TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО: Никој не барал поткуп

Фокус - 31.01.2016

Од таму за телевизијата изјавиле дека некој се обидува да му наштети на новото обвинителство, бидејќи од внатрешниот распит на обвинителите било утврдено дека никој од соработниците на Јанева не барал поткуп, ниту вршел притисоци на приватни лица, ...

СЈО за 24 ВЕСТИ: Никој од соработниците не барал поткуп

24 Вести - 31.01.2016

Специјалното обвинителство од медиумите дознало дека се поднесени кривични пријави против тројца обвинители од тимот на Катица Јанева. Официјално, досега никој не бил повикан на разговор во Основното јавно обвнителство, велат од Специјалното ...

Трпеновски: Притисоците врз тимот на Јанева ќе имаат контраефект

24 Вести - 31.01.2016

Притисоците и обидите да се девалвира и урне работењето на Специјалното јавно обвинителство кои деновиве интензивно се вршат ќе има спротивен ефект смета поранешниот јавен обвинител Јово Трпеновски.

Специјалното обвинителство ги отфрла наводите во кривичната пријава

Телма - 31.01.2016

Утре Катица Јанева ќе даде објаснување пред Советот на обвинители твв : Соња Ниту еден обвинител не постапил надвор од законските овластувања, тврдат од Специјалното јавно обвинителство. Ги отфрлаат наводите дека истражители малтретирале граѓани, ...

Јанева: Ако некој тврди дека бил притискан, треба тоа и да го докаже

Вест - 31.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева не знае кој поднел кривични пријави во Обвинителството, против кои лица во Специјалното обвинителство и зошто се поднесени пријавите. Таа и нејзините помошници за пријавите дознале од медиумите.

Ме уценуваа со закана: Дебело ќе одговараш!

Дневник - 31.01.2016

Специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе застане во одбрана на тројцата обвинители од својот тим, кои заработија кривична пријава зашто во рамките на водењето предмети малтретирале потенцијален сведок и му се заканувале дека ако не соработува со ...

Специјално обвинителство: Обвинувањата за притисоци и закани се неосновани

Репортер - 31.01.2016

ту еден обвинител не постапил надвор од законските овластувања, тврдат од Специјалното јавно обвинителство за Телма . Ги отфрлаат наводите дека истражители малтретирале граѓани, како што се наведува во кривичната пријава доставена до Скопското јавно ...

Зврлевски не се закануваше со тужби за многу посериозни напади, каубојското обвинителство на Јанева со закани ги ...

Курир - 31.01.2016

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски во изминатиов период постојано беше мета на низа напади, притисоци и нaвреди од страна на разни опозициски структури, но во ниту еден момент не се закануваше со тужби кон медиумите и низата опозициски ...

Висок функционер на СДСМ требало да ја плати изјавата на сведокот на Јанева?

Курир - 31.01.2016

Вработениот во МВР, против кого е поднесена кривична пријава поради незаконски влијаење на сведоци, како што дознаваме на сведокот му нудел 100.000 евра кои наводно требало да му бидат исплатени од еден од првите луѓе на СДСМ.

Висок функционер на СДСМ требало да ја плати изјавата на сведокот на Јанева?

Нетпрес - 31.01.2016

Вработениот во МВР, против кого е поднесена кривична пријава поради незаконски влијаење на сведоци на сведокот му нудел 100.000 евра кои наводно требало да му бидат исплатени од еден од првите луѓе на СДСМ, дознава Курир.

КУРИР: Лажниот исказ со јасна цел: Дискредитација на Гордана Јанкулоска

Press24 - 31.01.2016

Вработениот во МВР, против кого е поднесена кривична пријава поради незаконски влијаење на сведоци, како што дознава Курир на сведокот му нудел 100.000 евра кои наводно требало да му бидат исплатени од еден од првите луѓе на СДСМ.

СЈО: Никој не барал поткуп, некој сака да ни наштети!

+инфо - 31.01.2016

Специјалното обвинителство од медиумите дознало дека се поднесени кривични пријави против тројца обвинители од тимот на Катица Јанева. Официјално, досега никој не бил повикан на разговор во Основното јавно обвнителство, велат од Специјалното ...

СЈО: Од медиумите дознавме за кривична пријава против обвинителите, никој од соработниците не барал поткуп

МКД - 31.01.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од медиумите дознало дека се поднесени кривични пријави против тројца обвинители од тимот на Катица Јанева. Официјално, досега никој не бил повикан на разговор во Основното јавно обвнителство, велат од ...

СЈО: Подносителот на кривичната пријава ќе треба да ги докаже тврдењата

Нова ТВ - 31.01.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги отфрла обвинувањата дека дел од нивниот тим малтретирале лица во вршење на нивната служба. Откако од Јавното обвинителство потврдија дека поднесена е кривична пријава против тројца обвинители од тимот на ...

Поткуп од 100.000 евра понуден на лице таргетирано од Катица за да се сведочи против власта

Сител - 31.01.2016

Стотина илјади евра му нудел осомничениот полицаец на сведок за да потпише лажна изјава за компромитација на луѓе таргет на Заев и Катица Јанева, дознава Сител од пријавата поднесена од МВР.

Катица со закана за медиумите – Зврлевски без ниту една закана или тужба

Сител - 31.01.2016

Иако соочен со многу посериозни напади, притисоци и навреди од голем број медиуми, државниот јавен обвинител Марко Зврлевски минатите месеци во ниту еден момент не се закани со тужби. Голем дел од македонскиот медимски простор со негативни реакции ...

„Курир“: Каубојското обвинителство на Јанева со закани ги цензурира медиумите

Нетпрес - 31.01.2016

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски во изминатиов период постојано беше мета на низа напади, притисоци и нaвреди од страна на разни опозициски структури, но во ниту еден момент не се закануваше со тужби кон медиумите и низата опозициски ...

За СЈО обвинувањата се неосновани

Р.С.Европа - 31.01.2016

Специјалното јавно обвинителство не било запознаено дека против тројца обвинители од тимот на Катица Јанева биле поднесени кривични пријави. За тоа од обвинителството дознале од медиумите.

(ВИДЕО) Трпеновски за 24Вести : Притисокот врз тимот на Јанева ќе има контраефект

Репортер - 31.01.2016

Притисоците и обидите да се девалвира и урне работењето на Специјалното јавно обвинителство кои деновиве интензивно се вршат ќе има спротивен ефект смета поранешниот јавен обвинител Јово Трпеновски.

Tимот на Јанева доби кривични пријави

Фактор - 31.01.2016

Тројца членови на специјалното јавно обвинителство и неколку непознати лица добиле кривични пријави за малтретирање во вршење на службата, кривично дело казниво по член 143 од Кривичниот закон.

Tимот на Јанева доби кривични пријави

Тера - 31.01.2016

Тројца членови на специјалното јавно обвинителство и неколку непознати лица добиле кривични пријави за малтретирање во вршење на службата, кривично дело казниво по член 143 од Кривичниот закон.

Лажниот исказ со јасна цел: Дискредитација на Гордана Јанкулоска

Денешен - 31.01.2016

Исплатата требало да се реализира откако истиот ќе ја потпише лажната изјава за компромитирање на лицата кои се таргет на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Јанева

МК News - 31.01.2016

3 лица од тимот на Катица Јанева и полицаец заработија кривични пријави поради малтретирање во службата и незаконско влијание врз сведоци. Информацијата за Сител официјално ја потврдија од скопското Обвинителство Првата пријава по службена должност ...

СЈО: Од медиумите дознаваме за кривичната пријава против тројца наши обвинители

Локално - 31.01.2016

Досега никој од тимот на Катица Јанева не бил повикан на разговор во Основното јавно обвнителство, велат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за „24 вести“ . Специјалното јавно обвинителство од медиумите дознало дека се поднесени кривични ...

Лажниот исказ со јасна цел: Дискредитација на Гордана Јанкулоска

Пулс24 - 31.01.2016

Вработениот во МВР, против кого е поднесена кривична пријава поради незаконски влијаење на сведоци, како што дознаваме на сведокот му нудел 100.000 евра кои наводно требало да му бидат исплатени од еден од првите луѓе на СДСМ.

Зврлевски не се закануваше со тужби за многу посериозни напади, каубојското обвинителство на Јанева со закани ги ...

Вечер Прес - 31.01.2016

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски во изминатиов период постојано беше мета на низа напади, притисоци и нaвреди од страна на разни опозициски структури, но во ниту еден момент не се закануваше со тужби кон медиумите и низата опозициски ...

Специјално обвинителство: Обвинувањата за притисоци и закани се неосновани

Либертас - 31.01.2016

Ниту еден обвинител не постапил надвор од законските овластувања, тврдат од Специјалното јавно обвинителство за Телма . Ги отфрлаат наводите дека истражители малтретирале граѓани, како што се наведува во кривичната пријава доставена до Скопското ...

СЈО: Од медиумите дознаваме за кривичната пријава против тројца наши обвинители

Бриф - 31.01.2016

Досега никој од тимот на Катица Јанева не бил повикан на разговор во Основното јавно обвнителство, велат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за „24 вести“ . Специјалното јавно обвинителство од медиумите дознало дека се поднесени кривични ...

Фото: Зврлевски не се закануваше со тужби за многу посериозни напади, каубојското обвинителство на Јанева со закани ги ...

Денешен - 31.01.2016

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски во изминатиов период постојано беше мета на низа напади, притисоци и нaвреди од страна на разни опозициски структури, но во ниту еден момент не се закануваше со тужби кон медиумите и низата опозициски ...

(ВИДЕО) Трпеновски: Притисоците врз тимот на Јанева ќе имаат контраефект

Либертас - 31.01.2016

Притисоците и обидите да се девалвира и урне работењето на Специјалното јавно обвинителство кои деновиве интензивно се вршат ќе има спротивен ефект смета поранешниот јавен обвинител Јово Трпеновски, во изјава за 24 Вести .

