TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 3 случаи на менингитис во Скопје

А1 - 19.06.2005

Три нови случаи на менингитис во Скопје за време на викендот. Два случаи биле откриени вчера кај две деца од 4 и 6 години во скопските општини Кисела Вода и Карпош. Овие деца меѓу себе немале никаков контакт. Едно 10-годишно дете денеска било примено на Инфективната клиника во Скопје со акутен ...

Три нови случаи на менингитис, Димов ја спушта топката

Време - 18.06.2005

БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИТЕ РАСТЕ Три нови случаи на вирусен менингитис кај деца од Скопје и уште еден гноен, туберкулозен менингитис кај една жена е вчерашниот биланс на заболени од оваа тешка зараза, регистрирал Градскиот завод за здравствена заштита.

Против менингитисот се преземаат сите превентивни мерки

Утрински - 18.06.2005

Нови три случаи на заболени во Скопје Нови три случаи на заболени од менингитис се регистрирани вчера во Градскиот завод за здравствена заштита од Скопје, со што вкупниот број на заболени се искачи на 25. Две од заболените деца се ученици во основни училишта, ОУ "Круме Кепескиии во Кисела Вода и ОУ ...

Девојка заболе од туберкулозен менингитис

Дневник - 18.06.2005

скопЈе Прв случај на туберкулозен менингитис е регистриран вчера во Скопје, а уште три нови од вирусен менингитис. Трет пат менингитис се појавил во основното училиште "Димитар Поп Георгиев-Беровски" во скопската населба Ѓорче Петров, соопштуваат во Градскиот завод за здравствена заштита.

Не криеме менингитис нема простор за паника

Канал5 - 18.06.2005

Страв и вознемиреност од брзото ширење на менингитисот меѓу родителите и граѓаните. Тие велат дека сами не можат да си помогнат, надлежните според нив треба точно да кажат на што да се внимава. „Па еве јас секој ден постојано го дезинфицирам, но Страв и вознемиреност од брзото ширење на ...

Од менингит заболена и млада жена

Вечер Прес - 18.06.2005

Во текот на вчерашниот ден во Градскиот завод за здравствена заштита се пријавени уште три случаи на менингитис со што бројката на заболени во нашиот главен град од почетокот на месецот е покачена на 25, од кои 22 се со вирусна и три случаи со бактериска етиологија.

Прогласена епидемија на менингитис во Бања Лука

А1 - 17.06.2005

Епидемија од серозен тип на менингит е прогласена од синоќа во Бања Лука, главниот град на ентитетот Република Српска во Босна и Херцеговина. Според локалните експерти и медиуми, одлуката за прогласување епидемија била донесена откако на територијата на градот биле регистрирани 18 заболени лица, од ...

Менингитисот не запира

А1 - 17.06.2005

Менингитисот не запира. За 17 дена 3 нови случаи. Само во Скопје 25. Заболело едно 4-годишно дете кое не оди во градинка и двајца основци. Во училиштето „Димитар Беровски“ во Ѓорче ова е трет случај. Епидемиолозите не наоѓаат поврзаност меѓу децата, бидејќи не биле од исти одделенија.

Во Македонија 36 заболени

Дневник - 17.06.2005

МЕНИНГИТИС Два нови пациенти заболени од менингитис се регистрирани вчера во Скопје, со што бројот на пациентите се искачи на 22 во градот и на вкупно 36 во земјава. Во Градскиот завод за здравствена заштита велат дека се работи за изолирани случаи.

Димов: Не криеме епидемија на менингитис вревата ја креваат медиумите

Канал5 - 17.06.2005

Со денешните четири нови случаи, бројот на заразените од менингитис во Македонија во јуни достигна 49. Дваесет и шест болни се од Скопје. Надлежните и натаму остануваат на истите изјави, нема простор за паника, нема услови за епидемија, велат тие.

Од менингитис заболени 22 деца

Вечер Прес - 17.06.2005

Со новите два случаја на менингитис кои беа евидентирани вчера во Градскиот завод за здравствена заштита бројката на заболени во главниот град се зголеми на 22 деца. Според директорот на оваа здравствена институција, Александар Стојанов, се работи за два неповрзани случаја за кои има сомневање дека ...

Два нови случаи на менингитис во Скопје

А1 - 16.06.2005

Два нови случаи на менингитис во Скопје. Заболеле 16-годишна средношколка и 3-годишно дете од скопски Чаир, кое не оди во градинка. Инфектолозите велат дека се работи за вирусен менингитис. Само за 16 дена во Скопје има дури 22 заболени, а уште 18 во другите градови.

Уште три деца заболеле од менингитис

Време - 16.06.2005

ВО СКОПЈЕ Уште три деца од Скопје на возраст до 11 години вчера биле регистрирани како болни од менингитис. Кај две од децата е дијагностициран вирусен менингитис, кој се лечи полесно и без последици, додека кај едно дете се уште не се знае дали станува збор за вирусен или гноен менингитис, што е ...

Како расте бројот на заболени, така расте паниката меѓу родителите

Утрински - 16.06.2005

На Инфективната клиника вчера примени уште три заболни деца од менингитис Нема потреба за паника, зашто бројката од 20 случаи е далеку под просечната бројка заболени што вообичаено се јавува во овој период од годината На Клиниката за инфективни заболувања вчера се примени уште три нови деца ...

Лани во јуни 9, сега 20 болни од менингитис

Дневник - 16.06.2005

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИТЕ во скопЈе Веста дека има уште нови тројца пациенти заболени од менингитис вчера дополнително ги вознемири родителите и го преполови бројот на децата во градинките. Дополнителен страв внесе податокот на Градскиот завод за здравствена заштита дека во детската градинка "8 ...

