TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ромпуј го охрабри Иванов да го решава името

Утрински - 11.09.2010

Брисел - Шефот на државата, Ѓорге Иванов, се сретна вчера во Брисел со претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, кој исто како и претседателот на ЕК му испорача едно главно барање - да се ...

Иста мета, поголемо растојание

Дневник - 11.09.2010

Сите со кои се сретна Иванов во Брисел му повторија дека без решение на спорот со Грција барањето за членство во ЕУ е невозможна мисија Време е да се реши спорот за името ако Македонија сака да ја ...

Атина ја добива дипломатската битка во Брисел

А1 - 10.09.2010

„Тема на разговор беше и пречката поставена пред Република Македонија од страна на нашиот јужен сосед, поради која досегашните постигнувања во реформскиот процес не можат целосно да се валоризираат.

Иванов ќе се сретне со Ромпуј

Р.С.Европа - 10.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓи Иванов во придружба на шефот на дипломатија, Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромпуј и со претседателот ...

Ромпуј - дојдено е времето да биде решен спорот за името

Р.С.Европа - 10.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска во Брисел оствари средба со претседателот на Европскиот Совет Херман Ван Ромуј.

Иванов и Милошоски на средба со Ромпуј

Кајгана - 10.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски во рамки на дводневната посета на Брисел, денеска ќе се сретнат со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј ...

Иванов и Милошоски на средби со Ван Ромпуј и Андре Флау

Алсат-М - 10.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе имаат средби со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со ...

Иванов и Милошоски во Брисел на средби со Ван Ромпуј и Флау

Алфа - 10.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе имаат средби со претседателот на Европскиот совет - Херман Ван Ромпуј и со ...

Флау: Спорот со името е прашање кое треба да го решат двете земји

Форум - 10.09.2010

Претседателот на Претставничкиот дом на Кралството Белгија, Андре Флау по денешната средба со претседателот Ѓорге Иванов изјави дека се надева дека ќе се најде решение за спорот со името и дека тоа ...

Ромпуј: Сега е вистински момент двете земји да најдат решение за спорот

Форум - 10.09.2010

ЕУ прави големи напори за да се дојде до решение за спорот со името. Но сега е вистинскиот момент кога двете земји треба да разговараат и да најдат решение кое е прифатливо за двете страни“ Ова го ...

Иванов ,,моли,, за датум во Брисел

Алфа - 10.09.2010

Дајте ни датум годинава – претседателот иванов во Брисел ги продолжува ,,обидите за убедување,, на европските дипломати и без договор за името Македонија да ги почне преговорите за членство.

Ромпуј: Време е за решение на спорот со името

Алсат-М - 10.09.2010

Исто како и ретседателот на Европската Комисија еден ден претходно, така и претседателот на ЕУ, Херман Ван Ромпуј на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му рече дека сега е време да се ...

Иванов и Милошоски во Брисел на средби со Херман Ван Ромпуј и Андре Флау

Сител - 10.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе имаат средби со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со ...

Иванов и Милошоски во Брисел на средби со Ромпуј и Флау

Кирилица - 10.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе имаат средби со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј и со ...

Претседателот Иванов и министерот Милошоски во Брисел на средби со Херман Ван Ромпуј и Андре Флау

МРТ - 10.09.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов и шефот на дипломатијата Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе имаат средби со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј и со ...

Флау се надева на брзо решение за прашањето за името

Кирилица - 10.09.2010

Претседателот на Претставничкиот дом на Кралството Белгија, Андре Флау по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Брисел, во врска со прашањето за името рече дека се надева оти ...

Белгија ги поддржува македонските евроинтеграции

Сител - 10.09.2010

Спорот со Грција и процесот на спроведување на европските реформи се двете клучни теми на кои Претседател Ѓорѓе Иванов и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле разговараа на едночасовната тет а тет ...

Спорот со името е прашање кое треба да го решат двете земји

МРТ - 10.09.2010

Претседателот на Претставничкиот дом на Кралството Белгија, Андре Флау по денешната средба со претседателот Ѓорге Иванов изјави дека се надева дека ќе се најде решение за спорот со името и дека тоа ...

Ромпуј :Сега е огромна можност да се дојде до решение!

Канал5 - 10.09.2010

Претседателот ме информираше за напорите во решавањето на прашањето за името меѓу Грција и неговата земја. Јас му потврдив дека ЕУ силно ги подржува напорите кои водат кон заеднички прифатливо ...

Ромпуј: Сега е време Атина и Скопје да го решат проблемот

Сител - 10.09.2010

Европската унија уште еднаш изрази надеж дека што е можно побрзо ќе се изнајде компромис за спорот со името. Сега е време Атина и Скопје да ја направат вистинската одлука.

Ноемврискиот извештај ќе биде позитивен

Вечер - 10.09.2010

Спорот со Грција и процесот на спроведување на европските реформи се двете клучни теми на кои претседателот Ѓорѓе Иванов и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле разговараа на едночасовната ...

