TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Целта на Тиранската платформа е федерализација како предфинална фаза од растурањето на Македонија

Вест - 19.03.2017

-Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, вели во гостувањето во дневникот на Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

ГРУЕВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Целта на платформата е федерализација а потоа и растурање на државата

Телеграф - 19.03.2017

Тој документ води кон федерализација на земјата, таа платформа не е од сега, таа е од многу порано, но сега најдоа човек кој сака да си ги прикрие криминалите и ќе прифати секакви платформи за да дојде на власт Доколку не се настапи како што досега ...

ГРУЕВСКИ: Очекуваме Хан да повика да се отфрли Тиранската платформа

Телеграф - 19.03.2017

ЕУ во 2008-та година ни наметна да коалицираат победниците од македонскиот и албанскиот блок и тоа треба да остане и во иднина, истакна Груевски во гостувањето на „Канал 5“ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во гостувањето во Дневникот на ...

„За заедничка Македонија“ бараат средба со Хан, реагираат на игнорантски однос од ЕУ

Канал5 - 19.03.2017

Европската Унија да запре со игнорантскиот однос кон барањата на граѓаните на Република Македонија за отфрлање на тиранската платформа и задржување на унитарноста на земјата. Ова се дел од барањата на граѓанската иницијатива „За заедничка ...

Груевски: Целта на Тиранската платформа е федерализација како предфинална фаза од растурањето на државата

Нетпрес - 19.03.2017

Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, вели во гостувањето во дневникот на Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Очекуваме Хан да ја отфрли Тиранската пратформа, чијашто цел е федерализација како претпоследна фаза во распарчувањето ...

Република - 19.03.2017

Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, рече во гостувањето во дневникот на Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Груевски: Тиранската платформа води кон федерализација на земјата

Вечер - 19.03.2017

-Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, вели во гостувањето во дневникот на Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

„За заедничка Македонија“ сакаат на Хан лично да му ги презентираат барањата

Фактор - 19.03.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ бараат нивни претставници да остварат средба со еврокомесарот, Јоханес Хан кој во вторник доаѓа во Македонија. Сметаат дека Хан треба да ги слушне нивните ставови и барања.

Груевски: Очекуваме Хан да повика да се отфрли Тиранската платформа

Курир - 19.03.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја актуелната политичка ситуација истакна дека очекува Хан да ја осуди Тиранската платформа направена во туѓа држава.

Груевски: Целта на Тиранската платформа е федерализација како предфинална фаза од растурањето на државата

Курир - 19.03.2017

-Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, вели во гостувањето во дневникот на Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Која е целта на Тиранската платформа?

Бизнис Вести - 19.03.2017

Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: Целта на Тиранската платформа е федерализација како предфинална фаза од растурањето на државата

Телевизија Нова - 19.03.2017

-Доколку не се настапи како што досега беше победник со победник, тогаш овој документ кој е направен во Тирана ќе ни направи проблеми со функционирање на државата, вели во гостувањето во дневникот на Канал 5 претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Груевски: Очекуваме Хан да повика да се отфрли Тиранската платформа

Телевизија Нова - 19.03.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја актуелната политичка ситуација истакна дека очекува Хан да ја осуди Тиранската платформа направена во туѓа држава.

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ побара средба со комесарот Хан

Телевизија Нова - 19.03.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕОНИЈА побара средба со комесарот Јоханес Хан за време на неговиот престој во Македонија. Од иницијативата напоменуваат дека ЕУ треба да престане да ги игнорира барањата на граѓаните, токму тоа ќе биде една од ...

Анкета на ИПИС: Над 80% од граѓаните се против двојазичност на цела територија на Македонија

Телевизија Нова - 19.03.2017

Граѓанското движење за заедничка Македонија ужива огромна поддршка од граѓаните. Последните истражувања покажуваат дека 80 отсто од граѓаните се против двојазичност на цела територија на Македонија, што значи голема поддршка на иницијативата „За ...

„За заедничка Македонија“: Да не се бира претседател на Собранието кој не се откажал од платформата

24 Вести - 18.03.2017

Откажување од тиранската платформа од страна на сите политички чинители во земјата, барање да не се бира претседател на Собранието кој не се откажал од платформата, формирање македонска платформа што ќе биде во интерес на мултиетничка, заедничка ...

Илиески: Ќе се интензивираат активностите на „За заедничка Македонија“

Нова ТВ - 18.03.2017

Богдан Илиески, еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“, денеска најави дека активностите на движењето нема да запрат, туку повеќе ќе се интензивираат во наредниот период.

„За заедничка Македонија“ - Активностите ќе се интензивираат

Р.С.Европа - 18.03.2017

Формирање на македонска платформа во интерес на мултиетничка и заедничка Македонија како унитарна, а не двојазична и бинационална држава, откажување од тиранската платформа од страна на сите политички чинители во земјата и барање да не се бира ...

Протести на граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“

Алсат-М - 18.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ бара да не се избира претседател на Собранието, кој не се откажал од, како што велат, Тиранската платформа. Ова ново барање беше испратено денеска од Охрид од протестот кој се одржа со бродови и ...

„За заедничка Македонија“ денес на бродови и чамци:Платформата да ја изгласа народот

OhridNews - 18.03.2017

Откажување од тиранската платформа, да не се бира претседател на собранието на РМ кој не се откажал од тиранската платформа, формирање на македонска платформа, за мултиетничка и заедничка Македонија, против двојазичност и бинационална држава-ги ...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска со активности во Охрид

Сител - 18.03.2017

Откажување од тиранската платформа од страна на сите политички чинители во земјата, барање да не се бира претседател на Собранието кој не се откажал од платформата, формирање македонска платформа што ќе биде во интерес на мултиетничка, заедничка ...

Со кајчиња и бродови во Охрид поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“

Канал5 - 18.03.2017

И охридските бродари со поддршка на иницијативата „ За заедничка Македонија“. Со развеани знамиња на бродовите и гласна македонска песна , стотици граѓани од иницијатвата „ За заедничка Македонија“ и денес уште еднаш побараа откажување од тиранската ...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска со активности во Охрид

Вечер - 18.03.2017

Откажување од тиранската платформа од страна на сите политички чинители во земјата, барање да не се бира претседател на Собранието кој не се откажал од платформата, формирање македонска платформа што ќе биде во интерес на мултиетничка, заедничка ...

Протести на граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“: Да не се избира претседател на Собранието, кој не се ...

Локално - 18.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ бара да не се избира претседател на Собранието, кој не се откажал од, како што велат, Тиранската платформа. Ова ново барање беше испратено денеска од Охрид од протестот кој се одржа со бродови и ...

Штo побараа учесниците на протестите „За заедничка Македонија“?

Фактор - 18.03.2017

Учесниците на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ синоќа по 19-ти пат излегоа во Скопје и порачаа дека претседател на Собранието на Република Македонија може да биде само оној којшто ќе се откаже од Тиранската платформа.

Уште неизбран претседателот на Собранието да се откажел од „Платформата од Тирана“

Позитив.мк - 18.03.2017

Собранието на Република Македонија се уште нема добиено свој претседател, а веќе на првите знаци на раздвижување на пратениците од протестите на „За заедничка Македонија“ стигна порака дека кој и да биде тој ќе мора да се откажел од како што ја ...

Денеска нема пешачење – протест од Охридското езеро

Позитив.мк - 18.03.2017

Денеска Македонија ќе се брани од Охридското езеро. Иницијативата „За заедничка Македонија“ одржа протест во чамци и бродови и ги повтори своите барања од Охридското езеро. Откажување од тиранската платформа, да не се бира претседател на собранието ...

„За заедничка Македонија“ од Охрид побара македонска платформа

Фактор - 18.03.2017

Откажување од Тиранската платформа, да не се избира претседател на Собранието на кој не се откажал од платформата, и формирање на македонска платформа, побараа од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска од Охрид.

