TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО и отворено се закани со убиство на Гадафи

Телма - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

НАТО со предупредување до Гадафи: Ќе те убиеме

Дневник - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

НАТО со предупредување: Гадафи, ќе те убиеме!

Алсат-М - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

НАТО го предупреди Гадафи дека ќе го убие?

Канал5 - 26.06.2011

„Ако продолжиш да ги загрозуваш цивилите, ќе се најдеш на списокот на мети за уништување“, НАТО преку аудио снимка го предупредил либискиот лидер, Моамер Гадафи.

Зума: „НАТО претера“

Телма - 26.06.2011

Претседателот на Јужна Африка Џејкоб Зума денеска го обвини НАТО дека со бомбардирањето на Либија го пречекорил мандатот на Обединетите нации, и се заложи за политичко решение на ситуацијата.

НАТО до Гадафи: „Ќе те убиеме“

Утрински - 26.06.2011

НАТО го извести Моамер Гадафи дека константно го следи и дека ќе го убие доколку продолжи да ги загрозува цивилите, се дознава од една аудиоснимка.

НАТО го предупреди Гадафи: Ќе те убиеме

Дневник - 26.06.2011

Знаеме каде си и ќе продолжиме да те набљудуваме. НАТО не сака да те убие, но ако продолжиш да дејствуваш, ќе бидеш цел за уништување, се вели во аудиопорака која се емитува на либиските ...

Зума: НАТО ги пречекори овластувањата со бомбардирањето на Либија

МРТ - 26.06.2011

Претседателот на Јужна Африка Џејкоб Зума денеска го обвини НАТО дека со бомбардирањето на Либија го пречекорил мандатот на Обединетите нации, и се заложи за политичко решение на ситуацијата.

НАТО со предупредување до Гадафи: Ќе те убиеме

Сител - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

Локлир - Мисијата на НАТО е да се убие Гадафи

Inpress - 26.06.2011

Триполи, 26. јуни 2011 (ИНПРЕС) Генерал на армијата на САД, кој учествува во операцијата на НАТО во Либија, изјави дека Алијансата се обидува да ликвидира Моамер Гадафи, и покрај уверувањата на ...

НАТО се закани декан ќе го убие Гадафи

+инфо - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

НАТО до Гадафи: Ќе те убиеме!

Press24 - 26.06.2011

Знаеме каде си и ќе продолжиме да те набљудуваме...НАТО не сака да те убие, но ако продолжиш да дејствуваш ќе бидеш цел за уништување, се вели во аудио пораката.

НАТО со предупредување до Гадафи: Ќе те убиеме

Алфа - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

НАТО: Гадафи ќе те убиеме

Курир - 26.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО алијансата доколку продолжи да дејствува, се вели во тонската снимка која се емитува на либиските радио станици, јавија западните ...

Зума: НАТО ги пречекори овластувањата со бомбардирањето на Либија

Сител - 26.06.2011

Претседателот на Јужна Африка Џејкоб Зума денеска го обвини НАТО дека со бомбардирањето на Либија го пречекорил мандатот на Обединетите нации, и се заложи за политичко решение на ситуацијата.

НАТО со предупредување до Гадафи: Ќе те убиеме

Sky - 26.06.2011

Моамер Гадафи е легитимна цел на авијацијата на НАТО доколку либискиот лидер продолжи да дејствува, се вели во тонска снимка која се емитува на либиски радио станици, јавуваат западни медиуми.

Бараат оаза за Гадафи

Дневник - 25.06.2011

Поранешен министер, кој избега од Либија, тврди дека Гадафи преговара за да добие азил во некоја африканска земја или во Белорусија Либиските бунтовници ја отфрлаат можноста лидерот Моамер Гадафи да ...

Свет - Гадафи ќе бега за Белорусија

Време - 25.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ќе ја напушти Либија најдоцна за три недели, а пред да избега од земјата ќе ги запали сите нафтени полиња во близина на Триполи, изјави поранешниот постојан претставник ...

Белорусија демантира дека преговара со Гадафи за азил

Дневник - 25.06.2011

Портпаролот на белоруското МНР Андреј Савиних ги отфрли денеска тврдењата дека Белорусија води преговори со либискиот лидер Моамер Гадафи за давање политички азил, нарекувајќи ги неосновани ...

Саркози и Берлускони: Интервенцијата на НАТО дава резултати

Дневник - 25.06.2011

Францускиот претседател Никола Саркози и италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска оценија оти интервенцијата на НАТО во Либија дава резултати и покрај критиките за бројот на цивилните жртви и ...

Либија- фудбалерите се спротиставија на Моамер Гадафи

Р.С.Европа - 25.06.2011

Четворица членови на националниот фудбалски тим на Либија и уште 13 други либиски фудбалери јавно ги подржаа либиските бунтовниците.

