TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: 6 метри снег на Кожуф, патот непрооден

Курир - 13.01.2012

Во изминативе три дена Ски центар Кожуф непрекинато работи на отварање на патот до Смрдлива вода кој поради големите снежни врнежи е непрооден.

На Кожув 2.3 метри снег

Sky - 13.01.2012

Ски центар Кожуф во изминатите три дена непрекинато работи со својата целокупна механизација за пробивање на патот од центарот до Смрдлива вода.

Заврши спасувачката драма на Кожуф

Утрински - 12.01.2012

Скијачкиот центар се подготвува за претстојниот викенд да прими нови туристи Сите туристи кои поради снежното невреме беа заробени неколку дена во Скијачкиот центар „Кожуф“ веќе се евакуирани со ...

Снегот отсече села и отвори работа за ЕВН

Н.Македонија - 11.01.2012

Поголем дел планински села мака мачеа со завеаните патишта и немањето електрична енергија и покрај интензивната работа на локалните екипи и оние на „Македонија пат“ Туристите од ски-центарот „Кожув“ ...

Евакуирани сите туристи од Кожуф

Дневник - 11.01.2012

Евакуирани се сите туристи од Кожуф, информираа денеска од подружницата на ски-центарот во Кавадарци. Во моментов таму се останати само вработените кои работеле на дорасчистување на патот и паркинг ...

Евакуирани сите туристи од Кожуф

Курир - 11.01.2012

Центарот за управување со кризи синоќа информираше дека сите туристи кои беа заглавени на Ски Центарот Кожуф се евакуирани.

Патот со Ски центарот Кожуф сеуште непрооден!

24 Вести - 10.01.2012

15 туристи сеуште заглавени на Кожуф. Останатитете еден по еден со ратрак беа спуштени до месноста Смрдлива Вода, од каде си го продолжија патот за дома.

Евакуирани 24 лица од ски центарот „Кожуф“

24 Вести - 10.01.2012

Од ски центарот „Кожуф“ досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци до месноста Смрдлива вода, каде поради отсеченоста на патиштата со снежни наноси и до пет метри, беа заглавени 60 ...

Завеани 60 луѓе во „Ски Кожуф“

Утрински - 10.01.2012

Сите туристи и вработени во центарот се безбедни и се прави план за нивна евакуација Кожув - Со специјални возила ратраци вчера попладне почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот „Кожуф“ кои се ...

Евакуирани 24 лица од ски центарот „Кожуф“

Утрински - 10.01.2012

Од ски центарот „Кожуф“ досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци до месноста Смрдлива вода, каде поради отсеченоста на патиштата со снежни наноси и до пет метри, беа заглавени 60 ...

Снегот ги наполни ски-центрите, но завеа планинари

Н.Македонија - 10.01.2012

Попова Шапка, Маврово и Кожув се преполни со туристи. Обилните врнежи од снег, освен што направија проблеми со патиштата, позитивно се одразија врз туристичките центри, кои деновиве доживуваат бум ...

Досега евакуирани 23 луѓе од Кожуф

Кајгана - 10.01.2012

Досега 23 луѓе се евакуирани од скијачкиот центар на Кожуф, а во текот на денот се очекува и останатите завеани туристи да бидат пренесени до месноста Смрдлива вода, соопштуваат од Центарот за ...

Евакуирани 24 лица од ски-центарот „Кожуф“

Дневник - 10.01.2012

Во евакуацијата на туристите кои беа заглавени на ски-центарот „Кожуф“ до сега се транспортирани 24 луѓе. Со специјални возила ратраци тие биле пренесени до месноста Смрдлива вода.

Евакуирани 24 лица од ски центарот „Кожуф“

Идивиди - 10.01.2012

Гевгелија, 10 јануари 2012 (МИА) - Од ски центарот „Кожуф“ досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци до месноста Смрдлива вода, каде поради отсеченоста на патиштата со снежни ...

Евакуирани 24 лица од ски центарот „Кожуф“

Сител - 10.01.2012

Од ски центарот „Кожуф“ досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци до месноста Смрдлива вода, каде поради отсеченоста на патиштата со снежни наноси и до пет метри, беа заглавени 60 ...

Успешно транспортирани сите туристи од Кожув

МРТ - 10.01.2012

Ски центарот Кожуф успешно ги транспортираше сите туристи до Смрдлива вода, од каде што на сите им било организиран превоз до своите домови.

Евакуирани 24 лица

Вечер - 10.01.2012

Од ски-центарот "Кожуф" до Смрдлива Вода досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци. Поради отсеченоста на патиштата со снежни наноси и до пет метри шеесетина туристи беа заглавени ...

Туристите се евакуираат, Кожуф останува непрооден

Точка - 10.01.2012

Туристите кои ги затекна снежната бура на Кожуф се евакуирани со специјални возила, додека патот останува непрооден, соопштува Центарот за управување со кризи.

