TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција: прво фарса, потоа потиштеност

+инфо - 19.07.2015

Алексис Ципрас и неговите колеги од владата во Атина се самопрогласени марксисти, но тие го имаат заборавено предупредувањето дека големите светски историски случувања и личности се појавуваат, така да се каже, два пати: првиот пат како трагедија; ...

Ципрас повеќе не спие и не јаде, загрижено вели мајка му

Нова ТВ - 19.07.2015

Алексис Ципрас повеќе не јаде и не спие и мајка му е многу загрижена за него, вели Аристи Ципрас, 73 години, мајката на грчкиот премиер за неделникот Параполитика. “Во последно време Алексис не јаде, повеќе не спиe, но нема избор, има долг кон ...

Мајката на Ципрас: Мојот син не спие и не јаде од премногу работа

+инфо - 19.07.2015

Грчкиот премиер А лексис Ципрас слабо јаде и малку спие и ретко успева да го види своето семејство, изјавила неговата мајка за еден грчки таблоид. 73-годишната Аристи Ципрас за неделникот „Параполитика“ изјавила дека нејзиниот син во последно време ...

Се готви страшна одмазда за Варуфакис

Репортер - 19.07.2015

Поранешниот министер за финансии ќе биде изведен пред специјален суд заради идиотски дејствија, изјави пратеник од “Нова демократија” Пратеникот на главната опозициска партија во Грција – “Нова демократија”, Адонис Георгиадис изрази уверување дека ...

(Фото) Мајката на Ципрас загрижена, син и ни јаде, ни спие

еМагазин - 19.07.2015

Мојот Алексис во последно време ниту јаде, ниту спие, вели во интервју за грчкиот неделник "Параполитика", мајката на грчкиот премиер Алексис Ципрас, Артисти Ципрас, која се пожали и дека нејзиниот син повеќе нема време за неа.

Грција – од спектакл до ќор-сокак

Локално - 19.07.2015

Непосредна резултат на договорот со Грција се смирени пазари, поразени Грци и скептични Германци. Алексис Ципрас и неговите колеги од Владата во Атина се изјаснуваат за марксисти, но изгледа го заборавиле предупредувањето дека големите историски ...

Мајката на Ципрас: Мојот Алексис ниту јаде, ниту спие

Република - 19.07.2015

- Мојот Алексис во последно време ниту јаде, ниту спие – вели во интервју за грчкиот неделник „Параполитика”, мајката на грчкиот премиер Алексис Ципрас, Артисти Ципрас, која се пожали и дека нејзиниот син повеќе нема време за неа.

Мајката на грчкиот премиер: Мојот син не спие и не јаде

Sky - 19.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас слабо јаде и малку спие и ретко успева да го види своето семејство, изјавила неговата мајка за еден грчки таблоид. 73-годишната Аристи Ципрас за неделникот „Параполитика“ изјавила дека нејзиниот син во последно време ...

Мајката на грчкиот премиер: Мојот син не спие и не јаде

МК News - 19.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас слабо јаде и малку спие и ретко успева да го види своето семејство, изјавила неговата мајка за еден грчки таблоид. 73-годишната Аристи Ципрас за неделникот „Параполитика“ изјавила дека нејзиниот син во последно време ...

Ципрас ги исфрли непослушните

Deutsche Welle - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги отпушти од Владата припадниците на левото крило на својата партија. Тие го отфрлија новиот пакет за штедење и реформи. Отпорот во грчката владејачка коалиција против најновата програма за штедење има персонални ...

Фронтален напад на Ципрас против тврдолинијашите

Deutsche Welle - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се осмели на нов почеток. Познати претставници на левото крило на неговата партија се „аут“. Изутринава новата влада во Атина положи заклетва. Најпознатата жртва од реконструкстрирањето на Владата е министерот за ...

Ципрас го реконструира кабинетот

Телма - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе ги спроведува тешки реформи со реконструиран владин состав. Ова беше очекуван чекор откако 39 пратеници од неговата партија Сириза, од кои тројца министри гласаа против пакетот мерки во парламентот со кој владата ...

Ципрас ја смени владата

Телма - 18.07.2015

Среде критичната состојба на разгорени пожари низ цела Грција, премиерот Алексис Ципрас го измени и реконструираше владиниот состав. Само преку пишано соопштение до медиумите, Ципрас објави значително изменета, нова влада со 10 нови министри и ...

Варуфакис ги осуди на пропаст новите реформи

Р.С.Европа - 18.07.2015

Поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис во интервју за ББС ги осуди на пропаст новите реформи кои треба да се спроведат во неговата земја во замена за нова спасувачка програма.

Варуфакис: Реформите во Грција веќе се пропаднати

Репортер - 18.07.2015

Поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис изјави дека реформите, кои Грција треба да ги примени во замена за нова спасувачка програма “ќе пропаднат”. Во интервју за ББЦ тој рече дека Грција е предмет на програма која ќе “остане во ...

Ципрас ги отстрани тврдолинијашите од Владата

Сител - 18.07.2015

Грчкиот прмиер Ципрас смени 10 министри и заменици минситри кои гласаа против новите мерки на штедење и реформите кои ги бараат кредиторите за да отпочнат преговорите за да се склучи целосно договорот за нов пакет финансиска помош за земјата.

Ципрас се „ослободи“ од непослушните министри, по одморите избори?

Телеграф - 18.07.2015

Ликот на новиот владин кабинет претставува „прилагодување на владата на новата реалност“ Алексис Ципрас, премиерот на Грција, смени дури девет министри во Владата. Како што коментираат светските медиуми, Ципрас ги променил министрите-дисиденти кои ...

Мајката на грчкиот премиер се жали оти синот ни јаде, ни спие

Макфакс - 18.07.2015

Мојот Алексис во последно време ниту јаде, ниту спие, вели мајката на грчкиот премиер Аристи Ципрас во интервјуто за грчкиот неделник Parapolitika, и се жали дека синот повеќе нема време ниту за неа.

Мајката на Ципрас вели: Мојот син не јаде и не може да спие

Репортер - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас речиси не јаде, спие лошо и се поретко успева да го види своето семејство, oва го вели неговата мајка Арис Ципрас за грчкиот таблоид “Параполитика”. “Алексис последно време не јаде и не спие.

Варуфакис: Ципрас реши да капитулира, програмата за помош веќе е пропадната

МКД - 18.07.2015

Поранешниот министер за финансии на Грција Јанис Варуфакис оценил, во момент кога се очекува почетокот на формалните преговори за третиот пакет за спас на Грција, дека економските реформи во неговата држава од старт се осудени на пропаст.

ЗАГРИЖЕНА МАЈКА: Алексис слабо јаде и не спие

Телеграф - 18.07.2015

Најчесто од аеродром оди дирекно во Парламентот. Не ги гледа ни сопствените деца, а камо ли да има време за мене, раскажува мајката на грчкиот премиер Алексис слабо јаде, не спие, но нема друг избор.

Ципрас ја реконструира Владата, заминува левото крило на Сириза

Нова ТВ - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги отпушти од Владата припадниците на левото крило на својата партија, кои го отфрлија новиот пакет за штедење. Ципрас најави реконструкција и заминување на десет члена на раководството.

Ципрас ги отпушти неистомислениците

Р.С.Европа - 18.07.2015

Премиерот Алексис Ципрас направи реконструкција на Владата. Тој ги отпушти од Владата припадниците на левото крило на својата партија, кои го отфрлија новиот пакет за штедење. Заменети се десет членови на политичкото раководство во Атина.

Варуфакис: Ќе пропаднат економските реформи во Грција

Нова ТВ - 18.07.2015

Поранешниот грчките министер за финансии Јанис Варуфакис, во моментот кога треба да започнат преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, тврди дека економските реформи во неговата земја ќе пропаднат.