Одново за тиранската платформа

Слободен Печат - 18.03.2017

И за странците и за нашите треба да стане јасно дека уфрлувањето на тиранската платформа силно делуваше да се запрат сите тенденции и настојувања во Републиката да се расчисти со криминалот, со злоупотребата на државните институции, со деградација ...

Протест на Македонците во Италија

Пулс24 - 18.03.2017

Македонците во Италија протестират против Тиранската платформа. Погледнете го видеото од протест на Македонците во ...

Протест на иницијативата „За заедничка Македонија“

Р.С.Европа - 17.03.2017

Протестот на граѓанската иницијатива за „Заедничка Македонија, и денеска започна по вообичаената патека од Владата. Од тука неколку илјади демонстранти преку канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во центарот на градот, треба да пристигната ...

ММДЧП oд Стејт департментот побара осуда за тиранската платформа и крај на мешањето од САД

МКД - 17.03.2017

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со претставници на американскиот Стејт департмент и го повтори барањето САД да ја осудат тиранската платформа, наместо да ја оправдуваат и да се ...

Kризата како шанса?

МКД - 17.03.2017

Ако македонскиот јазик не биде зачуван како единствен официјален јазик на ниво на целата земја, нема да има што ќе нѐ сврзува. Дали тековната длабока криза може да се сврти во корист на Македонија и, по овие повеќемесечни превривања, дали сѐ уште ...

Скопјани со поддршка за унитарноста на државата

Идивиди - 17.03.2017

Скопје, 16 март 2017 (МИА) - Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

ММДЧП бара САД да ја осудат и да не ја подржуваат Тиранската платформа

Канал5 - 17.03.2017

Бил Николов побара од американскиот Стејт Департмент и особено од Американската амбасада во Македонија, да се држат до принципите на новата администрација на Трамп кој вети дека ќе се стави крај на американското мешање во внатрешните работи на други ...

ММДЧП бара Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Сител - 17.03.2017

САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо да ја оправдуваат и да се залагаат за неа, повторно побарал претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов, на средба со претставници на американскиот Стејт департмент.

ММДЧП бара Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Вечер - 17.03.2017

САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо да ја оправдуваат и да се залагаат за неа, повторно побарал претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов, на средба со претставници на американскиот Стејт департмент.

ММДЧП бара Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Нетпрес - 17.03.2017

Меѓу барањата кои ММДЧП ги изложиле се и амбасадорот Џес Бејли веднаш да се отстрани од функцијата амбасадор на САД во Република Македонија, заменик-помошникот државен секретар Хојт Брајан Ји да го повлече своето барање за доделување мандат, за како ...

ММДЧП од Стејт департментот побара осуда за Тиранската платформа

Точка - 17.03.2017

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со релевантни претставници на американскиот Стејт департмент и го повтори барањето на ММДЧП за САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо истата ...

„За заедничка Македонија“ бара идниот претседател на Собранието да се откаже од тиранската платформа

Нетпрес - 17.03.2017

Претседателот на Собранието ќе може да биде претседател само ако се откаже од тиранската платформа, кажа Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

ММДЧП бара Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Алфа - 17.03.2017

САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо да ја оправдуваат и да се залагаат за неа, повторно побарал претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов, на средба со претставници на американскиот Стејт департмент.

(ВИДЕО) Пратеникот на СДСМ јавно обелодени: Немаме никаков проблем со „платформата“

За Се - 17.03.2017

Мухамед Зекири, функционер од СДСМ, вчера во телевизиска дебата со Изет Меџити од ДУИ открива дека СДСМ се согласил со сите точки од тиранската платформа. Тоа го потврди и Меџити, кој на прашање дали од ДУИ се согласиле со СДСМ, тој вели „Да, за ...

Темелковски: Тиранаската платформа е апокалиптична за Македонија

Нетпрес - 17.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва организираше протестен марш во Кавадарци каде пред присутните се обрати актерот Петар Темелковски. Тој ја нарече платформата од Тирана апокалиптична за Македонија, а националниот код на ...

Кој и да биде претседател на Собранието да се откаже од тиранската платформа

Вечер - 17.03.2017

Претседателот на Собранието ќе може да биде претседател само ако се откаже од тиранската платформа, кажа Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија".

ММДЧП бара Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Курир - 17.03.2017

САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо да ја оправдуваат и да се залагаат за неа, повторно побарал претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права Бил Николов, на средба со претставници на американскиот Стејт департмент.

Темелковски: Платформата од Тирана е апокалиптична за Македонија

Курир - 17.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва организираше протестен марш во Кавадарци каде пред присутните се обрати актерот Петар Темелковски. Тој ја нарече платформата од Тирана апокалиптична за Македонија, а националниот код на ...

Преку Талат Џафери на чело на Собранието почнува реализацијата на тиранската платформа на Еди Рама во Македонија

Вечер - 17.03.2017

Дваесетина дена преку 150 илјади граѓани од цела Македонија на улиците во 31 град бараат почитување на нивната волја да живеат во унитарна и суверена Македонија. Но, пораките кои ги испраќаат дека нема да дозволат разнебиртување на државата не ...

Граѓаните на Куманово: Македонците и останатите заедници се за соживот, како во минатото, така и во иднина

Курир - 17.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кој овој пат започна од пред старата црква во градот. Граѓаните порачаа дека е потребно отфрлање на тиранската платформа, дека се против ...

Граѓаните порачаа: Кој и да биде Претседател на Собранието ќе мора да се откаже од тиранската платформа - друго не е ...

Press24 - 17.03.2017

Претседателот на Собранието ќе може да биде претседател само ако се откаже од тиранската платформа, кажа Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ -Симнувам капа за масовноста, симнувам капа за ...

Преку Талат Џафери како претседател на Собранието почнува реализацијата на тиранската платформа на Еди Рама во ...

Курир - 17.03.2017

Дваесетина дена преку 150 илјади граѓани од цела Македонија на улиците во 31 град бараат почитување на нивната волја да живеат во унитарна и суверена Македонија. Но, пораките кои ги испраќаат дека нема да дозволат разнебиртување на државата не ...

ММДЧП од Стејт департментот побара осуда за Тиранската платформа

Макфакс - 17.03.2017

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со релевантни претставници на американскиот Стејт департмент и го повтори барањето на ММДЧП за САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо истата ...

Кумановци се приклучија на маршот на "За заедничка Македонија"

Вечер - 17.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија„ кој овој пат започна од пред старата црква во градот. Граѓаните порачаа дека е потребно отфрлање на тиранската платформа, дека се против ...

Порака од Кавадарци: Платформата од Тирана е апокалиптична за Македонија

Република - 17.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва организираше протестен марш во Кавадарци каде пред присутните се обрати актерот Петар Темелковски. Тој ја нарече платформата од Тирана апокалиптична за Македонија, а националниот код на ...

Ова е Тиранската платформа

Вечер - 17.03.2017

Редакцијата на Нетпрес успеа да дојде до оргинален примерок на т.н. Тиранска платформа. Документот е на англиски јазик и Нетпрес го објавува без превод, во оргинал. Нашите информации велат дека т.н.

Кој и да е: Претседателот на Собранието да се откаже од тиранската платформа

Република - 17.03.2017

Претседателот на Собранието ќе може да биде претседател само ако се откаже од тиранската платформа, изјави денеска пред присутните граѓани Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ -Симнувам капа за ...

Продолжува маршот „За заедничка Македонија“

Kumanovo News - 17.03.2017

Протестот започна од булеварот „Октомвриска револуција“ и продолжи кон централно градско подрачје, а заврши пред Центарот за култура. Таму се обрати Тони Чатлоски, кој рече дека секој ден се повеќе граѓани од различни возрасти се приклучуваат кон ...

Иницијативата „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Кавадарци

Вечер - 17.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" вечерва организираше протестен марш во Кавадарци каде пред присутните се обрати актерот Петар Темелковски. Тој ја нарече платформата од Тирана апокалиптична за Македонија, а националниот код на ...

Ова е Тиранската платформа

Нетпрес - 17.03.2017

Редакцијата на Нетпрес успеа да дојде до оргинален примерок на т.н. Тиранска платформа. Документот е на англиски јазик и Нетпрес го објавува без превод, во оргинал. Нашите информации велат дека т.н.