Кривична пријава за тројца обвинители од тимот на Катица Јанева

еМагазин - 31.01.2016

До Скопското јавно обвинителство поднесе е кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното обвинителство на Катица Јанева и против неколку непознати, за кривично дело малтретирање во вршење на службата, казниво според член 143 од ...

Кој и зошто тужел обвинители од тимот на Јанева?

Фактор - 31.01.2016

Портпаролот на Јавното обвинителство на РМ Елизабета Недановска потврди дека физичко лице поднело во Скопското обвинителство една кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство и против неколку непознати лица, за ...

Пред објавите на кривичните на СЈО, кривични против тројца обвинители од тимот на Јанева

Локално - 31.01.2016

До Скопското јавно обвинителство поднесена е кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното обвинителство на Катица Јанева и против неколку непознати, за кривично дело малтретирање во вршење на службата, казниво според член 143 од ...

Курир: Висок функционер на СДСМ требало да ја плати изјавата на сведокот на Јанева?

Вечер Прес - 31.01.2016

Исплатата требало да се реализира откако истиот ќе ја потпише лажната изјава за компромитирање на лицата кои се таргет на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Јанева

Фокус - 30.01.2016

Од обвинителството не го откриваат идентитетот на подносителот на пријавите, само велат дека станува збор за физичко лице Скопското јавно обвинителство потврди дека е поднесена кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно ...

Кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Јанева

Телма - 30.01.2016

До Скопското јавно обвинителство поднесена е кривична пријава против тројца обвинители од специјалното обвинителство на Катица Јанева и неколку непознати, за кривично дело малтретирање во вршење во службата казниво по член 143 од Кривичниот закон.

Кривични пријави против обвинители на СЈО

Канал5 - 30.01.2016

До Основното јавно обвинителство е поднесена кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Катица Јанева, пренесува порталот Курир. Според информациите до кои дојде порталот обвинителите се осомничени за малтретирање во вршење на службата.

Кривични пријави за тројца специјални обвинители, потврдува скопското обвинителство

Алфа - 30.01.2016

Тројца обвинители од специјалното обвинителство на Катица Јанева се сомничат за малтретирање во вршење на службата, потврдија за Алфа од Скопското јавно обвинителство. Кривична пријава за незаконито влијание врз сведоци е поднесена и во ...

3 лица од тимот на Јанева и полицаец заработија кривични пријави поради малтретирање и незаконско влијание врз сведоци

Сител - 30.01.2016

3 лица од тимот на Катица Јанева и полицаец заработија кривични пријави поради малтретирање во службата и незаконско влијание врз сведоци. Информацијата за Сител официјално ја потврдија од скопското Обвинителство Првата пријава по службена должност ...

Двојните аршини на опозициските мегафони повторно на виделина- ниту Јанева, ниту нејзините обвинители не се над ...

Курир - 30.01.2016

Двојните стандарди на опозициските мегафони контролирани од СДСМ повторно излегуваат на површина. Додека специјалната обвинителка неосоновано отворено им се заканува на дел од медиумите, оние кои секојдневно говорат за некаква медиумска слобода ...

„Курир“: Двојните аршини на опозициските мегафони повторно на виделина- ниту Јанева, ниту нејзините обвинители не се ...

Нетпрес - 30.01.2016

Повторно излегуваат на површина двојните стандарди на опозициските мегафони контролирани од СДСМ. Додека специјалната обвинителка неосоновано отворено им се заканува на дел од медиумите, оние кои секојдневно говорат за некаква медиумска слобода ...

Јанева со закани кон медиуми, Курир со документи за незаконско постапување

Курир - 30.01.2016

Кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева е поднесена до Основното јавно обвинителство, дознава Курир. Според информациите обвинителите се осомничени дека сториле малтретирање во вршење на ...

ОБВИНИТЕЛСТВО: Кривични пријави за тројца од тимот на Јанева и за полицаец

Телеграф - 30.01.2016

Неофицијално подносителот на пријавата бил изложен на закани, уцени, малтретирања од страна на лица кои се претставиле дека се од Специјалното јавно обвинителство, односно истражители од таа институција, објавува „Сител“ Кривични пријави против три ...

Кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Катица Јанева

МКД - 30.01.2016

До Јавното обвинителство во Скопје е поднесена кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева и неколку непознати, за кривично дело малтретирање во вршење во службата казниво по член 143 од Кривичниот ...

Кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Јанева

Нова ТВ - 30.01.2016

Скопското јавно обвинителство потврди дека е поднесена кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство и против неколку непознати лица за малтретирање во вршење на службата, кривично дело казниво по член 143 од ...

Нов притисок врз Јанева

+инфо - 30.01.2016

Нов притисок и се прави на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, откако на три лица од нејзиниот тим и припадник на МВР заработија кривични пријави за наводно незаконско влијание врз сведоци.

Кривични пријави за обвинителите на Катица

Вечер Прес - 30.01.2016

Спротивно на законот, членови на тимот на Катица Јанева се јавувале на приватни телефони и испраќале пораки, повикувајќи лица во ресторани или на паркинзи. На едно од повиканите лица, дури е нуден и поткуп за да даде исказ во согласност со насоките ...

Ниту Јанева, ниту нејзините обвинители не се над законите

Пулс24 - 30.01.2016

Двојните стандарди на опозициските мегафони контролирани од СДСМ повторно излегуваат на површина. Додека специјалната обвинителка неосоновано отворено им се заканува на дел од медиумите, оние кои секојдневно говорат за некаква медиумска слобода ...

(ВИДЕО) Кривична пријава против тројца обвинители од тимот на Јанева

Либертас - 30.01.2016

До Скопското јавно обвинителство поднесена е кривична пријава против тројца обвинители од специјалното обвинителство на Катица Јанева и неколку непознати, за кривично дело малтретирање во вршење во службата казниво по член 143 од Кривичниот закон.

Јавноста чека одговори од Јанева, СЈО молчи и се заканува на новинари

Пулс24 - 30.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денес им се закани на медиумите со тужби, но сепак избегна да даде одговори кои и ги должи на јавноста и на прашањата кои медиумите и ги поставуваат.

СЈО и Катица Јанева со закани до медиумите и новинарите

Република - 30.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, испрати демант за натписите во медиумите за работата на Обвинителството со кое таа раководи. Воедно таа се закани со тужби до оние кои, според неа, објавиле невистини за нејзиното работење.

Јанева со закани кон медиуми, Курир со документи за незаконско постапување

Денешен - 30.01.2016

Кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева е поднесена до Основното јавно обвинителство, дознава Курир. Според информациите обвинителите се осомничени дека сториле малтретирање во вршење на ...

Јанева со закани кон медиуми

Пулс24 - 30.01.2016

Кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева е поднесена до Основното јавно обвинителство, дознава Курир. Според информациите обвинителите се осомничени дека сториле малтретирање во вршење на ...

„Курир“: Кривична пријава против тројца обвинители од СЈО

Република - 30.01.2016

Порталот „Курир“ објави дека е поднесена кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева до Основното јавно обвинителство. Како што пишува „Курир“, според информациите обвинителите се осомничени дека ...

Јанева со закани кон медиуми, Курир со документи за незаконско постапување

Lider - 30.01.2016

Кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева е поднесена до Основното јавно обвинителство, дознава Курир. Според информациите обвинителите се осомничени дека сториле малтретирање во вршење на ...

Поднесени две кривични пријави

Дневник - 29.01.2016

Две кривични пријави деновиве биле поднесени врзано за начинот на работењето на Специјалното јавно обвинителство во тековната истрага околу кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Верзијата на Јанева в понеделник

Утрински - 29.01.2016

Лејла Кадриу и Марија Ѓорѓева побарале да заминат, поради што се очекува со одлука повторно да бидат вратени на старите работни места Гордана Дувњак Тричлената комисија формирана од Советот на јавни обвинители в понеделник ќе ја чуе и верзијата на ...

Тројца обвинители на Јанева и вработен во МВР заработија кривични пријави

Дневник - 29.01.2016

Две кривични пријави деновиве биле поднесени за начинот на работењето на Специјалното јавно обвинителство во тековната истрага за кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Јанева ќе поднесе тужби против медиумите кои ја клеветат

Фокус - 29.01.2016

„Ги демантираме во целост наводите објавени од страна на Курир и други медиуми дека од страна на јавни обвинители од ова Јавно обвинителство постапувано е спротивно на законските одредби во преземањето на процесните дејствија, како и дека ваквите ...

Обвинетите во „Шпиун“ бараат предметот да оди кај Катица Јанева

24 Вести - 29.01.2016

Жестока кавга помеѓу Маријан Ефремов кој е првообвинет и судиите кој го водат предметот пред започнување на јавната расправа во апелација. Откако побараа одложување поради отсуство на еден од обвинетите Марјан Ефремов побара иземање на главниот ...

Обвинетите во „Шпион“, бараат Јанева да го превземе случајот

Телма - 29.01.2016

Првата јавна расправа во скопска Апелација за случајот „Шпион“ започна со кавга. Првообвинетиот за шпионажа, Марјан ЕФремов,веднаш побара од судот друг судечки совет, а откако му беше одбиено барањето, побара изземање и на главната судијка.

„Курир“: Катица Јанева со закани кон медиумите

Нетпрес - 29.01.2016

Кривична пријава против тројца обвинители од Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева е поднесена до Основното јавно обвинителство, дознава Курир. Според информациите обвинителите се осомничени дека сториле малтретирање во вршење на ...

