TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Советот за безбедност на ОН ја усвои нацрт-резолуцијата за Ирак

Вест - 18.10.2003

Една религиозна група во Тајланд организираше масовна молитва за американскиот претседател Буш. Тие се молат тој да си го смени ставот за војната и велат дека ги игнорра страдањата на жртвите од војната. Њујорк, 18 октомври, (Ројтерс) - Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвои ...

САД треба да ја поддржат обновата на Ирак

Утрински - 18.10.2003

Муслиманските лидери за Резолуцијата на ОН за Ирак КУАЛА ЛУМПУР - Муслиманските лидери вчера го завршија самитот на кој расправаа во врска со Резолуцијата на ОН за Ирак додека го критикуваа американското гласање за воведување на трговски санкции кон соседот на Багдад, Сирија.

Американците задоволни од резолуцијата на ОН за Ирак

Канал5 - 17.10.2003

Соединетите американски држави велат дека новата резолуција за Ирак, едногласно одобрена во Советот за безбедност на Обединетите нации, би требало да отвори пат за поголема меѓународна вклученост во повоената обнова. Американскиот амбасадор во свет Соединетите американски држави велат дека новата ...

Русија, Франција и Германија ќе гласаат за американската резолуција за Ирак

Вест - 17.10.2003

ПУТРАЏАЈА, Малезија, 1 октомври, (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека за контроверзната американска нацрт-резолуција за Ирак го усогласил ставот на Русија со оној на Франција и Германија и дека ќе го изложи пред Обединетите нации во текот на вчерашниот ден или денеска.

САД се согласија да го одложат гласањето во ОН за Ирак

Канал5 - 16.10.2003

Соединетите Држави се согласија да го одложат гласањето околу нова резолуција во Обединетите Нации за Ирак, за подоцна во текот на денот. Според американскиот амбасадор, Џон Негропонте, документот е добра рамка и заслужува поддршка.

Русија ја отфрли изменетата резолуција за Ирак

Канал5 - 16.10.2003

Русија ја одби изменетата нацрт резолуција за Ирак која Американците ја претставуваат пред Обединетите нации и рече дека нема да гласа во Советот за безбедност. Рускиот заменик министер за надворешни работи Јури Федотов рече дека владата е загрижен Русија ја одби изменетата нацрт резолуција за Ирак ...

САД објавија нова предлог-резолуција за Ирак

Вест - 15.10.2003

Њујорк, 15 октомври - Со новата американска предлог-резолуција во Советот за безбедност на ОН на привремениот владејачки совет во Ирак му се дава рок до 15 декември да изработи графикон и програма за спроведување избори и изготвување устав на земјата.

Муслиманските држави сакаат ОН да бидат главни

Утрински - 15.10.2003

Обнова на Ирак ПУТРАЏАЈА - Средбата на министрите за надворешни работи која ќе се одржи во Малезија ќе се обиде поинаку да ја формулира резолуцијата од исламскиот самит за Ирак, кој вчера се одржа и го повтори повикот за подоминантна улога на ОН.

САД подготвени за гласање по новата резолуција за Ирак

Канал5 - 15.10.2003

Соединетите американски држави велат дека од Советот за безбедност на Обединетите нации попладнево ќе побараат гласање за нивната предлог-резолуција околу иднината на Ирак. Ова го соопшти амбасадорот Џон Негропонте откако американски претставници г Соединетите американски држави велат дека од ...

Кина инсистира на враќање на суверенитетот на Ирак

А1 - 14.10.2003

Кина ќе ја поддржи секоја резолуција на ОН за Ирак која придонесува за обезбедување мир во оваа земја и предвидува што поскоро враќање на суверенитетот на ирачкиот народ, изјавија денеска претставници на Министерството за надворешни работи во Пекинг.

ЕУ одобри 230 милиони долари за обнова на Ирак

Вест - 14.10.2003

Утре Ирак ги добива новите пари - ирачки динари на кои го нема ликот на Садам. Колициските слили изминативе две недели низ банките во земјата разнесуваа товари со новите пари, кои се печатени во Англија ЛУКСЕНБУРГ, 14 октомври, (АП) - Европската унија вчера одобри 233 милиони долари како помош за ...

МУСЛИМАНСКИТЕ ДРЖАВИ СЕ ЗАЛОЖИЈА ДА МУ ПОМОГНАТ НА ИРАК

Канал5 - 14.10.2003

Муслиманските држави денеска повторно се заложија да му помогнат на Ирак и покрај несогласувањата околу начинот на кој треба да се спроведе мировната мисија во таа земја и упатија апел за ставање крај на "израелската агресија на Блискиот Исток".