува шефот на бугарската дипломатија по саботната средба во Скопје.

Не се откриваат деталите од средбата Груевски-Борисов

Алфа - 18.02.2013

Се уште не се откриваат суштинските елементи од завчерашната средба Груевски-Борисов во Скопје, која според владини претставници не била ненадејна, иако беше потврдена дури откако АЛФА објави дека ќе ...

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

А1 On - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Попоски: Имаме конструктивна соработка со Бугарија

Нова ТВ - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, оцени денеска шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

За грчките медиуми не е интересна средбата Груевски - Борисов

Press24 - 18.02.2013

За грчките медиуми не е интересна средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна ...

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

Курир - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

МРТ - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Попоски: Посетата на Борисов е израз на нормален дијалог

Press24 - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија, не беше неочекувана, туку претставува израз за нормален дијалог Ова го изјави шефот на македонската дипломатија Никола Попоскии додаде дека ...

Попоски: Посетата на Борисов израз на нормален дијалог, соработката со Бугарија конструктивна

А1 On - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Попоски: Скопје и Софија ќе се фокусираат на заедничките придобивки

+инфо - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог.

Грција незаинтересирана за Македонија и Бугарија

Сител - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, не е ...

Македонија и Бугарија имаат интерес за градење добрососедство

Курир - 18.02.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, одговарајќи на новинарски прашања истакна дека посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов не била ненадејна, посочувајќи дека во дискусијата имало ...

Попоски: Посетата на Борисов израз на нормален дијалог

Алфа - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Попоски: Позитивна клима на средбата Груевски - Борисов

Макфакс - 18.02.2013

Како дискусија во позитивна клима шефот на дипломатијата Никола Попоски ја оцени саботната средба на македонскиот и бугарскиот премиер Никола Груевски и Бојко Борисов во Скопје.

Посетата на Борисов израз на нормален дијалог, соработката со Бугарија конструктивна

Сител - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Попоски: Посетата на Борисов отвори дополнителни можности за дијалог со Софија

Кирилица - 18.02.2013

Попоски: Посетата на Борисов отвори дополнителни можности за дијалог со Софија Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ...

Младенов: Македонија и Бугарија се пример како се развиваат добрососедските односи

Курир - 18.02.2013

Македонија и Бугарија се на добар пат да ги средат недоразбирањата, смета Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов, пренесува порталот еВести.

Попоски: Посетата на Борисов израз на нормален дијалог, соработката со Бугарија конструктивна

Либертас - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Во интерес на Македонија и Бугарија е да градат добри односи

Денешен - 18.02.2013

Министерот Попоски истакна дека посетата на бугарскиот премиер Борисов не била случајна и дека двете страни се во добри односи.

Грчките медиуми незаинтересирани за средбата Груевски-Борисов

Локално - 18.02.2013

Средбата на премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, во Скопје, на која тие ги поздравија односите меѓу двете земји и истакнаа силна посветеност за нивно продлабочување, ...

Попоски: Посетата на Борисов израз на нормален дијалог со Бугарија

Република - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, ијави шефот на македонската дипломатија Никола Попоски Разговорите со Борисов ...

Попоски: Средбата со Борисов израз на нормален дијалог

Sky - 18.02.2013

Посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија овој викенд не беше ненадејна туку израз на нормален дијалог, смета шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Попоски: Посетата на Борисов не беше ненадејна

Вечер Прес - 18.02.2013

РАЗГОВОРИТЕ ВО СКОПЈЕ СЕ ВОДЕА ВО ПОЗИТИВНА КЛИМА Шефот на македонската дипломатија не прецизираше дали Скопје и Софија се блиску до потпишување на договор за добрососедство и во која форма би бил ...

Автопат до Софија и заедничка седница на владите

Н.Македонија - 18.02.2013

Во соопштението испратено по средба што се одржа завчера доцна попладне се наведува дека двајцата премиери ги поздравиле односите меѓу двете земји и истакнале силна посветеност за нивно ...