TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТМРО:ВМРО-ДПМНЕ да објасни зошто не бараше броење на ливчињата од гласачките кутии

МКД - 22.10.2017

ТМРО ја повикува ВМРО- ДПМНЕ наместо да се бави со сценарија напишани во Белград за референдуми за договори и тоа на сред изборна кампања, да објасни зошто не бараше броење на ливчињата од гласачките кутии.

Тече рокот за жалби од партиите до Управниот суд

Канал5 - 21.10.2017

Вечерва на полноќ истекува рокот за пријавување на изнемоштените и болните кои сакаат да гласаат во вториот изборен круг. Државната изборна комисија апелира оние кои сакаат да гласаат да го запазат рокот.

Тече рокот за жалби од партиите до Управниот суд

24 Вести - 21.10.2017

Од синоќа тече рокот од 24 часа за жалбиte кои партиите можат да ги достават против одлуките на државната изборна комисија за приговорите од првиот круг на локалните избори. ДИК ги одби сите поднесени приговори за гласањето кое се оддржа на 15 ...

Во тек подготовките за вториот круг од локалните избори на 29 октомври

Сител - 21.10.2017

Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за ...

Во тек подготовки за вториот круг од локалните избори на 29 октомври

Курир - 21.10.2017

Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за печатење на гласачките ливчиња и изводите од Избирачкиот список за општините каде што досега е потврдено дека ќе има гласање во вториот круг.

Во тек подготовките за вториот круг од локалните избори на 29 октомври

Слободен Печат - 21.10.2017

Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборна комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за ...

Во тек подготовките за вториот круг од локалните избори на 29 октомври

А1 On - 21.10.2017

Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за ...

Точниот број општини каде што ќе има гласање во втор круг ќе се знае во понеделник

Локално - 21.10.2017

Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за ...

Во тек подготовките за вториот круг од локалните избори на 29 октомври

Кумановски м. - 21.10.2017

loading... Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се ...

ЛИ2017/ Точниот број општини каде што ќе има гласање во втор круг ќе се знае во понеделник

Либертас - 21.10.2017

Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за ...

Во тек подготовки за вториот круг од локалните избори на 29 октомври

Република - 21.10.2017

Во рамки на Локалните избори 2017 година тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври. Државната изборка комисија (ДИК), како што информираат од таму, се подготвува за ...

Во тек подготовките за вториот круг од локалните избори...

Н.Македонија - 21.10.2017

Во тек подготовките за вториот круг од локалните избори Во рамки на Локалните избори тече кампањата на кандидатите за градоначалници кои ќе се борат за глас повеќе во вториот круг што ќе се одржи на 29 октомври.

Одбиени сите приговори за изборите

ТВ21 - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

Одбиени сите приговори за изборите

Алсат-М - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска ...

ДИК ги одби Сите 43 приговори за првиот круг од локалните избори

Сакам да кажам - 20.10.2017

Сите 43 приговори поднесени за гласањето во првиот круг од локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија на маратонската седница, која што почна вчера во 10 часот и заврши утрово, објави агенцијата „ Мета “.

ДИК ги отфрли сите приговори

24 Вести - 20.10.2017

Ниту еден од вкупно 46 приговори кои првично беа поднесени до Државната изборна комисија за првиот круг од локалните избори не беше прифатен. Најголемата опозициската партија ВМРО ДПМНЕ која на почетокот стартуваше со 43 нивни приговори најпрвин ...

Заев: Очекувам поддршка и во вториот круг на локалните избори

Канал5 - 20.10.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев очекува поддршката и во вториот круг да продолжи во сите општини и вели дека иако на овие избори се бирaат личности и програма, граѓаните недвосмислено ја искажаа поддршката за новата ...

Одбиени сите приговори за изборите

Канал5 - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

Утринава ДИК гo одби и последниот приговор

Фокус - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

Одбиени сите приговори за изборите

24 Вести - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

Одбиени сите приговори за изборите

Телма - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

ДИК ги одби сите приговори за изборите

Р.С.Европа - 20.10.2017

Државната изборна комисија ги одби сите приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила изутрината и оти се одбиени сите приговори.

ДИК ги одби сите проговори за првиот круг од локалните избори

А1 On - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

ДИК ги одби сите приговори за изборите

Радио МОФ - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори за првиот круг од Локалните избори кои се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК, Љупка Гугучевска , за МИА изјави дека седницата завршила утрово и дека се одбиени сите приговори.

ДИК ги одби сите приговори

Нова ТВ - 20.10.2017

Државната изборна комисија ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

(ВИДЕА) Закани, замолчување, одземање право на збор – членовите на СДСМ во ДИК го кршат законот и процедурите

Нетпрес - 20.10.2017

Низа нерегуларности го одбележаа првиот круг од локалните избори. И покрај фактите, документите, бројките и доказите за бројни неправилности, членовите на СДСМ во ДИК ги одбиваат сите приговори, без ниту еден аргумент.

Одбиени сите приговори за изборите

Слободен Печат - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

Одбиени сите приговори за изборите

Стандард - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

ВИДЕА: Закани, замолчување, одземање право на збор – членовите на СДСМ во ДИК го кршат законот и процедурите

Курир - 20.10.2017

Згора на тоа, тие не можат да ја сокријат нервозата што изборниот фалсификат излегува на површина и на очиглед на целата македонска јавност, па се слушат со лаги, клевети и дури се закануваат.

Рокот истече, ДИК за приговорите ќе расправа и денеска

МКД - 20.10.2017

Вчера до 19 часот беше рокот до кога Државната изборна комисија требаше да одлучи по приговорите по првиот круг на локалните избори. Од вкупно 43 приговори, ДИК вчера до 19 часот разгледа само 10, сите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Макфакс - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори на политичките партии поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, 15 октомври. Сдницата на која се разгледуваа приговорите заврши доцна синоќа.

ДИК ги одби сите приговори за изборите

Нетпрес - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори од кои 43 имаше поднесено ВМРО-ДПМНЕ, но пред почетокот на вчерашната ...

TMРО: ДИК ги крие нашите приговори

МКД - 20.10.2017

Навремено поднесовме приговори до ДИК за општините Аеродром, Кавадарци и на сите 676 избирачки места во град Скопје, преку општинските изборни комисии. Но овие приговори ДИК никаде не ги споменува и ги нема ниту на нивната интернет страница, соопшти ...

ДИК: Одбиени сите приговори за изборите

МРТ - 20.10.2017

Државната изборна комисија ги одби сите приговори поднесени за првиот круг од локалните избори одржани на 15-ти октомври. Сите поднесени приговори за локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија. Седницата на ДИК завршила изутрината.