Досега евакуирани 23 лица од Кожуф

Точка - 10.01.2012

До моментов се евакуирани вкупно 23 туристи од Кожуф, од кои 10 кои беа евакуирани вчера и 13 денес, соопшти Центарот за управување со кризи.

Туристите се евакуираат, Кожуф останува непрооден

Нетпрес - 10.01.2012

Туристите кои ги затекна снежната бура на Кожуф се евакуирани со специјални возила, додека патот останува непрооден, соопштува Центарот за управување со кризи.

Започна евакуацијата на туристите од ски центарот Кожуф

Sky - 10.01.2012

Туристите кои што беа заробени на планината Кожуф поради снежното невреме се спасени со специјални возила а патот и понатаму останува непрооден стои во соопштението од Центарот за управување со кризи.

Евакуирани 10 туристи од Кожуф

Курир - 10.01.2012

Досега десет од заглавените туристи на Кожуф се евакуирани. Центарот за управување со кризи соопштува дека туристите се евакуираат со специјални возила, а засега патот сеуште останува непрооен поради ...

Евакуирани 24 лица од ски центарот „Кожуф“

Press24 - 10.01.2012

Од ски центарот „Кожуф“ досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци до месноста Смрдлива вода, каде поради отсеченоста на патиштата со снежни наноси и до пет метри, беа заглавени 60 ...

Од Кожуф евакуирани 24 лица

Курир - 10.01.2012

Од ски центарот „Кожуф“ досега се транспортирани 24 лица со специјални возила ратраци до месноста Смрдлива вода, каде поради отсеченоста на патиштата со снежни наноси и до пет метри, беа заглавени 60 ...

Досега евакуирани 23 лица од Кожуф

Нетпрес - 10.01.2012

До моментов се евакуирани вкупно 23 туристи од Кожуф, од кои 10 кои беа евакуирани вчера и 13 денес, соопшти Центарот за управување со кризи.

Од Кожуф евакуирани 24 лица

Sky - 10.01.2012

До сега во месноста Смрдлива вода од ски центарот Кожув евакуирани се 24 лица. Поради отсеченоста на патот и недостапноста на теренот заради големите снежни наноси луѓето се транспортираат со ...

Се уште непрооден патот кон Кожув

Sky - 10.01.2012

Патниот правец Смрдлива вода - Кожуф сè уште е непрооден, но се работи интезивно за расчистување на големите намети од снег, информираат од АМСМ.

Досега евакуирани 13 луѓе од Кожуф

Макфакс - 10.01.2012

Досега 13 луѓе се евакуирани од скијачкиот центар на Кожуф, а во текот на денот се очекува и останатите завеани туристи да бидат пренесени до месноста Смрдлива вода, соопштуваат од Центарот за ...

Патот кон Кожуф сè уште непрооден

Макфакс - 10.01.2012

Патниот правец Смрдлива вода - Кожуф сè уште е непрооден, но се работи интезивно за расчистување на големите намети од снег, информираат од АМСМ.

Кожуф и натаму непрооден

Inpress - 10.01.2012

Скопје, 10. јануари 2011 (ИНПРЕС) Патот Смрдлива вода - Кожуф и денеска непрооден. Од Автомотосојузот на Македонија информираат дека се работи на негово оспособување.

Заглавените туристи на Кожуф се евакуираат со специјални возила

24 Вести - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег.

Туристите од Кожуф се евакуираат со ратраци и булдожери

Р.С.Европа - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег.

Заглавените туристи на Кожуф се евакуираат со специјални возила

Утрински - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег .

Десетици села завеани, дел од патиштата блокирани

Телма - 09.01.2012

Дел од патиштата во земјава се уште се блокирани од снегот, а десетици села се завеани со снежна покривка која на места достигнува и 4 метри.

Гостите на Кожуф втор ден блокирани

Дневник - 09.01.2012

Со новонаврнатиот снег од 2,5 метри патот кон Ски-центарот Кожуф и понатаму е непрооден, каде во сместувачките капацитети во моментов сместена е група од 60 гости.

Патиштата проодни, Кожув под снежна опсада

Н.Македонија - 09.01.2012

Жители од селата и вработени во локалните јавни претпријатија велат дека снежните наноси го блокирале патот од туристичкото место Смрдлива Вода до ски-центарот Кожув Во текот на вчерашниот ден ...

Почна евакуацијата на заглавените туристи на Кожуф

БркајРабота - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег.

Почна евакуација на туриститие од Кожуф

Дневник - 09.01.2012

Почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф, кои се транспортираат качени на специјални возила за на снег, ратраци, и со булдожери.

Почна евакуацијата на туристите од Ски- центарот "Koжуф"

Н.Македонија - 09.01.2012

Екипи на сите надлежни државни институции во соработка со Ски-центарот Кожуф работат на расчистување на завеаниот пат Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од ...