Варуфакис: Ќе пропаднат економските реформи во Грција

Макфакс - 18.07.2015

Поранешниот грчките министер за финансии Јанис Варуфакис, во моментот кога треба да започнат преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, тврди дека економските реформи во неговата земја ќе пропаднат.

Варуфакис: Економските реформи ќе пропаднат

Кирилица - 18.07.2015

Јанис Варуфакис, поранешниот министер за финансии на Грција, рече дека економските реформи, на кои се има обврзано неговата земја нема да дадат резулати, токму во моментот кога треба да почнат официјалните разговори за деталите на третиот пакет ...

Ципрас направи реконструкција во владата, за да ги замени бунтовнички настроените министри

Локално - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во петокот ги смени бунтовнички настроените министри од владата, кои гласаа против реформите барани од меѓународните кредитори во замена за спасувачката договор, објави “Ројтерс”.

Грци жалете го- “Алексис не јаде, не спие и ретко го гледа своето семејство” се пожали мајката на Ципрас

Локално - 18.07.2015

Алексис Ципрас не јаде, не спие и ретко успева да го види своето семејство, се пожали мајката на премиерот на Грција пред локално издание, цитирано од “Франс прес”. “Алексис во последно време не јаде, не спие, но тој нема избор – има долг кон ...

"Не јаде и не спие поради работата": Исповед на загрижената мајка на премиерот

Точка - 18.07.2015

Мојот Алексис во последно време ниту јаде, ниту спие - рекла во интервјуто за грчкиот неделник "Параполитика" неговата мајка Артисти Ципрас, која се пожалила и дека нејзиниот син повеќе нема време за неа.

Варуфакис: Реформите во Грција веќе се пропаднати

Локално - 18.07.2015

Поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис изјави дека реформите, кои Грција треба да ги примени во замена за нова спасувачка програма “ќе пропаднат”. Во интервју за ББЦ тој рече дека Грција е предмет на програма која ќе “остане во ...

Нема лабаво: Ципрас ги смени бунтовниците, направи реконструкција на владата

еМагазин - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени бунтовните министри и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, пренесува Макфакс.

Ципрас ги смени бунтовниците, направи реконструкција на владата

Точка - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени во петокот бунтовните министри и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата.

Ципрас ги смени бунтовниците, направи реконструкција на владата

Бриф - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени во петокот бунтовните министри и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата.

Ципрас направи темелна реконструкција на владата

Sky - 18.07.2015

Среде критична состојба на разгорени пожари низ цела Грција, премиерот Алексис Ципрас го реконструираше владиниот состав. Само преку пишано соопштение до медиумите, Ципрас објави значително изменета, нова влада со 10 нови министри и заменици ...

Егзекуција или капитулација – тоа го наметнаа кредиторите, објави Варуфакис

Локално - 18.07.2015

Поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис изјави дека економските реформи на земјата “ќе пропаднат” , соопштува ББЦ.Во интервју за британските медиуми тој нагласува дека Грција усвојува програма која ќе “влезе во историјата како ...

Ципрас ги смени бунтовниците, направи реконструкција на владата

Денар - 18.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени во петокот бунтовните министри и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата.

Промени во грчката влада, „бунтовниците“ сменети, новите министри дадоа заклетва

Канал5 - 17.07.2015

Ципрас ги смени министрите- бунтовници, новата грчка влада даде свечена заклетва, медиумите во позадина гледаат избори. Долго најавуваната реконструкција конечно се случи. Преку нон пејпер, од кабинетот на Ципрас синоќа го соопштија новиот владин ...

Прв чекор реконструкција, втор завршување на договорот, трет избори – Ципрас ги отвора картите?!?

Канал5 - 17.07.2015

Малата поддршка од пратениците и министрите од СИРИЗА, значително намаленото мнозинство и поддршка на владата, се доволна причина Ципрас да направи реконструкција, реконструкција која се очекува да се објави во текот на денот, но и реконструкција ...

Ципрас ги смени бунтовниците, направи реконструкција на владата

Макфакс - 17.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени во петокот бунтовните министри и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата.

Ципрас ги избрка бунтовниците: грчката влада денеска реконструирана

МКД - 17.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изврши реконструкција на владата, во која веќе нема место за оние што се спротивставија на усвојувањето на пакетот клучни реформи во парламентот. Поранешниот министер за енергија Панајотис Лафазанис, еден од ...

Ципрас ги смени министрите што гласаа против реформите

Кирилица - 17.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги смени министрите и нивните заменици кои гласале против реформите со коишто грчките доверители го условуваат третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата.

Како мама меркел ќе каже – Ципрас смени 10 министри

Репортер - 17.07.2015

​​Ципрас започна со чистките, ослободи 10 министри од кабинетот,кои гласале против бараните услови од доверителите за штедење. Премиерот на Грција Алексис Ципрас направи ГОЛЕМА промени во владата, ден по сериозниот бунт во неговата радикална ...

Ципрас направи реконструкција во владата, ги смени бунтовничките министри

Фактор - 17.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во петокот ги отстрани бунтовнички настроени министри од владата, кои гласаа против реформите барани од меѓународните кредитори во замена за спасувачкиот договор.

Ципрас ги смени бунтовничките министри

Вечер Прес - 17.07.2015

Во медиумите денес активно се коментира дека активисти на СИРИЗА одбиваат да заземаат министерски места во оние сектори каде се очекува силно општествено незадоволство кај спроведување на реформите.

Политиката на Ципрас не успеа, Грците бесни, а излез се нови избори

Вечер Прес - 17.07.2015

Нема да се откажеме од ветувањето до крај да се бориме за правата на работниците. Нема друг начин освен сите да го поделиме товарот на таа одговорност, наведе Ципрас во Парламентот, но се погласни се шпекулациите дека Грција во септември ќе излезе ...

Ципрас ја реконструираше Владата: Сменети бунтовничките министри

Република - 17.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во петокот ги отстрани бунтовнички настроени министри од владата, кои гласаа против реформите барани од меѓународните кредитори во замена за спасувачкиот договор, објави „Фактор“.

Грчкиот парламент го изгласа планот за реформи

Deutsche Welle - 16.07.2015

Пратениците во грчкиот парламент го прифатија компромисот со кредиторите за излез од должничката криза. Дел од пратениците на Сириза гласаа против премиерот Ципрас. Како понатаму ќе функционира владата останува нејасно Коцките се фрлени во грчката ...

Соседите за Ципрас: Беше привилегиран син, златно дете од елитниот дел на Атина

Канал5 - 16.07.2015

Новинарката на „Јутарни лист“ Бисера Фабрио отишла во атинскиот кварт од кој потекнува грчкиот премиер Алексис Ципрас. Прочитајте што за него мислат соседите, но и тоа каков бил во младоста.

Грчкиот Парламент го поддржа предлогот на кредиторите, на улиците протести

24 Вести - 16.07.2015

Грчкиот парламент потврди – земјата ќе ги спроведе економските реформи што ги бараат меѓународните кредитори, во замена за пакетот трета финансиска помош од 82 милијарди евра. 229 пратеници гласаа за, 64 беа против, а шест воздржани.

Крај на поштедата на Алексис Ципрас

Deutsche Welle - 16.07.2015

Парламентот во Атина го одобри првиот реформски пакет, но премиерот го загуби сопственото мнозинство, левото крило на партијата се бунтува. Тоа уште повеќе ќе го отежне реализирањето на реформите, смета Спирос Москову.

Грчкиот Парламент го поддржа предлогот на кредиторите

Утрински - 16.07.2015

Грчкиот Парламент поддржа предлог-закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

„Гардијан“: Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Утрински - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите

Алсат-М - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите

24 Вести - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Грчкиот парламент ги усвои реформите, протести на улиците на Атина

Бизнис Инфо - 16.07.2015

Грчкиот парламент рано утрово го усвои пакетот реформи како услов за преговорите со еврозоната за финансиска помош од 86 милијарди евра. Во парламентот, 229 пратеници гласаа за, 64 против, а шест беа воздржани, јавуваат агенциите.

