TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите на Вардар фрлени на дното од ЛШ

А1 - 11.11.2007

Ракометарите на Вардар Про се соочија со суровата реалност. Високиот пораз од Загреб ги фрли на дното од групата во Лигата на шампионите далеку од можноста за подолг евро-живот. И предодникот на нашиот првак, Веселин Вујовиќ ја признава инфериорноста на негопвите избраници во однос на конкурентите.

Милано - Вардар 1:0

А1 - 10.11.2007

Дуелот во Куманово меѓу Милано и Вардар го отвори 14-то коло во Првата македонска фудбалска лига. Дербито му припадна на домаќинот кој славеше со 1:0. Победоносниот гол беше дело на екс вардарецот Мисердовски кој беше прецизен во финишот на првиот дел во 40-та минута.

Вардар Про - Кроација 26:34

А1 - 10.11.2007

Вардар Про како и Кометал ЃП се оддалечува од продолжен престој на Европската сцена. Вардарци вечерва се поразени од Кроација Осигурање со 26:34, во четвртото коло од групата во Лигата на шампионите. Вардар не направи чекор кон историјата, пропушти прилика со триумф овде во Кале над Кроација ...

Голем е влогот за Вардар, уште поголем е за Загреб

Време - 10.11.2007

ЛШ, 4. КОЛО, ДЕНЕСКА НА „КАЛЕ“ ВАРДАР ПРО - ЗАГРЕБ Ракометарите на Вардар про денеска во СРЦ „Кале“ (17.45 часот, МТВ-пренос) најмногу би сакале сега да го надополнат она што го пропуштија во Загреб на гостувањето кај хрватскиот првак и, на крајот, тие да & се радуваат на победата.

Реално - Вардар беше лесен плен за Загреб

Време - 10.11.2007

ЛШ, МАЖИ, 4. КОЛО, ВАРДАР ПРО - ЗАГРЕБ 26-34 (12-16) Во спортот треба да бидеш реален - кога Вардар про во Загреб, во Лигата на шампионите, одигра реми против хрватскиот првак Кроација осигурување (28-28), тоа беше нереално. Она што се случи во саботата во „Кале“ беше реално - Вардар загуби со ...

Милано и Вардар се тепаат, Работнички ќе искористи?

Време - 10.11.2007

ДЕНЕСКА И УТРЕ 14. КОЛО ОД ПРВАТА МАКЕДОНСКА ЛИГА Продолжување на неизвесноста или решавање на првенството може да се очекува по денешниот дерби-меч од Првата лига помеѓу Милано и Вардар во Куманово. Во случај на реми на оваа средба, а со оглед на тоа што Работнички К.

Никогаш поблиску до втората фаза

Вест - 10.11.2007

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ - ВАРДАР ГО ПРЕЧЕКУВА ЗАГРЕБ Втората фаза од Лигата на шампионите - реалност или фикција за вардарци? Дали ја заслужуваат, ќе се оцени на денешниот натпревар со Загреб во Втората фаза од Лигата на шампионите - реалност или фикција за вардарци? Дали ја заслужуваат, ќе се ...

Патот за фудбалска Европа води преку Куманово

Утрински - 10.11.2007

Со денешниот меч Милано - Вардар почнува есенската разврска за висок пласман на табелата во Првата лига Савиќ од Вардар треба да биде најголема опасност за Милано Денешниот меч во Куманово меѓу аспирантите за висок пласман и излез на европската сцена меѓу Милано и Вардар, практично започнува ...

Вардарци наострени за „војна“ со загрепчани

Утрински - 10.11.2007

Ракометниот првак на Македонија во вечерашниот реванш со Кроација осигурање ја бие клучната битка за следната фаза во ЛШ Би било идеално Немања Прибак да ја повтори ефикасноста од стартот на ЛШ САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Да се биде или не за двете екипи е денешното попладневно соочување во СРЦ „Кале“ (17,45 ...

Да се остане во игра за второто место

Дневник - 10.11.2007

Само со бодови Вардар про ќе ги задржат шансите за останување во еврокуповите Ракометарите на Вардар про сакаат да го „фатат возот“ што носи во втората фаза од Лигата на шампионите, а нивниот вечерашен противник, Кроација Осигурување, го „брка возот“ што ќе им ја врати надежта за останување во игра ...