Обвинителството на Јанева ги демантира Курир и медиумите што го пренесуваат

Репортер - 29.01.2016

Специјалното јавно обвинителство ги отфрли наводите од страна на Курир дека е постапувано спротивно на законските оредби при преземањето на процесни дејствија. Од таму побараа медиумите да не шпекулираат и да произнесуваат невистини со цел да се ...

Катица Јанева најавува тужби за медиумите кои ја клеветат

Нова ТВ - 29.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите изразува загриженост за начинот на известување на одредени медиуми поврзан со работата на ова Јавно обвинителство, ...

Тројца обвинители од тимот на Јанева и еден вработен во МВР заработија кривични пријави за незаконско влијание врз ...

Сител - 29.01.2016

Тројца специјални обвинители од тимот на Катица Јанева и еден вработен во МВР близок до Јанева и Спасовски заработија кривични пријави. Меѓу обвинителите од кои се бара кривична одговорност е и кумот на Филип Медарски , адвокатот на Зоран Заев.

Катица Јанева со демант и закани до медиумите

Курир - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, преку своите служби испраќа демант, но и закани до медиумите. Демантот го пренесуваме во целост Јанева се заканува до медиумите без притоа да одговори на бројните прашања кои и ги должи на јавноста за ...

Катица Јанева најави тужба за порталот „Курир“

Алфа - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги демантира наводите на „Курир“ и се заканува дека Специјалното јавно обвинителство ќе покрене тужба против порталот. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги демантира наводите на „Курир“ и се ...

Јавноста чека одговори од Јанева, СЈО молчи и се заканува на новинари

Курир - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денес им се закани на медиумите со тужби, но сепак избегна да даде одговори кои и ги должи на јавноста и на прашањата кои медиумите и ги поставуваат.

СЈО: Загрижени сме за известувањето на дел од медиумите, следат постапки за клевета и навреда

МКД - 29.01.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) изразува загриженост за начинот на известување на одредени медиуми поврзан со нивната работа, како и работата на специјалната обвинителка Катица Јанева и останатите јавни обвинители.

Јавноста чека одговори од Јанева, СЈО молчи и се заканува на новинари

Press24 - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, денес им се закани на медиумите со тужби, но сепак избегна да даде одговори кои и ги должи на јавноста и на прашањата кои медиумите и ги поставуваат.

КУРИР: Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Телеграф - 29.01.2016

Спротивно на законот, членови на тимот на Катица Јанева се јавувале на приватни телефони и испраќале пораки, повикувајќи лица во ресторани или на паркинзи, објави порталот „Курир“ Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? ...

Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Алфа - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. На ваков начин се обраќале обвинителите подредени на Катица Јанева кон лицата повикани на разговор, пренесе Курир.

Обвинителството на Јанева најавува тужби за клевета и кривични постапки

А1 On - 29.01.2016

Специјалното јавно обвинителство ги отфрли наводите од страна на Курир и други медиуми дека е постапувано спротивно на законските оредби при преземањето на процесни дејствија и најавуваат дека повеќе нема да има толеранција за изнеените невистини, ...

Специјалното обвинителство нема повеќе да толерира навреди и клевети

+инфо - 29.01.2016

Специјалното јавно обивнителство реагира на известувањето на одредни медиуми, а неговата реакција ја пренесуваме интегрално. „Обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на ...

СЈО: Нашата мисија е спроведување на правдата и обезбедување еднаков третман на сите пред законот

Телеграф - 29.01.2016

Потенцираме дека, како професионална институција нашиот единствен фокус е борбата против криминалот, а нашата мисија е спроведување на правдата и обезбедување еднаков третман на сите пред законот, велат од Специјалното јавно обвинителство Од ...

„Курир“: Катица Јанева со демант и закани до медиумите

Нетпрес - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, преку своите служби испраќа демант, но и закани до медиумите, пишува порталот „Курир“. Порталот го пренесува текстот од демантот на Јанева во целост: Јавното обвинителство за гонење на кривични дела ...

Катица Јанева со демант и закани до медиумите

Press24 - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, преку своите служби испраќа демант, но и закани до медиумите. Демантот го пренесуваме во целост -Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Курир - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. На ваков начин се обраќале обвинителите подредени на Катица Јанева кон лицата повикани на разговор.

Курир: Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Press24 - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. На ваков начин се обраќале обвинителите подредени на Катица Јанева кон лицата повикани на разговор.

Катица Јанева најави тужби за за клевета и навреда за медиуми

еМагазин - 29.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите изразува загриженост за начинот на известување на одредени медиуми поврзан со работата на ова Јавно обвинителство, ...

Обвинетите во „Шпиун“ бараат предметот да оди кај Катица Јанева

Локално - 29.01.2016

Жестока кавга помеѓу Маријан Ефремов кој е првообвинет и судиите кој го водат предметот пред започнување на јавната расправа во апелација. Откако побараа одложување поради отсуство на еден од обвинетите Марјан Ефремов побара иземање на главниот ...

Катица Јанева со демант и закани до медиумите

Денешен - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, преку своите служби испраќа демант, но и закани до медиумите. Демантот го пренесуваме во целост -Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Јанева ќе ги тужи дел од македонските медиуми

Фактор - 29.01.2016

Апел до сите медиуми и поединци да се воздржат од произнесување на невистини за работењето на специјалното јавно обвинителство и да се воздржат од негово етикетирање и ставање во функција на дневно политички цели, испратија денеска од оваа ...

Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Пулс24 - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. Кривични пријави заради поткуп и закани со кои се обидувале да издејствуваат и изнудат невистинит исказ „Гледаш ли ...

Специјалното обвинителство нема повеќе да толерира навреди и клевети

Бриф - 29.01.2016

Специјалното јавно обвинителство реагира на известувањето на одредни медиуми, а неговата реакција ја пренесуваме интегрално. „Обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на ...

Специјалната обвинителка го демантира “Курир” и најавува тужби за медиумите кои ја клеветат

Локално - 29.01.2016

Интегрално соопштение на Специјалното јавно обвинителство: Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите изразува загриженост за начинот на известување на ...

Специјалното Јавно Обвинителство најави тужби за клевета и навреда

Либертас - 29.01.2016

Интегрално соопштение на Канцеларијата на Специјалното Јавно Обвинителство Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите изразува загриженост за начинот на ...

Личност на неделата: Шпионскиот поддржувач

Република - 29.01.2016

Со­ња Ве­ру­шев­ска Про­фе­си­ја: Шпи­о­на­жа Хо­би: Под­др­шка за Ка­ти­ца Зо­ран За­ев, Зо­ран Ве­ру­шев­ски, Со­ња Ве­ру­шев­ска, Ка­ти­ца Ја­не­ва, Ча­уш… Тоа е тој ма­ги­чен круг. Тој им ку­пил комп­ју­тер, са­кал и авто­мо­бил, тие му ...

Катица како заштитник на криминалците

Република - 29.01.2016

Ненад Мирчевски За само една недела специјалната обвинителка се најде во фокусот на вниманието со три настани, кои, навидум, немаат никаква допирна точка, но сите заедно кажуваат многу за тоа зошто Катица Јанева за обвинетите во „Пуч“ од ловец се ...

Јанева со притисоци изнудувала изјави кои не кореспондираат со фактичката состојба – насилно спроведување на ...

Република - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“ – на ваков начин се обраќале обвинителите подредени на Катица Јанева кон лицата повикани на разговор, објави Курир.

Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Денешен - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. На ваков начин се обраќале обвинителите подредени на Катица Јанева кон лицата повикани на разговор.

Од понеделник Јанева и тимот со физичко обезбедување од полицијата

Локално - 29.01.2016

Од понеделник Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе ѝ го даде дополнителното обезбедување што специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, го побара неделава, велат за „Мета“ од кабинетот на Јанева.

Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Вечер Прес - 29.01.2016

Спротивно на законот, членови на тимот на Катица Јанева се јавувале на приватни телефони и испраќале пораки, повикувајќи лица во ресторани или на паркинзи. На едно од повиканите лица, дури е нуден и поткуп за да даде исказ во согласност со насоките ...

Јанева од понеделник со засилено обезбедување од МВР

Бриф - 29.01.2016

Од понеделник Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе ѝ го даде дополнителното обезбедување што специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, го побара неделава, велат за „Мета“ од кабинетот на Јанева.

Јанева со демант и закана до медиумите

Пулс24 - 29.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, преку своите служби испраќа демант, но и закани до медиумите. Демантот го пренесуваме во целост -Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

А каде е партиската пристапница на Јанева?!

СПФМ - 29.01.2016

[Катица потпиша пристапница во СДСМ!] Ова е еден спинерски текст во кој острицата на нападите е насочена кон специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Насловот на написот содржи лажна информација и создава погрешна слика кај читателот.

Реакција на специјалната јавна обвинителка на написи во некои медиуми

Lider - 29.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите изразува загриженост за начинот на известување на одредени медиуми поврзан со работата на ова Јавно обвинителство, ...

Катица Јанева ја премина линијата со насилно спроведување на мастерпланот на Зоран Заев

Lider - 29.01.2016

„Гледаш ли Никола Груевски што прави од државата и како не уназадува? Ти имаш фамилија, соработувај инаку ова нема тука да застане“. На ваков начин се обраќале обвинителите подредени на Катица Јанева кон лицата повикани на разговор.

Катица Јанева ќе дава отчет в понеделник

Дневник - 28.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 1 февруари, односно в понеделник, е повикана да даде исказ на прашањата кои веќе ги постави претседателот на Советот на обвинители, Петар Аневски .

На платниот список кај Јанева засега само 13 лица, а во буџетот бара пари за 138!

Дневник - 28.01.2016

Специјалното обвинителство (СЈО) на Kатица Јанева нема да побара намалување во буџетот во делот на платите, придонесите и надоместоците, кои изнесува околу 2,1 милиона евра за трите ставки во 2016 година и покрај тоа што се намалува бројот на ...

