TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: ДУИ нема да дозволи донесување на закон за бранителите

Телма - 16.09.2012

ДУИ не сака да коментира изјави на партиски лидери, како што тоа беше вчерашната изјава на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за законот за бранителите, дадена на партиски форум, изјави денеска ...

Дали Груевски и Ахмети направија „септемвриски договор“?

Идивиди - 16.09.2012

Освежени од ладниот воздух во Приштина и особено од советите и препораките и советите кои ги добија таму, од ДУИ како да ретерираaт од првичните тврди ставови.

За Груевски ситуацијата е тешка, не исклучува избори

Алфа - 16.09.2012

Исклучително сложена – така премиерот ја оценува политичката ситуација и односите во владината коалиција – сериозно начнати по настанот во Слупчане, промената на имињата на дел од чаирските училишта ...

Ништо од предвремени избори - ДУИ останува во Владата

Вечер - 16.09.2012

Многумина очекуваат ДУИ да излезе од власта ако биде донесен законот за бранителите за да им се отвори место на нив, но ДУИ нема таква намера, вели Ермира Мехмети-Деваја од ДУИ.

Дали Груевски и Ахмети направија „септемвриски договор“?

Inpress - 16.09.2012

Скопје, 16. септември 2012 (ИНПРЕС) Освежени од ладниот воздух во Приштина и особено од советите и препораките и советите кои ги добија таму, од ДУИ како да ретерираат од првичните тврди ставови.

Што зборува молкот на Талат Џафери?

Утрински - 15.09.2012

ДУИ ја смени тактиката за опструирање на законот за бранителите, што го предлага ВМРО-ДПМНЕ Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, го замени со долгометражен молк маратонскиот ...

Се затвораат опциите за избори

Утрински - 15.09.2012

Соња Крамарска Иако маглата од последните политички процеси се уште не е дигната, полека се наѕираат контурите на епилогот од кризата во владејачката коалиција.

Продолжува комисиската расправата за Законот за бранителите

Утрински - 15.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства.

Поддршка за законот за бранителите

Н.Македонија - 15.09.2012

Несогласувањата со ДУИ за предлог-законот за бранителите, последните податоци од Заводот за статистика за бруто-домашниот производ и претстојните локални избори беа теми на средбата на лидерот на ...

Законот за „бранителите“ ја разбранува македонската политичка сцена

SETimes - 15.09.2012

ВМРО-ДПМНЕ поднесе до парламентот предлог-закон за посебни права на членовите на безбедносните сили на земјата, но албанскиот коалициски партнер сака законот да ја опфати и ОНА.

Законот за бранителите по осми пат пред Собраниска комисија

Дневник - 15.09.2012

Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства и денеска е на дневен ред на Собраниската Комисија за труд и социјална политика.

Мехмети Деваја: ДУИ не излегува од Владата

А1 On - 15.09.2012

ДУИ не излегува од Владата. Многумина тоа и го чекаат, за да им се отвори место на нив, но ДУИ нема таква намера,Ермира Мехмети Деваја, во интервју за „Журнал“, го соопшти јасно ставот на ...

Мехмети - Деваја: ДУИ не ја напушта владата

+инфо - 15.09.2012

Донесувањето на законот за бранители, онака како што е предложен од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за постоењето на владата и на институциите, ...

Мехмети-Деваја: Законот за бранители може да доведе до нестабилност меѓу Македонците и Албанците

Либертас - 15.09.2012

„Законот за бранители, онака како што е предложен од ВМРО-ДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за постоењето на владата, но и нестабилност во односите меѓу Македонците и ...

Продолжува расправата за законот за бранителите – ќе се молчи

еВести - 15.09.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства.

Мехмети Деваја: ДУИ нема да ја напушти Владата

Sky - 15.09.2012

Донесувањето на законот за бранители, онака како што е предложен од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, може да доведе до политичка нестабилност, до закана за постоењето на владата и на институциите, ...

Мехмети: Ништо од предвремени избори - ДУИ останува во Владата

Press24 - 15.09.2012

Некој друг може да се очекува ДУИ да ја напушти владата да оди на предвремени избори...Не сме подготвени ниту заинтересирани да направиме место за игра на другите, но ќе го направиме она што е нашата ...

Сите кренаа раце европски

Утрински - 14.09.2012

Во парламентот спласнува напрегнатоста меѓу коалициските партнери Партиска поделба по етнички линии може, ама само за внатрешна употреба, како дел од опасното кокетирање со масата гласачи.

Топло-ладна игра

Дневник - 14.09.2012

По четиридневно блокирање и надмудрување меѓу коалициските партнери и меѓу власта и опозицијата Собранието вчера обезбеди двотретинско мнозинство, а меѓукоалициската битка за бранителите се префрли ...

Избори за прекин на политичката криза

Н.Македонија - 14.09.2012

Неизвесноста околу иднината на владејачката коалиција се очекуваше да ја прекине премиерот Никола Груевски кога се врати од САД, со јасен став дали ќе се оди на избори или Владата и Собранието ќе ...