Иванов и Милошоски на средба со Ромпуј

eReporter - 10.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов и министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски денеска во Брисел ќе се сретнат со претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј.

Иванов и Милошоски на средба со Ромпуј

Макфакс - 10.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски во рамки на дводневната посета на Брисел, денеска ќе се сретнат со претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј ...

Флау: Спорот со името е прашање кое треба да го решат двете земји

Макфакс - 10.09.2010

Претседателот на Претставничкиот дом на Кралството Белгија, Андре Флау по денешната средба со претседателот Ѓорге Иванов изјави дека се надева дека ќе се најде решение за спорот со името и дека тоа ...

Ромпуј: Сега е вистински момент двете земји да најдат решение за спорот

Макфакс - 10.09.2010

ЕУ прави големи напори за да се дојде до решение за спорот со името. Но сега е вистинскиот момент кога двете земји треба да разговараат и да најдат решение кое е прифатливо за двете страни“.

Визијата на Иванов за обединета Европа пред Кралскиот институт „Егмонт“

Inpress - 10.09.2010

Брисел, 10. септември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Претставничкиот дом на Кралството Белгија Андре Флау по денешната средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во Брисел, во врска со прашањето ...

Иванов и Милошоски во Брисел

Р.С.Европа - 09.09.2010

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во рамките на дводневната работна посета на Брисел, денеска ќе остварат средби со претседателот на ...

Претседателот Иванов и министерот Милошоски во Брисел на средби со Баросо и Филе

Алсат-М - 09.09.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во рамки на дводневната работна посета на Брисел ќе остварат средби со претседателот на ...

Иванов и Милошоски во Брисел на средби со Баросо и Филе

Алфа - 09.09.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во рамки на дводневната работна посета на Брисел ќе остварат средби со претседателот на ...

Иванов и Милошоски во Брисел на средби со Баросо и Филе

Сител - 09.09.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во рамки на дводневната работна посета на Брисел ќе остварат средби со претседателот на ...

Бараме датум - дајте ни го!

Вечер - 09.09.2010

Најавено беше дека шефот на државата пред европретставниците ќе апелира за позитивен извештај и за добивање датум за почеток на претпристапните преговори.

Иванов со врвот на ЕУ за перспективите на Македонија

eReporter - 09.09.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска во Брисел ги започнува средбите со врвот на Европската унија за македонските перспективи за напредок во европските интеграции.

Претседателот Иванов и шефот на дипломатијата Милошоски отпатуваа за Брисел

Inpress - 09.09.2010

Брисел, 9. септември 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски од денеска се во дводневна посета на Брисел.

Претседателот Иванов очекува позитивен извештај

Р.С.Европа - 07.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов очекува позитивен извештај од Европската комисија, а тоа го темели на оценката за досега успешно спроведените реформи, но и поради кредибилитетот на Европската комисија, ...

Иванов задоволен од единството за почеток на преговорите

Форум - 07.09.2010

Претседателот Ѓорге Иванов во вторник оствари неколку средби со парламентарци на кои беше беше разгледан напредокот на Македонија во исполнувањето на стандардите поврзани со евро-интегративните ...

Иванов оптимист за решение на името

Форум - 07.09.2010

Во претстојниот период може да се дојде до решение на проблемот со името на Македонија, смерта макеоднскито претседател Ѓорѓе Иванов, темелејќи го својот оптимизам на, како што вели, подобрената ...

Претседателот Иванов оптимист пред заминувањето во Брисел

Алсат-М - 07.09.2010

Македонија никогаш порано не стоела подобро со реформите и реализирањето на критериумите за Европската Унија. Со ваква позиција во Брисел на средби со првите луѓе на Унијата оди претседателот Ѓорге ...

Иванов со позитивни очекувања од посетата на Брисел

Сител - 07.09.2010

Република Македонија спроведува реформи што се исто толку добри и успешни како и реформите на некои земји – кандидати кои биле соочени со критериумите за влез во Европската унија во оваа фаза од ...

Иванов со позитивни очекувања од посетата на Брисел

Кирилица - 07.09.2010

Република Македонија спроведува реформи што се исто толку добри и успешни како и реформите на некои земји – кандидати кои биле соочени со критериумите за влез во Европската унија во оваа фаза од ...

Што ќе каже Иванов во Брисел

Канал5 - 07.09.2010

Македонија никогаш не стоела подобро на полето на реформите и исполнувањтео на критериумите,иако има уште работи што треба да се направат.Поради тоа претседателот очекува позитивен извештај за ...

Иванов:Почнувањето преговори со ЕУ – клучно за реформскиот процес

Макфакс - 07.09.2010

Почнувањето на преговорите со Европската унија(ЕУ) е исклучително значајно за динамичната македонска реформска агенда да биде подобро прилагодена на интегративните процеси.