TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ во одбрана на Премиерот за скандалозната лицитација

А1 - 03.07.2005

Имало пропусти и грешки при продажбата на државното земјиште на грчки „Веро“, велат од Министерството за транспорт, откако Министерот Мехази го прочешлал извештајот од комисијата задолжена за лицитацијата. Со ваквиот став, ДУИ и дефинитивно застана во одбрана на Премиерот, кој продажбата ја ...

Реакција од ДПМНЕ по изјавата на Бучковски за скандалозниот тендер

Канал5 - 03.07.2005

Премиерот Бучковски го призна скандалот со лицитацијата на земјиштето спроти Народната Банка, но не ги признава скандалите за локациите што ги доделува со непосредни спогодби, реагираше денеска опозициската ВМРО ДПМНЕ. Изборот на „Веро“ е контроверзен но носи десет пати повеќе пари од зделката со ...

Даут Емини ќе биде експресно сменет

А1 - 02.07.2005

Обвинувањето што Даут Емини го испорача на сметка на премиерот Бучковски создаде хаос во коалиционите редови. СДСМ и ДУИ на жешка линија се обвинувале кој е виновен за скандалот. Епилог - Емини ќе биде експресно сменет, а во заштита на премиерскиот интегритет застанува и ДУИ.

Локацијата наспроти НБМ повторно на лицитација

Време - 02.07.2005

ОТКАКО БУЧКОВСКИ СЕ ИЗВИНИ Министерството за транспорт и врски во понеделник ќе ја поништи продажбата на10.770 квадратни метри наспроти Народната банка откако премиерот Владо Бучковски и Џемаил Мехази, министер за транспорт и врски, завчера јавно признаа дека словенечки „Меркатор“ и српската ...

Владата му наложи на Министерството за транспорт да ја поништи лицитацијата

Утрински - 02.07.2005

По доделувањето на земјиштето во центарот на Скопје на грчки †Веро", наддавањето ќе се повтори Мехази ја лоцира одговорноста кај комисијата што ја водеше постапката, бидејќи тој немал ингеренции да се меша во нејзината работа БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Владата му наложи на Министерството за транспорт и ...

ДУИ се оградува од скандалот со лицитацијата

Утрински - 02.07.2005

реакции Политичката партија ДУИ вчера се огради од скандалот со незаконски спроведената лицитација и доделувањето градежно земјиште на грчката фирма "Вероои, режиран од Министерството за транспорт и врски, каде што министер е Џемали Мехази, нивни кадар.

Министерот за транспорт мора да го поништи тендерот

Дневник - 02.07.2005

ВЛАДА Владата го задолжила министерот за транспорт Џемали Мехази в понеделник да го поништи тендерот за лицитацијата на државното земјиште спроти Народната банка на Македонија и наскоро да објави нов оглас. Ова одлука доцна завчера ја донесе Владата на седница, по најавите на премиерот Владо ...

Членовите на Комисијата за плацот кај НБМ в понеделник ќе бидат разрешени

Канал5 - 02.07.2005

Се уште не се знае кога ќе се повтори лицитацијата за земјиштето спроти Народната банка, но сигурно е дека постапката нема да ја води истата Комисија. Владата донела одлука претседателот на Комисијата и нејзините членови, в понеделник да бидат разрешени.

Емини со обвинување на адреса на Бучковски

А1 - 01.07.2005

И Бучковски е дел од меѓународниот скандал со продажбата на локацијата спроти Народната банка. Со вакво обвинување се огласи Даут Емини, клучниот човек во скандалозната лицитација. Емини, како претседател на комисијата задолжена за продажба на државното земјиште, ги отвори картите.

Бучко вџашен, а Мехази мува не го лази

Вест - 01.07.2005

СКАНДАЛОЗНАТА ЛИЦИТАЦИЈА ЗА ПЛАЦОТ СПРОТИ НАРОДНА БАНКА ЈА ПРИЗНА И ПРЕМИЕРОТ "Би сакал да изразам јавна вџашеност од јавната лицитација за ова земјиште и јавно да им се извинам што не им беше дозволено да лицитираат. Владата ќе им даде можност на незадоволните да учествуваат на повторен Премиерот ...

Јавното наддавање се претвори во меѓународен скандал

Време - 01.07.2005

ОТКАКО ВЕРО ЈА КУПИ ПАРЦЕЛАТА НАСПРОТИ НАРОДНА БАНКА Владимир Николоски Државната каса остана посиромашна за стотици илјади евра откако Министерството за транспорт и врски завчера не им дозволи на српската „Делта-М“ и на словенечкиот „Меркатор“да учествуваат во јавното наддавање за продажба на ...

Бучковски се извини за скандалот

Утрински - 01.07.2005

Премиерот потврди од парламентарната говорница дека има сериозни сомневања за корупција при лицитацијата на локацијата во центарот на Скопје Вџашен сум од она што се случувало на наддавањето. Ако ги каниме да дојдат во Македонија двата најголеми дистрибутивни центра на Балканот, тогаш е ...

Бучковски се извини за скандалозната лицитација

Дневник - 01.07.2005

ЗА ПЛАЦОТ КАЈ НБМ ПАК ЌЕ СЕ НАДДАВА Премиерот Владо Бучковски вчера јавно им се извини на компаниите "Меркатор" и "Делта М" поради сомневањата дека лицитацијата за државното земјиште спроти Народната банка била скандалозно спроведена.