Во Кале се пишува историјата

Вечер Прес - 10.11.2007

Вечерва (17.45 ч.) Вардар во Ц групата вторпат годинава ќе ги одмери силите со двојниот европски првак Загреб КО, со кого претходно, на негов мегдан одигра нерешено. Со победа првпат една македонска екипа би се пробила во втората фаза од ЛШ Ракометарите на Вардар и нивниот стратег Веселин Вујовиќ, ...

Вардар Про ќе игра за клупската историја

А1 - 09.11.2007

Вардар Про утре ќе игра за клупската историја Македонскиот клупски ракомет во очекување на многу поповолен епилог на утрешниот натпревар на првакот во машка конкуренција Вардар Про. Со евентуален триумф над Кроација Осигурање Загреб, „Црвено-црните“ би направиле значителен чекор кон историски ...

Историски натпревар за Вардар

Време - 09.11.2007

ВАРДАР УТРЕ ЌЕ ГО НАГОСТИ ЗАГРЕБ ВО СРЦ „КАЛЕ“ Во досегашната клупска историја Вардар про, македонскиот ракометен првак никогаш досега не се пласирал во втората фаза од најелитното европско клупско натпреварување, Лигата на шампионите (ЛШ), но се може да биде поинаку по утрешниот меч во СРЦ „Кале“ ...

Вардар го изненади гигантот од „Градски парк“

Време - 09.11.2007

НОВ ПОРАЗ ЗА РАБОТНИЧКИ Сите турбуленции, проблеми, (не)заминувања на тренерот Тихо Матевски, во Вардар Осигурување беа заборавени завчеравечер по големата победа над уште поголемиот ривал Фершпед Работнички (87-81). Тоа беше втор триумф за „вардарци“ сезонава, со што како да најавија дека доаѓаат ...

Срцето да се остави на теренот

Вест - 09.11.2007

ВАРДАРЦИ ПРЕД НАЈВАЖНИОТ МЕЧ НА СЕЗОНАТА СО ЗАГРЕБ Вардарци се наоѓаат во пресвртната недела во овој дел од сезоната. Само четири дена по поразот од Металург следува решавачкиот натпревар во Лигата на шампионите, не само за нив, туку и за екипата на Лино Червар.

Вардар ја прекина црната серија

Вест - 09.11.2007

ПРВА КОШАРКАРСКА ЛИГА, 8. КОЛО ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ - ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ 87:81 (31:15, 13:19, 16:25, 27:22) Скопје. - СРЦ "Кале". Гледачи: 300. Судии: Мицевски, Денковски и Цветановски. ВАРДАР О.: Саздов 9, Ѓорѓиевски, Деспотовиќ, Илиќ 5, Кралевски, Митиќ 16, Даскаловски 9, Боцевски, Мариќ 16, Нури, ...

Вардар осигурување се разбуди против вицешампионот

Утрински - 09.11.2007

Вардарци, предводени од Перо Блажевски (32 поена), му го нанесоа вториот пораз сезонава на Фершпед Работнички Мариќ поминува покрај Зивчевиќ на мечот Вардар О. - Фершпед Работнички Малку кој очекуваше дека Вардар осигурување, тимот кој се наоѓаше во тешка криза, ќе се разбуди токму против Фершпед ...

Вујовиќ_ Единствена непријатност за Лазаров да биде пораз на Загреб

Утрински - 09.11.2007

Тренерот на Вардар про апелира за коректен однос на публиката кон капитенот на нашата репрезентација во утрешниот меч од ЛШ Иван Вукадиновиќ во акција на првиот меѓусебен дуел во Загреб САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ „Кире Лазаров не смее да има непријатности во нашата сала.

Вукчевиќ отпадна за мечот Вардар - Загреб

Дневник - 09.11.2007

Историската шанса Вардар про да остане во игра за 2. место во Ц-групата од машката ЛШ, ќе ја има само ако избори позитивен резултат против Кроација О. в сабота. Скопјани имаат 3 бода, исто колку и Шахфаузен, а загрепчани се последни, со само 1 бод.