Помалку обвинители и помал ризик, ама не и помал буџет за Јанева

Дневник - 28.01.2016

Нешто повеќе од четири милиони евра ќе ~ стојат на располагање на специјалната обвинителка Kатица Јанева за 2016 година. Собранието вчера го изгласа буџетот на специјалното обвинителство. Она што е симптоматично е што буџетот остана без корекции ...

Мастерпланот на Заев и Јанева треба да се реализира до 10 февруари

Телеграф - 28.01.2016

Главна цел на овој мастерплан била да се исценираат случаи и без никакви докази да се вршат упади во домови. Бил даден и конкретен рок до кој требало да биде реализирано сценариото Закани, изнуди на искази и груби газења на човековите права биле ...

ТЕЛЕГРАФ: Мастерпланот на Заев и Јанева треба да се реализира до 10 февруари

Press24 - 28.01.2016

Закани изнуди на искази и груби газења на човековите права биле методите со кои тимот на Катица Јанева се обидувал да изврши незаконски пристисок врз лица што ги повикале на разговор надвор од било каква правна процедура.

Телеграф: СЈО со закани и уцени собира докази

Сител - 28.01.2016

Закани со оружје, изнуда на искази и грубо газење на човековите права се методите со кои тимот на Катица Јанева се обидувал да изврши незаконски притисок врз лица кои ги повикувале на разговор надвор од било каква законска процедура, јавува Телеграф ...

Мастерпланот на Заев и Јанева треба да се реализира до 10 февруари

Нетпрес - 28.01.2016

Главна цел на овој мастерплан била да се исценираат случаи и без никакви докази да се вршат упади во домови. Бил даден и конкретен рок до кој требало да биде реализирано сценариото, пишува Телеграф.мк Закани, изнуди на искази и груби газења на ...

(ВИДЕО) Тортевски во 24 Анализа: Да нема дилема, цел државен апарат работи против Катица

Репортер - 28.01.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата 24 Анализа, каде гостуваа поранешниот обвинител Јован Трпеновски и адвокатот Александар Тортевски. Тема беше работата на Специјалното обвинителство и специјалната обвинителка Катица Јанева.

Мастерпланот на Заев и Јанева треба да се реализира до 10 февруари

Курир - 28.01.2016

Главна цел на овој мастерплан била да се исценираат случаи и без никакви докази да се вршат упади во домови. Бил даден и конкретен рок до кој требало да биде реализирано сценариото, пишува Телеграф.мк Закани, изнуди на искази и груби газења на ...

Заев и Јанева, „петок и сабота“!

СПФМ - 28.01.2016

[Рецензија: Заев се појавува на суд само кога Катица Јанева е обвинител] Текстот што е предмет на оваа рецензија, без конкретни аргументи, се обидува да му наметне одредено однесување на лидерот на опозицијата Зоран Заев за првото судското рочиште ...

Мастерпланот на Заев и Јанева треба да се реализира до 10 февруари

Денешен - 28.01.2016

Главна цел на овој мастерплан била да се исценираат случаи и без никакви докази да се вршат упади во домови. Бил даден и конкретен рок до кој требало да биде реализирано сценариото, пишува Телеграф.мк Закани, изнуди на искази и груби газења на ...

(ВИДЕО) Тортевски во 24 Анализа: Да нема дилема, цел државен апарат работи против Катица

Либертас - 28.01.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата 24 Анализа, каде гостуваа поранешниот обвинител Јован Трпеновски и адвокатот Александар Тортевски. Тема беше работата на Специјалното обвинителство и специјалната обвинителка Катица Јанева.

Мастерпланот на Заев и на Јанева треба да се реализира до 10 февруари

Република - 28.01.2016

Закани, изнуди на искази и груби газења на човековите права биле методите со кои тимот на Катица Јанева се обидувал да изврши незаконски притисок врз лица што ги повикувале на разговор надвор од каква било правна процедура.

Кадриу: Јанева ни рече не сте дел од тимот - и толку

Канал5 - 27.01.2016

Специјалните обвинителки со изјава пред Комисија во советот за обвинители Двете специјални обвинителки , Лејла Кадриу и Марија Ѓоревска кои беа исклучени од тимот на Катица Јанева , поради тоа што според Јанева немало потреба од нивен ангажман , ...

Јанева ќе добие пари, но не и доверба од ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 27.01.2016

Татјана Поповска Владејачкото мнозинство ќе му додели пари од Буџетот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) предводено од Катица Јанева, иако за нејзината работа, транспарентност и непристрасност има сериозни забелешки.

Изгласан Буџетот на Специјалното обвинителство

Фокус - 27.01.2016

Собранието денеска по жестока расправа го усвои Бучетот на Специјалното обвинителство во висина од четири милиони евра. Собранието денеска по жестока расправа го усвои Бучетот на Специјалното обвинителство во висина од четири милиони евра.

ВМРО-ДПМНЕ бара отчет за парите на СЈО

ТВ21 - 27.01.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од опозицијата на денешната собраниска седницата влегоа во жесток дуел по однос на точката на дневниот ред за измените на буџетот за Специјалното јавно обвинителство.

Препукувања меѓу власта и опозицијата за буџетот на Јанева

Утрински - 27.01.2016

Собранието денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на Финансискиот план на Јавно ...

Собранието расправа за буџетот на Јанева

Канал5 - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

СЈО - Немаме обврска да даваме отчет пред 6 месеци

Утрински - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема законска обврска да дава отчет пред пратениците порано од шестмесечен период, реагираат од СЈО на денешната собраниска расправа. Ова е предвидено во Законот за специјалното јавно обвинителство во кое ...

Катица пак пред стрелачки строј

Утрински - 27.01.2016

Обвинителите во улога на адвокати и извршители на власта пукаат врз Катица Јанева Власта презема нова серија активности за да ја принуди опозицијата да ги бојкотира изборите. Бившиот премиер Груевски најмногу сакал избори без опозиција, така ...

Шпанско-турската серија на Јанева

Дневник - 27.01.2016

Тамам стана досадно и јасно дека специјалната обвинителка Kатица Јанева ќе се обиде со евтини финти за канцелариско работење да се оправда за тоа што не состави записник кога Зоран Заев ги предаваше материјалите, добивме нова епизода.

Жестока расправа во Собранието за буџетот на Катица Јанева

Канал5 - 27.01.2016

Парите за работата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, предизвикаа жестока собраниска распава. ВМРО-ДПМНЕ побара отчет – каде и за што специјалното јавно обвинителство ќе ги потроши.

Трајанов: Јанева да излезe во јавноста и сама да појасни што и се случува во обвинителството

Телма - 27.01.2016

Специјалниот јавен обвинтел Катица Јанева се налутила и ги отстранила обвинителки оти била незадоволна од нивната работа, тврдат извори од специјалното обвинителство. И извори од Советот на јавни обвинители за Телма велат дека Јанева имала проблем ...

Рангелова: Намалениот обем на работа за Јанева се должи на непредавањето на сите снимки од Зоран Заев

Курир - 27.01.2016

Денеска ние имаме доделување на финансиски средства на Специјалното јавно обвинителство. Знаеме дека во нашата држава секоја институција има свои права и обврски, нормално е да кажеме пред јавноста колку вкупно финансиски средства ќе бидат доделени ...

Специјалното обвинителство доби пари, Јанева критики

Р.С.Европа - 27.01.2016

Собранието со 64 гласа „за“ и еден воздржан го усвои предложениот буџет за Специјалното јавно обвинителство. Тоа ќе добие околу 4 милиони евра за плати и надоместоци, трошоци за време на постапките, средства за професионална надградба на ...

Јанева почна на дело да ја спроведува политиката „Ќе јадеме живи луѓе“

Нетпрес - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на дело ја спроведува изјавата и заканата на Зоран Заев – „Ќе јадеме живи луѓе“, пишува „ Курир “. Таа неосновано и незаконски ги избрка од својот тим обвинителките Лејла Кадриу и Марија Ѓорѓева кои сама ...

Лејла Кадриу: Само Катица Јанева знае зошто нè избрка

Репортер - 27.01.2016

Само специјалната обвинителка Катица Јанева знае зошто ние сме вишок или кусок и зошто носи такви одлуки, еднострани, некоректни и несогласни со кодексот на однесување на јавните обвинители, вели во изјава за Канал 5, обвинителката Лејла Кадриу, ...

Мастер план на Заев и Катица Јанева за одлагање на изборите

Press24 - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Сител открива: Мастер план на Заев и Катица Јанева за одлагање на изборите

Курир - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Сител открива: Катица Јанева e последната карта на Заев за одлагање на изборите

Нетпрес - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Мукоски: Намерните пропусти на Катица Јанева ја девалвираат нејзината работа

Press24 - 27.01.2016

На денешната 90-та пленарна седница во Собранието на Република Македонија, пратениците расправаат по точката од дневниот ред со која треба да се обезбедат финансиски средства за работење на Специјалното јавно обвинителство.

Собранието расправа за буџетот на Јанева

Нетпрес - 27.01.2016

Во рамки на 90. седница Собранието денеска расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на Финансискиот план на Јавно ...

Мукоски: Намерните пропусти на Јанева ја девалвираат нејзината работа

Курир - 27.01.2016

На денешната 90-та пленарна седница во Собранието на Република Македонија, пратениците расправаат по точката од дневниот ред со која треба да се обезбедат финансиски средства за работење на Специјалното јавно обвинителство.