ДИК ги отфрли сите приговори од партиите за првиот круг од локалните избори

МКД - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори што ги поднесоа политичките партии за гласањето и сумирањето на резултатите од првиот круг на локалните избори кои што се одржаа на 15 октомври.

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Кајгана - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори на политичките партии поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, 15 октомври. Сдницата на која се разгледуваа приговорите заврши доцна синоќа.

ТМРО: ДИК ги крие од јавноста нашите приговори

МРТ - 20.10.2017

Според оваа партија, ДИК никаде не ги спомнува овие приговори, ги нема ниту на нивната електронска страница, се кријат од јавноста со што не постои регуларност... ТМРО тврди дека има поднесено приговори до ДИК и за Општина Аеродром, за Кавадарци и ...

ДИК не ги споменува приговорите од ТМРО

Нетпрес - 20.10.2017

ТМРО има навремено поднесено приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за Општина Аеродром, Општина Кавадарци и на сите 676 избирачки места во Град Скопје, поднесени преку Општинските изборни комисии.

ВМРО-ДПМНЕ уште размислува дали ќе се жали пред Управен суд

Макфакс - 20.10.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ се уште не одлучиле дали ќе се жалат до Управен Суд откако ДИК ги одби сите приговори за изборни нерегуларности.Од партијата информираат дека во текот на денот прваната служба ќе ги разгледа сите опции и по донесената одлука ќе се ...

ТМРО ги информира странските амбасади дека ДИК не одлучувала по нивните приговори

МКД - 20.10.2017

ТМРО реагира дека Државната изборна комисија не одлучувала по нивните приговори и тие воопшто не биле ставени на официјалната страница на Комисијата. „ТМРО денеска испрати официјални известувања до Амбасадите на САД, на Руската федерација, ...

Одбиени сите приговори за изборите

МРТ - 20.10.2017

Сите поднесени приговори за локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија. Седницата на ДИК завршила изутрината. До Комисијата беа поднесени вкупно 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ, еден од ТМРО, од Алијансата за Албанците и од ...

ДИК ги одби сите приговори - ВМРО-ДПМНЕ најавува тужби, СДСМ бара да ги признаат резултатите

Сител - 20.10.2017

Државната изборна комисија ги одби сите 43 приговори поднесени од партии и учесници на изборите на 15 октимври. По долга и жестока расправа и пробрејување на гласачки ливчиња со мнозинство гласови ДИК ги отфрли 40-те приговори на опозициската ...

Одбиени сите приговори за изборите

Сител - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

ДИК зад затворени врати од јавноста ги отфрли сите преговори за изборниот процес на 15-ти Октомври

Алфа - 20.10.2017

И покрај бројните инциденти кои го одбележаа предизборието, напади на кандидати, заплашување на гласачи, нерегуларности на гласање, ниту еден приговор од политичките партии не беше прифатен од членовите на ДИК.

Одбиени сите приговори за изборите

Курир - 20.10.2017

Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори. До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори од кои 43 имаше поднесено ВМРО-ДПМНЕ, но пред почетокот на вчерашната седница беа повлечени ...

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Правдико - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори на политичките партии поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, 15 октомври. Сдницата на која се разгледуваа приговорите заврши доцна синоќа.

Одбиени сите приговори за изборите

Алфа - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори ...

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Таратур - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

Одбиени сите приговори за изборите

+инфо - 20.10.2017

До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори од кои 43 имаше поднесено ВМРО-ДПМНЕ. Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК ги отфрли сите приговори

Локално - 20.10.2017

Ниту еден од вкупно 46 приговори кои првично беа поднесени до Државната изборна комисија за првиот круг од локалните избори не беше прифатен. Најголемата опозициската партија ВМРО ДПМНЕ која на почетокот стартуваше со 43 нивни приговори најпрвин ...

ДИК ги отфрли сите приговори од партиите за првиот круг од локалните избори

Тера - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори што ги поднесоа политичките партии за гласањето и сумирањето на резултатите од првиот круг на локалните избори кои што се одржаа на 15 октомври.

Тензично во ДИК: Закани, замолчување, одземање право на збор (ВИДЕО)

Република - 20.10.2017

Низа нерегуларности го одбележаа првиот круг од локалните избори. И покрај фактите, документите, бројките и доказите за бројни неправилности, членовите на СДСМ во ДИК ги одбиваат сите приговори, без ниту еден аргумент.

ДИК не прифати ниту еден приговор за изборите

Фактор - 20.10.2017

До раните утрински часови ДИК решавала по поднесените приговори. Сепак, комисијата ги одбила сите приговори од партиите поднесени за првиот круг од локалните избори одржани на 15-ти октомври.

Одбиени сите приговори за изборите

Либертас - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

ДИК ги одби сите приговори

Поглед - 20.10.2017

Државната изборна комисија ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Љупка Гугучевска од ДИК изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори.

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Точка - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори на политичките партии поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, 15 октомври. Седницата на која се разгледуваа приговорите заврши доцна синоќа.

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Sky - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори на политичките партии поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, 15 октомври. Сдницата на која се разгледуваа приговорите заврши доцна синоќа.

Изборите биле совршени - сите преговори се одбиени!

Вечер Прес - 20.10.2017

Според одлуките на државната изборна комисија ние сме имале идеални, совршени избори какви не се случиле ниту еднаш во македонската историја, ниту во некоја држава од регионот. Едноставно, изборниот процес бил - безгрешен.

ДИК ги одби сите проговори за првиот круг од локалните избори

Локално - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

ВМРО-ДПМНЕ уште размислува дали ќе се жали пред Управен суд

Точка - 20.10.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ сè уште не одлучиле дали ќе се жалат до Управен Суд откако ДИК ги одби сите приговори за изборни нерегуларности. Од партијата информираат дека во текот на денот прваната служба ќе ги разгледа сите опции и по донесената одлука ќе се ...

ДИК ги одби сите приговори за првиот круг од локалните избори

Скопје инфо - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори на политичките партии поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, 15 октомври. Сдницата на која се разгледуваа приговорите заврши доцна синоќа.