Вардар се разбуди против шпедитерите

Дневник - 09.11.2007

Фершпед Работнички има мини-серија од два пораза по ред, вардарци прекинаа пост од 5 кола без триумф, Фени И . остана лидер откако го надигра МЗТ Скопје, а Свислајон Пелистер ја оправда улогата на фаворит против Карпош Соколи, во завчерашните дуели од 8.

Вардар со големо дефиле за јубилејот

Дневник - 09.11.2007

Победниците на Купот од 1961 би требало да го предводат карванот, во кој ќе бидат и шампионските генерации 1986/87 и првата во самостојна Македонија Прослава за респект на 60-годишниот јубилеј подготвува Вардар, в среда, на 14 ноември, против белградски Партизан.

Со срцето на паркетот

Вечер Прес - 09.11.2007

Утре во "Кале" (17.45 ч.) Вардар го пречекува двојниот европски првак Загреб со желба да ја повтори играта од првиот дуел, кога го испушти од раце големиот противник - Ова е голем натпревар за Скопје и за Македонија во оваа сезона, а Вардар со победа ќе направи голем чекор кон афирмација во Европа.

Перо со младешко срце

Вечер Прес - 09.11.2007

По петте порази во низа, конечно, екипата на Вардар О славеше победа и тоа против Ф. Работнички, благодарение на ветеранот Блажевски Конечно, по пет порази во низа, малку мир во редовите на Вардар О. Во дуелот со Ф Работнички, во рамките на 8 коло од Првата кошаркарска лига, славеше победа, која ја ...

Вардар Про по втора победа со Кроација

А1 - 08.11.2007

Нашиот машки првак, Вардар Про го очекува саботниот дуел со Кроација Осигурање, исто така во Кале. Составот на Вујовиќ ја брка втората победа во групата. Тоа би било исклучително голем чекор кон обезбедување подолг престој на Евро-сцената.

Прв пораз на Вардар дома со тренерот Вујовиќ

Време - 08.11.2007

СУПЕРЛИГА, МАЖИ, 8. КОЛО, ВАРДАР - МЕТАЛУРГ 28-29 (14-13) Ракометарите на Вардар про го доживеаја првиот пораз сезонава од лутиот ривал и кандидат за титулата Металург, и тоа на домашен терен во „Кале“, завчера, губејќи со 28-29 (14-13).

Жестоко од првата до последната секунда

Вест - 08.11.2007

РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ ГИ ОДНЕСЕ БОДОВИТЕ ВО ВТОРОТО ДЕРБИ СО ВАРДАР ВАРДАР - МЕТАЛУРГ 28:29 (14:13) СКОПЈЕ. - СРЦ "Кале". Гледачи: 1.200. Судии: Кркачев и Бошковски. ВАРДАР: Блажевиќ, Митревски (7+2), Ракчевиќ 2 (2/3), Неданоски 1 (1/3), Пејовиќ 2 (2/2), Вујовиќ, Радуловиќ 4 (4/4), Јовиќ 1 (1/2), ...

Три второлигаши во четврт-финалето

Време - 08.11.2007

КУП НА МАКЕДОНИЈА Поранешниот македонски фудбалски првак и освојувач на трофејот во Купот на Македонија, Силекс, го заврши настапот сезонава во нашето најмасовно натпреварување, откако ремизира 1-1 во скопската населба Автокоманда против второлигашот Скопје.

Приведени девет навивачи на Вардар про, четири полицајци повредени

Утрински - 08.11.2007

Девет приведени навивачи на домашниот тим и четворица повредени полицајци е епилогот од инцидентот меѓу домашните фанови и полицијата по завршувањето на дерби мечот во машката ракометна Т-Мобиле Суперлига меѓу Вардар про и Металург во вторникот во СРЦ „Кале“.

Инфаркт-дербито за Металург

Утрински - 08.11.2007

Прв пораз на Вардар про (29:28) на домашен терен сезонава и воопшто за Вујовиќ откако е на кормилото на „црвено-црните“ Стрелец на три гола против лутиот градски ривал: Миркуловски САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Металург му го нанесе првиот пораз на Вардар про во СРЦ „Кале“ во оваа сезона и прв воопшто за ...