Собранието расправа за буџетот на Јанева

Курир - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

Собранието расправа за буџетот на Јанева

А1 On - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

Рангелова: Намалениот обем на работа за Јанева се должи на непредавањето на сите снимки од Зоран Заев

Нетпрес - 27.01.2016

Денеска ние имаме доделување на финансиски средства на Специјалното јавно обвинителство. Знаеме дека во нашата држава секоја институција има свои права и обврски, нормално е да кажеме пред јавноста колку вкупно финансиски средства ќе бидат доделени ...

Буџетот на специјалното обвинителство денеска пред пратениците

Телеграф - 27.01.2016

Со прераспределбата на пари од централниот буџет, СЈО ќе добие средства од 4,1 милион евра Собранието денеска ќе расправа за буџетот на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење ...

Парите за Јанева - кнедла во грлото на пратениците од власта

+инфо - 27.01.2016

Народните избраници од ВМРО-ДПМНЕ и од опозицијата денеска имаа жешка собраниска караница по однос на точката на дневниот ред за измените на буџетот за Специјалното јавно обвинителство со кое раководи Катица Јанева.

Буџет може, но не и почит за Јанева

Нова ТВ - 27.01.2016

Парламентарното мнозинство во Собранието го поддржува буџетот предвиден за Јанева, но побараа таа да даде отчет за нејзината работа. Со остар јазик, парламентарното мнозинство денеска порача дека Јанева не дава надеж дека работи нешто, според нив ...

Собранието расправа за буџетот на Јанева

Press24 - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

Мукоски: Самоволното однесување на Јанева ја девалвира нејзината работа

Нетпрес - 27.01.2016

На денешната 90-та пленарна седница во Собранието на Република Македонија, пратениците расправаат по точката од дневниот ред со која треба да се обезбедат финансиски средства за работење на Специјалното јавно обвинителство.

РАСПРАВА ЗА БУЏЕТОТ НА ЈАНЕВА: Власта бара отчет од специјалната обвинителка

Телеграф - 27.01.2016

Пратениците од опозицијата инсистираа Јанева да не се поврзува со нив и сметаат дека однесувањето на владејачката партија е резултат на неможност првпат, по подолго време, да контролираат некоја институција Средствата од 4,1 милиони евра кои од ...

Рангелова: Намалениот обем на работа за Јанева се должи на непредавањето на сите снимки од Зоран Заев

Press24 - 27.01.2016

- Денеска ние имаме доделување на финансиски средства на Специјалното јавно обвинителство. Знаеме дека во нашата држава секоја институција има свои права и обврски, нормално е да кажеме пред јавноста колку вкупно финансиски средства ќе бидат ...

СЈО: Немаме обврска да даваме отчет во Собранието до март

+инфо - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема законска обврска да дава отчет пред пратениците порано од шестмесечен период, реагираат од СЈО на денешната собраниска расправа. „Ова е предвидено во Законот за специјалното јавно обвинителство во ...

Собранието расправа за буџетот на Јанева

Алфа - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите.

Специјално обвинителство: Немаме обврска да даваме отчет во Собранието до март

Нова ТВ - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема законска обврска да дава отчет пред пратениците порано од шестмесечен период, реагираат од СЈО на денешната собраниска расправа. Ова е предвидено во Законот за специјалното јавно обвинителство во кое ...

Катица Јанева на дело ја спроведува политиката „ќе јадеме живи луѓе“

Курир - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на дело ја спроведува изјавата и заканата на Зоран Заев- „Ќе јадеме живи луѓе“. Таа неосновано и незаконски ги избрка од својот тим обвинителките кои сама ги бараше и предложи.

Изгласан буџетот за Јанева

Нова ТВ - 27.01.2016

Со 64 гласа „за“ и со еден воздржан денеска Собранието го усвои предложениот буџет за Специјалното јавно обвинителство. Со релокација на средства од буџетот на Република Македонија, на Јанева за 2016 година ќе и бидат префрлени околу 4 милиони евра, ...

Катица на дело ја реализира политиката „Ќе јадеме живи луге“, тајна средба со Заев

Сител - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Собранието го изгласа буџетот за Специјалното обвинителство

Макфакс - 27.01.2016

Собранието, по расправата меѓу пратениците од власта и опозицијата, со 64 гласа „за“ во средата го усвои буџетот за Специјалното јавно обвинителство. За 2016 година на Специјалното јавно обвинителство ќе му бидат префрлени околу 4 милиони евра, ...

Катица Јанева на дело ја спроведува политиката „ќе јадеме живи луѓе“

Press24 - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на дело ја спроведува изјавата и заканата на Зоран Заев- „Ќе јадеме живи луѓе“. Таа неосновано и незаконски ги избрка од својот тим обвинителките кои сама ги бараше и предложи.

Катица потпиша пристапница во СДСМ!

Вечер Прес - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка која вчера со поддршка на пратениците доби 4 милиони евра за обвинителството непречено да функционира, беше активна на социјалните мрежи и будно ги следеше активностите кои ги организираат опозиционерите.

Пратениците дискутираат за буџетот на Јанева, од ВМРО-ДПМНЕ не биле задоволни од нејзината работа

Либертас - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

(Видео) Кадриу: Јанева ни рече не сте веќе дел од тимот и толку

еМагазин - 27.01.2016

Обвинителката Лелја Кадриу во изјава за Канал 5, раскажува како била исклучена од тимот на Специјалната обвинителка, Катица Јанева. Заедно со Марија Ѓоревска, која исто така е исклучена од тимот, денеска беа сослушани од тричлената комисија во ...

Собранието на Република Македонија денеска ќе расправа за буџетот на Јанева

Пулс24 - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

Ги бараше, а сега ги брка – Катица Јанева најдрско си поигра со обвинителките

Република - 27.01.2016

Катица Јанева неосновано и незаконски ги избрка од својот тим обвинителките кои сама ги бараше и предложи. На дрзок начин, без да даде било какво образложение за тоа, Јанева им порача на обвинителките да си одат од каде што се дојдени.

Колку пари ќе нѐ чини Катица Јанева?

Фактор - 27.01.2016

Собранието денеска го усвои предлог-буџетот за специјалното јавно обвинителство. Со релокација на средствата од Буџетот на Македонија, специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим ќе добијат 4 милиони евра.

СЈО нема обврска да дава отчет до 15-ти март

Либертас - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема законска обврска да дава отчет пред пратениците порано од шестмесечен период, реагираат од СЈО на денешната собраниска расправа. „Ова е предвидено во Законот за специјалното јавно обвинителство во ...

Намерните пропусти на Јанева ја девалвираат нејзината работа

Пулс24 - 27.01.2016

На денешната 90-та пленарна седница во Собранието на Република Македонија, пратениците расправаат по точката од дневниот ред со која треба да се обезбедат финансиски средства за работење на Специјалното јавно обвинителство.

ЖЕСТОКО ЗА ПАРИТЕ: Буџетот на Јанева чини колку опашката на Букефал!

Фактор - 27.01.2016

Парите за да реализација на финансискиот план на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите кои денес се на дневен ред за расправа во законодавниот дом ...

Специјалната обвинителка Катица Јанева заинтересирана за протести против Хан

Република - 27.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева очигледно е дел од луѓето кои важат за блиски до опозицијата, а кои жестоко го нападнаа еврокомесарот Јоханес Хан по неговата посета на Скопје, кога веќе стана јасно дека нема бегање од избори на 24 април и ...

Трајанов до Јанева: Јавно да каже кои се проблемите , кој стои на патот на вистината и кој учествува во медиумските ...

Локално - 27.01.2016

Пратеникот и лидер на ДС Павле Трајанов денеска јавно ја повика специјалната обвинителка Јанева јавно да каже со какви притисоци и проблеми се соочува обвинителството со кое раководи. За локално.мк Трајанов вели дека, по разрешувањето на двајца ...

Сител открива: Мастер план на Заев и Катица Јанева за одлагање на изборите

Денешен - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Мастер план на Заев и Катица Јанева за одлагање на изборите

Република - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Како изгледа Буџетот на Катица Јанева?

еМагазин - 27.01.2016

Денеска пред пратениците во Собрание на гласање ќе биде ставен Буџетот на Специјалното обвинителство, кој пред неколку дена помина на собраниската Комисијата за финансирање и буџет. Како изгледа Буџетот? За плати и надоместоци на специјалните јавни ...

Пратениците бараат Јанева да даде отчет за што ќе троши 4 милиони евра!

Вечер Прес - 27.01.2016

:Пратениците од владејачкото мнозинство искажаа незадоволство од работата на Јанева. Потсетија на пропустот за кој Вечер прв информираше, дека не е направен записник за предадените материјали од прислушуваните разговори, дека го одложила случајот ...

Мастер план на Заев и Катица Јанева за одлагање на изборите

Пулс24 - 27.01.2016

Како што наближува 24 април, паниката во најголемата опозициска партија добива се поголеми размери. Истата кулминирала после јавно искажаните ставови на Брисел и Вашингтон за доследно почитување на договорот од Пржино, вклучувајќи го и датумот за ...

Мукоски: „Пропустите“ на Јанева ја девалвираат нејзината работа

Денешен - 27.01.2016

На денешната 90-та пленарна седница во Собранието на Република Македонија, пратениците расправаат по точката од дневниот ред со која треба да се обезбедат финансиски средства за работење на Специјалното јавно обвинителство.

Трајанов: Јанева да појасни што и се случува во обвинителството

Либертас - 27.01.2016

Специјалниот јавен обвинтел Катица Јанева се налутила и ги отстранила обвинителки оти била незадоволна од нивната работа, тврдат извори од специјалното обвинителство. И извори од Советот на јавни обвинители за Телма велат дека Јанева имала проблем ...

Јанева на дело ја спроведува изјавата и заканата на Заев-„Ќе јадеме живи луѓе“.

Пулс24 - 27.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на дело ја спроведува изјавата и заканата на Зоран Заев- „Ќе јадеме живи луѓе“. Таа неосновано и незаконски ги избрка од својот тим обвинителките кои сама ги бараше и предложи.