Со молчење ДУИ се бори против законот за бранители

Алфа - 14.09.2012

Со нова тактика, со молчење - ДУИ ја продолжи битката против законот за бранители во Парламентот. Талат Џафери кој остана актуелен говорник и денеска пред Комисијата за труд и социјала - денешниот ...

Талат Џафери со молк против Законот за бранителите

Вечер - 14.09.2012

ДУИ И НАТАМУ ЈА ОПСТРУИРА РАБОТАТА НА КОМИСИЈАТА ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛНА ПОЛИТИКА Откако неколку дена со маратонски долги дискусии се обидуваше да го спречи носењето на Законот за бранители, Талат Џафери ...

Димовски: Законот за бранители никому не му одзема права

Курир - 14.09.2012

Законот за бранителите е позитивен закон и закон кој никому не му одзема никакви права и можности, потенцира денес Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ не посакува, но е подготвена за избори

Макфакс - 14.09.2012

Предвремените избори не се најпосакувана опција за ВМРО-ДПМНЕ, но партијата е подготвена со полн капацитет да влезе во изборна кампања, порача Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации во ...

Двотретинското гласање деблокирано - СДСМ не бојкотира

24 Вести - 13.09.2012

Пратениците на СДСМ се вратија во собраниските клупи и учествуваат на седницата на која се гласа законот за следење на комуникациите за кој е потребно двотретинско мнозинство во салата.

Разликите непомирливи, коалицијата функционира

Р.С.Европа - 13.09.2012

ДУИ тврди дека ќе спречи донесување на законот за бранители, ВМРО-ДПМНЕ вели дека разликите се суштински, а СДСМ не учествува на пленарните седници.

ДУИ влезе, СДСМ излезе

Утрински - 13.09.2012

По средбите на Али Ахмети со меѓународниот фактор, ДУИ, по три дена опструирање на парламентот, реши да ги поддржи владините закони, а улогата на деструктор сега ја презеде опозицијата Салто мортале ...

ДУИ ќе го руши Уставот, ама уште не знае како

МКД - 13.09.2012

Демократската унија за интеграција ќе го урива Уставот доколку биде изгласан законот за бранителите. Бујар Османи Бујар Османи , портпарол на партијата, вели дека ДУИ сепак не верува оти законот ќе ...

Политиката се врати, сдсм чека и калкулира

Дневник - 13.09.2012

Пратениците на Али Ахмети вчера се пишманија и во име на евроинтеграциските процеси влегоа на седницата на чиј дневен ред е и законот за бранителите, но тоа не значеше деблокирање на работата на ...

СВОЗ – за РЕЈТИНГОТ

А1 On - 13.09.2012

Малку прерано стартуван проект за парламентарни избори ,без техничка изводливост. Сепак идејата на Груевски е добра.Прифатена е и од делот од ДУИ коалициониот партнер.

Блокадата од ДУИ ќе го менува собранискиот деловник?

Н.Македонија - 13.09.2012

Не смее волјата на еден пратеник, на една политичка партија или чиј било личен интерес да биде причина за блокада на работата на Собранието, едногласно коментираат експертите по најновата блокада, ...

Џафери го продолжи маратонот

А1 On - 13.09.2012

Пратеникот и координатор на ДУИ, Талат Џафери, ја продолжи маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика.

Името, Косово, борба за власт

Н.Македонија - 13.09.2012

Стравувајќи од нов пораз, некои опозиционери, ако веќе нема техничка влада, повикуваат на бојкот, заради наводно непостоење на услови за фер избори, иако неколкуте последни избори беа оценети како ...

Џафери ја продолжи маратонската дебата по законот за бранителите

Кајгана - 13.09.2012

Пратеникот на владејачката ДУИ, Талат Џафери, во четвртокот ја продолжи најавената маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на која се ...

Мисовски:Режираниот трилер заврши со љубовна драма на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

А1 On - 13.09.2012

СДСМ откако виде дека има договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се вратија во салата за да се гласа за законот за следење на комуникациите.

Едногласна поддршка за Законот за прислушкување

А1 On - 13.09.2012

Зелено светло од 96 пратеници за Законот за следење на комуникациите. Надмудрувањата и игрите завршија. Два дена ДУИ, цврсто стоеше на ставот дека нема ништо да гласа што е предлог на оваа седница, ...

Џафери продолжи со маратонскиот говор

+инфо - 13.09.2012

Талат Џафери, пратеникот на владејачката ДУИ, ја продолжи својата маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на која се расправа за ...

Талат Џафери за ВМРО-ДПМНЕ – Се лажат ако мислат дека можат да ја понижат ДУИ

Либертас - 13.09.2012

Талат Џафери, коодринатор на пратеничката група на ДУИ, продолжи со маратонските говори на Комисијата за труд и социјална политика кадешто се разгледува потребата од донесување на Законот за ...

СДСМ се врати на седница – виделе дека „Тендер коалицијата“ има договор

Либертас - 13.09.2012

СДСМ се врати во салата за гласањето на Законот за следење на комуникациите. „ВМРО-ДПМНЕ конечно се усогласија, без дебата преку десетина закони вчера изгласаа, значи постигнале заеднички договор и ...