Вардар про загуби од својот навивач

Дневник - 08.11.2007

Тренерот на Металург Петковиќ, им порача да го заборават поразот и дека ќе навива за нив против Загреб По две сезони, Металург повторно го победи Вардар про на Кале, а првпат откако Вујовиќ е тренер, „црвено-црните“ губат во машкото ракометно првенство на домашен терен.

Работнички К. го прегази Пелистер во Купот

Дневник - 08.11.2007

Пласман во четврт-финалето од фудбалскиот Куп на Македонија обезбедија Работнички К., Македонија ЃП, Илинден, Милано, Нов милениум, Ренова, Скопје и Вардар. Единственото изненадување на вчерашните реванш осмина-финални натпревари го приреди второлигашот Илинден, кој ја анулира предноста од првата ...

Второлигашите жилави

Вечер Прес - 08.11.2007

Во конкуренција за пехарот останаа понискорангираните Илинден, Нов Милениум и Скопје со прволигашите Работнички К., Македонија ЃП, Милано, Ренова и Вардар Во конкуренција за пехарот од Купот на Македонија останаа дури тројца второлигаши со петмина прволигаши.

Металурзите орото го водат

Вечер Прес - 08.11.2007

Во исклучително машки и борбен ракомет, аспирантите за титулата водеа тешка битка до последниот свиреж на сирената во "Кале" Мега супер лигашкото дерби меѓу Вардар и Металург за титулата му донесе радост на суперлигашот од Автокоманда, кој со победата од 29:28 (13:14) над единствениот конкурент за ...

Илинден и Скопје во 1/4 финале на Купот преку прволигаши

А1 - 07.11.2007

Второлигашките екипи Илинден и Скопје приредија изненадувања во 1/8-финалето од македонскиот фудбалски Куп. Елиминираа противници од елитната домашна конкуренција, која ќе има пет претставника во наредната фаза од најмасовното натпреварување. Резултатите од денешните реванши.

Вардар - Партизан на 14 ноември

Време - 07.11.2007

ЗА 60. РОДЕНДЕН Вардар ќе игра со белградски Партизан на Градскиот стадион во Скопје идната среда, со што ќе се одбележи шестдецениското постоење на најтрофејниот македонски фудбалски колектив Вардар. По два и полмесечна сага за организирањето ревијален роденденски меч, белградските „црно-бели“ ...

Вардар прв четвртфиналист

Вест - 07.11.2007

КУП НА МАКЕДОНИЈА Вардар е првиот тим што се пласираше во четврт-финалето на Купот на Македонија, откако вчера во реваншот го совлада второлигашот Тетекс со 1:0. Стрелец на единствениот гол на Градскиот стадион во Скопје беше Оливер Пеев во 58. минута.

„Црвено-црните“ се пласираа во четврт-финалето на Купот

Време - 07.11.2007

Актуелниот бранител на националниот куп-трофеј Вардар го потврди пласманот во четврт-финалето на македонскиот куп, по вчерашната втора победа над второлигашот Тетекс, сега со 1-0, во повеќе ревијален меч, поради високата предност од првиот дуел (3-0). Оливер Пеев во 58.

Матевски останува на клупата на Вардар

Дневник - 07.11.2007

Осмото коло во Првата кошаркарска лига на Македонија, кое се игра денеска и утре, носи две интересни средби. Во Кавадарци Фени И. вечерва (18.15 ч. МТВ-пренос) го пречекува МЗТ Скопје. Домашните нема да сметаат на Владимир Поповиќ и Александар Димитровски, а не се знае дали ќе игра плејмејкерот од ...

Вардар со резервите го победи Тетекс

Дневник - 07.11.2007

Со речиси резервен состав Вардар рутински го одработи реванш осмина-финалниот меч од националниот куп и со 1-0 го победи Тетекс на домашен терен. „Црвено-црните“ минаа понатаму со вкупен резултат од 4-0. Мечот го следеа само 30-ина гледачи, а коментарите беа дека непотребно во раната фаза од Купот ...