Во ДИК жестоки расправи меѓу на членовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ – најмалку 7 приговори одбиени

Локално - 20.10.2017

Државната изборна комисија вчера го проби рокот од 48 часа за разгледување и одлучување по приговорите на политичките партии пристигнати за изборите. Во текот на седницата имаше жестоки расправии меѓу членовите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК дециден – ниту еден од приговорите не е прифатен

Поглед - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите 46 приговори кои првично беа поднесени за првиот круг од локалните избори. ВМРО ДПМНЕ, најголемата опозициската партија која на почетокот стартуваше со 43 нивни приговори најпрвин повлече 3, а до крајот ...

ДИК ги објави конечните резултати: Ниту еден приговор за гласањето за градоначалници во 74 општини

еМагазин - 20.10.2017

Државата изборна комисија го објави извештајот со конечените резултати за локалните избори за општините каде што не бил пондесен ниту еден приговор во гласањето за градноначалници. Според извештајот, дури во 74 од вкупно 80 општини не е поднесен ...

Одбиени сите приговори за изборите

еМагазин - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

Одбиени сите приговори за изборите

МК News - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. d Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

ДИК на маратонската седница ги одби сите приговори за изборите

Мета - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите приговори поднесени за гласањето и сумирањето на резултатите од првиот круг на локланите избори кои што се одржаа во неделата, на 15 октомври.

ДИК ги одби сите приговори за изборите

Република - 20.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите ...

Одбиени сите приговори за изборите...

Н.Македонија - 20.10.2017

Одбиени сите приговори за изборите Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори, поднесени за првиот круг од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила ...

Локални, ДИК ги разгледува приговорите на партиите

Алсат-М - 19.10.2017

Во бавен процес ДИК ги разгледува 43 -те жалби на политичките партии за гласање то и броење то на гласовите на изборите од 15 октомври. ВМРО-ДПМНЕ како партија која подне се најмногу жалби, повлече само три од нив, додека во останатите жалби бара ...

Отфрлена жалбата на ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп

ТВ21 - 19.10.2017

Една по една се разгледуваат жалбите на политичките партии кои ги поднеле до Државната изборна комисија. Според досегашното темпо неизвесно е дали до полноќ ќе бидат разгледани сите 40 приговори поденсени од ВМРО-ДПМНЕ, и по еден од Алијанса за ...

ДИК отфрла приговори

Телма - 19.10.2017

Кавги и префрлања меѓу членовите на ДИК доминираа на расправата по приговорите поднесени од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ кои се однесуваат на сумирање на резултатите од гласањето на првиот круг од локалните избори.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

ТВ21 - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

Кавга во ДИК затоа што на граѓанин му било дозволено да гласа без да се потпише

Фокус - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија ја кренаа тензијата на денешната седница каде што се разгледуваат приговорите на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Членовите на комисијата предложени од оваа партија бараат да се поништи гласањето на едно избирачко место ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

ТВ21 - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Алсат-М - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Алсат-М - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Телма - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК ќе одлучува по приговорите за локалните избори

Фокус - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

24 Вести - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати кои учествуваа на првиот круг од локалните избори. Најмногу приговори поднесе ВМРО-ДПМНЕ, 43 а по еден има од ...

Седница на ДИК за приговорите на партиите

24 Вести - 19.10.2017

Од поднесените приговори до ДИК ВМРО ДПМНЕ повлече три. Два од нив се однесуваат на Прилеп и еден на Скопје за повеќе избирачки места. Сооглед на бројот на поднесени приговори над 40 се очекува денешната седница на ДИК да потрае, а крајниот рок до ...

Шехтански бара јавно пребројување на сите гласачки ливчиња во Скопје и Кавадарци

Фокус - 19.10.2017

ТМРО со приговорите до ДИК има кратко и јасно барање- броење на гласачките ливчиња, кутија по кутија на сите 675 избирачки места во Скопје, а особено Аеродром, како и во Општина Кавадарци, велат од партијата на Ванчо Шехтански „Зачудува тоа што ...

ДИК одлучува по приговорите за изборите

24 Вести - 19.10.2017

Приговорите кои опозициската ВМРО ДПМНЕ ги поднесе до ДИК во врска со Локалните избори ги скараа членовите на комисијата . Иако ВМРО ДПМНЕ најпрвин поднесе 43 приговори за изборни нерегуларности сепак повлекоа.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

А1 On - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

Функциите ќе ги преземат 41 градоначалник, Шилегов и Богдановиќ ќе почекаат

+инфо - 19.10.2017

Четворица избрани градоначалници ќе почекаат да го добијат мандатот додека да завршат роковите за приговори. Во текот на наредната недела новоизбраните градоначалници во општините треба да ја преземат функцијата.

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Слободен Печат - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

Шилегов и Богдановиќ ќе почекаат – ДИК ги повика ОИК на распит

Нова ТВ - 19.10.2017

Следната недела новите 40 градоначалници , од кои 3 се старонови треба да ја преземат функцијата во оние општини каде тие извојуваа победа во првиот круг од локалните избори. Досега само градоначалник на Пехчево Драган Тренчовски, од СДСМ седна на ...

Приговори за гласање има за девет совети, во 72 резултатите се конечни

+инфо - 19.10.2017

ДИК објави дека никој не се жалел на гласањето за советничките листи во 72 општини, додека приговори стигнале за осум општини и за Град Скопје. Приговори за гласањето за советничките листи има за осум општини и за Град Скопје, додека за резултатите ...

Остра дискусија во ДИК, се отфрлаат приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 19.10.2017

Остра дискусија трае помеѓу членовите на ДИК на јавната седница на која се расправа по приговорите за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Досега се разгледани три приговори, а четвртиот е во процедура.

ЧАИР: Повеќе ливчиња во гласачка кутијата отколку што имало потписи во избирачкиот список

Курир - 19.10.2017

Се појавуваат се повеќе докази за изборниот фалсификат и огромни неправилности кои се случувале на локалните избори кои беа одржани во неделата. ВМРО-ДПМНЕ поднесе приговор до ДИК со кој бара увид во документацијата и поништување на гласањето на ...

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ за изборите

МКД - 19.10.2017

Државната изборна комсија едногласно го отфрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ со која партијата бараше да се поништи глаањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот, пренесе МЕТА.

ДИК расправа за приговорите

МРТ - 19.10.2017

Државната изборна комисија на седница расправа по поднесените приговори за изборниот процес. Најголемиот дел се од ВМРО-ДПМНЕ, но има и од партиите ТМРО, Алијансата за Албанците и од Левица.

Жестока дискусија во ДИК за вториот приговор на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 19.10.2017

Остри дискусии се одвиваа помеѓу членовите на ДИК за вториот приговор од ВМРО-ДПМНЕ, кој се однесува на гласачкото место 2806/1, во Општина Центар, каде според подносителот на приговорот, гласањето треба да се поништи затоа што во кутија биле ...