СДСМ се врати во собранието

Канал5 - 13.09.2012

Ќе ги поддржиме законите зашто сакаме Македонија да чекори кон ЕУ и НАТО. Се надеваме дека ДУИ и ВМРО ДПМНЕ постигнале некаков договор и за Законот за бранителите - изјави Игор Ивановски.

Маратонот на Џафери продолжува

Sky - 13.09.2012

Маратонска дебата на пратеникот Талат Џафери, продолжи на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика.

СДСМ се врати во собраниската сала, дадена пауза по барање на ДПА

Канал 77 - 13.09.2012

Со кавги и меѓусебни обвинувања меѓу пратениците во четврток продолжи, па по барање на ДПА на еден час беше прекината 40-та седница на Собранието, откако во нејзината работа се вратија пратениците од ...

Филе во понеделник ќе објави дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор

Sky - 13.09.2012

ДУИ нема да ја напушти владата со ВМРО-ДПМЕ и ќе учествува во донесувањето на Европските закони, за да не се блокира пристапниот дијалог со ЕУ а дека конечен договор помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ е ...

По барање на ДУИ, уште едночасовна пауза во Собранието

Курир - 13.09.2012

По редовната едночасовна пауза, Собранието на РМ е на пауза уште еден час на барање на пратеничката група на ДУИ поради заседавањето на Комисијата за труд и социјална политика.

Џафери ја продолжи маратонската дебата по законот за бранителите

Макфакс - 13.09.2012

Пратеникот на владејачката ДУИ, Талат Џафери, во четвртокот ја продолжи најавената маратонска дебата на петтото продолжение на седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на која се ...

СДСМ се врати во собраниската сала, дадена пауза по барање на ДПА

Макфакс - 13.09.2012

Со кавги и меѓусебни обвинувања меѓу пратениците во четврток продолжи, па по барање на ДПА на еден час беше прекината 40-та седница на Собранието, откако во нејзината работа се вратија пратениците од ...

ДУИ се врати, СДСМ го напушти Собранието

Deutsche Welle - 12.09.2012

Од опозициската СДСМ бараат да добијат дообјаснување што значи денешното враќање на пратениците на ДУИ на седницата, на чиј дневен ред е спорниот закон за бранителите.

Ќе учествува ли ДУИ во денешната работа на Собранието?

24 Вести - 12.09.2012

Во Собранието денеска треба да продолжи седницата на Комисијата за труд и социјална политика, на чиј дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили и на ...

ДУИ ќе гласа за сите владини закони, но не и за бранителите

24 Вести - 12.09.2012

Пратениците на ДУИ влегоа во собраниската сала. Во името на државата и нејзините интегративни процеси, пратениците на ДУИ ќе учествуваат на седниците и комисиите во Собранието.

СДСМ надвор од собраниската седница, ако продолжи блокадата на законите

Р.С.Европа - 12.09.2012

Пратеничка група на СДСМ најави дека нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

ДУИ ќе гласа за законите од 40. седница, освен за бранителите

Р.С.Европа - 12.09.2012

ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите, за да не се создава впечаток дека придонесува за негативен извештај од Европската ...

СДСМ: Нема да влеземе во собраниската сала додека не престане циркусот на ВМРО и ДУИ

Вест - 12.09.2012

“Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

Примирје за Филе

Вест - 12.09.2012

Владините партнери привремено ги закопаа секирите пред најавената посета на еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Владата в понеделник ќе реферира пред еврокомесарот Филе за исполнување на ...

Владината криза го парализира парламентот

Утрински - 12.09.2012

Собранието е во заложништво, се одложуваат комисии и нема кворум за пленарните седници, Талат Џафери почна да чита и стенограми од 2002 Полна автобуска станица со измешан возен ред.

Договор или разделба

Утрински - 12.09.2012

Александра М. Митевска Во парламентот веќе не се знае кој пие, а кој плаќа; кој е власт, а кој опозиција... Дали владејачкото мнозинство го сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, која, деновиве, тактички ги ...

Парламентот пред нова блокада: ДУИ се врати, СДСМ не дојде, ДПА се заканува

МКД - 12.09.2012

ДУИ се пишмани – денеска се врати во собраниската сала, најави дека нема да дозволи да се донесе законот за бранителите, предложен од ВМРО-ДПМНЕ, но дека во име на европската агенда ќе учествува на ...

СДСМ како КФОР: ќе се вратиме кога ќе се смират ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

МКД - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница сѐ додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40-тата собраниска седница ...

ДУИ ќе гласа за владините закони, но не и за бранителите

Утрински - 12.09.2012

Демократската унија за интеграција се предомисли и го повлече својот партиски став дека ќе ја блокира работата на законодавниот дом ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40.

Собраниско перчење за албанската кауза

Телма - 12.09.2012

Ермира Мехмети Деваја ја повика ДПА и натаму да продолжи да ја поддржува ДУИ во, како што рече, битката за албанската кауза, со цел по никоја цена да не се дозволи да се донесе закон за бранителите.

СДСМ ќе чека одговор од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Телма - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

Дали ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ лошо се пресметаа?