Грчкиот парламент ги прифати условите на кредиторите

Кајгана - 16.07.2015

Парламентот на Грција ги прифати законите со кои се воведуваат строгите мерки за штедење и со кои се прифаќа договорот со ЕУ. За гласале 229 пратеници, против биле 64, а шестмина биле воздржани, додека еден пратеник не бил присутен.

Грчкиот парламент ги усвои првите реформи, се ниша владата на Ципрас

Кирилица - 16.07.2015

Грчкиот парламент ноќеска ги усвои првите реформи кои ги бараат кредиторите за да можат да и испратат нов пакет за помош на земјата. Реформите беа изгласани со голема помош на опозицијата.

Гардијан“: Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Курир - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Варуфакис, бунтовник без причина

Оff.net - 16.07.2015

Откако цела седмица тераше лута непоколеблива кампања за гласање "НЕ" на грчкиот референдум, Варуфакис вечерта на 5-ти јули ја дочека победоносно. Следното утро сред победничка атмосфера и со обновена доверба од граѓаните, Варуфакис поднесe оставка ...

Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Репортер - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Предлогот на кредиторите доби поддршка од пратениците

Нетпрес - 16.07.2015

Предлогот на кредиторите доби поддршка од грчките пратеници. Предлог законот за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам беше поддржан во грчкиот парламент.

Грчкиот парламент го изгласа предлогот, Варуфакис и голем дел од Сириза гласаа против!

МКД - 16.07.2015

Грчкиот парламент тукушто го изгласа предлог-договорот што премиерот Алексис Ципрас го склопи со европските доверители на Грција. Гласањето сè уште не е завршено, но добиени се 151 глас „да“, кои се потребни за конечниот резултат.

Грчкиот парламент ги одобри реформите

Р.С.Европа - 16.07.2015

Грчкиот парламент ги одобри строгите економски реформи барани од европските лидери како услов за добивање нова финансиска помош. Гласањето ги го покажа големото несогласување околу овие мерки во владејачката партија Сириза.

Грчкиот парламент ги прифати условите на кредиторите

Макфакс - 16.07.2015

Парламентот на Грција ги прифати законите со кои се воведуваат строгите мерки за штедење и со кои се прифаќа договорот со ЕУ. За гласале 229 пратеници, против биле 64, а шестмина биле воздржани, додека еден пратеник не бил присутен.

Грчкиот парламент ги одобри мерките за штедење на кредиторите. Варуфакис гласаше против

Капитал - 16.07.2015

Грчкиот парламент ги одобри строгите економски реформи барани од европските лидери како услов за добивање нова финансиска помош. Гласањето го покажа големото несогласување околу овие мерки во владејачката партија Сириза.

Ципрас фокусиран на договорот за спас од финансиски колапс

Репортер - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е фокусиран на финализирање на договорот за финансиска помош што претходно беше постигнат со еврозоната и покрај несогласувањата во парламентот за тешките реформи, изјави неговиот портпарол.

Грчкиот парламент ги одобри тешките реформи

Р.С.Европа - 16.07.2015

Грчкиот парламент ги одобри строгите економски реформи барани од европските лидери како услов за добивање нова финансиска помош. Гласањето го покажа големото несогласување околу овие мерки во владејачката партија Сириза.

Грчкиот Парламент ги усвои реформите што ги бара Еврозоната

Нова ТВ - 16.07.2015

Грчкиот парламент ноќеска ги усвои првите реформи кои ги бараат кредиторите за да можат да и испратат нов пакет за помош на земјата. Реформите беа изгласани со голема помош на опозицијата.

Поминаа новите мерки, 38 пратеници му завртеа грб на Ципрас

Правдико - 16.07.2015

Со 228 гласа за грчкиот парламент го изгласа новиот пакет мерки. Против мерките гласаат 54 пратеници, а воздржани беа шестмина пратеници. Иако мерките поминаа со големо мнозинство, речиси историско, ова гласање беше поразително за премиерот Алексис ...

АТИНА ГОРЕШЕ: Грците на улица, Ципрас се правда дека немал избор (ВИДЕО)

Телеграф - 16.07.2015

Грчкиот парламент доцна синоќа ги усвои мерките за штедење на кои Грција се обврза откако минатата недела беше постигнат договор со меѓународните кредитори и со Европската унија По долга и мачна расправа, грчкиот парламент доцна синоќа ги усвои ...

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите

Сител - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите

Алфа - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите

+инфо - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Република - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Мерките за штедење добија зелено светло, Грците лути!

Вечер Прес - 16.07.2015

Премиерот Алексис Ципрас нагласи во парламентот дека не се согласува со тој договор, но државата немала друг избор доколку сака да остане во еврозоната Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со ...

„Гардијан“: Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

еМагазин - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите Варуфакис и дел од Сириза против

Локално - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест – воздржани.

Грција и официјално спасена: Парламентот го изгласа предлогот на кредиторите

еМагазин - 16.07.2015

Грчкиот парламент го поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Во Атина се очекуваат промени во кабинетот и избори

Фактор - 16.07.2015

Владини промени и избори се дефинираат како приоритет на владата во Атина по гласањето синоќа од парламентот за новите мерки за штедење, и тоа покажа длабок јаз помеѓу Алексис Ципрас и Левата платформа во партијата „СИРИЗА“, пишува весникот „Вима“.

Изгласани новите мерки, 38 пратеници му завртеа грб на Ципрас

Sky - 16.07.2015

Со 228 гласа „за“, грчкиот парламент го изгласа новиот пакет мерки. Против мерките гласаа 54 пратеници, а воздржани беа шестмина. Иако мерките поминаа со големо мнозинство, речиси историско, ова гласање беше поразувачко за премиерот Алексис Ципрас и ...

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите

Денешен - 16.07.2015

Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест – воздржани.

Падот на левиот Икар

Локално - 16.07.2015

Третиот пакет за спас на Грција ќе дојде. Но, кој ќе ги спроведе реформите и штедењето? Старите партии или “Сириза”? Коментар од Спирос Москову. Грчкиот премиер Алексис Ципрас конечно се разработи како политичар со мисија.

Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Бриф - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Грчкиот парламент ги прифати условите на кредиторите

Точка - 16.07.2015

Парламентот на Грција ги прифати законите со кои се воведуваат строгите мерки за штедење и со кои се прифаќа договорот со ЕУ. За гласале 229 пратеници, против биле 64, а шестмина биле воздржани, додека еден пратеник не бил присутен.

#ThisIsACoup

Н.Македонија - 16.07.2015

„И победникот е...Ангела Меркел“ или „Меркел:Ципрас 1-0“. Тоа доаѓа од страната која редовно подучува дека Европа се заснова на дијалог, на компромис! Каков дијалог, каков компромис кога се прогласуваат победници и поразени? Откако пишувам коментари ...

Грчкиот Парламент го поддржа предлогот на кредиторите

Lider - 16.07.2015

Грчкиот Парламент доцна синоќа го поддржа предлог-закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест – воздржани.

Грчкиот парламент ги прифати условите на кредиторите

Денар - 16.07.2015

Парламентот на Грција ги прифати законите со кои се воведуваат строгите мерки за штедење и со кои се прифаќа договорот со ЕУ. За гласале 229 пратеници, против биле 64, а шестмина биле воздржани, додека еден пратеник не бил присутен.

Грчкиот парламент ја почна расправата за пакетот реформи

Денар - 16.07.2015

Грчкиот парламент во среда вечер би требало да ги усвои првите мерки од договорот меѓу Грција и нејзините кредитори, при што премиерот Алексис Ципрас го очекува голема борба со неизвесен исход.