Изборни нерегуларности, копиите од записниците не одговарале со оригиналот

Курир - 19.10.2017

Со првиот приговор на ВМРО-ДПМНЕ партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот. ВМРО-ДПМНЕ ги достави копиите со приговорот, а ДИК откако го провери ...

(ВИДЕО) Дебата во ДИК како во парламент: Бонева од ВМРО-ДПМНЕ наспроти Милев од СДСМ

Макфакс - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија Игор Милев и Виолета Дума, тврдат дека приговорите поднесени се неосновани, наспротив тврдењата на Силвана Бонева и Александар Урумов кои за сите поминати шест приговори тврдеа дека има изборни ...

ДИК расправа по поднесените приговори на гласањето на првиот круг од локалните избори

Сител - 19.10.2017

Државната изборна комисија одби три од приговорите кои опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за изборите што се одржаа во неделата. Државната изборна комисија денеска почна со разгледување на 43 приговори поднесени од партии и носители на листи за ...

Државната изборна комисија ја исклучи јавноста од следење на сведочењата за изборните регуларности

Алфа - 19.10.2017

ВМРО ДПМНЕ во приговор нотира дека на гласач во Прилеп му било скратено избирачкото право бидејќи кога дошол да гласа и покрај проверките од членовите на одборот во списокот на неговото место се потпишал некој пред него.

Копиите од записниците не одговарале со оригиналот

Нетпрес - 19.10.2017

Државната изборна комисија денес одржува седница на која се разгледуваат приговорите поднесени од политичките партиите. Со првиот приговор на ВМРО-ДПМНЕ партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Стандард - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Сител - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

А1 On - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

МРТ - 19.10.2017

До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори. Најмногу од нив се од ВМРО-ДПМНЕ, 43, и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и од Левица. Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите ...

Остра дискусија во ДИК, се отфрлаат приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 19.10.2017

Остра дискусија трае помеѓу членовите на ДИК на јавната седница на која се расправа по приговорите за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Досега се разгледани три приговори, а четвртиот е во процедура.

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Правдико - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

Во Чаир повеќе ливчиња во гласачка кутијата отколку потписи во избирачкиот список

Нетпрес - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) во четвртокот одржува седница на која се разгледуваат приговорите поднесени од политичките партиите. ВМРО-ДПМНЕ, меѓу другите, поднесе и приговор до ДИК со кој бара увид во документацијата и поништување на гласањето ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Слободен Печат - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Сител - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

А1 On - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ВИДЕО: Жестока дискусија во ДИК, отфрлени приговори на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 19.10.2017

Во моментов трае жестока дискусија во Државната изборна комисија помеѓу членовите каде на јавната седница се расправа за приговорите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за изборните резултати. Најжестока расправа имаше за приговорот во Општина Центар, каде што ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Нетпрес - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во врска со локалните избори. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 19.10.2017

Од вкупно поднесени 46 приговори, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата повлекоа четири, три пред почетокот на седницата на ДИК и еден во текот на седницата. Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Седница на ДИК за приговорите

Р.С.Европа - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледа и ќе реши по приговорите од подносителите на листи на кандидати на локалните избори. Вчера ДИК го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Стандард - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК ќе ги разгледува приговорите за локалните избори

Кајгана - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска треба да ги разгледа приговорите кои партиите ги поднесоа по првиот круг на локалните избори кои се одржаа во неделата. Во предвидениот рок до ДИК беа поднесени 46 приговори.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Курир - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ поднесе приговори за гласањето во Ѓорче Петров, Аеродром, Центар, Чаир, Сарај, Кисела Вода, Шуто Оризари, Гази Баба, Кривогаштани, Карпош, Прилеп, Радовиш и Струга. ТМРО за гласањето во Град Скопје, Алијанса за Албанците за Гостивар и ...

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Алфа - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори Државната изборна комисија (ДИК) ја ...

ВМРО-ДПМНЕ повлече три од 43 поднесени приговори до ДИК

МКД - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Во законскиот рок беа поднесени 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Сител - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

МРТ - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ повлече три од приговорите што се однесуваат на гласањето и сумирањето на резултати во Скопје и Прилеп. Тече рокот за разгледување на приговорите и за решенија. Против одлуката на ДИК може да се поднесе тужба до Управниот суд...

ВМРО-ДПМНЕ повлече три од приговорите за изборите

Стандард - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Р.С.Европа - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 19.10.2017

За вториот приговор Комисијата го побара целиот гласачки материјал од избирачкото место за да направи увид и да донесе заклучок за состојбата. Државната изборна комисија (ДИК) денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата ...

ДИК отфрли приговор на ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп

Нетпрес - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Република - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

Жестоки расправи и бавен напредок во ДИК, отфрлени четири приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 19.10.2017

Жестоки расправии помеѓу членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ ја обележија денешната седница на ДИК на која од вкупно 43 поднесени приговори досега беа разгледани седум.

ДИК отфрли приговор на ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп

Точка - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

(ВИДЕО) Жестока дебата во ДИК како во парламент: Бонева од ВМРО-ДПМНЕ наспроти Милев од СДСМ

Либертас - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија, Игор Милев и Виолета Дума, тврдат дека приговорите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ се неосновани наспроти тврдењата на Силвана Бонева и Александар Урумов, кои за сите поминати шест приговори тврдеа дека има изборни ...

ВИДЕО Драматична дебата во ДИК

Sky - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија, Игор Милев и Виолета Дума, тврдат дека приговорите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ се неосновани наспроти тврдењата на Силвана Бонева и Александар Урумов, кои за сите поминати шест приговори тврдеа дека има изборни ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Локално - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

(ВИДЕО) Дебата во ДИК како во парламент: Бонева од ВМРО-ДПМНЕ наспроти Милев од СДСМ

Точка - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија, Игор Милев и Виолета Дума, тврдат дека приговорите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ се неосновани наспроти тврдењата на Силвана Бонева и Александар Урумов, кои за сите поминати шест приговори тврдеа дека има изборни ...

