TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието треба да заседава утре

А1 - 23.09.2001

Седницата на собранието посветена на утврдување на текстот на уставните амандмани треба да продолжи утре. Пратениците на претходното продолжение на 85 - тата седница го утврдија текстот на три амандмани, меѓу кои и четвртиот посветен на преамбулата на уставот.

Собранието треба да заседава во понеделник

А1 - 22.09.2001

„Процедурата за измени во Уставот најнормално ќе продолжи в понеделник и не е точно дека се паѓа во вода по вчерашното неуспешно гласање за нацрт-амандманот седум, кој се однесува на вероисповедта“, вели претседателот на Собранието, Стојан Андов.

Новата формулација на преамбулата доби благослов од 62 пратеници

Дневник - 22.09.2001

СОБРАНИСКА РАСПРАВА ЗА УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ Повеќе од 40 пратеници сметаат дека предложената формула за преамбулата е срамен предлог, кој го маргинализира македонскиот народ Пратениците со 62 гласа "за" 40 против и двајца воздржани вчера ја поддржаа предложената формулација за нова преамбула во ...

4-от, 5-от и 6 - от нацрт амандман изгласани

А1 - 21.09.2001

Дебата и гласање во Собранието за нацрт - амандманите за измени во Уставот. Пратениците утврдија три, но процедурата запна кај нацрт - амнадманот за вероисповедта. За него гласаа 60 пратеници. Недостигаше само еден глас за да помине и тој. По ова неуспешно гласање, дадена е пауза.

Пратениците го бараат предлагачот Трајковски на говорница

Дневник - 21.09.2001

Жешка дебата за УСТАВНИТЕ ПРОМЕНИ Во бучна атмосфера и со многу меѓусебни дофрлувања, пратениците вчера ја почнаа расправата за нацрт-амандманите, со што процедурата за менување на Уставот, според договорот потпишан во Охрид, влезе во втората фаза.

Почна дебатата за амандманите

А1 - 20.09.2001

Спикерот Aндов денеска со речиси двоиполчасовно задоцнување сепак ја започна седницата со оптимистичка најава дека истата денеска и ќе финишира. Пратеникот Филип Петровски, кој речиси еден час говореше на говорницата, истакна дека доколку Парламентот го изгласа членот 4 според кој македонскиот ...

Од денес јавна расправа за уставните амандмани

Вест - 20.09.2001

УСТАВНА КОМИСИЈА Уставната комисија на Собранието вчера донесе заклучок нарт- амандманите за измени на Уставот поднесени од претседателот Трајковски, да ги пушти на јавна расправа. Амандманите според заклучокот на комисијата ќе се стават на јавна дебата во која сите организации, здруженија на ...

Прво за референдумот, а потоа за уставните промени?!

Дневник - 20.09.2001

ВМРО-ДПМНЕ ГО БЛОКИРА ПАРЛАМЕНТОТ Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ одбиваат да влезат во собраниската сала ако не продолжи седницата на која се расправа за иницијативата за референдум за промените на Уставот Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера одби да влезе во собраниската сала и да расправа за ...

Ако македонскиот народ се избрише од Преамбулата, државата ќе го изгуби идентитетот

Дневник - 19.09.2001

КОМИСИЈА ЗА УСТАВНИ ПРАШАЊА Граѓаните се носители на суверенитетот на државата, па бришењето на категоријата народ може да доведе до катастрофални последици, предупредува професорот Светозар Шкариќ Неспоменувањето на македонскиот народ во нацрт-амандманот за промена на Преамбулата на Уставот беше ...

Претрес на нацрт амандманите за промена на Уставот

А1 - 18.09.2001

Пред утрешната собраниска седница, со која треба да заврши втората од трите етапи за усвојување на охридскиот договор, денеска првпат работеше уставната комисија, но не го сработе планираното. Претресе 12 од 15-те нацрт-амандмани.