Либиски медиуми-15 луѓе убиени во напади на НАТО

Р.С.Европа - 25.06.2011

Најмалку 15 цивили загинале во денешните воздушни напади на НАТО во либискиот град Брега, пренесува либиската државна телевизија. Алијансата негира дека загинале цивили.

Либиски медиуми: Во напад на НАТО загинале 15 цивили

Нетпрес - 25.06.2011

Најмалку 15 цивили загинале денес во воздушните напади на НАТО во градот Брег, пренела либиската државна агенција, додека Алијансата негира дека имало убиство на цивили.

Петнаесет загинати во напад на НАТО во Брега

МРТ - 25.06.2011

Во воздушен напад на НАТО врз „цивилни цели“ во либискиот град Брега загинаа 15 луѓе, а повеќе од 20 се повредени, јави денеска Либиската државна телевизија.

Либиски фудбалери преминаа на страната на бунтовниците

МРТ - 25.06.2011

Четири фудбалери од националниот тим на Либија и уште 13 официјални претставници од фудбалски средини, изразија поддршка за бунтовниците.

Либиски репрезентативци се приклучија на бунтовниците

Курир - 25.06.2011

Четири фудбалери од националниот тим на Либија и уште 13 официјални претставници од фудбалски средини, изразија поддршка за бунтовниците.

Во напад на НАТО загинаа 15 цивили

+инфо - 25.06.2011

Најмалку 15 цивили загинаа, а 20 се повредени во денешниот воздушен напад на НАТО во градот Брега, пренесе либиската државна новинска агенција “ЈАНА”, додека Алијансата негира дека имало настрадани ...

Американскиот конгрес протестира за војната во Либија

Алфа - 25.06.2011

Претставничкиот дом на американскиот конгрес не ја изгласа мерката со која американската вмешаност во либискиот конфликт ќе добиеше и конгресно одобрение, но не ја изгласа ниту уредбата со која ...

Либиски фудбалери преминаа на страната на бунтовниците

Сител - 25.06.2011

Четири фудбалери од националниот тим на Либија и уште 13 официјални претставници од фудбалски средини, изразија поддршка за бунтовниците.

Либиски фудбалери преминаа на страната на бунтовниците

Алфа - 25.06.2011

Четири фудбалери од националниот тим на Либија и уште 13 официјални претставници од фудбалски средини, изразија поддршка за бунтовниците.

Либиските медиуми: Во напад на НАТО загинаа 15 цивили

Точка - 25.06.2011

Најмалку 15 цивили загинаа а 20 се повредени во денешниот воздушен напад на НАТО во градот Брега, пренесе либиската државна новинска агенција ЈАНА, додека алијансата негира дека имало настрадани ...

Гадафи би можел да пребега во Белорусија

Н.Македонија - 25.06.2011

Западните медиуми и понатаму ја разгледуваат можноста либискиот лидер Моамер Гадафи да си замине од власт по повеќемесечната кампања на НАТО, додека претставници на либиските бунтовници во ОН ...

Шалгам: Гадафи би можел да избега во Белорусија

А1 - 24.06.2011

Американскиот весник „Волстрит џурнал“ наведува дека либискиот претседател, Моамер ел-Гадафи сериозно размислува да го напушти Триполи.

ЕУ бара решение за конфликтот во Либија

Алсат-М - 24.06.2011

Лидерите на земјите-членки на ЕУ на денешната средба во Брисел бараат начин за решение на конфликтот во Либија, каде режимот на Моамер Гадафи остана на власт и покрај тримесечното бомбардирање на ...

Либиските бунтовници потврдија за индиректни преговори со Гадафи

Дневник - 24.06.2011

Индиректни преговори се водат меѓу владата на Моамер Гадафи и опозицијата во Париз и во Јужна Африка, потврди портпаролот на опозицискиот Национален преоден совет во интервју за весникот „Фигаро“.

Свет - Гадафи им се закани на земјите членки на НАТО

Вест - 24.06.2011

ВаШингтон, 24 јуни - Опозицијата во Либија остварува значителен напредок во воените операции, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Каде оди либискиот конфликт

Утрински - 24.06.2011

Командантот на НАТО го отфрли повикот од Италија за одложување на непријателските дејства во Либија и се обиде да ги убеди нерешителните припадници на западната коалиција дека Моамер Гадафи може да ...

Гадафи најверојатно ќе замине за Белорусија, тврди амбасадор на Либија во ОН

Алсат-М - 24.06.2011

Западни медиуми објавуваат за можно напуштање на функцијата на Моамер Гадафи по повеќемесечното бомбардирање врз Либија додека претставници на либиските бунтовници веруваат дека тој би можело да ја ...