А1 On - 12.09.2012

А1он од партиски извори, дознава дека и покрај настапите и изјавите за јавноста, сепак имало средба на функционери од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за да се расчитатнекои работи.

ВИДЕО: ДУИ се премисли или се договори?

А1 On - 12.09.2012

По три дена бојкот, ДУИ соопшти дека ќе гласаат за другите закони од дневниот ред. „ДУИ целиот свој потенцијал го стави за блокирање на Законот за посебните права на припадниците на безбедносните ...

Џафери: ДУИ ќе гласа за законите, но не и за тој за бранителите

Дневник - 12.09.2012

По прекинот Собранието ја продолжи 40. сединца. Откако пратениците од ДУИ се вратија во собраниската сала, нивниот координатор Талат Џафери најави дека од денеска ќе ги гласаат законите за да не се ...

Ивановски: Дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ги гласаат сите 19 закони од Владата?

А1 On - 12.09.2012

„Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси“, изјави координаторот на ...

„Смир-смир“! ДУИ се врати во Парламентот

Капитал - 12.09.2012

ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ ја обновуваат релацијата. Пратениците на ДУИ денеска решија да се вратат под капата на владејачкото мнозинство и најавија дека ќе гласаат за законите кои се предложени од Владата.

ДУИ се врати, СДСМ го напушти собранието, ДПА и ВМРО-ДПМНЕ со критики

Кајгана - 12.09.2012

Гласањето за измените на Законот за следење на комуникациите е одложено за четврток, откако пратениците на ДУИ се вратија, а оние од СДСМ ја напуштија пленарната седница на парламентот.

ДУИ ќе гласа за законите од 40. седница, освен за бранителите

Н.Македонија - 12.09.2012

ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите Ова е со цел да не се создава впечаток дека партијата придонесува за негативен ...

Нов долг говор на Џафери

+инфо - 12.09.2012

Говорот на Талат Џафери со маратонски размери ја блокира работата на Комисијата за труд и социјална политика, на чиј дневен ред веќе една недела е Законот за правата на бранителите.

Во име на евроинтеграциите ДУИ си „легна на брашното“

+инфо - 12.09.2012

Демократската унија за интеграција се предомисли и го повлече својот партиски став дека ќе ја блокира работата на законодавниот дом.

СДСМ не бојкотира, ама не влегува во собраниската сала

+инфо - 12.09.2012

Опозицијата нема да влезе во собраниската сала сè додека не добие одговор од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ дали ќе ги глaсаат и другите 19 закони, изјави денеска Игор Ивановски, координатор на пратеничката ...

Талат Џафери го продолжува маратонот на говорница

Канал5 - 12.09.2012

Маратонските говори на Талат Џафери ја блокираат работата на Комисијата. Во собраниската сала слични опструкции да не дојде ред за Законот за бранителите.

Коалициски дворски игри – ДУИ се премисли, отсега ќе ги гласаат владините закони

Либертас - 12.09.2012

По три дена бојкот, ДУИ соопшти дека ќе гласаат за законите од дневниот ред на Парламентот. „ДУИ докажа што е во состојба да направи. Нема играње со нашите определби.

Талат Џафери: ДУИ ќе ги гласа законите да не излезе дека е виновна за негативен европски извештај

Канал5 - 12.09.2012

Џафери изјави дека ДУИ ќе ги гласа законите од тековната собраниска седница но тоа не се однесува и на Законот за бранителите кој 31 точка на дневниот ред(обновено 13.23) Пратениците од ДУИ се ...

СДСМ ги напушти собраниските клупи

Либертас - 12.09.2012

„Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

СДСМ нема да присуствува на собраниската седница ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се усогласат за законите

Сител - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

ДУИ ќе гласа за законите од 40. седница, освен за бранителите

Сител - 12.09.2012

ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите, за да не се создава впечаток дека придонесува за негативен извештај од Европската ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги блокира евроинтеграциите

МРТ - 12.09.2012

Уште еден обид за двотретинско мнозинство за предлог - измените на Законот за следење комуникации неуспешен. По неколкуте процедурални забелешки, СДСМ ја напушти седницата.

Парламентот пред нова блокада од СДСМ и ДПА, ДУИ се заканува

Сител - 12.09.2012

Нов ден, нова седница и нови блокатори на собраниската процедура. ДУИ одлучи да се врати и да гласа за законите за да не ги блокира реформите потребни за пристап кон ЕУ.

Состојбата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ „потстоплена“, но се уште има нејаснотии

Либертас - 12.09.2012

И покрај настапите и изјавите за јавноста, сепак имало средба на функционери од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за да се расчитат некои работи на која заклучиле дека е добро да се одржува актуелната ситуација, ...

ДУИ се врати во Собрание, но нема да гласа за Законот за бранители

Точка - 12.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска во Собранието изјави дека неговите сопартија ќе гласаат за законите од тековната собраниска седница, но и за Законот за бранители што е 31-ва точка на дневниот ...

Продолжува `маратонот` на Талат Џафери

Sky - 12.09.2012

Говорот на Талат Џафери со маратонски размери ја блокира работата на Комисијата. Џафери со маратонски говори ја оневозможува нормалната работа во Комисијата за труд и социјална политика, на чиј ...