Грчкиот парламент го поддржа предлогот на кредиторите, Веруфакис гласаше против

Идивиди - 16.07.2015

Атина, 16 јули 2015 (МИА) - Грчкиот парламент поддржа предлог закон за итни мерки за водење преговори и склучување договор со Европскиот стабилизациски механизам. За предложените мерки гласаа 229 пратеници, 64 беа против и шест - воздржани.

Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Идивиди - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

„Гардијан“: Ципрас ќе биде принуден на предвремени избори во Грција

Lider - 16.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, многу веројатно ќе биде принуден да организира предвремени парламентарни избори во Грција, пишува лондонски „Гардијан“ објаснувајќи го тоа со политичката криза која се надвиснува над земјата, по усвојувањето на ...

Ципрас: Потпишав договор во кој не верувам, но сепак ќе го спроведам

24 Вести - 15.07.2015

Вработените во државната администрација во Грција, се во целодневен штрајк. Тие сметаат дека договорот со Европската унија за нов пакет на финансиска помош е антинароден, и бараат рестрикциите кои се содржат во предвидените економски реформи да не ...

Грчкиот парламент расправа за договорот со кредиторите

Телма - 15.07.2015

Грчката влада денес е на тест во собрание. Вечерашното парламентарното гласање за новиот пакет мерки отворено ќе покаже колкав е јазот меѓу пратениците на СИРИЗА, оние кои ќе продолжат да го поддржуваат премиерот Алексис Ципрас и оние кои од него ...

Грција како поука

Дневник - 15.07.2015

Грција куртули. Барем засега. Толку долго време Европа, но и целиот свет беше преокупиран со нашиот јужен сосед. Ќе се случи ли грегзит и ќе се врати драхмата или земјата ќе остане во еврозоната? Ќе издржат ли Ципрас и Вaруфакис или посилни ќе бидат ...

Ципрас: договорот со кредиторите е резултат на притисок врз Грција

Алсат-М - 15.07.2015

Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

Ципрас: Договорот е резултат на притисок врз Грција

Утрински - 15.07.2015

Резултатот од Самитот во Брисел е поради притисокот извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

Крај за популизмот

Deutsche Welle - 15.07.2015

Откако еврозоната се согласи на нов пакет помош за Грција, Алексис Ципрас мора да покаже дека е способен. Реформите мора брзо да се имплементираат, а тоа нема да биде лесно, смета Спирос Москову Левичарскиот популист Алексис Ципрас на Грците им вети ...

Побуна на левото крило во Сириза

Deutsche Welle - 15.07.2015

По согласноста за Грција во Брисел, врие во владејачката партија Сириза. Една третина од нејзините пратеници ги отфрлаат условите од договорот и имаат намера да гласаат против сопствената влада.

Грчкиот парламент ќе гласа за мерките на кредиторите

Телма - 15.07.2015

Јавниот протест е во колапс. Железничкиот сообраќај стопиран. Болниците работат но со намален број на вработени. Ваква е денешната слика во главниот град на Грција откако по повик на Синдикатот државниот сектор стапи во 24 часовен штрајк.

Грчкиот парламент ја почна расправата за пакетот реформи

Макфакс - 15.07.2015

Грчкиот парламент во среда вечер би требало да ги усвои првите мерки од договорот меѓу Грција и нејзините кредитори, при што премиерот Алексис Ципрас го очекува голема борба со неизвесен исход.

Ципрас: Договорот со кредиторите е резултат на притисок врз Грција

Сител - 15.07.2015

Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

Судири во Атина во очекување на мерките за штедење

Р.С.Европа - 15.07.2015

Пред грчкиот парламентизбија судири меѓу демонстрантите и полицијата, додека во парламентот се очекува гласањетона непопуларните мерки за штедење, кои се потребни за земјата да допие помош од меѓународните кредитори.Една група од 200 млади лица ...

Ципрас: Договорот со кредиторите е резултат на притисок врз Грција

А1 On - 15.07.2015

Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

Ципрас: Потпишав договор во кој не верувам

Капитал - 15.07.2015

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, изјави дека нема да поднесе оставка и покрај притисоците за спроведување на строгите мерки за штедење наметнати од меѓународните кредитори Во интервју за грчката државна телевизија, Ципрас остро го критикуваше ...

Ципрас: Не верувам во договорот, но ќе го спроведувам

Р.С.Европа - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека ја презема одговорноста за договорот за новата финансиска помош што Грција го постигна со лидерите на еврозоната. Според него, банките нема да бидат отворени се додека не биде финализиран договорот, што би ...

Грчкиот парламент има десетина часа за усвојување на пакетот реформи

МКД - 15.07.2015

Грчкиот парламент денес треба да го усвои пакетот реформи што се предуслов за почетокот на преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, јавуваат агенциите. Седницата на парламентот почнала во 10 часот утринава, што значи дека ...

Ципрас: Не притиснаа на ваков договор, но ќе избегнеме „Грегзит“

Правдико - 15.07.2015

Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

Ципрас: договорот со кредиторите е резултат на притисок врз Грција

Алфа - 15.07.2015

Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

ЦИПРАС: Договорот во Брисел е постигнат под притисок

Телеграф - 15.07.2015

Тој појасни дека, сепак, изборите кои и биле презентирани на Грција биле или договор под овие услови, или банкрот и на крајот излез од еврозоната Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се ...

Грција: Парламентот гласа, народот протестира

МРТ - 15.07.2015

„Не на мерките за штедење и не на приватизацијата, борба до победа“ - државниот сектор во Грција на 24 часовен штајк. Земјата е парализирана. Парламентот во Атина гласа за Бриселскиот договор, во кој Ципрас не верува, но се обврза да го спроведе...

Дел од пратениците на СИРИЗА против мерките за штедење

Р.С.Европа - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрассе соочуваат со сè поголем бран на непријателство од страна на членовите на неговата партија во пресрет на гласањето во парламентот за предлог-законот за штедење.

Ципрас: договорот за новата помош мора да се спроведе

Р.С.Европа - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека ја презема одговорноста за договорот за новата финансиска помош што Грција го постигна со лидерите на еврозоната на 13 јули. „Целосно сум свесен за мојата одговорност, за грешките и за текстот во кој јас не ...

Ципрас до пратениците на СИРИЗА: Или сме заедно или паѓа владата

Репортер - 15.07.2015

Премиерот Алексис Ципрас побара поддршка од пратеничката група на СИРИЗА со ултиматум дека ако нема поддршка нема веќе ни да има влада на левицата. „Или сите ќе бидеме заедно, или паѓа владата на левицата“, истакнал Ципрас на дискусијата на ...

Варуфакис смета дека Германија сакала да ја жртвува Грција, за да ја реформира еврозоната

Локално - 15.07.2015

Германија планирала да ја “жртвува” Грција, да ја остави да банкротира, во обид да ја реформира еврозоната, напиша поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис во статија за германски “Цајт”, пренесоа агенциите.

Лош знак за Грција

Локално - 15.07.2015

Најдоцна на крајот на минатата недела Ципрас разбра што всушност е во прашање: опстанокот на Грција. Но дали сфаќа дека вистинската работа допрва доаѓа – и дека таа не може да биде завршена, ако “Сириза” не се промени? Левиот популист Алексис Ципрас ...

Половина од пратениците на „СИРИЗА“ нема да го поддржат новиот пакет за штедење

Фактор - 15.07.2015

Половина од пратениците на „СИРИЗА“ нема да ги поддржат увезените од премиерот и лидер на „СИРИЗА“ Алексис Ципрос мерки за штедење, соопштија агенциите. Се очекува, сепак голем дел од опозицијата да гласа „за“ предлозите на Ципрас.