Премиерот призна, половина не му се простува

Дневник - 01.07.2005

Радмила ЈовановиЌ-Николовска Скандал до скандал ја следи нашата Влада во обидот да привлече странски инвеститори. Бизнисмените обвинуваат дека се местат тендери, јавните лицитации стануваат затворени, се склучуваат зделки во четири очи, се менуваат закони само за да се привлечат странски пари и во ...

БИЗНИС ВОЈНА

Канал5 - 01.07.2005

Судирот околу бизнис интересите доведе до тивка војна меѓу владејачките партии од македонскиот и албанскиот блок СДСМ и ДУИ. Битката околу распределбата на бизнисите кулминираше со вчерашното извинување на премиерот до „Меркатор“ и „Делта М“, за скандалозното јавно наддавање за плацот спроти ...

И Веро ќе тужи доколку му се одземе земјиштето спроти НБРМ

Канал5 - 01.07.2005

Не можејќи да се помири со губење на добиеното земјиште спроти Народната банка, „Веро“ подготвува тужба доколку Министерството за транспорт му ја поништи победата, дознава Канал 5. Тие веќе го побарале записникот од лицитацијата во транспорт на која го добија плацот без да се наддаваат со ...

Лицитацијата ќе се повтори

Вечер Прес - 01.07.2005

Премиерот Владо Бучковски вчера јавно им се извини на претставниците на словенечки "Меркатор" и на белградски "Делта М" за текот на завчерашната јавна лицитација за купување на локацијата спроти НБРМ. "Би сакал да изразам вџашеност од јавната лицитација за ова земјиште и јавно да им се извинам за ...

Нова лицитација за локацијата наспроти НБМ

Макфакс - 01.07.2005

Скопје Премиерот Владо Бучковски јавно им се извини на претставниците на словенечки “Меркатор„ и на белградски “Делта М„ за непријатностите што ги доживеаја во Македонија. На овие компании, не им беше дозволено да лицитираат за локацијата наспроти Народна банка на Македонија (НБМ) во Скопје иако ...

“Меркатор“ го потврди учеството на новото наддавање за плацот кај НБМ

Макфакс - 01.07.2005

Скопје Словенечки “Меркатор“ го потврди учеството на повторената лицитација за плацот спроти НБМ и го чека датумот кога ќе биде закажано јавното наддавање. Со ова, како што се вели во соопштението од “Меркатор-Македонија“, се потврдува интересот за изнаоѓање локации во Македонија за изградба на ...

Грчки „Веро“ нема да ја добие локацијата спроти Народната Банка

А1 - 30.06.2005

Грчки „Веро“ нема да ја добие локацијата спроти Народната Банка. Ќе има нова лицитација. Владата уште на денешната седница ќе ја поништи вчерашната лицитација. Тоа беше скандал, призна и Премиерот Бучковски. „Иако господата Јанковиќ и годатата Мишковиќ дојдат во кабинетот на претседателот на ...

"Веро" победи со 300 евра за квадратен метар

Вест - 30.06.2005

"МЕРКАТОР" И "ДЕЛТА М" ОБВИНИЈА ЗА МЕСТЕНКА ЗА ПЛАЦОТ СПРОТИ НАРОДНА БАНКА Наддавањето стартуваше со 200 евра по квадратен метар, а грчкиот синџир супермаркети плацот од 10.770 метри квадратни во центарот на Скопје го доби по цена од 300 евра за квадратен метар Словенечки "Меркатор" обвини дека ...

„Веро“ го „лапна“ државното земјиште наспроти Народна банка

Време - 30.06.2005

СКАНДАЛ НА ЈАВНО НАДДАВАЊЕ ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ Грчкиот „Веропулос“ со понуда од 300 евра за еден квадратен метар стана сопственик на атрактивната локација од 10.770 квадратни метри наспроти зградата на Народната банка. Комисијата на Министерството за транспорт и врски вчера не им дозволи на ...

"Веро" ја доби локацијата спроти НБМ на контроверзна лицитација

Утрински - 30.06.2005

Најатрактивниот простор во центарот на Скопје продаден за 300 евра за квадрат Фирмите „Меркатор" и „Делта М" најавуваат тужби против државата БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Грчката фирма †Веропулосси за 300 евра за квадратен метар ја доби најатрактивната локација во Република Македонија на контроверзна ...

"Веро" победи на наместена лицитација?

Дневник - 30.06.2005

"МЕРКАТОР" ЌЕ ТУЖИ ЗА ПЛАЦОТ СПРОТИ НБМ Ова е скандал и срамота! Ќе ја тужиме вашата држава и ќе бараме отштета за трошоците што досега ги направивме. Со овие зборови Митја Мариншек, потпретседател на словенечката компанија "Меркатор", додека траеше лицитацијата за државното земјиште спроти ...

Бучковски: Kонтроверзна лицитација за плацот спроти Народната банка ќе се поништи

Канал5 - 30.06.2005

Премиерот Владо Бучковски денеска од собраниската говорница порача дека вчерашната контроверзна лицитација за плацот спроти Народната банка ќе се поништи и ќе се оди на нова. Тој јавно им се извини на „Меркатор“ и „Делта М“. Премиерот Владо Бучковски денеска од собраниската говорница порача дека ...

Го избркавме Меркатор!?

Вечер Прес - 30.06.2005

Грчкиот синџир на супермаркети "Веропулос", ги доби десетте илјади квадрати од плацот спроти НБРМ, бидејќи на вчерашното јавно наддавање во Министерството за транспорт и врски понуди највисока цена. "Веропулос" во наддавањето со "Интер инженеринг" понуди 300 евра што е за 50 отсто повеќе од почетно ...