Буџетот на Јанева на собраниска расправа

Lider - 27.01.2016

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 90. седница расправа за Предлог- одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, со која се обезбедуваат средства за реализација на ...

Денови на Јанева: Поголемо обезбедување, отчет пред Советот и буџет во Собранието

Дневник - 26.01.2016

Сoветот на јавните обвинители за денеска ја помести седницата на која, меѓу другото, ќе се расправа за годишните планови за работа на специјалната обвинителка Kатица Јанева, но и за тоа како таа постапила во случајот со предавањето на материјалите ...

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на отчет пред советот на јавни обвинители

24 Вести - 26.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на отчет пред советот на јавни обвинители. На затворена седница ќе реферира за нејзината работа. Во собраниската комисија за финансирање и буџет пак - едногласно и без дискусија, беше изгласан ...

Топ тема: Што стои зад отстранувањето на двете обвинителки од тимот на Јанева?

Телма - 26.01.2016

За последните случувања со специјалното обвинителство вечерва ќе се дебатира во Топ тема, соговорниците го отворија и прашањето за можни други причини кои стојат зад отстранувањето на двете обвинителки од тимот на Јанева ...

Јанева ќе дава отчет пред Советот на јавни обвинители

Фокус - 26.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска ќе треба да даде отчет пред Советот на јавни обвинители. На затворена седница ќе реферира за… Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска ќе треба да даде отчет пред Советот на јавни ...

Советот на јавни обвинители побара од СЈО записник од предадените материјали, Јанева разрешила и двајца обвинители

Сител - 26.01.2016

Специјалниот обвинител Катица Јанева незаконски избркала двајца обвинители од својот тим. Претседателот на советот на обвинители информираше дека по реакцијата на своите колеги на денешната седница е формирана комисија која ќе го испитува овој ...

БЕТМЕН ВЕЛИТ: Дајте ѝ десетка на Катица

Телеграф - 26.01.2016

Совет на Катица тогај ѝ велеше „Немој Като, не греши, та не ти требаат четиринаесет души, за тој обем на работа, четиринаисе обвинители се срамота“. Ката му на Совет говореше: „Совет бе совет будала, та јас не сум си девојка мала, обем на предмети ...

Катица Јанева не дојде да даде отчет, Советот на обвинители не ја поканил

+инфо - 26.01.2016

Пред еден час започна седницата на Советот на обвинители на која треба да се разгледува дали Специјалната обвинителка Катица Јанева постапила законски при примањето на материјалите од прислушуваните разговори што и ги предаде СДСМ, објави А1.он .

Катица Јанева ќе дава отчет пред Советот на јавни обвинители

+инфо - 26.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска во 11 часот треба да се појави на седницата на Советот на јавни обвинители и да даде отчет за сработеното. Советот на затворена седница ќе расправа за стручноста на специјалната обвинителка Kатица ...

Катица Јанева на отчет за сработеното

Р.С.Европа - 26.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска би требало да се појави на седницата на Советот на јавни обвинители и да даде отчет за сработеното. Советот на затворена седница ќе расправа за стручноста на специјалната обвинителка Kатица Јанева и за ...

Специјалната обвинителка денеска пред Советот на јавни обвинители

Нова ТВ - 26.01.2016

На денешната седница, Советот на јавни обвинители се очекува да разговара за работата на специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа денеска би требало да се појави на затворена седница на која ќе се разговара за тоа како постапила во случајот со ...

Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе дава отчет за примањето на материјалите од Заев

Правдико - 26.01.2016

Советот за јавни обвинители на затворена седница денеска ќе расправа за работењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. На седницата треба да се расправа за пропустите во исполнувањето на законските одредби при примањето на материјалите ...

Советот на јавни обвинители денеска ќе ја оценува работата на Катица Јанева

Капитал - 26.01.2016

Советот на јавни обвинители на денешната седница треба да расправа за работата на Специјалното јавно обвинителство, особено за тоа како истото постапило во случајот со предавањето на материјалите од незаконското прислушување од страна на ...

Советот на јавни обвинители ќе расправа за работата на Јанева

МРТ - 26.01.2016

Најавена е затворена седница, на која ќе се донесе заклучок дали постои документ за тоа што е примено во Специјалното јавно обвинителство. Советот на јавните обвинители денеска ќе расправа за работата на Специјалната обвинителка Катица Јанева, за ...

Советот на јавни обвинители ќе ја оценува работата на Јанева

МКД - 26.01.2016

Советот на јавни обвинители на Република Македонија на денешната седница треба да расправа и да ја оценува работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Катица Јанева ќе дава отчет и за тоа како СЈО постапило во случајот со предавањето на ...

Советот на обвинители решава за работењето на Катица Јанева без нејзино присуство

А1 On - 26.01.2016

Пред еден час започна седницата на Советот на обвинители на која треба да се разгледува дали Специјалната обвинителка Катица Јанева постапила законски при примањето на материјалите од прислушуваните разговори што и ги предаде СДСМ.

Јанева ниту поканета, ниту знаела дека Советот на јавни обвинители заседава

Нова ТВ - 26.01.2016

Речиси два часа трае седницата на Советот на јавни обвинители на чиј дневен ред е работата на Специјалното јавно обвинителство. На седницата присутни се членовите на Советот, но не и обвинителката Катица Јанева за чија работа се дискутира.

Јанева не дојде на седницата на Советот на јавни обвинители

Либертас - 26.01.2016

Почна седницата на Советот на јавни обвинители, на која членовите треба да расправаат за работата на специјалната обвинителка, Катица Јанева. На седницата не е присутна Јанева, а јавниот обвинител, Марко Зврлевски, по службена должност е меѓу ...

Катица Јанева на отчет за сработеното

Бриф - 26.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска би требало да се појави на седницата на Советот на јавни обвинители и да даде отчет за сработеното. Советот на затворена седница ќе расправа за стручноста на специјалната обвинителка Kатица Јанева и за ...

Јанева не дојде на седницата на Советот на јавни обвинители

Локално - 26.01.2016

Почна седницата на Советот на јавни обвинители, на која членовите треба да расправаат за работата на специјалната обвинителка, Катица Јанева. На седницата не е присутна Јанева, а јавниот обвинител, Марко Зврлевски, по службена должност е меѓу ...

Јанева не била поканета на седницата на Советот на јавни обвинители

Локално - 26.01.2016

Речиси два часа трае седницата на Советот на јавни обвинители на чиј дневен ред е работата на Специјалното јавно обвинителство- јави НОВА На седницата присутни се членовите на Советот, но не и обвинителката Катица Јанева за чија работа се дискутира.

Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе дава отчет за примањето на материјалите од Заев

еМагазин - 26.01.2016

Советот за јавни обвинители на затворена седница денеска ќе расправа за работењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. На седницата треба да се расправа за пропустите во исполнувањето на законските одредби при примањето на материјалите ...

Јанева разрешила двајца обвинители на своја рака

Вечер Прес - 26.01.2016

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева минатата недела самоиницијативно разрешила двајца обвинители и ги остранила од својот тим. Таа им наложила да ги вратат предметите на кои работат, службените токени и да ги исчистат бироата и да се префрлат ...

Сега Катица Јанева на отчет

Локално - 26.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска би требало да се појави на седницата на Советот на јавни обвинители на ннивно барање И додека јавноста ваквиот отчет го оценува као класичен обид за притисок, Советот на затворена седница ќе расправа за ...

Јанева не дојде на седницата на Советот на јавни обвинители

Вечер Прес - 26.01.2016

Почна седницата на Советот на јавни обвинители, на која членовите треба да расправаат за работата на специјалната обвинителка, Катица Јанева. Но, таа не се појави на седницата. На седницата не е присутна Јанева, а јавниот обвинител, Марко Зврлевски, ...

Катица Јанева на отчет за сработеното

Канал 77 - 26.01.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева денеска би требало да се појави на седницата на Советот на јавни обвинители, за да даде отчет за сработеното. Советот на затворена седница ќе расправа за стручноста на Јанева и за тоа како постапила таа во ...

Советот на јавни обвинители ќе ја оценува работата на Јанева

Тера - 26.01.2016

Советот на јавни обвинители на Република Македонија на денешната седница треба да расправа и да ја оценува работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Катица Јанева ќе дава отчет и за тоа како СЈО постапило во случајот со предавањето на ...

Буџетот на Јанева во собраниска процедура

24 Вести - 25.01.2016

Комисијата за финансирање и буџет денеска го одобри финансискиот план на специјалната обвинителка Катица Јанева за кој е потребно релокација на средства од Буџетот на Македонија. Предлогот го образложи министерот за финансии, Зоран Ставрески, кој ...

Комисијата за финасирање ќе расправа за буџетот на Јанева

Телма - 25.01.2016

Собраниската комисија за финасирање и буџет денеска ќе расправа за буџетот на Специјалното јавно обвинителство за 2016 година. Се предвидува за Специјалното обвинителство да бидат издвоени околу 4 милиони евра, од кои поголем дел се наменети за ...

ЕУ: Партиите да ја почитуваат работата на Јанева!

Фокус - 25.01.2016

Оваа порака доаѓа откако премиерот Груевски во говорот на Унијата на жени ја прозва Јанева како инстурмент за доаѓање на власт на опозицијата. Мисијата на Европската унија во Скопје ги повика политичките партии да ги почитуваат Договорот од Пржино, ...

Јанева ги зголемува мерките за безбедност на Специјалното обвинителство

Фокус - 25.01.2016

Од МВР побаравме да ни бидат доделени лица кои ќе работат и на лично обезбедување на јавните обвинители, велат од обвинителството по вчерашниот говор на Груевски. Специјалното јавно обвинителство побарало од Министерството за внатрешни работи да му ...