„За заедничка Македонија“: Бараме кој и да биде претседател на Собранието да се откаже од тиранската платформа

Курир - 17.03.2017

Претседателот на Собранието ќе може да биде претседател само ако се откаже од тиранската платформа, кажа Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ -Симнувам капа за масовноста, симнувам капа за ...

Преку Талат Џафери како претседател на Собранието почнува реализацијата на тиранската платформа на Еди Рама во ...

Република - 17.03.2017

Дваесетина дена преку 150 илјади граѓани од цела Македонија на улиците во 31 град бараат почитување на нивната волја да живеат во унитарна и суверена Македонија. Но, пораките кои ги испраќаат дека нема да дозволат разнебиртување на државата не ...

„За заедничка Македонија“: Кој и да биде претседател на Собранието да се откаже од тиранската платформа

Пулс24 - 17.03.2017

Претседателот на Собранието ќе може да биде претседател само ако се откаже од тиранската платформа, кажа Богдан Илиевски, еден од организаторите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ -Симнувам капа за масовноста, симнувам капа за ...

Минута молк

Пулс24 - 17.03.2017

Македонија. Љубов. 17-дена на улица. 17 дена на студ, дожд, ведро небо, ветер.... Таму долу на асфалтот. Се е лесно кога си опкружен со насмеани, позитивни, храбри а пред се решителни луѓе од сите возрасти, академски бекграунди, културни хабитуси и ...

ММДЧП: Стејт департментот да ја осуди Тиранската платформа

Телевизија Нова - 17.03.2017

САД да ја осудат Тиранската платформа, наместо да ја оправдуваат и да се залагаат за неа, повторно побарал претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, на средба со претставници на американскиот Стејт департмент.

Иницијативата „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Кавадарци

Телевизија Нова - 17.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва организираше протестен марш во Кавадарци каде пред присутните се обрати актерот Петар Темелковски. Тој ја нарече платформата од Тирана апокалиптична за Македонија, а националниот код на ...

Кумановци се приклучија на маршот на “За заедничка Македонија”

Телевизија Нова - 17.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија„ кој овој пат започна од пред старата црква во градот. Граѓаните порачаа дека е потребно отфрлање на тиранската платформа, дека се против ...

СДСМ денес ја реализира тиранската платформа: СДСМ поднесува иницијатива во Собранието

Exclusive.mk - 17.03.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска во 10.30 часот ќе поднесе во Собранието на Република Македонија иницијатива за продолжување на конститутивната седница на Собранието, на која, според најавите, треба да биде избран претседател на ...

Продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Алсат-М - 16.03.2017

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

„За заедничка Македонија“: Скопјани со поддршка за унитарноста на државата

МКД - 16.03.2017

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

Скопје 18-ти ден се тресеше од протести: Граѓаните сè поодлучни и сè побројни!

Сител - 16.03.2017

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

„За заедничка Македонија“: Марш за унитарноста на Македонија

Вест - 16.03.2017

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

Граѓани на Неготино дадоа поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Сител - 16.03.2017

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ и за унитарноста на државата. Тие изразија незадоволство од тиранската платформа, која според нив, значи разнебитување на државата.

„За заедничка Македонија“ и вчера протестираше против албанската платформа

Тера - 16.03.2017

Поддржувачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжија и синоќа со протести во Скопје и во уште 30 градови против платформата на албанските партии, која како сметаат го загрозува унитарниот карактер на државата.

Скопје татни: Граѓаните сè поодлучни и сè побројни! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Република - 16.03.2017

– Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

Скопје 18-ти ден се тресеше од протести: Граѓаните сè поодлучни и сè побројни! (ГАЛЕРИЈА)

Скопје инфо - 16.03.2017

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Скопје 18-ти ден се тресеше од протести: Граѓаните сè поодлучни и сè побројни!

Вечер - 16.03.2017

– Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

Професорката Илкова повика од Неготино: Овa не е марш на омраза и национализам, туку на одбрана на својата земја и ...

Република - 16.03.2017

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ и за унитарноста на државата. Тие изразија незадоволство од тиранската платформа, која според нив, значи разнебитување на државата.

Скопје 18-ти ден се тресеше од протести: Граѓаните сè поодлучни и сè побројни! (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 16.03.2017

– Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

Граѓаните на Неготино: Овa не е марш на омраза и национализам, туку на одбрана на својата земја и јазик

Вечер - 16.03.2017

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија" и за унитарноста на државата. Тие изразија незадоволство од тиранската платформа, која според нив, значи разнебитување на државата.

Скопјани вчера масовно на улиците: Поддршка за унитарна Македонија

Press24 - 16.03.2017

Во Скопје вчера продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

Од ден на ден се повеќе граѓани на протестниот марш во Куманово: Народот ќе ја сочува државата

Република - 16.03.2017

Кумановци вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата и против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на тиранската ...

ДЕН 18: Над 150.000 граѓани во 31 град и денеска на нозе против тиранската платформа- НЕМА ОТСТАПКА

Press24 - 16.03.2017

Над 150.000 граѓани на улиците во 31 град ширум Македонија, веќе 18-ти ден по ред велат НЕ за албанска платформа и даваат поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -18-тиот ден само што започна. Мислеа дека ќе си одиме дома, но НЕ, секој ден им покажуваме ...

ВИДЕО: Зекири призна дека СДСМ ги прифатиле сите точки од тиранската платформа

Press24 - 16.03.2017

Функционерот на СДСМ, Мухамед Зекири вчера во телевизиска дебата со Изет Меџити од ДУИ откри дека СДСМ се согласиле со сите точки од тиранската платформа. Ова го потврди и Меџити, на прашање дали од ДУИ се согласиле со СДСМ, тој одоговори: „Да, за ...

Од ден на ден се повеќе граѓани на протестниот марш во Куманово: Народот ќе ја сочува државата

Курир - 16.03.2017

Кумановци вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата и против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на тиранската ...

Скопјани со поддршка за унитарноста на државата

Нетпрес - 16.03.2017

И вечерва повеќе од 150.000 граѓани на Македонија, во 31 град излегуваат да кажат дека се против тиранската платформа, против двојазична држава, против федерализација на Македонија и дека ова се нашите ултимативни барања.

ВИДЕО: Зекири призна дека СДСМ ги прифатиле сите точки од тиранската платформа

Курир - 16.03.2017

Функционерот на СДСМ, Мухамед Зекири вчера во телевизиска дебата со Изет Меџити од ДУИ откри дека СДСМ се согласиле со сите точки од тиранската платформа. Ова го потврди и Меџити, на прашање дали од ДУИ се согласиле со СДСМ, тој одоговори: „Да, за ...

Граѓаните на Неготино: Овa не е марш на омраза и национализам, туку на одбрана на својата земја и јазик

Курир - 16.03.2017

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ и за унитарноста на државата. Тие изразија незадоволство од тиранската платформа, која според нив, значи разнебитување на државата.

ДЕН 18: Над 150.000 граѓани во 31 град и денеска на нозе против тиранската платформа- НЕМА ОТСТАПКА

Курир - 16.03.2017

Над 150.000 граѓани на улиците во 31 град ширум Македонија, веќе 18-ти ден по ред велат НЕ за албанска платформа и даваат поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -18-тиот ден само што започна. Мислеа дека ќе си одиме дома, но НЕ, секој ден им покажуваме ...

Зекири открива: СДСМ ги прифати сите точки од тиранската платформа (видео)

Република - 16.03.2017

Мухамед Зекири, функционер од СДСМ вчера во телевизиска дебата со Изет Меџити од ДУИ открива дека СДСМ се согласила со сите точки од тиранската платформа. Тоа го потврди и Меџити, кој на прашање дали ДУИ се согласиле со СДСМ, тој вели „Да за сите ...

Кумановци вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“

Press24 - 16.03.2017

Кумановци вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата и против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на тиранската ...