Уште една оставка во владата на Ципрас

Фактор - 15.07.2015

Нова оставка во владата на Грција беше дадена денес (15-ти јули). Оставката ја поднесе заменик-министерот за финансии, Надја Валаам, пренесоа агенциите. Во писмо до премиерот Алексис Ципрас таа го критикувала договорот со кредиторите.

Блумберг: Ципрас личеше на обично лињаво улично куче

Локално - 15.07.2015

Последното спасување на еврото самит стана клучна за грчкиот премиер Алексис Ципрас. Зборовите на Меркел дека со доаѓањето на новата власт во Грција пред пет месеци “довербата била скршена”, се европскиот начин да се каже дека за популистот Ципрас е ...

Договорот со кредиторите мора да биде исполнет, изјави Ципрас

Локално - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го заштити договорот постигнат со меѓународните кредитори и изјави дека тоа мора да биде исполнето, пренесоа Kathimerini. “Јас преземам целата одговорност за грешките и за недоследностите како и целата одговорност за ...

Ципрас кон Меркел: Еве, ти го давам и сакото, земи го!

Локално - 15.07.2015

За време на разговорите на лидерите од еврозоната во ноќта меѓу понеделникот и неделата грчкиот премиер Алексис Ципрас во еден момент не издржал и го симнал сакото од себе и се обратил кон германската канцеларка Ангела Меркел со зборовите: „И тоа ли ...

Атина: Нека штедењето започне сега!

Локално - 15.07.2015

Од денеска Грција започнува со мерките за штедење . Вкупно 6 закони, кои предвидуваат пониски пензии и повисоки даноци, треба да бидат одобрени од пратениците .Вработените во јавниот сектор, поддржани од организации на работодавачи, подготвуваат ...

Ципрас ја отвори душата: "Ни самиот не верувам во договорот, но што можев друго?"

Точка - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјавил доцна вчера во Атина, дека "не верува" во договорот со кредиторите, но дека го потпишал за да "избегне катастрофа" во Грција. "Преземам одговорност за сите грешки кои ги направив.

Грција меѓу протести и парламентарно гласање за мерките

Sky - 15.07.2015

Пред и во грчкиот парламент, денеска ќе се водат вистински борби за новиот строг пакет мерки што грчката влада го договори со европските кредитори. Грчките пратеници денеска треба да го изгласаат пакетот мерки за тој да добие прво зелено светло во ...

Управувањето на Ципрас веќе е „Мафијашко“

Фактор - 15.07.2015

Грчката престолнина Атина е во пресрет на ноќ на протести, додека парламентот гласа за побараните од кредиторите строги ограничувања. Учесниците на вечерните демонстрации на „Синтагма“ почнаа да се собираат на плоштадот минути пред 19:00 часот.

Еден по еден го напуштаат Ципрас: Понудата е државен удар кој има за цел да уништи еден народ!

Точка - 15.07.2015

Повеќе од половина членови на централниот комитет на грчка Сириза, 109 од вкупно 201, се против договорот постигнат во Брисел, кој вклучува имплементација на болни реформи. Во соопштението е наведено дека договорот е "резултат на закана од ...

Ципрас: Не притиснаа на ваков договор, но ќе избегнеме „Грегзит“

еМагазин - 15.07.2015

Резултатот од самитот во Брисел е резултат на притисок извршен врз земјата, но договорот кој ќе се постигне ќе и овозможи на Грција да избегне грегзит и ќе ја стави земјата на одржлив пат, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за ЕРТ.

Грчкиот парламент решава за драстичното штедење

Вечер Прес - 15.07.2015

Парламентот има обврска до полноќ да ги усвои законските решенија за големо штедење со кои ќе се задоволат барањата на кредиторите Пратениците на грчкиот парламент денес се изјаснуваат за предлог законот за строгите мерки за штедење кои ...

Ципрас смета дека договорот мора да се спроведе и оти ќе го задржи единството на Сириза

Денар - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше во вторникот вечерта договорот за новиот пакет помош постигнат на самитот на еврозоната, изјавувајќи дека иако тоа била „лоша ноќ за Европа“ а договорот ѝ е „наметнат“ на Грција, договорот ја спасил земјата ...

Reuters: Ципрас нема да поднесе оставка, туку ќе ја реконструира владата

Денар - 15.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас нема да поднесе оставка и веројатно ќе направи промени во владата, откако во среда парламентот во Атина ќе гласа за програмата за помош на земјата, јави Reuters, повикувајќи се на владин извор.

Незадоволните во СИРИЗА најавуваат нова партија

Дневник - 14.07.2015

Оставка на владата по договорот со европските кредитори нема да биде политичко самоубиство, туку акт на достоинство и одговорност, е реакција на претставниците на СИРИЗА, главно од левите фракции на партијата.

За (не)доверба станува збор

Дневник - 14.07.2015

Деновиве Грција преживува тешко политичко и финансиско лето. На почетокот од оваа година Алексис Ципрас, лидер на Сирија, стана премиер на Грција благодарение на претходните влади кои во период од неколку децении се однесуваа крајно неодговорно, ...

Протест против договорот од Брисел – запалено знамето на СИРИЗА (видео)

Канал5 - 14.07.2015

Неколку илјади Грци синоќа протестираа пред грчкиот парламент против договорот што вчера беше постигнат меѓу Грција и меѓународните кредитори во Брисел. На протестот беше запалено и знамето на владечката партија СИРИЗА, чиј лидер, премиерот Алексис ...

Падна првата оставка во Владата на Ципрас

Телма - 14.07.2015

Никос Хунитас е првиот министер во Владата на Алексис Ципрас кој поднесе оставка. Тој беше ротационен министер за европски прашања, како и пратеник на „Сириза“. Неговата оставка следува по вчерашниот постигнат договор на Грција со Еврозоната.На ...

Поделеност во СИРИЗА, се бара оставка од Ципрас

Правдико - 14.07.2015

Како резултат на промената на курсот после маратонските разговори со лидерите на еврозоната и прифаќањето на мерките за штедење , на грчкиот премиер Алексис Ципрас му се заканува побуна во своите редови, а постои и можност до крајот на оваа недела ...

Грција: Трка за поддршка за третиот пакет помош

МРТ - 14.07.2015

До крајот на утрешниот ден, мора да се изгласаат четири важни реформи... Никос Хунитас е првиот министер во владата на Алексис Ципрас, кој поднесе оставка. Тој беше ротационен министер за европски прашања, како и пратеник на Сириза.

Ципрас до Меркел: И сакото ли сакате да го земете!

Кирилица - 14.07.2015

За време на преговорите на лидерите од еврозоната, во ноќта меѓу неделата и понеделникот, грчкиот премиер Алексис Ципрас во еден момент не издржал и го соблекол сакото од себе и се обратил кон германскиот канцелар Ангела Меркел со зборовите: И ова ...

„Билд“: Побуна во Сириза, се бара оставка на Ципрас?

Капитал - 14.07.2015

Поради промена на курсот во текот на маратонските преговори со лидерите на еврозоната и прифаќањето на мерките за штедење, на грчкиот премиер му се заканува „побуна“ во сопствените редови.

Ципрас мора да го наговори парламентот на реформи

Макфакс - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас има во вторникот помалку од 48 часа да ги наговори пратениците во парламентот да ги изгласаат низата реформи за кои Брисел вели дека се пазарно ориентирани, и да го ублажи несогласувањето на жестоките противници од ...

Алексис Ципрас до крајот на неделата ќе поднесе оставка?

МКД - 14.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас до крајот на оваа недела би можел да ја понуди својата оставка, тврди германскиот таблоид Билд. Ципрас во четвртокот го загуби кредибилитетот поради согласувањето на договорот за спас со кој Грција ќе добие 86 ...