Одобрени 4 милиони евра за потребите на Јанева за 2016 – та

Канал5 - 25.01.2016

4 милиони евра за работата на специјалното јавно обвинителство на чело со обвинителката Катица Јанева. Матичната собраниската комисија за финансирање и буџет ја прифати одлуката за прераспределба на буџетските средства.

СЈО бара од МВР физичко обезбедување на обвинителите

Канал5 - 25.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска до Министерството за внатрешни работи (МВР) достави барање за обезбедување полициски службеници кои ќе ...

По говорот на Груевски- повеќе полицајци за безбедност на Јанева

Телма - 25.01.2016

Сочниот говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е причина за сериозна загриженост на специјалното обвинителство. Откако вчера на конференцијата на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ, жената- специјален обвинител Груевски ја спомна како продавачи на магли, од ...

Буџетот на СЈО го помина првиот собраниски филтер, Јанева утре на отчет пред ЈО

24 Вести - 25.01.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева утре наместо в среда ќе се соочи со Советот за јавни обвинители, иако првично беше најавено дека ќе дава отчет в среда , сепак седницата затворена за јавнсота ќе се одржи утре.

ЕУ го потсети Груевски дека треба да ја почитува работата на Јанева и работната група,СЈО бара лично обезбедување

24 Вести - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во земјава со порака по обраќањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски - работата на специјалната обвинителка и работната група треба да биде почитувана од сите потписници на Договорот од Пржино.

Јанева бара лично обезбедување за членовите на СЈО

Алсат-М - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство побара од МВР да додели лично обезбедување за сите јавни обвинители во институцијата. Причината е вчерашниот говор на првиот човек на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски во кој ја смести обвинителката Катица Јанева во иста ...

МВР: Јанева побара засилено обезбедување

Вест - 25.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева побарала засилено физичко обезбедување за неа и за 12-темина обвинители од Специјалното обвинителство. Во информацијата која ја испрати МВР, се вели: "Со оглед на високиот степен на опасност по животот и ...

Приемот на материјалите на Заев на тапет

Вест - 25.01.2016

Советот на јавни обвинители, ќе ја разгледува законитоста во постапката на специјалната обвинителка Катица Јанева при приемот на прислушуваните материјали од СДСМ. Советот ќе одлучува дали Јанева постапила според Законот за кривична постапка, кој ...

Комисиски расправи за финансирање на специјалното обвинителство

Канал5 - 25.01.2016

На комисиска расправа во собранието денеска ќе се расправа за буџетот на специјалното јавно обвинителство за тековната 2016 година. Со предлог одлуката за релокација на средства од буџетот, се предвидува за ова обвинителство да бидат издвоени околу ...

Мисијата на ЕУ на твитер: Потписниците на договорот од Пржино да го почитуваат Специјалното обвинителство

24 Вести - 25.01.2016

Сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја почитуваат работата на Специјалното јавно обвинителство, порача мисијата на Европската унија во Скопје преку Твитер. Специјалната обвинителка и работните групи на четирите партии се очекува да бидат ...

Буџетот за Јанева го мина првиот собраниски филтер

Фокус - 25.01.2016

Сега, буџетот треба да се најде и на пленарна седница на Собранието неделава, на која ќе се гласа за финално одобрување. Парламентарната Комисија за финансирање и буџет го одобри финансискиот план на специјалната обвинителка Катица Јанева за кој е ...

Мисијата на ЕУ со Твитер-порака: Потписниците на „Пржино“ да ја почитуваат работата на СЈО

Телма - 25.01.2016

Сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја почитуваат работата на Специјалното јавно обвинителство, порача мисијата на Европската унија во Скопје преку Твитер. - Специјалната обвинителка и работните групи на четирите партии се очекува да ...

Јанева на отчет за сработеното

Дневник - 25.01.2016

Специјалната Обвинителка Катица Јанева треба да се појави на Седницата на Советот на јавни обвинители и да даде отчет за сработеното . Иако првично седницата беше закажана за минатата недела, па потоа одложена за в среда, од СЈОРМ информираат дека ...

Увид во доказите за „Пуч“ од следниот понеделник

Утрински - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство за една недела ќе ја одложи посетата на скопскиот кривичен суд, каде што треба да изврши увид во доказите за случајот наречен „Пуч“, а во кој како обвинет се јавува и лидерот на опозицијата Зоран Заев.

По говорот на Груевски, амбасадорите бараат исполнување на „Пржино“

Р.С.Европа - 25.01.2016

Амбасадата на ЕУ во Македонија денеска на Твитер реагира дека се очекува специјалното обвинителство и работната група од четирите политички партии да бидат поддржани од сите потписници на Договорот од Пржино.

МВР потврди дека Јанева побарала засилено обезбедување

Нова ТВ - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска до Министерството за внатрешни работи доставило барање за обезбедување полициски службеници кои ќе бидат ангажирани на физичко обезбедување на обвинителите при оваа институција.

МВР: Специјалното обвинителство побара физичко обезбедување за Јанева и обвинителите

МКД - 25.01.2016

Од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денес до Министерството за внатрешни работи беше доставено барање за обезбедување полициски ...

СЈО бара од МВР физичко обезбедување на обвинителите

Сител - 25.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска до Министерството за внатрешни работи (МВР) достави барање за обезбедување полициски службеници кои ќе ...

И Соња Верушевска треба да биде гонета од Јанева, а и се радува на Буџетот?!

Курир - 25.01.2016

Сопругата на првоосомничениот во „Пуч“, Зоран Верушевски која исто така е осомничена во случајот, се радува што специјалната јавна обвинителка доби одобрување за Буџетот. Соња Верушевска на својот Фејсбук профил ја сподели веста која и се допаѓа, со ...

МВР: СЈО бара ангажирање на полициски службеници за физичка заштита

Академик - 25.01.2016

„Со оглед на високиот степен опасност по животот и личниот интегритет при вршењето на работните задачи во СЈО, од МВР е побаран одреден број полициски службеници како за ЈО Катица Јанева така и за нејзините соработници- обвинители...

Јанева бара физичко обезбедување на обвинителите

Телеграф - 25.01.2016

Министерството за внатрешни работи соопштува дека ќе го разгледа барањето и благовремено ќе достави одговор до СЈО Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ...

КУРИР: И Соња Верушевска треба да биде гонета од Јанева, а и се радува на Буџетот?!

Press24 - 25.01.2016

Сопругата на првоосомничениот во „Пуч“, Зоран Верушевски која исто така е осомничена во случајот, се радува што специјалната јавна обвинителка доби одобрување за Буџетот, пишува КУРИР.МК Соња Верушевска на својот Фејсбук профил ја сподели веста која ...

МВР: СЈО бара ангажирање на полициски службеници за физичка заштита

Правдико - 25.01.2016

Од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денес до Министерството за внатрешни работи беше доставено барање за обезбедување полициски ...

Катица Јанева побарала физичко обезбедување од МВР

Р.С.Европа - 25.01.2016

Специјалното Јавното обвинителство денеска побарало полициски службеници кои ќе бидат ангажирани на физичко обезбедување на обвинителите од тимот на Катица Јанева, соопшти МВР. „Имено, со оглед на високиот степен опасност по животот и личниот ...

„Курир“: И Соња Верушевска треба да биде гонета од Јанева, а и се радува на Буџетот?!

Нетпрес - 25.01.2016

Сопругата на првоосомничениот во „Пуч“, Зоран Верушевски која исто така е осомничена во случајот, се радува што специјалната јавна обвинителка доби одобрување за Буџетот, пишува „Курир“. Соња Верушевска на својот Фејсбук профил ја сподели веста која ...

ЕУ го потсети Груевски дека Катица Јанева е избрана со негов потпис

Репортер - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје по вчерашниот говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, испрати порака преку својот твитер-прифил во која дискретно го потсетува порнешниот премиер дека неговиот потпис стои на изборот на ...

Катица бара телохранители од МВР по говорот на Груевски

Репортер - 25.01.2016

Сецијалното јавно обвинителство побарало од МВР да и бидат доделени телохранители кои ќе работат и на лично обезбедување на јавните обвинители, инфорира Плусинфо Според порталот барањето доаѓа по вчерашниот говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Јанева со тимот на терен во Битола, ја испитува работата на Талески и на Општината

Репортер - 25.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева и членови на нејзиниот тим деновиве биле во посета на Битола, а во врска со постапката што Специјалното јавно обвинителство ја води против градоначалникот на Општината, Владимир Талески, дознава „Мета“.

Буџетот за Јанева го помина првиот собраниски филтер

Нова ТВ - 25.01.2016

Комисијата за финансирање и буџет денеска го одобри финансискиот план на специјалната обвинителка Катица Јанева за кој е потребно релокација на средства од Буџетот на Република Македонија.

„Курир“: Заев се појавува на суд само кога Катица Јанева е обвинител

Нетпрес - 25.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не ги почитува македонските закони ниту институциите. Тој на суд не се појавува со образложение дека имал службени обврски, а избегнува да ја изврши должноста и одговорноста да се појави во Основниот суд Скопје 1 за ...

Буџетот на Јанева е пред Комисијата за финансирање

+инфо - 25.01.2016

На комисиска расправа во Собранието денеска ќе се расправа за буџетот на Специјалното јавно обвинителство за тековната 2016 година. Со предлог одлуката за релокација на средства од буџетот, се предвидува за ова обвинителство да бидат издвоени околу ...

ЕУ му твитна на Груевски!

+инфо - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска преку својот официјален твитер-прифил ги повика политичките партии да ги почитуваат Договорот од Пржино и работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, јави Мета.