Граѓани на Неготино дадоа поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Press24 - 16.03.2017

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ и за унитарноста на државата. Тие изразија незадоволство од тиранската платформа, која според нив, значи разнебитување на државата.

Ѓурковиќ: Битката на македонскиот народ е да ја зачува државата и стабилноста во регионот

Република - 16.03.2017

Битката која денес ја води македонскиот народ не e само одлучувачка битка за да ја зачуваат државата, нацијата и јазикот, туку и да ја зачуваат елементарната стабилност на овој дел од светот.

Зекири призна дека СДСМ ги прифатиле сите точки од тиранската платформа

Пулс24 - 16.03.2017

Функционерот на СДСМ, Мухамед Зекири вчера во телевизиска дебата со Изет Меџити од ДУИ откри дека СДСМ се согласиле со сите точки од тиранската платформа. Ова го потврди и Меџити, на прашање дали од ДУИ се согласиле со СДСМ, тој одоговори: „Да, за ...

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“

Пулс24 - 16.03.2017

Во Неготино вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ и за унитарноста на државата. Тие изразија незадоволство од тиранската платформа, која според нив, значи разнебитување на државата.

ДЕН 18: Над 150.000 граѓани во 31 град и денеска на нозе против тиранската платформа

Пулс24 - 16.03.2017

Над 150.000 граѓани на улиците во 31 град ширум Македонија, веќе 18-ти ден по ред велат НЕ за албанска платформа и даваат поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. -18-тиот ден само што започна. Мислеа дека ќе си одиме дома, но НЕ, секој ден им покажуваме ...

Во Куманово поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 16.03.2017

Кумановци вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата и против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на тиранската ...

Скопјани со поддршка за унитарноста на државата

Телевизија Нова - 16.03.2017

Во Скопје вечерва продолжи протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со кој граѓаните изразија незадоволство за тиранската платформа и дадоа поддршка за унитарноста на државата.

И денеска протест „За заедничка Македонија“

Р.С.Европа - 15.03.2017

Пред малку започна протестот на граѓанската иницијатива за „Заедничка Македонија, со вообичаената маршрута од Владата, преку канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во центарот на градот, до Собранието.

Петир до Хан: Осудете ја тиранската платформа

МКД - 15.03.2017

Европратеничка Маријана Петир, денеска испратила писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое бара од него да преземе чекори со кои Брисел ќе придонесе за смирување на состојбата во Република Македонија.

Европратеничката Петир до Хан: ЕУ да ја осуди Тиранската платформа

Сител - 15.03.2017

Во писмото до кое дојде МИА, Петир бара од Хан во име на Европската унија да ја осуди т.н. Тиранска платформа затоа што претставува директно мешање на една земја-кандидат во внатрешните работи на друга земја-кандидат и бидејќи може да стане опасен ...

Петир до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа, нови избори се решение

Вест - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

Протест на „За заедничка Македонија“ во Струмица

Сител - 10.05.2017

Целосно отфрлање на тиранската платформа, попис на територијата на Република Македонија и предвремени парламентарни избори, побараа вечерва присутните граѓани на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Струмица.

СТОИЉКОВИЌ: Тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници

Телеграф - 15.03.2017

Полека, но сигурно се увидува штетноста на Тиранската декларација по севкупниот живот во Македонија, и имам впечаток дека почнаа да се уважуваат делумно нашите размислувања и ставови, додаде Стоиљковиќ, кој доаѓа од Демократска партија на Србите во ...

Неколку илјади струмичани протестираа пред зградата на Заеви

Сител - 15.03.2017

– Пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната и против двојазичност испратија од Струмица група граѓани кои се собраа под иницијативата „За заедничка Македонија“.

ПЕТИР МУ ПИША НА ХАН: ЕУ да ја осуди тиранската платформа поради мешање на странска држава

Телеграф - 15.03.2017

Почитуван господине Хан, ви пишувам длабоко загрижена за развојот на настаните по изборите во Република Македонија кои сериозно ја продлабочуваат политичката криза со која земјата се соочува повеќе од две години, наведува Петир во писмото Искусната ...

Европратеничката Петир со писмо до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа поради мешање на странска држава, а нови ...

Канал5 - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

КАМИОНИТЕ И МЛАДИТЕ НАПРЕД: Испратена порака од протестите - не си одиме! (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 15.03.2017

За разлика од минатите денови, вечерва улиците низ градовите ги исполнија многу повеќе млади луѓе кои ги вееја македонските знамиња. Во Скопје сценографијата беше надополнета и со тешки камиони кои со закачени знамиња ја предводеа протестната ...

Европратеничката Петир со писмо до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа

Точка - 15.03.2017

Петир, во писмо до Хан, му укажува на еврокомесарот дека нови избори се решение за отплеткување на јазолот на македонската политичка сцена. Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во ...

ФОТО: Илјадници струмичани протестираат пред зградата на Заеви

Press24 - 15.03.2017

– Пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната и против двојазичност испратија од Струмица група граѓани кои се собраа под иницијативата „За заедничка Македонија“.

ПЕТИР МУ ПИША НА ХАН: Ве поттикнувам да ја осудите Тиранската платформа

Фактор - 15.03.2017

Европратеничката Маријана Петир, денеска испратила писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое бара тој да преземе чекори со кои Брисел ќе придонесе за смирување на состојбата во Република Македонија.

Неколку илјади струмичани му порачаа на Заев: Да се отфрли тиранската платформа, да се зачуваат темелите на државноста!

Република - 15.03.2017

Пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната и против двојазичност испратија од Струмица група граѓани кои се собраа под иницијативата „За заедничка Македонија“.

„За заедничка Македонија“ денеска 17-ти ден продолжува со протестите: Од ден на ден сме се побројни

Република - 15.03.2017

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ ...

ЕУ да ја осуди тиранската платформа поради мешање на странска држава, а нови избори се решение

Вечер - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот", Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

Од Кавадарци испратена порака ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 15.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва одржа протестен марш во Кавадарци против прифаќањето на „тиранската платформа“. За прв пат после повеќедневните мирни протести, вечерва револтот кон платформата освен со македонски знамиња, ...

„За заедничка Македонија“: Од ден на ден сме се побројни

Точка - 15.03.2017

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ ...

Стоилковиќ: Тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од политичкиот, економскиот и социјалниот живот ...

Република - 15.03.2017

„Се покажа дека тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од севкупниот политичко, економски и социјален живот во Македонија“, изјави Иван Стоилковиќ од Демократска партија на Србите во Македонија во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

Со македонски знамиња и македонска револуционерна песна Кавадарци прача: НЕ за тиранската платформа!

Република - 15.03.2017

– Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва одржа протестен марш во Кавадарци против прифаќањето на „тиранската платформа“. За прв пат после повеќедневните мирни протести, вечерва револтот кон платформата освен со македонски ...

Петир до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа, решението е нови избори

Република - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

Стоилковиќ: Тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од политичкиот, економскиот и социјалниот живот ...

Press24 - 15.03.2017

„Се покажа дека тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од севкупниот политичко, економски и социјален живот во Македонија“, изјави Иван Стоилковиќ од Демократска партија на Србите во Македонија во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

Битолчани на нозе „За Заедничка Македонија“ (Снимка од дрон)

Република - 15.03.2017

Битолчани и вечерва испратија пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната, како и за отфрлање на тиранската платформа. Огромен број граѓани од Битола, дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и најавија дека ...

ФОТО+ВИДЕО: Неколку илјади струмичани протестираа пред зградата на Заеви

Курир - 15.03.2017

– Пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната и против двојазичност испратија од Струмица група граѓани кои се собраа под иницијативата „За заедничка Македонија“.

Од Кавадарци испратена порака ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Вечер - 15.03.2017

– Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" и вечерва одржа протестен марш во Кавадарци против прифаќањето на „тиранската платформа". За прв пат после повеќедневните мирни протести, вечерва револтот кон платформата освен со македонски ...

„За заедничка Македонија“: Од ден на ден сме се побројни

Нетпрес - 15.03.2017

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ ...