Двајца министри му откажале послушност на Ципрас, се против договорот со “економскиот убиец” Германија

Репортер - 14.07.2015

Несогласувањата околу постигнатиот вчерашен договор со доверителите го изразија клучните министри од кабинетот на Алексис Ципрас. За ова остар коментар даде и министерот за одбрана Панос Каменос, кој е и лидер на коалицискиот партнер на СИРИЗА – ...

Reuters: Ципрас нема да поднесе оставка, туку ќе ја реконструира владата

Макфакс - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас нема да поднесе оставка и веројатно ќе направи промени во владата, откако во среда парламентот во Атина ќе гласа за програмата за помош на земјата, јави Reuters, повикувајќи се на владин извор.

Варуфакис вмешан во скандал: Развивавме план за излез од еврозоната

Репортер - 14.07.2015

Поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис фрли бомба, откри дека всушност имало план за излез на Грција од еврозоната (Grexit) и за воведување на паралелна валута во земјата. Во интервју за британското списание “New Statesman” Варуфакис ...

Ципрас: Бев исправен пред дилема - или договор или банкрот!

Кирилица - 14.07.2015

Грачката влада ќе се обиде да ги реализира плановите во рамки на определените четири години, соопшти грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Ја сфаќам својата одговорност за потпишувањето на договорот, во кој не верувам.

Ципрас смета дека договорот мора да се спроведе и оти ќе го задржи единството на Сириза

Макфакс - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше во вторникот вечерта договорот за новиот пакет помош постигнат на самитот на еврозоната, изјавувајќи дека иако тоа била „лоша ноќ за Европа“ а договорот ѝ е „наметнат“ на Грција, договорот ја спасил земјата ...

Ципрас на Меркел: Еве ви го и палтото ако го сакате!

МКД - 14.07.2015

Вистинска драма се случувала во текот на драматичната ноќ меѓу неделата и понеделникот, за време на тешките и напнати преговори меѓу Грција и нејзините кредитори. „Ако сте решиле да ја избркате Грција, бидете одговорни и кажете го тоа“, ги нападнал ...

Златна зора ќе зајакне со новите мерки на штедење, предупреди Јанис Варуфакис

МКД - 14.07.2015

Поранешниот грчки министер за финансии за Еј-би-си изјави дека договорот за финансиска помош е „нова форма на постмодерна окупација“ и предвидува дека Грција така ќе падне во канџите на екстремната десница.

Ципрас го соблекол сакото и иронично ја запрашал Меркел - „Сакаш и ова ли да ми го земеш?“

Press24 - 14.07.2015

Во драматичната ноќ меѓу неделата и понеделникот, за време на тешките затегнати преговори меѓу Грција и нејзините кредитори, грчкиот премиер Ципрас во еден момент го соблекол своето сако и иронично ја запрашал неговата колешка од Германија Меркел – ...

Ципрас нема да си оди, но ќе направи реконструкција

Кирилица - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас нема да поднесе оставка. Тој најверојатно ќе направи промени во владата, откако во среда парламентот во Атина ќе гласа за програмата за помош на земјата, јави Reuters, повикувајќи се на владин извор.

Дел од СИРИЗА бара Ципрас да го откаже договорот со ЕУ

Правдико - 14.07.2015

Министерот за енергија, Панајотис Лафазанис, бара премиерот Алексис Ципрас да го повлече договорот со кредиторите пред да се донесат конечни одлуки во парламентот. Лафазанис, кој од самиот почеток е остар противник на барањата и на предлозите на ...

Новинарот Куритис нов министер во Владата на Ципрас

Вечер Прес - 14.07.2015

Никос Хунтис, ротационен министер за европски прашања и пратеник на владејачката партија „СИРИЗА", поднесе оставка. Тој ќе биде заменет од новинарот Јоргос Куритис што значи дека значителното мнозинство „СИРИЗА" во парламентот нема да биде погодено, ...

Ципрас пред нов избор за иднината на владата и на СИРИЗА

Sky - 14.07.2015

Од Брисел тензијата се префрла во Атина, каде грчкиот премиер Алексис Ципрас мора да осигури изгласување на целосниот пакет мерки и конкретни реформи до среда. Пред него се големи дилеми, односно колку од неговите министри и сопартијци ќе застанат ...

Дел од СИРИЗА бара Ципрас да го откаже договорот со ЕУ

Sky - 14.07.2015

Министерот за енергија, Панајотис Лафазанис бара премиерот Алексис Ципрас да го повлече договорот со кредиторите пред да се донесат конечни одлуки во парламентот. Лафазанис кој од самиот почеток е остар противник на барањата и предлозите на ...

Прва оставка во владата на Ципрас

Фактор - 14.07.2015

Од Атина дојде веста за првата оставка на грчки министер по постигнатиот од вчера договор со еврозоната и меѓународните кредитори. Оставка врачи Никос Хунтис, ротационен министер за европски прашања и пратеник на владејачката партија „СИРИЗА“.

Варуфакис “бомба”: Готвиме план за GRExit!

Локално - 14.07.2015

Поранешниот грчки министер за финансии Јантис Варуфакис фрли последователна бомба, откако откри дека имало план за излез на Грција од еврозоната и за воведување на паралелна валута во земјата, јавуваат грчките медиуми.

Падна првата оставка во Владата на Ципрас

Бриф - 14.07.2015

Никос Хунитас е првиот министер во Владата на Алексис Ципрас кој поднесе оставка. Тој беше ротационен министер за европски прашања, како и пратеник на „Сириза“. Неговата оставка следува по вчерашниот постигнат договор на Грција со Еврозоната.На ...

Продава ли Грција евтина приказна? Ципрас ќе поднесе оставка, тврдат извори

Фактор - 14.07.2015

Поради драстичната промена во текот на преговорите со лидерите од еврозоната, грчкиот премиер се соочува со бунт во сопствената партија „Сириза“. Тој дури дискутира и варијанти за оставка.

Reuters: Ципрас нема да поднесе оставка, туку ќе ја реконструира владата

Точка - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас нема да поднесе оставка и веројатно ќе направи промени во владата, откако во среда парламентот во Атина ќе гласа за програмата за помош на земјата, јави Reuters, повикувајќи се на владин извор.

Ципрас бесно кон Меркел: Сакате и саково да ви до дадам? Земете го!

Точка - 14.07.2015

"Доколку сте одлучиле да ја избркате Грција, бидете одговорни тоа и да го кажете", ги нападнал италијанскиот премиер Матео Ренци своите непопустливи колеги во Брисел, предводени од Ангела Меркел, пишува "Jutarnji.hr". Таа ноќ се случувало сè.

Ципрас нема да поднесе оставка, туку ќе ја реконструира владата

Република - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас нема да поднесе оставка и веројатно ќе направи промени во владата, откако во среда парламентот во Атина ќе гласа за програмата за помош на земјата, јави Ројтерс, повикувајќи се на владин извор.

Каменос: Продолжуваме да ја поддржуваме владата на Ципрас

Sky - 14.07.2015

Коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос и Независни Грци, ќе продолжат да ја поддржуваат владата. Каменос најави дека ќе гласаат за мерките, но само за тие што беа договорени на лидерската средба меѓу СИРИЗА, Независни Грци, ПАСОК, ...

Стотици на протест во Атина

Локално - 14.07.2015

Стотици демонстранти се собраа синоќа пред парламентот во Атина , за да изразат несогласување со спасувачката програма, договоренa од премиерот Алексис Ципрас . За да ја спаси својата земја , и покрај сите претумбации и референдуми ,лидерот на ...

Ципрас изјави:Нема да поднесам оставка

Локално - 14.07.2015

Во интервју емитувано на грчката телевизија ЕРТ грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека нема да поднесе оставка, иако бил принуден да прави уште мерки за штедење во Грција, пренесоа американските медиуми.