ДУИ се предомислува?

Sky - 12.09.2012

ДУИ се повлече од ставот за блокирање на работата на Собранието во и се појави во полн состав заради името на државата и нејзините интегративни процеси.

ДУИ се премисли - ќе ги гласаат владините закони

Press24 - 12.09.2012

ДУИ се предомисли и одлучи да го повлече својот став дека ќе ја блокираат работата на законодавниот дом. Денеска, партијата на Али Ахмети, на почетокот на собраниската седница се појави во полн ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се договорија? Интегративците ќе гласаат за законот за бранителите

Фама - 12.09.2012

По тридневно бојкотирање, Демократската унија за интеграција се предомисли и го повлече својот партиски став дека ќе ја блокира работата на Собранието.

И СДСМ веќе не влегува во собраниската сала

Press24 - 12.09.2012

Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

ДУИ се врати во Собрание, но нема да гласа за Законот за бранители

Нетпрес - 12.09.2012

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска во Собранието изјави дека неговите сопартија ќе гласаат за законите од тековната собраниска седница, но и за Законот за бранители што е 31-ва точка на дневниот ...

Џафери: ДУИ ќе ги гласа сите закони освен оној за бранителите

Курир - 12.09.2012

Координаторот на пратеничката група Талат Џафери најави дека ДУИ ќе ги гласа законите од дневниот ред на тековната 40. собраниска седница, со исклучок на законот за бранителите, за да не се создава ...

Ивановски: Дали ВМРО ДПМНЕ и ДУИ ќе ги гласаат и подржат сите 19 закони предложени од Владата?

Sky - 12.09.2012

- Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси, изјави денеска Игор Ивановски, ...

СДСМ нема да присуствува на собраниската седница ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се усогласат за законите

Курир - 12.09.2012

СДСМ најави дека неговата пратеничка група нема да присуствува на собраниската седница се додека не добие одговор од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дали ќе имаат усогласен став и дали на 40.

Пратениците од ДУИ се вратија во собраниската сала

Макфакс - 12.09.2012

Пратениците од Демократската унија за интеграција во средата се вратија во собраниската сала и најавија натамошно учество на 40-тата седница на Собранието, каде на дневен ред се наоѓа предлог-законот ...

ДУИ се врати, СДСМ го напушти собранието, ДПА и ВМРО-ДПМНЕ со критики

Макфакс - 12.09.2012

Гласањето за измените на Законот за следење на комуникациите, инаку барање на Европската унија, е одложено за четврток, откако пратениците на ДУИ се вратија, а оние од СДСМ ја напуштија пленарната ...

И денес во собранието законот за бранителите на дневен ред

Maxim - 12.09.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред на седницата е Предлог-законот за посебните права на припадниците на ...

ДУИ ќе ги искористи сите можни институции кои ги предвидува Деловникот, за да го спречи донесувањето на законот за ...

Maxim - 12.09.2012

Седницата претпладнево беше прекината на барање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Иванововски, кој по изјавата на пратеникот Талат Џафери, праша дали ДУИ во наредниот период на ...

Сега Дуи ќе ги гласа владините закони

Maxim - 12.09.2012

Денеска, партијата на Али Ахмети, на почетокот на собраниската седница се појави во полн состав. Пратениците на ДУИ сепак че учествуваат на седниците и комисиите во државното собрание, поради ...

СДСМ веќе не влегува во собраниската сала

Maxim - 12.09.2012

Три дена заради дневно политичките калкулации на владините партнери и Собранието како највисок законодавен дом се претвори во циркус на штета на државните интереси.

Собранието и денеска блокирано

24 Вести - 11.09.2012

Поради партиски обврски на пратеникот на ДУИ Талат Џафери, кој е на ред на листата говорници, одложена е собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за ...

Одложени седниците на две собраниски комисии

Р.С.Европа - 11.09.2012

Седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија, е одложена ...

Законите со европско знаменце блокирани во Парламентот

Р.С.Европа - 11.09.2012

Поради тивкиот бојкот на Собранието од страна на пратениците на ДУИ, не може да се донесат законите кои се дел од патоказот за претпристапниот дијалог со ЕУ.

ДУИ не ги гласа законите на Владата

Утрински - 11.09.2012

Не може еднаш да се однесуваме принципиелно, а другпат непринципиелно, вели пратеничката Ермира Мехмети-Деваја Кризата во владината коалиција, во општиот хаос во блокираното Собрание, доби нова ...

Ново мнозинство, но само до април?

Утрински - 11.09.2012

Дали владината криза може да резултира со прегрупирање на силите во парламентот Во случај ДУИ, навистина, да ја напушти Владата со ВМРО-ДПМНЕ, за СДСМ би било прифатливо да се формира ново ...

Одложена расправата за Законот за бранителите

Утрински - 11.09.2012

Седницата на Комисијата за труд и социјална политика е одложена поради партиски обврски на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој е на ред на листата говорници Седницата на собраниската Комисија за ...