Твитер-порака од ЕУ: Сите потписници на договорот треба да го почитуваат СЈО

Нова ТВ - 25.01.2016

Сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја почитуваат работата на Специјалното јавно обвинителство, порача мисијата на Европската унија во Скопје преку Твитер. - Специјалната обвинителка и работните групи на четирите партии се очекува да ...

ЕУ го потсети Груевски дека Катица Јанева е избрана со негов потпис

А1 On - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје по вчерашниот говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, испрати порака преку својот твитер-прифил во која дискретно го потсетува порнешниот премиер дека неговиот потпис стои на изборот на ...

ЕУ делегацијата бара сите потписници од Пржино да ја почитуваат работата на СЈО

Макфакс - 25.01.2016

Делегацијата на Европската унија во Скопје порача дека сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја почитуваат работата на Специјалното јавно обвинителство. „Специјалната обвинителка и работните групи на четирите партии се очекува да бидат ...

Заев се појавува на суд само кога Катица Јанева е обвинител

Press24 - 25.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не ги почитува македонските закони ниту институциите. Тој на суд не се појавува со образложение дека имал службени обврски, а избегнуива да ја изврши должноста и одговорноста да се појави во Основниот суд Скопје 1 за ...

Буџетот за Јанева мина на Комисијата за финансирање и буџет

Макфакс - 25.01.2016

Комисијата за финансирање и буџет во понеделникот го одобри финансискиот план на специјалната обвинителка Катица Јанева за кој е потребно релокација на средства од Буџетот. Според образложението на министерот за финансии, Зоран Ставрески, за 2016 ...

ЕУ на Twitter: Сите потписници од Пржино да го почитуваат Специјалното обвинителство

Капитал - 25.01.2016

„Специјалната обвинителка и работната група на четирите партии се очекува да бидат поддржани од сите потписници на Договорот од Пржино“, гласи пораката на Делегацијата на Европската унија во Скопје, што до повиканите е испратена преку Twitter.

ЕУ со порака на Твитер: Потписниците на договорот да ја поддржат Јанева и работната група

МКД - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска ги повика четирите најголеми политички партии да ја почитуваат работата на Специјалното јавно обвинителство и групите кои се формирани за работа во Клубот на пратениците, а со цел имплементирање на ...

Катица бара МВР да ги штити јавните обвинители од Груевски

+инфо - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство побарало од Министерството за внатрешни работи на институцијата да и бидат доделени телохранители кои ќе работат и на лично обезбедување на јавните обвинители.

Јанева денес на отчет за сработеното

Нетпрес - 25.01.2016

Специјалната Обвинителка Катица Јанева денес треба да се појави на Седницата на Советот на јавни обвинители и да даде отчет за стработеното. Првично седницата беше закажана за минатата недела, па потоа, поради болест на претседателот Петар Аневски ...

Катица Јанева побара поголемо обезбедување од полицијата по заканите од Груевски

А1 On - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство побарало поголеми заштитни мерки за безбедност од МВР поради вчерашниот говор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, потврдуваат за А1он од СЈО. Тие потсетуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е една од партиите кои учествуваа ...

МВР го разгледува барањето на Јанева за бодигарди за нејзините обвинители

+инфо - 25.01.2016

„Од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денес до Министерството за внатрешни работи беше доставено барање за обезбедување полициски ...

Јанева го зголемува обезбедувањето по говорот на Груевски

Капитал - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе го засили обезбедувањето по говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за време на синоќешната конференција на Унијата на жени од својата партија, јави 24Вести.

Јанева го засилува обезбедувањето по говорот на Груевски

Нова ТВ - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство ќе го засили обезбедувањето по говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за време на синоќешната конференција на Унијата на жени од својата партија.

Комисијата за финансирање го одобри буџетот на Специјалното обвинителство

МКД - 25.01.2016

Парламентарната Комисија за финансирање и буџет денеска го одобри финансискиот план на Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство, за кој е потребна релокација на средства од централниот буџет.

И Јанева побара зголемено обезбедување, говорот на Груевски го предизвикал тоа

МКД - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска информираше дека од Министерството за внатрешни работи побараало зголемено обезбедување, лично обебзедување на јавните обвинители по вчерашниот говор на Никола Груевски на годишната конференција на Унијаата ...

МВР ќе го разгледа барањето на Јанева за дополнително обезбедување

Макфакс - 25.01.2016

Од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денес до Министерството за внатрешни работи било доставено барање за обезбедување полициски ...

Заев се појавува на суд само кога Катица Јанева е обвинител

Курир - 25.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не ги почитува македонските закони ниту институциите. Тој на суд не се појавува со образложение дека имал службени обврски, а избегнуива да ја изврши должноста и одговорноста да се појави во Основниот суд Скопје 1 за ...

Јанева не в среда, туку утре ќе одговара пред Советот на јавни обвинители

МКД - 25.01.2016

За утре, а не за в среда како што беше најавено е закажана седницата на Советот за јавни обвинители на која треба да се расправа за работењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Јанева и тимот сериозно загрижени по говорот на Груевски, побарале засилено обезбедување

Локално - 25.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот тим обвинители побарале зголемено обезбедување по вчерашното обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое, меѓу другото, остро ја нападна Јанева, информираат за „Мета“ од ...

ЕУ му твитна на Груевски: Кој потпишал, мора да ги поддржи и Јанева и Ванхауте

Либертас - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска преку својот официјален твитер-прифил ги повика политичките партии да ги почитуваат Договорот од Пржино и работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Соња Верушевска се радува на Буџетот на Јанева, а треба кривично да биде гонета?!

Пулс24 - 25.01.2016

Сопругата на првоосомничениот во „Пуч“, Зоран Верушевски која исто така е осомничена во случајот, се радува што специјалната јавна обвинителка доби одобрување за Буџетот. Соња Верушевска на својот Фејсбук профил ја сподели веста која ѝ се допаѓа, со ...

МВР ќе го разгледа барањето на Јанева за дополнително обезбедување

Фактор - 25.01.2016

Од Министерството за внатрешни работи ја потврдуваат информацијата дека Јавното обвинителство побарало дополнително обезбедување. Имено, од СЈО е доставено барање до МВР за обезбедување полициски службеници кои ќе бидат ангажирани на физичко ...

МВР потврди: СЈО побара физичка заштита поради високиот степен опасност по животот и личниот интегритет на обвинителите

Локално - 25.01.2016

Од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денес до Министерството за внатрешни работи беше доставено барање за обезбедување полициски ...

Јанева со тимот на терен во Битола, ја “чешла” работата на Талески и на Општината

Локално - 25.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева и членови на нејзиниот тим деновиве биле во посета на Битола, а во врска со постапката што Специјалното јавно обвинителство ја води против градоначалникот на Општината, Владимир Талески, дознава „Мета“.

МВР: Висок степен на опасност по животот на Јанева и на нејзините соработници

Бриф - 25.01.2016

Со оглед на високиот степен на опасност по животот и по личниот интегритет при вршењето на работните задачи во Специјалното јавно обвинителство, од Министерството за внатрешни работи е побаран одреден број полициски службеници за јавната обвинителка ...

ЕУ му твитна на Груевски!

Бриф - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска преку својот официјален твитер-прифил ги повика политичките партии да ги почитуваат Договорот од Пржино и работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, јави Мета.

Јанева побарала засилено обезбедување

Тера - 25.01.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева побарала засилено физичко обезбедување за неа и за 12-темина обвинители од Специјалното обвинителство, објави Вест. Во информацијата која ја испрати МВР, се вели: “Со оглед на високиот степен на опасност по ...

ЕУ му твитна на Груевски: Кој потпишал, мора да ги поддржи и Јанева и Ванхауте

Локално - 25.01.2016

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска преку својот официјален твитер-прифил ги повика политичките партии да ги почитуваат Договорот од Пржино и работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Буџетот на Јанева е пред Комисијата за финансирање

Република - 25.01.2016

На комисиска расправа во Собранието денеска ќе се расправа за буџетот на Специјалното јавно обвинителство за тековната 2016 година. Со предлог одлуката за релокација на средства од буџетот, се предвидува за ова обвинителство да бидат издвоени околу ...

Катица побарала телохранители за СЈО по говорот на Груевски

Либертас - 25.01.2016

Специјалното јавно обвинителство побарало од Министерството за внатрешни работи на институцијата да и бидат доделени телохранители кои ќе работат и на лично обезбедување на јавните обвинители, инфорира Плусинфо Ова барање доаѓа по вчерашниот говор ...

Јанева и тимот сериозно загрижени по говорот на Груевски, побарале засилено обезбедување

Бриф - 25.01.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот тим обвинители побарале зголемено обезбедување по вчерашното обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое, меѓу другото, остро ја нападна Јанева, информираат за „Мета“ од ...

Катица Јанава побарала од МВР физичко обезбедување за неа и обвинителите

еМагазин - 25.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска до Министерството за внатрешни работи (МВР) достави барање за обезбедување полициски службеници кои ќе ...

ЕУ преку Твитер бара да се почитува Специјалното обвинителство

Фактор - 25.01.2016

Делегацијата на Европската унија преку твитер профилот им прати порака на партиите потписнички на Договорот од Пржино. Имено, оттаму напишаа сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја поддржуваат работата на Специјалното јавно обвинителство ...

Британскиот амбасадор: Сите потписници да го исполнат ветеното во Пржино

Либертас - 25.01.2016

И британскиот амбасадор Чарлс Гарет со поддршка на твитот на Делегацијата на ЕУ во Скопје која денеска му одговори на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја поддржуваат работата на ...

СЈО бара од МВР физичко обезбедување на обвинителите

Lider - 25.01.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска до Министерството за внатрешни работи (МВР) достави барање за обезбедување полициски службеници кои ќе ...