Поради договорот со кредиторите, Ципрас се соочува со револт од сопартијците

Вечер Прес - 14.07.2015

Главниот аргумент на противниците на старо-новиот пакет мерки е што премиерот Ципрас ги заборавил ветувањата за начинот за излез од кризата што ги даваше како кандидат за премиер на Грција Грчкиот левичарски премиер Алексис Ципрас се соочи со бунт ...

Ципрас кон Меркел на преговорите: И сакото да не сакате да ми земете? Еве ви го!

Фактор - 14.07.2015

За време на разговорите на лидерите од еврозоната во ноќта меѓу понеделникот и неделата грчкиот премиер Алексис Ципрас во еден момент не издржал, го соблекол сакото од себе и се обратил кон германската канцеларка Ангела Меркел со зборовите: „И ова ...

Прва оставка во владата на Ципрас

Локално - 14.07.2015

Од Атина дојде веста за прва оставка на грчки министер по постигнатиот вчера договор со еврозоната и меѓународните кредитори. Оставка врачи Никос Хунтис, ротационен министер за европски прашања и пратеник на владејачката партија СИРИЗА.

Грција и баластот на комунистите

Локално - 14.07.2015

По најбрз пресврт во светската историја Ципрас остана неповреден, но затрупан со бури кои допрва доаѓаат. А најопасното ќе се случи ако грчкиот премиер не успее да се ослободи од баластот на комунистите во “Сириза”.

Како Меркел од својот народ направи зли нацисти

Вечер Прес - 14.07.2015

Социјалните мрежи синоќа експлодираа поради условите кои му беа понудени на Ципрас во Брисел, а најтешко погодена беше Германија, која се смета за главен виновник за „рушењето на европската идеја".

Најтешката битка на Ципрас допрва почнува

Локално - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е изведен пред тешка битка во обид да ја освои поддршката на коалициските партнери за третиот спасителски предлог од лидерите на еврозоната, информира БиБиСи.

Меркел: Германските медиуми ја величат, светот ја мрази

еМагазин - 14.07.2015

Колку германските медуими, беа независни во „бранењето“ на „визијата“ на германската канцеларка Ангела Меркел и германскиот министерот за финансии Волфганг Шобјле за иднината на Европската Унија и прашањето за Грција, се покажа и по донесувањето на ...

Ципрас мора да го наговори парламентот на реформи

Денар - 14.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас има помалку од 48 часа да ги наговори пратениците во парламентот да ги изгласаат низата реформи за кои Брисел вели дека се пазарно ориентирани, и да го ублажи несогласувањето на жестоките противници од неговата ...

Независни Грци нема да гласаат за договорот постигнат со Еврогрупата

Денар - 14.07.2015

Коалиционите партнери на Сириза во грчкиот парламент, десничарската партија Независни Грци, соопшти дека нема да гласа за договорот што грчкиот премиер Алексис Ципрас го постигна во недела вечер со лидерите на Еврогрупата, заради тоа што, како што ...

Варуфакис: Еве како изгледа кога преговарате со Германците

Канал5 - 13.07.2015

Во интервјуто се наведува дека некои членови на Еврогрупата, на чело со германскиот министер Волфганг Шојбле, јасно му порачале дека ќе го уништат. „Со Шојбле не беше возможен договор, а германската страна се однесуваше како во Грција и да немаше ...

Договорот од Брисел предизвик за Ципрас

Телма - 13.07.2015

Грција и Брисел постигнаа договор за нова финансиска помош од 86 милијарди евра. Со новиот договор Грција ќе добие 35 милијарди евра пакет за развој. Предвидено е формирање на Фонд за јавна сопственостсо 50 милијарди евра, а во кој ќе бидат вклучени ...

Ципрас бараше 50 милијарди, му дадоа 86 милијарди евра

Дневник - 13.07.2015

Грчките граѓани пред само една недела на референдумот со огромно мнозинство го отфрлија договорот за штедење кој предвидуваше и заем од 55 милијарди евра. По референдумот и оставката на министерот за финансии Јанис Варуфакис, во новиот план на ...

Ципрас: Грексит е веќе минато

Утрински - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Ципрас: Грексит е веќе минато

Телма - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Ципрас: Договорот е тежок

24 Вести - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

По 17 часа преговори, договор за Грција

Канал5 - 13.07.2015

Маратонскиот, а веројатно и историски состанок на лидерите на земјите од еврозоната заврши со договор за Грција. По 17 часовните разговори, целосно се стави крај на сценаријата за Grexit, постигнат е компромис, а Атина сега ќе треба итно, ...

Ципрас: „Грција се бореше до крај“

Deutsche Welle - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека на самитот на Еврогрупата е постигнато најдоброто можно решение за неговата земја. „Сега стоиме пред тешки одлуки“, изјави грчкиот премиер по маратонската седница во Брисел.

Во Сириза се организира отпор против договорот од Брисел

Deutsche Welle - 13.07.2015

Условите под кои во Брисел беше договорена натамошна финансиска помош во Грција предизвикаа разочарување и резигнација. Левото крило на партијата Сириза се мобилизира за отпор. Од Сириза, партијата на премиерот Алексис Ципрас беше упатен повик за ...

И победникот е: Ангела Меркел!

Deutsche Welle - 13.07.2015

Алексис Ципрас и по самитот продолжува да ја разубавува реалноста и лажно да ја претставува вистината. Но вистинскиот победник го напушта теренот со блага насмевка, смета Барбара Везел На крајот германската канцеларка ја отстрани опасноста: по ...

ЦИПРАС: Со договорот Грција ќе застане на свои нозе

Телеграф - 13.07.2015

Водевме сурова борба и се боревме до крај за да добиеме најдобро решение. Договорот е тежок, но спречивме план за финансиско задушување на Грција, изјави Ципрас По постигнатиот договор на Грција со лидерите на Европската унија за новите мерки за ...

Скурлетис: Понудата за Грција е неодржлива, избори оваа година

Макфакс - 13.07.2015

Понудата којашто ѝ е изнесена на Грција е неодржлива и ќе биде потребна поддршката на опозициските пратеници или влада на национално единство за нејзино спроведување, изјави во понеделникот непосредно пред дека е постигнат договорот во Брисел, ...

Ципрас кова стратегија за убедување на пратениците на СИРИЗА

Репортер - 13.07.2015

По инфарктната средба во Брисел, на која беше постигната согласност за воведување мерки со кои ќе биде спасена Грција, грчкиот премиер Алексис Ципрас се врати директно во Атина. Тој свика итен состанок на министрите, на кој ќе биде разгледано како ...

Ципрас: Грексит е веќе минато

А1 On - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Како ЕУ-самитот за малку ќе пропаднел кога Меркел и грчкиот премиер тргнале да си одат

МКД - 13.07.2015

Фајненшл тајмс дава детали за тоа како вчерашниот маратонски ЕУ-самит речиси ќе пропаднел утрово рано в зори. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германската канцеларка Ангела Меркел по 14 часа тешки разговори одлучиле дека западнале во ќорсокак.

Ципрас: Грексит е веќе минато

Сител - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Варуфакис откри како Германците ја контролираат Европа и зошто поради Ципрас дал оставка

МКД - 13.07.2015

Маратонската средба на лидерите на еврозоната конечно резултираше со предлог на договорно решение за грчката криза. Притоа на Грција ѝ беше наметната уште полоша варијанта од онаа што гласачите неодамна ја отфрлија на референдумот.

Европратеник: Европските челници бараат оставка од Ципрас

Макфакс - 13.07.2015

Челниците и министрите за финанси на земјите од еврозоната се обидуваат на секој начин да изнудат оставка од грчкиот премиер Алексис Ципрас, како одмазда за референдумот од 5-ти јули, изјави во понеделникот шпанската пратеничка во Европскиот ...