Во ДИК жестоки расправии и бавен напредок по однос на приговорите

Република - 19.10.2017

Во Државната изборна комисија една по една се разгледуваат поднесените жалби на политичките партии. Домашните медиуми информираат дека според досегашното темпо неизвесно е дали до полноќ ќе бидат разгледани сите 40 приговори поденсени од ВМРО-ДПМНЕ ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Република - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

ДИК го проби рокот за одлучување, досега решени само седум приговори

Мета - 19.10.2017

Државната изборна комисија го проби рокот од 48 часа за разгледување и одлучување по приговорите од политичките партии за изборите, кое требаше да заврши вечерва во 19 часот. Ова, во текот на седницата, која сè уште е во тек и на која има жестоки ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Либертас - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

Од понеделник примо-предавање на градоначалничките функции

Република - 19.10.2017

Во текот на наредната недела новоизбраните градоначалници во општините треба да ја преземат функцијата. Тоа досега го направи само новиот градоначалник на Пехчево од редовите на СДСМ, Драган Тренчовски, а од понеделник тоа треба да го направат уште ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Тера - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати кои учествуваа на првиот круг од локалните избори. Најмногу приговори поднесе ВМРО-ДПМНЕ, 43 а по еден има од ...

ВМРО-ДПМНЕ се предомисли и повлече дел од приговорите

Фактор - 19.10.2017

На почетокот на денешната седница на ДИК, на која треба да се расправа за приговорите за локалните избори од ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците, ТМРО и од Левица, седницата беше бргу прекината затоа што ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори од вкупно 43 ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Точка - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК ќе ги разгледува приговорите за локалните избори

Вечер Прес - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска треба да ги разгледа приговорите кои партиите ги поднесоа по првиот круг на локалните избори кои се одржаа во неделата. Во предвидениот рок до ДИК беа поднесени 46 приговори.

ДИК денеска ќе ги разгледува приговорите и ќе одлучува по нив

Либертас - 19.10.2017

Државна изборна комисија на денешната седница, која ќе почне во 10 часот, ќе ги разгледува приговорите и ќе одлучува по нив. ДИК е должна да реши по приговорите во рок од 48 часа по приемот.

Ќе се бројат ли јавно ливчињата од скопските гласачи?

Скопје инфо - 19.10.2017

Државната изборна комисија ги коригираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ, друг предизвика жестока дискусија

Бриф - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ, друг предизвика жестока дискусија

Либертас - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ, друг предизвика жестока дискусија

Локално - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

Изборни нерегуларности: копиите од записниците не одговарале со оригиналот

Република - 19.10.2017

Државната изборна комисија денес одржува седница на која се разгледуваат приговорите поднесени од политичките партиите. Со првиот приговор на ВМРО-ДПМНЕ партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што ...

ДИК отфрли приговор на ВМРО-ДПМНЕ за Прилеп, приговорот за Центар предизвика жестока дискусија

Република - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори за локалните избори од 43 доставени до ДИК

Мета - 19.10.2017

На почетокот на денешната седница на ДИК, на која треба да се расправа за приговорите за локалните избори од ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците, ТМРО и од Левица, седницата беше бргу прекината затоа што ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори од вкупно 43 ...

ДИК ќе ги разгледува приговорите за локалните избори

Sky - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска треба да ги разгледа приговорите кои партиите ги поднесоа по првиот круг на локалните избори кои се одржаа во неделата. Во предвидениот рок до ДИК беа поднесени 46 приговори.

ДИК отфрли еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ, друг предизвика жестока дискусија

Мета - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот.

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Кумановски м. - 19.10.2017

loading... Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ.

Остра дискусија во ДИК, се отфрлаат приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 19.10.2017

Остра дискусија трае помеѓу членовите на ДИК на јавната седница на која се расправа по приговорите за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Досега се разгледани три приговори, а четвртиот е во процедура.

Изборни нерегуларности: копиите од записниците не одговарале со оригиналот

Вечер Прес - 19.10.2017

Државната изборна комисија денес одржува седница на која се разгледуваат приговорите поднесени од политичките партиите. Со првиот приговор на ВМРО-ДПМНЕ партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што ...

Остра дискусија во ДИК, се отфрлаат приговори на ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 19.10.2017

Остра дискусија трае помеѓу членовите на ДИК на јавната седница на која се расправа по приговорите за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Досега се разгледани три приговори, а четвртиот е во процедура.

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список

Вечер Прес - 19.10.2017

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и Избирачкиот одбор од избирачкото место 2806/1, бидејќи при увидот во ...

Жестоки расправи и бавен напредок во ДИК, отфрлени четири приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 19.10.2017

Жестоки расправии помеѓу членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ ја обележија денешната седница на ДИК на која од вкупно 43 поднесени приговори досега беа разгледани седум.

ДИК: Приговори за гласањето на Советот има во девет општини, во 72 резултатите се конечни

Поглед - 19.10.2017

Државната изборна комисија денеска соопшти дека приговори за гласањето на советничките листи има за во осум општини и за Град Скопје, додека пак резултатите од гласањето во 72 општини до ОИК никој не се пожалил.

Жестоки расправи и бавен напредок во ДИК, отфрлени четири приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 19.10.2017

Жестоки расправии помеѓу членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ ја обележија денешната седница на ДИК на која од вкупно 43 поднесени приговори досега беа разгледани седум.

ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори за локалните избори од 43 доставени до ДИК

Либертас - 19.10.2017

На почетокот на денешната седница на ДИК, на која треба да се расправа за приговорите за локалните избори од ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците, ТМРО и од Левица, седницата беше бргу прекината затоа што ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори од вкупно 43 ...

ЛИ2017/ ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени. Се чека на пристигнување сведоци и изборен материјал.

ДИК ќе решава приговори, можни измени на резултатите

Фактор - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати кои учествуваа на првиот круг од локалните избори. Најмногу приговори поднесе ВМРО-ДПМНЕ, 43 а по еден има од ...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список...

Н.Македонија - 19.10.2017

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање без потпис во Избирачкиот список Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар ...

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори...

Н.Македонија - 19.10.2017

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 19.10.2017

ДИК досега одби шест приговори од ВМРО-ДПМНЕ Државната изборна комисија (ДИК) досега одби шест приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Уште три приговори почна да разгледува, но не се завршени.

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите...

Н.Македонија - 19.10.2017

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Фокус - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

ТВ21 - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Телма - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на изборните резултати

24 Вести - 18.10.2017

Заврши рокот за поднесување пријави до Државната изборна комисија за сумирање на резултатите од изборите. До истекот беа поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија.

46 приговори за локалните избори

24 Вести - 18.10.2017

46 приговори беа доставени до Државната изборна комисија за првиот круг од локалните избори. Најголемиот број од нив, дури 43 се од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и Левица.