Освен пехарот се е неуспех за "романтичарите"

Вечер Прес - 07.11.2007

Тоа го вели тренерот на Работнички К. Беквалац пред дуелот со Пелистер, чија прва средба заврши без голови. Бранителот на трофејот Вардар прв 1/4-финалист Бранителот на пехарот Вардар е првата екипа што обезбеди место меѓу осумте најдобри во Купот на Македонија.

Вујовиќ се уште без пораз во "Кале"

Вест - 06.11.2007

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА ВТОРАТА ПРЕСМЕТКА НА ВАРДАР И МЕТАЛУРГ По неверојатниот прв дуел во Автокоманда, од кој двата тима излегоа со по бод, љубителите на ракометот со голем мерак го исчекуваат второто дерби на Вардар и Металург. Тоа е на програмата денеска во СРЦ "Кале" со почеток во 19 часот, но во ...

Вардар ќе го врати Симовиќ за ЛШ

Дневник - 06.11.2007

Поради недостиг од квалитетни играчи за Лигата на шампионите, за последните три средби од мечевите од групата, Вардар про ќе го врати Марко Симовиќ, кој е позајмен во Пелистер. Тренерот Вујовиќ смета дека тој би можел да „заврши работа“.

Дербито не е последно сезонава

Дневник - 06.11.2007

Скопското дерби меѓу Вардар про и Металург вечерва во СРЦ Кале (19 ч.) може да даде одговор кој тим ќе презими на лидерската позиција. Дуелот не е решавачки, зашто ќе има уште две меѓусебни средби и уште 21 коло. Првиот дуел во Автокоманда заврши 32-32.

Вардар и Тетекс премиерно денеска

Вечер Прес - 06.11.2007

Вардар денеска го пречекува Тетекс, еден ден порано од предвидениот термин за реваншот од 1/8 финалето на фудбалскиот Куп на Македонија. До поместување на средбата, исто како и првиот натпревар, дојде поради двојната програма на Градскиот стадион, каде својот натпревар како домаќин утре ќе го ...

Втора пресметка за титулата

Вечер Прес - 06.11.2007

Вечерва во Кале (19 ч.), Вардар и Металург ќе ја бијат втората меѓусебна битка, а подобриот ќе биде чекор поблизу до титулата Вечерва во "Кале" (19 ч.) се очекува врвна ракометна претстава, во која актери ќе бидат двете најдобри македонски екипи Вардар и Металург, кои во втората меѓусебна пресметка ...

МЗТ надополни негатива од 23 поени!

Време - 05.11.2007

КОШАРКА Кошаркарите на МЗТ Скопје го победија градскиот ривал Вардар Осигурување (78-73) иако во финишот од првото полувреме имаа негатива од дури 23 поени разлика (23-46). Тогаш, наместо да го дотепа противникот, стручниот штаб на „вардарци“ направи неколку непотребни измени, го промени ритамот на ...

МЗТ Скопје го победи Вардар О.

Утрински - 05.11.2007

Кошаркарите на МЗТ Скопје го победија Вардар Осигурување со 78:73 во дербито од седмото коло во Првата македонска лига. Во другите мечеви беа постигнати следните резултати: Маврово - Свислајн Пелистер 58:91 и Карпош Соколи - АМАК СП 66:108. Фершпед Работнички и Струмица ќе играат на 17 ноември.

Пелистер влезе во победничка серија

Дневник - 05.11.2007

Металург и Вардар про ги чуваа силите за меѓусебниот дуел во вторник Пелистер влезе во победничка серија, дури и без најавуваните засилувања, Пејовиќ, Спировски и Марковски, кои беа на трибините на дуелот со Тинекс Пролет. Битолчани го победија повратникот во Суперлигата, Тинекс Пролет со 32-25, и ...

Вардар заматен во "Јане Сандански"

Вечер Прес - 05.11.2007

Иако во одреден период МЗТ Скопје 2000 беше во негатива од 23 поени, на крајот славеше победа во дербито на колото Кога во 17 минута Вардар О водеше со 46:23 малку кој можеше да поверува дека во салата "Јане Сандански", пред празни трибини поради казната на домаќините, ќе се случи чудо.