Приказна за грчкиот штурец и европската мравка

Нова ТВ - 13.07.2015

Еврозоната се почувствува изиграна кога грчкиот премиер најави референдум на 5 јули за мерките за штедење. И поради тоа, голем дел од европските лидери одлучија да наметнат мерки кои можат да се опишат како казна за Грција.

Ципрас: Грексит е веќе минато

Алфа - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Независни Грци нема да гласаат за договорот постигнат со Еврогрупата

Макфакс - 13.07.2015

Коалиционите партнери на Сириза во грчкиот парламент, десничарската партија Независни Грци, соопшти дека нема да гласа за договорот што грчкиот премиер Алексис Ципрас го постигна во недела вечер со лидерите на Еврогрупата, заради тоа што, како што ...

Ципрас - Договорот е тежок

Р.С.Европа - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Што навистина сакаше Варуфакис и зошто даде оставка?

Телеграф - 13.07.2015

Варуфакис верува дека референдумот можеше да промени сè. Ноќта на референдумот имаше план, но Ципрас никогаш не се согласи на него Поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис, имаше план за денот кога Грција на референдумот кажа ...

Ципрас: Договорот е тежок

Курир - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Каменос ја откажа поддршката на Ципрас за реформите

Кирилица - 13.07.2015

Коалициониот партнер во власта на Алексис Ципрас, Панос Каменос изјави дека нема да ги поддржи мерките кои се предложени од кредиторите, но ќе остане во владејачката коалиција. Лидерот на Партијата на независни Грци (АНЕЛ) Панос Каменос изјави дека ...

Ципрас: Договорот е тежок

Кирилица - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Ципрас побарал четири измени во планот, многумина ѝ се гневни на Германија

МКД - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кого Твитер го повика да го напушти ЕУ-самитот поради невозможните барања на еврозоната, главно на Германија, не само што не заминува, туку и побарал четири промени во планот на Еврогрупата. Промените се: 1.

Јункер: Грекситот исчезна, на ред е спроведување на договореното

Нова ТВ - 13.07.2015

Ангела Меркел, Франсоа Оланд, Доналд Туск и Алексис Ципрас постигнаа договор за спас на Грција. Овој текст ќе им биде презентиран на лидерите на еврозоната кои ќе треба да год адат нивното зелено светло за спроведување на договорот.

Ципрас: Грексит е веќе минато

+инфо - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната е минато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Следните чекори на Ципрас

Репортер - 13.07.2015

Откако постигна договор на европскиот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас во наредните денови ќе треба да преземе повеќе иницијативи со цел да го обезбеди заемот од 85 милијарди евра.

Ципрас: Се најдовме пред тешки одлуки и дилеми

Нетпрес - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Аналитичарите: Меркел-Ципрас 1:0

МКД - 13.07.2015

Последното соопштение од ЕУ-самитот потврдува дека по тешката битка во Брисел, Грција се согласила итно да спроведе остри мерки. Ова значи пензиски реформи, либерализација на економијата (од работното време во саботите до отворање на затворените ...

Ципрас: Договорот е тежок

Република - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Ципрас: Се најдовме пред тешки одлуки и дилеми

Точка - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Следните чекори на Ципрас

Република - 13.07.2015

Откако постигна договор на европскиот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас во наредните денови ќе треба да преземе повеќе иницијативи со цел да го обезбеди заемот од 85 милијарди евра.

Ципрас: Грегзит веќе е минато

Република - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.

Варуфакис: Ципрас мораше "да ги изеде своите зборови", договорот е како воена диктатура!

Точка - 13.07.2015

Новиот програм за помош на Грција, вреден 86 милијарди евра, кој денес го договориле Атина и нејзините европски партнери, всушност е нова воена хунта како онаа од 1967. година, рекол поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис за ...

Европратеник: Европските челници бараат оставка од Ципрас

Точка - 13.07.2015

Челниците и министрите за финанси на земјите од еврозоната се обидуваат на секој начин да изнудат оставка од грчкиот премиер Алексис Ципрас, како одмазда за референдумот од 5-ти јули, изјави во понеделникот шпанската пратеничка во Европскиот ...

Папата Франциск за Ципрас: Корекцијата му е правилна!

Локално - 13.07.2015

Папата Франциск, кој редовно ја критикува капиталистичката алчност, изрази симпатии кон Левичарската влада на грчкиот премиер Алексис Ципрас. “Не сум сигурен каква е ситуацијата (со Грција), но сигурно ќе е лесно да се каже дека само едната страна ...

По “инфарктната” средба во Брисел: Ципрас итно со министрите – ќе се спасува сега СИРИЗА

Локално - 13.07.2015

По инфарктната средба во Брисел, на која беше постигната согласност за воведување мерки со кои ќе биде спасена Грција, грчкиот премиер Алексис Ципрас се врати директно во Атина. Тој свика итен состанок на министрите, на кој ќе биде разгледано како ...

По рекордно долги преговори – договорот со Грција е постигнат

Фактор - 13.07.2015

По повеќе од 15 часа преговори, што е рекорд во европските институции, Грција и еврозоната постигнаа договор. За тоа соопшти na социјалната мрежа Twitter белгискиот премиер Шарл Мишел само со еден збор – “Договор”.

Успеа ли Ципрас да ја маѓепса Европа?

Фактор - 13.07.2015

Пoсле долгата средба во Брисел, која траеше рекордни 17 часа, Грција и лидерите на еврозоната постигнаа договор. На прв поглед барањата можат да бидат опишани како премногу тешки за Атина, но дали навистина е така? Буквално за три дена грчкиот ...

Скурлетис: Понудата за Грција е неодржлива, избори оваа година

Точка - 13.07.2015

Понудата којашто ѝ е изнесена на Грција е неодржлива и ќе биде потребна поддршката на опозициските пратеници или влада на национално единство за нејзино спроведување, изјави во понеделникот непосредно пред дека е постигнат договорот во Брисел, ...

Ципрас: Договорот е тежок, но, избегнато е најлошото сценарио за Грција

Sky - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се враќа во Грција со обврска до среда грчкиот парламент да изгласа цела листа на предуслови и приоритетни акции кои се договорија на 17 часовните преговори за нова грчка помош во Брисел.

Ципрас: Договорот е тежок, грексит е минато

еМагазин - 13.07.2015

Имавме тешка битка во последните шест месеци, се боревме да добиеме најдобро од договорот со кој на земјата ќе и се даде можност да застане на нозе, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас по успешното завршување на маратонската расправа за грчкиот ...

Ципрас сака 85 милиони евра за сапс на Грција

Н.Македонија - 13.07.2015

Откако постигна договор на европскиот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас во наредните денови ќе треба да преземе повеќе иницијативи со цел да го обезбеди заемот од 85 милијарди евра.

Сите сме Грци

Н.Македонија - 13.07.2015

Колку и да звучи како фраза, вистината е дека сите сме (должни како) Грци, само што не се буниме како нив. Сега треба да се учи од грешките на другите, бидејќи прашање на време е кога и нашиот меур ќе пукне, а расположението кон неспособните ...

Ципрас: „Грција се бореше до крај“

Идивиди - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека на самитот на Еврогрупата е постигнато најдоброто можно решение за неговата земја. „Сега стоиме пред тешки одлуки“, изјави грчкиот премиер по маратонската седница во Брисел.

Следните чекори на Ципрас

Lider - 13.07.2015

Откако постигна договор на европскиот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас во наредните денови ќе треба да преземе повеќе иницијативи со цел да го обезбеди заемот од 85 милијарди евра.

Ципрас: Грексит е веќе минато

Lider - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави по средбата во Брисел, дека излегувањето на Грција од еврозоната еминато и дека е соочен со тешки одлуки и дилеми, но договорот ќе и овозможи на Грција да застане на свои нозе.