Пратениците на ДУИ не влегоа во Собранието

МКД - 11.09.2012

Пратениците на ДУИ денеска не влегоа во собраниската сала. Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието на Република Македонија даде пауза и ги замоли координаторите да ги повикаат пратениците.

Во Собранието по вторпат прекин

МКД - 11.09.2012

Пратениците на ДУИ по вторпат денеска ја прекинаа седницата на Собранието. Талал Џафери Образложението на пратениците на ДУИ е поради обврски. Собраниската седница денес беше по вторпат прекината.

ДУИ не се поддржува ниту самата себе

Дневник - 11.09.2012

Пратениците од партијата на Ахмети покажаа дека се подготвени да гласаат против предлози на Владата, каде што има министри и од нивните редови.

Продолжува расправата за законот за бранители

А1 On - 11.09.2012

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи 40. седница, каде е најавено продолжување на дебатата за предлог-законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика.

Комисијата за законот за бранители одложена заради партиски обврски на Џафери

Алфа - 11.09.2012

Одложено е продолжението на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Комисијата за законот за бранители одложена поради партиски обврски на Џафери

Кајгана - 11.09.2012

Одложено е продолжението на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Одложена Комисијата за законот за бранители – Џафери отсутен поради партиски обврски

А1 On - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства е одложена.

ДУИ против сите предлози на Владата

Н.Македонија - 11.09.2012

Пратениците на ДУИ гласаа против предлог-законите предложени од Владата, а ќе гласаат и против сите точки на собраниската седница што почна вчера, како израз на протест поради тоа што предлог-законот ...

ДУИ блокира, не влезе во собраниската сала

А1 On - 11.09.2012

Коалициската владина ДУИ, продолжува со блоката на Собранието, на нивно барање, не се одржаа седници на комисиите, а нивните столчиња во пленарната сала останаа празни.

Сите активности во Собранието одложени - за ДУИ приоритет се партиските работи

Капитал - 11.09.2012

Сите активности во Собранието, комисиските и пленарните, се одложени на барање на пратеничката група на ДУИ, која, како што истакна координаторот Талат Џафери, имала партиски обврски.

Џафери го продолжи маратонскиот говор

Кајгана - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, на која на дневен ред е расправата за предлог законот за посебните права на бранителите продолжи со работа, а пратеникот од ДУИ, Талат Џафери продолжи со ...

Партиските активности на Џафери одложија седница на Комисија

+инфо - 11.09.2012

Поради партиските активности на пратеникот Талат Џафери е одложена расправата на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните ...

ДУИ не дојде на собраниска седница

+инфо - 11.09.2012

Спикерот Трајко Вељаноски даде кратка пауза и ги замоли координаторите да ги повикаат пратеници бидејќи Собрание поради отсуството на пратениците од ДУИ, нема кворум за гласање за Законот за следење ...

Продолжува дебатата за законот за бранители

Либертас - 11.09.2012

За денеска е најавено продолжување на дебатата за предлог-законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика.

Повторно одложена расправата за Законот за бранителите

Сител - 11.09.2012

Расправата за Законот за бранители и денеска е одложена поради обврски на Талат Џафери. Пратеникот на ДУИ Талат Џафери поради премногу партиски обврски не можел да стигне на Комисијата.

ДУИ не влезе во собраниската сала

Либертас - 11.09.2012

ДУИ денеска не влезе во собраниската сала, па спикерот Трајко Вељаноски даде кратка пауза и ги замоли координаторите да ги повикаат пратеници бидејќи Собрание нема кворум за гласање за Законот за ...

Одложени седниците на две собраниски тела

МРТ - 11.09.2012

Седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија, е одложена ...

ДУИ ја блокира работата на парламентот

Канал5 - 11.09.2012

ДУИ ја блокира работата на парламентот. Отсуствуваа од Комисијата за труд и социјална политика, а потоа и од собраниската сала. Без двотретинско мнозинство нема седница за Законот за бранители.

Во Собранието надмудрувања меѓу пратеничките групи

МРТ - 11.09.2012

Неколку одложувања, паузи, обезбедување кворум-вака може да се опише денешната слика од законодавниот дом. По барање на ДУИ претпладневното продолжение на Комисијата за труд и социјала на која се ...

Дуи продолжи со кочење на законот за бранители

Сител - 11.09.2012

ДУИ го реализира најавеното, партијата освен комисиите започна да го блокира целосното работење на собранието. На нивно барање и поради обврски на нивната пшратеничка група беа одложени неколку ...

ДУИ, ДПА и НДП бараат Собранието да не расправа за законот за бранителите

Таратур - 11.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

Продолжува дебатата за законот за бранители

Sky - 11.09.2012

Продолжува дебатата за предлог-законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика. ДУИ на вчерашната дебата на двапати побараа одложување на расправата, затоа што пратеникот Талат Џафери ...

Коалиција со ДУИ и ДПА, сепак е во игра за СДСМ

Курир - 11.09.2012

Во случај ДУИ, навистина, да ја напушти Владата со ВМРО-ДПМНЕ, за СДСМ би било прифатливо да се формира ново парламентарно мнозинство, но само како преодно решение, додека да се одржат предвремени ...