Гадафи може да замине за Белорусија

Дневник - 24.06.2011

Западни медиуми јавуваат за можно напуштање на функцијата на Моамер Гадафи по повеќемесечното бомбардирање врз Либија додека претставници на либиските бунтовници веруваат дека тој би можело да ја ...

Саркози и Берлускони: Интервенцијата на НАТО дава резултати

МРТ - 24.06.2011

Францускиот претседател Никола Саркози и италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска оценија оти интервенцијата на НАТО во Либија дава резултати и покрај критиките за бројот на цивилните жртви и ...

Шалгам: Гадафи би можел да избега во Белорусија

Press24 - 24.06.2011

Либискиот претседател, Моамер ел-Гадафи сериозно размислува да го напушти Триполи, пишува американскиот весник „Волстрит џурнал“ Американскиот весник „Волстрит џурнал“, повикувајќи се на изјавите на ...

Минск: Не водиме преговори со Гадафи за азил

МРТ - 24.06.2011

Портпаролот на белоруското МНР Андреј Савиних ги отфрли денеска тврдењата дека Белорусија води преговори со либискиот лидер Моамер Гадафи за давање политички азил, нарекувајќи ги неосновани ...

Либиските бунтовници потврдија за индиректни преговори со Гадафи

Сител - 24.06.2011

Индиректни преговори се водат меѓу Владата на Моамер Гадафи и опозицијата во Париз и во Јужна Африка, потврди портпаролот на опозицискиот Национален преоден совет во интервју за весникот „Фигаро“.

Гадафи ќе замине за Белорусија?

Курир - 24.06.2011

Лидерот на Либија Муамер Гадафи можно е да ја напушти земјата и да замине за Белорусија, објавуваат западните медиуми. Американскиот весник Волстрит наведува дека Гадафи сериозно размислува да го ...

Шалгам: Гадафи би можел да избега во Белорусија

Кајгана - 24.06.2011

Американскиот весник „Волстрит џурнал“ наведува дека либискиот Претседател, Моамер ел-Гадафи сериозно размислува да го напушти Триполи.

Гадафи најверојатно ќе замине за Белорусија, тврди амбасадор на Либија во ОН

МРТ - 24.06.2011

Западни медиуми објавуваат за можно напуштање на функцијата на Моамер Гадафи по повеќемесечното бомбардирање врз Либија додека претставници на либиските бунтовници веруваат дека тој би можело да ја ...

Гадафи се закани: Земјите членки на НАТО ќе бидат цел на напади

Press24 - 24.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи упати закани и обвинувања кон НАТО за убиство на цивили во бомбардирањето на земјата Либискиот лидер Моамер Гадафи го обвинил НАТО за убиство на цивили во бомбардирањето ...

Гадафи најверојатно ќе пребегне во Белорусија

Кирилица - 24.06.2011

Западни медиуми објавуваат за можно напуштање на функцијата на Моамер Гадафи по повеќемесечното бомбардирање врз Либија додека претставници на либиските бунтовници веруваат дека тој би можело да ја ...

Гадафи најверојатно ќе замине за Белорусија, тврди амбасадор на Либија во ОН

Сител - 24.06.2011

Западни медиуми објавуваат за можно напуштање на функцијата на Моамер Гадафи по повеќемесечното бомбардирање врз Либија додека претставници на либиските бунтовници веруваат дека тој би можело да ја ...

ЕУ бара решение за конфликтот во Либија

МРТ - 24.06.2011

Лидерите на земјите-членки на ЕУ на денешната средба во Брисел бараат начин за решение на конфликтот во Либија, каде режимот на Моамер Гадафи остана на власт и покрај тримесечното бомбардирање на ...

Либиската опозиција е во близок контакт со противниците на Муамер Гадафи

Inpress - 24.06.2011

Триполи , 24. јуни 2011 (ИНПРЕС) Либиската опозиција во источниот дел на Либија е во близок контакт со тајна мрежа од противници на Муамер Гадафи во Триполи.

Либиските бунтовници индиректно преговараат со Гадафи

Курир - 24.06.2011

Во интервју за весникот „Фигаро“,портпаролот на опозицискиот Национален преоден совет потврди дека има индиректни преговори меѓу Владата на Моамер Гадафи и опозицијата во Париз и во Јужна Африка.

ЕУ бара решение за Либија

Курир - 24.06.2011

На денешната средба во Брисел, лидерите на земјите кои се членки на Европската Унија бараат начин за решение на конфликтот во Либија, каде режимот на Моамер Гадафи остана на власт и покрај ...

Видео: Песната на Гадафи вистински хит на Интернет

Курир - 24.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи произрази желба за пеење. Тој сними одличен спот за песната „Zenga Zenga Song“. Оваа песна стана вистински Интернет хит со гледаност од 3 милиони посетители на ЈуТјуб ...

