TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски во среда ќе поднесе извештај за работата на владата

А1 - 02.11.2003

Премиерот Црвенковски в среда пред пратениците во собранието ќе поднесе извештај за тоа што сработила владата во изминатите 12 месеци. На истата седница точно една година по формирањето на владата, парламентот ќе расправа за реконструкцијата на кабинетот на Црвенковски, прва во овој мандат, со која ...

Соопштен новиот состав на владата

А1 - 01.11.2003

Откако беше поддржан од централниот одбор на својата партија, премиерот Црвенковски денеска и официјално го соопшти предлогот за реконструкција на владата. „Нов министер за финансии ќе биде Никола Поповски, досегашен претседател на Собранието, нов министер за екомонија ќе биде Стевче Јакимовски, ...

Отворен судир во раководството на ЛДП

А1 - 01.11.2003

Лидерот на Либерално-демократската партија (ЛДП) Ристо Пенов, пред седницата на извршниот одбор на партијата, која започна попладнево, најави дека ќе го смени досегашниот министер за финансии Петар Гошев. „Реконструкцијата на Гошев е прашање кое подолго време беше отворено и повеќе не можеше да се ...

Црвенковски ги сели првите луѓе на парламентот во Владата

Утрински - 01.11.2003

Премиерот ја стокми владината реконструкција за отчетот што ќе го поднесе идната седмица Шефот на парламентот, Никола Поповски, и дефинитивно се сели од Собранието во Владата, како министер за финансии на местото на реконструираниот Петар Гошев.

Спротивна насока

Вест - 01.11.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Владата плаќа приватни забави на државна сметка 1 Во земјава нема никакви проблеми. Време е сите да се занимаваме со реконструкцијата на владата. И да се возбудуваме кога ќе слушнеме дека лидерот на ДУИ барал да се реконструира овој, или оној министер.

Отчетот и реконструкцијата пред парламентот идната недела

Утрински - 01.11.2003

Премиерот Црвенковски идната седмица ќе реферира за едногодишното владеење и ќе ги соопшти имињата на новите министри КАТИЦА ЧАНГОВА Премиерот Бранко Црвенковски на 5 ноември ќе реферира во парламентот за постигнатите резултати во владините ресори по едногодишното владеење и веднаш потоа ќе ги ...

Пенов му го смести на Гошев

Вест - 01.11.2003

ЗАВРШУВА ЗАБАВАТА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДА На местото на Гошев, лидерот на ЛДП на премиерот Бранко Црвенковски му го предложил Зоран Трпевски, на што премиерот рекол: "Тогаш подобро нека остане Гошев".Потоа Пенов предложил ротација на ресорите...

Тито, врати се!

Дневник - 01.11.2003

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА Никола Поповски, Агрон Буџаку, Стевче Јакимовски и Иџет Мемети во кабинетот на Црвенковски Никола Поповски ќе биде нов министер за финансии на местото на Петар Гошев, во фотелјата министер за економија ќе седне градоначалникот на Карпош, либерал-демократот Стевче ...

БУЏАКУ И МЕХМЕТИ ВО ВЛАДАТА, НА МЕСТАТА НА АЈДИНИ И ДАРДИШТА

Канал5 - 01.11.2003

Досегашниот потпретседател на македонското Собрание Агрон Буџаку ќе биде нов министер за транспорт и врски, а членот на Уставниот суд Иџет Мехмети ќе раководи со ресорот правда, во новиот реконструиран кабинет на Бранко Црвенковски.

ОТВОРЕН СУДИР ВО РАКОВОДСТВОТО НА ЛДП

Канал5 - 01.11.2003

Лидерот на Либерално-демократската партија (ЛДП) Ристо Пенов, пред седницата на извршниот одбор на партијата, која започна попладнево, најави дека ќе го смени досегашниот министер за финансии Петар Гошев. "Реконструкцијата на Гошев е прашање кое подол Лидерот на Либерално-демократската партија ...

ЦРВЕНКОВСКИ ГИ ОБЈАВИ НОВИТЕ МИНИСТРИ

Канал5 - 01.11.2003

Македонскиот премиер и лидер на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) Бранко Црвенковски ги објави денеска новите членови во неговиот реконструиран кабинет. Нов министер за финансии ќе биде досегашниот претседател на Собранието Никола Поповск Македонскиот премиер и лидер на ...

Договорени смените во владата

А1 - 31.10.2003

Никола Поповски од СДСМ ќе биде новиот министер за финансии, Стевче Јакимовски од ЛДП ќе ја води економијата, Агрон Буџаку од ДУИ ќе го наследи сопартиецот Ајдини во транспорт и врски, а Иџет Мемети сега како кадар на ДУИ повторно ќе биде министер за правда.

ДУИ бара и СДСМ и ЛДП да сменат по двајца министри

А1 - 31.10.2003

Демократската унија за интеграции бара од своите политички партнери, СДСМ и ЛДП и тие да сменат по двајца министри од нивните редови, бидејќи ДУИ ќе замени тројца од петтемина министри во кабинетот, потврдија денеска извори на партијата.