Повторно одложена расправата за Законот за бранителите

Press24 - 11.09.2012

Расправата за Законот за бранители и денеска е одложена поради обврски на Талат Џафери. Пратеникот на ДУИ Талат Џафери поради премногу партиски обврски не можел да стигне на Комисијата.

Партиски обврски на Џафери ја одложија седницата за Законот за бранители

Sky - 11.09.2012

Одложено е продолжението на седницата на Комисијата за труд и социјална политика која треба да расправа за предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Одложена расправата за законот за бранители

еВести - 11.09.2012

Седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија, е одложена ...

ДУИ повторно го бојкотира Собранието

Sky - 11.09.2012

ДУИ продолжува со блокада на Собранието, тие поднесоа барање седниците на комисиите да не се одржат, а нивните столчиња останаа празни и на пленарната седница.

Комисијата за законот за бранители одложена заради партиски обврски на Џафери

Макфакс - 11.09.2012

Одложено е продолжението на Комисијата за труд и социјална политика, на којашто единствена точка на дневен ред е предлог законот за посебните права на бранителите и нивните семејства.

Вторпат прекината собраниската седница

Макфакс - 11.09.2012

Двапати во вторникот е прекината собраниската седница, поради обврски на пратениците од ДУИ. Собраниската седница беше по вторпат прекината откако пратеникот Талат Џафери од ДУИ побара пауза поради ...

Џафери го продолжи маратонскиот говор

Макфакс - 11.09.2012

Комисијата за труд и социјална политика, на која на дневен ред е расправата за предлог законот за посебните права на бранителите продолжи со работа, а пратеникот од ДУИ, Талат Џафери продолжи со ...

Џафери се одмори - Продолжува расправата за законот за бранители

Inpress - 11.09.2012

Скопје, 11. септември 2012 (ИНПРЕС) Комисијата за труд и социјална политика денеска ќе го одржи третото продолжение на 25-та седница во новиот парламентарен состав.

ДУИ гласа против

Deutsche Welle - 10.09.2012

ДУИ најави дека нема да го гласа дневниот ред на 40. седница на Собранието и точките на него, бидејќи дел од него е законот за бранители кој, според ДУИ, е противуставен, против Рамковниот договор и ...

Расправата за законот за бранители на пауза уште пред да почне

Р.С.Европа - 10.09.2012

Комисиската расправа за законот за бранители е одложена за неколку часа, затоа што пратениците треба да присуствуваат на почетокот на 40-тата собраниска седница.

ДУИ против владините предлози во Собранието

Р.С.Европа - 10.09.2012

ДУИ денеска го започна собранискиот бојкот, гласаше против предлог законите на Владата и против точките од дневниот ред на собранието.

Законот за бранители го парализира Парламентот

Р.С.Европа - 10.09.2012

Поради законот за бранители, ДУИ гласаа против предлог законите ставени на дневен ред на собраниската седница.Парламентот е парализиран, еден ден откако од ВМРО-ДПМНЕ изјавија дека институциите ...

СДСМ ја спасува Владата

Вест - 10.09.2012

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание ја спасува опозицискиот СДСМ, откако коалициониот партнер на премиерот Никола Груевски ДУИ им ја откажа поддршката поради несогласувањата околу потребата за ...

Социјалдемократите како вмровци

Утрински - 10.09.2012

Ерол Ризаов Многу почна да им се бендисува на социјалдемократите вмровскиот патриотизам и популизам. Се' повеќе личат на нив. Собираат евтини поени на теренот на меѓунационалната омраза.

Блокада на собранието на Македонија

Телма - 10.09.2012

На повидок сериозна политичка криза во Македонија. По ставањето на дневен ред за расправа на предлог - законот за бранители, работата на парламентот е блокирана од пратениците на пратеничките групи ...

ДУИ против владините предлози во Собранието

Утрински - 10.09.2012

Коалицискиот партнер го почна собранискиот бојкот, гласаше против предлог законите на Владата и против точките од дневниот ред на собранието ДУИ денеска го започна собранискиот бојкот, односно на ...

Средбата ни на повидок

Дневник - 10.09.2012

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од донесувањето на законот за бранителите, а засега е неизвесно дали и кога ќе има средба меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Продолжува маратонот за Закон за бранители

А1 On - 10.09.2012

Французинот Луиз Колет во Гинисовата книга на рекорди е запишан, како човек кој држел најдолг говор. Говорел 5 дена и 4 ноќи, или вкупно 124 часа.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се скарани, но владеат

Н.Македонија - 10.09.2012

Институциите функционираат, парламентот работи во полна смисла, иако имаме разлики во однос на одредени политички прашања, рече вчера Илија Димовски, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, за односите со ...

ДУИ не гласа за предлозите од владата

А1 On - 10.09.2012

ДУИ не застана зад предлозите на владата при утврдување на дневниот ред. Исто така и ДПА и НДП гласаа против сите предлози кои што доаѓаат од извршната власт.