Либиските бунтовници потврдија за индиректни преговори со Гадафи

МРТ - 24.06.2011

Индиректни преговори се водат меѓу Владата на Моамер Гадафи и опозицијата во Париз и во Јужна Африка, потврди портпаролот на опозицискиот Национален преоден совет во интервју за весникот „Фигаро“.

Минск: Нема преговори за азил за Гадафи

Курир - 24.06.2011

Портпаролот на белоруското МНР Андреј Савиних ги отфрли денеска тврдењата дека Белорусија води преговори со либискиот лидер Моамер Гадафи за давање политички азил, нарекувајќи ги неосновани ...

Можно е Гадафи да ја напушти Либија

Канал 77 - 24.06.2011

Лидерот на Либија Муамер Гадафи можно е да ја напушти земјата и да замине за Белорусија, објавуваат западните медиуми. Американскиот весник Волстрит наведува дека Гадафи сериозно размислува да го ...

Дали Гадафи ќе биде апсен или ќе бега?

Вечер Прес - 24.06.2011

Претставници на либиските бунтовници веруваат дека тој би можел да замине за Белорусија, што подалеку од досегот на Меѓународниот кривичен суд Меѓународниот кривичен суд објави дека в понеделник ќе ...

Шалгам: Гадафи би можел да избега во Белорусија

Точка - 24.06.2011

Американскиот весник „Волстрит џурнал“ наведува дека либискиот претседател, Моамер ел-Гадафи сериозно размислува да го напушти Триполи.

Гадафи се заканува дека земјите на НАТО ќе станат мети

А1 - 23.06.2011

Либискиот лидер Муамер Гадафи го обвини НАТО за убиство на цивилите во бомбардирањето на таа земја и им се закани на земјите членки на НАТО дека еден ден ќе станат легитимни мети.

Клинтон: Опозицијата напредува во воените операции во Либија

Дневник - 23.06.2011

Опозицијата во Либија остварува значителен напредок во воените операции, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Гадафи: „не ви се плашиме, ќе се бориме до крај“

Телма - 23.06.2011

Гадафи во аудиообраќањето емитувано на либиската државна телевизија истакна дека ќе се бори до крај. - Откако ги убивте нашите деца и внуци, меѓу нас не може да има никаков договор.

Италија бара повлекување од Либија

Утрински - 23.06.2011

РИМ - Италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини, го повика НАТО да ги суспендира непријателствата во Либија за да овозможи да се достави хуманитарна помош во земјата растргната од ...

Гадафи: Дотерани сме до ѕид, но не попуштаме

Канал5 - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се предомисли - го отфрли предлогот што сам го понуди за преговори со НАТО и бунтовниците со цел наоѓање излез од кризата во Либија.

Клинтон: Постигнат значителен напредок во воените операции во Либија

МРТ - 23.06.2011

Опизицијата во Либија остварува значителен напредок во воените операции, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Гадафи - Борбата продолжува

Inpress - 23.06.2011

Триполи, 23. јуни 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер преку аудиопорака се обрати до НАТО силите и јасно им порача нема намера да се откаже од борбата против бунтовниците и нивните сили.

Гадафи: Земјите членки на НАТО ќе бидат цел на напади

Нетпрес - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го обвинил НАТО за убиство на цивили во бомбардирање на земјата и се заканил на земјите членки на НАТО дека еден ден ќе бидат легитимна цел.

Клинтон: Постигнат значителен напредок во воените операции во Либија

Сител - 23.06.2011

Опизицијата во Либија остварува значителен напредок во воените операции, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Порака на Гадафи за НАТО: Убијци – ќе ви вратиме за се!

Алфа - 23.06.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи им порача на западните сили дека не се плаши од смртта „иако е стиснат до ѕид“ и дека битката ќе продолжи се додека непријателите не бидат искоренети.

Клинтон: Значителен напредок во воените операции во Либија

Кирилица - 23.06.2011

Опизицијата во Либија остварува значителен напредок во воените операции, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон Таа истакна дека луѓето лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи се ...

Шалкам: Гадафи ќе ја напушти Либија најдоцна за три недели

Курир - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи најверојатно ќе си замине од земјата, но бегајќи и притоа ќе нареди да бидат запалени десетици нафтени извори во близина на Триполи, изјави денеска поранешниот постојан ...

Одлука за Меѓународна наредба за апсење на Гадафи во понеделник

МРТ - 23.06.2011

Меѓународниот кривичен суд објави денеска дека следната седмица ќе донесе одлука дали да издаде наредба за апсење на либискиот лидер Моамер Гадафи и негови блиски за организирањето на смртоносни ...