Ахмети задоволен од работата на министерот Дарлишта

Утрински - 31.10.2003

СТАВ Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на завчерашната средба со членовите од скопскиот разгранок им соопштил дека е задоволен од работата на министерот за правда, Исмаил Дарлишта, дознаваме од неофицијални извори. Тој, по завршување на средбата не сакаше да прецизира дали ќе го смени министерот ...

Никола Поповски ќе замине од парламентот за да го наследи Гошев?!

Утрински - 31.10.2003

Комбинаториките за владина реконструкција и наследниците на сменетите министри достигнуваат фантастични размери Идната седмица премиерот Бранко Црвенковски ќе реферира во парламентот за резултатите од едногодишното владеење, по што се очекува и реконструкција на Владата, велат владини извори.

Фотелјата на Гошев предизвик за спикерот?

Дневник - 31.10.2003

ЦРВЕНКОВСКИ ЗАГЛАВЕН ВО КОМБИНАТОРИКИ Ристо Пенов го бара транспортот за Стефче Јакимовски Изборот на нов министер за финансии на местото на Петар Гошев, кого премиерот Бранко Црвенковски планира да го разреши од функцијата, го заплетка кадровското екипирање на владиниот кабинет во најавената ...

Црвенковски барал наследник за Гошев

А1 - 30.10.2003

Премиерот Бранко Црвенковски веќе барал наследник на Петар Гошев, бидејќи според партиски извори, ако Гошев биде реконструиран, за што се залага Пенов, ресорот финансии би го добил СДСМ. Местото му било понудено на спикерот Никола Поповски, кој, како што велат од СДСМ, се уште размислувал дали да ...

Гошев паѓа?

Дневник - 30.10.2003

РЕКОНСТРУКЦИЈА Хари Костов е можен наследник на неговото место Се поизвесно е дека Петар Гошев повеќе нема биде министер за финансии и дека СДСМ ќе ја преземе од ЛДП грижата за државната каса. За сметка на тоа либералдемократите од СДСМ би можеле да го добијат ресорот за економија или за локална ...

Бранко заглави на Гошев

Вест - 30.10.2003

ВЛАДИНА РЕКОНСТРУКЦИЈА Али Ахмети, лидер на ДУИ, на завчерашната средба со премиерот Бранко Црвенковски, предложил темелна реконструкција на Владата, место смена на само една третина на владиниот кабинет, како што заговара владејач Министерот за финансии Петар Гошев, најверојатно, нема да се спаси ...

Военото крило на ДУИ е против смена на министерот Дарлишта

Утрински - 30.10.2003

Превирања во партијата на Ахмети пред претстојната реконструкција Екскомандантите на расфомираната ОНА најавуваат дека ќе му откажат послушност на нивниот довчерашен шеф, а сега лидер на ДУИ, Али Ахмети, ако тој не се откаже од намерата да го смени министерот за правда, Исмаил Дарлишта.

Црвенковски и Ахмети не можат да се договорат околу Положани

Утрински - 30.10.2003

Се вжештува ситуацијата во владините редови околу претстојната реконструкција "Имаме впечаток дека кај нашите коалициски партнери не постои подготвеност за поголеми кадровски резови", изјави вчера висок функционер на ДУИ по средбата што премиерот Црвенковски ја имаше со лидерите на ДУИ, Али Ахмети, ...

Буџаку најверојатно ќе биде министер за транспорт и врски

А1 - 29.10.2003

Потпретседателот на собранието и на ДУИ, Агрон Буџаку, најверојатно ќе биде новиот министер за транспорт и врски, дознава А1. Буџаку треба да го наследи сопартиецот Миљаим Ајдини кој ќе биде сменет во претстојната реконструкција на владата.

Црвенковски и Ахмети ја крпат Владата

Дневник - 29.10.2003

ЕДНА ГОДИНА ПО ДОАЃАЊЕТО НА ВЛАСТ Меѓународните претставници сугерирале реконструкцијата да се одложи Премиерот Бранко Црвенковски вчера попладне се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, заради најавената реконструкција на Владата, потврдија партиски извори.

Ако биде сменет Положани, ќе куртули Дарлишта

Утрински - 29.10.2003

Продолжуваат консултациите за претстојната владина реконструкција Соња Крамарска Продолжуваат консултациите за претстојната владина реконструкција која, според последните информации, ќе се случи во наредните петнаесетина дена.

Вечерва разговори за реконструкција на владата

А1 - 28.10.2003

Црвенковски, Пенов и Ахмети вечерва требаше да ја договараат првата реконструкција на владиниот кабинет избран на 1.ноември минатата година. Самиот почеток започна драматично. Се отвараат две клучни прашања: Дали Црвенковски инситирира на реконструкција на министерот Азис Положани и министерот за ...

ДУИ не го дава ресорот за транспорт и врски

Утрински - 28.10.2003

Финишираат партиските подготовки околу владината реконструкција Соња Крамарска Финишираат партиските подготовки околу претстојната владина реконструкција. Според последните информации, од СДСМ и од ЛДП ќе бидат сменети по еден министер, а од ДУИ најверојатно двајца.

Ахмети ги запишува "отпишаните"

Дневник - 27.10.2003

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВЛАДАТА ДУИ не се плаши од заканите на Дарлишта дека ќе оди во ДПА Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети најверојатно в петок ќе го потврди списокот со имињата на министрите од неговата партија што ќе бидат сменети во најавената реконструкција на Владата.