Поднесени 46 приговори до ДИК, ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 18.10.2017

Во предвидениот рок што истече ноќеска во 2 часот до Државната изборна комисија поднесени се вкупно 46 приговори за првиот круг од локалните избори. Најголем дел од нив се од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ на истекот на рокот синоќа поднесе 43 приговори до ...

ДИК го усвои извештајот за пристигнатите приговори

Канал5 - 18.10.2017

Државната изборна комисија на седница одржана денеска попладне го усвои извештајот за пристигнатите приговори кои се однесуваат на гласањето на локалните избори одржани во неделата. До Изборната комисија пристигнати се вкупно 47 приговори од четири ...

46 приговори пристигнале до ДИК, најмногу поднеле ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 18.10.2017

До истекот на рокот синоќа пристигнале вкупно 46 приговори до Државната изборна комисија за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Најмногу приговори поднеле од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и тоа 43 според податоците од ДИК.

Од 46 приговори до ДИК, 43 поднесени од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 18.10.2017

Државната изборна комисија до истекот на предвидениот рок од 48 часа вкупно од партиите кои учестуваа во првиот круг на локалните избори доби 46 приговори од кои најголем дел или поточно 43 се поднесени од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Седница на ДИК, ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

ТВ21 - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

Седница на ДИК, ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Канал5 - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Канал5 - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истече рокот за приговори, ДИК треба да одговори за 48 часа

МКД - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 18.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Правдико - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 46 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Седница на ДИК, ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

А1 On - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Стандард - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Слободен Печат - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Седница на ДИК- ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Press24 - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

Седница на ДИК, ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Сител - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

ДИК одлучува по приговорите

Нова ТВ - 18.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

А1 On - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

ДИК ќе ги разгледува приговорите за локалните избори

Макфакс - 18.10.2017

Државната изборна комисија денеска треба да ги разгледа приговорите кои што партиите ги поднесоа по првиот круг на локалните избори кои што се одржаа во неделата. Во предвидениот рок до ДИК беа поднесени 46 приговори.

Истече рокот: До ДИК поднесени 24 приговори од партии и 59 од граѓани

Нова ТВ - 18.10.2017

Утрово во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Слободен Печат - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 18.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

46 приговори пристигнале до ДИК, најмногу поднеле ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 18.10.2017

До истекот на рокот синоќа пристигнале вкупно 46 приговори до Државната изборна комисија за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Најмногу приговори поднеле од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и тоа 43 според податоците од ДИК.

Поднесени 46 приговори до ДИК, 43 се од ВМРО- ДПМНЕ

МРТ - 18.10.2017

Течат законските рокови за одговор на приговорите од ДИК и за натамошни тужби пред надлежниот суд. Поднесени се 46 приговори за првиот круг од локалните изборни одржан на 15-ти октомври. Во предвидениот рок што истече ноќеска во два часот, најмногу ...

Тече рокот за разгледување на приговорите

МРТ - 18.10.2017

Поднесени се 46 приговори за првиот круг од локалните избори одржани на 15-ти октомври. Во предвидениот рок што истече ноќеска во два часот, најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ, 43, и по еден од ТМРО, Алијанса за Албанците и од Левица.

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Алфа - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, ...

Седница на ДИК- ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Курир - 18.10.2017

Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за општините каде што нема поднесено ...

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

+инфо - 18.10.2017

Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 43 и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и Левица. Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите.

ВМРО ДПМНЕ со 34 од вкупно 46 приговори до ДИК

Сител - 18.10.2017

Партиите кои учествуваат на локалните избори, најмногу забелешки имаат во постапката за сумирање и утврдување на резултатите од гласачките места. До државната изборна комисија пристигнале вкупно 46 приговори од три партии и една коалиција.

ВМРО ДПМНЕ поднесе 34 од вкупно 46 приговори до ДИК

Сител - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ја одржува 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на ...

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Сител - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

А1 On - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 18.10.2017

Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 45, ТМРО два и еден Алијансата на Албанците. Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од ...

ДИК ќе одлучува по приговорите за изборите

Курир - 18.10.2017

Во предвидениот рок до ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори. Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ, 43, и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и од Левица. ДИК е должна да реши по приговорите на кандидатите во постапката за гласање, сумирање и ...

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Курир - 18.10.2017

До синоќа во 19 часот беа поднесени 25 приговори, две од ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. До ДИК се поднесени и 59 приговори од граѓани за заштита на избирачкото право.

ВМРО-ДПМНЕ поднеле најмногу приговори до ДИК

Слободен Печат - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК: Поднесени 25 приговори за првиот круг од локалните избори

МРТ - 18.10.2017

Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 пријави ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, од кои, дел се за сумирање на резултатите, а дел за постапката за гласање.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 46 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК

МРТ - 18.10.2017

Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 45, ТМРО два и еден Алијансата на Албанците. ДИК е должна да реши по приговорите на кандидатите во постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултати од гласањето, во рок од 48 часа по приемот.

Истече рокот за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

МРТ - 18.10.2017

До синоќа во 19 часот беа поднесени 25 приговори, две од ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката ...

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

+инфо - 18.10.2017

Вториот круг на локалните избори ќе биде одржан на 29 октомври. Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори ...

46 приговори пристигнале до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 18.10.2017

До истекот на рокот синоќа пристигнале вкупно 46 приговори до Државната изборна комисија за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Најмногу приговори поднеле од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и тоа 43 според податоците од ДИК.

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 18.10.2017

Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 43, и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и Левица. Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од ...

ВМРО-ДПМНЕ поднела 43 приговори до ДИК за изборите

Стандард - 18.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК

Нетпрес - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истече рокот: До ДИК поднесени 24 приговори од партии и 59 од граѓани

iPortal - 18.10.2017

Утрово во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе најмногу приговори до ДИК, 45

еМагазин - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

Точка - 18.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една „Алијансата за Албанците“ и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје инфо - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК го усвои Извештајот за поднесените приговори, тие ќе се разгледуваат од утре

Локално - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Кумановски м. - 18.10.2017

loading... Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Република - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК го усвои извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Точка - 18.10.2017

Државната изборна комисија денеска го усвои извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Кумановски м. - 18.10.2017

loading... Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ЛИ2017/ ДИК го усвои Извештајот, приговорите ќе се разгледуваат од утре

Либертас - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

ДИК го усвои Извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре

Република - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Од ДИК информираат дека разгледувањето на приговорите ќе почне во текот на утрешниот ден.