Гадафи ќе ја напушти Либија најдоцна за три недели

+инфо - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи најверојатно ќе избега од земјата, но притоа ќе нареди да бидат запалени десетици нафтени извори во близина на Триполи, изјави денеска поранешниот постојан претставник ...

Расмусен: НАТО продолжува во Либија

Кирилица - 23.06.2011

НАТО ќе ја продолжи операцијата во Либија независно од критиките на нејзина адреса за цивилните жртви за време на бомбардирањето, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс ...

Гадафи: Земјите-членки на НАТО ќе бидат цел на напади

+инфо - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го обвини НАТО за убиство на цивили во бомбардирање на земјата и се закани на земјите-членки на НАТО дека еден ден ќе бидат легитимна цел.

Гадафи: Еден ден крваво ќе платат земјите членки на НАТО

Кирилица - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го обвинил НАТО за убиство на цивили во бомбардирање на земјата и се заканил на земјите членки на НАТО дека еден ден ќе бидат легитимна цел „Тврдите дека прецизно ги ...

Гадафи се заканува дека земјите на НАТО ќе станат мети

Кајгана - 23.06.2011

Либискиот лидер Муамер Гадафи го обвини НАТО за убиство на цивилите во бомбардирањето на таа земја и им се закани на земјите членки на НАТО дека еден ден ќе станат легитимни мети.

Шалкам: Гадафи ќе ја напушти Либија најдоцна за три недели

МРТ - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи најверојатно ќе си замине од земјата, но бегајќи и притоа ќе нареди да бидат запалени десетици нафтени извори во близина на Триполи, изјави денеска поранешниот постојан ...

Клинтон: Постигнат значителен напредок во воените операции во Либија

Алфа - 23.06.2011

Опизицијата во Либија остварува значителен напредок во воените операции, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Клинтон: Либиската опозиција напредува во воените операции

Курир - 23.06.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека либиската опозиција остварува значителен напредок во воените операции.

Гадафи: Земјите членки на НАТО ќе бидат цел на напади

Сител - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го обвинил НАТО за убиство на цивили во бомбардирање на земјата и се заканил на земјите членки на НАТО дека еден ден ќе бидат легитимна цел.

Гадафи со обвинувања за НАТО за цивилни жртви

Р.С.Европа - 23.06.2011

Либијскиот лидер Муамар Гадафи објави аудио снимка во која ги обвини силите на НАТО за убиство на цивили и се заложи дека ќе продолжи со противењето на напорите на Алијансата и бунтовниците за рушење ...

Гадафи: Земјите членки на НАТО ќе бидат цел на напади

Точка - 23.06.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го обвинил НАТО за убиство на цивили во бомбардирање на земјата и се заканил на земјите членки на НАТО дека еден ден ќе бидат легитимна цел.

Убијци! Ќе ни платите за се!

Вечер Прес - 23.06.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи им порача на западните сили дека не се плаши од смртта "иако е стиснат до ѕид" и дека битката ќе продолжи се додека непријателите не бидат искоренети.

Фратини бара НАТО да паузира со бомбардирањето

Телма - 22.06.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини повика денеска за „итно запирање на воените дејствија“ во Либија за да бидат направени коридори за хуманитарна помош за населението.

Гадафи го обвини НАТО дека намерно убива цивили

Дневник - 22.06.2011

Либиската Влада го обвини НАТО дека намерно убива цивили и досега се убиени 700 луѓе. Либиските безбедносни служби тврдат дека прислушувале телефонски разговор во кој претставници на НАТО откриле ...

Германија почна со своја истрага против Гадафи

Дневник - 22.06.2011

Германското федерално обвинителство почна истрага против либискиот лидер Моамер Гадафи, јавија германските медиуми. Обвинителството ќе собира докази за Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Германија започнува сопствена истрага против Гадафи

Нетпрес - 22.06.2011

Германското обвинителство започна истрага против либискиот лидер Моамер Гадафи, јавуваат светските медиуми. Обвинителството ќе собира докази за Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Италија повика на ставање крај на воените дејствија во Либија

Inpress - 22.06.2011

Рим, 22. јуни 2011 (ИНПРЕС) Италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини повика на итен прекин на воените дејствија во Либија, за да се овозможи хуманитарната помош да стигне до ...

Апел за итен прекин на насилствата во Либија

Р.С.Европа - 22.06.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини денеска повика на итен прекин на насилствата во Либија за да се овозможи доставување хуманитарна помош за населениот погодено од војната.

Расмусен: НАТО ќе ја продолжи операцијата во Либија

+инфо - 22.06.2011

НАТО ќе ја продолжи операцијата во Либија независно од критиките на нејзина адреса за цивилните жртви за време на бомбардирањето, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс ...