Собранието го утврди дневниот ред на 40. седница

Дневник - 10.09.2012

Предлог-законот за бранителите влезе во дневниот ред на 40. седница на Собранието на Република Македонија. Дневниот ред го гласаа 78 пратеници од вкупно 100 пратеници .

(ВИДЕО) Мехмети: Подготвени сме за долга предизвикувачка битка

А1 On - 10.09.2012

Невенка Крушаровска има полну 62 години, ги исполнува условите да оди во пензија и побара според законот, да биде разрешена од функцијата заменик народен правобранител.

Поради владините несогласувања, заменикот-омбудсман не може да оди во пензија

Кајгана - 10.09.2012

Собранието не го изгласа предлогот за разрешување на заменикот-народен правобранител Невенка Крушаровска поради исполнување на услови за пензија, откако на одлуката, за која е потребно Бадентерово ...

ДУИ почна да ги блокира предлозите во Парламентот

Алфа - 10.09.2012

ДУИ почна да ги реализира заканите - дека ќе гласа против сите предлози во Собранието, независно од каде доаѓаат. И, ќе блокираат се што можат.

Пратениците на ДУИ контра ставовите на владата

+инфо - 10.09.2012

ДУИ не застана зад предлозите на владата при утврдување на дневниот ред. Исто така и ДПА и НДП гласаа против сите предлози кои што доаѓаат од извршната власт, пренесе порталот „А1он“.

Предлог - Законот за бранители на дневен ред на денешната собраниска седница

Канал5 - 10.09.2012

Утрово е одложена седницата на Комисијата за труд и социјала на која се разгледува Законот за бранителите. Одложувањето го побара ДУИ.

Не помина предлогот на ДПА Законот за бранителите да биде симнат од дневниот ред

Канал5 - 10.09.2012

Не помина предлогот на ДПА Законот за бранителите да биде симнат од дневниот ред на собраниската седница закажана за денеска. За гласаа 21, против 80 и еден воздржан.

ВМРО-ДПМНЕ со предлог, ДУИ со заушка

Либертас - 10.09.2012

Владејачката ДУИ денеска не застана зад предлозите на владата при утврдување на дневниот ред. Опозициските ДПА и НДП исто така гласаа против сите предлози кои што доаѓаат од извршната власт.

Предлог законот за бранителите во собрание - дневниот ред потврден со гласовите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Канал5 - 10.09.2012

И двете партии на Албанците сметаат дека Законот за бранителите е противуставен, против албански и против Рамковниот договор.

ДУИ преку Бадентер почна со најавените „сопки“

Либертас - 10.09.2012

Заменик-народна правобранителка не може да оди во пензија зашто тоа го спречи блокадата што ја прави ДУИ во Собранието преку Бадентеровиот принцип.

Законот за бранители влезе во собраниска седница

Сител - 10.09.2012

Одложувањето со работа на комисијата не ги спречи пратениците од албанскиот блок да ја продолжат дебатата за законот за бранители.

Предлог законот за бранители на собраниска седница

МРТ - 10.09.2012

Предлог- законот за посебните права на безбедносните сили и на членовите на нивните семејства и натаму камен на сопнување меѓу парламентарното мнозинство.Точката ставена на дневен ред како 31-ва од ...

Собранието ја почна работата по 40. седница

МРТ - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

Собранието го утврди дневниот ред на 40. седница

МРТ - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна 40. седница. Дневниот ред го гласаа 78 пратеници од вкупно 100 пратеници. ДУИ, како што рече Ермира Мехмети, нема да го поддрши предложениот дневен ред ...

Етнички циркус на ДУИ во Собранието

Вечер - 10.09.2012

ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА БРАНИТЕЛИ, ПАРТИЈАТА НА АЛИ АХМЕТИ ГЛАСАШЕ ПРОТИВ СИТЕ ПРЕДЛОЗИ ОД ВЛАДАТА Интегративците сметаат дека се работи за надгласување по етничка линија.

Собранието ја почна работата по 40. седница

Press24 - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

ДУИ, ДПА и НДП бараат Собранието да не расправа за законот за бранителите

Нетпрес - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...

Албанските партии го блокираа Собранието

Sky - 10.09.2012

Блокирана е работата на парламентот од пратениците на пратеничките групи на Албанците, по ставањето на на дневен ред за расправа на предлог - законот за бранители.

ДУИ контра владини предлози во Собранието

Макфакс - 10.09.2012

Еден час пауза на барање на пратеникот на ДПА, Зијадин Села даде претседателот на Собранието Трајко Вељаноски пред гласањето по предложениот дневен ред на 40-тата пленарна седница на Собранието, каде ...

Поради владините несогласувања, заменикот- омбудсман не може да оди во пензија

Макфакс - 10.09.2012

Собранието не го изгласа предлогот за разрешување на заменикот-народен правобранител Невенка Крушаровска поради исполнување на услови за пензија, откако на одлуката, за која е потребно Бадинтерово ...

Собранието ја почна работата по 40. седница

Maxim - 10.09.2012

Собранието на Република Македонија ја почна работата по 40-та седница, која по барање на пратеничката група на ДПА е прекината со едночасовна пауза пред да се изгласа дневниот ред, а на кој меѓу ...