Почна евакуацијата на туристите на Кожуф

Алфа - 09.01.2012

По неколку дена поминати на планина и отсечени од цивилизацијата седумедесетината туристи од Кожуф ќе си одат дома. Почнаа да ги евакуираат со ратраци кои ги обезбеди Ски центарот.

Туристите од Кожуф се евакираат со ратраци

Кајгана - 09.01.2012

Патниот правец кон Ски центарот Кожуф и по трет ден остана непрооден поради што е донесена одлука заглавените туристи да бидат евакуирани со специјални возила – ратраци.

Со ратраци се евакуираат заглавените туристи на Кожув

+инфо - 09.01.2012

Со специјални возила–ратраци попладнево започна евакуацијата на туристите од ски-центарот „Кожув“ кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег.

Македонските села се борат со снегот, 24 од нив се завеани и отсечени

+инфо - 09.01.2012

Поради снегот кој сè уште паѓа во делови од државава, дел од патиштата во земјата сè уште се блокирани, а отсечени се повеќе од 20 села.

Над 50 заглавени туристи на Кожуф и Караџица

Сител - 09.01.2012

Интензивните снежни врнежи ги отсекоа патишата кои водат до македонските зимски туристички центри. Од Центарот за управување со кризи велат дека интензивно работат на терен, но временските услови ...

24 села во Македонија се уште завеани од снег

Канал5 - 09.01.2012

24 села во Македонија се отсечени од светот. Снежната покривка на места достигнува и над четири метри. Се прават напори до крајот на денов да се обезбеди неопходната комуникација и да им биде ...

Заглавените туристи на Кожуф се евакуираат со специјални возила

МРТ - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почнаевакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежнотоневреме и високите навеви снег.

Се евакуираат туристите од Кожуф

Кирилица - 09.01.2012

Евакуацијата на туристите од ски-центарот „Кожуф“ кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег започна попладнево со специјални возила–ратраци.

Со ратраци и булдожери се евакуираат завеаните туристи на Кожуф

Канал5 - 09.01.2012

Булдожери и ратраци во битка со снегот. Започна евакуацијата на завеаните туристи од ски центарот Кожуф. Попладнево со ратраци, првите шестмина туристи се пренесени до местото Смрдлива вода, а потоа ...

АМСМ: Сообраќајот низ државата е непрекинат, освен на патниот правец Смрдлива Вода - Кожуф

Сител - 09.01.2012

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, но забавено, по влажни и лизгави коловози, соопшти Информативниот центар на Автомотосојузот на Македонија ...

Сообраќајот низ државата е непрекинат, освен на правецот Смрдлива Вода-Кожуф

МРТ - 09.01.2012

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани, но забавено, по влажни и лизгави коловози, соопшти Информативниот центар на Автомотосојузот на Македонија ...

Завеаните туристи на Кожуф во чест на снегот добија шампањско!

Вечер - 09.01.2012

СКИ-ЦЕНТАРОТ КОЖУФ СО НАЈГОЛЕМА СНЕЖНА ПОКРИВКА НА БАЛКАНОТ Дванаесетте километри пат, од местото Смрдлива Вода до скијачкиот центар, и вчера останаа непроодни.

На Кожув повторно снежно невреме, туристите остануваат блокирани

Sky - 09.01.2012

Поради новите интензивни врнежи од снег пропратени со силна виулица на патниот правец Смрдлива Вода – Ски центар Кожуф има нови снежни наноси кои што се додадени на постојаните 120 сантиметри.

Почна евакуацијата на заглавените туристи на Кожуф

Курир - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег.

Заглавените туристи на Кожуф се евакуираат со специјални возила

Press24 - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег Центарот за управување со кризи, информира ...

Заглавените туристи се евакуираат од Кожуф, дел од патиштата се уште блокирани

Таратур - 09.01.2012

Со специјални возила – ратраци попладнево почна евакуацијата на туристите од Ски-центарот Кожуф кои беа заглавени од снежното невреме и високите навеви снег.

Ко првпат да падна снег во Македонија

БезПардон - 09.01.2012

Центарот за управување со кризи си ја „заврши“ работата. Од таму информираат дека дел од патиштата во земјава се уште непроодни поради долгоочекуваниот снег кој паѓа во зима.

Туристите од Кожуф се евакуираат со ратраци

Макфакс - 09.01.2012

Патниот правец кон Ски центарот Кожуф и по трет ден остана непрооден поради што е донесена одлука заглавените туристи да бидат евакуирани со специјални возила – ратраци.

Повеќе од 50 туристи заглавени туристи на Кожуф и Караџица

Inpress - 09.01.2012

Скопје, 9. јануари 2012 (ИНПРЕС) Интензивните снежни врнежи ги отсекоа патишата кои водат до македонските зимски туристички центри.