ВМРО-ДПМНЕ ја „наполни“ ДИК со приговори

Фактор - 18.10.2017

Државната изборна комисија до истекот на предвидениот рок од 48 часа вкупно од партиите кои учестуваа во првиот круг на локалните избори доби 46 приговори од кои најголем дел или поточно 43 се поднесени од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК денеска ќе ги разгледува приговорите и ќе одлучува по нив

Мета - 18.10.2017

Државна изборна комисија на денешната седница, која ќе почне во 10 часот, ќе ги разгледува приговорите и ќе одлучува по нив. ДИК е должна да реши по приговорите во рок од 48 часа по приемот.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 45 приговори до ДИК

Република - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 18.10.2017

Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК денеска ќе се занимава со извештајот за приговорите

Мета - 18.10.2017

Со почеток во 18 часот, Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158. седница, на која ќе го разгледува извештајот за поднесените приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите.

Седница на ДИК, ќе се разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Република - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

ДИК денеска ќе се занимава со извештајот за приговорите

Локално - 18.10.2017

Со почеток во 18 часот, Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158. седница, на која ќе го разгледува извештајот за поднесените приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите.

Поднесени 24 приговори за сумирање на изборните резултати

Тера - 18.10.2017

Заврши рокот за поднесување пријави до Државната изборна комисија за сумирање на резултатите од изборите. До истекот беа поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК

Точка - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истече рокот: Три партии поднесоа само 24 приговори до ДИК

еМагазин - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Либертас - 18.10.2017

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ДИК се корегираше: Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 18.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври.

ВМРО-ДПМНЕ со 43 приговори за иборите, по еден од ТМРО, АнА и Левица

Поглед - 18.10.2017

Државната Изборна Комисија денес информираше дека се пристигнати вкупно 46 приговори, од кои 43 од страна на ВМРО-ДПМНЕ, и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и Левица. Со овие приговори се оспоруваат резултатите од 94 избирачки места, или ...

ЛИ2017/ ДИК на седница го разгледува Извештајот за приговорите за изборите

Либертас - 18.10.2017

Државна изборна комисија денеска ја одржува 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите. Ќе даде и предлог-заклучок за објавување конечни резултати за ...

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори...

Н.Македонија - 18.10.2017

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните ...

ДИК го усвои извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре...

Н.Македонија - 18.10.2017

ДИК го усвои извештајот за приговорите, ќе се разгледуваат од утре Државната изборна комисија денеска го усвои Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите.

ДИК ќе го разгледува извештајот за приговорите...

Н.Македонија - 18.10.2017

ДИК ќе го разгледува извештајот за приговорите Државна изборна комисија денеска ќе ја одржи 158-та седница на која ќе се разгледува Извештајот за поднесените приговори на постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите.

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 18.10.2017

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на ...

Тече рокот за приговори за изборите

ТВ21 - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Тече рокот за приговори за изборите

Алсат-М - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Тече рокот за приговори за локалните избори

24 Вести - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Последен ден од рокот за поднесување приговори за локалните избори

Телма - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

24 Вести - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Алсат-М - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Канал5 - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

48 приговори од граѓани до ДИК

Телма - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори до ДИК, а ТМРО два

Фокус - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ТМРО и Алијанса за Албанците се единствените партии кои досега имаат поднесено приговори до Државната изборна комисија за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите, соопштија за ...

Течат роковите за приговори за изборите

Фокус - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

До ДИК се поднесени само два приговори

Телма - 17.10.2017

До 15 часот, до ДИК приговор за начинот на сумирање на резултатите од гласањето во првиот круг, доставиле две политички партии. ТМРО приговара за сите избирачки места во Скопје а Алијансата на Албанците за избирачкото место 387 Рокот за поднесување ...

Денеска истекува рокот за приговори за изборите

24 Вести - 17.10.2017

Денеска истекува рокот за поднесување приговори и тужби за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите, ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

ДИК: Рокот за приговори за резултатите истекува во 2 часот по полноќ

Макфакс - 17.10.2017

Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до денеска до 19 часот. Рокот, пак, за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, со оглед дека ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

МРТ - 17.10.2017

Денеска истекува рокот за поднесување жалби за постапката за гласање и за утврдување на изборните резултати. Државната изборна комисија има 48 часа да донесе одлуки по приемот на приговорите. Партиите имаат можност за тужби и до Управниот суд...

Денеска на полноќ истекува рокот за поднесување приговори до ДИК

Сител - 17.10.2017

До државната изборна комисија засега пристигнал само еден приговор за неделните избори. Приговорот го поднела Алијансата на Албанците, а се однесува на начинот на кој се пребројувале гласовите во избирачко место во Гостивар.

Заев: После вториот круг ќе се знае дали ќе има предвремени парламентарни избори

Таратур - 17.10.2017

По завршувањето на вториот круг од локалните избори на 29 октомври ќе се донесе одлука дали Македонија ќе оди на нови, предвремени парламентарни избори, порача премиерот Зоран Заев. Според него, моментално е важно и вториот круг да помине во мирна и ...

ДИК: До 2 часот трае рокот за приговори за резултати од изборите

Слободен Печат - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

А1 On - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

ДИК: Рокот за приговори по првиот круг од локалните избори ситекува во 2 часот по полноќ

МКД - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

Курир - 17.10.2017

Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа ...

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

+инфо - 17.10.2017

Две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК).

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите и постапката за гласање

Стандард - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 пријави ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ...

До ДИК поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

Нетпрес - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

Слободен Печат - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

Алфа - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија ...

Тече рокот за приговори за изборите

Сител - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите и подстапката за гласање

Сител - 17.10.2017

Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 пријави ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, од кои, дел се за сумирање на резултатите, а дел за постапката за гласање.

Тече рокот за приговори за изборите

МРТ - 17.10.2017

Секој подносител на листа на кандидати во постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултати од гласање може да поднесе приговор до ДИК во рок од 48 часа по завршувањето на гласањето односно објавување на првичните резултати...

Тече рокот за приговори за изборите

Р.С.Европа - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Курир - 17.10.2017

Приговори до ДИК од политичките партии и групи граѓани за првиот круг од локалните избори до претпладнево не се пристигнати, информираат од Комисијата. Вообичаено тие се поднесуваат пред истекот на рокот, во случајов до 19 односно до 24 часот ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

+инфо - 17.10.2017

Еден гласач се жалел дека го немало во изводот од Избирачкиот список, а го имало при електронската проверка преку веб алатката на ДИК. Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Нетпрес - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Тече рокот за приговори за изборите

А1 On - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Тече рокот за приговори за изборите

Слободен Печат - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Сител - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Стандард - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Тече рокот за приговори за изборите

Стандард - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Слободен Печат - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Тече рокот за приговори за изборите

+инфо - 17.10.2017

ДИК е должна да реши по приговорот во рок од 48 часа по приемот. До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата.