Жителите на Куманово и вечерва со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 15.03.2017

Жители на Куманово и вечерва се приклучија на маршот што го организира иницијативата „За заедничка Македонија“ против „тиранската платформа“, воведување на двојазичноста, промена на Уставот и за зачувување на унитарноста на државата.

Ракометарите на Пелистер: Да се слушне гласот на македонскиот народ! (ВИДЕО)

Нетпрес - 15.03.2017

Покрај огромниот број граѓани од Битола, поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА дадоа и ракометарите на Пелистер. -Овде сме да дадеме голема поддршка на иницијативата за заедничка Македонија и да кажеме стоп на тиранската платформа која е направена во ...

Европратеничката Петир со писмо до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа

Нетпрес - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

Стоилковиќ: Тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од политичкиот, економскиот и социјалниот живот ...

Курир - 15.03.2017

„Се покажа дека тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од севкупниот политичко, економски и социјален живот во Македонија“, изјави Иван Стоилковиќ од Демократска партија на Србите во Македонија во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

МОЌНА СНИМКА ОД ДРОН: Битолчани на нозе за унитарна Македонија

Press24 - 15.03.2017

Битолчани и вечерва испратија пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната, како и за отфрлање на тиранската платформа. Огромен број граѓани од Битола, дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и најавија дека ...

Протест на „За заедничка Македонија" во Струмица

Вечер - 21.03.2017

Собрани пред споменикот на Гоце Делчев, упатија апел за зачувување на унитарноста и идентитетот на државата. Македонскиот народ сам може да ја чува и брани Македонија, за тоа не ни требаат претставниците на ЕУ, порачаа вечерва од Струмица учесниците ...

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА" 17 ден на улиците: Протестите се помасовни

Press24 - 15.03.2017

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ ...

Жителите на Куманово масовно: Со заедништво, сплотеност и верба за зачувување на државата!

Република - 15.03.2017

Жители на Куманово и вечерва се приклучија на маршот што го организира иницијативата „За заедничка Македонија“ против „тиранската платформа“, воведување на двојазичноста, промена на Уставот и за зачувување на унитарноста на државата.

Ракометарите на Пелистер со поддршка „Зa заедничка Македонија“: Да се слушне гласот на македонскиот народ

Република - 15.03.2017

Покрај огромниот број граѓани од Битола, поддршка „Зa заедничка Македонија“ денеска дадоа и ракометарите на Пелистер. – Овде сме да дадеме голема поддршка на иницијативата за заедничка Македонија и да кажеме стоп на тиранската платформа која е ...

Петир со писмо до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа

Курир - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

„За заедничка Македонија“ протестираше во триесеттина градови

Фактор - 15.03.2017

Граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија“ синоќа го организираше 16-от протест во Скопје за како што велат зачувување на земјата и отфрлање на “Тиранската платформа“. Учесниците во протестот повторија дека нема да се откажат од своите барања.

МОЌНА СНИМКА ОД ДРОН: Битолчани на нозе за унитарна Македонија

Курир - 15.03.2017

Битолчани и вечерва испратија пораки за унитарна Македонија, зачувување на идентитетот, името, знамето и химната, како и за отфрлање на тиранската платформа. Огромен број граѓани од Битола, дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и најавија дека ...

Петир со писмо до Хан: ЕУ да ја осуди Тиранската платформа

МРТ - 15.03.2017

Европратеничката Петир смета и дека платформата претставуава јасно кршење на македонскиот Устав и ги загрозува правата на македонскиот народ... Европратеничката Маријана Петир, која ја предводи групата пријатели на Македонија, испрати писмо до ...

Протест на „За заедничка Македонија“ во Струмица

Нетпрес - 05.04.2017

Македонија се ослободува и национално и свесно се сплотува против се’ што е извалкано, криминогено, неправедно кон нас граѓаните без разлика од каде доаѓа тоа, рекоа вечерва граѓаните кои учествуваа на мирниот протест на иницијативата „За заедничка ...

Од Кавадарци испратена порака ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 15.03.2017

– Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва одржа протестен марш во Кавадарци против прифаќањето на „тиранската платформа“. За прв пат после повеќедневните мирни протести, вечерва револтот кон платформата освен со македонски ...

„За заедничка Македонија“ денеска 17-ти ден продолжува со протестите: Од ден на ден сме се побројни

Курир - 15.03.2017

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ ...

Жителите на Куманово и вечерва со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 15.03.2017

Жители на Куманово и вечерва се приклучија на маршот што го организира иницијативата „За заедничка Македонија“ против „тиранската платформа“, воведување на двојазичноста, промена на Уставот и за зачувување на унитарноста на државата.

Ракометарите на Пелистер со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Да се слушне гласот на македонскиот народ! (ВИДЕО)

Курир - 15.03.2017

Покрај огромниот број граѓани од Битола, поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА дадоа и ракометарите на Пелистер. -Овде сме да дадеме голема поддршка на иницијативата за заедничка Македонија и да кажеме стоп на тиранската платформа која е направена во ...

Петир до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа

Пулс24 - 15.03.2017

Искусната пратеничка во Европскиот парламент и прв човек на „Групата на пријатели на Македонија во Европарламентот“, Маријана Петир, денеска испрати писмо до еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, во кое го алармира да превземе ...

„За заедничка Македонија“ и денеска продолжува со протестите

Пулс24 - 15.03.2017

Со најголема почит кон нашите другари, соседи Албанци, би кажал дека лично сметам дека во ниту еден случај, на ниту еден начин не се дискриминирани. Тие во оваа држава имаат право каде сакаат колку сакаат да зборуваат на својот јазик, вели за ТВ ...

Петир до Хан: ЕУ да ја осуди тиранската платформа

Телевизија Нова - 15.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан во име на Европската унија да ја осуди т.н. тиранска платформа „затоа што таа претставува директно мешање на една земја-кандидат во внатрешните работи на друга земја-кандидат, бара хрватската европратеничка и претседател на ...

Протест на „За заедничка Македонија” во Струмица

Телевизија Нова - 08.05.2017

Албанскиот фактор е како банка што дава кредити, а СДСМ е кредитокорисник, па сега треба да го врати тоа што го вети во Швајцарија, преземајќи ја платформата за уништување на Македонија, за двојазичност, за промена на амблемите на македонската ...

Протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кавадарци

Телевизија Нова - 08.05.2017

Протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва се одржа во Кавадарци, а пред присутните се обрати историчарката Светлана Јосифова која рече дека и по 72 дена протести граѓаните нема да дозволат да им биде свиткана ...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска 17-ти ден продолжува со протестите

Телевизија Нова - 15.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска 17-ти ден продолжува со протестите во 30-ина градови низ државата. На синоќешниот митинг во Скопје од граѓанската иницијатива побараа зачувување на унитарноста на Македонија и отфрлање на ...

Стоилковиќ: Тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од политичкиот, економскиот и социјалниот живот ...

Телевизија Нова - 15.03.2017

„Се покажа дека тиранската платформа ги исклучува помалите етнички заедници од севкупниот политичко, економски и социјален живот во Македонија“, изјави Иван Стоилковиќ од Демократска партија на Србите во Македонија во „Отвореното студио“ на ТВ Нова.

Стоилковиќ: Полека но сигурно се увидува штетноста на тиранската платформа

Телевизија Нова - 15.03.2017

„Странците почнаа сериозно да комуницираат со нас и тоа е условно кажано добар сигнал“, изјави Иван Стоилковиќ од Демократска партија на Србите во Македонија во „Отвореното студио“ на ТВ Нова „Полека, но сигурно се увидува штетноста на Тиранската ...

СТРУМИЦА, КОЧАНИ, ГЕВГЕЛИЈА: Масовна поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“

Телеграф - 14.03.2017

Присутните на протестите побараа од претседателот Иванов да ги употреби сите свои ингеренции за зачувување на унитарноста на државата Денеска, 16. ден по ред, на улиците на македонските градови граѓаните испратија порака за обединување и зачувување ...