МЕНИНГИТИСОТ СЕ ПРОШИРУВА

Канал5 - 16.06.2005

Бројката секојдневно расте на болни од менингистис. Два нови случаи денеска се хоспитализрани на клиниката за инфективни болести. Бројката на регистрирани случаи во Скопје достигна до 22 во земјава до 36 болни. Едно од заболените деца е тригодишно дете од Бројката секојдневно расте на болни од ...

Три нови случаи на менингитис

А1 - 15.06.2005

Уште 3 деца заболени од менингитис биле донесени доцна синоќа на Инфективната клиника. „Едното е со вирусна генеза менингитис, а другите се во тек на диференцирање, дали се работи за бактериски или вирусен менингитис“, изјави д-р Добринка Наумова Јовановска, Инфективна клиника.

Од менингитис заболеа 31 лице

Време - 15.06.2005

ЗАРАЗАТА СЕ ШИРИ НИЗ ЦЕЛАТА ДРЖАВА Нови четири случаи на деца заболени од менингитис регистрирал вчера Градскиот завод за здравствена заштита на територијата на Скопје. Од нив, три се на лекување во Клиниката за инфективни болести.

Менингитисот се накалемил како последица на друго заболување

Утрински - 15.06.2005

Уште четири нови случаи на вирусното заболување на мозокот Уште четири деца се заболени од менингитис, со што од 2 јуни до вчера во Скопје се регистрирани 17 случаи на ова заразно заболување. Од четири заразени деца три се основци, а едно дете е од предучилишна возраст.

Нови четири заболени од менингитис

Дневник - 15.06.2005

ЗАВОД ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА Уште четири нови заболени од вирусен менингитис вчера се регистрирани во скопскиот Градски завод за здравствена заштита, со што вкупниот број се искачи на 17 заболени. Според податоците на Заводот, две заболени деца се ученици на 10-годишна возраст од осмолетките "Владо ...

Менингитот се зголемува

Канал5 - 15.06.2005

Новите три случаи на деца заболени од менингитис регистрирани во Скопје, бројката се зголеми на 20 заболени, во државава до 34. Едно од заболените деца е на возраст од четири години и не посетувало градинка, едно е 14-годишен основец во ОУ „Кузман Јосифов Новите три случаи на деца заболени од ...

Нови случаи на менингитис има - епидемија нема

Вечер Прес - 15.06.2005

Нови четири случаи на деца заболени од менингитис се регистрирани вчера на територијата на Скопје, потврди Градскиот завод за здравствена заштита (ГЗЗЗ), со што вкупниот број од 2 јуни досега се искачи на 17 заболени. Во ГЗЗЗ истакнуваат дека не може да стане збор за епидемија, со оглед дека речиси ...

Четири нови случаи на менингитис

А1 - 14.06.2005

За едно деноноќие уште четири деца заболеа од менингитис. За овој месец вкупно 35. Половината од нив се во Скопје. Само кај едно од ново заболените е откриено дека се работи за вирус. Кај останатите се чекаат резултатите од анализите.

Уште четири деца заболеа од менингитис

Време - 14.06.2005

ПАНИКА ВО ГРАДИНКИТЕ И ВО ДОМОВИТЕ Катерина Нешкова Четири новозаболени деца од вирусен менингитис викендов биле примени на Клиниката за инфективни болести во Скопје, со што бројот на заболените од овој опасен вирус се искачи на 13.

Нови четири заболени од менингитис, случаите не се поврзани

Утрински - 14.06.2005

За време на викендот нови заболени на Клиниката за инфективни болести Досега се регистрирани тринаесет заразени деца, а состојбата воопшто не е алармантна, велат здравствените работници Во Скопје за време на викендот се регистрирани четири нови случаи на менингитис.

Уште четири деца со менингитис

Дневник - 14.06.2005

КЛИНИКА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ На Клиниката за инфективни болести во Скопје викендов се примени четири нови пациенти заболени од менингитис, со што вкупниот број се искачи на десет заболени. Од Клиниката, како што јави МИА, истакнуваат дека сите четири случаи се ентеровирусен менингит и оти не би ...

НОВИ СЛУЧАИ НА МЕНИНГИТИС НА ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА

Канал5 - 14.06.2005

Четирите нови регистрирани случаи на деца заболени од менингитис во последните 24 часа, внесуваат вознемиреност меѓу граѓаните, и покрај тоа што докторите остануваат на смирувачките изјави. Сите нови пациенти се од Скопје, со што бројката на заразени во г Четирите нови регистрирани случаи на деца ...

Нови 4 случаи на менингитис во текот на викендот

А1 - 13.06.2005

Нови 4 деца викендов се задржани на инфективната клиника. Ова само ја зголеми веќе присутната паника кај родителите. Голем дел од нив престанаа да ги носат децата во градинка. Новозаболените деца се во стабилна состојба. „Очекуваме дека се тоа интеровирусни менингитиси, кои воглавно имаат добра ...

НОВИ СЛУЧАИ НА МЕНИНГИТ ВО СКОПЈЕ

Канал5 - 13.06.2005

Во текот на викендот во инфективнита клиника во Скопје биле примени нови четири деца болни од менингитис. Со тоа бројката на хоспитализирани деца заразени од оваа болест порасна на 10. Два од новите случаи се деца на седум и 11-годишна возраст у Во текот на викендот во инфективнита клиника во ...