Кина го смета либискиот Преоден совет за „важен партнер за дијалог“

МРТ - 22.06.2011

Кина го признава либискиот Преоден национален совет (ПНС) како „важен партнер за дијалог“, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Јанг Џиечи.

НАТО ќе продолжи со мисијата во Либија

Р.С.Европа - 22.06.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес фог Расмусен изјави денеска дека Алијансата ќе продолжи со својата кампања во Либија, и покрај повиците на Италија да се запре со насилствата , за да им се ...

Расмусен: НАТО ќе ја продолжи операцијата во Либија

Сител - 22.06.2011

НАТО ќе ја продолжи операцијата во Либија независно од критиките на нејзина адреса за цивилните жртви за време на бомбардирањето, изјави генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Андерс ...

НАТО изврши воздушни напади врз два града во западна Либија

Сител - 22.06.2011

НАТО синоќа изврши воздушни напади врз градовите Хомс и Налут, во западна Либија, соопштија француските меидуми, пренесувајќи ја либиската државна телевизија.

Продолжува бомбардирањето во Либија

Курир - 22.06.2011

Градовите Хомс и Налут, во западниот дел на Либија, бчера беацел на напади од страна на силите на НАТО. Напади беа извршени врз два контролни пункта на патниот правец кон Хомс, на 120 километри ...

НАТО изврши воздушни напади врз два града во западна Либија

Алфа - 22.06.2011

НАТО синоќа изврши воздушни напади врз градовите Хомс и Налут, во западна Либија, соопштија француските меидуми, пренесувајќи ја либиската државна телевизија.

Германија започнува сопствена истрага против Гадафи

Сител - 22.06.2011

Германското обвинителство започна истрага против либискиот лидер Моамер Гадафи, јавуваат светските медиуми. Обвинителството ќе собира докази за Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Фратини: Итно запирање на воените дејствија во Либија

Press24 - 22.06.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини повика денеска за „итно запирање на воените дејствија“ во Либија за да бидат направени коридори за хуманитарна помош за населението.

Италија со повик за итно запирање на воената акција во Либија

МРТ - 22.06.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини повика денеска за „итно запирање на воените дејствија“ во Либија за да бидат направени коридори за хуманитарна помош за населението.

Германија почна со своја истрага против Гадафи

+инфо - 22.06.2011

Германското федерално обвинителство почна истрага против либискиот лидер Моамер Гадафи, јавија германските медиуми. Обвинителството ќе собира докази за Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

НАТО изврши воздушни напади врз два града во западна Либија

МРТ - 22.06.2011

НАТО синоќа изврши воздушни напади врз градовите Хомс и Налут, во западна Либија, соопштија француските меидуми, пренесувајќи ја либиската државна телевизија.

Германија покрена обвинение против Гадафи

Канал 77 - 22.06.2011

Германското обвинителство започна истрага против либискиот лидер Моамер Гадафи, јавуваат светските медиуми. Обвинителството ќе собира докази за Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Либијци гинат поради дефект во системот на НАТО

Утрински - 21.06.2011

НАТО призна „дефект на системот за оружје“, што, најверојатно, доведе до цивилни жртви во воздушниот напад изведен во неделата изутрината врз либискиот главен град Триполи.

НАТО призна дека извршиле напад врз либискиот град Сорман

Дневник - 21.06.2011

НАТО призна дека извршиле воздушен удар врз либискиот град Сорман, на 70 км. западно од Триполи, каде според режимот се убиени 15 цивили. Претходно Алијансата негираше дека извршиле напад во Сорман.

ЕУ можеби ќе ги финансира либиските бунтовници со замрзнати пари на Гадафи

Дневник - 21.06.2011

Министрите за надворешни работи од ЕУ се договорија денеска да разгледаат можности замрзнати либиски сметки да бидат искористени за помош на бунтовниците во Либија.

Лидерот на либиските бунтовници во посета на Кина

Р.С.Европа - 21.06.2011

Лидерот на либиските бунтовници денеска пристигнал во Кина за да разговара со кинеските власти. Махмуд Џибрил шеф на Националниот преоден Совет ќе разговара со кинескиот министер за надворешни работи.

Велика Британија не може да издржи продолжување на либиската војна

МРТ - 21.06.2011

Велика Британија не ќе може да издржи продолжување на воената интервенција во Либија по септември годинава, затоа што капацитетите на Кралсткото военото воздухопловство (РАФ) се преоптоварени, а тоа ...

Режимот на Гадафи го обвини НАТО дека намерно убива цивили

МРТ - 21.06.2011

Либиската Влада го обвини НАТО дека намерно убива цивили и досега се убиени 700 луѓе. Либиските безбедносни служби тврдат дека прислушувале телефонски разговор во кој претставници на НАТО откриле ...