Протестен марш во Гевгелија за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Сител - 14.03.2017

Гевгеличани ќе маршираат по улиците за да го изразат својот гнев и револт се додека политичарите не се откажат и не ја отфрлат тиранската платформа која има цел да ја разнебити Македонија, беше порачано од вечерашниов протестен марш во Гевгелија за ...

„Политика“: Тиранската платформа вовед во распарчување на Македонија и темпирана бомба за целиот Балкан

Сител - 14.03.2017

Коалицискиот договор меѓу македонските посткомунисти и албанските партии не е само вовед во распарчување на Македонија, туку темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан. Ова е заклучокот од анализата на српскиот весник Политика.

Кумановци и вечерва протестираа за „За заедничка Македонија“

Сител - 14.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој започна од пред општина Куманово и уште еднаш порачаа дека нема да дозволат двојазичност, промена на Уставот и суштината на државата и менување на ...

„За заедничка Македонија“ го објави „Манифестот на 4-от Илинден“

Вест - 14.03.2017

Над 150.000 граѓани од цела Македонија втора недела го искажуваат својот револт од обидите да се задре во унитарноста на Македонија како и во најсветите нешта,како што се јазикот, нацијата, како и во Македонската православна црква, преку тиранската ...

Продолжуваат протестите на ,,За заедничка Македонија‘‘ против Тиранската платформа

Сител - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска ќе организира протест во Скопје, на кој како и претходните недели ќе се упатат поракитежж за унитарна Македонија, против двојазичноста и за отфрлање на „Тиранската ...

16-ти ден протести на ,,За заедничка Македонија‘‘ против Тиранската платформа

Сител - 14.03.2017

16-ти ден протести за отфрлање на Тиранската платформа. Илјадници граѓани и вечерва ја дадоа поддршката на иницијативата „За заедничка Македонија“. Не сакаме двојазичност, Македонија мора да остане унитарна се само дел од пораките кои ги испратија ...

ВТОРА НЕДЕЛА РЕВОЛТ: Масовни протести за заедничка Македонија (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 14.03.2017

Сакаат да ни кажат дека МПЦ не смее да стои зад македонскиот народ, а кога во минатото не стоела. Сакаат да ни кажат дека овде постоела некаква Илирида, нагласи оперскиот пејач Цветан Стојановски Над 150.000 граѓани од цела Македонија втора недела ...

Кумановци и вечерва со порака: Платформи од странство не смеат да го нарушат суверенитетот и територијалниот интегритет

Вечер - 14.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" кој започна од пред општина Куманово и уште еднаш порачаа дека нема да дозволат двојазичност, промена на Уставот и суштината на државата и менување на ...

Кавадарци на нозе: Прашањата кои се државно и национално одбележје не смеат да бидат предмет на пазарање

Вечер - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија вечерва одржа протестен марш во Кавадарци. Пред присутните на градскиот плоштад говореше актерот Диме Коцевски. – Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија изразува огромно разочарување од ...

Гевгеличани порачаа: Ќе маршираме по улиците се додека политичарите не ја отфрлат тиранската платформа

Вечер - 14.03.2017

Гевгеличани ќе маршираат по улиците за да го изразат својот гнев и револт се додека политичарите не се откажат и не ја отфрлат тиранската платформа која има цел да ја разнебити Македонија, беше порачано од вечерашниов протестен марш во Гевгелија за ...

Кумановци и вечерва со порака:Платформи од странство не смеат да го нарушат суверенитетот и територијалниот интегритет

Република - 14.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој започна од пред општина Куманово и уште еднаш порачаа дека нема да дозволат двојазичност, промена на Уставот и суштината на државата и менување на ...

Ресен ја поддржува граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Вечер - 14.03.2017

Граѓаните на Ресен порачаа дека се против редефинирањето на државата, против воведувањето на албанскиот јазик за втор службен јазик, како и целосно отфрлање на тиранската платформа. Улиците во Ресен денеска преполни со граѓани кои даваат поддршка на ...

„Политика“: Тиранската платформа е бомба која се заканува да го запали целиот Балкан

Република - 14.03.2017

Коалицискиот договор меѓу македонските посткомунисти и албанските партии не е само вовед во распарчување на Македонија, туку темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан, анализира српскиот весник Политика.

Кавадарци на нозе: Прашањата кои се државно и национално одбележје не смеат да бидат предмет на пазарање

Република - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија вечерва одржа протестен марш во Кавадарци. Пред присутните на градскиот плоштад говореше актерот Диме Коцевски. – Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија изразува огромно разочарување од ...

Гевгеличани порачаа: Ќе маршираме по улиците се додека политичарите не ја отфрлат тиранската платформа

Република - 14.03.2017

Гевгеличани ќе маршираат по улиците за да го изразат својот гнев и револт се додека политичарите не се откажат и не ја отфрлат тиранската платформа која има цел да ја разнебити Македонија, беше порачано од вечерашниов протестен марш во Гевгелија за ...

Кумановци и вечерва со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Целосно да се отфрли тиранската платформа

Курир - 14.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој започна од пред општина Куманово и уште еднаш порачаа дека нема да дозволат двојазичност, промена на Уставот и суштината на државата и менување на ...

Улиците во Ресен преполни- граѓаните со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 14.03.2017

Граѓаните на Ресен порачаа дека се против редефинирањето на државата, против воведувањето на албанскиот јазик за втор службен јазик, како и целосно отфрлање на тиранската платформа. Улиците во Ресен денеска преполни со граѓани кои даваат поддршка на ...

„Политика“: Тиранската платформа е темпирана бомба што му се заканува на Балканот

Нетпрес - 14.03.2017

Коалицискиот договор меѓу македонските посткомунисти и албанските партии не е само вовед во распарчување на Македонија, туку темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан, анализира српскиот весник Политика.

Гевгеличани порачаа: Ќе маршираме по улиците се додека политичарите не ја отфрлат тиранската платформа

Курир - 14.03.2017

Гевгеличани ќе маршираат по улиците за да го изразат својот гнев и револт се додека политичарите не се откажат и не ја отфрлат тиранската платформа која има цел да ја разнебити Македонија, беше порачано од вечерашниов протестен марш во Гевгелија за ...

Народот сè погласен во барањата за отфрлање на Тиранската платформа-граѓаните масовно За заедничка Македонија (ФОТО)

Нетпрес - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДИЧКА МАКЕДОНИЈА, денеска одржа уште еден масовен протест за отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на Република ...

Ресен ја поддржува граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Република - 14.03.2017

Граѓаните на Ресен порачаа дека се против редефинирањето на државата, против воведувањето на албанскиот јазик за втор службен јазик, како и целосно отфрлање на тиранската платформа. Улиците во Ресен денеска преполни со граѓани кои даваат поддршка на ...

Тиранската платформа не само што е вовед во распарчување на Македонија, туку е и темпирана бомба која се заканува на ...

Вечер - 14.03.2017

Коалицискиот договор меѓу македонските посткомунисти и албанските партии не е само вовед во распарчување на Македонија, туку темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан, анализира српскиот весник Политика Коалицискиот договор меѓу ...

Кавадарчани порачаа: Неприфатливо е што Заев и понатаму ја промовира платформата на Рама

Press24 - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија вечерва одржа протестен марш во Кавадарци. Пред присутните на градскиот плоштад говореше актерот Диме Коцевски. – Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија изразува огромно разочарување од ...

„За заедничка Македонија“ продолжува со протести

МРТ - 08.05.2017

Од граѓанската иницијатива велат дека во земјава треба да се одржат нови парламентарни избори, на кои избирачите ќе имаат можност да се изјаснат за Тиранската платформа. Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

16-ти ден масовни протести во Скопје: Народот сè погласен во барањата за отфрлање на Тиранската платформа (ФОТО ...

Курир - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДИЧКА МАКЕДОНИЈА, денеска одржа уште еден масовен протест за отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на Република ...