Вечерва истекува рокот за приговори за изборите

Правдико - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

+инфо - 17.10.2017

Алијансата има приговор за на едно избирачко место во Гостивар, а ТМРО, пак, во приговорот бара поништување на гласањето во Скопје. До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Курир - 17.10.2017

Според информациите од ДИК, Алијансата на Албанците во приговорот бара поништување на гласањето на едно избирачко место во Гостивар. ТМРО, пак, во приговорот бара поништување на гласањето на сите избирачки места во Град Скопје изразувајќи сомнеж во ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Нетпрес - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Стандард - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

ДИК: До 2 часот по полноќ трае рокот за приговори за резултати од изборите

Курир - 17.10.2017

Подносителите на листи на кандидати имаат право да поднесат приговори до ДИК за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите во рок од 48 часа по завршувањето на гласањето, односно 48 часа по објавувањето на првичните резултати.

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Р.С.Европа - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

ДИК: Рокот за приговори за резултатите од изборите е до 2 часот по полноќ

А1 On - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

До 2 часот трае рокот за приговори за резултати од изборите

+инфо - 17.10.2017

Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до денеска до 19 часот. Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

А1 On - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

А1 On - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Слободен Печат - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори за првиот круг од изборите

Локално - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори за првиот круг од изборите

Либертас - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Точка - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори до ДИК

Република - 17.10.2017

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 пријави ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори до ДИК

Sky - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ТМРО и Алијанса за Албанците се единствените партии што досега имаат поднесено приговори до Државната изборна комисија за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите, соопштија за ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Поглед - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Локално - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Тече рокот за приговори за изборите

Канал 77 - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

ДИК: Рокот за приговори за резултатите од изборите истекува во 2 часот по полноќ

еМагазин - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Кумановски м. - 17.10.2017

loading... Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да ...

Тече рокот за приговори за изборите

еМагазин - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Република - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Локално - 17.10.2017

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и ...

Досега нема приговори до ДИК, роковите истекуваат денеска

Мета - 17.10.2017

Во 19 часот денеска истекува рокот за поднесување приговори за процесот на гласањето до Државната изборна комисија (ДИК), а на полноќ ќе заврши и рокот за поднесување приговори за првичните резултати од локалните избори што се одржаа во неделата, на ...

ДИК: Рокот за приговори за резултатите истекува во 2 часот по полноќ

Точка - 17.10.2017

Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до денеска до 19 часот. Рокот, пак, за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, со оглед дека ...

Тече рокот за приговори за изборите

Кумановски м. - 17.10.2017

loading... До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Тече рокот за приговори за изборите

Скопје инфо - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Скопје инфо - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Либертас - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

Течеат роковите за приговори за изборите и резултатите

Локално - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Рокот за поднесување приговори за локалните избори истекува на полноќ

Република - 17.10.2017

До 19, односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Либертас - 17.10.2017

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

еМагазин - 17.10.2017

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори до ДИК

Мета - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ТМРО и Алијанса за Албанците се единствените партии кои досега имаат поднесено приговори до Државната изборна комисија за постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултатите, соопштија за ...

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите...

Н.Македонија - 17.10.2017

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК).

Вечерва истекува рокот за приговори за изборите ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Вечерва истекува рокот за приговори за изборите До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните ...

ДИК: До 2 часот трае рокот за приговори за резултати од изборите...

Н.Македонија - 17.10.2017

ДИК: До 2 часот трае рокот за приговори за резултати од изборите Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, ...

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК...

Н.Македонија - 17.10.2017

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК До Државната изборна комисија (ДИК) до 15.30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за ...

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат.

ТМРО се сомнева во изборите, поднесе 675 приговори

Фокус - 16.10.2017

Политичката партија ТМРО вечерва до Општинските изборни комисии и градот Скопје, поднела приговори за сите 675 избирачки места на територија на Скопје . -ТМРО има сомнеж во веродостојноста на изборните резултати со оглед на електронскиот начин на ...

Чичаковски: Конечни резултати ќе има по истекот на роковите за жалби

Фокус - 16.10.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, на денешната последна прес конференција рече дека се уште официјално не може да се каже во колку општини изборите се завршени, а во колку ќе треба да се гласа во вториот круг.

ДИК: Конечни резултати ќе има по истекот на роковите за жалби

Нова ТВ - 16.10.2017

Се уште официјално не може да се каже во колку општини изборите се завршени, а во колку ќе треба да се гласа во вториот круг, рече денеска на прес-конференција претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски.

ТМРО поднесе приговори во 675 избирачки места во Скопје

Нова ТВ - 16.10.2017

Политичката партија ТМРО, преку соопштение ја информираше јавноста дека овластените претставници на ТМРО вечерва до Општинските изборни комисии и градот Скопје, поднеле приговори за сите 675 избирачки места на територија на Скопје .

ТМРО поднесе приговори на сите 675 избирачки места во Скопје

МКД - 16.10.2017

Овластените претставници на ТМРО вечерва до Општинските изборни комисии и градот Скопје, поднесоа приговори за сите 675 избирачки места на територија на градот Скопје , соопштија од ТМРО. „ТМРО има сомнеж во веродостојноста на изборните резултати со ...

Четириесет и пет општини со градоначалници во прв круг

МКД - 16.10.2017

Оценка за постапката на гласање даваат домашните и меѓународните набљудувачи, а нашата оценка, како што кажавме и вчера, е дека локалните избори минаа во фер и демократска атмосфера, рече Александар Чичаковски, претседателот на Државната изборна ...

Течат роковите за приговори и тужби на изборните резултати

Нова ТВ - 17.10.2017

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање.

ДИК ќе ги соопшти официјалните резултати по истекот на роковите за жалби

Република - 16.10.2017

Државата изборна комисија (ДИК) ќе ги соопшти официјалните резултати од локалните изброи по истокот на роковите за жали. Уште официјално не може да се каже во колку општини изборите се завршени, а во колку ќе треба да се гласа во вториот круг, рече ...

За власта коректни, за опозицијата со извесни нерегуларности, меѓународната молчи...

Н.Македонија - 16.10.2017

Од владејачката СДСМ изразија задоволство за успешно реализираните избори и слободното гласање, за што сите пофалби ги упатија кон граѓаните, додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ во првичната реакција по затворањето на гласањето не соопшти резултати, туку ...