Одложена средбата на либиските претставници во Рим

Кајгана - 21.06.2011

„Големото собрание“ на сите племенски водачи и претставниците на цивилното општество во Либија кој кон крајот на седмицава требаше да се одржи во Рим, е одложено на неодредено време соопшти денеска ...

НАТО намерно убива цивили, обвини режимот на Гадафи

Курир - 21.06.2011

Либиската Влада го обвини НАТО дека намерно убива цивили и досега се убиени 700 луѓе. Либиските безбедносни служби тврдат дека прислушувале телефонски разговор во кој претставници на НАТО откриле ...

Белата куќа го предупреди Конгресот да не ги блокира операциите во Либија

Кајгана - 21.06.2011

Белата куќа денеска предупреди дека обидите на Конгресот да го блокира финансирањето на воените операции во Либија ќе бидат лоша порака во време кога во Вашингтон се смета дека деновите на Моамер ...

Белата куќа го предупреди Конгресот да не ги блокира операциите во Либија

+инфо - 21.06.2011

Белата куќа денеска предупреди дека обидите на Конгресот да го блокира финансирањето на воените операции во Либија ќе бидат лоша порака во време кога во Вашингтон се смета дека деновите на Моамер ...

Кина ќе пречека висок лидер на либиските позиција

Inpress - 21.06.2011

Пекинг, 21. јуни 2011 (ИНПРЕС) Високиот либиски опозициски лидер Махмуд Џибрил ќе ја посети Кина денеска, пренесува АФП.

Белата куќа го предупреди Конгресот да не ги блокира операциите во Либија

Алфа - 21.06.2011

Белата куќа денеска предупреди дека обидите на Конгресот да го блокира финансирањето на воените операции во Либија ќе бидат лоша порака во време кога во Вашингтон се смета дека деновите на Моамер ...

Одложен состанок на либиските претставници во Рим

Нетпрес - 21.06.2011

Големото собрание, состанок на сите племенски лидери и претставници на цивилното друштво на Либија, што требаше да се одржи претстојниот викенд во Рим, е одложено на неодредено време.

Конгресот се дума за пари, а Гадафи е готов!?

Вечер Прес - 21.06.2011

Повлекувањето на американските трупи од Авганистан е неспорно, натегање има околу финансирањето на операциите во Либија.

Во Пекинг допатува лидерот на либиската опозиција

Точка - 21.06.2011

Еден од водачите на либиската опозиција, Махмуд Џибрил денеска пристигна во Пекинг каде води средби со претставници на кинеската влада.

Одложена средбата на либиските претставници во Рим

Точка - 21.06.2011

„Големото собрание“ на сите племенски водачи и претставниците на цивилното општество во Либија кој кон крајот на седмицава требаше да се одржи во Рим, е одложено на неодредено време соопшти денеска ...

Белата куќа го предупреди Конгресот да не ги блокира операциите во Либија

Точка - 21.06.2011

Белата куќа денеска предупреди дека обидите на Конгресот да го блокира финансирањето на воените операции во Либија ќе бидат лоша порака во време кога во Вашингтон се смета дека деновите на Моамер ...

НАТО призна оти по грешка убиле цивили во Либија

Н.Македонија - 21.06.2011

НАТО вчера призна оти во неделата по грешка бомбардирале куќа во Триполи во која либиските власти тврдат оти се убиени најмалку девет цивили НАТО жали за загубата на невини човечки животи и води ...

Либиските бунтовници останаа без пари

А1 - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштија дека останале без пари и средства и дека до денес не добиле ниту дел од една милијарда долари кои меѓународните донатори им ја ветија на почетокот на месецов.

Свет - Нови напади во Триполи, загинаа две деца

Вест - 20.06.2011

ЛИБИЈА, 20 јуни (АП) - Либиската влада ја обвини НАТО алијансата за вчерашното бомбардирање на соседство во главниот град при што загинаа четворица жители, меѓу кои две деца.

Либиските бунтовници останаа без пари

Утрински - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштија дека останале без пари и средства и дека до денес не добиле ниту дел од една милијарда долари кои меѓународните донатори им ја ветија на почетокот на месецов.

НАТО негира дека извршиле напад во кој загинаа цивили

Алсат-М - 20.06.2011

НАТО негираше дека извршиле воздушни удари врз либискиот град Сорман на 70 км. западно од Триполи, во кој според либиските власти загинале и деца.

НАТО ќе истражува дали погодиле цивилни цели во Либија

Утрински - 20.06.2011

ТРИПОЛИ – НАТО започна истрага околу тврдењата на Триполи дека ракетирале станбен дел од градот при што загинале цивили.

НАТО по грешка погодил станбена зграда во Либија

Канал5 - 20.06.2011

НАТО призна дека по грешка е погодена станбена зграда во Триполи, при што загинаа седум луѓе, од кои две деца. Грешката ја правдаат со проблеми во системот за гаѓање, бидејќи цел на синоќешниот напад ...