Продолжува маршот „За Заедничка Македонија“ во Куманово

Kumanovo News - 28.03.2017

Тргнаа од булеварот „Октовмриска револуција“, поминаа по улиците во централното градско подрачје и завршија пред Центарот за култура. На присутните им се обрати пејачот Орце Стефковски, кој истакна дека мора да надвладее разумот за да се одбрани ...

Улиците во Ресен преполни- граѓаните со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 14.03.2017

Граѓаните на Ресен порачаа дека се против редефинирањето на државата, против воведувањето на албанскиот јазик за втор службен јазик, како и целосно отфрлање на тиранската платформа. Улиците во Ресен денеска преполни со граѓани кои даваат поддршка на ...

„Политика“: Тиранската платформа не само што е вовед во распарчување на Македонија, туку е и темпирана бомба која се ...

Курир - 14.03.2017

Коалицискиот договор меѓу македонските посткомунисти и албанските партии не е само вовед во распарчување на Македонија, туку темпирана бомба која се заканува да го запали целиот Балкан, анализира српскиот весник Политика.

Кавадарчани масовно на улиците порачаа: Неприфатливо е што Заев и понатаму ја промовира платформата на Рама

Курир - 14.03.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија вечерва одржа протестен марш во Кавадарци. Пред присутните на градскиот плоштад говореше актерот Диме Коцевски. – Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија изразува огромно разочарување од ...

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија со протестен марш во Кавадарци

Телевизија Нова - 11.05.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Од кавадаречкиот градски плоштад беа повторени барањата за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

Протестен марш во Гевгелија за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 14.03.2017

Гевгеличани ќе маршираат по улиците за да го изразат својот гнев и револт се додека политичарите не се откажат и не ја отфрлат тиранската платформа која има цел да ја разнебити Македонија, беше порачано од вечерашниов протестен марш во Гевгелија за ...

Кумановци и вечерва протестираа за „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 14.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој започна од пред општина Куманово и уште еднаш порачаа дека нема да дозволат двојазичност, промена на Уставот и суштината на државата и менување на ...

Протест на Граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје

Алсат-М - 13.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска 15-ти ден организираше протест во Скопје, на кој беа повторени пораките за унитарна Македонија, против двојазичноста и за отфрлање на „Тиранската платформа“.

„За заедничка Македонија“: Народот нема да си оди дома туку во поголем број ќе биде на улиците

МКД - 13.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" денеска на прес-конференција најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со како што изјавија, уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа соопштија е „јасно и ...

ПОДДРШКАТА Е СЀ ПОГОЛЕМА: Денеска собири за одбрана на Македонија во дури 31 град

Телеграф - 13.03.2017

Tоа е огромна доверба кон она за што се бориме, она што го застапуваме, но и обврска да продолжиме уште посилно во наредниот период, велат организаторите Поддршката за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ станува сè помасовна и од ден ...

„За заедничка Македонија” на протести во 31 град

Канал5 - 13.03.2017

Денеска граѓанското здружение За заедничка Македонија организира попладнево протести во 31 град низ државата. Се очекува, како и претходните две недели да бидат пратени пораки за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на ...

„За заедничка Македонија“: Протестите продолжуваат до исполнување на барањата

Сител - 13.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и ...

Коневска - Руси: „За заедничка Македонија“ продолжува со борбата за татковината

Вест - 13.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и создавање ...

Ѓурковиќ: Тиранската платформа е директно барање за промена на Уставот на Македонија

Сител - 13.03.2017

Влада формирана со Тиранската платформа е чекор до растурање на Македонија, вели директорот на Институтот за Европски студии во Белград, Миша Ѓурковиќ. Тој смета дека целата идеја на платформата потпишана во Албанија е директно барање за промена на ...

НЕ САКАМЕ ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА: Масовни протести за Македонија низ целата држава (ВИДЕО)

Телеграф - 13.03.2017

Стотиците илјади граѓани што се секој ден на улиците пратија порака дека сакаат заедничка Македонија, а не двојазична и бинационална земја на патот кон федерализација. Нивната поддршка на нашата иницијатива е голема обврска, но и мотив да продолжиме ...

ОТКАЖЕТЕ СЕ ОД ПЛАТФОРМАТА: Масовен собир на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 13.03.2017

Единствен потребен чин е јавно и јасно безусловно отфрлање на тиранската платформа - велат од иницијативата „За заедничка Македонија“ Граѓаните на денешниот масовен протест на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ носат маски во своите ...

КУМАНОВО: Граѓаните се приклучија на иницијативата „За заедничка Македонија“

Телеграф - 13.03.2017

Ниту еден патриот не е против националните права, култура, традиционалните вредности на својот сограѓанин, рече Невена Величковска Кумановци и вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија ...

Протестен марш во Охрид за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Сител - 13.03.2017

Граѓани на Охрид и вечерва излагоа низ улуците на градот со марш да ја поддржат иницијативата „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарноста на Република Македонија.

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Кавадарци

Сител - 04.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Од градскиот плоштад беа повторени барањата за неприфаќање на тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

Ѓурковиќ: Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија (ВИДЕО)

Курир - 13.03.2017

Целата идеја врз која би требало да се формира, таа наводна влада, се гледа како чекор кон растурање на Македонија, изјави за ТВ Нова директорот на Институтот за Европски студии во Белград, Миша Ѓурковиќ.

Ѓурковиќ: Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија

Press24 - 13.03.2017

Целата идеја врз која би требало да се формира, таа наводна влада, се гледа како чекор кон растурање на Македонија, изјави за ТВ Нова директорот на Институтот за Европски студии во Белград, Миша Ѓурковиќ.

Ѓурковиќ: Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија

Република - 13.03.2017

Целата идеја врз која би требало да се формира, таа наводна влада, се гледа како чекор кон растурање на Македонија, изјави вчера во своето гостување на ТВ Нова директорот на Институтот за Европски студии во Белград, Миша Ѓурковиќ.

Народот на нозе ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

Курир - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

Нетпрес - 13.03.2017

Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе значи редефинирање и федерализација на Македонија ќе се одржат во дури 31 град низ цела држава.

Ѓурковиќ: Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија

Вечер - 13.03.2017

Целата идеја врз која би требало да се формира, таа наводна влада, се гледа како чекор кон растурање на Македонија, изјави за ТВ Нова директорот на Институтот за Европски студии во Белград, Миша Ѓурковиќ Според него, целата идеја на тиранската ...

Народот на нозе ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

Press24 - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

ТРЕТА НЕДЕЛА МАРШЕВИ: Денеска протести во 31 град

Фактор - 13.03.2017

Протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжуваат и денеска во 31 град во Македонија. Протести ќе има во Скопје, Струмица, Неготино, Валандово, Гевгелија, Охрид, Крушево, Битола, Ресен, Куманово, Свети Николе, Берово, Кратово и ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

Точка - 13.03.2017

Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе значи редефинирање и федерализација на Македонија ќе се одржат во дури 31 град низ цела држава Од Граѓанската иницијатива вчера истакнаа ...

Народот на нозе ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

Вечер - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се' помасовна и од ден на ден се шири во се' поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

Народот на нозе ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

МК News - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

Денеска 31 град на нозе за заедничка Македонија

Република - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

„За заедничка Македонија“: Протестите продолжуваат до исполнување на барањата

Нетпрес - 13.03.2017

Обидите на мала врата да се отвори дебата за промена на елементите на обединување на граѓаните на Република Македонија нема да помине. Паднаа маските. Ние сме за заедничка Македонија, а не за платформи создадени во други држави од кои наши ...

„За заедничка Македонија“: Протестите продолжуваат до исполнување на барањата

Press24 - 13.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и ...

„За заедничка Македонија“: Ќе протестираме сѐ додека не се исполнат нашите барања

Република - 13.03.2017

­ Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност сѐ до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и ...

ФОТО: Македонците од Австралија со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 13.03.2017

Македонците од Австралија силно застануваат во зачувувањето на унитарноста на Македонија, против Тиранската платформа која е вовед во редефинирање и федерализација на државата. Македонците од австралискиот град Волонгонг го креваат гласот ЗА ...