НАТО призна дека извршиле напад врз либискиот град Сорман

Алсат-М - 20.06.2011

НАТО призна дека извршиле воздушен удар врз либискиот град Сорман, на 70 км. западно од Триполи, каде според режимот се убиени 15 цивили. Претходно Алијансата негираше дека извршиле напад во Сорман.

НАТО по грешка уби цивили во Либија

Р.С.Европа - 20.06.2011

НАТО соопшти дека при еден од нејзините воздушни напади врз либискиот глaвен град Триполи направено е грешка и можно е да загинале и цивили.

НАТО призна дека по грешка уби пет семејства

Нетпрес - 20.06.2011

НАТО призна дека во нападот на складиште на ракети во Триполи еден од проектилите ја промашил целта и ја предизвикал смртта на неколку цивили.

Либиските бунтовници останаа без пари

МРТ - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштија дека останале без пари и средства и дека до денес не добиле ниту дел од една милијарда долари кои меѓународните донатори им ја ветија на почетокот на месецов.

Либиските бунтовници останале без пари

Сител - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштиле дека останале без пари и се’ до денеска не добиле ниту еден дел од ветената помош околу милијарда долари кои им биле ветени од страна на меѓународни донатори на ...

НАТО призна дека извршиле напад врз либискиот град Сорман

МРТ - 20.06.2011

НАТО призна дека извршиле воздушен удар врз либискиот град Сорман, на 70 км. западно од Триполи, каде според режимот се убиени 15 цивили. Претходно Алијансата негираше дека извршиле напад во Сорман.

НАТО Алијансата призна дека по грешка убиле цивили

Press24 - 20.06.2011

НАТО призна дека во нападот на складиште на ракети во Триполи еден од проектилите ја промашил целта и погодиле станбена зграда во Триполи, при што загинале седум луѓе, од кои две деца “Оружјето не ја ...

Либиските бунтовници останаа без пари

Press24 - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштија дека до денес не добиле ниту дел од една милијарда долари кои меѓународните донатори им ја ветија на почетокот на месецов и дека останале без пари и средства ...

НАТО демантира напад врз цивилни цели во либискиот град Сорман

Press24 - 20.06.2011

Претходно либиските сили соопштија дека во напад на Алијансата врз резиденција на соработник на Моамер Гадафи се убиени 15 луѓе меѓу кои 3 деца НАТО негираше дека извршиле воздушни удари врз ...

Војната во Либија ќе ја чини Велика Британија стотици милиони фунти

Капитал - 20.06.2011

Доколку војната во Либија продолжи и во наредните месеци, тоа ќе ја чини Велика Британија „стотици милиони фунти“, изјави британскиот заменик-министер за финансии Дани Александар.Во интервју за ...

НАТО призна дека извршиле напад врз либискиот град Сорман

+инфо - 20.06.2011

НАТО призна дека извршиле воздушен удар врз либискиот град Сорман, на 70 км. западно од Триполи, каде според режимот се убиени 15 цивили. Претходно Алијансата негираше дека извршиле напад во Сорман.

НАТО го призна нападот врз либискиот град Сорман

Курир - 20.06.2011

НАТО го призна воздушниот удар извршен врз либискиот град Сорман, на 70 км. западно од Триполи, каде според режимот се убиени 15 цивили. Претходно Алијансата негираше дека извршиле напад во Сорман.

Либиските бунтовници останаа без пари

Алфа - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштија дека останале без пари и средства и дека до денес не добиле ниту дел од една милијарда долари кои меѓународните донатори им ја ветија на почетокот на месецов.

НАТО негира дека извршиле напад во кој загинаа 15 луѓе од кои три деца

МРТ - 20.06.2011

НАТО негираше дека извршиле воздушни удари врз либискиот град Сорман на 70 км. западно од Триполи, во кој според либиските власти загинале и деца.

НАТО демантира, не сме виновни за загинувањето на 15 лица

Курир - 20.06.2011

НАТО воената алијанса негираше дека нивни авиони извршиле воздушни напади врз либискиот град Сорман на 70 км западно од Триполи, во кој според либиските власти загинале и деца.

Либиските бунтовници останаа без пари

Sky - 20.06.2011

Либиските бунтовници соопштија дека останале без пари и средства и дека до денес не добиле ниту дел од една милијарда долари кои меѓународните донатори им ја ветија на почетокот на месецов.

Петнаесет загинати во нападите на НАТО во Либија

Точка - 20.06.2011

Петнаесет луѓе, од кои три деца, загинале во нов воздушен напад врз Либија од страна на борбените авиони на НАТО, јавува AFP повикувајќи се на изјава на претставник на либиската влада.