ФОТО: Македонците од Австралија со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 13.03.2017

Македонците од Австралија силно застануваат во зачувувањето на унитарноста на Македонија, против Тиранската платформа која е вовед во редефинирање и федерализација на државата. Македонците од австралискиот град Волонгонг го креваат гласот ЗА ...

„За заедничка Македонија“ со протести во 31 град

МРТ - 13.03.2017

Протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“ се проширија во 31 град. Организаторите велат- не отстапуваме од барањето за унитарна Македонија преку отфрлање на платформата. Очекуваат поголема масовност.

Народот на нозе ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА - протести во дури 31 град!

Вечер - 13.03.2017

П.Н: Граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија" најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и ...

Македонците од Австралија со поддршка За Заедничка Македонија

Република - 13.03.2017

Македонците од Австралија силно застануваат во зачувувањето на унитарноста на Македонија, против Тиранската платформа која е вовед во редефинирање и федерализација на државата. Македонците од австралискиот град Волонгонг го креваат гласот За ...

Охриѓани на нозе: Ќе се бориме до крај, до отфрлање на тиранската платформа!

Курир - 13.03.2017

Граѓани на Охрид и вечерва излегоа низ улуците на градот со марш да ја поддржат иницијативата „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарноста на Република Македонија.

Охрид на нозе: Ќе се бориме до крај, за отфрлање на тиранската платформа!

Press24 - 13.03.2017

Граѓани на Охрид и вечерва излегоа низ улуците на градот со марш да ја поддржат иницијативата „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарноста на Република Македонија.

Народот на нозе за „Заедничка Македонија“, денеска протести во дури 31 град!

Алфа - 13.03.2017

Денес граѓаните ќе протестираат во 31 град,а протестите од ден на ден ќе се шират и стануваат се помасовни, најавија организаторите. Целта е јасна, недвосмислено повлекување на обидите за редефинирање на Македонија и отфрлање на Тиранската платформа.

Ѓурковиќ: Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија

Алфа - 13.03.2017

Република Македонија ќе се распадне ако се формира Влада поддржана со Тиранската платформа, рече Миша Ѓурковиќ, директор на Институтот за Европски студии во Белград. Република Македонија ќе се распадне ако се формира Влада поддржана со Тиранската ...

Охриѓани на нозе: Ќе се бориме до крај, до отфрлање на тиранската платформа!

Вечер - 13.03.2017

Граѓани на Охрид и вечерва излегоа низ улуците на градот со марш да ја поддржат иницијативата „За заедничка Македонија", изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарноста на Република Македонија.

Охриѓани на нозе: Ќе се бориме до отфрлање на тиранската платформа (ВИДЕО)

Република - 13.03.2017

Граѓани на Охрид и вечерва излегоа низ улиците на градот со марш да ја поддржат иницијативата „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарноста на Република Македонија.

Кавадарчани со порака: Да не се прифаќаат никакви платформи договорени во други држави, а неизгласани од граѓаните на ...

Курир - 13.03.2017

И вечерва граѓаните на Кавадарци дадоа поддршка на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и се приклучија на протестниот марш. Пред присутните говореше Марија Попова Шандаров, дефектолог. Таа рече дека и овој ден Граѓанската иницијатива за заедничка ...

Порака од Кавадарци: Да не се прифаќаат никакви платформи договорени во други држави

Република - 13.03.2017

И вечерва граѓаните на Кавадарци дадоа поддршка на иницијативата За заедничка Македонија и се приклучија на протестниот марш. Пред присутните говореше Марија Попова Шандаров, дефектолог. Таа рече дека и овој ден Граѓанската иницијатива за заедничка ...

Кавадарчани со порака: Да не се прифаќаат никакви платформи договорени во други држави, а неизгласани од граѓаните на ...

Вечер - 13.03.2017

И вечерва граѓаните на Кавадарци дадоа поддршка на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и се приклучија на протестниот марш. Пред присутните говореше Марија Попова Шандаров, дефектолог. Таа рече дека и овој ден Граѓанската иницијатива за заедничка ...

Кавадарчани вечерва порачаа: Да не се прифаќаат никакви платформи договорени во други држави

Press24 - 13.03.2017

И вечерва граѓаните на Кавадарци дадоа поддршка на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и се приклучија на протестниот марш. Пред присутните говореше Марија Попова Шандаров, дефектолог. Таа рече дека и овој ден Граѓанската иницијатива за заедничка ...

Кавадарчани со порака: Да не се прифаќаат никакви платформи договорени во други држави, а неизгласани од граѓаните на ...

Нетпрес - 13.03.2017

И вечерва граѓаните на Кавадарци дадоа поддршка на иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и се приклучија на протестниот марш. Пред присутните говореше Марија Попова Шандаров, дефектолог. Таа рече дека и овој ден Граѓанската иницијатива за заедничка ...

Кумановци во голем број на улците со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 13.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата, против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на „тиранската ...

Кумановци во голем број на улците со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Вечер - 13.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија" и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата, против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на „тиранската ...

Огромен број Кумановци излегоа на улците во поддршка За заедничка Македонија

Република - 13.03.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“ и ги повторија пораките за зачувување на унитарниот карактер на државата, против двојазичноста, промена на Уставот и отфрлање на „тиранската ...

15 ден масовен граѓански протест „За Заедничка Македонија“ во Скопје

Алфа - 13.03.2017

Не за никаква платформа која ја уништува земјата, да за македонска платформа која ги брани интересите на сите граѓани на Македонија, порачаа вечерав пред Собранието од граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија.

Протестен марш во Гевгелија за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Република - 13.03.2017

Гевгеличани и вечерва маршираа по улиците во централниот дел на градот давајќи со тоа поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. – Апелирам до сите гевгеличани, политичари и сите граѓани на оваа држава да се откажат и да ја ...

Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија

Пулс24 - 13.03.2017

Целата идеја врз која би требало да се формира, таа наводна влада, се гледа како чекор кон растурање на Македонија, изјави за ТВ Нова директорот на Институтот за Европски студии во Белград, Миша Ѓурковиќ.

Народот на нозе-денеска протести во дури 31 град!

Пулс24 - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

Народот на нозе ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА- денеска протести во дури 31 град!

Телевизија Нова - 13.03.2017

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе ...

„За заедничка Македонија“: Протестите продолжуваат до исполнување на барањата

Телевизија Нова - 13.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска најави продолжување на протестите за унитарна Македонија со уште поголема масовност се до исполнување на нивните барања, а тоа е јасно и недвосмислено повлекување од тиранската платформа и ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Денеска протести во 31 град

Телевизија Нова - 13.03.2017

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Денеска петнаесетти ден по ред во 31 град, дел од граѓаните ќе ги повторат своите барања за отфрлање на албанската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

Ѓурковиќ: Влада формирана со Тиранската платформа е чекор кон растурање на Македонија

Телевизија Нова - 13.03.2017

Целата идеја на тиранската платформа не е идеја за формирање на влада врз основа на сегашниот Устав и уставноста на Македонија, туку е директно барање за промена на Уставот и суштинскиот систем на земјава, во кој се воведува јазик на целата нејзина ...

Протестен марш во Охрид за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 20.03.2017

Во Охрид и денеска граѓани преку марш низ улиците на градот ја изразија својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, изразувајќи ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Бараме јасно и недвосмислено отфрлање на платформата

Телевизија Нова - 13.03.2017

Денеска протестни маршови во 31 град низ Македонија. Граѓаните кои протестираат по иницијативата на движењето „За заедничка Македонија“ бараат јасно и недвосмислено отфрлање на тиранската платформа, како и зачувување на суверенитетот и унитарноста ...

ФОТО: Македонците од Австралија со поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Телевизија Нова - 13.03.2017

Македонците од Австралија застанаа против Тиранската платформа, во одбрана на унитарноста на Македонија. Македонците од австралискиот град Волонгонг го креваат гласот ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, против платформи создадени за туѓи интереси во туѓи ...